Previše je religije !

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#276 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

Irsar wrote:Vjera nije nikada bila samo "privatna i intimna stvar", tako da je nerazumijevanje samo tvoje, kao i činjenica da u istoj rečenici uopšte možeš porediti vjeru sa sportom ili slično.
Irsar wrote:Vjera se zove vjerom ne zato jer ne postoje "dokazi" za istinitost iste, već zato jer - iako je osnova znanje - za većinu ljudi je sve osim te osnove stvar uvjerenosti, moglo bi se reći opravdane i razumne uvjerenosti u istinitost vjere...
Dakle sto sad imamo? "Vjera je uvjerenost ali to nije samo privatna stvar" !?

I u tome je sav problem. Neko je uvjeren da mora jesti posebnu hranu pa onda imamo situaciju da i mi koji volimo popit pivu uz picu moramo mijenjati piceriju! A da ne navodim ove NHO (neidentifikovan hodajuci objekt) koji SEBI DAJU ZA PRAVO (jebiga "uvjereni" su da tako treba) da oni mogu izaci vani da sve gledaju a njih niko!
Itd... problem religije je upravo u tome sto se ne zadovoljava vojim prostorom (kuce i bogomolje) vec hoce da joj se cijelo drustvo prilagodjava...

PREVIŠE, PREVIŠE, PREVIŠE...
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#277 Re: Previše je religije !

Post by emric »

dustaban wrote:Nebitno da li ste vjernik i kojoj religiji pripadate imate skoro svaki dan neki religijski datum koji morate obiljezavat ili ga morate cestitati onom ko ga obiljezava.
Jebote toga je previse!
Ko kaže da moraš?

Inače, po dva praznika su zvanična kod sve tri dominantne religije u Bosni:
- muslimani imaju dva bajrama,
- pravoslavni imaju vaskrs i božić,
- katolici imaju uskrs i božić.

Ako je šest puta u godini teško čestitati onda ne znam stvarno. Jel nam sve mrsko?
dustaban wrote:Zasto se nebi fino dogovorili - svake trece godine Bozic/uskrs, svake trece godine Ramazan/Bajram...
Majkemi to bi za sve bilo bolje, vratila bi se vaznost svemu a onom gore svejedno.
Svake četvrte Nova godina, tri puta godišnje Prvi maj, svake treće godine Osmi mart?

Kad je bal nek se i carica jebe.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#278 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

Aj bogati suti, mi za prvi maj sredimo ovcu sad pa sad, skromno i dostojanstveno :lol: , bez religijskog rituala, pompe i palamudjenja... Ibrahim cuo glas, kreno da zakolje sina, cu se ponovo glas - stani budalo, nemoj dijete zakolji ovna... i od tada koljemo kurban...
i tako svake godine, bla, bla, bla... udaviste jebote
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#279 Re: Previše je religije !

Post by tuzlak1212 »

dustaban wrote:Aj bogati suti, mi za prvi maj sredimo ovcu sad pa sad, skromno i dostojanstveno :lol: , bez religijskog rituala, pompe i palamudjenja...
Image
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#280 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

Pa valjda "cares" onaj zbog kojeg to sve radis sta radis.
Ali ja nesto ne vidim vas benda i nagradjuje kako su vam slozili pricu...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#281 Re: Previše je religije !

Post by arzuhal »

Ljudi pojedu ovcu između svoja četiri zida, u intimnoj atmosferi, svako za sebe, bez isticanja i bez da iko zna za to... Živiš i radiš s takvom osobom a da godinama i ne znaš da pojede ovcu. I slučajno kada saznaš budeš sav začuđen i zadivljen nenametljivošću i karakterom... A ne k'o oni što natakre janje pa na livadu, ojha! Nek' svak vidi! Ili ovi što putem mlate bureke...Previše je toga danas...
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#282 Re: Previše je religije !

Post by Irsar »

dustaban wrote:
Irsar wrote:Vjera nije nikada bila samo "privatna i intimna stvar", tako da je nerazumijevanje samo tvoje, kao i činjenica da u istoj rečenici uopšte možeš porediti vjeru sa sportom ili slično.
Irsar wrote:Vjera se zove vjerom ne zato jer ne postoje "dokazi" za istinitost iste, već zato jer - iako je osnova znanje - za većinu ljudi je sve osim te osnove stvar uvjerenosti, moglo bi se reći opravdane i razumne uvjerenosti u istinitost vjere...
Dakle sto sad imamo? "Vjera je uvjerenost ali to nije samo privatna stvar" !?
Nisi me citirao. :wink:
I u tome je sav problem. Neko je uvjeren da mora jesti posebnu hranu pa onda imamo situaciju da i mi koji volimo popit pivu uz picu moramo mijenjati piceriju! A da ne navodim ove NHO (neidentifikovan hodajuci objekt) koji SEBI DAJU ZA PRAVO (jebiga "uvjereni" su da tako treba) da oni mogu izaci vani da sve gledaju a njih niko!
Itd... problem religije je upravo u tome sto se ne zadovoljava vojim prostorom (kuce i bogomolje) vec hoce da joj se cijelo drustvo prilagodjava...

PREVIŠE, PREVIŠE, PREVIŠE...
Prvo, osnova vjere je Bog. Bog je prvi koji se u svemu pita, pa tako i u formiranju i održavanju neke religije. Objave su Njegov vid osnivanja religije, a Tradicija (vjerska tradicija) je čovjekov vid održavanja te religije naravno uz konstantnu podršku Boga. Sve ovo je zasnovano na znanju. Uvjerenost je primarno vezana za većinu ljudi, ali nešto od znanja imaju svi ljudi. Dok "ljudski stub" religije - učeni, pobožni ljudi - imaju znanje višeg stepena, tako da nema potrebe za "vjerovanjem" kako ti razumijevaš.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#283 Re: Previše je religije !

Post by Irsar »

dustaban wrote:Aj bogati suti, mi za prvi maj sredimo ovcu sad pa sad, skromno i dostojanstveno :lol: , bez religijskog rituala, pompe i palamudjenja...
Jao koja patetika, kao uostalom i čitava ova tema.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#284 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

Irsar wrote:
dustaban wrote:Aj bogati suti, mi za prvi maj sredimo ovcu sad pa sad, skromno i dostojanstveno :lol: , bez religijskog rituala, pompe i palamudjenja...
Jao koja patetika, kao uostalom i čitava ova tema.
Je li patetika kad kazem da su ovi rijalitiji prevrsili svaku mjeru? A sve sto prekardasi blizu mu je kraj.
A onda razmisli kolka je slicnost izmedju jedne farme i ovih religijskih programa! Bome velika.

Da prijatelju, to se sve pretvorilo u RELIGIJALITI SHOW!
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#285 Re: Previše je religije !

Post by Irsar »

Ja ja, za nekog poput tebe sve je ovo, što bi Srbi rekli, teška lakrdija. U međuvremenu čitava civilizacija koju ti podržavaš je još gora sa svojim opštim idiotlukom; to što ti kao misliš da si iznad religijskih simbola i blagdana je samo još jedan vid bezrazložnog ponosa i egoizma.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#286 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

Irsar wrote:Ja ja, za nekog poput tebe sve je ovo, što bi Srbi rekli, teška lakrdija. U međuvremenu čitava civilizacija koju ti podržavaš je još gora sa svojim opštim idiotlukom; to što ti kao misliš da si iznad religijskih simbola i blagdana je samo još jedan vid bezrazložnog ponosa i egoizma.
Koja fula i koja samouvjeronist. Tipicno za RELIGIONARE poput tebe.
Bog i vjera su nesto drugo al ti si daleko od toga.
I de mi bogati navedi te tvoje idealne religijske civilizacije koje su bolje od "civilizacije koju ja podrzavam".

A zapravo nemoj, besmislen je ovaj dijalog...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#287 Re: Previše je religije !

Post by mali jomu »

dustaban wrote: .... besmislen je ovaj dijalog...

:lol: :lol: :lol:


Nisam ocekivao ovako orginalan zakljucak, covjece popravio si me, hvala :thumbup:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#288 Re: Previše je religije !

Post by mali jomu »

Nema besmislenosti, smisao bez smisla.....

moze samo zamisljena smisao koja je zamisljenja od smisla iz koje je smisao zamisljeno....... kao smisao


bez smisla se ne moze zamisliti smisao koje bi bilo bezsmisao, jer se bez smisla ne moze ni zamisliti smisao koji je bezmisao......


:lol: :lol: :lol:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#289 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

:lol: :lol: :lol:
Ovo je klasican primjer situacije gdje se svi smiju: i onaj sto je nachuturen i oni sto se smiju njegovom osjecaju da chuturi one koji su njega nachuturili...
:lol: :lol: :lol:
broj dva
Posts: 4535
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#290 Re: Previše je religije !

Post by broj dva »

I sretniji narodi od našeg su se dugo mučili dok nisu uspjeli uspostaviti neku balansu izmedju vjere i sekuarnosti, još ćemo se i mi namučiti dok ne ubodemo rješenje.
Lično smatram da svi imamo (ili bi trebali imati) pravo izbora bez prisile, što zakonske što drušvene.Tako da svojim zemljacima ja želim sretan bajram u čestitam na odlikašu iz medrese ili katoličke škole ali ne želim da se moje djete podučava religiji u školi ili da me gledaju kao kriminalca ako mi se jedu svinjski kotleti dok je nekom ramazan (random primjer).
Ali lahko je meni, u šeher-Oslu moj izbor jeste slobodan i bez posljedica (a pitanje je koliko bi bio da je Breivik bio recimo Ahmed no to je druga oriča. koliko bila interesantna i povezana onako hipotetički..)
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#291 Re: Previše je religije !

Post by Dangubic »

Euridika wrote: 20/05/2019 11:51 Al' zašto se ateisti sekiraju oko vjerskih praznika i vjere u ljudima, kao da će ih oni slaviti ili početi vjerovati i prakticirati religiju? :roll:
Zato sto je religija jezgro korupcije i kriminala Samo pogledaj rezultate religije kroz istoriju.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#292 Re: Previše je religije !

Post by Euridika »

Dangubic wrote: 15/03/2020 21:25
Euridika wrote: 20/05/2019 11:51 Al' zašto se ateisti sekiraju oko vjerskih praznika i vjere u ljudima, kao da će ih oni slaviti ili početi vjerovati i prakticirati religiju? :roll:
Zato sto je religija jezgro korupcije i kriminala Samo pogledaj rezultate religije kroz istoriju.
Miješaš religiju sa religijskim institucijama.
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#293 Re: Previše je religije !

Post by Dangubic »

Euridika wrote: 17/03/2020 11:13
Dangubic wrote: 15/03/2020 21:25
Euridika wrote: 20/05/2019 11:51 Al' zašto se ateisti sekiraju oko vjerskih praznika i vjere u ljudima, kao da će ih oni slaviti ili početi vjerovati i prakticirati religiju? :roll:
Zato sto je religija jezgro korupcije i kriminala Samo pogledaj rezultate religije kroz istoriju.
Miješaš religiju sa religijskim institucijama.
Mnoge vjerske knjige su inspiracija za zločine,
ništa ja ne miješam
mariamaria
Posts: 30
Joined: 14/03/2019 11:44

#294 Re: Previše je religije !

Post by mariamaria »

religijske knjige nisu inspiracija zlocina ako se pravilno interpreiraju
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#295 Re: Previše je religije !

Post by dezurni_ucenik »

dustaban wrote: 18/05/2019 11:43 Nebitno da li ste vjernik i kojoj religiji pripadate imate skoro svaki dan neki religijski datum koji morate obiljezavat ili ga morate cestitati onom ko ga obiljezava.
Jebote toga je previse!
I naravno ono cega je previse gubi na vaznosti. To je pravilo od kojeg nista ne moze umaci pa ni religije.
Previse univerziteta - diplome zakuratz, previse televizija - manje se gledaju, previse ministara - ministri djeca i tokmaci...

Zasto se nebi fino dogovorili - svake trece godine Bozic/uskrs, svake trece godine Ramazan/Bajram...
Majkemi to bi za sve bilo bolje, vratila bi se vaznost svemu a onom gore svejedno.

:lol: :lol: :lol:

Eto ti ces pravila nekom odredjivati

ONO bi da odredjuje kad ce ko kome sta cestitati, kad ce sta ko obiljezavati :lol: :lol: :lol:
Last edited by dezurni_ucenik on 17/03/2020 12:21, edited 1 time in total.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#296 Re: Previše je religije !

Post by dezurni_ucenik »

Fascinantna je opsjednust ateista sa religijama. Ne vjeruju u Boga, u postojanje, za njih su to sve bajke. ALI ne smeta im 24/7 pricanje o tome.
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#297 Re: Previše je religije !

Post by Dangubic »

dezurni_ucenik wrote: 17/03/2020 12:20 Fascinantna je opsjednust ateista sa religijama. Ne vjeruju u Boga, u postojanje, za njih su to sve bajke. ALI ne smeta im 24/7 pricanje o tome.
Naravno da smeta.
U mnogim zemljama se ateisti progone od strane vjernika, Recimo u Saudijskoj Arabiji postoji smrtna kazna za Ateizam. Mnogi su potlaceni i poginuli od strane vjernika. A bajke jesu naravno. Cijeli svjet nastao od dvoje. Pa otkud nam Kinezi? Zmije koje pričaju itd.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21553
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#298 Re: Previše je religije !

Post by MarlboroGold »

dezurni_ucenik wrote: 17/03/2020 12:20 Fascinantna je opsjednust ateista sa religijama. Ne vjeruju u Boga, u postojanje, za njih su to sve bajke. ALI ne smeta im 24/7 pricanje o tome.
Na ovom podforumu su eventualno 2-3 teme koje se odnose na ateizam, pa i neke teme po čijim naslovima i uvodnim postovima ostavljaju slobodu ateistima da iznesu svoje mišljenje - poput ove. Ostale teme, a kojih je 95%, su uglavnom nešto vezano za jednu religiju ili neki njen dio.
Vjernici su godinama unazad puno više bez pardona ulazili na teme o ateizmu sa svojim floskulama pored 95% drugih njihovih tema.
Ko je onda ovdje opsjednut?
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#299 Re: Previše je religije !

Post by dezurni_ucenik »

Dangubic wrote: 17/03/2020 13:33
dezurni_ucenik wrote: 17/03/2020 12:20 Fascinantna je opsjednust ateista sa religijama. Ne vjeruju u Boga, u postojanje, za njih su to sve bajke. ALI ne smeta im 24/7 pricanje o tome.
Naravno da smeta.
U mnogim zemljama se ateisti progone od strane vjernika, Recimo u Saudijskoj Arabiji postoji smrtna kazna za Ateizam. Mnogi su potlaceni i poginuli od strane vjernika. A bajke jesu naravno. Cijeli svjet nastao od dvoje. Pa otkud nam Kinezi? Zmije koje pričaju itd.
Sjeverna Koreja?
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#300 Re: Previše je religije !

Post by Dangubic »

dezurni_ucenik wrote: 17/03/2020 15:31
Dangubic wrote: 17/03/2020 13:33
dezurni_ucenik wrote: 17/03/2020 12:20 Fascinantna je opsjednust ateista sa religijama. Ne vjeruju u Boga, u postojanje, za njih su to sve bajke. ALI ne smeta im 24/7 pricanje o tome.
Naravno da smeta.
U mnogim zemljama se ateisti progone od strane vjernika, Recimo u Saudijskoj Arabiji postoji smrtna kazna za Ateizam. Mnogi su potlaceni i poginuli od strane vjernika. A bajke jesu naravno. Cijeli svjet nastao od dvoje. Pa otkud nam Kinezi? Zmije koje pričaju itd.
Sjeverna Koreja?
Tacno ali doba komunizma je veoma kratak period, ostali su neke zemlje smiješno u odnosu na religiju. Religija ubija već 2000 godina i jos uvjek. Rast religije znaci rast korupcije i propast ekonomije vraćanje u prošlost. Zaglupljivanje ljudi i manipulacija sa stanovništvom.
Post Reply