Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#1 Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by UnscarD »

Zdravo svima...nasao sam auto u BL-u koji je tek registrovan. Interesuje me da li ga moram ponovo registrovati u federaciji ili je moguce napraviti samo prevod? Iz osiguravajucih kuca sam dobio kontradiktorne informacije i kazu mi da je jedan morao registrovati ponovo a drugom su rekli da to nije moguce jer je u sistemu vec evidentirana registracija tog vozila.
Da li neko zna pouzdano da li se auto registrovan u RS-u prilikom prenosa vlasnistva mora ponovo registrovati u Federaciji?
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#2 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by AmADin_gospo »

zavisi od par faktora. stare/nove table.

ako su stare table onda moraš nanovo registrovati, s tim ako u FBiH postoji ista osiguravajuča kuša postoji mogučnosti da ti priznaju daio para od police za novu registraciju+nove table i standardna procedura. najbolje ti je da uzmeš punomoč pa kad istekne registracija iz RSa onda nanovo registruj u FBiH.

ukoliko su nove table, samo tamo izvršiš odjavu, a u FBiH prijavu, table ostaju, u vlasničku knjižicu upisuju tvoje podatke i dobijaš novu saobračajnu.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#3 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by shlauf »

Ako regitracija važi onda se samo uzimaju nove tablice, saobraćajna, striker i vlasnička knjižica s tim što moraš vratiti stare tablice. :-D

Aleeee aleeeeeeeeeeeee :dance:
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by UnscarD »

Hvala na odgovoru...nove su table na autu...super znaci moglo bi se to prebaciti na mene bez ponovnog placanja uz odjavu tamo o prijavu ovde.
Predpostavljam da je procedura da ga stari vlasnik odjavljuje sa sebe, da mi papir da je odjavljen i onda ja sa tim papirom prijavljujem ovde ?
Posto je u Banja Luci auto, pokusavam da iz sto manje odlazaka to zavrsim jer mi ode citav dan do Banja Luke i nazad.

Sad me zbunise...
U BiHAMKU mi jasno kazu da registracija iz RS-a ne vazi u Federaciji bez obizra jesu li table stare ili nove.
suljke
Posts: 175
Joined: 06/02/2008 21:39
Location: sarajevo

#5 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by suljke »

Spremis se i odes u MUP (registracija vozila) na podruciju opcine gdje mislis prijaviti vozilo.
Izneses im situaciju i oni ce ti najbolje reci proceduru. ( koliko sam upoznat sve zavisi od opcine do opcine tj, od MUP-a do MUP-a
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#6 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by AmADin_gospo »

što se tiče svih informacija, u BIHAMKu će ti reču najbolje, ali definitivno znam da automobil može odjaviti isključivo vlasnik vozila(prijašnji), bez obzira što imaš govor sad je tvoje.

nažalost, jaran to nije znao pa je 2 puta išao u ZE da uganja lika da odjavi auto.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#7 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by Bakir1 »

dajte ljudi kao da zivimo jos uvijek u 96.
ako su nove tablice na autu nema vandrednog pregleda nego se samo u postojecu vlasnicku upisujes ti kao vlasnik.
dalje osiguranja su potpisala da vrijedi polica u oba entiteta znaci registracija na autu vazi.
za prevod ti treba kopija licne karte vlasnika,ugovor i mozda dokaz o placanju.
spremi se u stanicu tj sektor za registracije gdje pripadas sa papirima i predaj kompletnu dokumentaciju,auto se odjavljuje elektronski i samo je promjena sto ces ti biti vlasnik vozila,neces dobiti druge tablice a ni placati ih.
sretno
elvirbej
Posts: 44
Joined: 26/08/2010 20:38

#8 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by elvirbej »

a zna li ko kakva je situacija kada je u pitanju distrikt Brcko?
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#9 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by Hamzza »

Nadam se da će ovo biti neki doprinos.

Ja sam nedavno kupio vozilo u Brčkom. Vozilu registracija važi još pola godine, i ima stare tablice. Raspitivao sam se o papirološkoj proceduri i svaka agencija u Brčkom i u Sarajevu koju sam nazvao mi je pričala drugačiju priču ...
Na kraju sam uradio ono šta sam odmah u početku trebao. Nazvao sam MUP. U MUP-u Opštine Centar (zgrada u Marin Dvoru, iza crkve), odjeljenje Vozači i Vozila, su mi rekli šta da uradim:

1.] Sa prodavačem napravim standardni kupoprodajni ugovor (i naravno platim vozilo :) );
2.] Uzmem od njega saobraćajnu dozvolu, vlasničku knjigu i dokument osiguranja vozila;
3.] NE odjavljujem vozilo u Brčkom (ako ga odjavim tamo onda se ono u Sarajevu smatra kao neregistrovano - dakle potrebna je "puna" registracija);
4.] Vozim ga sasvim normalno po cijeloj teritoriji BiH, s tim da sa sobom moram nositi sve dokumente iz stavki 1. i 2.;
5.] Kada registracija bude isticala, preko neke agencije u Sarajevu regulišem odjavu vozila u Brčkom, i onda izvršim standardnu prijavu i registraciju vozila u Sarajevu;

Rekli su mi samo da trebam od prodavača tražiti da napravi i dadne mi pismenu ovjerenu izjavu u svom osiguranju da neće tražiti povrat osiguranja za vozilo nakon prodaje. U suprotnom, prodavač može naknadno otići u svoje osiguranje i zatražiti povrat osiguranja na osnovu toga što je vozilo prodao. Šta se u tom slučaji desi? Vozaš vozilo, misliš da imaš osiguranje, lupiš ga, i ispostavi se da nemaš ...


P.S.: Ne preporučujem nikome da se slijepo vodi ovim uputama koje sam naveo, nego da lično provjeri i za sebe:
http://mup.ks.gov.ba/

Izvod sa tog sajta:

Operativni centar MUP-a Kantona Sarajevo
Tel: +387(0)33 206-666
+387(0)33 207-777

PS Stari Grad
Tel: +387(0)33 236-981
[email protected]

PS Centar
Tel: +387(0)33 206-000
[email protected]

PS Novo Sarajevo
Tel: +387(0)33 650-000
[email protected]

PS Novi Grad
Tel: +387(0)33 474-000
[email protected]

PS Ilidža
Tel: +387(0)33 639-000
[email protected]

PS Hadžići
Tel: +387(0)33 422-000
[email protected]

PO Trnovo
Tel: +387(0)33 439-000
[email protected]

PS Ilijaš
Tel: +387(0)33 401-000
[email protected]

PS Vogošća
Tel: +387(0)33 430-000
[email protected]

PS za saobraćaj
Tel: +387(0)33 286-748
[email protected]
Ponosan
Posts: 689
Joined: 26/02/2011 14:09

#10 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by Ponosan »

Planiram kupovinu automobila od jedne auto kuce u RS, pa me interesuje da li je dovoljan samo kupoprodajni ugovor da bi ga mogao registrovati u FBIH, obzirom da je auto uvezla jedna auto kuca i ona je platila pdv i carinu. Ima li potrebe ici u njihov MUP i traziti odjavu vozila, obzirom da u nasoj zemlji to vozilo nije bilo registrovano, dakle samo je uvezeno uz placanje carine i pdv-a. Hvala
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#11 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by dgL_ »

Bakir1 wrote:dajte ljudi kao da zivimo jos uvijek u 96.
ako su nove tablice na autu nema vandrednog pregleda nego se samo u postojecu vlasnicku upisujes ti kao vlasnik.
dalje osiguranja su potpisala da vrijedi polica u oba entiteta znaci registracija na autu vazi.
za prevod ti treba kopija licne karte vlasnika,ugovor i mozda dokaz o placanju.
spremi se u stanicu tj sektor za registracije gdje pripadas sa papirima i predaj kompletnu dokumentaciju,auto se odjavljuje elektronski i samo je promjena sto ces ti biti vlasnik vozila,neces dobiti druge tablice a ni placati ih.
sretno
Kad je potpisano to?

Ja sam kupio auto iz Rudog u Sarajevo i vozao na covjekovo ime uz punomoc jer je bio reg. 9 mjeseci i nisu mi htjeli priznat osiguranje... (Neko Jahorina osiguranje na cirilici polica...) a covjek mi je ostavio svoju policu... Mogao sam prevesti odmah ali sam morao preko 200 KM osiguranja dokupiti... (Ovo sve je bilo prije godinu dana cirka)
Ponosan
Posts: 689
Joined: 26/02/2011 14:09

#12 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by Ponosan »

Ponosan wrote:Planiram kupovinu automobila od jedne auto kuce u RS, pa me interesuje da li je dovoljan samo kupoprodajni ugovor da bi ga mogao registrovati u FBIH, obzirom da je auto uvezla jedna auto kuca i ona je platila pdv i carinu. Ima li potrebe ici u njihov MUP i traziti odjavu vozila, obzirom da u nasoj zemlji to vozilo nije bilo registrovano, dakle samo je uvezeno uz placanje carine i pdv-a. Hvala
Je li neko ima informacije? zahvaljujem
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#13 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by 530i »

Ponosan wrote:
Ponosan wrote:Planiram kupovinu automobila od jedne auto kuce u RS, pa me interesuje da li je dovoljan samo kupoprodajni ugovor da bi ga mogao registrovati u FBIH, obzirom da je auto uvezla jedna auto kuca i ona je platila pdv i carinu. Ima li potrebe ici u njihov MUP i traziti odjavu vozila, obzirom da u nasoj zemlji to vozilo nije bilo registrovano, dakle samo je uvezeno uz placanje carine i pdv-a. Hvala
Je li neko ima informacije? zahvaljujem
Nemaš ga odakle odjavljivati kada nije ni prijavljeno. Za registraciju ti treba ugovor, carinska dokumentacija i ostalo standardno.
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#14 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by mayab »

530i wrote:
Ponosan wrote:
Ponosan wrote:Planiram kupovinu automobila od jedne auto kuce u RS, pa me interesuje da li je dovoljan samo kupoprodajni ugovor da bi ga mogao registrovati u FBIH, obzirom da je auto uvezla jedna auto kuca i ona je platila pdv i carinu. Ima li potrebe ici u njihov MUP i traziti odjavu vozila, obzirom da u nasoj zemlji to vozilo nije bilo registrovano, dakle samo je uvezeno uz placanje carine i pdv-a. Hvala
Je li neko ima informacije? zahvaljujem
Nemaš ga odakle odjavljivati kada nije ni prijavljeno. Za registraciju ti treba ugovor, carinska dokumentacija i ostalo standardno.
Upravo tako, nemas ga sta odjavljivati kad nije ni prijavljen :) , nego probne tablice i dovest ga kuci, i onda standardno, registracija, osiguranje itd ....
Ponosan
Posts: 689
Joined: 26/02/2011 14:09

#15 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by Ponosan »

Je li to sve uradi ta auto kuca nakon sto napravimo ugovor ili ja moram ici u njihov MUP da izvadim probne tablice?
hvala na informacijama!
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#16 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by 530i »

Pa to dogovoriš sa njima, u principu moraš kupiti osiguranje na najmanje tri dana i izvaditi tablice u MUP-u.
preludezalude
Posts: 5611
Joined: 07/03/2012 00:09

#17 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by preludezalude »

UnscarD wrote:Hvala na odgovoru...nove su table na autu...super znaci moglo bi se to prebaciti na mene bez ponovnog placanja uz odjavu tamo o prijavu ovde.
Predpostavljam da je procedura da ga stari vlasnik odjavljuje sa sebe, da mi papir da je odjavljen i onda ja sa tim papirom prijavljujem ovde ?
Posto je u Banja Luci auto, pokusavam da iz sto manje odlazaka to zavrsim jer mi ode citav dan do Banja Luke i nazad.

Sad me zbunise...
U BiHAMKU mi jasno kazu da registracija iz RS-a ne vazi u Federaciji bez obizra jesu li table stare ili nove.
BIHAMK LAZE. Kakve su ovo gluposti. Registracija vozila je na drzavnom nivou i vrijedi u citavoj drzavi.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#18 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by tempuser »

dgL_ wrote:
Bakir1 wrote:dajte ljudi kao da zivimo jos uvijek u 96.
ako su nove tablice na autu nema vandrednog pregleda nego se samo u postojecu vlasnicku upisujes ti kao vlasnik.
dalje osiguranja su potpisala da vrijedi polica u oba entiteta znaci registracija na autu vazi.
za prevod ti treba kopija licne karte vlasnika,ugovor i mozda dokaz o placanju.
spremi se u stanicu tj sektor za registracije gdje pripadas sa papirima i predaj kompletnu dokumentaciju,auto se odjavljuje elektronski i samo je promjena sto ces ti biti vlasnik vozila,neces dobiti druge tablice a ni placati ih.
sretno
Kad je potpisano to?

Ja sam kupio auto iz Rudog u Sarajevo i vozao na covjekovo ime uz punomoc jer je bio reg. 9 mjeseci i nisu mi htjeli priznat osiguranje... (Neko Jahorina osiguranje na cirilici polica...) a covjek mi je ostavio svoju policu... Mogao sam prevesti odmah ali sam morao preko 200 KM osiguranja dokupiti... (Ovo sve je bilo prije godinu dana cirka)
Ja sam nekad ljetos dobio policu ASA osiguranja u nekom cudnom formatu, mislim da je A4, koji je kao uskladjen tako da je priznata i u FBiH i u RS.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#19 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by tempuser »

preludezalude wrote:
UnscarD wrote:Hvala na odgovoru...nove su table na autu...super znaci moglo bi se to prebaciti na mene bez ponovnog placanja uz odjavu tamo o prijavu ovde.
Predpostavljam da je procedura da ga stari vlasnik odjavljuje sa sebe, da mi papir da je odjavljen i onda ja sa tim papirom prijavljujem ovde ?
Posto je u Banja Luci auto, pokusavam da iz sto manje odlazaka to zavrsim jer mi ode citav dan do Banja Luke i nazad.

Sad me zbunise...
U BiHAMKU mi jasno kazu da registracija iz RS-a ne vazi u Federaciji bez obizra jesu li table stare ili nove.
BIHAMK LAZE. Kakve su ovo gluposti. Registracija vozila je na drzavnom nivou i vrijedi u citavoj drzavi.
Registracija kao registracija naravno vazi u cijeloj i to ne samo iz RS-a nego iz svak druge zemlje, medjutim nekada je bilo, ne znam da li je jos uvijek taj slucaj, da polica AO iz RS-a ne vazi prikom registracije u FBiH. Kad si auto kojem vazi registracija u RS-u htio da prevedes u FBiH, nisi mogao da koristis vazecu policu AO iz RS-a, nego si morao kupiti novu policu AO izdatu po zakonima FBiH. Napisah u komentaru iznad da sam ljetos dobio policu AO ASA Osiguranja koja je uskladjena sa zakonima oba entiteta upravo iz tih razloga. Ne znam da li se TP iz RS priznaje u FBiH, znam da je je u FBiH obrazac potvrde TP-a za vozilo iz drugog kantona bio drugaciji.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#20 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by amar1994 »

Meni je vazila polica , kad je kupljen auto , isto iz RS-a :thumbup:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#21 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by tempuser »

Znam da nekad nisu, vjerovatno sad osiguranja uskladjuju svoje pravne statuse i police da vazi.
@bakir1 zna u detalje zasto i kako nisu vrijedili.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#22 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by dgL_ »

:izet:
tempuser wrote:
preludezalude wrote:
UnscarD wrote:Hvala na odgovoru...nove su table na autu...super znaci moglo bi se to prebaciti na mene bez ponovnog placanja uz odjavu tamo o prijavu ovde.
Predpostavljam da je procedura da ga stari vlasnik odjavljuje sa sebe, da mi papir da je odjavljen i onda ja sa tim papirom prijavljujem ovde ?
Posto je u Banja Luci auto, pokusavam da iz sto manje odlazaka to zavrsim jer mi ode citav dan do Banja Luke i nazad.

Sad me zbunise...
U BiHAMKU mi jasno kazu da registracija iz RS-a ne vazi u Federaciji bez obizra jesu li table stare ili nove.
BIHAMK LAZE. Kakve su ovo gluposti. Registracija vozila je na drzavnom nivou i vrijedi u citavoj drzavi.
Registracija kao registracija naravno vazi u cijeloj i to ne samo iz RS-a nego iz svak druge zemlje, medjutim nekada je bilo, ne znam da li je jos uvijek taj slucaj, da polica AO iz RS-a ne vazi prikom registracije u FBiH. Kad si auto kojem vazi registracija u RS-u htio da prevedes u FBiH, nisi mogao da koristis vazecu policu AO iz RS-a, nego si morao kupiti novu policu AO izdatu po zakonima FBiH. Napisah u komentaru iznad da sam ljetos dobio policu AO ASA Osiguranja koja je uskladjena sa zakonima oba entiteta upravo iz tih razloga. Ne znam da li se TP iz RS priznaje u FBiH, znam da je je u FBiH obrazac potvrde TP-a za vozilo iz drugog kantona bio drugaciji.
Vazila je iskljucivo ako dato osiguranje ima poslovnice odnosno posluje i na teritoriji RSa i na teritoriji FBiH... Bilo ih je par takvih...
ITNet
Posts: 772
Joined: 30/09/2016 11:47

#23 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by ITNet »

Gleda li tko datume postova ljudi :-)
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#24 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by zforumas »

ITNet wrote:Gleda li tko datume postova ljudi :-)
7 godina gore-dole jebaji ga :lol:
ITNet
Posts: 772
Joined: 30/09/2016 11:47

#25 Re: Prevod auda iz RS-a u Fedaraciju

Post by ITNet »

:D Ali ono to rasprava citava :lol:
Post Reply