Previše je religije !

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#26 Re: Previše je religije !

Post by mousstapha »

Ja nemam nista protiv vjerskih praznika. Slavim ih vrlo rado u zavisnosti u kojem se okruzenju nalazim. :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#27 Re: Previše je religije !

Post by insomnia78 »

Steta sto ih nema vise. Evo sljedeci cetvrtak nekakav katolicki praznik pa se spojilo sa vikendom. Vikend od 4 dana a placeno. Op, op, op sloboda non stop
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#28 Re: Previše je religije !

Post by insomnia78 »

I jos plus ponedeljak 10/06. I kaze previse religije
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#29 Re: Previše je religije !

Post by King Theoden »

high_volume wrote:
dustaban wrote:Zasto se nebi fino dogovorili - svake trece godine Bozic/uskrs, svake trece godine Ramazan/Bajram...
Majkemi to bi za sve bilo bolje, vratila bi se vaznost svemu a onom gore svejedno.
Otkad ja ovako predlažem :D

:thumbup: :thumbup: :thumbup:


Pa i ramazanski post, npr. da se skrati. Zašto da traje ovoliko dugo, besmisleno je. Organizam će se pročistiti i sa mnogo manje sati posta, a i treba dozvoliti da se čovjek može napiti vode kad zatreba
Takoe :!:
I ja sam za promjene.
Reforma je prava riječ :!: što se tiče posta, to svako treba za sebe da odluči.
Recimo početak posta. Kae, zapostit kad mogneš razlikovati crnu od bijele niti.
Kontam, nekad sam tako uhakan da do podne ne razlikujem crnu od bijele mačke, a kamoli nit.
Dakle, ja sam za to da taj dan postim od 13-20h uz obaveznu petnestominutnu pauzu za kafu između 16:15 i 16:30
Ako se zapričamo pa se kafa otrgne do 17h, tih po sata treba napostiti van ramazana.
Šta veliš?
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#30 Re: Previše je religije !

Post by zagortenej »

high_volume wrote:
dustaban wrote:Zasto se nebi fino dogovorili - svake trece godine Bozic/uskrs, svake trece godine Ramazan/Bajram...
Majkemi to bi za sve bilo bolje, vratila bi se vaznost svemu a onom gore svejedno.
Otkad ja ovako predlažem :D

:thumbup: :thumbup: :thumbup:


Pa i ramazanski post, npr. da se skrati. Zašto da traje ovoliko dugo, besmisleno je. Organizam će se pročistiti i sa mnogo manje sati posta, a i treba dozvoliti da se čovjek može napiti vode kad zatreba
ima fetva:

Ramadan 2015 Fasting UK Hours Should Be Shortened, Muslim Academic Usama Hasan Argues
"Those who find this genuinely unbearable, or are convinced of the non-literalist approach of “morning to evening” rather than the literalist “dawn to sunset”, may wish to fast for 12 or preferably 14-16 hours, beginning from dawn, sunrise or even their usual morning meal (breakfast!). Such moderate timings are based on the fatwas of jurists over many centuries for high latitudes.
"Whatever length a person fasts, they should not feel superior to others. The spirit of Ramadan and fasting includes God-consciousness, patience, perseverance, gratitude, prayer, worship, charity, generosity, humility, self-purification, self-development, helping others, mercy, compassion, forgiveness, lowering the gaze (of the eyes from lustful glances and of the heart from other than God) and the remembrance and love of God."
https://www.huffingtonpost.co.uk/2015/0 ... dX6sSk0Nh4
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#31 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

Neki su vidim ispravno shvatili ovu dobronamjernu, ali prije svega konstruktivnu ideju.

Dakle SVE SE MIJENJA (ko to ne radi ispadne karikatura samoga sebe) pa tako mora i Religija. Doslo je vrijeme interneta i to predstavlja sasvim nove mogucnosti i nova pravila svemu pa tako i OBRACANJE "SVEPRISUTNOM BOGU"!

Par hiljada godina stari rituali su prevazidjeni. Ali njihova simbolika se ne mora unistiti. Konkretno pojam zrtve, samozrtvovanja itd... zasto bi OVAN morao i dan danas biti jedini ispravan nacin manifestacije darivanja ?!?!

I tako dalje...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#32 Re: Previše je religije !

Post by insomnia78 »

Zato sto tako pise u Kur’anu u kojem takodje pise da je svevremenski?
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#33 Re: Previše je religije !

Post by Irsar »

zagortenej wrote:ima fetva:

Ramadan 2015 Fasting UK Hours Should Be Shortened, Muslim Academic Usama Hasan Argues
"Those who find this genuinely unbearable, or are convinced of the non-literalist approach of “morning to evening” rather than the literalist “dawn to sunset”, may wish to fast for 12 or preferably 14-16 hours, beginning from dawn, sunrise or even their usual morning meal (breakfast!). Such moderate timings are based on the fatwas of jurists over many centuries for high latitudes.
"Whatever length a person fasts, they should not feel superior to others. The spirit of Ramadan and fasting includes God-consciousness, patience, perseverance, gratitude, prayer, worship, charity, generosity, humility, self-purification, self-development, helping others, mercy, compassion, forgiveness, lowering the gaze (of the eyes from lustful glances and of the heart from other than God) and the remembrance and love of God."
https://www.huffingtonpost.co.uk/2015/0 ... dX6sSk0Nh4
Kako da ne. Ova "fetva" je data od lika koji pripada organizaciji zvanoj "Quilliam Foundation", organizaciji osnovanoj od strane lika zvanog Maajid Nawaz koji se svojski trudi uništiti Islam u Velikoj Britaniji (i drugdje), ali nije da je nešto uspješan u tome. Za one koji ne znaju, Maajid Nawaz je tip modernog "progresivnog" navodnog muslimana koji bi da "reformiše" Islam, pri čemu pod "reformom" se naravno podrazumijeva modernizacija, razvodnjavanje i uklanjanje svega što smeta modernim senzibilitetima zabludjelog čovjeka.

Na primjer na ovom videu ovdje (oko 2:00 pa nadalje):



Maajid spominje nekakav "mizoginizam" (tj. "mržnju žena"), "homofobiju" i slične stvari i smatra da su tradicionalisti zapravo loši muslimani koji su "zaostali" u "srednjovjekovnom poimanju svijeta", te shodno tome - veli Maajid - valja nam "reinterpretirati" Kur'an tako da zapravo Kur'an više ne osuđuje homoseksualnost, niti promiskuitet (žena, ali i muškaraca) i tako dalje.

Lik je ili nemusliman (tj. licemjer) ili je totalno zabludjeo musliman koji o Islamu nema blage veze. Uzet ću da je ovo drugo.

I jedna digresija: zanimljiva su tvoja stalna nastojanja da predstaviš kao "islamske" stavove raznih opskurnih likova koje velika većina muslimana ne bi ni u ludilu slijedila, a koji su također pobijeni već "unaprijed" od strane stotina učenjaka kroz proteklih 1400 godina Islama. Čudna je ova tvoja ljubav za lažima :wink:
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#34 Re: Previše je religije !

Post by Irsar »

dustaban wrote:Dakle SVE SE MIJENJA
Oh? Ako je to istina, onda se i istina mijenja. A ako se istina mijenja, onda se mijenja i istinitost tvrdnje da se "sve mijenja" također, na osnovu čega ispada da, ipak, ne može biti istina da se "sve mijenja". Očita kontradikcija, kao što vidiš, pobija ovu tvoju zvučnu tvrdnju.

I da, istina se ne mijenja. 1+1=2 je tvrdnja koja je istinita danas, bila je istinita jučer, a bit će i sutra. Kur'an je Allahova Riječ i kao takva Istina koja je vječna i nikada se to neće promijeniti. Ako u Kur'anu stoji da se treba postiti mjesec dana (a ne, je li, dan ili sedmica ili 2 mjeseca i td.), onda za muslimana to stoji kao nepromjenjiva istina.

Istina po definiciji ne može biti promjenjiva, jer bi u suprotnom značilo da istine niti nema. Ne bi se takva "promjenjiva" istina mogla smatrati pouzdanom, jer ako je promjenjiva onda se postavlja pitanje ko i šta sve može tu istinu kao promjeniti. Nastala bi sumnja u samu istinu, a na osnovu sumnje se ne može graditi ništa, pogotovo ne znanje. Sviđalo se to vama ili ne, Kur'an i Islam će opstati do kraja vremena Dunjaluka, slabljenje Islama je neizbježno koliko je neizbježno i njegovo ponovno jačanje.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#35 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

insomnia78 wrote:Zato sto tako pise u Kur’anu u kojem takodje pise da je svevremenski?
Fakat je tako, izvini. Vi radite tačno onako kako u Kur’anu piše :mrgreen:
...i oglasi ljudima hadž! – dolaziće ti pješke i na kamilama iznurenim, te autobusima prašnjavim; dolaziće čarter letovima iz mjesta dalekih. (El-Hadž, 27.)
:lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#36 Re: Previše je religije !

Post by insomnia78 »

wow. Dohako si mu
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#37 Re: Previše je religije !

Post by insomnia78 »

Vidis, ja ne radim nikako. Izbor je lahak. Vjeruj ili nemoj
Jesi ti u nekakoj sekti? Jel to cilj svih ovih rasprava?
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#38 Re: Previše je religije !

Post by Irsar »

Dino34 wrote: Takoe :!:
I ja sam za promjene.
Reforma je prava riječ :!: što se tiče posta, to svako treba za sebe da odluči.
Recimo početak posta. Kae, zapostit kad mogneš razlikovati crnu od bijele niti.
Kontam, nekad sam tako uhakan da do podne ne razlikujem crnu od bijele mačke, a kamoli nit.
Dakle, ja sam za to da taj dan postim od 13-20h uz obaveznu petnestominutnu pauzu za kafu između 16:15 i 16:30
Ako se zapričamo pa se kafa otrgne do 17h, tih po sata treba napostiti van ramazana.
Šta veliš?
(Nadajući se da je ovo gore sarkazam, kako ga i percipiram.)

Da, ljudi bi da odmah posegnu za tobožnjim "reformama" (čitaj: devijacijom od Puta jer im je tako ćejf) čim naiđu na potrebu da radi Istine i Ahireta žrtvuju nešto od Dunjaluka, da si bar privremeno uskrate neki komfor. Misle, ako uopšte misle, da je vjera samo igra i zabava također, kako su navikli od svijeta da jeste.

S druge strane, da ti isti ljudi ponekad čitaju Allahovu Riječ (Kur'an) kako bi kao muslimani trebali raditi, i kako su i u obavezi da rade, onda bi na primjer naišli i na ovo:
Sura 29.

1. Alif. Lam. Mim.
2. Računaju li ljudi da će biti ostavljeni, ako kažu: “Vjerujemo”, i da neće biti iskušavani?
3. A doista smo iskušavali one prije njih. Pa sigurno Allah zna one koji su istiniti i sigurno zna lašce.
ili ovo možda:
Sura 2.

214. Zar mislite da ćete ući u Džennet, a još vam nije došao primjer onih koji su prošli prije vas. Snalazile su ih bijeda i nevolja i bili su potresani dok je govorio poslanik i oni koji su vjerovali s njim: “Kad će pomoć Allahova?” Zar nije uistinu Allahova pomoć blizu!
215. Pitaju te šta da udjeljuju. Reci: “Ono šta trošite od dobra, pa (to je) za dvoje roditelja i rodbinu i siročad i siromahe i sina puta.”2:215 A šta uradite od dobrog, pa uistinu - Allah je o tome Znalac.
216. Propisuje vam se borba, a ona ja za vas odvratnost. I moguće je da nešto mrzite, a to je dobro za vas; i moguće je da volite nešto, a to je zlo za vas. A Allah zna, a vi ne znate.
Ali ono, "ne mogu postiti, boli me glava!", "16 sati je previše, što ne 5 sati!?" i slični stavovi ljudi koji su umislili da je Islam tu da udovolji njihovim prohtjevima. A još bi oni i Ahiret i da budu sačuvani Vatre. Arogancija i glupost prevelika.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#39 Re: Previše je religije !

Post by Irsar »

dustaban wrote:Vidite li vi ovih nebuloznih detalja...
Pa zapitajte se majkumu - sta su razlozi za razdvajanje Abrahamskih religija? Jer u vrijeme kad se to desavalo svi ti likovi su bili takorec realni i sva ta prica je trebala biti neupitna. Zasto bi neko TADA u nju posumnjao i nasao razlog da pravi "novu stranku" ?!
A bog je lafo jedan i svima zajednicki?! E pa jebiga.

Dakle cista ljudska rabota koju prepoznajemo i danas u politickom ponasanju - "idem ja sebi napraviti stranku".
Jeftina ljudska zajebancija prodade se pricom o Bogu-osnivacu i prebaci u kategoriju nedodirivog!

To vam je ko kad bi za par hiljada godina Komsicevi potomci pushili pricu da je DF nasto tako sto je Zeljko jedno jutro zatekao kraj kreveta platformu nove stranke, to veze nema sa njegovom zeljom za vlascu!
:lol:

Ali da ja skratim ovu pricu tako sto cu ponovit svoju ubitacnu tezu kojoj ne mozete pera odbit:

Image
Na jednoj strani stoji dustaban i slični mu moderni istomišljenici, ljudi koji generalno nikakvu vrijednu ostavštinu čovječanstvu nisu dali.

Na drugoj strani stoje najveći i najbolji ljudi od kada je čovjeka, od Hipatije i Platona, preko nebrojenih svetaca/evlija, mudraca i mislilaca, poslanika i metafizičara, svi koji se bar u jednoj stvari nedvosmisleno slažu - Bog jeste, trajan je i Izvor svega. Mislim da je nadasve razumnije da se treba prikloniti ljudima maksimalne inteligencije i maksimalne moralnosti, radije nego pisanijama nasumičnog modernog ateiste na internetu. :wink:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#40 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

Vidiš prijatelju... kad pročitaš samo ovo šta je ovdje napisano shvatićeš (možda) da ja tebe nijednom riječju ne odvraćam od Boga, već naprotiv.

Ali jebiga, ti si odlučio da se prikloniš JEDNOJ religiji (ne razmišljajući zašto te je baš ta zapala!) i tebi je pripadanje Religiji očito važnije od pripadanja Bogu! Zato je tebi nedokučivo ovo šta piše neko ko ne pripada nijednoj Religiji a spreman je da se suoči sa Bogom.
I "odmjeri" sa tobom!

Ne kontaš, jelda!?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#41 Re: Previše je religije !

Post by славянин »

Irsar wrote:
dustaban wrote:Vidite li vi ovih nebuloznih detalja...
Pa zapitajte se majkumu - sta su razlozi za razdvajanje Abrahamskih religija? Jer u vrijeme kad se to desavalo svi ti likovi su bili takorec realni i sva ta prica je trebala biti neupitna. Zasto bi neko TADA u nju posumnjao i nasao razlog da pravi "novu stranku" ?!
A bog je lafo jedan i svima zajednicki?! E pa jebiga.

Dakle cista ljudska rabota koju prepoznajemo i danas u politickom ponasanju - "idem ja sebi napraviti stranku".
Jeftina ljudska zajebancija prodade se pricom o Bogu-osnivacu i prebaci u kategoriju nedodirivog!

To vam je ko kad bi za par hiljada godina Komsicevi potomci pushili pricu da je DF nasto tako sto je Zeljko jedno jutro zatekao kraj kreveta platformu nove stranke, to veze nema sa njegovom zeljom za vlascu!
:lol:

Ali da ja skratim ovu pricu tako sto cu ponovit svoju ubitacnu tezu kojoj ne mozete pera odbit:

Image
Na jednoj strani stoji dustaban i slični mu moderni istomišljenici, ljudi koji generalno nikakvu vrijednu ostavštinu čovječanstvu nisu dali.

Na drugoj strani stoje najveći i najbolji ljudi od kada je čovjeka, od Hipatije i Platona, preko nebrojenih svetaca/evlija, mudraca i mislilaca, poslanika i metafizičara, svi koji se bar u jednoj stvari nedvosmisleno slažu - Bog jeste, trajan je i Izvor svega. Mislim da je nadasve razumnije da se treba prikloniti ljudima maksimalne inteligencije i maksimalne moralnosti, radije nego pisanijama nasumičnog modernog ateiste na internetu. :wink:
Najjace kada vjernici pokusavaju predstaviti vecinu naucnika kao vjernike u Boga... uzimaju primjere od prije 1000 godina,i to primjere tipa platona koji je vjerovao u panteon grckih bogova itd.Dok ogromna vecina naucnika u posljednih 100 godina apsolutno je stava da za postojanje Boga nema dokaza -dalje do prije 200-300 godina si glavu mogao izgubiti za bogohuljenje a na dosta mjesta mozes i danas.

Maksimalne inteligencije ? Ako iskljucis velike "ucenjake" tipa zakir naika :lol: i krenes od najvecih umova danasnjice oces listu naucnika koji apsolutno spadaju u ateiste ili agnostike u najblazem slucaju ??

Kakva zamjena teza - nauka prihvaca Boga a neki tupani po forumima ne :lol:
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#42 Re: Previše je religije !

Post by zagortenej »

Čak i oni smrletovi naučnici koji su pronašli navodna naučna čuda u Kuranu nisu prešli na islam :lol:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#43 Re: Previše je religije !

Post by pustopoljina »

dustaban wrote:Nebitno da li ste vjernik i kojoj religiji pripadate imate skoro svaki dan neki religijski datum koji morate obiljezavat ili ga morate cestitati onom ko ga obiljezava.
Jebote toga je previse!
I naravno ono cega je previse gubi na vaznosti. To je pravilo od kojeg nista ne moze umaci pa ni religije.
Previse univerziteta - diplome zakuratz, previse televizija - manje se gledaju, previse ministara - ministri djeca i tokmaci...

Zasto se nebi fino dogovorili - svake trece godine Bozic/uskrs, svake trece godine Ramazan/Bajram...
Majkemi to bi za sve bilo bolje, vratila bi se vaznost svemu a onom gore svejedno.
I ponedjeljaka je previse!
Jednom mjesecno bi meni bilo dosta :D
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#44 Re: Previše je religije !

Post by takojegovorio »

-Lud, lud. Čim čovek govori o Bogu i đavolu mora da je lud. A trebalo ga je videti, trebalo ga je videti - ponavljao je tumač.
Turčenje tkz doktora Kolonje
Travnička hronika Ivo Andrić
User avatar
vjeshalica
Posts: 17262
Joined: 31/03/2019 14:56

#45 Re: Previše je religije !

Post by vjeshalica »

dustaban wrote:Kako ti to pojednostavi i banalizira.
A neces da priznas, prvo sam sebi, pa onda i raspravi na ovoj temi da je religije stvarno previse a, ako bas hoces, Boga sve manje!

Evo uzmimo primjer - Ramazanski post. Svake godine mjesec dana biti "u posebnom rezimu"... to nekome ko nema drugih preokupacija zaista ne predstavlja problem, uostalom gledajte - svi koji ne rade samo zamjene noc za dan i sve udure!

Ali bogami nekome ko radi i to radi naporan posao (nebitno dal fizicki dal psihicki) i to u mjesovitoj sredini to jest u uslovima gdje ostatak svijeta nije posebno prilagodjen tom "posebnom rezimu"... e tim pojedincima ja skidam kapu ako mogu sjedit na sastanku od nekoliko sati na kojemu ne mogu ni casu vode popit!
!
Nemoj se ti brinuti za one koji poste i koji zbog posta ne mogu čašu vode popiti. To je njihova stvar.
Ramazan s epomjera svake godine, nekad padne u sred ljeta nekad u sred zime...neko će postiti 18 sati nekada neko će postiti 8...ja ne vidim tu nikakvu patnju,ko se navikao i ima principe bez slabog karaktera,njemu nije nikakav problem postiti.Mjesec dana posebnog režima provode i ljudi koji rade,a veća će im biti nagrada biti u boga, od fale okoline ljudske ili sažaljenja...pustite ljude da zbog svojih religijskih ubjeđenja žive svoj život,postom ne bihuzure nikoga,a ti svojim riječima izvrćeš nešto što te se realno ne bi trebalo ni doticati.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#46 Re: Previše je religije !

Post by zagortenej »

Samo neke nagrade i kazne :roll:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#47 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

vjeshalica wrote: Nemoj se ti brinuti za one koji poste i koji zbog posta ne mogu čašu vode popiti. To je njihova stvar.
Ramazan s epomjera svake godine, nekad padne u sred ljeta nekad u sred zime...neko će postiti 18 sati nekada neko će postiti 8...ja ne vidim tu nikakvu patnju,ko se navikao i ima principe bez slabog karaktera,njemu nije nikakav problem postiti.Mjesec dana posebnog režima provode i ljudi koji rade,a veća će im biti nagrada biti u boga, od fale okoline ljudske ili sažaljenja...pustite ljude da zbog svojih religijskih ubjeđenja žive svoj život,postom ne bihuzure nikoga,a ti svojim riječima izvrćeš nešto što te se realno ne bi trebalo ni doticati.
Bla, bla, bla...
Ta prica "pusti ti nas koji postimo, sta to vama smeta..." naprsoto ne stoji (iliti, da budemo u fazonu posta - "ne pije vode" :-) )
Jako mnogo se to odrazava na cjelokupno funkcionisanje svega samo vi to umanjujete i zanemarujete.
Ali moja poanta nije na tome, ja sam htio ukazati ne opcenito predimenzionirano prisustvo religije u JAVNOM ZIVOTU. Kad je to bilo kako treba (a vi volite reci - kad je religija bila potisnuta) znalo se sta je ono od cega se zivi a sta je ono cemu je mjesto u kuci i bogomolji...

A sad je ovo postalo presmijesno. Svake godine "strucnjaci" nas dave bojenjem jaja, hadzom, kurbanima, postom, korizmom... jebote ko da nam pamcenje traje samo godinu dana! Nije to, bogami, dobro za religiju u i vas vjernike, postalo je dosadno i samim tim nevazno...
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#48 Re: Previše je religije !

Post by megaribi1 »

dustaban wrote:Neki su vidim ispravno shvatili ovu dobronamjernu, ali prije svega konstruktivnu ideju.

Dakle SVE SE MIJENJA (ko to ne radi ispadne karikatura samoga sebe) pa tako mora i Religija. Doslo je vrijeme interneta i to predstavlja sasvim nove mogucnosti i nova pravila svemu pa tako i OBRACANJE "SVEPRISUTNOM BOGU"!

Par hiljada godina stari rituali su prevazidjeni. Ali njihova simbolika se ne mora unistiti. Konkretno pojam zrtve, samozrtvovanja itd... zasto bi OVAN morao i dan danas biti jedini ispravan nacin manifestacije darivanja ?!?!

I tako dalje...
U našoj zemlji malo poznata religija Bahai zasniva se upravo na tome. Društvo se razvija i to je razlog pojave novih religija. Baš kao što pojedinac prolazi kroz različite nivoe obrazovanja: vrtić, osnovna škola, srednja, fakultet, post diplomski studij, to važi i za društvo. Bahai priznaje i Abrahama, Krišnu, Mojsijea, Budu, Isusa, Muhameda, Baba i Bahaulaha kao poslanike svog doba koji su bili učitelji za pojedini stepen razvoja društva. Doktor nauka ne odbacuje ono što je naučio u vrtiću, iako ne smatra da su objašnjenja koja su mu tada data jedina vječna istina. Razlike među religijama nasuprot vječnosti Boga se objašnjavaju time što su zakoni podijeljeni na ljudske i Božije. Božiji zakoni su stalni, ali oni koji su namijenjeni ljudskom ponašanju se moraju prilagoditi vremenu. Mojsije je dopuštao razvod jer to nije bila društvena smetnja, u doba Isusa je postala, pa je zabranjen. U 19. vijeku kada je Bahai religija nastala, manji problem je bio šta se smije jesti, ali su u Bahai religiju inkorporirane ideje jedinstva čovječanstva, svjetskog mira, ravnopravnosti muškarca i žena, zabrana predrasuda i tračanja, zabrana ropstva, prava na rad i obrazovanje, neutralnog jezika. Neke obaveze su blaže od islamskih: post traje 19 dana, privatna molitva (jednom dnevno) izgleda kao islamska (sa abdestom i sedždom), a javna izgleda kao katolička ili književno veče (sjedi se u stolicama i čitaju tekstovi iz raznih svetih knjiga). Izostanak molitvi neće naljutiti Boga, ali su molitve potrebne za duhovno poboljšanje.

Ipak, da ne upadnu u vlastitu klopku, dok priznaju potrebu za evolucijom religije, smatraju da će nakon Bahaulaha naredni korak biti potreban tek za nekoliko stotina godina.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17262
Joined: 31/03/2019 14:56

#49 Re: Previše je religije !

Post by vjeshalica »

dustaban wrote:
vjeshalica wrote: Nemoj se ti brinuti za one koji poste i koji zbog posta ne mogu čašu vode popiti. To je njihova stvar.
Ramazan s epomjera svake godine, nekad padne u sred ljeta nekad u sred zime...neko će postiti 18 sati nekada neko će postiti 8...ja ne vidim tu nikakvu patnju,ko se navikao i ima principe bez slabog karaktera,njemu nije nikakav problem postiti.Mjesec dana posebnog režima provode i ljudi koji rade,a veća će im biti nagrada biti u boga, od fale okoline ljudske ili sažaljenja...pustite ljude da zbog svojih religijskih ubjeđenja žive svoj život,postom ne bihuzure nikoga,a ti svojim riječima izvrćeš nešto što te se realno ne bi trebalo ni doticati.
Bla, bla, bla...
Ta prica "pusti ti nas koji postimo, sta to vama smeta..." naprsoto ne stoji (iliti, da budemo u fazonu posta - "ne pije vode" :-) )
Jako mnogo se to odrazava na cjelokupno funkcionisanje svega samo vi to umanjujete i zanemarujete.
Ali moja poanta nije na tome, ja sam htio ukazati ne opcenito predimenzionirano prisustvo religije u JAVNOM ZIVOTU. Kad je to bilo kako treba (a vi volite reci - kad je religija bila potisnuta) znalo se sta je ono od cega se zivi a sta je ono cemu je mjesto u kuci i bogomolji...

A sad je ovo postalo presmijesno. Svake godine "strucnjaci" nas dave bojenjem jaja, hadzom, kurbanima, postom, korizmom... jebote ko da nam pamcenje traje samo godinu dana! Nije to, bogami, dobro za religiju u i vas vjernike, postalo je dosadno i samim tim nevazno...
Da izvines na mom komentaru na ovoj temi jebe se vjerniku koji posti sta ti mislis o njegovom postu...ne posti on za tebe nego za svoja ubjedjenja
Ne mozete vi znati kako je nekome ko posti,nego vam samo ide na nerve cinjenica da vas ljudi koji poste distanciraju od odredjenih stvari a ne samo bjesomucnog zderanja i lokanja po sastancima i slicno
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#50 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

:-) :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply