Previsoke cijene u BiH se traže za ...

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Retro0000
Posts: 130
Joined: 01/05/2021 11:36

#1 Previsoke cijene u BiH se traže za ...

Post by Retro0000 »

Šta je u BiH po bosanskohercegovačkim platama preskupo i šta još jeftino i treba da bude još jeftinije? Po mome mišljenju su cigare u Bosni preskupe za građane trebaju biti povoljnije, stanovi koji se iznajmljuju isto jer se traže cijene koje uzimaju previše procenata od normalnog unosa bh stanovnika, isto je otvaranje firme i poslovni prostori preskupo da se čak u 60% slučajeva uopšte ne isplati početi sa biznesom u zemlji jer rashod je većinom veći nego unos. Ima li istraživanja koja pokazuju šta treba da bude u BiH jeftinije a šta možda još skuplje iz nekog razloga?
kB27
Posts: 1065
Joined: 17/02/2016 17:46

#2 Re: Previsoke cijene u BiH se traže za ...

Post by kB27 »

Preskupo: gorivo, plin, flasirana voda, bankarske usluge, telekomunikacijske usluge, high-end tehnika, nekretnine, fitness centri, kina, lijekovi i medicinske usluge u privatnim poliklinikama, voce i povrce.
Prejeftino: cigarete, alkohol, komunalne usluge - prvenstveno odvoz voda, odvoz smeca, struja.
Retro0000
Posts: 130
Joined: 01/05/2021 11:36

#3 Re: Previsoke cijene u BiH se traže za ...

Post by Retro0000 »

kB27 wrote: 13/07/2021 18:05 Preskupo: gorivo, plin, flasirana voda, bankarske usluge, telekomunikacijske usluge, high-end tehnika, nekretnine, fitness centri, kina, lijekovi i medicinske usluge u privatnim poliklinikama, voce i povrce.
Prejeftino: cigarete, alkohol, komunalne usluge - prvenstveno odvoz voda, odvoz smeca, struja.
Ne mislim da je flasirana voda preskupa jer ja mogu kupiti skoro 5 litara za 1.10KM i ne mislim da je alkohol pojeftin jer ja pijem moj jegermajster samo u slučaju da sam prodao neki proizvod na olxu ili pobijedio malo novca na lutriji, odvoz smeća neki u mojoj okolini ne mogu ni platiti jer ne rade niti imaju primanja i čak ga spale, račun za struju kad je prešao u našem domaćinstvu više od 60KM mama mi je odmah zapčela svađu jer je njoj bila onda preskupa. Voda se po mome znanju ne odvozi neko samo potroši i po mome mišljenju cijena za vodu je u BiH fer.
kB27
Posts: 1065
Joined: 17/02/2016 17:46

#4 Re: Previsoke cijene u BiH se traže za ...

Post by kB27 »

Ok.

#trollAlert
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#5 Re: Previsoke cijene u BiH se traže za ...

Post by Dope_Man »

Jedino sto je malo preskupo u zadnje vrijeme su nekretnine. Cijene su bas skocile zadnjih godina, bar u Sarajevu i okolini, za ostalo ne znam.
Skupe su i neke od osnovnih namirnica u zadnje vrijeme (npr. ulje) i lijekovi, a i kablovski operateri samo gledaju kako dici sto vise cijenu.

Gorivo nam nije skupo, nego nam je standard los. Inace po litru jeftinije nego sve zemlje oko nas koliko je meni poznato. Struja, voda, komunalije.. realno sasvim OK cijene.

Alkohol prejeftin.
zigson
Posts: 2886
Joined: 04/04/2015 22:17

#6 Re: Previsoke cijene u BiH se traže za ...

Post by zigson »

Dope_Man wrote: 14/07/2021 12:15 Jedino sto je malo preskupo u zadnje vrijeme su nekretnine. Cijene su bas skocile zadnjih godina, bar u Sarajevu i okolini, za ostalo ne znam.
Skupe su i neke od osnovnih namirnica u zadnje vrijeme (npr. ulje) i lijekovi, a i kablovski operateri samo gledaju kako dici sto vise cijenu.

Gorivo nam nije skupo, nego nam je standard los. Inace po litru jeftinije nego sve zemlje oko nas koliko je meni poznato. Struja, voda, komunalije.. realno sasvim OK cijene.

Alkohol prejeftin.
Skupo je gorivo u odnosu na to koliko bi moglo biti jeftinije
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#7 Re: Previsoke cijene u BiH se traže za ...

Post by Queen_of_hearts »

Skupe su osnovne zivotne stvari:
1. Hrana, sveze voce i povrce
2. Lijekovi
3. Zdravstvene usluge u sistemu javnog zdravstva, jer se za "oteti" novac usluga najcesce ne dobije.
4. Stanovanje (cijene kvadrata spram placa)
5. Stvari i oprema za bebe

Sta nije skupo:
1. Cigare
2. Alkohol
3. Kultura (ulaznice za muzeje, predstave, izlozbe..)
Prve dvije stvari nisu skupe da bi ljudi manje razmisljali o citqvoj kategoriji iznad, a kultura nije skupa jer je ne cijenimo.
Post Reply