PREVENT

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
Tesnim
Posts: 159
Joined: 18/01/2008 21:17

#1 PREVENT

Post by Tesnim »

Interesuje me kolika je plata radnicima u Preventu. Ako ima neko ko vec radi da mi ukratko objasni radnu atmosferu :)
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#2 Re: PREVENT

Post by sheikh »

Plate su ok :) Ali savjet,ako imas ista drugo nemoj raditi tamo :)
Tri smjene se rade,plate su oko 500 do 600 KM,ali imas svega :) I vecih i malo manjih od navedenih. Cesto dodjem u Prevent u Zenici i totalno je robovska atmosfera,kad god dodjem neko se onesvijesti od rada,jer konstantno radis punom parom....To i nije lose,ako si navikao na takav rad,ali ako nisi,bolje zaobidji :)
Tesnim
Posts: 159
Joined: 18/01/2008 21:17

#3 Re: PREVENT

Post by Tesnim »

sheikh wrote:Plate su ok :) Ali savjet,ako imas ista drugo nemoj raditi tamo :)
Tri smjene se rade,plate su oko 500 do 600 KM,ali imas svega :) I vecih i malo manjih od navedenih. Cesto dodjem u Prevent u Zenici i totalno je robovska atmosfera,kad god dodjem neko se onesvijesti od rada,jer konstantno radis punom parom....To i nije lose,ako si navikao na takav rad,ali ako nisi,bolje zaobidji :)
Ma ne pitam zbog sebe :)Ja sam se obezbjedila :)... Hvala na odgovoru u svakom slucaju.
jesenjin
Posts: 182
Joined: 22/06/2009 12:55

#4 Re: PREVENT

Post by jesenjin »

Tesnim wrote:Interesuje me kolika je plata radnicima u Preventu. Ako ima neko ko vec radi da mi ukratko objasni radnu atmosferu :)
Ne radim u Preventu ali mogu ti reci par detalja sto znam. Plata je u zavisnosti od ucinka tako da neko izadje 400 a neko i 600 km zavisi ali uglavnom svi se krecu preko 400 km. Sto se tice rada radi se u vise smijena mislim dvije. Znam da prva smijena pocinje od 7h a da se vodi osmocasovno vrijeme medjutim u prvoj smjeni se ostaje i do 18h. Dok u drugoj smijeni znaju ostati i do 5 ujutru.
Znam da se ide na obuku cak raja sljaka i po par mjeseci za topli obrok. Ne znam sta da ti kazem ako nemas bas nista onda uzmi sta ti se daje pa do nekog boljeg vakta.
User avatar
0eva0
Posts: 7
Joined: 22/05/2011 10:57

#5 Re: PREVENT

Post by 0eva0 »

šta je sa probnim radom :run: 3 mjeseca gratis :run:
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#6 Re: PREVENT

Post by Djubre_ »

Svi nesto pisete a pojma nemate! U ostalom, radi li iko od vas u preventu? Visoko? Zenica? Gorazde?

Ja koliko vidim niko od vas ne radi, i niko nije zagazio u Prevent. Ti nesto dodjes u Zenicu, naslusas se svakakvi prica i odes.. I kontas to je to..?

Stani malo, ja radim, sto vas zanima? Pricat cu ograniceno normalno.

Kao prvo, radno vrijeme je od '07 - 15h, 15-23h, kao vecinom svugdje normalno vrijeme. Ja od kako radim u Preventu, produzio sam sat vremena mozda 10 puta. I to mi je se platilo. U pocetku nije mozda prva 3-4 puta. Ali nije bitno..

- Da ti objasnim to produzavanje. U pitanju je NORMA. U pitanju je kupac. Glavni kupac je Wolksvagen. I sve se radi po planovima. Koliko oni danas auta prave, toliko mi presvlaka radimo. Pretezno je po par stotina dnevno za jedan model auta, recimo Passat novi, ili Touran, Golf 6, i jos dosta dosta modela.. I sve kad to saberes, dnevno se proizvede par hiljada garnitura. Eh posto svi nisu obuceni, uce se da sto prije nauce, i oni dok uce (malo izbacuju) sto jedino tad mozda da produze da zavrse.

- Nasi su uzeli puno posla, i zato se radi punom parom. A bolje i da ima posla, nego da nema.. Samo Zenica broji 1700 radnika, pa se skontaj koliko se usta hrani od tih ljudi. Hvala im pa su primili ovoliki broj ljudi. S obzirom na SSS koja je vecina dole zavrsila neke divlje skole, trebaju da sute i budu zadovoljni na ovom vaktu.

Kao drugo, plata minimalac je 450 KM (trudnicko, bolovanje i to..), ko radi plata je u zavisnosti od satnice koja se sabere, i koeficijenta. Dole nisu svi isto plasirani, majstori koji obucavaju radnike i vode skupine, imaju najveci koeficijent, mehanicari koji popravljaju isto, obicni radnici za masinom imaju manji, za nekom drugom masinom veci, itd itd.. Uglavnom od 500 - 850, u zavisnosti fonda sati.

Ja cu vam napisati samo svojih 5 plata sad i necu vise: 780, 750, 680, 650, 600 dok je najniza bila 500, stim da nisam radio puni mjesec, nekih -6 dana. Po statistici ovoj, ona se smanjuje, ali prosjek je 600.

Eh sad, uz platu ima prevoz. Neko dobije u keshu (zavisnosti od daljine), ja dobivam 35, jer sam blizu i idem autom. A ko je dalje po 70. Ili mjesecnu kartu koju mu firma plati.

Osiguranje, zdravstvo sve..

Hrana, restoran. Razne pite.. razno kuhanje.. razno rostilj.. hrana je odlicna, samo je se covjek zasiti jebga.. ko dugo radi.. ali svaki dan je drugi izbor..

Posao kad navali, imaju i dvaneske se rade. Zavisnosti od modela, ko kako zaglavi kod kupca.. Zamislite ako gledate na Discoveryu recimo o firmama auta.. koliko se auta dnevno proizvodi.. po par stotina.. eh tako i mi moramo da to poravnamo.. Ako mi to necemo, kupac ce uzeti materijal i mashine, i ode.. a mi cemo zijevati okolo onda.. Dvaneske se plate sve, to jest prekovremeno. Naravno ne placa se kao u svijetu (duplo), ali se plati ipak.

Naravno ovo su neke od osobina firme, ima tu i losih stvari.. Za sve, obratite se privatno.

A to sto ljudi upadaju, da ti ja objasnim to stanje. To je jedan od najlaksih poslova, kada je upitanju fizicka snaga. To zene rade bez problema, kao i muskarci. Psihicki je jedini umor, sto imas pojedinaca, nece da rade. Pa ih moras tjerati da ne bi ti im platu zaradjivao.. 850 ljudi je u smjeni, u 3 sastavljene hale, masina je preko 1000, neonki iznad je preko 2000, parket je ispod, 850 ljudi grije, i sve to grije, jedini problem je sto je nije temperatura ok, sto je toplije nego vani mnogo vise.. klima ima, ali nedovoljno jaka da to izbaca sve vani.. a ostalo je ok.

Zimi radis kratki rukava, i tad je hajmo reci, nije vruce, ali je bas toplo. U cistom si, u suhom si.

Pa jedina firma u Zenici je jaca Mittal, po platama.. ali i lopatama zato.. :) BH Telecom, Elektro i to necu spominjati, to je druga stvar firmi.. ali PRIVATNIK, je najjaci u cijeloj BiH. Milione svaki dan okrecu.. Prosle godine je zarada preko 400 miliona, ove godine u prvom kvartalu je uvecana proizvodnja za 27%, sto ce ova godina izadji pa i 600 miliona.. Prevent je gigant, istina je da se na nama bogate, ali mi smo mala i siromansa zemlja, jeftina radna snaga, svjesni smo mi svi te situacije, ali boljeg nema! Ko nadje bolje, nek ide tamo.

Eto valjda ce vam pomoci :) Nit je hvalim, nit je blatim, TO JE MOJ HLJEB, I DRAGO MI JE STO POSTOJI OVAKVO NESTO. A BOLJE CE BITI NADAMO SE SVI U OVOJ DRZAVI. TREBA SE JOS VISE OVAKVIH FABRIKA OTVORITI, ONDA CEMO SVI ZAJEDNO ICI NA BOLJE. POZZ IZ ZENICE.
Seka001
Posts: 8
Joined: 02/06/2011 12:35

#7 Re: PREVENT

Post by Seka001 »

andr0id wrote:Nit je hvalim, nit je blatim, TO JE MOJ HLJEB, I DRAGO MI JE STO POSTOJI OVAKVO NESTO. A BOLJE CE BITI NADAMO SE SVI U OVOJ DRZAVI. TREBA SE JOS VISE OVAKVIH FABRIKA OTVORITI, ONDA CEMO SVI ZAJEDNO ICI NA BOLJE. POZZ IZ ZENICE.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

:bih:
nuki_cika
Posts: 1065
Joined: 06/07/2010 16:19

#8 Re: PREVENT

Post by nuki_cika »

Svaka nova otvorena fabrika,svaki novi otvoreni pogon je za svaku pohvalu i podržavam to,ali ne otvaraju oni fabrike ovdje to što nisu znali gdje će,pa hajde u BIH.Prije par dana sam citao eto kako je audi "odabrao" BIH da se za njih proizvode presvlake.Vole nas,pa odabrali nas, :roll:
Odabrali su nas zato što je ovdje dosta jeftinija radna snaga,nego nap.u sloveniji gdje ce onom radniku morati svaki mjesec isplacivati 1200 eura,a nasem čovjeku 400 do 500 KM,a radi isto radno vrijeme kao i onaj u sloveniji ili u austriji,pa cak i više.Ok bolje i tih 400 ili 500 KM,nego ništa.Kad se uzmu cijene hrane u EU i kod nas,to je u prosjeku nekih 15 posto skuplje,nego kod nas,ali zato kad se uzumu u obzir plate,onda je sve jasno,tako da tih 500 maraka je dovoljno da se pokriju režije,pokupuje ono malo hrane i ne ostane ti skoro ništa,osim onih koji racionalno troše :lol:
Ali eto,bolje i stranci da nam otvaraju firme i zapošljavaju radnike,nego ovi nasi nehljebovići,pa se za 2 godine sve raspadne :bih:
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#9 Re: PREVENT

Post by Djubre_ »

Da, mi smo takav narod, tako nas je drzava i politika dotukla da nam je ostalo samo da se bogu klanjamo. Ali sve manje je i takvih.

Ja opet vise volim ovih 500-600 KM dobiti, znam da ih je tesko zaraditi, ali ja se s tim novcem hranim i imam nesto da mogu uzeti sebi. Da ne radim ne bih imao nista. Prije nisam radio, i naravno imao sam marku jedva u djepu. Sad volim sto radim pa gdje god, samo nek me plati.

Nasem narodu je uvijek malo, da nas slabo placaju (koliko na nama zaradjuju) to je tacno.

Iz Zenice izadje 1700 ljudi sa 1700 plata, od toga se hrani x2 (po porodici prosjek) to je vec masa ljudi
U Gorazdu ima 100 ljudi izadje sa 100 plata, kroz naredne 3 godine moraju primiti jos 600 ljudi, masa ljudi
U Visokom isto tako ima par stotina ljudi, koji takodje izadju i hrane se sa tom platom
U Jelahu isto ne znam tacno koliki je broj radnika, ali primili su dosta.

PREVENT je privatnik, nista vise.

Mislim da je i u Zenici kupljen (propali vec davno) Borac. Za neka 2 ipo miliona KM. Od tih para nadam se da ce Borac isplatiti radnicima zaostatak koji je duzan. Nadam se da ce Prevent uposliti jos vise ljudi. A vjerujem da hoce.

Mi radimo za Wolsvagen jednu od najjacih auto proizvodjaca
- Passat
- Touran
- Tiguan
- Golf 6
- Golf Plus

sve su to najnovija auta..

- Audi Q5 je dosao
- Porsche je dosao
- Za skodu se neke sitnice rade
- Berlingo (cady)

itd itd..

Ima posla preko glave, jeftina radna snaga, a kvalitet je isti kao da se radio ne znam gdje u evropi ili svijetu.

Toliko sad za sad :)
nuki_cika
Posts: 1065
Joined: 06/07/2010 16:19

#10 Re: PREVENT

Post by nuki_cika »

andr0id
Komentar ti je na mjestu :thumbup:
Nas je problem sto mi nemamo izgrađen imidz u evropi i svijetu,i zbog toga nas stranci manje cijene.Taj se imidz svodi na neke pojedince koji su nas pretstavljali na nekim takmičenjima sirom svijeta i to je za pohvalu,ali jednostavno to nije dovoljno.Potreban je neki brend po kojem cemo biti poznati u svijetu i sigurno bi se njihov stav prema nama promijenio.
Oni nas još uvijek smatraju građanima drugog reda i smatraju koliko god nam dadnu nama je dosta,što je pogrešno.

Prije svega ovdje potrebno privuci strane investicije i uvjeriti ih(strance)da je BIH zemlja u koju vrijedi ulagati,a vremenom će standard sigurno ići na gore.U to sam siguran.Treba nam više investicija poput preventovih :thumbup:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#11 Re: PREVENT

Post by BarbaDue »

uskoro primaju jos 100 radnika :thumbup:
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#12 Re: PREVENT

Post by Djubre_ »

nuki_cika wrote:andr0id
Komentar ti je na mjestu :thumbup:
Oni nas još uvijek smatraju građanima drugog reda i smatraju koliko god nam dadnu nama je dosta,što je pogrešno.
:thumbup:

To je to.. Oni su se snasli, oni vode ove kompanije, oni koriste zapadni sistem rada, a kada su plate u pitanju, tu je nas domaci sistem.

Milion gradjana u BiH (lupam milion), je u kreditima, kao kod nas u Firmi. Pa se ti pozali sad ili nesto uradi, znas sta ti slijedi. Eh onda kud dalje bez posla, a rata ti visi oko vrata.

Tako da su oni svjesni tog sistema, i drze nas u saci. Sto se kaze, suzbili nas kao ovce u jedan tor.

Ja nisam s jednom stvari zadovoljan. Najniza satnica u federaciji je 2 KM i par feninga, Prevent se vodi pod tom najmanjom satnicom. Po mom misljenju, te satnice bi trebale biti isplacene nekim najmanjim preduzecima, privatnicima, gdje imaju radnike, hajmo reci neke ne obrazovane. A prevent je gigant i zaradjuje milione, i nije mi jasno kako nema neku sredinu satnica u federaciji.

Ali eto on i dalje spada u jednu tekstilnu kompaniju, koja je malo placena kod nas. A Prevent boga mi nije tekstilna industrija, nego AUTO INDUSTRIJA.

S obzirom na moju SSS koju imam, i ne nadam se mnogo u ovoj drzavi. Ipak sam zadovoljan firmom, i sto ima posla, plata je na vrijeme, ni sekunde ne kasni, osiguran, uslovi super. To je to.

Radio sam i gore poslove (s lopatom) za manje pare. A za ljude sa SSS je ovo odlicna firma na koju nemaju pravo da se zale. Ipak su to neki bez skole, neki tekstilci, neki konobari, kuhari itd lose skole sve,.. sta da on ocekuje? 1200 KM platu.. jbg..

Ja se nadam nekom poboljsanju, pa vidjet cemo. Danas je jako tesko naci posao u Bosni, onaj koji nadjes, cuvaj dok ne nadjes bolji.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#13 Re: PREVENT

Post by bh.tornjak »

andr0id, pored svega sto si napisao je bih ovo da "podebljam"....

Radio sam i gore poslove (s lopatom) za manje pare. A za ljude sa SSS je ovo odlicna firma na koju nemaju pravo da se zale. Ipak su to neki bez skole, neki tekstilci, neki konobari, kuhari itd lose skole sve,.. sta da on ocekuje? 1200 KM platu.. jbg..

....ja ih znam koji imaju samo osnovnu skolu pa bi da zaradjuju i po 1.500 KM..... :-)
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#14 Re: PREVENT

Post by bh.tornjak »

"Eto valjda ce vam pomoci Nit je hvalim, nit je blatim, TO JE MOJ HLJEB, I DRAGO MI JE STO POSTOJI OVAKVO NESTO. A BOLJE CE BITI NADAMO SE SVI U OVOJ DRZAVI. TREBA SE JOS VISE OVAKVIH FABRIKA OTVORITI, ONDA CEMO SVI ZAJEDNO ICI NA BOLJE. POZZ IZ ZENICE."

Svaka cast na ovakvom razmisljanju......upravo to je ono sto bosanskom covjeku fali....
Bravo,covjece.....bravo :thumbup: :thumbup: :thumbup:
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#15 Re: PREVENT

Post by lajk »

rinta se i to polijepo :) po 12 sati 100% ko kaze manje laze!al ans narod voli vise biti rob nego zasukat rukave,bavit se poljoprivredom,stocarstvom itd. BRAVO BOSANCI kod nas ima jeftine radne snage!
nuki_cika
Posts: 1065
Joined: 06/07/2010 16:19

#16 Re: PREVENT

Post by nuki_cika »

Svaka cast svima onima koji pošteno zarade onu koru hljeba i to na prvom mjestu treba cijeniti
Moramo priznati jednu stvar-nama nedostaje sposobnih ljudi cije ce ideje doći do izražaja,a za dobrobiti zajednice
Mi još uvijek živimo u zabladi da će nam biti bolje ako nas budi ovakvi ljudi vodili.
Ja sam ubjeđen da ovdje kod nas ima mnogo kreativnih ljudi koji su sposobni da unaprijede privredu,ali jednostavno nemaju prostora za to
Ja rješenje vidim u tzv "malim i srednjim preduzećima"a ne u velikim među koje spada i sam Prevent
90 posto preduzeca u svicarskoj su preduzeća koja zapošljavaju do 50,a u japanu i velikoj britaniji 70 posto ljudi,jer su takva preduzeća mnogo produktivnija od većih firmi,zatim fleksibilnija su.Zato bi ovi nasi pametnjakovići trebali razmotriti ozbiljno ovakva pitanja,pa bi sigurno andr0id i mnogi drugi imali mnogo bolje uslove rada,a samim time i vece place nego što trenutno imaju.
Ja sam 100 posto siguran da se ovo sve uz malo više angažovanosti može postići.Ne možemo biti indolentni i samo govoriti biće nam bolje.Dok se svi ne ukljucimo u određene aktivnosti ne može i neće nam biti bolje,budite sigurni u to.
Znaci moj prijedlog je stimulisati razvoj malih i srednjih preduzeća,kako bi konacno uhvatili korak za nekim zemljama(barem onim srednjerazvijenim-slovenijom,češkom,slovačkom,poljskom),jer očito je da i za njima mnogo kaskamo :bih:
susc_ovjek
Posts: 519
Joined: 15/09/2007 17:07
Location: Sarajevo

#17 Re: PREVENT

Post by susc_ovjek »

Pitanje za ove sto rade u prevent-u.

Ima li inzinjera i kolike oni imaju plate?
Animosus
Posts: 6
Joined: 19/05/2011 15:02

#18 Re: PREVENT

Post by Animosus »

Ima posla preko glave, jeftina radna snaga, a kvalitet je isti kao da se radio ne znam gdje u evropi ili svijetu.
Ovo je klasicno izrabljivanje ljudi ,mnogi Bosanci jesu lijeni, ko im je kriv o njima ne govorim ,ali ako ljudi rade kvalitetno kao u EU i ako firma ima toliki profit , to nije opravdanje da se ljudima za tezak rad u teskim uslovima daje 400 KM pa i 600 KM .Ako firma ne radi kako treba OK ne moze bolje, ali ako se vlasnici kupaju u eurima i djeca se vozaju skupim automobilima onda je to sramotno.
Radio sam i gore poslove (s lopatom) za manje pare. A za ljude sa SSS je ovo odlicna firma na koju nemaju pravo da se zale. Ipak su to neki bez skole, neki tekstilci, neki konobari, kuhari itd lose skole sve,.. sta da on ocekuje? 1200 KM platu.. jbg..

....ja ih znam koji imaju samo osnovnu skolu pa bi da zaradjuju i po 1.500 KM.....
Stepen obrazovanja nije bitan , samo u Bosni se gleda toliko imas li fakultet a kako si ga zavrsio i koliko znas nije bitno . Henry Ford osnivac fabrike Ford napustio skolu sa 16 god pobjegao od kuce da bi bio mehanicar, Michael Dell , Peter Jackson ,Steve Jobs , Bill Gates i mnogi drugi ...
Da se razumijemo bolje je imati obrazovanje i covjek treba da uci dok je ziv ,ali ne nabijajte komplekse ljudima koji nemaju i uvjeravati ih da trebaju raditi za male plate i trpiti mobbing.Naprotiv ako ti ljudi znaju kvalitetno raditi neki posao onda oni trebaju imati dovoljno za normalan zivot .Ako u Sloveniji za isti posao dobijaju 1000 - 1200 Eura , sigurno nema razloga da bude 200 do 400 Eura u Bosni. Nismo Kinezi !!!
Vrijeme koje dolazi je vrijeme malih poduzetnika ,postoji internet, citaj, nadji sam sebi posao ,kako je divno vidjeti primjere kao sto je Udruženje zena Emina , samohrane majke mnoge bez "fakulteta", proizvode zdravu hranu i za skupe pare prodaju sirom Europe :) Svaka cast .
BARESI
Posts: 38
Joined: 29/12/2009 18:39

#19 Re: PREVENT

Post by BARESI »

Pozitivno sam iznenadjen brojem radnika u Ze :thumbup: ,teško je danas koru hljeba zaradit,al ipak je boje bilo šta radit nego ništa...naprijed :bih:
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#20 Re: PREVENT

Post by sheikh »

Neko je rekao da ne trebamo dopustiti da bosanci rade za 200-400 eura??????
Dude wtf??? Sta imas protiv toga? Cuj da ne budemo kinezi?????
Ti si se vjerovatno smijao prije deset godina kada im je dnevnica bila 1 dollar????
Sada su najjaca drzava na svijetu i njima je Amerika duzna preko 50milijardi dollara i taj dug raste????
Pretpostavljam da ne pratis ekonomsku situaciju u svijetu i da si veoma mlad,ali jedini nas izlazak iz krize ti je
preko jeftine radne snage,ali elem. Postoje mnogi razliciti izlasci iz krize,ali kada je ovolika nezaposlenost i besparica,
bolje solucije nema :bih:
Ze-Do je najveci izvoznik u cijeloj BiH,od prosle godine je povela 24% izvoz,zbog Mittala,Preventa,Treasure,Metalnog,Cimos,Messera i ostalih... Ne bi bilo zgoreg malo se informisati....
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#21 Re: PREVENT

Post by Djubre_ »

Ne znam ljudi sta da vam odgovorim. Svako ima svoje misljenje naravno, kako za Prevent, tako za situaciju u drzavi.

Imam 26 godina, ne radim bas dugo, ali preko godine je uglavnom. Znam kako se radi i sve, i cime se sve bavi firma.

Pokusao sam samo da odgovorim na prvi komentar u ovoj temi. Ovakav odgovor moze dobiti samo od nas uposlenih. Naravno da nije isti rad u Zenici i Gorazdu ili Visokom, Jelahu itd.. Nije isti rad ni u Zenici u one 3 sastavljene hale. To je sve u zavisnosti od modela. Neko je spomenuo, da puno radimo, i da po 12 sati radimo. Ja ne poricem da ne radimo, ali evo ja iskreno ne radim vec par mjeseci po 12 sati, nego sve po 8 i imam subotu i nedjelju slobodno, sto je dole subota rijedak slucaj, biti slobodan. To je sve u zavisnosti od modela ko koji radi.

Ako passat b3 najnoviji zeli da mu se danas isporuci 1000 garnitura auto presvlaka, to oni moraju da ispostuju i posalju kamionima na kraju sedmice ili dva puta sedmicno ako voze.

Dok moj model dnevno treba oko 500 garnitura da izadje, pa to dvije smjene odrade.. Kako oni proizvode, tako ih mi poklapamo.

Vi znate sistem rada u Bosni, sistem placanja, lopovluka itd. Ali ne znate sistem po kojem mi radimo, onaj glavni sto se tice proizvodnje. Ne znate sta radimo, kako radimo, koliko radimo. To po vama izgleda s vana kad gledate, naporan posao, ali unutra nije tako. Gdje god dodjes na posao, moras odraditi svojih 8 sati ili 12. Pa sjedio ili hodao , odradit ti je. Ovdje sjedis i radis, ima na video klipovima na youtube ali to je nista prikazano.

Na gradjevini se radi od jutra do mraka, po 12 sati. I koliko ih isplati? pomnozi sa 25 radnih dana, dobijes 600 KM u Zenici. Jesi li osiguran ili ne? I tako dalje.. Ovdje sjedis radis, odradis, kuci..

A to po 12 sati rada sto neko spomene, sad cu i to objasniti..

- Radi se u mjesecu maximalno 2 sedmice po 12 sati. S tim da se ne radi citava sedmica. Dvaneske pocnu utorkom, a zavrsavaju cetvrtkom ili petkom. Znaci 2 do 4 u sedmici budu, za 2 sedmice, 4 do 8 dvaneski i to je sve za taj mjesec. Plata zna da iznosi od 700 - 800 obicnim radnicima.

Mozda je jedna greska, a to je sto nemaju 3 smjene. Da se radi u 3 smjene, da se ubaci nocna od 23-07 kad vec toliko ima posla. Ali bolje i mi da radimo, a ne slovenci.. rumuni.. madjari.. poljaci.. itd.

Neko je pitao za inzinjere.. nemam pojma, ali ima ih dosta sa fakultetima, sto vrte oko papirologije.. svaki model, kamion, ima momka/djevojku koji imaju svoje racunare, i vrte po citav dan sa papirima nekakvim.. uglavnom njima je dobro.. a za plate njihove ne znam.
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#22 Re: PREVENT

Post by Djubre_ »

www.prevent.ba da upoznate :)
nuki_cika
Posts: 1065
Joined: 06/07/2010 16:19

#23 Re: PREVENT

Post by nuki_cika »

sheikh wrote:Neko je rekao da ne trebamo dopustiti da bosanci rade za 200-400 eura??????
Dude wtf??? Sta imas protiv toga? Cuj da ne budemo kinezi?????
Ti si se vjerovatno smijao prije deset godina kada im je dnevnica bila 1 dollar????
Sada su najjaca drzava na svijetu i njima je Amerika duzna preko 50milijardi dollara i taj dug raste????
Pretpostavljam da ne pratis ekonomsku situaciju u svijetu i da si veoma mlad,ali jedini nas izlazak iz krize ti je
preko jeftine radne snage,ali elem. Postoje mnogi razliciti izlasci iz krize,ali kada je ovolika nezaposlenost i besparica,
bolje solucije nema :bih:
Ze-Do je najveci izvoznik u cijeloj BiH,od prosle godine je povela 24% izvoz,zbog Mittala,Preventa,Treasure,Metalnog,Cimos,Messera i ostalih... Ne bi bilo zgoreg malo se informisati....
Ne osporavam ja tvoju informisanost,i slažem se sa pojedinim tvojim konstatacijama,ali čovjece gdje ćes porediti kinu,sa nekom "sitnom buranijom" poput nas ili nekih drugih državica,jer kina ima razrađenu strategiju razvoja za narednih 30 tak godina,i racinonalnim upravljanjem privrede imaju najvecu stopu rasta BDP na godišnjoj razini uz indiju i singapur.80 posto svjetske proizvodnje tekstila dolazi iz kine.Peking je vece gradilište nego cijela jugoistočna evropa i zbog toga se mnogo brže njihova privreda transformiše u tršišnu,a mi smo na tom planu još daleko(tek na po četku)a ne
moli da postanemo konkurenti na evropskom tržištu.Kina dobije više stranih investicija za 10 dana,nego BIH za 2 godine,jer ipak ako si mislio praviti komparaciju trebao si uzeti neku manju ribu,a ne kinu :D
Eto i grci će postazi jeftina radna snaga ako misle da se izvuku iz govana,pa cemo vidjeti koliko ce im za to trebati(ako se uopšte i izvuku)
nuki_cika
Posts: 1065
Joined: 06/07/2010 16:19

#24 Re: PREVENT

Post by nuki_cika »

nuki_cika wrote:
sheikh wrote:Neko je rekao da ne trebamo dopustiti da bosanci rade za 200-400 eura??????
Dude wtf??? Sta imas protiv toga? Cuj da ne budemo kinezi?????
Ti si se vjerovatno smijao prije deset godina kada im je dnevnica bila 1 dollar????
Sada su najjaca drzava na svijetu i njima je Amerika duzna preko 50milijardi dollara i taj dug raste????
Pretpostavljam da ne pratis ekonomsku situaciju u svijetu i da si veoma mlad,ali jedini nas izlazak iz krize ti je
preko jeftine radne snage,ali elem. Postoje mnogi razliciti izlasci iz krize,ali kada je ovolika nezaposlenost i besparica,
bolje solucije nema :bih:
Ze-Do je najveci izvoznik u cijeloj BiH,od prosle godine je povela 24% izvoz,zbog Mittala,Preventa,Treasure,Metalnog,Cimos,Messera i ostalih... Ne bi bilo zgoreg malo se informisati....
Ne osporavam ja tvoju informisanost,i slažem se sa pojedinim tvojim konstatacijama,ali čovjece gdje ćes porediti kinu,sa nekom "sitnom buranijom" poput nas ili nekih drugih državica,jer kina ima razrađenu strategiju razvoja za narednih 30 tak godina,i racinonalnim upravljanjem privrede imaju najvecu stopu rasta BDP na godišnjoj razini uz indiju i singapur.80 posto svjetske proizvodnje tekstila dolazi iz kine.Peking je vece gradilište nego cijela jugoistočna evropa i zbog toga se mnogo brže njihova privreda transformiše u tršišnu,a mi smo na tom planu još daleko(tek na po četku)a ne
moli da postanemo konkurenti na evropskom tržištu.Kina dobije više stranih investicija za 10 dana,nego BIH za 2 godine,jer ipak ako si mislio praviti komparaciju trebao si uzeti neku manju ribu,a ne kinu :D
Eto i grci će postati jeftina radna snaga ako misle da se izvuku iz govana,pa cemo vidjeti koliko ce im za to trebati(ako se uopšte i izvuku)
belajko
Posts: 10
Joined: 19/05/2011 22:00

#25 Re: PREVENT

Post by belajko »

Tesnim wrote:Interesuje me kolika je plata radnicima u Preventu. Ako ima neko ko vec radi da mi ukratko objasni radnu atmosferu :)
evo ja cu, ali onako povrsinski...inace radim u Jelahu, FAD- kocioni diskovi...tu se radi u tri smjene i to dere se muski, posla kao nikad do sada, a moglo se naci prije mozda mjesec dva dana, da je u prvom kvartalu ove godine napravljeno proizvoda vise nego za citavu 2009 godinu...vec mjesec dana stizu novi radnici kao i nove masine, a nedavno ugovoreni poslovi za ladu i skodu, pored WV, audia it itd...otprilike jedno 2,5-3 mil diskova ove godine se planira napraviti, a od toga preko 90 % ide vani...

sto se tice ovih sto pricaju kao puno se radi ovo ono, ima dosta 12-ki i tako to...naravno da ima kada im treba, onda se i rade 12-ke...evo npr. ja radim preko pola godine i do sada sam radio mozda jedno 4-5 dana samo 12-ku, ali meni to nije problem kada mi se i ona sekunda sto sam je proveo u pogonu plati, naravno 30% vise prekovremeni rad...

ljudi se drze koliko toliko zakona i ono sto stoji u ugovoru to i ispostuju, e sad normalno da on gdje god moze naci kakvu rupicu u zakonu da ce je iskoristit, ali to nije do njega zar ne...meni to ne smeta...nocni rad(3 smjena) placena 50% vise...imas za prevoz odredjen postotak, imas kuhinju, ali kakvu kuhinju, u njoj imas uvijek sta god hoces od kuhanja do suhe hrane nije bitno u kojoj smjeni, svima je isto+ dobijas jos dodatne pare na platu...jbg nabere se izmedju 150-200 i vise markica

sto se tice para, a cuj ono nas prosjek od 550-800, zavisi koliko radis, a ovi stariji naravno i vise, jer imaju vazda nekih dodataka...plata 15-og svakog mjeseca, ali ja sam je svih ovih mjeseci imao upalcenu na racun najkasnije 14-og, jos nikada nisam tebao cekati 15-ti za pare...meni nije lose, da ima bolje isao bih, ali ono sto mi je najvaznije je da ide radni staz, osiguran sam, imam zdravstveno...mlad sam, pa menih ovih u prosjeku 650 KM mjesecno moze biti...jedina mi je obaveza da nadjem gdje cu ih potrosit nista vise :D
Post Reply