PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#51 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by Pasiflora »

Idemo UP teme za sve koji udomljavaju ili poklanjaju pse. Ljudi pazite, molim vas :!:
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#52 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by pakica_ »

odavno nije bio refresh, a mislim da je jako jako potreban, tako da.. UP
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#53 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by zvrk »

opet up :)
Lex77
Posts: 989
Joined: 09/02/2010 23:23

#54 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by Lex77 »

Čitam ovu temu i mogu samo reči:grozno!
Ja pratim malo topic o udomljavanju na forum.hr i tamo stalno spominju Ugovor o udomljavanju. Ne znam što točno piše u njemu, ali možda bi to bilo rješenje?
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#55 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by jaca-maca »

Lex77 wrote:Čitam ovu temu i mogu samo reči:grozno!
Ja pratim malo topic o udomljavanju na forum.hr i tamo stalno spominju Ugovor o udomljavanju. Ne znam što točno piše u njemu, ali možda bi to bilo rješenje?
I koja je svrha tog ugovora? Sta ako napuste psa, koje su posljedice? Koliko je taj ugovor validan?
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#56 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by zvrk »

Svrha ugovora je kao i za svaku drugu stvar: lijepo se odrede uslovi pa ovisno od stepena povrede odredbi ugovora - ja sam spremna podici i krivicnu prijavu i tuzbu za naknadu stete

I svakom slucaju, putem suda se prava realizuju
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#57 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by jaca-maca »

zvrk wrote:Svrha ugovora je kao i za svaku drugu stvar: lijepo se odrede uslovi pa ovisno od stepena povrede odredbi ugovora - ja sam spremna podici i krivicnu prijavu i tuzbu za naknadu stete

I svakom slucaju, putem suda se prava realizuju
A otkud ce osoba koja je dala psa znati da taj isti nije napusten od strane onog koji je potpisao ugovor. Nece valjda narednih 10 godina posjecivati te ljude ili ? Da li ce se sud baviti cukama ako dodje do krsenja ugovora? I ko bi uzeo tu naknadu, posto je tu pas ostecen?! Ili se pod ostecenih smatra ta osoba koja je dala psa?


Ima li neko primjer tog ugovora? :D
User avatar
seda
Posts: 100
Joined: 06/07/2009 20:52

#58 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by seda »

ne opravdavam nikoga, a pogotovo ne onu koja je prodala tog psa il kako se vec ponasala prema njemu .... ali , da si meni dala tog psa, pa me zvala, raspitivala se itd. itd. i ja bih te odje*o u 100 pi**i materina .. znaci ti si ga dala njima, i ti bi jos da odlucujes kako ce oni postupati sa njim ??
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#59 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by jaca-maca »

seda wrote:ne opravdavam nikoga, a pogotovo ne onu koja je prodala tog psa il kako se vec ponasala prema njemu .... ali , da si meni dala tog psa, pa me zvala, raspitivala se itd. itd. i ja bih te odje*o u 100 pi**i materina .. znaci ti si ga dala njima, i ti bi jos da odlucujes kako ce oni postupati sa njim ??
Znam puno osoba koje udomljavaju i kasnije konstantno zovu te osobe kojima su dali pse, posjecuju ih i slicno. Meni je to apsurdno, dosadjivati ljudima. U nasem drustvu nemas nikakvu sigurnost da ce se prema tom psu postupati kako treba, a kamoli sigurnost da nece napustiti psa. Kako uopste znati da li je ta osoba prekrsila ugovor? Npr ja sam jednog psa udomila u Tuzlu, a drugog u Travnik, i sta ja imam od tog ugovora?

Ja sam udomila vise od 50 pasa, bez tog ugovora. Kasnije bih nazvala ili ponekad otisla da vidim psa. Cak su mene zvali da mi jave kako je pas.

Jednom mi se desilo da sam naisla na jednog psa malo dalje od mog kvarta, gdje inace ne setam. Pas skace na mene od radosti, ja mislila da je takav prema svima. Onda sam shvatila da je to isti pas kojeg sam udomila prije 2 mjeseca, odazvala se na ime. Odmah sam nazvala te ljude koje su dosli po nju, i covjek mi je rekao da je pas jos tu. Pitala sam ih da li mogu doci da ga vidim i gdje se nalaze, a on je rekao da nema problema. Takodje mi je rekao da zivi u potpuno drugom dijelu grada nego sto je rekao kada je uzeo psa. Kasnije sam odustala da ista poduzmem, sta sam mogla uraditi, otici do njih i nagovoriti im se?

I sad ja trebam tim ugovorom takve osobe nagovoriti da drze psa ako ne zele. Ipak mislim da je psu bolje na ulici nego kod ljudi koji ga ne zele.

Kod mene je parola, "ako bude problema, vratite mi ga, nemojte ga na ulicu, znaci direkt meni". Par puta su mi vraceni psi, vise iz razloga sto ne znaju sa psima tj ne znaju ili ne zele da nauce psa da ne obavlja nuzdu u kucu, i generalno ne znaju da stenci jednostavno ne mogu da trpe. Takodje udomljavam i mace i jednom mi je vracena uz izgovor "grebe mi namjestaj". Eto ko kog nas uzima zivotinje...debili!

P.S. Prosle godine sam na ulici nasla rasnog njemackog ovcara, udomila sam im divnim ljudima. Nakon pola godine sam slucajno vidjela oglas na piku, odmah sam prepoznala tog psa. U oglasu je pisalo da poklanjaju psa iz razloga sto je na vikendici i nemaju vremena za njega. Vidim na slikama da joj nista ne fali, bas naprotiv. Eh sad, da li je to uredu?? I ako stvarno ljudi ne mogu dalje da se brinu o psu, kako da ga daju nekome drugom u slucaju da su potpisali taj ugovor?
Last edited by jaca-maca on 23/05/2012 16:49, edited 2 times in total.
User avatar
suzzy_q
Posts: 222
Joined: 21/04/2012 09:51

#60 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by suzzy_q »

Važno je uvijek dva puta mjerit, jednom sjec.
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#61 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by zvrk »

jaca-maca wrote:
zvrk wrote:Svrha ugovora je kao i za svaku drugu stvar: lijepo se odrede uslovi pa ovisno od stepena povrede odredbi ugovora - ja sam spremna podici i krivicnu prijavu i tuzbu za naknadu stete

I svakom slucaju, putem suda se prava realizuju
A otkud ce osoba koja je dala psa znati da taj isti nije napusten od strane onog koji je potpisao ugovor. Nece valjda narednih 10 godina posjecivati te ljude ili ? Da li ce se sud baviti cukama ako dodje do krsenja ugovora? I ko bi uzeo tu naknadu, posto je tu pas ostecen?! Ili se pod ostecenih smatra ta osoba koja je dala psa?


Ima li neko primjer tog ugovora? :D
simpatican pokusaj da se bude duhovito

da, narednih 10 godina zelim dobijati fotografije, ako je u blizini - vidjeti psa, da se poigra sa mojim psom.
ukoliko su ti potrebna pojasnjenja iz obligacionog prava - mozes se obratiti nekom advokatu.

Ne radi se ni o kakvoj torturi.
U pocetku se barem sedmicno cujem sa vlasnicima da vidim kako se pas navikava, kasnije posjete
nije to nikakvo maltretiranje
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#62 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by zvrk »

Kasnije sam odustala da ista poduzmem, sta sam mogla uraditi, otici do njih i nagovoriti im se?

I sad ja trebam tim ugovorom takve osobe nagovoriti da drze psa ako ne zele. Ipak mislim da je psu bolje na ulici nego kod ljudi koji ga ne zele.
takve osobe ti ugovor ne bi nikad ni potpisale
u tome je ljepota
akot i mozes tek tako sicati pse, ja ne mogu, nakon sto ulozim vremena, truda, novca i zivaca - ne zelim za dva mjeseca ponovo vidjeti tog psa na ulici izranjavanog i napustenog
to nema svrhe nikakve


Kod mene je parola, "ako bude problema, vratite mi ga, nemojte ga na ulicu, znaci direkt meni".

procitaj moj post ponovo


ps - sto ti nisu vratili vucjaka ili ga ti trazila nazad? ( tek onako pitam da ukazem na nedosljednosti u tvojim postovima) - nemoj odgovoriti molim te
Last edited by zvrk on 24/05/2012 21:44, edited 3 times in total.
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#63 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by zvrk »

seda wrote:ne opravdavam nikoga, a pogotovo ne onu koja je prodala tog psa il kako se vec ponasala prema njemu .... ali , da si meni dala tog psa, pa me zvala, raspitivala se itd. itd. i ja bih te odje*o u 100 pi**i materina .. znaci ti si ga dala njima, i ti bi jos da odlucujes kako ce oni postupati sa njim ??
ako ti dam psa pod uslovom da ostane kod tebe ili da ga vratis meni,
da ga ne drzis na lancu
i da ga humano tretiras

normalno je da ces TAKO postupati sa njim

ali eto, ja sam naucila svoju lekciju

a nadam se da ce i ostali koji ne daju psa prvom koji naidje i pokaze interes za "robu" pa nikad ne pitaju sta je bilo sa njim
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#64 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by zvrk »

Lex77 wrote:Čitam ovu temu i mogu samo reči:grozno!
Ja pratim malo topic o udomljavanju na forum.hr i tamo stalno spominju Ugovor o udomljavanju. Ne znam što točno piše u njemu, ali možda bi to bilo rješenje?
to i jeste jedino rjesenje
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#65 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by jaca-maca »

@zvrk

Cuti se s vlasnicima je ok, ali kako znati da te ne lazu? Sto se tice posjecivanja, kako ces posjecivati psa ako su vlasnici odnosno pas u drugom gradu?

Eno ja sad ne ulazem truda u te pse? Mogu ti samo reci da nisam od onih osoba koje drze pse u nekoj supi i udomljavaju ih. Ja ih drzim u svojoj kuci, hranim, pazim i ucim ih. Nekad sam znala imati dva psa, pored toga sto imam i svog. I naravno da ih ne dajem prvom koji naidje.

Mislim da je taj ugovoran bezvrijedan s tehnickog aspekta. Poenta je vise psihicki aspekt koji taj ugovor predstavlja buducim vlasnicima. Ali izgleda da ti ne vidis kakvi sve debili imaju i hoce pse. Cak i oni koji ispunjavaju sve uslove, i potpisu ugovor...

Sto se tice vucijaka, oglas sam vidjela i odmah sam nazvala te ljude, rekli su mi da nisu imali vremena da idu na vikendicu gdje je bio pas i da su ga vec udomili.

P.S. I ne moras biti tako drska...
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#66 Re: PREVARANTi - obavezno stivo za sve koji udomljavaju

Post by zvrk »

nisam drska

nije Bosna bas SAD da se ne moze obici pas jednom godisnje.

ugovor je pravni aspekt, a ne tehnicki. i ne moze biti bezvrijedan. To je otprilike kao reci da je ugovor o kupoprodaji auta bezvrijedan

Ali zaista ne bih u dubinu, postoji razlog zasto se pravo studira i zasto zakon o obligacijama ima preko 1000 članova
Post Reply