prevod auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#101 Re: prevod auta

Post by mali_milojica »

Ne moze se auto odjaviti sa starog vlasnika ako ima kazni na njemu. Ne daju.
User avatar
nermin_h00
Posts: 46
Joined: 16/02/2014 21:11
Location: Sarajevo

#102 Re: prevod auta

Post by nermin_h00 »

Stara tema ali imam mozda neobicno pitanje za prevod auta. Kupio sam auto i registracija istice sljedece godine, nisam odjavljivao auto odnosno vozim s saobracajnom, vlasnickim listom (u kojem nije upisano moje ime) i kupoprodajnim ugovorom, zaustavljala me policija i nije bilo problema. Sada mijenjam prebivaliste i samim tim i licnu kartu (drugi grad) te me zanima da li mogu imati problema prilikom registracije vozila kada istekne registracija zbog nove licne i prebivalista?
User avatar
helpdesk1
Posts: 517
Joined: 04/08/2011 14:14

#103 Re: prevod auta

Post by helpdesk1 »

mogao si jednostavno uraditi prevod, uzeti novu Potvrdu o registraciji (saobraćajnu) na tvoje ime, upisati u vlasničku i sada rahat. registracija bi ti važila koliko i prijašnjem vlasniku. sve skupa oko 50KM troška.u ovoj varijanti nećeš imati sigurno probleme kada odseliš.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#104 Re: prevod auta

Post by Sodom1 »

mali_milojica wrote:Ne moze se auto odjaviti sa starog vlasnika ako ima kazni na njemu. Ne daju.
Moze iz licnog iskustva govorim.Ja da registrujem kaze stari vlasnik ima kazni 320 maraka a uredno odjavio haha
Usrana drzava
User avatar
nermin_h00
Posts: 46
Joined: 16/02/2014 21:11
Location: Sarajevo

#105 Re: prevod auta

Post by nermin_h00 »

helpdesk1 wrote:mogao si jednostavno uraditi prevod, uzeti novu Potvrdu o registraciji (saobraćajnu) na tvoje ime, upisati u vlasničku i sada rahat. registracija bi ti važila koliko i prijašnjem vlasniku. sve skupa oko 50KM troška.u ovoj varijanti nećeš imati sigurno probleme kada odseliš.
A kada promjenim prebivaliste onda opet radim odjavu i prijavu radi upisivanja novih podataka?
User avatar
helpdesk1
Posts: 517
Joined: 04/08/2011 14:14

#106 Re: prevod auta

Post by helpdesk1 »

tako je samo što ne moraš žuriti sa tom promjenom. Problem ti može biti ako seliš u neki udaljeniji grad od sadašnjegg perbivališta jer vozilo registruješ u PU onde gdje si prijavljen.
User avatar
Rossonero86
Posts: 283
Joined: 24/03/2014 10:35
Location: Ilidža

#107 Re: prevod auta

Post by Rossonero86 »

Imam kupoprodajni ugovor koji sam zakljucio u agenciji gdje stoji da sam ja kupio automobil od osobe x ,treba mi sad da auto prevedem na sebe,jel samo moram ici do mupa da se napravi nova saobracajna dozvola na moje ime i da ponesem ugovor,saobracjnu i potvrdu o vlasnistvu vozila?
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#108 Re: prevod auta

Post by homega »

Rossonero86 wrote:Imam kupoprodajni ugovor koji sam zakljucio u agenciji gdje stoji da sam ja kupio automobil od osobe x ,treba mi sad da auto prevedem na sebe,jel samo moram ici do mupa da se napravi nova saobracajna dozvola na moje ime i da ponesem ugovor,saobracjnu i potvrdu o vlasnistvu vozila?
Zašto je ovdje bitna agencija, pa si je napomenuo?
User avatar
Rossonero86
Posts: 283
Joined: 24/03/2014 10:35
Location: Ilidža

#109 Re: prevod auta

Post by Rossonero86 »

homega wrote:
Rossonero86 wrote:Imam kupoprodajni ugovor koji sam zakljucio u agenciji gdje stoji da sam ja kupio automobil od osobe x ,treba mi sad da auto prevedem na sebe,jel samo moram ici do mupa da se napravi nova saobracajna dozvola na moje ime i da ponesem ugovor,saobracjnu i potvrdu o vlasnistvu vozila?
Zašto je ovdje bitna agencija, pa si je napomenuo?
Pa nije bitna samo kazem da imam kupoprodajni ugovor i jel sad trebam samo do mupa da odem da se zamjeni saobracajna na moje ime?
Voltriz
Posts: 155
Joined: 02/11/2012 16:50

#110 Re: prevod auta

Post by Voltriz »

Pozdrav za ovaj podforum u koji rijetko ulazim.

Treba da kupim auto, pa me interesuje procedura. Ja bih kupio polovno auto iz jedne od ovih "auto kuca" tipa ovih preko puta vize na stupu.

Kako ide ta procedura, ako neko moze da napise sve korake veze nemam.

Hvala lijepo
s3d4m
Posts: 196
Joined: 19/02/2011 21:02

#111 Re: prevod auta

Post by s3d4m »

Ako moze neko da pomogne bio bih zahvalan.
Radi se o sledecem.
Kupujem auto od treceg lica Dario, zivi i radi u Prijedoru (ima samo kupoprodajni ugovor, kupljeni auto nije prevodio na sebe),
Auto se vodi na nekom Omeru, prijavljeno je i registrovano na njegovo ime u opstini Centar Sarajevo.
Ja zivim u opstini Novi Grad Sarajevo.
Kakva je procedura i da li mi treba Omer na kojem se vodi i na kome je registrovano auto vezano za kupoprodajni ugovor ili sve mogu zavrsiti sa trecim licem (Dariom)?
Naravno auto bih odmah preveo na sebe.

Hvala
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#112 Re: prevod auta

Post by goran16v »

s3d4m wrote:Ako moze neko da pomogne bio bih zahvalan.
Radi se o sledecem.
Kupujem auto od treceg lica Dario, zivi i radi u Prijedoru (ima samo kupoprodajni ugovor, kupljeni auto nije prevodio na sebe),
Auto se vodi na nekom Omeru, prijavljeno je i registrovano na njegovo ime u opstini Centar Sarajevo.
Ja zivim u opstini Novi Grad Sarajevo.
Kakva je procedura i da li mi treba Omer na kojem se vodi i na kome je registrovano auto vezano za kupoprodajni ugovor ili sve mogu zavrsiti sa trecim licem (Dariom)?
Naravno auto bih odmah preveo na sebe.

Hvala
Ne znam da li ti treba Omer, ali ti u svakom slucaju treba ugovor izmedju Omera i Daria.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#113 Re: prevod auta

Post by 530i »

Nađi Omera i napravi sa njim kupoprodajni ugovor, odjavi u njegovom MUP-u, prijavi u svoj i zdravo.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#114 Re: prevod auta

Post by Sodom1 »

Ne treba nikakav ugovor izmedju Omera i Daria jer Dario nije prevodio auto na sebe.
Ganjaj Omera da potpise na kupoprodajni ugovor i to je sve. Od Daria trazi sve papire i obavezno da ima kopiju licne karte od Omera
User avatar
Seoskivaralica
Posts: 626
Joined: 25/03/2014 12:51
Location: Ni na nebu ni na zemlji

#115 Re: prevod auta

Post by Seoskivaralica »

Nazoveš osiguranje ili ti lika kod kog si registovao auto do sad i kaeš tako i tako....
Čovjek se susreće s tim svaki dan , sve ti natenane objasni šta i kako ...

Ili on pokupi tvoje papire i sve izganja , ti dobiješ gotovo sve u ruke , eventualno ti odvezeš na tehnički i baciš mu na kafu..... 8-)
Vuk sit a ovce na broju....
Nit te treba šta interesovati nit se trebas sekirati, ovi iz osiguranja uglavnom sve znaju . Pa provjeri kod istog kad kupuješ ,sve u vezi dotičnog vozila ,prije nego daš parre i to je to....
Samo je pitanje kolko parra izadje koje osiguranje i eto... :thumbup:
User avatar
wwatra
Posts: 78
Joined: 07/07/2011 00:58

#116 Re: prevod auta

Post by wwatra »

ne treba ti omer
Last edited by wwatra on 09/05/2015 00:23, edited 2 times in total.
User avatar
wwatra
Posts: 78
Joined: 07/07/2011 00:58

#117 Re: prevod auta

Post by wwatra »

ne treba ti omer,dario ima ugovor na svoje ime, i on sada tebi ponovo proda tj napravis ugovor izmedju sebe i daria..[/quote]
User avatar
enesovac
Posts: 58
Joined: 28/05/2009 22:33

#118 Re: prevod auta

Post by enesovac »

Ovaj dio me zanima iz jednog od prethodnih postova:

"Kupujem auto od treceg lica Dario, zivi i radi u Prijedoru (ima samo kupoprodajni ugovor, kupljeni auto nije prevodio na sebe), Auto se vodi na nekom Omeru, prijavljeno je i registrovano na njegovo ime u opstini Centar Sarajevo."

Zar je moguće da auto nije prevodio na sebe, odnosno da ga je svaki put registrovao,a da se auto konstantno vodilo na Omeru?!

Pitam iz sljedećeg razloga: Kad prodaš auto i imaš kupoprodajni ugovor, onda ga novi kupac može na tvoje ime voziti do isteka registracije. Kad dođe vrijeme nove registracije, koliko ja shvatam onda ga mora registrovati na svoje ime, i tada bivši vlasnik, tj. ja, s autom nema ništa. je li moguće da ga može registrovati iznova na ime starog vlasnika (moje ime), iako sam ja auto prodao?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#119 Re: prevod auta

Post by 530i »

Nije, ali zato treba odmah odjaviti auto sa sebe, i imati kopiju ugovora i kopirane dokumente u kojima se vidi da je odjavljeno i zašto...
User avatar
enesovac
Posts: 58
Joined: 28/05/2009 22:33

#120 Re: prevod auta

Post by enesovac »

hvala na brzom odgovoru!
znači odem u mup sa tim ugovorom, odjavim ga, i nemam ništa više s tim autom.
Znači li to (zaboravio sam pitati u prethodnom postu), da će mi i osiguranje koje imam za drugo auto sada biti u 100 % iznosu, jer je do sada bilo 50 % obzirom na dva auta koja su se vodila na moje ime, a sada je jedno? Ili će i osiguranje ostati na 50% sve dok se auto vodi na meni, tj dok ga novio vlasnik ne preregistruje?
hvala
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#121 Re: prevod auta

Post by 530i »

Nisam još prevodio auta sa ovim novim-starim pravilnikom, ali svoju polisu od tog auta koje si prodao odnesi u osiguranje i poništi, traži povrat novca, ili da ti oni izdaju novu koja također ima 50% popusta za auto koje si nabavio sebi sada, a novi vlasnik neka ganja i novo osiguranje za sebe i za tvoj bivši auto.
dame_3
Posts: 5
Joined: 29/04/2013 22:04

#122 Re: prevod auta

Post by dame_3 »

Zdravo, dobri ljudi. Jučer sam kupio automobil, vlasnik je iz Prijedora, a kupoprodajni ugovor smo napravili u Banja Luci.
Ja sam iz Sarajeva. Rekli su mi da pošaljem preporučenom poštom saobraćajnu, vlasničku i kopiju kupoprodajnog ugovora kako bi vlasnik odjavio automobil,jer to nije uradio. Auto je registrovano do septembra. Koji je najjednostavniji način da prevedem automobil na sebe.
Da uradim kao što smo mi rekli u agenciji ili da čekam da istekne registracija i do tada se vozim sa " tuđom " vlasničkom, a
da onda to osiguravajuće društvo odradi za mene kada budem registrovao automobil.

Hvala unaprijed i lijep pozdrav.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#123 Re: prevod auta

Post by Mlad i Nevin »

Moli se da bivsi vlasnik nema ili da ne nabere kazni u međuvremenu, inace nista od odjave dok se to ne plati, dzaba ti ugovor iz Haga.

Pri kupovini reganog auta prva stvar koju treba uraditi je pravac mup i provjera ima li kazni, zatim odmah odjava i promjena saobracajne. To je skuplji nacin ali i jedini siguran.

Ugovor praviti iskljucivo kod notara, kosta isto kao i komisioni, a ne mogu se porediti.
User avatar
Nasa Stvar
Posts: 315
Joined: 16/07/2015 04:07
Location: Ilidza

#124 Re: prevod auta

Post by Nasa Stvar »

koliko otprilike kosta registracija auta benzin plin,a klasa je u pitanju,ako je euro 2 motor i odjavljena?
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#125 Re: prevod auta

Post by Nabucco »

Nasa Stvar wrote:koliko otprilike kosta registracija auta benzin plin,a klasa je u pitanju,ako je euro 2 motor i odjavljena?

http://www.autocentarbh.ba/autocentar-kalkulator
Post Reply