[Prevare]Piramidalna šema

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#1 [Prevare]Piramidalna šema

Post by R A V E N »

Piramidalna šema je neodrživi biznis-model koji uključuje zaradu novca prvenstveno zbog uključivanja drugih ljudi u šemu,obično bez ikakvog prodanog proizvoda ili izvršavanja bilo kakve usluge.Ovakav tip prevare dolazi pod mnogim modifikacijama.Neki poznati primjeri,uključujući masivnu Albansku Piramidalnu Šemu iz 1996., tehnički nisu bili piramidalna šema nego Ponzi šema.Ovakav tip šema za prevare postoji barem cijelo stoljeće.

Osobine i značajke
Karakteristična osobina ovakvih šema je ta da produkt koji se prodaje ima malu do nikakvu vrijednost sam po sebi i(li) se prodaje po cijeni koja prevazilazi njegovu realnu vrijednost na tržištu.Primjeri uključuju "proizvode" kao što su brošure,audio-kasete ili CD-i koje isključivo objašnjavaju kupcu kako da privuče nove članove.Cijena ovakvih proizvoda može iznositi više stotina ili čak hiljada dolara.Uobičajena Internet verzija je npr. prodavanje dokumenata pod naslovom:"Kako zaraditi 1 milion dolara na Internetu" i slično.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#2 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by Bosanac sa dna kace »

u tom bizmisu zaradi onaj na vrhu samo...
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#3 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by R A V E N »

Tako je,sve shvaćaš.

Pored navedenog,prominentne značajke piramidalne šeme uključuju sljedeće:
- Najava pretjerano visoke zarade,običo izražena u općenitim frazama,bez konkretnog pozicioniranja na činjenice.
- Uvjeravanje da nije zapravo riječ o piramidalnoj šemi,popraćeno možda lažnim opisom šta je to piramidalna šema.
- Malo ili nimalo informacija koje se daju o kompaniji osim ako zainteresovani subjekt kupi proizvode i postane uključen.
- Proizvod koji se prodaje je isto tako slabo i nejasno opisan.
- Zarada koja se prvenstveno bazira na privlačenju novih učesnika i kupovini proizvoda od strane već postojećih članova umjesto direktnoj prodaji proizvoda kupcima koji nisu dio šeme.
- Pojava da jedino početni članovi šeme imaju bilo kakvu realnu dobit.
- Uvjeravanja da je potpuno legalno učestvovati.
- Uvjerevanje da promotori šeme nisu tu da vas obavezuju na nešto nego jedino da vas vode i savjetuju.Stoga postoji tendencija da se propagira to da nema šefova nego jedino treneri i mentori.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#4 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by Bosanac sa dna kace »

otprilike na takav način posluje Calvita (firma koja prodaje proizvode slične Herbalifeovim) a i Herbalife ima jako sličan način rada...
saban murat
Posts: 107
Joined: 20/03/2008 11:13
Location: capajebo

#5 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by saban murat »

gem collection - fit for succes
najpoznatija bh ali i regionalna prevara
to je isto ono sto se desilo u albaniji.
desava se u regionu masovno. masovna su i hapsenja.
kod nas su radili seminare u hotelu u kaknju ali su sada preselili.
ima vise na http://prevaranti.blogger.ba
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#6 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by tranquil »

saban murat wrote:gem collection - fit for succes
najpoznatija bh ali i regionalna prevara
to je isto ono sto se desilo u albaniji.
desava se u regionu masovno. masovna su i hapsenja.
kod nas su radili seminare u hotelu u kaknju ali su sada preselili.
ima vise na http://prevaranti.blogger.ba
Ima li još imena ovih prevaranata ? Mislim na druge lance.

Jedni su mene pokušali vrbovati prije nekoliko godina, zaboravio sam ime.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4373
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#7 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by Romeo 80 »

Pored Herbalife-a ja znam još za tkz. Amway (skraćeno od american way)...Ista stvar, drugo pakovanje! Bježi od toga ko djavo od krsta! :-) :roll: :x
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#8 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by tranquil »

Romeo 80 wrote:Pored Herbalife-a ja znam još za tkz. Amway (skraćeno od american way)...Ista stvar, drugo pakovanje! Bježi od toga ko djavo od krsta! :-) :roll: :x
Ma pobjegao sam odmah imam ja ugrađeni detektor za takve stvari :D

Nego ne mogu se više sjetiti kako su se zvali a ovo Amway mi djeluje praaaavo poznato, može biti da je to.
User avatar
drmadzija
Posts: 414
Joined: 23/08/2007 03:09

#9 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by drmadzija »

tranquil wrote:[Ima li još imena ovih prevaranata ? Mislim na druge lance.
Jedni su mene pokušali vrbovati prije nekoliko godina, zaboravio sam ime.
Da nije Quixtar? Mada je, u principu, to sve jedna te ista 'kompanija.'
I da, zaradjuje onaj na vrhu seme ali ne od proizvoda koji se vecinom i ne prodaju, nego od prodanih karti za seminare, audio i video kaseta koje te uce kako da postanes multi milioner, motivacijskih prirucnika, brosura itd.

Evo i emisija koja je bila na nbc-u:
http://www.youtube.com/watch?v=ot31XhgE ... re=related prvi dio
http://www.youtube.com/watch?v=qgnvMfDu ... re=related drugi dio
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#10 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by zalizani »

Prijatelj me je pocetkom ove godine pokusao ukljuciti u ova govna oprostite na izrazu,i kao fino odgojen decko posavjetovao sam se sa ocem i starijom sestrom te sam hvala nebesima potegao ručnu.Prijatelj koji me nagovorao na to sad visi bez 8000 KM(4000 on i 4000 zena) stvarno nekontam koliko mozes biti plitak da se uclanis u ovako nesto...
User avatar
lejlasa
Posts: 1316
Joined: 24/06/2005 11:53
Location: sarajevo

#11 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by lejlasa »

saban murat wrote:gem collection - fit for succes
najpoznatija bh ali i regionalna prevara
to je isto ono sto se desilo u albaniji.
desava se u regionu masovno. masovna su i hapsenja.
kod nas su radili seminare u hotelu u kaknju ali su sada preselili.
ima vise na http://prevaranti.blogger.ba
Znam gospodju koja je nasjela na slatke price jednog od promotora gem collection i uzela kredit od 5000 KM da se uclani :roll: za te pare dobila tri debele knjige i otrisla par puta na "prezentacije" u Kaknju i Sarajevu, gdje su nju i ostale naivne budale savjetovali kako da dalje varaju ljude i ko fol se bogate na tome :-?

Kad je shvatila :shock: da je prevarena, tuzila je gem collection i covjeka koji je uvukao u cijelo to sr..e, ali mislim da nema sanse da ce dobiti ista. Sama je usla u to, sama se zeznula :roll:

Pravo mi je zao zene, ali sad joj je kasno. Narednih pet godina po 100 KM ce joj se skidati sa penzije :shock: :-? za otplatu tog kredita Ti ljudi imaju cijeli razradjeni sistem, imaju banke koje preveslanim naivcima daju kredite u rekordno kratkom roku, bez ziranata... Ma to je cijeli lanac kriminalaca :-?
User avatar
Twinklminkelson
Posts: 427
Joined: 18/06/2008 12:24

#12 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by Twinklminkelson »

Ja ev licno, bio sam u Kaknju na jednom od tih sastanaka, GEEEEEEEEEEM COLLECTIONNNNNNNNNNN kako se oni deru!!!
I pazi pricaju ti prvo pricu o velikim kucama, autima i putovanjima i onda kazu oni imaju proizvod s kojim to sve mozes ostvarit. Ja treba samo da ga kupim. Ja ga pitam sta je proizvod, on meni kaze 3 knjige koje kostaju 4000 km. I naravno kako bi dojam bio jos veci, odvedu te na neki rucak, i plate ti, te ti pokazuju neke cekove sumnjivog porijekla??? kao toliko su zaradili. S tog sastanka ja licno znam neke, koji su tad bili u euforiji a danas smao pljuju po tome. Tako da, ako sto neko vec rece, bjez od toga.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#13 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by Bosanac sa dna kace »

Twinklminkelson wrote:Ja ev licno, bio sam u Kaknju na jednom od tih sastanaka, GEEEEEEEEEEM COLLECTIONNNNNNNNNNN kako se oni deru!!!
I pazi pricaju ti prvo pricu o velikim kucama, autima i putovanjima i onda kazu oni imaju proizvod s kojim to sve mozes ostvarit. Ja treba samo da ga kupim. Ja ga pitam sta je proizvod, on meni kaze 3 knjige koje kostaju 4000 km. I naravno kako bi dojam bio jos veci, odvedu te na neki rucak, i plate ti, te ti pokazuju neke cekove sumnjivog porijekla??? kao toliko su zaradili. S tog sastanka ja licno znam neke, koji su tad bili u euforiji a danas smao pljuju po tome. Tako da, ako sto neko vec rece, bjez od toga.
jel rucak makar dobar? :-)
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#14 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by ladyada »

Schneeballsystem ili piramida je zabranjen u njemackoj jer je prevara ..........
User avatar
Twinklminkelson
Posts: 427
Joined: 18/06/2008 12:24

#15 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by Twinklminkelson »

rucka se i nesjecam, naki restoran, pa si naruchis...konstantno te spopadaju, hoces, hajde, ti to moras, jesi se odlucio, cak i imas li muda????
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#16 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by Bosanac sa dna kace »

Twinklminkelson wrote:rucka se i nesjecam, naki restoran, pa si naruchis...konstantno te spopadaju, hoces, hajde, ti to moras, jesi se odlucio, cak i imas li muda????
ja bi im klimo glavom viko samo jes jes, odero na rucku sto vise mogu i samo razgulio :-)
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#17 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by Gandalf »

Da čuo sam i ja za piramidalnu šemu , ali nisam znao da je to vanago došlo i u BIH - samo nam je još i to trebalo :angry:
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#18 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by DobroJutroKolumbo »

Twinklminkelson wrote:Ja ev licno, bio sam u Kaknju na jednom od tih sastanaka, GEEEEEEEEEEM COLLECTIONNNNNNNNNNN kako se oni deru!!!
I pazi pricaju ti prvo pricu o velikim kucama, autima i putovanjima i onda kazu oni imaju proizvod s kojim to sve mozes ostvarit. Ja treba samo da ga kupim. Ja ga pitam sta je proizvod, on meni kaze 3 knjige koje kostaju 4000 km. I naravno kako bi dojam bio jos veci, odvedu te na neki rucak, i plate ti, te ti pokazuju neke cekove sumnjivog porijekla??? kao toliko su zaradili. S tog sastanka ja licno znam neke, koji su tad bili u euforiji a danas smao pljuju po tome. Tako da, ako sto neko vec rece, bjez od toga.

Ja sam isao u Travnik na taj sastanak , platio kvotizaciju 20 KM da bi kao prisustvovao tome , to sam uradio radi poznanika , mada sam unaprijed znao da se radi o piramidi , jer mi on nije htio nista reci , to im je princip rada da bi te dovukli tamo!!! Ulazim u salu neke kucetine gdje su smjesteni bili , kad oni ko ludi pjevaju , reko majko kretena , reko sta je ovo Hare Krisna , neka sekta...!? I tako ja to lijepo saslusam i vidim "piramida" i na pauzi oni mene ubjedjuju da to sranje uplatim 2500 KM , reko necu to je piramida , kazu: ma nije to piramida , kazem ja, JESTE i TACKA , ODJEBITE- HVALA ALI NECU ! :D :D :D I na kraju svega toga je bio "SVEDSKI STOL" , kad sam navalio da jedem i pijem , reko da namirim svojih 20 KM HEHEHEHE :D :D :D :D :D .... I tako se taj moj poznanik zavalio 2500 maruna , i zavalio jos jednu osobu i popusio foru i danas proklinje taj GEM KITIC , a ja mu kazem picko jedna, ti htio mene zavaliti , a on kaze, nije znao , ma MRSS...

:D :D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol:

Isto tako da Vam kazem da je par ljudi zavrsilo u bolnici od Herbalife-a!
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14590
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#19 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by DaysleepeR »

prvi znak da se radi o takvoj šemi je kad vam se javi čovjek kojeg ste nekad davno upoznali i ponudi vam odličnu priliku za unosan posao

jer ljudi koji upadnu u mašinu i mozak im isperu silnim obećanjima prvo uvlače najbližu rodbinu, prijatelje pa kako oni ne pristaju onda prebiraju po svim brojevima ljudi koje su makar i nakratko upoznali

na kraju se uvijek neslavno završava

mene je takav jedan poznanik pozvao na Amway skup, on je platio za mene ulaz

sve portiri i vozači u Grasu a sve uskoro milioneri evo samo što nisu dali otkaz da se više ne moraju buditi u 8, kako da ne

uglavnom bijah ja na tom skupu, to aplauzi to muzika to sve živo te uvale oni meni nekakvu kasetu kažu preslušaj pa se vidimo sutra naveče
ja naravno ne preslušah ali dođog kod ovog kući
kažu sad će doći nekakav on eto samo što nije otkaz dao, kao redovni posao mu više ne treba
kad ulazi lola, krkan, vozač u grasu, on je na pragu uspjeha, kaže jesil preslušao kasetu?, reko nisam. naljuti se čovjek maltene hoće odmah da ide

kaže kako nisi preslušao taj čovjek je nama sve, kao bog, moja žena njegovu sliku stavi svako jutro kad kafu pije pa sa njim priča toliko nam je pomogao

elem vidim ja vrag odnio šalu, reko hajd vozdra budale

Gem Collection, Amway, Herbalife, Calivita, itd. možda i imaju dobre proizvode (neke) ali komplet priča je prevara
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#20 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by Bosanac sa dna kace »

@dailysleeper ti haman bio na sve jednom skupu, da nisi agent kakve tajne sile da razhebes te skupove? :D :-)
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14590
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#21 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by DaysleepeR »

jeko dailysleeper :D
User avatar
Twinklminkelson
Posts: 427
Joined: 18/06/2008 12:24

#22 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by Twinklminkelson »

To i jest najzalosnije fakat, dobro si me napomenuo. Na tom skupu sreo sam i par likova pozvanih isto kao i ja a za koje znam da nemaju za germe, i takvi ljudi valjda od silne muke spremni su se uvaliti i u kredit, uzeti lovu od zelenasa, posuditi, bilo kako, cini mi se da bas takvi najlakse padaju.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#23 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by atko »

Zanimljiv su fenomen te prevare, obicno nicu tamo gdje je haoticna ekonomska situacija u drustvu.

Koliko sam mogao upratiti postoje tipova prevara kod nas.

1. Lik ti trazi nekoliko milja da das nekome, poso je lafo hit, neznas nijedno ime, adresu niti ime firme i sta se to proizvodi/prodaje i tu se za kratko vrijeme gubi najvise para.
Takvo nesto se moglo desiti mom burazu, vlasnik jednog granapa, gdje je moj stari radio poceo je da vrbuje mog starog i buraza, kao to je mega hit biznis, radi se u odjelu, treba ti samo auto i vozacka i kao moj buraz je idealan za to, samo treba otici u Mostar i dati nekom liku 5000KM a ovaj ce to nekom drugom liku dati... i tu ide sva ona satrologija bla bla... i zove mene mama :D kao da se i sa mnom posavjetuju da vide sta ja mislim... ja poludio :D isprepado ih, reko da odmah zovu policiju :D na kraju moj stari dobio otkaz, i ovaj iz granapa mu prizno da su on i zena po 5000 milja izvisili i da moraju otpustiti oba radnika iz granapa i da oni moraju raditi da nadoknade gubitke. Ovo je bilo nekad 2001- 2002 cini mi se.

2. Herbalife, GNLD i slicni, ovdje se radi o proizvodima koji lijece, koji vracaju iz mrtvih koji skidaju 10 kila za 5 dana koji su dobijeni najnovijom svemirskom tehnologijom... etc, cijene su zestoke od 100 - 300 KM se krecu bocice kojekavih vitamina i gluposti. I ti moras da valjas i tusis to rodbini da bi obnaj na vrhu bio milioner a ti se ponosis kako si ovaj mjesec zaradio 500 KM a vec godinu dana radis i imas gubitke od 2-3 milje :mrgreen: to je slucaj moje rodice iz GNLD

3. Agencije i ljudi koji lafo traze poso za tebe i ti kao popunis formulare platis neku taxu 20 KM pa 50 KM pa ovo pa ono i kao cekas da ti jave a 200-300 KM manje u dzepu. Ili ono sklapajte igra e ili koverte i zaraditi iz svog stana, treba jedno 6 mjeseci da se uopste vratis na nulu

4. Kupovina cigle koja je sve manje zastupljena na trzistu :D :D :D


Jedino sto je legalno i normalo je ova kozmetika sto djevojke kupuju preko Avon-a ili Oriflame-a to je MLM sirenje mreze potrosaca i ko se nalazi u tome ima prostora za rad bez da se osjeca prevareno i da mora varati da bi se izvadio.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#24 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by slavkoimamodilera »

I Tupperware je OK... ;-)

Ovo ostalo, katastrofa... mene su jednom odvukli na jedno takvo sranje kroz gusto granje, cak eto platit cu ti ja "upad" samo da odemo... naravno, nazderao se i napio dok nisam bio na rubu povracanja i otisao kuci... nikad se ni prije ni poslije nisam osjecao tako samozadovoljno... :mrgreen:
User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#25 Re: [Prevare]Piramidalna šema

Post by accent »

za takve prevare mi ne treba detektor
bio sam na masu takvih "skupova"
cim mi neko trazi nekakve pare za "clanarinu" ili kad kaze to je samo za propagandni materijal ili kupisa jedan proizvod pa prodas drugi, uclanis 6 ljudi, i mozda dobijes marku dvije
ja kazem hvala ljepo i dovidjenja
Locked