PREVENT GROUP

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#101 Re: PREVENT GROUP

Post by stakasa »

Nije vise ni sto je placa mala nego sto se puno radi :D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#102 Re: PREVENT GROUP

Post by stakasa »

Hakiz wrote:
montypython2000 wrote:Ima ima član nažalost. Član 45 zakona o preuzimanju dioničkih društava. Ukratko ako većinski dioničar pređe 95% vlasništva ima pravo da (nakon formalnog) tendera PRISILNO otkupi dionice manjinskih (5% ili niže). Ponudi na tenderu cijenu, oni npr svi odbiju, međutim on mislim nakon tri mjeseca jednostvavno njihove dionice otme/otkupi bez njihovog pristanka. Članom 15 ili 16 ne sjećam se definisana je i min cijena. Mislom da je tromjesečni berzanski prosjek ili najviša cijena po kojoj je većinski stekao u zadnjih godinu. i tu je problem. Naša berza je nelikvidna i često mjesecima nema trgovine nekad se proda 20 dionica i obori cijena do apsurda, često i namjerno. Plus sam taj zakon/član izaziva strah tako da i sam snižava cijenu. U drugim zamljama gdje ovo ima im i dodatnih kriterija za cijenu npr sudska procjena vrijednosti, plus je i sama berza likvidnija visoki prometi pa je i tržišna cijena realna. u RSu kažu mi je također puno bolje tamo je min cijena jedna od 3 ponuđene, tržišne knjigovodstvene ili procjene vještaka nisam siguran, pa najviša od te tri. Znači potpuno sumanut član zakona, teška anomalija ali nema ko da ga promijeni. Sad je to uzelo maha, u toku je nekoliko takvih isitskivanja malih dioničara ako se dobro sjećam Bimal, pa ona Tvornica mašina Travnik (tu je već čitava afera izbila), Man Hummel, pa FAD, MS Wood. Na berzi pravi pokolj niko ništa ne kupuje prometi pali na par hiljada na dan a cijene najboljih firmi se istopile. Imaš detaljne diskusije na invest.ba posebno na temi autoindustrija i prije Bimal. Ovakav zakon bi sigurno pao kad bi došao do Strazbura, narušavanje elementarnih ljudskih prava, nor na imovinu i sl ali nema ko da pokrene da ga izmjeni niti para da tuži jer zasad je "sve po zakonu".
Niko nikoga ne tjera da da firmu na berzu. Sami pali, sami se ubili.

Znam da je nekada nemoguće doći do potrebnog novca, ne da banka kredit, itd, ali ići na berzu pa da ti sudbina firme zavisi od toga šta neko o firmi misli, od spekulacija, a ne od stvarnog poslovanja, to ko uradi, i zaslužio je da mu se sa firmom desi šta god da se desi.

A i ne moraš dati sve dionice. Plasiraj na berzu 20-30% firme, ko te tjera da plasiraš cijelu firmu?
Berza je rjesenje i od toga ne treba bjezat. Cuj sam pao sam se ubio
Hakiz
Posts: 40488
Joined: 30/07/2015 20:01

#103 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

Thorgerson wrote:
Hakiz wrote: Ljudi u nekim zemljama prodaju svoje kćeri drugima, znajući da će postati prostitutke, ali misle da je i to bolje jer im kao roditelji ne mogu obezbijediti hranu. Ovako se nadaju da će im djeca prodajom tijela barem imati šta da jedu. A ti pitaš zašto ljudi pristaju da rade u nehumanim uslovima. Treba nahraniti djecu i po cijenu svog zdravlja i života. To je jedno.

Drugo, visina plate nije problem, takva industrija pa su i plate male To je OK. Ali, jedno je raditi za 400 KM po zakonu 40 sati sedmično, drugo je raditi kod kriminalca (kršenje zakona je kriminal) za 400 KM po 10, 12 ili 16 sati dnevno. To nije u redu.

Vidim da većina diskutanata "realista" govori samo o tome da se nemaju radnici šta buniti za male plate jer je takva vrsta posla. To diskutanti namjerno rade jer je to jedino šta mogu opravdati. Niko od njih ne spominje uslove rada koji nisu plata jer su i sami svjesni da to ne mogu pravdati, da je u tom slučaju nezakonit rad i izrabljivanje evidentno.
Ti poredis jendnu kapitalisticku, demokratsku zemlju, gdje imas sva moguca prava sa nekakvim zabitima gdje zive ljudozderi i divljaci. Ono, otidji u krajnost ne bil uspio opravdati nesto.

Dakle, ja znam dvoje ljudi koje rade u Preventu, tacnije u grupi Prevent. Znaci, nikad ih nisam cuo da se zale. Plate im super, radno vrijeme ok, jedini su problem ugovori, neko ima na neodredjeno, neko se salta tamo-vamo, ali generalno uslovi su za nase uslove iznad prosjeka.

E sad, mi ovdje pricamo o onom najnizem nivou, dakle radnici u proizvodnji. Ali ne rade tamo samo radnici u proizvodnji jbmu, a i u toj prozvodnji, ne moze me vala niko ubjediti da je svima lose. Znaci dodje ovdje jedan forumas kaze da je njegovima lose i mi cemo sada formirati misljenje na osnovu toga. A lik koliko zaposljava evo ne znam jel tacan podatak, nadjoh na brzinu, pazi - 6.500 ljudi samo u BiH.??! Daj molim te.

Da su im toliko losi uslovi, pa valjda bi raja trazila alternative jbmu. Pa ako ces dobiti 400 KM za 40 sati sedmicno, brate radi pola godine skupi para i kupi kravu, vise ces para ubiti prodajuci sir i mlijeko. Ti hoces sad da kazes da je svih 6.5000 ljudi uslovljeno bogati ako napuste posao krepat ce istog trena. :lol:

Mislim lupam, ali kazem, da je toliko lose kako se prica, napustala bi raja to...ne bi to tek tako funkcionisalo.

P.S. I mi gledamo samo direktnu korist, tj. platu radnika. A gdje su ostale stvari, koliko kompanija izveze, koliko donese svjezeg novca izvana, koliko je firmi spaseno jer ih je preuzela ova grupa itd.
Ja samo, kao papagaj, ponavljam jedno. Postoji zakon o radu. Realnost u BiH može biti izgovor, ali ne i opravdanje da se taj zakon krši. To jeste, svi znamo da se zakoni o radu u BiH krše na sve strane. Ali barem mi na forumu ne moramo amnestirati prekršioce izjavama tipa "pa ne mogu drugačije". Mogu. U stvari, nije bitno mogu li. Zako nje, moraju drugačije, morali bi se držati zakona.

Dakle, u svakom normalnom društu, zakon koji ne valja treba mijenjati. Ali, dok je na snazi, mora se poštovati.

Mi možemo govoriti i raditi na tome da budemo normalna država ili reći i prihvatiti da nismo normalna država, pa neka se zakoni krše. Ali, to ide u oba smjera, dakle jednog dana će i poslodavcu zatrebati da se zakon primjenjuje kako je napisan, a to se neće desiti. Tada se poslodavci trebaju sjetiti svih situacija kada su prekršili zakon prema radnicima "jer nisu mogli drugačije".

Ako već krše zakone, da ih barem pričom na forumu mi ne podržavamo u tome.

I to je sve.
Hakiz
Posts: 40488
Joined: 30/07/2015 20:01

#104 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

stakasa wrote:
Hakiz wrote:
montypython2000 wrote:Ima ima član nažalost. Član 45 zakona o preuzimanju dioničkih društava. Ukratko ako većinski dioničar pređe 95% vlasništva ima pravo da (nakon formalnog) tendera PRISILNO otkupi dionice manjinskih (5% ili niže). Ponudi na tenderu cijenu, oni npr svi odbiju, međutim on mislim nakon tri mjeseca jednostvavno njihove dionice otme/otkupi bez njihovog pristanka. Članom 15 ili 16 ne sjećam se definisana je i min cijena. Mislom da je tromjesečni berzanski prosjek ili najviša cijena po kojoj je većinski stekao u zadnjih godinu. i tu je problem. Naša berza je nelikvidna i često mjesecima nema trgovine nekad se proda 20 dionica i obori cijena do apsurda, često i namjerno. Plus sam taj zakon/član izaziva strah tako da i sam snižava cijenu. U drugim zamljama gdje ovo ima im i dodatnih kriterija za cijenu npr sudska procjena vrijednosti, plus je i sama berza likvidnija visoki prometi pa je i tržišna cijena realna. u RSu kažu mi je također puno bolje tamo je min cijena jedna od 3 ponuđene, tržišne knjigovodstvene ili procjene vještaka nisam siguran, pa najviša od te tri. Znači potpuno sumanut član zakona, teška anomalija ali nema ko da ga promijeni. Sad je to uzelo maha, u toku je nekoliko takvih isitskivanja malih dioničara ako se dobro sjećam Bimal, pa ona Tvornica mašina Travnik (tu je već čitava afera izbila), Man Hummel, pa FAD, MS Wood. Na berzi pravi pokolj niko ništa ne kupuje prometi pali na par hiljada na dan a cijene najboljih firmi se istopile. Imaš detaljne diskusije na invest.ba posebno na temi autoindustrija i prije Bimal. Ovakav zakon bi sigurno pao kad bi došao do Strazbura, narušavanje elementarnih ljudskih prava, nor na imovinu i sl ali nema ko da pokrene da ga izmjeni niti para da tuži jer zasad je "sve po zakonu".
Niko nikoga ne tjera da da firmu na berzu. Sami pali, sami se ubili.

Znam da je nekada nemoguće doći do potrebnog novca, ne da banka kredit, itd, ali ići na berzu pa da ti sudbina firme zavisi od toga šta neko o firmi misli, od spekulacija, a ne od stvarnog poslovanja, to ko uradi, i zaslužio je da mu se sa firmom desi šta god da se desi.

A i ne moraš dati sve dionice. Plasiraj na berzu 20-30% firme, ko te tjera da plasiraš cijelu firmu?
Berza je rjesenje i od toga ne treba bjezat. Cuj sam pao sam se ubio
Da. kada odlučiš da izlaskom na berzu svoju firmu polako raprodaješ da bi došao do novca, nemoj plakati kada jednog dana postaneš manjinski vlasnik u sopstvenoj firmi. Ili kada neko, igrajući se na berzi, mešetarenjem, obori vrijednost dionica tvoje firme, iako firma posluje dobro. Nije se jednom desilo da dobra firma ode u bankrot jer je neko počeo rasprodavati dionice te firme, ostali diničari se uspaničili, i oni počeli prodavati, kada drugi vide da svi prodaju niko ne želi da kupi, pala vrijednost dionica, nema priliva novog kapitala od dionice i ta firma, koja ima i dobre poslovne rezultate, na kraju se ugasi. Izgubilo se povjerenje u njene dionice zbog panike, ne zbog poslovanja.

Ko ode na berzu, sam je pao, sam je odlučio da ispusti kontrolu nad svojom firmom. A onda, ako se nešto firmi desi, neka ne plače. Sam se ubio, sam je to odlučio da uradi.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55666
Joined: 15/12/2008 16:53

#105 Re: PREVENT GROUP

Post by ultima_palabra »

Samo što su kod nas sve firme došle na berzu kao rezultat privatizacije, odnosno po sili zakona.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8543
Joined: 15/04/2015 11:26

#106 Re: PREVENT GROUP

Post by Thorgerson »

Hakiz wrote: Ja samo, kao papagaj, ponavljam jedno. Postoji zakon o radu. Realnost u BiH može biti izgovor, ali ne i opravdanje da se taj zakon krši. To jeste, svi znamo da se zakoni o radu u BiH krše na sve strane. Ali barem mi na forumu ne moramo amnestirati prekršioce izjavama tipa "pa ne mogu drugačije". Mogu. U stvari, nije bitno mogu li. Zako nje, moraju drugačije, morali bi se držati zakona.

Dakle, u svakom normalnom društu, zakon koji ne valja treba mijenjati. Ali, dok je na snazi, mora se poštovati.

Mi možemo govoriti i raditi na tome da budemo normalna država ili reći i prihvatiti da nismo normalna država, pa neka se zakoni krše. Ali, to ide u oba smjera, dakle jednog dana će i poslodavcu zatrebati da se zakon primjenjuje kako je napisan, a to se neće desiti. Tada se poslodavci trebaju sjetiti svih situacija kada su prekršili zakon prema radnicima "jer nisu mogli drugačije".

Ako već krše zakone, da ih barem pričom na forumu mi ne podržavamo u tome.

I to je sve.
Ok, ako cemo vec tako, koliko je ljudi koji rade u Preventu pozvalo inspekciju? Dakle, ako rade prekovremeno, zovne se fino inspekcija. A ti nikoga ne odbijaju. I samo nemojte price, ta ce oni, podmite se ovo ono, jer to nije tacno. Znam, iz licnog iskustva da nije tako. Ako ti se navale na kosti, djaba ti vala pa bio ti i Nijaz Hastor.

Dakle, ako su uslovi nehumani, fino telefon u ruke i pozvati nadleznu inspekciju.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#107 Re: PREVENT GROUP

Post by JThomas »

vidi, onaj ko radi za nekoliko stoja jer mora tako da bi opstao...ne da neće zvati inspekciju, nego će i lagati u korist poslodavca ako sama dođe.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#108 Re: PREVENT GROUP

Post by stakasa »

Hakiz wrote:
Da. kada odlučiš da izlaskom na berzu svoju firmu polako raprodaješ da bi došao do novca, nemoj plakati kada jednog dana postaneš manjinski vlasnik u sopstvenoj firmi. Ili kada neko, igrajući se na berzi, mešetarenjem, obori vrijednost dionica tvoje firme, iako firma posluje dobro. Nije se jednom desilo da dobra firma ode u bankrot jer je neko počeo rasprodavati dionice te firme, ostali diničari se uspaničili, i oni počeli prodavati, kada drugi vide da svi prodaju niko ne želi da kupi, pala vrijednost dionica, nema priliva novog kapitala od dionice i ta firma, koja ima i dobre poslovne rezultate, na kraju se ugasi. Izgubilo se povjerenje u njene dionice zbog panike, ne zbog poslovanja.

Ko ode na berzu, sam je pao, sam je odlučio da ispusti kontrolu nad svojom firmom. A onda, ako se nešto firmi desi, neka ne plače. Sam se ubio, sam je to odlučio da uradi.
Imas li neki primjer za ovo o cemu pises, gorenavedeno je u totalnoj koliziji sa zakonitostima za koje znam da funkcionisu.
Ne razumijem kako firma moze otici u bankrot ako neko prodaje dionice, berzovna vrijednost se moze kratkorocno smanjiti ali nema nikakve potrebe da ide u bankrot. Primjer neki?
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#109 Re: PREVENT GROUP

Post by pinkman »

stakasa wrote:
Hakiz wrote:
Da. kada odlučiš da izlaskom na berzu svoju firmu polako raprodaješ da bi došao do novca, nemoj plakati kada jednog dana postaneš manjinski vlasnik u sopstvenoj firmi. Ili kada neko, igrajući se na berzi, mešetarenjem, obori vrijednost dionica tvoje firme, iako firma posluje dobro. Nije se jednom desilo da dobra firma ode u bankrot jer je neko počeo rasprodavati dionice te firme, ostali diničari se uspaničili, i oni počeli prodavati, kada drugi vide da svi prodaju niko ne želi da kupi, pala vrijednost dionica, nema priliva novog kapitala od dionice i ta firma, koja ima i dobre poslovne rezultate, na kraju se ugasi. Izgubilo se povjerenje u njene dionice zbog panike, ne zbog poslovanja.

Ko ode na berzu, sam je pao, sam je odlučio da ispusti kontrolu nad svojom firmom. A onda, ako se nešto firmi desi, neka ne plače. Sam se ubio, sam je to odlučio da uradi.
Imas li neki primjer za ovo o cemu pises, gorenavedeno je u totalnoj koliziji sa zakonitostima za koje znam da funkcionisu.
Ne razumijem kako firma moze otici u bankrot ako neko prodaje dionice, berzovna vrijednost se moze kratkorocno smanjiti ali nema nikakve potrebe da ide u bankrot. Primjer neki?
Ma gluposti pise. Jedino je tacno da mozes izlaskom na berzu mozes postati manjinski vlasnik u firmi koju si sam osnovao. Ali to je ok. Svugdje u svijetu se to desava, pa zato nemoj prodati ispod 51%.

Ne moze otici u bankrot ako firma dobro posluje.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#110 Re: PREVENT GROUP

Post by stakasa »

Je li bolje imati pedeset miliona ko manjinski vlasnik ili osamdeset hiljada ko vecinski vlasnik?
Hakiz
Posts: 40488
Joined: 30/07/2015 20:01

#111 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

Enron?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#112 Re: PREVENT GROUP

Post by stakasa »

Hakiz wrote:Enron?
Joj Hakize ja mislio ti nesto znas on pogledo dokumentarac o ekstremnom slucaju i sada to namece kao normu.
Uglavnom, izlazak na berzu je dobitna kombinacija za razvoj preduzeca
VPSA
Posts: 517
Joined: 19/05/2017 14:25

#113 Re: PREVENT GROUP

Post by VPSA »

Hakiz wrote:Enron?
Enronu je berza kriva koliko smo i ti i ja :) Barem u kontekstu o kojem si govorio.
Hakiz
Posts: 40488
Joined: 30/07/2015 20:01

#114 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

stakasa wrote:
Hakiz wrote:Enron?
Joj Hakize ja mislio ti nesto znas on pogledo dokumentarac o ekstremnom slucaju i sada to namece kao normu.
Uglavnom, izlazak na berzu je dobitna kombinacija za razvoj preduzeca
Koji dokumentarac?

Enronu je prvenstveno krivo namještanje knjiga, ali je primjer kompanije koja dobro radi i ode u bankrot. Tačno, nije primjer kompanije koja dobro radi ali joj se spekulativnim radom na berzi obori vrijednost dionica i propadne iako dobro radi, to stoji.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8543
Joined: 15/04/2015 11:26

#115 Re: PREVENT GROUP

Post by Thorgerson »

JThomas wrote:vidi, onaj ko radi za nekoliko stoja jer mora tako da bi opstao...ne da neće zvati inspekciju, nego će i lagati u korist poslodavca ako sama dođe.
Imaju 6.500 uposlenih.

Ne rade vala svi za toliko da ga jebes.

Valjda u toj kolicini zaposlenih ima neko s mudima, ko ce reci, daj jbt ovo vise... mislim ako je toliko lose vecini radnika, kako se ovdje prica.

Ako je u mojoj bivsoj firmi sa nas cca 60 bilo takvih, inspekcija dosla, cesljali nas sedmicama. I naravno da je gazda popustio. Jest bio ljut, razocaran, bla, bla...ali je morao popustiti. Jer kazne su nenormalne...

Al jok...bosnjo se samo zali i kuka.
Hakiz
Posts: 40488
Joined: 30/07/2015 20:01

#116 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

Thorgerson wrote:
JThomas wrote:vidi, onaj ko radi za nekoliko stoja jer mora tako da bi opstao...ne da neće zvati inspekciju, nego će i lagati u korist poslodavca ako sama dođe.
Imaju 6.500 uposlenih.

Ne rade vala svi za toliko da ga jebes.

Valjda u toj kolicini zaposlenih ima neko s mudima, ko ce reci, daj jbt ovo vise... mislim ako je toliko lose vecini radnika, kako se ovdje prica.

Ako je u mojoj bivsoj firmi sa nas cca 60 bilo takvih, inspekcija dosla, cesljali nas sedmicama. I naravno da je gazda popustio. Jest bio ljut, razocaran, bla, bla...ali je morao popustiti. Jer kazne su nenormalne...

Al jok...bosnjo se samo zali i kuka.
Vas 60 je zvalo inspekciju?

Pazi, nije to nevjerovatno, ja sam tužio (privatnog) poslodavca, naplatio potraživanja i ostao na poslu.

Ali, vjerujem da sam izuzetak, a ne pravilo.

Ili ljudi nemaju hrabrosti. A kako mi rekoše da se radnopravni sporovi mogu tegnuti i na 10 godina i više, a bez posla se ostane u trenutku kada radnik pokrene spor, mislim da je strah razumljiv. Ne opravdavam ga, ali ga razumijem.
Last edited by Hakiz on 22/06/2017 15:02, edited 1 time in total.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8543
Joined: 15/04/2015 11:26

#117 Re: PREVENT GROUP

Post by Thorgerson »

Hakiz wrote: Šta se dešava kada inspekcija uđe u kafanu u kojoj od 5 konobara najmanje 4 ako ne i svih 5 radi na crno? Svi potrče da inspektoru ispričaju kako ih gazda tjera da rade na crno?
Ne ide to bas tako.

Ali eto. Ti ako mislis, ok.

Zovne se inspekcija, pa se fino kaze problem. Prekovremeni rad. Inspekcija se najavi, dodje. Pa se onda to provjerava jos sedmicama. Pa ti fino saopste kolika je kazna ako se radi prekovremeno, a to se ne plati. Pa fino gazda padne u nesvjest. Itd.
srkletnik
Posts: 52
Joined: 12/04/2017 14:06

#118 Re: PREVENT GROUP

Post by srkletnik »

Džaba sve, radnici su meni fascinantni, taj naš mentalitet. U Preventu je prevoz regulisan, 6,7 autobusa po smjeni, a raja opet ide sa autom onih 5,6 dana nakon plate. Kakve su privatne firme u Bih, Prevent može dobiti pozitivnu ocjenu, uslovi za rad odlični (zatvoren prostor, temperatura regulisana) bar subotu ne rade i imaju dva puta odmor, plus regres.
Hakiz
Posts: 40488
Joined: 30/07/2015 20:01

#119 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

Thorgerson wrote:
Hakiz wrote: Šta se dešava kada inspekcija uđe u kafanu u kojoj od 5 konobara najmanje 4 ako ne i svih 5 radi na crno? Svi potrče da inspektoru ispričaju kako ih gazda tjera da rade na crno?
Ne ide to bas tako.

Ali eto. Ti ako mislis, ok.

Zovne se inspekcija, pa se fino kaze problem. Prekovremeni rad. Inspekcija se najavi, dodje. Pa se onda to provjerava jos sedmicama. Pa ti fino saopste kolika je kazna ako se radi prekovremeno, a to se ne plati. Pa fino gazda padne u nesvjest. Itd.
Da. samo, kao kada dođe policija pa prvo provjeri čiji je pogrešno parkiran auto, da ne kazne nekoga koga ne smiju, tako ni inspekcija nema isti pristup prema svim firmama i gazdama. Ipak neke firme vode visokopozicionirani ljudi i/ili članovi porodica visokopozicioniranih ljudi u vladajućim političkim partijama.
Hakiz
Posts: 40488
Joined: 30/07/2015 20:01

#120 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

srkletnik wrote:Džaba sve, radnici su meni fascinantni, taj naš mentalitet. U Preventu je prevoz regulisan, 6,7 autobusa po smjeni, a raja opet ide sa autom onih 5,6 dana nakon plate. Kakve su privatne firme u Bih, Prevent može dobiti pozitivnu ocjenu, uslovi za rad odlični (zatvoren prostor, temperatura regulisana) bar subotu ne rade i imaju dva puta odmor, plus regres.
Ma, imam osjećaj da većina nas govori na osnovu rekla-kazala a ne na osnovu ličnog iskustva u Preventu.

Tako da i informacije koje ja imam, a govore loše, ne o platama itd, nego o ljudima koji su psihički propali zbog rada u Preventu, uzimam sa rezervom.
srkletnik
Posts: 52
Joined: 12/04/2017 14:06

#121 Re: PREVENT GROUP

Post by srkletnik »

Hakiz wrote:
srkletnik wrote:Džaba sve, radnici su meni fascinantni, taj naš mentalitet. U Preventu je prevoz regulisan, 6,7 autobusa po smjeni, a raja opet ide sa autom onih 5,6 dana nakon plate. Kakve su privatne firme u Bih, Prevent može dobiti pozitivnu ocjenu, uslovi za rad odlični (zatvoren prostor, temperatura regulisana) bar subotu ne rade i imaju dva puta odmor, plus regres.
Ma, imam osjećaj da većina nas govori na osnovu rekla-kazala a ne na osnovu ličnog iskustva u Preventu.

Tako da i informacije koje ja imam, a govore loše, ne o platama itd, nego o ljudima koji su psihički propali zbog rada u Preventu, uzimam sa rezervom.
U mene komšija RVI, problem sa nogom, prošao obuku, počeo da radi. Sjedi, šije, normu izbaci za 6 sati + žena njegova koja se jedva zna potpisati isto dobila posao tu. Prije 3,4 godine je bilo teže, stvarno su ljudi radili dosta prekovremeno, ali zadnje 2 godine su mnogi zadovoljni. Dakle informacija iz prve ruke jer mnogo drugova i komšija radi tu, i zadovoljni su.
Hakiz
Posts: 40488
Joined: 30/07/2015 20:01

#122 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

srkletnik wrote:
Hakiz wrote:
srkletnik wrote:Džaba sve, radnici su meni fascinantni, taj naš mentalitet. U Preventu je prevoz regulisan, 6,7 autobusa po smjeni, a raja opet ide sa autom onih 5,6 dana nakon plate. Kakve su privatne firme u Bih, Prevent može dobiti pozitivnu ocjenu, uslovi za rad odlični (zatvoren prostor, temperatura regulisana) bar subotu ne rade i imaju dva puta odmor, plus regres.
Ma, imam osjećaj da većina nas govori na osnovu rekla-kazala a ne na osnovu ličnog iskustva u Preventu.

Tako da i informacije koje ja imam, a govore loše, ne o platama itd, nego o ljudima koji su psihički propali zbog rada u Preventu, uzimam sa rezervom.
U mene komšija RVI, problem sa nogom, prošao obuku, počeo da radi. Sjedi, šije, normu izbaci za 6 sati + žena njegova koja se jedva zna potpisati isto dobila posao tu. Prije 3,4 godine je bilo teže, stvarno su ljudi radili dosta prekovremeno, ali zadnje 2 godine su mnogi zadovoljni. Dakle informacija iz prve ruke jer mnogo drugova i komšija radi tu, i zadovoljni su.
Super. Moje informacije su starije od 3-4 godine.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8543
Joined: 15/04/2015 11:26

#123 Re: PREVENT GROUP

Post by Thorgerson »

Hakiz wrote: Da. samo, kao kada dođe policija pa prvo provjeri čiji je pogrešno parkiran auto, da ne kazne nekoga koga ne smiju, tako ni inspekcija nema isti pristup prema svim firmama i gazdama. Ipak neke firme vode visokopozicionirani ljudi i/ili članovi porodica visokopozicioniranih ljudi u vladajućim političkim partijama.
A ti jel stvarno mislis da je to razlog zasto policija provjerava automobil prije nego napise kaznu? :-)

Ne pada ti jel napamet, da policija prvo provjeri da li je registracija ok, da li je auto ukradeno i tako to.

Da sutra drot napise kaznu ukradenom automobilu, ti prvi bi ovdje to ismijavao.

:run:
Hakiz
Posts: 40488
Joined: 30/07/2015 20:01

#124 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

Thorgerson wrote:
Hakiz wrote: Da. samo, kao kada dođe policija pa prvo provjeri čiji je pogrešno parkiran auto, da ne kazne nekoga koga ne smiju, tako ni inspekcija nema isti pristup prema svim firmama i gazdama. Ipak neke firme vode visokopozicionirani ljudi i/ili članovi porodica visokopozicioniranih ljudi u vladajućim političkim partijama.
A ti jel stvarno mislis da je to razlog zasto policija provjerava automobil prije nego napise kaznu? :-)

Ne pada ti jel napamet, da policija prvo provjeri da li je registracija ok, da li je auto ukradeno i tako to.

Da sutra drot napise kaznu ukradenom automobilu, ti prvi bi ovdje to ismijavao.

:run:
Ja stvarno mislim da policija prvo provjeri registraciju i zbog razloga koje spominješ. To je normalno.

Šta se desi nakon provjere je probem.

Pa, ako je slučajno ta registracija na neko određeno ime, zaboravi se prekršaj i pređe na provjeru registracije drugog vozila u prekršaju. A čijem vlasniku se prekršaj ne zaboravi, nego naplati. Ako se usput uhvati ukraden auto, i slično, to je bonus.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#125 Re: PREVENT GROUP

Post by Matijevic_Vlado »

Hakiz je klasicni primjer radnika koji nikada ne bi zvao inspekciju.
Nas lijepi Petrol tako imao inspekciju, zbog prekovremenih sati koje je covjek imao dali mu 3 mjeseca slobodno. Bilo ili plati il da covjek odmori 3 mjeseca
Post Reply