Previše je religije !

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#226 Re: Previše je religije !

Post by zagortenej »

tuzlak1212 wrote:
zagortenej wrote:
tuzlak1212 wrote:
Jednu bitku, poznatiju kao bitka kamile, prekinula je poslanikova žena Ajša, došla pred početak bitke na najljepšoj kamili :D Tad je to izazvali da svi zastanu i blenu u lijepu kamilu pa joj to dalo vremena, pozvala komadante i rekla hadis "kada se 2 muslimana sukobe i jedan drugog ubiju i ubica i ubijeni idu u Džehenem" pa su se razišli i nikad se te 2 skupine više nisu mješale u arapske sukobe.
Netačno.
Aiša je i organizovala bitku kod kamile, a kamoli da je zaustavila bitku.
Poginulo je oko 20 000 na obje strane.
Aiša je jedva živu glavu izvukla i više se nije miješala.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Battle_of_the_Camel
Ovo je historija koju Iranci plasiraju u svom pokušaju uzdizanja Alija r.a.
Oni Alija smatraju poslanikom i pravednim vladarom iznad ikog drugog, neki od njih idu dalje i udižu ga iznad Muhammeda.
Naravno svako će vjerovati šta on hoće, ja vjerujem ono što je meni logično, da se ashabi i poslanikove žene nikad nisu sukobljavali... Ovi sukobi su bili u nižim slojevima društva dok nije do njih došla vijest da su ashabi i poslanikove žene u miru i da je Ebu Bekr izabran od njih a to je iznad ičega.
Tada su i nastali na kraju krajeva rafidije (negiraju Muhammedovo poslanstvo, danas preovladavaju u Iranu) i haridžije (ISIL tog vremena)
Ima sve ovo u sunijskim izvorima, samo ti ne želiš da znaš.
Tabari sve opisao i mnogi drugi.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#227 Re: Previše je religije !

Post by MarlboroGold »

tuzlak1212 wrote:
zagortenej wrote:Jesi siguran za Halida da nije ubijao?
Bitka ullaisa, 70 000 je bilo ubijenih perzijanaca u bici, nije rečeno nigdje da je 70 000 zarobljenika ubijeno, nego 70000 vojnika a koliko je bilo zarobljenika kao da ih je neko brojao šta ti je :D
Uzmi u obzir da je Halid ibn Velid imao 18000 vojnika u ovoj bici i porazio i poubijao je 70000 perzijanaca, i mi pričamo da je neko oštećen ovdje? Čovjek sa šakom ljudi osvojio komplet bliski istok, i to ga se svi bojali.
Once, after a battle, the Prophet passed by a woman who had been slain, whereupon he said, “She is not one who would have fought.” Thereupon, he looked at the men and said to one of them, “Run after Khalid ibn al-Walid [and tell him] that he must not slay children, serfs, or women.”16 In another hadith the Prophet says clearly, “Do not kill weak old men, small children, or women.”17.

Dobro se on naubijao nedužnih... kao dosta drugih vojskovođa. Kakav god da je bio ekspert ipak je vodio osvajačke ratove, a zna se šta se tu sve radi. Ali gdje ćeš nešto reći protiv... on je bio ashab...
Last edited by MarlboroGold on 22/05/2019 23:45, edited 1 time in total.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#228 Re: Previše je religije !

Post by asurbanipal »

zagortenej wrote:
tuzlak1212 wrote:
Jednu bitku, poznatiju kao bitka kamile, prekinula je poslanikova žena Ajša, došla pred početak bitke na najljepšoj kamili :D Tad je to izazvali da svi zastanu i blenu u lijepu kamilu pa joj to dalo vremena, pozvala komadante i rekla hadis "kada se 2 muslimana sukobe i jedan drugog ubiju i ubica i ubijeni idu u Džehenem" pa su se razišli i nikad se te 2 skupine više nisu mješale u arapske sukobe.
Netačno.
Aiša je i organizovala bitku kod kamile, a kamoli da je zaustavila bitku.
Poginulo je oko 20 000 na obje strane.
Aiša je jedva živu glavu izvukla i više se nije miješala.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Battle_of_the_Camel

Aiša je bila i huškač protiv halife Osmana. Poredila ga je sa jevrejskim sveštenikom Nathalom.

Govorila je:"Ubijte Nathala jer nije vjerovao."
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#229 Re: Previše je religije !

Post by zagortenej »

Čovjek sve objasnio:

User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#230 Re: Previše je religije !

Post by asurbanipal »

zagortenej wrote: Ima sve ovo u sunijskim izvorima, samo ti ne želiš da znaš.
Tabari sve opisao i mnogi drugi.

Šta Tabari kaže o događajima ispred Alijine i Fatimine kuće:

The historian Muhammad ibn Jarir al-Tabari (923 CE) in his Tarikh writes:

“Umar Ibn al-Khattab came to the house of Ali. Talhah and Zubayr and some of the immigrants were also in the house. Umar cried out: "By God, either you come out to render the oath of allegiance, or I will set the house on fire." al-Zubair came out with his sword drawn. As he stumbled (upon something), the sword fell from his hand so they jumped over him and seized him."


The translator's commentary on this event provides the following background:

"Although the timing of the events is not clear, it seems that ‘Ali and his group came to know about the Saqifah after what had happened there. At this point, his supporters gathered in Fatima’s house. Abu Bakr and ‘Umar, fully aware of ‘Ali’s claims and fearing a serious threat from his supporters, summoned him to the mosque to swear the oath of allegiance. ‘Ali refused, and so the house was surrounded by an armed band led by Abu Bakr and Umar, who threatened to set it on fire if ‘Ali and his supporters refused to come out and swear allegiance to Abu Bakr. The scene grew violent and Fatima was furious."
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#231 Re: Previše je religije !

Post by славянин »



Meni interesantan dijalog... ne znam govorim iz subjektivnog gledista - ali mislim da je vise ljudi kod Arapa sa ovakvim razmisljanjem da bi mozda i islamski svijet u globalu dozivio tu renesansu.....
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#232 Re: Previše je religije !

Post by King Theoden »

zposao wrote: Šta, uzet ćeš samo jedan propis iz šerijata koji manje više primamljivo zvuči modernom čovjeku, i time misliš prodati čitav jedan koncep koji sam već gore opisao i koji je dokazano proizveo države nepoželjne za život.
Ne, nećemo uzeti samo jedan propis, nego je isti najlakši za shvatiti i zato ga koristim.
Dakle, recimo da stan od 100 m2 košta 200k maraka. Kad odeš u običnu banku, oni će kupiti stan a ti ćeš ga plaćati u narednih 20-ak godina. Na kraju ćeš isplatiti oko 300k(ne znam kolika je trenutna kamata)
Ali, ako odeš u pravu islamsku banku, isti stan ćeš platiti onoliko koliko košta, dakle 200k maraka.
Kao što rekoh, to je najjednostavniji primjer za shvatiti. Tebi je bujrum da pitaš šta god hoćeš tj iz koje god hoćeš grane privrede.
Zašto ne spomeneš da je zabranjen alkohol?
To je tačno. Zabranjeno je javno konzumiranje i promet alkoholom.
Ali, ako ti je to važnije od ličnog i boljitka tvojih najmilijih, kao i sunarodnjaka, onda ok.
Da žene moraju biti pokrivene?

Ne moraju. Nema prisile u vjeri.
Da ne smiju nigdje izaći iz kuće bez muške pratnje?
Samo ako si u ratu i ako se vode ulične borbe. Inače ne.
Da je žena praktički vlasništvo muškarca?
Netačno. Žena nigdje nema prava kao u islamu. Ako hoćeš, napravimo poređenje.
Da je za otpadništvo od islama kazna smrt?

Samo za petu kolonu. Kao što rekoh, u vjeri nema prisile. Slobodan si da vjeruješ ili eto ne vjeruješ.
Da je za preljubništvo propisano kamenovanje?
Islam ne poznaje kaznu kamenovanjem. To je jevrejska, tačnije bibkijska kazna.
Da je za homoseksualce propisana smrtna kazna?

Kako ćeš saznati da je neko homoseksualac?
Da nema slobode za ostale religije?
Netačno. Puna sloboda svim religijama.
Da nema slobodne misli?
Netačno. Svaka kritika je dobrodošla. Satira također.
Da nemaš pravo propitivati i dovoditi u pitanje vjersku vlast i zakone i njihovu praktičnost i pravednost?

Smiješ i to u svaka doba i na svakom mjestu.
Da se za obično kritiziranje islama i islamske vlasti može dobiti smrtna kazna?

Netačno. Sve možeš dovesti u pitanje. Zato i služe rasprave.
Da ne smiješ dovoditi u pitanje na primjer da je prorok Muhamed bio bijel?
Netačno. Ako si nevjernik, slobodno kaži da ne vjeruješ.
Nego, vidim isključivo tvoje zaključke. Ima li koje pitanje?
Ono, možda nešto i naučiš.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#233 Re: Previše je religije !

Post by славянин »

Znaci mislim da je 1 recenica tacna u postu iznad, mada nisam 100% siguran :D
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#234 Re: Previše je religije !

Post by tuzlak1212 »

MarlboroGold wrote:
tuzlak1212 wrote:
zagortenej wrote:Jesi siguran za Halida da nije ubijao?
Bitka ullaisa, 70 000 je bilo ubijenih perzijanaca u bici, nije rečeno nigdje da je 70 000 zarobljenika ubijeno, nego 70000 vojnika a koliko je bilo zarobljenika kao da ih je neko brojao šta ti je :D
Uzmi u obzir da je Halid ibn Velid imao 18000 vojnika u ovoj bici i porazio i poubijao je 70000 perzijanaca, i mi pričamo da je neko oštećen ovdje? Čovjek sa šakom ljudi osvojio komplet bliski istok, i to ga se svi bojali.
Once, after a battle, the Prophet passed by a woman who had been slain, whereupon he said, “She is not one who would have fought.” Thereupon, he looked at the men and said to one of them, “Run after Khalid ibn al-Walid [and tell him] that he must not slay children, serfs, or women.”16 In another hadith the Prophet says clearly, “Do not kill weak old men, small children, or women.”17.

Dobro se on naubijao nedužnih... kao dosta drugih vojskovođa. Kakav god da je bio ekspert ipak je vodio osvajačke ratove, a zna se šta se tu sve radi. Ali gdje ćeš nešto reći protiv... on je bio ashab...
Po islamskom kodeksu svaki muskarac dovoljno jak da zamahne nekim oruzjem se smatra vojnikom ili ti ga ratnim zarobljenikom.
Naravno svakom pravilu su postojali razlozi zasto je doslo do tog, praksa je uvijek bila u tom dobu da poubija sve sto je visak i ne treba, poslanik je to zabranjivao. Ovaj ti je hadis, mnogi nece vjerovati u to, korijen zenevske konencije. Najbolje ga je evropski svijet okusio sa Salahudinom koji je ovo praktikovao u svim ratovima, a pogotovo kada je odlucio na padu Jerusalema nikog ne ubit, nikog ne zarobit nakon bitke i pustit da ode ko god hoce da ode.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#235 Re: Previše je religije !

Post by zagortenej »

славянин wrote:Znaci mislim da je 1 recenica tacna u postu iznad, mada nisam 100% siguran :D
Ona da stan od 100 m2 košta 200k? :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#236 Re: Previše je religije !

Post by mali jomu »

zagortenej wrote:
славянин wrote: Znaci mislim da je 1 recenica tacna u postu iznad, mada nisam 100% siguran :D
Ona da stan od 100 m2 košta 200k? :mrgreen:

De vidi ima li ista jeftinije? :mrgreen:
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#237 Re: Previše je religije !

Post by zagortenej »

tuzlak1212 wrote: Po islamskom kodeksu svaki muskarac dovoljno jak da zamahne nekim oruzjem se smatra vojnikom ili ti ga ratnim zarobljenikom.
Stvarno?!? Gdje to piše?
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#238 Re: Previše je religije !

Post by tuzlak1212 »

славянин wrote:Znaci mislim da je 1 recenica tacna u postu iznad, mada nisam 100% siguran :D
Sve je tacno :D
Napisao sam prekuce ja mislim ovdje, nije vjera nikakvo crnilo, ima tu vece slobode misli nego u filozofiji npr. , u filozofiji si vise ogranicen stavom i pogledom nego ovdje. U filozofiji ce filozof prije pogrijesit a ljudi ce ga prihvatat kao bitnog, jer, to je filozof jbt :lol: :D
Ovamo raskopas 10 000 hadisa i jedan nako smrdi danasnjem covjeku i ljudi odbacuju :D
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#239 Re: Previše je religije !

Post by zagortenej »

mali jomu wrote:
zagortenej wrote:
славянин wrote: Znaci mislim da je 1 recenica tacna u postu iznad, mada nisam 100% siguran :D
Ona da stan od 100 m2 košta 200k? :mrgreen:

De vidi ima li ista jeftinije? :mrgreen:
Kad već nema kamate kod prave islamske banke, onda nek košta :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#240 Re: Previše je religije !

Post by славянин »

tuzlak1212 wrote: Po islamskom kodeksu svaki muskarac dovoljno jak da zamahne nekim oruzjem se smatra vojnikom ili ti ga ratnim zarobljenikom.
Naravno svakom pravilu su postojali razlozi zasto je doslo do tog, praksa je uvijek bila u tom dobu da poubija sve sto je visak i ne treba, poslanik je to zabranjivao. Ovaj ti je hadis, mnogi nece vjerovati u to, korijen zenevske konencije. Najbolje ga je evropski svijet okusio sa Salahudinom koji je ovo praktikovao u svim ratovima, a pogotovo kada je odlucio na padu Jerusalema nikog ne ubit, nikog ne zarobit nakon bitke i pustit da ode ko god hoce da ode.
Bilo je tu malo i pregovora a Engleski kralj je vec bio na putu tj. brodicima ta nastavi rat.Tako da je to milosrdje oko jeruzalema bilo malo i politicko - kao kralj jeruzalema kada se razbolio pa mu sallahadin posalje voce u ledu (snijegu) - neko bi pomislio kako fin gest a malo kada se razmisli to je jednako i demonstracija moci (jer donijeti snijeg/led sa planita turske/irana nije bas bilo lako u to vrijeme)

Oh cmon, rimljani su milion puta ucinili slicno tj . postedili ljude,aleksandar veliki je bio onda prvi predsjenik vijeca sigurnosti jer je bukvalno nastupao nevjerovatno dobro prema porazenim pa je naprimjer u perseopolisu docekan sa cvijecem itd.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#241 Re: Previše je religije !

Post by mali jomu »

zagortenej wrote: Kad već nema kamate kod prave islamske banke, onda nek košta :D

ma cifra dobra, smanji malo :mrgreen:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#242 Re: Previše je religije !

Post by славянин »

zagortenej wrote: Kad već nema kamate kod prave islamske banke, onda nek košta :D
To je najace bilo kod rasprave oko islamskog bankarstva i to smo spominjali i BBI banku. :D Na kraju kamate nigdje a vracas 15% vise na godisnjem nivou od kamate... kao "to je dio profita" :D
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#243 Re: Previše je religije !

Post by zagortenej »

славянин wrote:
zagortenej wrote: Kad već nema kamate kod prave islamske banke, onda nek košta :D
To je najace bilo kod rasprave oko islamskog bankarstva i to smo spominjali i BBI banku. :D Na kraju kamate nigdje a vracas 15% vise na godisnjem nivou od kamate... kao "to je dio profita" :D
Nije BBI prava islamska banka.
Prava islamska banka još ne postoji.
Postojala je prije 1400 god.

U islamu je dozvoljena kamata, a zabranjeno zelenaštvo.
Samo su ovi sve pobrkali.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#244 Re: Previše je religije !

Post by славянин »

zagortenej wrote: Nije BBI prava islamska banka.
Prava islamska banka još ne postoji.
Postojala je prije 1400 god.
Trebaju otvoriti jednu, posudis par miliona zaradis nesto i vratis istu sumu - jos sa inflacijom mislim da bi svi se otimali da posudjuju od te banke :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#245 Re: Previše je religije !

Post by славянин »

zagortenej wrote: Nije BBI prava islamska banka.
Prava islamska banka još ne postoji.
Postojala je prije 1400 god.

U islamu je dozvoljena kamata, a zabranjeno zelenaštvo.
Samo su ovi sve pobrkali.
Morate se vi vjernici prvo dogovoriti - jer od tako jasne knjige nesto puno misljenja i tumacenja :wink: :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#246 Re: Previše je religije !

Post by mali jomu »

славянин wrote:.... vracas 15% vise na godisnjem nivou od kamate... kao "to je dio profita" :D

dio profita koji od 15% tebi ide 90%, 5% ide ti stoji oroceno 8g, a ostalih 5% ostaje njima za obrt u kojem se tvojih 5% na godisnjem nivou moze povecati na 20% od 5% obrtnog kapitala u opticaju..... :mrgreen:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#247 Re: Previše je religije !

Post by славянин »

mali jomu wrote:
славянин wrote:.... vracas 15% vise na godisnjem nivou od kamate... kao "to je dio profita" :D

dio profita koji od 15% tebi ide 90%, 5% ide ti stoji oroceno 8g, a ostalih 5% ostaje njima za obrt u kojem se tvojih 5% na godisnjem nivou moze povecati na 20% od 5% obrtnog kapitala u opticaju..... :mrgreen:
Da dakle nema kamate :D
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#248 Re: Previše je religije !

Post by tuzlak1212 »

славянин wrote: Bilo je tu malo i pregovora a Engleski kralj je vec bio na putu tj. brodicima ta nastavi rat.Tako da je to milosrdje oko jeruzalema bilo malo i politicko - kao kralj jeruzalema kada se razbolio pa mu sallahadin posalje voce u ledu (snijegu) - neko bi pomislio kako fin gest a malo kada se razmisli to je jednako i demonstracija moci (jer donijeti snijeg/led sa planita turske/irana nije bas bilo lako u to vrijeme)
To s kraljem je bilo mnogo kasnije, kad su pokušali Evropljani da vrate Jerusalem nazad... Okupiranje Jerusalema ih je koštalo mnogih bolesti, tada higijena nije bila baš popularna u evropi i ovi se nisu čistili i razbolili se, Salahudin je poslao svitu s vodom, voćem i nekim lijekovima za sve a ne samo za kralja.

To što ti spominješ snijeg si pomješao događaje iz filma Kingdom of Heaven koji nije snimljem po istinitim događajima baš u potpunosti, možda tek 20% filma je istinito. I to sam istraživao odmah nakon 2 gledanja i razočarao se malo je reć onim glavnim likovima. :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#249 Re: Previše je religije !

Post by mali jomu »

славянин wrote: Da dakle nema kamate :D

ma suplju sam napisao, zajebajem se...... jasta vec ima kamata, svugdje ima kamata samo se drugcije zove, ne moze banka poslovat drugacije, bankarski poslovi ne mogu poslovat bez kamate, zato je muslimanima zajebano u bilo kojoj banci imati bilo sta sa ikakvom bankom :mrgreen:
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#250 Re: Previše je religije !

Post by tuzlak1212 »

zagortenej wrote: Ima sve ovo u sunijskim izvorima, samo ti ne želiš da znaš.
Tabari sve opisao i mnogi drugi.
Imamo u Bosni magistra doktora hadisa Kuduzovića, kojeg ljudi odbacuju zbog brade i izgleda i zato što nije na googleu učio, ako iko zna hadise zna on. On je i ovu temu objasnio onako kako sam je ja napisao i objasnio sve hadise sa svih strana po pitanju ove teme... Ko hoće nek traži.
Tabarani šta je objašnjavao nije bitno, bitno je ko prenosi knjigu hadisa, ko je printa... Sve se tu gleda kad su hadisi u pitanju jer je to najškaljivija tematika u Islamu, ako se u pogrešnu kopirnicu odnijelo na printanje to mora neko uzet da sve provjeri :D
Ja ti sad do prije sunca mogu napisat Tabaranijevu zbirku hadisa i okačit na net :D
Post Reply