Previše je religije !

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#1 Previše je religije !

Post by dustaban »

Nebitno da li ste vjernik i kojoj religiji pripadate imate skoro svaki dan neki religijski datum koji morate obiljezavat ili ga morate cestitati onom ko ga obiljezava.
Jebote toga je previse!
I naravno ono cega je previse gubi na vaznosti. To je pravilo od kojeg nista ne moze umaci pa ni religije.
Previse univerziteta - diplome zakuratz, previse televizija - manje se gledaju, previse ministara - ministri djeca i tokmaci...

Zasto se nebi fino dogovorili - svake trece godine Bozic/uskrs, svake trece godine Ramazan/Bajram...
Majkemi to bi za sve bilo bolje, vratila bi se vaznost svemu a onom gore svejedno.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Previše je religije !

Post by insomnia78 »

Genijalno. Samo ne znam bi bog reko na to
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#3 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

insomnia78 wrote:Genijalno. Samo ne znam sta bi bog reko na to
Reko bi - ja sam jedan, meni svejedno!
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#4 Re: Previše je religije !

Post by Irsar »

Religije je premalo. Bar one prave, živuće religije koja prožima kako društvo tako i pojedince. Kada se "religija" svede na kulturu i "običajno" obilježavanje kojekakvih bitnih datuma, onda je jasno da je ta religija u praksi mrtva. Bar među onima koji je tako plitko doživljavaju.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#5 Re: Previše je religije !

Post by tuzlak1212 »

dustaban wrote:Nebitno da li ste vjernik i kojoj religiji pripadate imate skoro svaki dan neki religijski datum koji morate obiljezavat ili ga morate cestitati onom ko ga obiljezava.
U 3 popularne religije u državi ima 6 religijskih praznika koji se čestitaju koliko se mogu sjetit, 6/365, skoro svaki dan :lol: al svaki 61. dan :lol: :lol:

A s druge strane, ako je šta lakše, nikome vaša čestitka i ne treba... Ko hoće od srca nek čestita, ko neće ionako se barem ja takvog i ne sjetim uopšte. Potpuno je nebitno, kada neki ateista koji 10x dnevno psuje Boga meni Bajram čestita, to mi ništa ne znači...
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#6 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

Kako ti to pojednostavi i banalizira.
A neces da priznas, prvo sam sebi, pa onda i raspravi na ovoj temi da je religije stvarno previse a, ako bas hoces, Boga sve manje!

Evo uzmimo primjer - Ramazanski post. Svake godine mjesec dana biti "u posebnom rezimu"... to nekome ko nema drugih preokupacija zaista ne predstavlja problem, uostalom gledajte - svi koji ne rade samo zamjene noc za dan i sve udure!

Ali bogami nekome ko radi i to radi naporan posao (nebitno dal fizicki dal psihicki) i to u mjesovitoj sredini to jest u uslovima gdje ostatak svijeta nije posebno prilagodjen tom "posebnom rezimu"... e tim pojedincima ja skidam kapu ako mogu sjedit na sastanku od nekoliko sati na kojemu ne mogu ni casu vode popit!
Ali isto tako svi znamo, vjera nije tako striktna i zaista se ne radi o "bozjem nadzoru" vec o "medjusobnom nadzoru".

I hajde sad da ne pretjeram, zaista nemam nista protiv tih nekih vjernickih specificnosti u svakodnevnom ponasanju... ali pobogu TU MORA BITI NEKA MJERA i neko CIVILIZACIJSKO PRILAGODJAVANJE.

Oni sto su prije par hiljada pisali te religijske propise bel su bili besposleni. A da ne kazem kako nije isto ono i ovo vrijeme, ona i ova lokacija. Jebiga u vise navrata sam to navodio - zasto, na kraju krajeva, od tih propisa nesto uzimate striktno a nesto ste precutno promjenili. Ko vam je to propisao da na munaru moze zvucnik i kad vem je to bogati dopusteno da kamilu zamjenite avionom kad idete na hadz?!
Dakle nije to tako striktno.

I kad kazem da bi dobro bilo malo obaviti sa tim ritualima koji su sami sebi svrha, ZARAD BOLJEG FUNKCIONIRANJA DRUSTVA I ZAJEDNICE, uopce vam nisam rekao da se trebate odreci vjere. Naprotiv, vjera u Boga trazi nove forme, shodno vremenu i prostoru u kojem zivite, dakle drugim i drugacijim okolnostima od onih koje su propisale religije koje su nastajale prije ihaha godina.
Zasto bi bio9 gtrijeh preskociti par godina Bozic ili Bajram?! Tek tad bi ti praznici, kad se dese svake trece godine bili nesto veliko.
Ovako se to sve pretvorilo na odradjivanje jer zivot melje, valja osim farbanja jaja, molitvi, iftara i ostalih rituala... ici na poso, vodit dijete u obdaniste, registrovat auto...

OLABAVITE MALO, pogledajte malo svijet u kojem zivite i nadjite Boga u sebi prema tim okolnostima. ONA religija u OVOM vremenu... se zaista pretvara u farsu u kojoj vi svjesno ucestvujete. Time se sasvim pretvarate u religijskog slugu a sve manje u modernog vjernika koji u sebi slijedi ISTOG BOGA!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Previše je religije !

Post by insomnia78 »

Image
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#8 Re: Previše je religije !

Post by mousstapha »

Ironija je u tome da i ti to sto propovjedas je na neki nacin novi svjetonazor, neka vrsta religije. Religije i vjerskih rituala ima sve vise, jer imas sve vise ljudi koji iz svojih ubjedjenja misle da je to napredak i apsolutno pozitivno za drustvo. Jednako kao sto ti mislis da bi nam bilo bolje kada bi relgije bilo manje.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#9 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

mousstapha wrote:Ironija je u tome da i ti to sto propovjedas je na neki nacin novi svjetonazor, neka vrsta religije. Religije i vjerskih rituala ima sve vise, jer imas sve vise ljudi koji iz svojih ubjedjenja misle da je to napredak i apsolutno pozitivno za drustvo. Jednako kao sto ti mislis da bi nam bilo bolje kada bi relgije bilo manje.
Kad je neko vjernik i kada na argumentaciju kojoj ne moze oponirati kaze - "i to sto ti govoris je neka religija..." time je sve rekao o sebi i svojim ogranicenjima.
Ne dragi prijatelju, ARGUMENT nije ubjedjenje, dakle nije religija.
Nego imas li ti meni ista reci makar na onaj detalj: zasto religiju mjenjate u nekim detaljima a u drugim ne mijenjate?!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#10 Re: Previše je religije !

Post by insomnia78 »

Zar je u Kur’anu propisana kamila?
zposao
Posts: 2580
Joined: 22/03/2019 09:27

#11 Re: Previše je religije !

Post by zposao »

Ja se slazem da je religije sve vise, a Boga u ljudima sve manje :thumbup:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#12 Re: Previše je religije !

Post by JVC »

zposao wrote:Ja se slazem da je religije sve vise, a Boga u ljudima sve manje :thumbup:
Sasvim normalno. Religija je sustav vjerovanja ili kodeks moralnog ponasanja koja sudi (kvalificira ili diskvalificira) osobu na temelju njihove odanosti i poslusnost odredenim kodovima, pravilima, zakonima, tradicijama ili obavljanju potrebnih djela. Religiju (gotovo univerzalno) provode oni koji su na vlasti u pokusaju odrzavanja, povecanja ili zlouporabe svoje moci nad drugima. Religija je stvorena od strane covjeka i nije Bozja namjera ili zamisao.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#13 Re: Previše je religije !

Post by JVC »

Dodatak na ovo od ranije :-D

Na primjer, jedna od 10 zapovijedi (iz Tore) kaze "Sjeti se subote i drzi je svetom" Farizeji su doslovno napravili stotine pravila u Misni koja su detaljno opisivali ono sto se treba uciniti kako biste odrzali tu zapovijed. Postojalo je pravilo da se u subotu ne smije setati kroz polje, jer bi hodajuci moglo ispasti zrno psenice, a ako bi to ucinio, po njihovom pravilu zetes zito. Ako si zeo, radio si subotom i samim ti zgrijesio. Drugi primjer je da nisi mogao pljunuti na tlo subotom jer bi tim cinom stvorio blato a ono je cinilo malter/zbuku. Samim tim ako si napravio zbuku, radio si subotom i stoga zgrijesio.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#14 Re: Previše je religije !

Post by tranquil »

JVC wrote:Dodatak na ovo od ranije :-D

Na primjer, jedna od 10 zapovijedi (iz Tore) kaze "Sjeti se subote i drzi je svetom" Farizeji su doslovno napravili stotine pravila u Misni koja su detaljno opisivali ono sto se treba uciniti kako biste odrzali tu zapovijed. Postojalo je pravilo da se u subotu ne smije setati kroz polje, jer bi hodajuci moglo ispasti zrno psenice, a ako bi to ucinio, po njihovom pravilu zetes zito. Ako si zeo, radio si subotom i samim ti zgrijesio. Drugi primjer je da nisi mogao pljunuti na tlo subotom jer bi tim cinom stvorio blato a ono je cinilo malter/zbuku. Samim tim ako si napravio zbuku, radio si subotom i stoga zgrijesio.

Pa ako ljudi vjeruju da je u redu što je Mojsije s rajom kamenovao lika jer je subotom skupljao grančice (Knjiga Brojeva 15 32-36), onda je logično da postoje i oni kojima je zločin gubljenje jednog zrna žita subotom ili pljuckanje u pijesak istog dana.
ratomir
Posts: 176
Joined: 23/07/2013 14:31

#15 Re: Previše je religije !

Post by ratomir »

dustaban wrote:Nebitno da li ste vjernik i kojoj religiji pripadate imate skoro svaki dan neki religijski datum koji morate obiljezavat ili ga morate cestitati onom ko ga obiljezava.
Jebote toga je previse!
I naravno ono cega je previse gubi na vaznosti. To je pravilo od kojeg nista ne moze umaci pa ni religije.
Previse univerziteta - diplome zakuratz, previse televizija - manje se gledaju, previse ministara - ministri djeca i tokmaci...

Zasto se nebi fino dogovorili - svake trece godine Bozic/uskrs, svake trece godine Ramazan/Bajram...
Majkemi to bi za sve bilo bolje, vratila bi se vaznost svemu a onom gore svejedno.
previše je tema,isfrustiranih likova koji ne podnose sami sebe a kamoli druge.
pa da zasto se ne bi dogovorili da je svake treće hefte ponedjeljak,svake druge srijeda,da preskočimo mjesec maj,da nova godina bude u julu.?????? :skoljka:
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#16 Re: Previše je religije !

Post by mousstapha »

dustaban wrote:
mousstapha wrote:Ironija je u tome da i ti to sto propovjedas je na neki nacin novi svjetonazor, neka vrsta religije. Religije i vjerskih rituala ima sve vise, jer imas sve vise ljudi koji iz svojih ubjedjenja misle da je to napredak i apsolutno pozitivno za drustvo. Jednako kao sto ti mislis da bi nam bilo bolje kada bi relgije bilo manje.
Kad je neko vjernik i kada na argumentaciju kojoj ne moze oponirati kaze - "i to sto ti govoris je neka religija..." time je sve rekao o sebi i svojim ogranicenjima.
Ne dragi prijatelju, ARGUMENT nije ubjedjenje, dakle nije religija.
Nego imas li ti meni ista reci makar na onaj detalj: zasto religiju mjenjate u nekim detaljima a u drugim ne mijenjate?!
Nisam ja vjernik, nego ateista. A navodim da to sto ti pises je takodjer ubjedjenje. Svi mi nastupamo iz najboljih namjera.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#17 Re: Previše je religije !

Post by Diwan »

zposao wrote:Ja se slazem da je religije sve vise, a Boga u ljudima sve manje :thumbup:
:thumbup:
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#18 Re: Previše je religije !

Post by Diwan »

JVC wrote:
zposao wrote:Ja se slazem da je religije sve vise, a Boga u ljudima sve manje :thumbup:
Sasvim normalno. Religija je sustav vjerovanja ili kodeks moralnog ponasanja koja sudi (kvalificira ili diskvalificira) osobu na temelju njihove odanosti i poslusnost odredenim kodovima, pravilima, zakonima, tradicijama ili obavljanju potrebnih djela. Religiju (gotovo univerzalno) provode oni koji su na vlasti u pokusaju odrzavanja, povecanja ili zlouporabe svoje moci nad drugima. Religija je stvorena od strane covjeka i nije Bozja namjera ili zamisao.
Trebaš se češće podsječati na ovo
ratomir
Posts: 176
Joined: 23/07/2013 14:31

#19 Re: Previše je religije !

Post by ratomir »

JVC wrote:
zposao wrote:Ja se slazem da je religije sve vise, a Boga u ljudima sve manje :thumbup:
Sasvim normalno. Religija je sustav vjerovanja ili kodeks moralnog ponasanja koja sudi (kvalificira ili diskvalificira) osobu na temelju njihove odanosti i poslusnost odredenim kodovima, pravilima, zakonima, tradicijama ili obavljanju potrebnih djela. Religiju (gotovo univerzalno) provode oni koji su na vlasti u pokusaju odrzavanja, povecanja ili zlouporabe svoje moci nad drugima. Religija je stvorena od strane covjeka i nije Bozja namjera ili zamisao.
a kako je stvorena od strane čovjeka,ja koliko znam i koliko sam upućen,poslanici su dobijali naredbe i odredbe od Boga i tako su i nastali brojni zakoni i kodeksi.A sad me još više zanima kako ti znaš da to nije Božija namjera ili zamisao.Jesil to sam smislio ili ti je neko šapnuo.??? Imaš li dokaze,citate postulate za tu tvoju tvrdnju?????
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#20 Re: Previše je religije !

Post by JVC »

ratomir wrote:
JVC wrote:
a kako je stvorena od strane čovjeka,ja koliko znam i koliko sam upućen,poslanici su dobijali naredbe i odredbe od Boga i tako su i nastali brojni zakoni i kodeksi.A sad me još više zanima kako ti znaš da to nije Božija namjera ili zamisao.Jesil to sam smislio ili ti je neko šapnuo.??? Imaš li dokaze,citate postulate za tu tvoju tvrdnju?????
Isus je pokazao svoje potpuno zanemarivanje njihovih pravila kada je u subotu uzastopno iscjeljivao ljude. Farizeji su smatrali to kao "posao".
Jednom prilikom, bas u subotu je izlijecio slijepca pljunuvsii na zemlju, praveci blato i trljajuci ga po ocima covjeka Ivan 9: 6-7, 13-14, 16.
Isus ovdje nije morao pljunuti na tlo kako bi izlijecio covjeka. Upravo ovim potezom je zelio pokazati farizejima i svima koji su ga promatrali da je religija pogresna.
Isus je rijetko imao lijepih rijeci za vjersku skupinu tog vremena. Matej 23:13 "Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Zaključavate kraljevstvo nebesko pred ljudima; sami ne ulazite, a ne date ući ni onima koji bi htjeli."
Prema nekim izracunima, farizeji su razvili “sustav od 613 zakona, 365 negativnih naredbi i 248 pozitivnih zakona. Zbog tih a i drugih razloga, Isus je vidio farizeje kao one "zakljucavaju" nebesko kraljevstvo, cineci prakticki nemogucim da ljudi budu pravedni pred Bogom.
ratomir
Posts: 176
Joined: 23/07/2013 14:31

#21 Re: Previše je religije !

Post by ratomir »

JVC wrote:
ratomir wrote:
JVC wrote:
a kako je stvorena od strane čovjeka,ja koliko znam i koliko sam upućen,poslanici su dobijali naredbe i odredbe od Boga i tako su i nastali brojni zakoni i kodeksi.A sad me još više zanima kako ti znaš da to nije Božija namjera ili zamisao.Jesil to sam smislio ili ti je neko šapnuo.??? Imaš li dokaze,citate postulate za tu tvoju tvrdnju?????
Isus je pokazao svoje potpuno zanemarivanje njihovih pravila kada je u subotu uzastopno iscjeljivao ljude. Farizeji su smatrali to kao "posao".
Jednom prilikom, bas u subotu je izlijecio slijepca pljunuvsii na zemlju, praveci blato i trljajuci ga po ocima covjeka Ivan 9: 6-7, 13-14, 16.
Isus ovdje nije morao pljunuti na tlo kako bi izlijecio covjeka. Upravo ovim potezom je zelio pokazati farizejima i svima koji su ga promatrali da je religija pogresna.
Isus je rijetko imao lijepih rijeci za vjersku skupinu tog vremena. Matej 23:13 "Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Zaključavate kraljevstvo nebesko pred ljudima; sami ne ulazite, a ne date ući ni onima koji bi htjeli."
Prema nekim izracunima, farizeji su razvili “sustav od 613 zakona, 365 negativnih naredbi i 248 pozitivnih zakona. Zbog tih a i drugih razloga, Isus je vidio farizeje kao one "zakljucavaju" nebesko kraljevstvo, cineci prakticki nemogucim da ljudi budu pravedni pred Bogom.
ovo nije odgovor na moje pitanje,ovo je samo šturo nabacivanje teksta bez ikakve poveznice sa tvojim gore navedenim tekstom.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#22 Re: Previše je religije !

Post by dustaban »

Vidite li vi ovih nebuloznih detalja...
Pa zapitajte se majkumu - sta su razlozi za razdvajanje Abrahamskih religija? Jer u vrijeme kad se to desavalo svi ti likovi su bili takorec realni i sva ta prica je trebala biti neupitna. Zasto bi neko TADA u nju posumnjao i nasao razlog da pravi "novu stranku" ?!
A bog je lafo jedan i svima zajednicki?! E pa jebiga.

Dakle cista ljudska rabota koju prepoznajemo i danas u politickom ponasanju - "idem ja sebi napraviti stranku".
Jeftina ljudska zajebancija prodade se pricom o Bogu-osnivacu i prebaci u kategoriju nedodirivog!

To vam je ko kad bi za par hiljada godina Komsicevi potomci pushili pricu da je DF nasto tako sto je Zeljko jedno jutro zatekao kraj kreveta platformu nove stranke, to veze nema sa njegovom zeljom za vlascu!
:lol:

Ali da ja skratim ovu pricu tako sto cu ponovit svoju ubitacnu tezu kojoj ne mozete pera odbit:

Image
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#23 Re: Previše je religije !

Post by high_volume »

dustaban wrote:Zasto se nebi fino dogovorili - svake trece godine Bozic/uskrs, svake trece godine Ramazan/Bajram...
Majkemi to bi za sve bilo bolje, vratila bi se vaznost svemu a onom gore svejedno.
Otkad ja ovako predlažem :D

:thumbup: :thumbup: :thumbup:


Pa i ramazanski post, npr. da se skrati. Zašto da traje ovoliko dugo, besmisleno je. Organizam će se pročistiti i sa mnogo manje sati posta, a i treba dozvoliti da se čovjek može napiti vode kad zatreba
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#24 Re: Previše je religije !

Post by insomnia78 »

:lol:
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#25 Re: Previše je religije !

Post by Euridika »

Al' zašto se ateisti sekiraju oko vjerskih praznika i vjere u ljudima, kao da će ih oni slaviti ili početi vjerovati i prakticirati religiju? :roll:
Post Reply