PREVENT

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#76 Re: PREVENT

Post by julisiz es grant »

Jolpaz wrote:
Škobo Habu wrote:
postamina wrote:E ovako ..ja radim u Preventu već 9 god. još uvijek sam pod ugovorom na određeno vrijeme :run: jedan od dokaza šta je PREVENT!!!
I da samo kažem svom "radnom" kolegi "Android" da se ne uvlači nikome tamo u g.... jer je providan i suviše, jadan je onaj ko tamo dođe ..HLJEB SA SEDAM KORA!!!
Mogu samo dodati da je u visočkom "Preventu" toliko dobro da im radnici masovno prelaze u "Alma Ras". Ne kažem da su uslovi i primanja u "Alma Rasu" drastična u odnosu na "Prevent", no barem radnici imaju odmor u trajanju od 20 do 30 dana, i to plaćen.
Prevent dere ledja radnicima da je malo reci kako koriste situaciju nezaposlenosti.
Postujem da plata bude primjerena opisu posla ali godisnji, trudnicko i ostala prava se ne smiju zanemarivati...
Kao neko ko ne radi u Preventu, ali je involviran u dio zdravstvene zaštite radnika, mogu reći da je "Prevent" jedna od rijetkih privatnih firmi koja uvažava prava trudnica i porodilja. U ostalo ne ulazim, jer ne znam.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#77 Re: PREVENT

Post by Toto »

vakat doso da se sindikat tekstilaca mora pravit
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#78 Re: PREVENT

Post by vješalica »

Toto wrote:vakat doso da se sindikat tekstilaca mora pravit
šta će se praviti kad ima SINDIKAT RADNIKA TEKSTILA, KOŽE, OBUĆE I GUME BIH kao i svugdje ;)
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#79 Re: PREVENT

Post by Toto »

vješalica wrote:
Toto wrote:vakat doso da se sindikat tekstilaca mora pravit
šta će se praviti kad ima SINDIKAT RADNIKA TEKSTILA, KOŽE, OBUĆE I GUME BIH kao i svugdje ;)
ima li u preventu??
ELMauro
Posts: 138
Joined: 03/06/2011 22:27
Location: Somewhere in Middle-earth...

#80 Re: PREVENT

Post by ELMauro »

Kakva je danas u 2017 situacija u Preventu što se tiče obima posla i plate? 95% nekih priča koje sam čuo kažu da je malo bolje nego u džehemu ali nikada nisam pitao direktno nekog radnika...nemam posla već 3 mjeseca i mozda počnem u preventu uskoro. Ne bojim se posla ali volim znati šta da očekujem da se malo psihički pripremim ako ništa...
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#81 Re: PREVENT

Post by BarbaDue »

nekakav je manjak informacija abaut PREVENT, šuti se.
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#82 Re: PREVENT

Post by klixo »

Dobili su dva nova posla... Ford i Aunde Technik Bursa.
Ne mogu se sjetiti sta je u pitanju ,ali znam da trebaju jos jedan posao uzeti.
Car Trim Zepce kojeg je Prevent kupio ostao duzan milionske iznose prevoznicima pa se ganjaju po sudu sa novim vlasnikom Car Trima tj. Preventom(rekla-kazala info za sud ,a duzni ostali jesu 100%).
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#83 Re: PREVENT

Post by karanana »

sa ovim nedavnim vijestima koje se vrte oko VW-a, da li sam dobro cuo to da su prevent i njegove ostale firme potpuno iskljucene kao dobavljaci VW-u i da tamo vise nista ne prodaju?
vjerovatno nisam dobro cuo jer da se to desilo, mislim da ne bi mogli naci dovoljno posla da to zamjene i bio bi veliki pad. a ako jeste istina i ako vec imaju alternative, onda svaka cast.

ups, zar je ovo na podforumu istocna bosna? nije cudo sto niko ne cita.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#84 Re: PREVENT

Post by Dope_Man »

karanana wrote:sa ovim nedavnim vijestima koje se vrte oko VW-a, da li sam dobro cuo to da su prevent i njegove ostale firme potpuno iskljucene kao dobavljaci VW-u i da tamo vise nista ne prodaju?
vjerovatno nisam dobro cuo jer da se to desilo, mislim da ne bi mogli naci dovoljno posla da to zamjene i bio bi veliki pad. a ako jeste istina i ako vec imaju alternative, onda svaka cast.

ups, zar je ovo na podforumu istocna bosna? nije cudo sto niko ne cita.
Prema klixu jedna od Preventovih kompanija (ova je u Njemackoj) izgubila ugovor sa VW - https://www.klix.ba/biznis/privreda/pre ... /180329061

U BiH ce da siju dalje za BMW - https://www.klix.ba/biznis/prevent-ce-p ... /180403015

Velik je Prevent, siguran sam da kao takva kompanija stalno imaju menadzere na razgovorima sa svim vecim kompanijama vani koji traze nove ugovore i da se nece bas tako lako desiti da ostane kompanija bez posla.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#86 Re: PREVENT

Post by BarbaDue »

User avatar
xoklix
Posts: 2382
Joined: 16/01/2018 16:07

#87 Re: PREVENT

Post by xoklix »

BarbaDue wrote:
Dabogda šćeri :-)
Sumnjam da ce njih VW izbaciti, nece im niko jeftinije raditi presvlake od nas, a ostale jeftinije zemlje su predaleko. Prevent je nekoliko puta dobio od VWa nagradu kao dobavljac godine, nije dzabe sigurno.
Oni su se poceli previse siriti,a to nikako ne odgovara VWu iz mnogo razloga.
Uostalom, Ford i BMW su uzeli.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#88 Re: PREVENT

Post by BarbaDue »

Izgleda da ipak ispadaju iz igre kod VW-na
User avatar
xoklix
Posts: 2382
Joined: 16/01/2018 16:07

#89 Re: PREVENT

Post by xoklix »

BarbaDue wrote:Izgleda da ipak ispadaju iz igre kod VW-na
Odakle ti to? U Septembru ce se sve znati.
Gore napisah da sumnjam na otkaz Preventu, ostali proizvodjaci se mal’te ne bore za Prevent zbog iskustva i cijene.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#90 Re: PREVENT

Post by BarbaDue »

Ja kako sam skontao oni imaju po ugovoru rok do septembra, kada moraju izvršiti poslednju isporuku. Da bi ispoštovali rokove radnici zadnji mjesec dana rade i prekovremeno.

Opet kažem to su info koje sam ja čuo. Možda vi imate relevantnije izvore.
User avatar
mk ultra
Posts: 19221
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#91 Re: PREVENT

Post by mk ultra »

BarbaDue wrote:Ja kako sam skontao oni imaju po ugovoru rok do septembra, kada moraju izvršiti poslednju isporuku. Da bi ispoštovali rokove radnici zadnji mjesec dana rade i prekovremeno.

Opet kažem to su info koje sam ja čuo. Možda vi imate relevantnije izvore.
prevent ne radi za VW, prevent radi za firme koje rade za VW... rijetki su dijelovi koji direktno idu iz BiH za ugradnju na vozilo
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#92 Re: PREVENT

Post by bordo gandalf »

Da priupitam da li se situacija popravila sto se tice plata u preventu? Prevent direkt trazi veci broj operatera u proizvodnji
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#93 Re: PREVENT

Post by boshniak »

Ne znam za plate, ali cuo sam od kolege da su kupili bivsi proizvodni pogon travničkog Borca u banovićima i da planiraju proizvodnju i gore.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2799
Joined: 14/01/2019 04:56

#94 Re: PREVENT

Post by Porodice Foht »

bordo gandalf wrote:Da priupitam da li se situacija popravila sto se tice plata u preventu? Prevent direkt trazi veci broj operatera u proizvodnji
I dalje je najbolja preporuka kod njih da su plate redovne. E sad kolike su, ne znam. Pretpostaviti je oko 800 KM.
Nedavno kad sam bio, milina vidjeti pune autobuse uposlenika kako idu u smjenu. Ne samo u Prevent, nego u kompletnu industrijsku zonu Gorazda.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#95 Re: PREVENT

Post by BarbaDue »

Porodice Foht wrote:
bordo gandalf wrote:Da priupitam da li se situacija popravila sto se tice plata u preventu? Prevent direkt trazi veci broj operatera u proizvodnji
I dalje je najbolja preporuka kod njih da su plate redovne. E sad kolike su, ne znam. Pretpostaviti je oko 800 KM.
Nedavno kad sam bio, milina vidjeti pune autobuse uposlenika kako idu u smjenu. Ne samo u Prevent, nego u kompletnu industrijsku zonu Gorazda.
kako sam saznao Prevent Goražde je dobio nove ugovore za proizvodnju dijelova automobila Aston Martin i BMW. Uskoro povećanje proizvodnje i nova zapošljavanja.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2799
Joined: 14/01/2019 04:56

#96 Re: PREVENT

Post by Porodice Foht »

Opak ovaj Hastor, dobi VW i na sudu, pa jos u Njemackoj. :thumbup:
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#97 Re: PREVENT

Post by Entropio »

Ma nije dobio.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2799
Joined: 14/01/2019 04:56

#98 Re: PREVENT

Post by Porodice Foht »

Entropio wrote: 05/02/2020 15:05 Ma nije dobio.
Sud proglasio prekid ugovora nezakonitim https://www.handelsblatt.com/unternehme ... r91ftR-ap3
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#99 Re: PREVENT

Post by ranger »

to je pod 1 dio spora
pod 2 dobice eventualno odstetu
pod 3 nece nikad vise dobit ugovora s vw ili sa bilo kojim poddobavljacem vwa
pod 4 upitno je sta ce uradit s parama od odstete, pokrpit trenutne dubioze? investirat dalje (znajuci da su zadnjih godina imali zestokih promasaja)?

sretno im u svakom slucaju. jebena situacija.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#100 Re: PREVENT

Post by karanana »

koje programe trenutno shiju preventove shivaonice u visokom, travniku, gorazdu.....za koja auta?
Post Reply