PREVENT GROUP

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#176 Re: PREVENT GROUP

Post by vivaldi »

bh.tornjak wrote:
ultima_palabra wrote:Pitao je za događaje u Bosni... ne znam koje. Ako je Zadruga i to, čisto sumnjam da to Švabe zanima.

uppsssss :roll:
ne. mislio sam na ove avazove optuzbe ovih dana protiv hastora jer mi to privuce paznju zbog dva razloga. napad je jak, a drugi razlog je sto mi uopste nema smisla :?

nema prevent kome u bosni da prodaje auto presvlake. to je iskljucivo izvozna firma pa njima u bosni bas nista ne znaci ni (anti) reklama ni trziste. osim toga bave se s necim s cim fahro nema nikakve veze. pa mi je nesto drugo palo na pamet.

potrazio sam na netu da vidim kad se fahro zadnji put sastao s njemackim ambasadorima. nije se sastao odavno, ali je zato njemacka ambasadorica imala intervju u avazu prije 10-15 dana, znaci tek koji dan prije ofanzive. na netu ima samo najava intervjua, a nema samog intervjua mada u njemu sigurno i ne bi pisalo ono sto me zanima.

e sad. wolksvagen je ponos njemacke indsutirje ili sto bi ovi nasi rekli "vitalni njemacki interes", i sigurno im nije drago sto ih hastor jebe s onim dijelovima sto im isporucuje.

zato sam pomislio da bi fahro mozda ocrnio hastora u bosni, a njemacka bi ga zauzvrat pogurala u postizborne koalcije poslije okotbra.

da bi ta moja teorija imala nekog smisla onda bi njemacki mediji sad trebali, pozvajuce se na bosnaske medije, da hastora svabskoj javnosti, ocrne kako je on i u bosni mutan lik, sto bi hastoru vjeorvatno po njemackim sudovima gdje se tuzi sa W otezalo poziciju.

to je naravno samo moje glasno razmisljanje, jer da znam njemacki sam bi to pratio i sutio dok ne provjerim :D . ali posto ne znam, ulazem jokera "pozovi prijatelja" :D

prevent je velika i privatna firma, pa to sto mozda i daju baketu koji milioncic nije vrijedno navlacenja gnjeva hiljada radnika (glasaca) osim ako nije tacno ono sto pisu.

potnecijalna steta napada je daleko, daleko veca od eventualne dobiti pa sam potrazio mozda neke druge motive.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#177 Re: PREVENT GROUP

Post by insomnia78 »

:lol:
User avatar
Romeo 80
Posts: 4343
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#178 Re: PREVENT GROUP

Post by Romeo 80 »

Ne proizvodi Prevent grupa samo auto presvlake. To je grupacija od nekoliko desetina odvojenih pravnih lica, sa različitim vrstama djelatnosti. Auto presvlake su samo jedan mali dio njihovog portfolia.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#179 Re: PREVENT GROUP

Post by vivaldi »

naravno, znam da ne proizvode samo presvlake, ali oni su izvoznicka firma - to je sustina, u njihovom poslovanju je bosansko trziste zanemarivo
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#180 Re: PREVENT GROUP

Post by karanana »

mislim da ides preduboko u neku teoriju zavjere fahre i njemacke protiv preventa. boli neka stvar njemce sta haustor radi po bosni i kako tretira radnike.
mislim da je u pitanju lokalni nesporazum, mozda neko lokalno reketarenje ja tebi ti meni (uz vjerovatno dijelom i realne i opravdane optuzbe koje fahro pljuje ovih dana).
User avatar
nepass1
Posts: 9510
Joined: 06/07/2017 07:35

#181 Re: PREVENT GROUP

Post by nepass1 »

karanana wrote:mislim da ides preduboko u neku teoriju zavjere fahre i njemacke protiv preventa. boli neka stvar njemce sta haustor radi po bosni i kako tretira radnike.
mislim da je u pitanju lokalni nesporazum, mozda neko lokalno reketarenje ja tebi ti meni (uz vjerovatno dijelom i realne i opravdane optuzbe koje fahro pljuje ovih dana).
Trazio fahro reket, ovi mu nisu dali.
A sere fahro za plate, vece su. Jes da je smjena 10h.
User avatar
mk ultra
Posts: 19223
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#182 Re: PREVENT GROUP

Post by mk ultra »

vivaldi wrote:naravno, znam da ne proizvode samo presvlake, ali oni su izvoznicka firma - to je sustina, u njihovom poslovanju je bosansko trziste zanemarivo
jedino što ide za domaće tržište je oprema za radnike, rukavice, maske itd koje pravi prevent safety goražde

a u vezi otkaza, prevent radi na principu ugovora

dobije se ugovor recimo Seat Leon, 4 naredne godine platno se šije u goraždu
Završi se ugovor, cijela smjena dobije neku vrstu otkaza
Novi posao dođe odmah poslije i novi ugovor, tako da, nije baš tako striktno kako avaz piše... ali se oni na taj način ograđuju
I Goražde ima najbolje uslove rada od svih ostalih poslovnica
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#183 Re: PREVENT GROUP

Post by zigzag »

nepass1 wrote:
karanana wrote:mislim da ides preduboko u neku teoriju zavjere fahre i njemacke protiv preventa. boli neka stvar njemce sta haustor radi po bosni i kako tretira radnike.
mislim da je u pitanju lokalni nesporazum, mozda neko lokalno reketarenje ja tebi ti meni (uz vjerovatno dijelom i realne i opravdane optuzbe koje fahro pljuje ovih dana).
Trazio fahro reket, ovi mu nisu dali.
A sere fahro za plate, vece su. Jes da je smjena 10h.
Ta zadnja recenica je najveci problem koji svi zanemaruju.
Za niske plate i 8 sati je puno a 10 je robovlasnistvo.
Jel neko treba dan- noc da radi u firmi za 500 km.

Svi troskovi za radnika koji proizilaze iz 10-o satnog radnog vremena su veci problem nego niska plata.

Umjereno radno vrijeme bi i opravdalo nizu platu
I,podrazumijeva se, sa slobodnim vikendima.
User avatar
nepass1
Posts: 9510
Joined: 06/07/2017 07:35

#184 Re: PREVENT GROUP

Post by nepass1 »

Ja se sjebo ali je 840 plata.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#185 Re: PREVENT GROUP

Post by ultima_palabra »

karanana wrote:mislim da ides preduboko u neku teoriju zavjere fahre i njemacke protiv preventa. boli neka stvar njemce sta haustor radi po bosni i kako tretira radnike.
mislim da je u pitanju lokalni nesporazum, mozda neko lokalno reketarenje ja tebi ti meni (uz vjerovatno dijelom i realne i opravdane optuzbe koje fahro pljuje ovih dana).
Ma naravno, za Nijemce je to sve El Dorado... njima je bitno sta se desava po Njemackoj, a u Bosni je ocekivano da vlada korupcija i da radnicka prava ne postoje.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#186 Re: PREVENT GROUP

Post by vivaldi »

ultima_palabra wrote:
karanana wrote:mislim da ides preduboko u neku teoriju zavjere fahre i njemacke protiv preventa. boli neka stvar njemce sta haustor radi po bosni i kako tretira radnike.
mislim da je u pitanju lokalni nesporazum, mozda neko lokalno reketarenje ja tebi ti meni (uz vjerovatno dijelom i realne i opravdane optuzbe koje fahro pljuje ovih dana).
Ma naravno, za Nijemce je to sve El Dorado... njima je bitno sta se desava po Njemackoj, a u Bosni je ocekivano da vlada korupcija i da radnicka prava ne postoje.
ma akcenat uopste nije bio na pravima radnika, koga boli kurac za radnicima, vec da se preko njih hastor ocrni i oslabi njegova pozicija.

kao sto sam prvi put napisao, to je bila samo teorija, mada ne mislim da je preduboka - da je neko na forumu prije 10 godina napisao da ce nekakav bosanac zaustavit proiizvodnju u wlksvagenu, dobio bi ban zbog uvrede zdravog razuma, ali to se ipak desilo. upravo o tom covjeku govorim i upravo o toj mocnoj svpskoj kompaniji govorim. taj sukob nije gotov i ceka sudske epiloge zato i ne mislim da je suluda teorija, al nema veze
mk ultra wrote:jedino što ide za domaće tržište je oprema za radnike, rukavice, maske itd koje pravi prevent safety goraždea u vezi otkaza, prevent radi na principu ugovoradobije se ugovor recimo Seat Leon, 4 naredne godine platno se šije u goražduZavrši se ugovor, cijela smjena dobije neku vrstu otkazaNovi posao dođe odmah poslije i novi ugovor, tako da, nije baš tako striktno kako avaz piše... ali se oni na taj način ograđujuI Goražde ima najbolje uslove rada od svih ostalih poslovnica
:thumbup:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#187 Re: PREVENT GROUP

Post by ultima_palabra »

Pa VW svakako radi sve da ga ocrni... samo ne znam kako bi im članci u bosanskom tariguzu pomogli u tome. Mada nije nemoguće da je Fahro u svojoj glavi nešto slično skontao i da sad to radi, ali jednostrano.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#188 Re: PREVENT GROUP

Post by Thorgerson »

Uslovi u preventu mozda nisu idealni, ali su u avazu 10 puta gori.

Zamisli da ti kao novinar moras napisati ovakav tekst, a tebi gore nego ovome o kome pises.

E to je najjadnije.

:roll:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#189 Re: PREVENT GROUP

Post by JThomas »

novinari početnici rade više nego i u jednoj fabrici što se radi, na ugovor o djelu i bez garantovane plate. dobaciti da pišeš ovakve stvari u avazu je ustvari privilegija :mrgreen:
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#190 Re: PREVENT GROUP

Post by Streptokok »

prevent jeste robovlasnička firma i tu nema dileme. 850Km može nabrati samo neko ko radi 10-12 sati dnevno. za osam sati ko dobaci pet stoja na konju je. ni pišat ko ljudi ne mogu otići jer im neko broji koliko su puta danas pišali. odron bili i ostali.
Post Reply