PREVENT GROUP

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#76 Re: PREVENT GROUP

Post by bh.tornjak »

ultima_palabra wrote:
ketronsd1 wrote:Garantujem ti da bi sa duplo vecim platama i placenim prekovremenim radom opet imao pozamasnu dobit. Ne idu mi ljudi koji brane ovakav kriminal u glavu nikako. Taj isti radnik na zapadu bi g a kostao 10x vise i opet firme imaju zaradu.
Kako mali Mujica zamišlja ekonomiju...
ekonomske nauke se ucile na univerzitetu Travnik
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#77 Re: PREVENT GROUP

Post by ketronsd1 »

bh.tornjak wrote:
ultima_palabra wrote:
ketronsd1 wrote:Garantujem ti da bi sa duplo vecim platama i placenim prekovremenim radom opet imao pozamasnu dobit. Ne idu mi ljudi koji brane ovakav kriminal u glavu nikako. Taj isti radnik na zapadu bi g a kostao 10x vise i opet firme imaju zaradu.
Kako mali Mujica zamišlja ekonomiju...
ekonomske nauke se ucile na univerzitetu Travnik
Ništa onda
Prepuštam tebi i ovom gore kolegi ti da palamudite o ekonomiji
:-) :-) :-) :-) :run:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#78 Re: PREVENT GROUP

Post by detroit-mercy »

ketronsd1 wrote:
bh.tornjak wrote:mnoge od ovih firmi koje je prevent preuzeo su bile u nezavidnoj poziciji....mnoge u debelom minusu....
zasto...???
zato sto je proizvodnja skupa.
covjek kupio i neke od njih prebacio u Bosnu.
nije niko osnovao firmu da glumi humanitarnu organizaciju....
covjek hoce da posluje....napravio je tvornice...ko hoce raditi,bujrum...ko nece nek razguli.
Sve je to ok. Ko hoce da radi ok a ko ne vozdra,ali stari moj ako ce mo mi tako gledati kroz prste sto se bar zakonske strane tice ,gdje ce nam onda biti kraj. Nemozes reci hebat ga dobroo je sto ga imamo i pustiti ga da rabi ljude na takav nacin kao sto on radi. a znam tacno ako radi sa ljudima jer imam dosta rodbine koja radi u preventu.Necemo onda nikad biti drzava kakva treba. Garantujem ti da bi sa duplo vecim platama i placenim prekovremenim radom opet imao pozamasnu dobit. Ne idu mi ljudi koji brane ovakav kriminal u glavu nikako. Taj isti radnik na zapadu bi g a kostao 10x vise i opet firme imaju zaradu.
.
Sto onda firme sa Zapada outsource na Istok :mrgreen:
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#79 Re: PREVENT GROUP

Post by ketronsd1 »

detroit-mercy wrote:
ketronsd1 wrote:
bh.tornjak wrote:mnoge od ovih firmi koje je prevent preuzeo su bile u nezavidnoj poziciji....mnoge u debelom minusu....
zasto...???
zato sto je proizvodnja skupa.
covjek kupio i neke od njih prebacio u Bosnu.
nije niko osnovao firmu da glumi humanitarnu organizaciju....
covjek hoce da posluje....napravio je tvornice...ko hoce raditi,bujrum...ko nece nek razguli.
Sve je to ok. Ko hoce da radi ok a ko ne vozdra,ali stari moj ako ce mo mi tako gledati kroz prste sto se bar zakonske strane tice ,gdje ce nam onda biti kraj. Nemozes reci hebat ga dobroo je sto ga imamo i pustiti ga da rabi ljude na takav nacin kao sto on radi. a znam tacno ako radi sa ljudima jer imam dosta rodbine koja radi u preventu.Necemo onda nikad biti drzava kakva treba. Garantujem ti da bi sa duplo vecim platama i placenim prekovremenim radom opet imao pozamasnu dobit. Ne idu mi ljudi koji brane ovakav kriminal u glavu nikako. Taj isti radnik na zapadu bi g a kostao 10x vise i opet firme imaju zaradu.
.
Sto onda firme sa Zapada outsource na Istok :mrgreen:
To na zapadu niko ništa ne radi
Sve stoji :shock:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#80 Re: PREVENT GROUP

Post by detroit-mercy »

ketronsd1 wrote:
bh.tornjak wrote:
ultima_palabra wrote: Kako mali Mujica zamišlja ekonomiju...
ekonomske nauke se ucile na univerzitetu Travnik
Ništa onda
Prepuštam tebi i ovom gore kolegi ti da palamudite o ekonomiji
:-) :-) :-) :-) :run:
Dobit u bransi u kojoj je Prevent se mjeri sa par procenata EBITa, sto be rekli prije poreza na dobit koji je opet sigurno nekih 30tak procenata. Jako nizak procenat se obicno nadomjesti sa kolicinom. Tako da na milijardu prometa Prevent siguran sam ne pravi vise od 50tak miliona dobiti. Sad uduplaj plate odnosno troskove i mozes komotno da se pozdravis sa rastom, razvojem i drugim. Nase plate su ogledalo nas konkurentnosti, ulozenog znanja i tehnologije. Svi bi da im se plate poduplaju ali pitanje je kako, ako ti imas nekih ideja slobodno iznesi da se razmotri.
Btw, Prevent je za BiH znacajan i poslodavac i izvoznik, nadati se je da ce se u buducnosti struktura radne snage i tehnologija mijenjati u korist radne snage iz BiH sto ce se osjetiti na zivotnom standardu.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#81 Re: PREVENT GROUP

Post by HAVANA »

ketronsd1 wrote:
ultima_palabra wrote:
ketronsd1 wrote:Garantujem ti da bi sa duplo vecim platama i placenim prekovremenim radom opet imao pozamasnu dobit. Ne idu mi ljudi koji brane ovakav kriminal u glavu nikako. Taj isti radnik na zapadu bi g a kostao 10x vise i opet firme imaju zaradu.
Kako mali Mujica zamišlja ekonomiju...
U čemu je problem??
Nema problema.Otvori firmu i udri.Sve ce ti se samo reci.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#82 Re: PREVENT GROUP

Post by detroit-mercy »

ketronsd1 wrote:
detroit-mercy wrote:
ketronsd1 wrote: Sto onda firme sa Zapada outsource na Istok :mrgreen:
To na zapadu niko ništa ne radi
Sve stoji :shock:
https://fred.stlouisfed.org/series/DEUPEFANA
Da dzabe ne raspravljamo :mrgreen:
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#83 Re: PREVENT GROUP

Post by bh.tornjak »

detroit-mercy wrote:
Dobit u bransi u kojoj je Prevent se mjeri sa par procenata EBITa, sto be rekli prije poreza na dobit koji je opet sigurno nekih 30tak procenata. Jako nizak procenat se obicno nadomjesti sa kolicinom. Tako da na milijardu prometa Prevent siguran sam ne pravi vise od 50tak miliona dobiti. Sad uduplaj plate odnosno troskove i mozes komotno da se pozdravis sa rastom, razvojem i drugim. Nase plate su ogledalo nas konkurentnosti, ulozenog znanja i tehnologije. Svi bi da im se plate poduplaju ali pitanje je kako, ako ti imas nekih ideja slobodno iznesi da se razmotri.
Btw, Prevent je za BiH znacajan i poslodavac i izvoznik, nadati se je da ce se u buducnosti struktura radne snage i tehnologija mijenjati u korist radne snage iz BiH sto ce se osjetiti na zivotnom standardu.
gotovo pa sve receno :thumbup: :thumbup: :thumbup:



nemamo stucnog kadra...nemamo tehnologiju...nema ovo....nema ono.....
dakle... radi sti ti se nudi
da smo sposobniji imali bi vlastitu auto( ili neku dugu profitabilnu) industriju....i ne bi bili hamali
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#84 Re: PREVENT GROUP

Post by ketronsd1 »

Želim vam brzo zaposlenje u preventu
Imate mahanje
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#85 Re: PREVENT GROUP

Post by detroit-mercy »

ketronsd1 wrote:Želim vam brzo zaposlenje u preventu
Imate mahanje
Meni zaposlenje u Preventu ne treba, radim za drugu kompaniju koja se bavi proizvodnjom komoponenti za autoindustriju. Mada obzirom na moje iskustvo, edukaciju i znanje, meni ni u Preventu ne bi bilo lose :mrgreen:.
Ne trci pred rudu, nego jednostavno se zapitaj sta je to sto mi pravimo, kako je komplikovano za napraviti i koliko strucnosti treba da se to napravi.
Sivanje presvlaka zaista nije neki posao za koji ti treba super tehnologija, masa inzinjera i projektanata ili specificni uslovi poslovanja. Treba ti hala, par stotina radnika koje moze istrenirati za 5 dana i opleti. I onda sta ocekujes, pravis jeftin proizvod i to ti je.
Opet, pogledaj malo na firme za koje su potrebna specificnije vjestine, duzi trening, kompleksniji procesi, slozeniji alati. Plate kod tih ljudi su duplo vece nego u Preventu.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#86 Re: PREVENT GROUP

Post by bh.tornjak »

postavlja se pitanje...???

sta bi ti ljudi/zene koji rade u Perventu da nije preventa....???
sta bi drustvo/drzava s njima....???


odgovor je ...NISTA....!!!!

Imali bi par hiljada socijalnih slucajeva vise...
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#87 Re: PREVENT GROUP

Post by smartXL »

bh.tornjak wrote:postavlja se pitanje...???

sta bi ti ljudi/zene koji rade u Perventu da nije preventa....???
sta bi drustvo/drzava s njima....???


odgovor je ...NISTA....!!!!

Imali bi par hiljada socijalnih slucajeva vise...
Sta bi prevent da nema tih robova? Ljudi ba rade prekovremeno, neplaceno i to skoro pa svakodnevno. Sad im vec najavili da ce pojedini doci radit za vrijeme godisnjeg, a uredno ce im se vodit godisnji. Haman pa njih inspekcija zaobilazi.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#88 Re: PREVENT GROUP

Post by pinkman »

Morate shvatiti da ta njihova proizvodnja nije nista spektakularno. Oni moraju zadovoljiti neke standarde, ali to su vise-manje "sablonski" poslovi koje radnici obavljaju - nesto slicno kao oni sto rade na proizvodnji odjece u Vijetnamu, Tajlandu, Tajvanu, itd.

I to je OK. Bolje da ih ima, nego da ih nema.

Oni svakako ne razvijaju svoj proizvod, ulazu u marketing, prodaju, itd. Razlika je izmedju kompanije Apple u Kaliforniji i njihove fabrike u Kini. Zna se gdje je pamet, a gdje su hamali, pa su i plate srazmjerne tome. Na zalost, ne znam da postoji par kompanija koje na stranom trzistu nesto prodaju, a da je kompletna prodaja i intelekt ovdje. Sve te kompanije vise-manje rade neki outsourcing i to je to, sto u principu znaci da su jeftina radna snaga.

Isto vam je i sa programerima i IT kompanijama. Svi su neki podizvodjaci ili jos nizi nivo. Razlika izmedju njih i Preventa je sto su programeri daleko bolje placeni, ali su i to mrvice. Opet kazem, bolje i to, nego nista.
montypython2000 wrote:
karanana wrote:znaci nas telekom vrijedi 1,2 milijarde KM?
a dobit zadnjih godina konstantno u padu. u 2016 nekih 80 miliona.
Ma vrijedi naravno, i više. Prije nekoliko godina kad je dobit bila značajno bolja nudio je ako se dobro sjećam Austria telecom i 42 KM po dionici dakle firma je vrijedila 2,7 milijardi odnosno mogla se je prodati za toliko. Tad je bila dobit 160 miliona i više. Mislim da sad nije ni 80 m (možda 60 ak) nego su dobili neku sudsku presudu pa i to upisali u dobit. Dakle pala je dobit ali je pala i cijena još više. Bila jenekad cijena dionice i 80 i od tada je padala 10 godina. Inače u njemu je višak ljudi ogroman, mogao bi poslovati i sa pola sada zaposlenih, prihod po zaposlenom četvrtina od telecoma na Zapadu, itd itd. Plus se dogodio Viber što im nije pomoglo.Sad je prilično realno vrednovan na SASE što nije slučaj sa mnogim drugim dionicama i firmama.
Ali da se vratim na temu, odlutasmo off topic, FAD Prevent je vjerovatno lider po nerelanoj cijeni na SASE ali ima ih još. I dobro to što je cijena nerealna, ne moraš prodati, bilo bi sigurno bolje kad zemlja postane normalnija, povećala bi se likvidnost berze, prometi al i da ti neko prisilno uzme dionice, pozivajući se na neki kaktastrofalan član zakona i onda ti da nadoknadu od 11 KM po dionici za firmu gdje je godišnja dobit 15,75 Km po dionici stvarno ne znam kako bih to nazvao osim legalizovanim kriminalom ili neviđenom pohlepom. I ako je možda neki ponderisani tržišni prosjek na FADu bio 11 KM (zbog pomenute nelikvidnosti berze, straha malih dioničara, malverzacija cijenom) nije se morao većinski (Prevent) uhvatiti te minimalne cijene pri otkupu od malih. Zakon je samo rekao da ponuđena cijena ne smije biti niža od te ali da treba biti pravična. A u Preventu imaju dovoljno stručnih ljudi da odlično znaju koliko dionica vrijedi, međutim nisu se libili da umjesto realne cijene malim dioničarima ponude ovu apsurdnu zuloupotrebljavajući loš zakon.
Mislim da vrijedi jako puno. Moja skromna procjena je minimalno 1.5 mlrd KM.

Sad evo gledam, 2016. godinu su zavrsili sa 3.394 radnika, a ukupni bruto troskovi zaposlenih iznose 123.940.000,00 KM ili 36.517,00 KM po uposleniku.

Realno gledajuci, moglo bi njih biti i 40% manje (ako ne i vise), a da funkcionise isto, a to je 1357 osoba x 36.517,00 KM = 49.553.569,00 KM ustede. U pet godina, to je skoro 250 mil. ustede. Da ne spominjem ostale ustede. :D A nije im losa ni dobit, iako pada zadnjih godina. Nisam gledao koliko su zaduzeni, vjerovatno nista posebno. Ovo je svakako bezvezna prica, nema tu bez Big 4 prave procjene.

Po meni bi bolje bilo izbjeci klasicnu prodaju, vec raditi emisiju dionica i pustiti da udju novi vlasnici tako sto bi "ubrizgali" pare u kompaniju koja bi se dalje razvijala. Klasicni americki sistem gdje novi investitori dolaze, a udio postojecim vlasnicima pada. To je OK. Bolje biti vlasnik npr. 30% nekoliko puta vece torte, nego 90% ovoga sto ima sad.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#89 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

detroit-mercy wrote:
ketronsd1 wrote:Želim vam brzo zaposlenje u preventu
Imate mahanje
Meni zaposlenje u Preventu ne treba, radim za drugu kompaniju koja se bavi proizvodnjom komoponenti za autoindustriju. Mada obzirom na moje iskustvo, edukaciju i znanje, meni ni u Preventu ne bi bilo lose :mrgreen:.
Ne trci pred rudu, nego jednostavno se zapitaj sta je to sto mi pravimo, kako je komplikovano za napraviti i koliko strucnosti treba da se to napravi.
Sivanje presvlaka zaista nije neki posao za koji ti treba super tehnologija, masa inzinjera i projektanata ili specificni uslovi poslovanja. Treba ti hala, par stotina radnika koje moze istrenirati za 5 dana i opleti. I onda sta ocekujes, pravis jeftin proizvod i to ti je.
Opet, pogledaj malo na firme za koje su potrebna specificnije vjestine, duzi trening, kompleksniji procesi, slozeniji alati. Plate kod tih ljudi su duplo vece nego u Preventu.
Sve to stoji, ali, pretpostavljajući da je tačno ono šta se o Preventu priča, ljudi krše zakon. Visina plate, ako nije niža od minimalca, je stvar dogovora radnika i poslodavca. Da iskarikiram, ako neko pristane da radi za 400 KM ni ja mu ne bih dao više sve da mu mogu dati 4.000. Sve dok mi dozvolliš da te malo plaćam, malo ću te plaćati.

Ali ako je tačno za prekovremeni rad, psihičko maltretiranje ljudi i ostalo, onda ljudi krše zakon.

Po kojoj je to logici niska profitabilnost razlog i opravdanje da bi se prekršio zakon?

Ako kažemo da ima opravdanja, da niska profitabilnost neke industrije može biti opravdanje da poslodavac krši zakon, onda sutra nekome možemo naći opravdanje za ubistvo, prekosutra za pedofiliju itd.

Kada počnemo relativizovati zakon, onda da idemo do kraja.

Znam da se u BiH zakoni ne provode i ne poštuju, ali ne mogu shvatiti da na forumu diskutanti to prihvataju kao normalno i još pronalaze opravdanje za prekršioca zakona.
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#90 Re: PREVENT GROUP

Post by ketronsd1 »

bh.tornjak wrote:postavlja se pitanje...???

sta bi ti ljudi/zene koji rade u Perventu da nije preventa....???
sta bi drustvo/drzava s njima....???


odgovor je ...NISTA....!!!!

Imali bi par hiljada socijalnih slucajeva vise...
Vidi kolega. Ja radim u sistemu u kojem vlada red, rad i zakon. Takav sitem cu svugdje podrzati. Taman da mi je caca rodjeni ako krsi zakon deri brate po dzepu. Ovakav odnos prema poslodavcima u pocetku moze imati nezeljeni efekat ali na duge staze sigurno vodi ka boljem. Ja dok sam radio u proizvodnji maximalan broj prekovremenih sati je bio 150 u jednoj godini i to je to. Da bi radio vise firma mora zahtjev za to poslati. Doduse razlika je "samo" u drzavi u kojjoj radimo. Sto se konkretno preventa tice znam prilicno dosta toga sta se desava u i oko te firme. Imam sto poznanika sto rodjaka na svim nivoima u preventu i ne bih nikome pozelio takav odnos, takvu torturu koju radnici dozivljavaju tamo. Gledao sam snimke poslovodja o izderavanju na radnilke. :shock: :shock: :shock: :shock:
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#91 Re: PREVENT GROUP

Post by studiorum_tuzlaensis »

pinkman wrote:
Mislim da vrijedi jako puno. Moja skromna procjena je minimalno 1.5 mlrd KM.

Sad evo gledam, 2016. godinu su zavrsili sa 3.394 radnika, a ukupni bruto troskovi zaposlenih iznose 123.940.000,00 KM ili 36.517,00 KM po uposleniku.

Realno gledajuci, moglo bi njih biti i 40% manje (ako ne i vise), a da funkcionise isto, a to je 1357 osoba x 36.517,00 KM = 49.553.569,00 KM ustede. U pet godina, to je skoro 250 mil. ustede. Da ne spominjem ostale ustede. :D A nije im losa ni dobit, iako pada zadnjih godina. Nisam gledao koliko su zaduzeni, vjerovatno nista posebno. Ovo je svakako bezvezna prica, nema tu bez Big 4 prave procjene.

Po meni bi bolje bilo izbjeci klasicnu prodaju, vec raditi emisiju dionica i pustiti da udju novi vlasnici tako sto bi "ubrizgali" pare u kompaniju koja bi se dalje razvijala. Klasicni americki sistem gdje novi investitori dolaze, a udio postojecim vlasnicima pada. To je OK. Bolje biti vlasnik npr. 30% nekoliko puta vece torte, nego 90% ovoga sto ima sad.
A za koga da Telekom štedi? Za ovu bagru na vlasti koja ionako sve to pojede svojim platama i NEOPOREZOVANIM DODACIMA. :) Bolje daj ljudima plate, plati doprinose i porez na sve to. Da je dobit Telekoma 500 miliona, opet bi se prodao u dogledno vrijeme, zato što je država karina a ne telekom.

Taj model privatizacije nije loš, ali pitanje je da li je održiv jer je dobit već umanjena u toj mjeri da niko nije zainteresovan da uleti npr 300 miliona koje neće vratiti ni za 10tak godina.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66215
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#92 Re: PREVENT GROUP

Post by _BataZiv_0809 »

bh.tornjak wrote:postavlja se pitanje...???

sta bi ti ljudi/zene koji rade u Perventu da nije preventa....???
sta bi drustvo/drzava s njima....???


odgovor je ...NISTA....!!!!

Imali bi par hiljada socijalnih slucajeva vise...
Par hiljada ljudi u dijaspori vise.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#93 Re: PREVENT GROUP

Post by Thorgerson »

Dobro a mogu li ovi sto se zale na uslove, konkretno napisati na kojim pozicijama rade. Cuo sam od nekih ljudi isto tako kao vrti ugovore, puno se radi...pa jbmu ako ima tolik nezadoovljnih ljudi, kako onda ta firma opstaje i dalje?! I jos nesto, ako je tolika fluktuacija ljudi, pa oglasi za poslove Preventa bi stalno visili na posao.ba i sl. Ako koristi rupe u nasem zakonu, pa ko ih ne koristi. 80% privatnika to radi.

Nemojte misliti da Hastor svoje bogatstvo pravi na nasim ledjima. Mislim naravno ima koristi od nas, ali ne zaboravite da je veoma lako on mogao svu ovu proizvodnju prebaciti u Rumuniju ili Bugarsku. I jos bi mu bilo i lakse poslovanje.

Kod nas bi hadzo da sta ja znam, sije za masinom i da ima 1500 KM platu. Ljudi ne kontaju da mi zivimo u drzavi gdje jedan DOKTOR - znaci osoba koja se skolovala pola zivota ima pisljihvih 1300-1400 plate. Hrpa skolovanih ljudi, profesora, radi za milju i jos se udara u guzicu.

I onda dodje neko ko je zavrsio zanat ili srednju skolu, nema haman nikakvo znanje, nauci ga se da radi, radi repetetativni posao u industriji, mozak na pasu i hoce neke basnoslovne sume. :-)

@ketronsd1, imam i ja prijatelja koji rade u grupaciji Prevent. Istina, rade u racunovodstvu i finansijama. I ne vidim nesto da su nezadovoljni. Moras shvatiti da je danas vrijeme kapitalizma, ponude i potraznje. Ako si nezadovoljan, produzi brate kod nekoga gdje ces biti zadovoljniji i nekoga ko ce ti platiti vise za tvoj rad - ako postoji taj neko. Ako ne postoji, drug moj onda ti moras poraditi na sebi, usavrsiti se itd.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#94 Re: PREVENT GROUP

Post by Thorgerson »

_BataZiv_0809 wrote:
bh.tornjak wrote:postavlja se pitanje...???

sta bi ti ljudi/zene koji rade u Perventu da nije preventa....???
sta bi drustvo/drzava s njima....???


odgovor je ...NISTA....!!!!

Imali bi par hiljada socijalnih slucajeva vise...
Par hiljada ljudi u dijaspori vise.
Znas sta bi bilo.

Imao bi onda ovdje temu zasto Prevent nije dosao u BiH. Hastor je izdajnik bosnjaka. Zasto je otvorio tvornice u Poljskoj, Rumuniji ili sta ja znam, a nije u svojoj sopstvenoj zemlji. Djubre izdajnicko. Balija. Itd.

Eto sta bi bilo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66215
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#95 Re: PREVENT GROUP

Post by _BataZiv_0809 »

Thorgerson wrote: Znas sta bi bilo.

Imao bi onda ovdje temu zasto Prevent nije dosao u BiH. Hastor je izdajnik bosnjaka. Zasto je otvorio tvornice u Poljskoj, Rumuniji ili sta ja znam, a nije u svojoj sopstvenoj zemlji. Djubre izdajnicko. Balija. Itd.

Eto sta bi bilo.
I to, svakako...
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#96 Re: PREVENT GROUP

Post by bh.tornjak »

Thorgerson wrote: Znas sta bi bilo.

Imao bi onda ovdje temu zasto Prevent nije dosao u BiH. Hastor je izdajnik bosnjaka. Zasto je otvorio tvornice u Poljskoj, Rumuniji ili sta ja znam, a nije u svojoj sopstvenoj zemlji. Djubre izdajnicko. Balija. Itd.

Eto sta bi bilo.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

jaro moj....sve do slova si u pravu
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#97 Re: PREVENT GROUP

Post by bh.tornjak »

Thorgerson wrote:Dobro a mogu li ovi sto se zale na uslove, konkretno napisati na kojim pozicijama rade. Cuo sam od nekih ljudi isto tako kao vrti ugovore, puno se radi...pa jbmu ako ima tolik nezadoovljnih ljudi, kako onda ta firma opstaje i dalje?! I jos nesto, ako je tolika fluktuacija ljudi, pa oglasi za poslove Preventa bi stalno visili na posao.ba i sl. Ako koristi rupe u nasem zakonu, pa ko ih ne koristi. 80% privatnika to radi.

Nemojte misliti da Hastor svoje bogatstvo pravi na nasim ledjima. Mislim naravno ima koristi od nas, ali ne zaboravite da je veoma lako on mogao svu ovu proizvodnju prebaciti u Rumuniju ili Bugarsku. I jos bi mu bilo i lakse poslovanje.

Kod nas bi hadzo da sta ja znam, sije za masinom i da ima 1500 KM platu. Ljudi ne kontaju da mi zivimo u drzavi gdje jedan DOKTOR - znaci osoba koja se skolovala pola zivota ima pisljihvih 1300-1400 plate. Hrpa skolovanih ljudi, profesora, radi za milju i jos se udara u guzicu.

I onda dodje neko ko je zavrsio zanat ili srednju skolu, nema haman nikakvo znanje, nauci ga se da radi, radi repetetativni posao u industriji, mozak na pasu i hoce neke basnoslovne sume. :-)

@ketronsd1, imam i ja prijatelja koji rade u grupaciji Prevent. Istina, rade u racunovodstvu i finansijama. I ne vidim nesto da su nezadovoljni. Moras shvatiti da je danas vrijeme kapitalizma, ponude i potraznje. Ako si nezadovoljan, produzi brate kod nekoga gdje ces biti zadovoljniji i nekoga ko ce ti platiti vise za tvoj rad - ako postoji taj neko. Ako ne postoji, drug moj onda ti moras poraditi na sebi, usavrsiti se itd.
de to ti nekome objasni...
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#98 Re: PREVENT GROUP

Post by ketronsd1 »

Thorgerson wrote:Dobro a mogu li ovi sto se zale na uslove, konkretno napisati na kojim pozicijama rade. Cuo sam od nekih ljudi isto tako kao vrti ugovore, puno se radi...pa jbmu ako ima tolik nezadoovljnih ljudi, kako onda ta firma opstaje i dalje?! I jos nesto, ako je tolika fluktuacija ljudi, pa oglasi za poslove Preventa bi stalno visili na posao.ba i sl. Ako koristi rupe u nasem zakonu, pa ko ih ne koristi. 80% privatnika to radi.

Nemojte misliti da Hastor svoje bogatstvo pravi na nasim ledjima. Mislim naravno ima koristi od nas, ali ne zaboravite da je veoma lako on mogao svu ovu proizvodnju prebaciti u Rumuniju ili Bugarsku. I jos bi mu bilo i lakse poslovanje.

Kod nas bi hadzo da sta ja znam, sije za masinom i da ima 1500 KM platu. Ljudi ne kontaju da mi zivimo u drzavi gdje jedan DOKTOR - znaci osoba koja se skolovala pola zivota ima pisljihvih 1300-1400 plate. Hrpa skolovanih ljudi, profesora, radi za milju i jos se udara u guzicu.

I onda dodje neko ko je zavrsio zanat ili srednju skolu, nema haman nikakvo znanje, nauci ga se da radi, radi repetetativni posao u industriji, mozak na pasu i hoce neke basnoslovne sume. :-)

@ketronsd1, imam i ja prijatelja koji rade u grupaciji Prevent. Istina, rade u racunovodstvu i finansijama. I ne vidim nesto da su nezadovoljni. Moras shvatiti da je danas vrijeme kapitalizma, ponude i potraznje. Ako si nezadovoljan, produzi brate kod nekoga gdje ces biti zadovoljniji i nekoga ko ce ti platiti vise za tvoj rad - ako postoji taj neko. Ako ne postoji, drug moj onda ti moras poraditi na sebi, usavrsiti se itd.
Nije stvar u tome ko kakvu struku i koliko skole ima. Stvar je u tome da se radnici izrabljuju do maximuma. Radis pass od 10 sati 5 dana i to ti je vec 10 sati preko normalnog radnog vremena i onda ti on dodje i kaze radimo 12-ku a pise vamm se 8-ica i ti si opalio vec 20 sati preko.
Najsmjesniji su mi ovi sto kazu dobro je pa ga imamo a ne zapitaju se sta je sa radnikom poslije 10 g. On tada nije ni za sta a sto je najgore tad ga ni drzava ne jebe ni pet posto a da je iste te bilo koliko nije i da se radilo kako treba ne bi doslo do toga.
Najlakse je reci to ti je kapitalizam i jesi li zavrsio ekonomiju u Travniku a ja u kapitalizmu vec evo 21 g. radim i jos nisam osjetio ovakvo nesto sto prevent radi u BiH.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#99 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

Thorgerson wrote:Dobro a mogu li ovi sto se zale na uslove, konkretno napisati na kojim pozicijama rade. Cuo sam od nekih ljudi isto tako kao vrti ugovore, puno se radi...pa jbmu ako ima tolik nezadoovljnih ljudi, kako onda ta firma opstaje i dalje?! I jos nesto, ako je tolika fluktuacija ljudi, pa oglasi za poslove Preventa bi stalno visili na posao.ba i sl. Ako koristi rupe u nasem zakonu, pa ko ih ne koristi. 80% privatnika to radi.

Nemojte misliti da Hastor svoje bogatstvo pravi na nasim ledjima. Mislim naravno ima koristi od nas, ali ne zaboravite da je veoma lako on mogao svu ovu proizvodnju prebaciti u Rumuniju ili Bugarsku. I jos bi mu bilo i lakse poslovanje.

Kod nas bi hadzo da sta ja znam, sije za masinom i da ima 1500 KM platu. Ljudi ne kontaju da mi zivimo u drzavi gdje jedan DOKTOR - znaci osoba koja se skolovala pola zivota ima pisljihvih 1300-1400 plate. Hrpa skolovanih ljudi, profesora, radi za milju i jos se udara u guzicu.

I onda dodje neko ko je zavrsio zanat ili srednju skolu, nema haman nikakvo znanje, nauci ga se da radi, radi repetetativni posao u industriji, mozak na pasu i hoce neke basnoslovne sume. :-)

@ketronsd1, imam i ja prijatelja koji rade u grupaciji Prevent. Istina, rade u racunovodstvu i finansijama. I ne vidim nesto da su nezadovoljni. Moras shvatiti da je danas vrijeme kapitalizma, ponude i potraznje. Ako si nezadovoljan, produzi brate kod nekoga gdje ces biti zadovoljniji i nekoga ko ce ti platiti vise za tvoj rad - ako postoji taj neko. Ako ne postoji, drug moj onda ti moras poraditi na sebi, usavrsiti se itd.
Ljudi u nekim zemljama prodaju svoje kćeri drugima, znajući da će postati prostitutke, ali misle da je i to bolje jer im kao roditelji ne mogu obezbijediti hranu. Ovako se nadaju da će im djeca prodajom tijela barem imati šta da jedu. A ti pitaš zašto ljudi pristaju da rade u nehumanim uslovima. Treba nahraniti djecu i po cijenu svog zdravlja i života. To je jedno.

Drugo, visina plate nije problem, takva industrija pa su i plate male To je OK. Ali, jedno je raditi za 400 KM po zakonu 40 sati sedmično, drugo je raditi kod kriminalca (kršenje zakona je kriminal) za 400 KM po 10, 12 ili 16 sati dnevno. To nije u redu.

Vidim da većina diskutanata "realista" govori samo o tome da se nemaju radnici šta buniti za male plate jer je takva vrsta posla. To diskutanti namjerno rade jer je to jedino šta mogu opravdati. Niko od njih ne spominje uslove rada koji nisu plata jer su i sami svjesni da to ne mogu pravdati, da je u tom slučaju nezakonit rad i izrabljivanje evidentno.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#100 Re: PREVENT GROUP

Post by Thorgerson »

Hakiz wrote: Ljudi u nekim zemljama prodaju svoje kćeri drugima, znajući da će postati prostitutke, ali misle da je i to bolje jer im kao roditelji ne mogu obezbijediti hranu. Ovako se nadaju da će im djeca prodajom tijela barem imati šta da jedu. A ti pitaš zašto ljudi pristaju da rade u nehumanim uslovima. Treba nahraniti djecu i po cijenu svog zdravlja i života. To je jedno.

Drugo, visina plate nije problem, takva industrija pa su i plate male To je OK. Ali, jedno je raditi za 400 KM po zakonu 40 sati sedmično, drugo je raditi kod kriminalca (kršenje zakona je kriminal) za 400 KM po 10, 12 ili 16 sati dnevno. To nije u redu.

Vidim da većina diskutanata "realista" govori samo o tome da se nemaju radnici šta buniti za male plate jer je takva vrsta posla. To diskutanti namjerno rade jer je to jedino šta mogu opravdati. Niko od njih ne spominje uslove rada koji nisu plata jer su i sami svjesni da to ne mogu pravdati, da je u tom slučaju nezakonit rad i izrabljivanje evidentno.
Ti poredis jendnu kapitalisticku, demokratsku zemlju, gdje imas sva moguca prava sa nekakvim zabitima gdje zive ljudozderi i divljaci. Ono, otidji u krajnost ne bil uspio opravdati nesto.

Dakle, ja znam dvoje ljudi koje rade u Preventu, tacnije u grupi Prevent. Znaci, nikad ih nisam cuo da se zale. Plate im super, radno vrijeme ok, jedini su problem ugovori, neko ima na neodredjeno, neko se salta tamo-vamo, ali generalno uslovi su za nase uslove iznad prosjeka.

E sad, mi ovdje pricamo o onom najnizem nivou, dakle radnici u proizvodnji. Ali ne rade tamo samo radnici u proizvodnji jbmu, a i u toj prozvodnji, ne moze me vala niko ubjediti da je svima lose. Znaci dodje ovdje jedan forumas kaze da je njegovima lose i mi cemo sada formirati misljenje na osnovu toga. A lik koliko zaposljava evo ne znam jel tacan podatak, nadjoh na brzinu, pazi - 6.500 ljudi samo u BiH.??! Daj molim te.

Da su im toliko losi uslovi, pa valjda bi raja trazila alternative jbmu. Pa ako ces dobiti 400 KM za 40 sati sedmicno, brate radi pola godine skupi para i kupi kravu, vise ces para ubiti prodajuci sir i mlijeko. Ti hoces sad da kazes da je svih 6.5000 ljudi uslovljeno bogati ako napuste posao krepat ce istog trena. :lol:

Mislim lupam, ali kazem, da je toliko lose kako se prica, napustala bi raja to...ne bi to tek tako funkcionisalo.

P.S. I mi gledamo samo direktnu korist, tj. platu radnika. A gdje su ostale stvari, koliko kompanija izveze, koliko donese svjezeg novca izvana, koliko je firmi spaseno jer ih je preuzela ova grupa itd.
Post Reply