PREVENT GROUP

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Thorgerson
Posts: 8526
Joined: 15/04/2015 11:26

#126 Re: PREVENT GROUP

Post by Thorgerson »

Hakiz wrote:
Thorgerson wrote:
Hakiz wrote: Da. samo, kao kada dođe policija pa prvo provjeri čiji je pogrešno parkiran auto, da ne kazne nekoga koga ne smiju, tako ni inspekcija nema isti pristup prema svim firmama i gazdama. Ipak neke firme vode visokopozicionirani ljudi i/ili članovi porodica visokopozicioniranih ljudi u vladajućim političkim partijama.
A ti jel stvarno mislis da je to razlog zasto policija provjerava automobil prije nego napise kaznu? :-)

Ne pada ti jel napamet, da policija prvo provjeri da li je registracija ok, da li je auto ukradeno i tako to.

Da sutra drot napise kaznu ukradenom automobilu, ti prvi bi ovdje to ismijavao.

:run:
Ja stvarno mislim da policija prvo provjeri registraciju i zbog razloga koje spominješ. To je normalno.

Šta se desi nakon provjere je probem.

Pa, ako je slučajno ta registracija na neko određeno ime, zaboravi se prekršaj i pređe na provjeru registracije drugog vozila u prekršaju. A čijem vlasniku se prekršaj ne zaboravi, nego naplati. Ako se usput uhvati ukraden auto, i slično, to je bonus.
Koliko puta si ti licno vidio da to policija radi?

Ja evo nikad, znaci nikada nisam vidio da je policija stala, pa na motorolu, pa samo nastavila bez kazne. A sjedim cesto po bastama, ujutro pogotovo, kad raja parkira na trotoaru ili u ulici samo da nesta obavi.

Uvijek dodje drot, stanu, zovu, i onda izadju i ostave cestitku. Ja ne kazem da ne rade to sto ti pricas, samo kazem da nisam to licno vidio. Eto, mozda nisam upratio. Ali ti si eto bas izricit, kao da svjedocis svaki dan tome.

Jel to drotovi imaju neki spisak imena kojima ne smiju pisati kazne. Ne kontam? Cuj visokopozicionirani ljudi, pa jbt to ti je hiljade ljudi... Mislim objasni mi kako to ide... Dobije se neka sveska, sta...ovaj u centrali ima bazu imena kojima se ne smije pisati kazna... :skoljka:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#127 Re: PREVENT GROUP

Post by stakasa »

Hakiz wrote:
stakasa wrote:
Hakiz wrote:Enron?
Joj Hakize ja mislio ti nesto znas on pogledo dokumentarac o ekstremnom slucaju i sada to namece kao normu.
Uglavnom, izlazak na berzu je dobitna kombinacija za razvoj preduzeca
Koji dokumentarac?

Enronu je prvenstveno krivo namještanje knjiga, ali je primjer kompanije koja dobro radi i ode u bankrot. Tačno, nije primjer kompanije koja dobro radi ali joj se spekulativnim radom na berzi obori vrijednost dionica i propadne iako dobro radi, to stoji.
Nijedna se firma ne moze unistititi spekulativnim djelovanjem na berzi, kratkorocno mogu pasti dionice ali dugorocno postoji korelacija izmedu cjene dionice i poslovnih rezultata. Tada kada kratkorocno obore ove firme sto ste spominjali na prethodnim stranicama onda fino kupite ispod cjene
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#128 Re: PREVENT GROUP

Post by detroit-mercy »

Hakiz wrote:
stakasa wrote:
Hakiz wrote:
Niko nikoga ne tjera da da firmu na berzu. Sami pali, sami se ubili.

Znam da je nekada nemoguće doći do potrebnog novca, ne da banka kredit, itd, ali ići na berzu pa da ti sudbina firme zavisi od toga šta neko o firmi misli, od spekulacija, a ne od stvarnog poslovanja, to ko uradi, i zaslužio je da mu se sa firmom desi šta god da se desi.

A i ne moraš dati sve dionice. Plasiraj na berzu 20-30% firme, ko te tjera da plasiraš cijelu firmu?
Berza je rjesenje i od toga ne treba bjezat. Cuj sam pao sam se ubio
Da. kada odlučiš da izlaskom na berzu svoju firmu polako raprodaješ da bi došao do novca, nemoj plakati kada jednog dana postaneš manjinski vlasnik u sopstvenoj firmi. Ili kada neko, igrajući se na berzi, mešetarenjem, obori vrijednost dionica tvoje firme, iako firma posluje dobro. Nije se jednom desilo da dobra firma ode u bankrot jer je neko počeo rasprodavati dionice te firme, ostali diničari se uspaničili, i oni počeli prodavati, kada drugi vide da svi prodaju niko ne želi da kupi, pala vrijednost dionica, nema priliva novog kapitala od dionice i ta firma, koja ima i dobre poslovne rezultate, na kraju se ugasi. Izgubilo se povjerenje u njene dionice zbog panike, ne zbog poslovanja.

Ko ode na berzu, sam je pao, sam je odlučio da ispusti kontrolu nad svojom firmom. A onda, ako se nešto firmi desi, neka ne plače. Sam se ubio, sam je to odlučio da uradi.
Btw, firme ne idu u bankrot zato sto im pada vrijednost dionica nego zbog operativnih rezultata. Berza je sekundarno trziste i od toga trzista firme ne dobijaju nikakvu lovu. Cash se dobija za IPO :mrgreen:. Ko dobija ili gubi su investitori. Moja firma, ti speklises vrijednoscu dionica, ja ako imam lovu kad ti oboris vrijednost ja kupim nazad dionice ispod vrijednosti i povecam vlasnicki udio. Am I missing something here :mrgreen:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#129 Re: PREVENT GROUP

Post by stakasa »

detroit-mercy wrote: Btw, firme ne idu u bankrot zato sto im pada vrijednost dionica nego zbog operativnih rezultata. Berza je sekundarno trziste i od toga trzista firme ne dobijaju nikakvu lovu. Cash se dobija za IPO :mrgreen:. Ko dobija ili gubi su investitori. Moja firma, ti speklises vrijednoscu dionica, ja ako imam lovu kad ti oboris vrijednost ja kupim nazad dionice ispod vrijednosti i povecam vlasnicki udio. Am I missing something here :mrgreen:
Raja berzu poistovjecuju sa prevarom i u startu se ograduju od svega pozitivnog koje ovaj nacin poslovanja pruza
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#130 Re: PREVENT GROUP

Post by detroit-mercy »

Hakiz wrote:Enron?
Enron nije propao zbog berzovnih spkekulacija nego zbog losih operativnih rezultata, losih investicija i velikih dugovanja. Enron je cist primjer loseg poslovanja (vidi Agrokor) koji je u sprezi sa Arthur Andersonom (audit company) bio u stanju da sjebe investitore i prikaze laznu sliku poslovanja. Rezultat se zna, Arthur Anderson vise ne postoji jer je poljuljao povjerenje u neovisnost public accounting kompanija i povjerenje u cijeli sistem. Nikakve veze sa berzom :mrgreen: .
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#131 Re: PREVENT GROUP

Post by detroit-mercy »

stakasa wrote:
detroit-mercy wrote: Btw, firme ne idu u bankrot zato sto im pada vrijednost dionica nego zbog operativnih rezultata. Berza je sekundarno trziste i od toga trzista firme ne dobijaju nikakvu lovu. Cash se dobija za IPO :mrgreen:. Ko dobija ili gubi su investitori. Moja firma, ti speklises vrijednoscu dionica, ja ako imam lovu kad ti oboris vrijednost ja kupim nazad dionice ispod vrijednosti i povecam vlasnicki udio. Am I missing something here :mrgreen:
Raja berzu poistovjecuju sa prevarom i u startu se ograduju od svega pozitivnog koje ovaj nacin poslovanja pruza
Haj to, ali sto misle da kada ja ili ti kupimo dionice firme te pare idu toj firmi :-). Firme vide pare samo od IPOa koji se provodi kroz velike investicione banke koje onda daju dionice na sekundarno trziste :mrgreen: .
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#132 Re: PREVENT GROUP

Post by stakasa »

detroit-mercy wrote:
stakasa wrote:
detroit-mercy wrote: Btw, firme ne idu u bankrot zato sto im pada vrijednost dionica nego zbog operativnih rezultata. Berza je sekundarno trziste i od toga trzista firme ne dobijaju nikakvu lovu. Cash se dobija za IPO :mrgreen:. Ko dobija ili gubi su investitori. Moja firma, ti speklises vrijednoscu dionica, ja ako imam lovu kad ti oboris vrijednost ja kupim nazad dionice ispod vrijednosti i povecam vlasnicki udio. Am I missing something here :mrgreen:
Raja berzu poistovjecuju sa prevarom i u startu se ograduju od svega pozitivnog koje ovaj nacin poslovanja pruza
Haj to, ali sto misle da kada ja ili ti kupimo dionice firme te pare idu toj firmi :-). Firme vide pare samo od IPOa koji se provodi kroz velike investicione banke koje onda daju dionice na sekundarno trziste :mrgreen: .
I ja sam sumnjao u to ali se nisam usudio ici tako daleko, da je nepoznavanje materije u tolikoj mjeri. Jos uvjek se nadam da nije
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#133 Re: PREVENT GROUP

Post by detroit-mercy »

stakasa wrote:
detroit-mercy wrote:
stakasa wrote:
Raja berzu poistovjecuju sa prevarom i u startu se ograduju od svega pozitivnog koje ovaj nacin poslovanja pruza
Haj to, ali sto misle da kada ja ili ti kupimo dionice firme te pare idu toj firmi :-). Firme vide pare samo od IPOa koji se provodi kroz velike investicione banke koje onda daju dionice na sekundarno trziste :mrgreen: .
I ja sam sumnjao u to ali se nisam usudio ici tako daleko, da je nepoznavanje materije u tolikoj mjeri. Jos uvjek se nadam da nije
Primarno triziste= kompanije prodaju vlasnicki udio investicionim banakam koje vode cio proces. Previse je to komplikovano i suvise posla za kompanije da bi se bavile time. Ujedno, mora neko neutralan da odredi cijenu dionica.
Sekundarno trziste= Investicione Banke nude/prodaju dionice na Berzu gdje ja i ti i drugi investitori trgujemo tim dionicama. Firma nema nista od toga sto mi trgujemo, to je imedju nas. Samo na primarnom market firma dobija lovu.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#134 Re: PREVENT GROUP

Post by JThomas »

Thorgerson wrote:
JThomas wrote:vidi, onaj ko radi za nekoliko stoja jer mora tako da bi opstao...ne da neće zvati inspekciju, nego će i lagati u korist poslodavca ako sama dođe.
Imaju 6.500 uposlenih.

Ne rade vala svi za toliko da ga jebes.

Valjda u toj kolicini zaposlenih ima neko s mudima, ko ce reci, daj jbt ovo vise... mislim ako je toliko lose vecini radnika, kako se ovdje prica.

Ako je u mojoj bivsoj firmi sa nas cca 60 bilo takvih, inspekcija dosla, cesljali nas sedmicama. I naravno da je gazda popustio. Jest bio ljut, razocaran, bla, bla...ali je morao popustiti. Jer kazne su nenormalne...

Al jok...bosnjo se samo zali i kuka.
ti jesi u pravu da inspekcija hoće doći, i da uglavnom hoće i kazniti i narediti ispravljanje nedostataka. a što onda uglavnom i dalje nije bolje? ne zato je ljudima mrsko zvati inspekciju, nego što su uglavnom u odnosu ekonomske ovisnosti. znaju da će drugi posao teško naći, kakav god da je ovaj, znaju da puno ljudi gori pod nogama i da će raditi i za manje u gorim uslovima...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#135 Re: PREVENT GROUP

Post by stakasa »

detroit-mercy wrote: Primarno triziste= kompanije prodaju vlasnicki udio investicionim banakam koje vode cio proces. Previse je to komplikovano i suvise posla za kompanije da bi se bavile time. Ujedno, mora neko neutralan da odredi cijenu dionica.
Sekundarno trziste= Investicione Banke nude/prodaju dionice na Berzu gdje ja i ti i drugi investitori trgujemo tim dionicama. Firma nema nista od toga sto mi trgujemo, to je imedju nas. Samo na primarnom market firma dobija lovu.
Znam ja odlicno sta je IPO, ucestvovao sam u dvocifrenom broju u 2017-oj :D
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#136 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

stakasa wrote:
detroit-mercy wrote: Haj to, ali sto misle da kada ja ili ti kupimo dionice firme te pare idu toj firmi :-). Firme vide pare samo od IPOa koji se provodi kroz velike investicione banke koje onda daju dionice na sekundarno trziste :mrgreen: .
I ja sam sumnjao u to ali se nisam usudio ici tako daleko, da je nepoznavanje materije u tolikoj mjeri. Jos uvjek se nadam da nije
Valjda novac (pravi ekonomista nikada neće koristiti izraz "pare") od prodaje dionica ide vlasniku dionicakoji ih prodaje. E, sad, ako ja, kao vlasnik dionica hoću da prodam dio dionica da bih dobijeni novac uložio u firmu, onda gdje ide novac? Čini mi se u firmu, zar ne?

Ako baš hoću da spiskam novac na piće kurve i kocku, to je drugi par čarapa.

Dakle, onako laički: Osnovao sam firmu. Treba mi novac da radim u jednom trenutku, da širim firmu itd a dobit mi ne zadovoljava potrebe. Ne ide sa bankama itd, pa dam firmu na berzu. Neko kupi dionice moje firme koje su na berzi, dio ili sve, jedan ili više kupaca. Gdje novac od prodaje tih dionica ide u tom slučaju? Na kurve ili u firmu? Rekao bih u firmu, ali ko zna, možda bolje da ide u kurve.

I prodajem i dalje dionice jer mi je stalo do firme, ostali dioničari samo na divedendu misle. Kako sam još većinski vlasnik, na skupštini dioničara odlučujem da se ne isplaćuje dividenda nego da se ulaže. Ali to nije dovoljno, pa moram prodavati i ostatak svojih dionica, drugi dioničari čuvaju svoje i nadaju se dividendi jednog dana.

Onda jedan dan shvatim da neko (pojedinac ili grupa dioničara) ima barem 50% dionica plus jednu dionicu moje firme i ja tako ostanem bez nje, to jeste bez uticaja jer mi svaki prijedlog na skupštini dioničara padne, ona jedna dionica koja mi nedostaje do 50% me sruši.

Je li to tako, laički, moguće na berzi?
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#137 Re: PREVENT GROUP

Post by detroit-mercy »

stakasa wrote:
detroit-mercy wrote: Primarno triziste= kompanije prodaju vlasnicki udio investicionim banakam koje vode cio proces. Previse je to komplikovano i suvise posla za kompanije da bi se bavile time. Ujedno, mora neko neutralan da odredi cijenu dionica.
Sekundarno trziste= Investicione Banke nude/prodaju dionice na Berzu gdje ja i ti i drugi investitori trgujemo tim dionicama. Firma nema nista od toga sto mi trgujemo, to je imedju nas. Samo na primarnom market firma dobija lovu.
Znam ja odlicno sta je IPO, ucestvovao sam u dvocifrenom broju u 2017-oj :D
Pa nista, onda treba raju malo edukovati.
Sta da im covjek podastre primjer Tesle :mrgreen:, kompanija nije imala 2 positivna kvartala (javni podatci) a cijene dionica nebu pod oblake :mrgreen: .
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#138 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

JThomas wrote:
Thorgerson wrote:
JThomas wrote:vidi, onaj ko radi za nekoliko stoja jer mora tako da bi opstao...ne da neće zvati inspekciju, nego će i lagati u korist poslodavca ako sama dođe.
Imaju 6.500 uposlenih.

Ne rade vala svi za toliko da ga jebes.

Valjda u toj kolicini zaposlenih ima neko s mudima, ko ce reci, daj jbt ovo vise... mislim ako je toliko lose vecini radnika, kako se ovdje prica.

Ako je u mojoj bivsoj firmi sa nas cca 60 bilo takvih, inspekcija dosla, cesljali nas sedmicama. I naravno da je gazda popustio. Jest bio ljut, razocaran, bla, bla...ali je morao popustiti. Jer kazne su nenormalne...

Al jok...bosnjo se samo zali i kuka.
ti jesi u pravu da inspekcija hoće doći, i da uglavnom hoće i kazniti i narediti ispravljanje nedostataka. a što onda uglavnom i dalje nije bolje? ne zato je ljudima mrsko zvati inspekciju, nego što su uglavnom u odnosu ekonomske ovisnosti. znaju da će drugi posao teško naći, kakav god da je ovaj, znaju da puno ljudi gori pod nogama i da će raditi i za manje u gorim uslovima...
Dođe inspekcija na poziv radnika, kazni direktora, i ako je direktor i vlasnik firme (a kod nas je tako u mnogo firmi), povuče direktor za sobom i firmu. Kod nas pogotovo manje i/ili srednje firme zavise od jedne osobe (osnivača koji je i vlasnik pa najčešće i direktor) jer ta osoba čvrsto čuva kontrolu, pa propast te osobe neminovno vuče i firmu u propast. I propadne firma i ostanu radnici bez posla.
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#139 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

detroit-mercy wrote:
stakasa wrote:
detroit-mercy wrote: Primarno triziste= kompanije prodaju vlasnicki udio investicionim banakam koje vode cio proces. Previse je to komplikovano i suvise posla za kompanije da bi se bavile time. Ujedno, mora neko neutralan da odredi cijenu dionica.
Sekundarno trziste= Investicione Banke nude/prodaju dionice na Berzu gdje ja i ti i drugi investitori trgujemo tim dionicama. Firma nema nista od toga sto mi trgujemo, to je imedju nas. Samo na primarnom market firma dobija lovu.
Znam ja odlicno sta je IPO, ucestvovao sam u dvocifrenom broju u 2017-oj :D
Pa nista, onda treba raju malo edukovati.
Sta da im covjek podastre primjer Tesle :mrgreen:, kompanija nije imala 2 positivna kvartala (javni podatci) a cijene dionica nebu pod oblake :mrgreen: .
Je li to na tragu moje priče da cijena dionica može da zavisi od spekulacija, mišljenja o firmi, a ne od stvarnog poslovanja?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#140 Re: PREVENT GROUP

Post by stakasa »

Hakiz wrote:
stakasa wrote:
detroit-mercy wrote: Haj to, ali sto misle da kada ja ili ti kupimo dionice firme te pare idu toj firmi :-). Firme vide pare samo od IPOa koji se provodi kroz velike investicione banke koje onda daju dionice na sekundarno trziste :mrgreen: .
I ja sam sumnjao u to ali se nisam usudio ici tako daleko, da je nepoznavanje materije u tolikoj mjeri. Jos uvjek se nadam da nije
Valjda novac (pravi ekonomista nikada neće koristiti izraz "pare") od prodaje dionica ide vlasniku dionicakoji ih prodaje. E, sad, ako ja, kao vlasnik dionica hoću da prodam dio dionica da bih dobijeni novac uložio u firmu, onda gdje ide novac? Čini mi se u firmu, zar ne?

Ako baš hoću da spiskam novac na piće kurve i kocku, to je drugi par čarapa.

Dakle, onako laički: Osnovao sam firmu. Treba mi novac da radim u jednom trenutku, da širim firmu itd a dobit mi ne zadovoljava potrebe. Ne ide sa bankama itd, pa dam firmu na berzu. Neko kupi dionice moje firme koje su na berzi, dio ili sve, jedan ili više kupaca. Gdje novac od prodaje tih dionica ide u tom slučaju? Na kurve ili u firmu? Rekao bih u firmu, ali ko zna, možda bolje da ide u kurve.

I prodajem i dalje dionice jer mi je stalo do firme, ostali dioničari samo na divedendu misle. Kako sam još većinski vlasnik, na skupštini dioničara odlučujem da se ne isplaćuje dividenda nego da se ulaže. Ali to nije dovoljno, pa moram prodavati i ostatak svojih dionica, drugi dioničari čuvaju svoje i nadaju se dividendi jednog dana.

Onda jedan dan shvatim da neko (pojedinac ili grupa dioničara) ima barem 50% dionica plus jednu dionicu moje firme i ja tako ostanem bez nje, to jeste bez uticaja jer mi svaki prijedlog na skupštini dioničara padne, ona jedna dionica koja mi nedostaje do 50% me sruši.

Je li to tako, laički, moguće na berzi?
Pojednostavio si previse... Kad izades na berzu, kad je IPO o kojem ti mercy prica, tada jedan dio dionica dadnes u prodaju i te pare idu tebi, da. Ali recimo da si ostavio 60 posto dionica i onda ti opet usfali para, ti prodas jos deset posto i onda s parama radis sta hoces. Tvoje pare. Glupo da te pare ulazes u firmu, povecajes kasu a uticaj ti ostaje isti, nema logike. Ako ti firmi fali para onda emitujes nove dionice, firma dobije svjezi kapital a one dionice sto si imo ti se malo razvodne.
Dalje, firme se kontrolisu i sa petnest posto, ne mora vazda pedeset plus jedan. Nisu ovi s druge strane homogena grupa. Ti ako imas deset posto mozes blokirati da te neko kupi mimo tvoje volje npr
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#141 Re: PREVENT GROUP

Post by stakasa »

Hakiz wrote:
Je li to na tragu moje priče da cijena dionica može da zavisi od spekulacija, mišljenja o firmi, a ne od stvarnog poslovanja?
Opet pojednostavljujes i nadas se da - ne odgovorima. Da, cjena dionice moze da zavisi i od spekulacije. Ali na duze staze postoji skoro pa stopostotna zavisnost izmedu onoga sta firma zaraduje i cjene dionice. Nisi ni poceo s dionicama a vec si spekulant, okoja ti je to, budi investitor :D
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#142 Re: PREVENT GROUP

Post by detroit-mercy »

Hakiz wrote:
stakasa wrote:
detroit-mercy wrote: Haj to, ali sto misle da kada ja ili ti kupimo dionice firme te pare idu toj firmi :-). Firme vide pare samo od IPOa koji se provodi kroz velike investicione banke koje onda daju dionice na sekundarno trziste :mrgreen: .
I ja sam sumnjao u to ali se nisam usudio ici tako daleko, da je nepoznavanje materije u tolikoj mjeri. Jos uvjek se nadam da nije
Valjda novac (pravi ekonomista nikada neće koristiti izraz "pare") od prodaje dionica ide vlasniku dionicakoji ih prodaje. E, sad, ako ja, kao vlasnik dionica hoću da prodam dio dionica da bih dobijeni novac uložio u firmu, onda gdje ide novac? Čini mi se u firmu, zar ne?

Ako baš hoću da spiskam novac na piće kurve i kocku, to je drugi par čarapa.

Dakle, onako laički: Osnovao sam firmu. Treba mi novac da radim u jednom trenutku, da širim firmu itd a dobit mi ne zadovoljava potrebe. Ne ide sa bankama itd, pa dam firmu na berzu. Neko kupi dionice moje firme koje su na berzi, dio ili sve, jedan ili više kupaca. Gdje novac od prodaje tih dionica ide u tom slučaju? Na kurve ili u firmu? Rekao bih u firmu, ali ko zna, možda bolje da ide u kurve.

I prodajem i dalje dionice jer mi je stalo do firme, ostali dioničari samo na divedendu misle. Kako sam još većinski vlasnik, na skupštini dioničara odlučujem da se ne isplaćuje dividenda nego da se ulaže. Ali to nije dovoljno, pa moram prodavati i ostatak svojih dionica, drugi dioničari čuvaju svoje i nadaju se dividendi jednog dana.

Onda jedan dan shvatim da neko (pojedinac ili grupa dioničara) ima barem 50% dionica plus jednu dionicu moje firme i ja tako ostanem bez nje, to jeste bez uticaja jer mi svaki prijedlog na skupštini dioničara padne, ona jedna dionica koja mi nedostaje do 50% me sruši.

Je li to tako, laički, moguće na berzi?
Ti kao vlasnik firme vidis da se kroz regularni biznis ne mozes siriti/napredovati onako brzo kao sto mislis da bi se sirio da imas dodatnog kapitala. Treba ti lova i onda se odluci da ponudis svoj vlasnicki udio u firmi. Sve zavisi kolik vlasnicki udio nudis, 20%, 30%, 50%, 70%. Ti dionice ne prodajes direktno na berzi nego investicionim kompanijama koje su spremne da vode taj proces i koje imaju lovu da ti plate odmah, jer tebi lova za investiranje treba odmah a ne za mjesec, godinu ili dvije. Onda te investicione banke/kompanije nude akcije tvoje firme potencijalnim investitorima.Onog momenta kada na trziste ponudis 50% plus jednu dionici ti vise nisi vlasnik nego manjinski vlasnik. I kao takav trebas biti spreman na sve, znaci da moze da izgubis kontrolu nad upravljanjem jer vlasnici su ti koji postavljaju upravni odbor, ne vidim sta je cudno ovdje. Tvoja pretpostavka je da dionicari misle samo na dividendu i da ih boli kurac za firmu, e to ti je pogresna pretpostavka, jer vecina dionicara razmislja o rastu vrijednosti kompanije i kroz taj rast. Koji kurac imas od dividend koja je recimo $2 ili $3 per share ako si kupio share za $100 a sada taj share vrijedi na berzi $50 :mrgreen: Kada bi prosjecan investitor razmisljao ovako onda bi bio bez gaca za par investicionih ciklusa.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#143 Re: PREVENT GROUP

Post by stakasa »

Problem je od pogresne pretpostavke, on misli da to neko kupuje da bi zajebo nekog drugog, ako je jedan zaradio da to mora znacit da je drugi izgubio. Ja mislim da je to ta greska
VPSA
Posts: 517
Joined: 19/05/2017 14:25

#144 Re: PREVENT GROUP

Post by VPSA »

Samo treba reci da sve ovo sto govorite vazi za razvijena trzista. Kod nas je na berzi uglavnom samo ko mora, a i to je reda radi.
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#145 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

stakasa wrote:
Hakiz wrote:
Valjda novac (pravi ekonomista nikada neće koristiti izraz "pare") od prodaje dionica ide vlasniku dionicakoji ih prodaje. E, sad, ako ja, kao vlasnik dionica hoću da prodam dio dionica da bih dobijeni novac uložio u firmu, onda gdje ide novac? Čini mi se u firmu, zar ne?

Ako baš hoću da spiskam novac na piće kurve i kocku, to je drugi par čarapa.

Dakle, onako laički: Osnovao sam firmu. Treba mi novac da radim u jednom trenutku, da širim firmu itd a dobit mi ne zadovoljava potrebe. Ne ide sa bankama itd, pa dam firmu na berzu. Neko kupi dionice moje firme koje su na berzi, dio ili sve, jedan ili više kupaca. Gdje novac od prodaje tih dionica ide u tom slučaju? Na kurve ili u firmu? Rekao bih u firmu, ali ko zna, možda bolje da ide u kurve.

I prodajem i dalje dionice jer mi je stalo do firme, ostali dioničari samo na divedendu misle. Kako sam još većinski vlasnik, na skupštini dioničara odlučujem da se ne isplaćuje dividenda nego da se ulaže. Ali to nije dovoljno, pa moram prodavati i ostatak svojih dionica, drugi dioničari čuvaju svoje i nadaju se dividendi jednog dana.

Onda jedan dan shvatim da neko (pojedinac ili grupa dioničara) ima barem 50% dionica plus jednu dionicu moje firme i ja tako ostanem bez nje, to jeste bez uticaja jer mi svaki prijedlog na skupštini dioničara padne, ona jedna dionica koja mi nedostaje do 50% me sruši.

Je li to tako, laički, moguće na berzi?
Pojednostavio si previse... Kad izades na berzu, kad je IPO o kojem ti mercy prica, tada jedan dio dionica dadnes u prodaju i te pare idu tebi, da. Ali recimo da si ostavio 60 posto dionica i onda ti opet usfali para, ti prodas jos deset posto i onda s parama radis sta hoces. Tvoje pare. Glupo da te pare ulazes u firmu, povecajes kasu a uticaj ti ostaje isti, nema logike. Ako ti firmi fali para onda emitujes nove dionice, firma dobije svjezi kapital a one dionice sto si imo ti se malo razvodne.
Dalje, firme se kontrolisu i sa petnest posto, ne mora vazda pedeset plus jedan. Nisu ovi s druge strane homogena grupa. Ti ako imas deset posto mozes blokirati da te neko kupi mimo tvoje volje npr
Ovi drugi nisu homogena grupa, ali dogovore se oni ako je cilj da sruše najvećeg pojedinačnog dioničara, zar ne?

Berza je igra, nema garancija. To joj je najveća mana. Da nije tako svi bi danas kupili po 10 KM i prekosutra prodali po 100 KM.
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#146 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

detroit-mercy wrote: Ti kao vlasnik firme vidis da se kroz regularni biznis ne mozes siriti/napredovati onako brzo kao sto mislis da bi se sirio da imas dodatnog kapitala. Treba ti lova i onda se odluci da ponudis svoj vlasnicki udio u firmi. Sve zavisi kolik vlasnicki udio nudis, 20%, 30%, 50%, 70%. Ti dionice ne prodajes direktno na berzi nego investicionim kompanijama koje su spremne da vode taj proces i koje imaju lovu da ti plate odmah, jer tebi lova za investiranje treba odmah a ne za mjesec, godinu ili dvije. Onda te investicione banke/kompanije nude akcije tvoje firme potencijalnim investitorima.Onog momenta kada na trziste ponudis 50% plus jednu dionici ti vise nisi vlasnik nego manjinski vlasnik. I kao takav trebas biti spreman na sve, znaci da moze da izgubis kontrolu nad upravljanjem jer vlasnici su ti koji postavljaju upravni odbor, ne vidim sta je cudno ovdje. Tvoja pretpostavka je da dionicari misle samo na dividendu i da ih boli kurac za firmu, e to ti je pogresna pretpostavka, jer vecina dionicara razmislja o rastu vrijednosti kompanije i kroz taj rast. Koji kurac imas od dividend koja je recimo $2 ili $3 per share ako si kupio share za $100 a sada taj share vrijedi na berzi $50 :mrgreen: Kada bi prosjecan investitor razmisljao ovako onda bi bio bez gaca za par investicionih ciklusa.
Pa da. Ne kažem ja da da kupca isključivo interesuje dividenda, iako, ako neka bakica kupi dionicu Applea, nju sigurno isključivo interesuje kolka joj je dividenda ili da li će za nekoliko mjeseci moći to dinicu rodati po višoj cijeni nego što ju je kupila.

Investitori raymišljaju na jedan način, mali dioničari na drugi, a predatori na treći.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#147 Re: PREVENT GROUP

Post by detroit-mercy »

Hakiz wrote:
detroit-mercy wrote:
stakasa wrote:
Znam ja odlicno sta je IPO, ucestvovao sam u dvocifrenom broju u 2017-oj :D
Pa nista, onda treba raju malo edukovati.
Sta da im covjek podastre primjer Tesle :mrgreen:, kompanija nije imala 2 positivna kvartala (javni podatci) a cijene dionica nebu pod oblake :mrgreen: .
Je li to na tragu moje priče da cijena dionica može da zavisi od spekulacija, mišljenja o firmi, a ne od stvarnog poslovanja?
U ovom slucaju,cijena dionica Tesle nema nista sa operativinim rezultatima Tesle. Tesla bi imala iste operativne rezultate i da je cijena na berzi na kojoj ja i ti trgujemo 1 ili 1000 dolara. Ali postoji nesto sto se zove ocekivanje investitora, investitori vole tehnologiju koju Tesla posjeduje, smatraju da je to buducnost auto industrije u Tesli i da ce vrijednost Tesle i buduci profit biti takvi da opravdavaju cijenu koju su spremni platiti. Spekulacije su kratkog daha, to je za one koji se bave spekulativnim poslovanjem i to je uglavnom short term. Ti ako kvartal za kvaratalom pokazujes prihode i rast, tu nema spekulacije koja te moze oboriti.
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#148 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

VPSA wrote:Samo treba reci da sve ovo sto govorite vazi za razvijena trzista. Kod nas je na berzi uglavnom samo ko mora, a i to je reda radi.
I to, kao što sam već napisao, kod nas je najčešće osnivač kompanije i vlasnik i direktor i ne pušta uzde iz svojih ruku. Mana toga je da ako ta osoba propadne, za sobom povlači i firmu, teško se desi da vlasnik/direktor propadne (ode u zatvor, umre itd) a da firma opstane. Osim ako na vrijeme na poziciju koja ga može zamijeniti ne postavi ženu ili dijete ili roditelja.
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#149 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

detroit-mercy wrote: U ovom slucaju,cijena dionica Tesle nema nista sa operativinim rezultatima Tesle. Tesla bi imala iste operativne rezultate i da je cijena na berzi na kojoj ja i ti trgujemo 1 ili 1000 dolara. Ali postoji nesto sto se zove ocekivanje investitora, investitori vole tehnologiju koju Tesla posjeduje, smatraju da je to buducnost auto industrije u Tesli i da ce vrijednost Tesle i buduci profit biti takvi da opravdavaju cijenu koju su spremni platiti. Spekulacije su kratkog daha, to je za one koji se bave spekulativnim poslovanjem i to je uglavnom short term. Ti ako kvartal za kvaratalom pokazujes prihode i rast, tu nema spekulacije koja te moze oboriti.
Ako pokazuješ dobro poslovanje, a, za razliku od Tesle, investitori očekuju da ono čime se baviš srednjeročno ili dugoročno nema izgleda, bez obzira na to što trenutno dobro posluješ?

To očekivanje za budućnost je, takođe, spekuacija.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#150 Re: PREVENT GROUP

Post by detroit-mercy »

Hakiz wrote:
stakasa wrote:
Hakiz wrote:
Valjda novac (pravi ekonomista nikada neće koristiti izraz "pare") od prodaje dionica ide vlasniku dionicakoji ih prodaje. E, sad, ako ja, kao vlasnik dionica hoću da prodam dio dionica da bih dobijeni novac uložio u firmu, onda gdje ide novac? Čini mi se u firmu, zar ne?

Ako baš hoću da spiskam novac na piće kurve i kocku, to je drugi par čarapa.

Dakle, onako laički: Osnovao sam firmu. Treba mi novac da radim u jednom trenutku, da širim firmu itd a dobit mi ne zadovoljava potrebe. Ne ide sa bankama itd, pa dam firmu na berzu. Neko kupi dionice moje firme koje su na berzi, dio ili sve, jedan ili više kupaca. Gdje novac od prodaje tih dionica ide u tom slučaju? Na kurve ili u firmu? Rekao bih u firmu, ali ko zna, možda bolje da ide u kurve.

I prodajem i dalje dionice jer mi je stalo do firme, ostali dioničari samo na divedendu misle. Kako sam još većinski vlasnik, na skupštini dioničara odlučujem da se ne isplaćuje dividenda nego da se ulaže. Ali to nije dovoljno, pa moram prodavati i ostatak svojih dionica, drugi dioničari čuvaju svoje i nadaju se dividendi jednog dana.

Onda jedan dan shvatim da neko (pojedinac ili grupa dioničara) ima barem 50% dionica plus jednu dionicu moje firme i ja tako ostanem bez nje, to jeste bez uticaja jer mi svaki prijedlog na skupštini dioničara padne, ona jedna dionica koja mi nedostaje do 50% me sruši.

Je li to tako, laički, moguće na berzi?
Pojednostavio si previse... Kad izades na berzu, kad je IPO o kojem ti mercy prica, tada jedan dio dionica dadnes u prodaju i te pare idu tebi, da. Ali recimo da si ostavio 60 posto dionica i onda ti opet usfali para, ti prodas jos deset posto i onda s parama radis sta hoces. Tvoje pare. Glupo da te pare ulazes u firmu, povecajes kasu a uticaj ti ostaje isti, nema logike. Ako ti firmi fali para onda emitujes nove dionice, firma dobije svjezi kapital a one dionice sto si imo ti se malo razvodne.
Dalje, firme se kontrolisu i sa petnest posto, ne mora vazda pedeset plus jedan. Nisu ovi s druge strane homogena grupa. Ti ako imas deset posto mozes blokirati da te neko kupi mimo tvoje volje npr
Ovi drugi nisu homogena grupa, ali dogovore se oni ako je cilj da sruše najvećeg pojedinačnog dioničara, zar ne?

Berza je igra, nema garancija. To joj je najveća mana. Da nije tako svi bi danas kupili po 10 KM i prekosutra prodali po 100 KM.
Polazis od pretpostavke da se ekonomija ne mijenja. Znaci sve kompanije posluju sa profitom, zadrzavaju udio na trzistu, imaju iste operativne rezultate, ne pojavljuju se novi igraci. I kada kazes nema garancija, ima garancija, istorijski kroz sve godine prosjecni povrat na investicije na berzi 10%. Ali u tih 10% imas godina sa 15-20% ali imas i sa -5%. Imas firmi koje propadaju ali nove dolaze. Ako mislis kupiti akcije jedne firme i nista ne mijenjati onda si izlozen velikom riziku, zato postoji diversifikacije u razlicite kompanije i sektore.
Post Reply