PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 82063
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1626 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by Truba »

izvadiš dlaku s okolnim tijestom i nastaviš jesti
isto i s muhama i mrtvim žoharima :D

što pravite frku :D
zdruzdjo
Posts: 5225
Joined: 16/08/2009 00:27

#1628 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by zdruzdjo »

duminjo wrote:
zdruzdjo wrote:
duminjo wrote: :facepalm:

Zasto?
Jel to nesto sto vi ne bi uradili.
Ja za svoje pare ocekujem uslugu koju platim.
Ma nisi ti nikad bio ugostitelj a Takvi gosti ne trebaju ni jednoj kafani
Skolovan za to
Sa ljubavlju izabran poziv a ne zato se nije moglo upisati nigdje pa daj sta das.
I radim taj posao duze nego sto neki ovdje na forumu imaju godina.

Paaaa mislim da upadam u profil.
Ali nevazno.

Uglavnom fazon je sto su kod nas mnogi nazovi konobari i barmeni(neskolovani) postali mentalno kao i taksisti. Nesto s visine. Isto da su doktori nauka sve do jednog.

Ovakvi gosti ne trebaju ni jednoj kafani u kojoj kolo vode ovakvi kao sto su navedeni u ovoj temi.
zdruzdjo
Posts: 5225
Joined: 16/08/2009 00:27

#1629 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by zdruzdjo »

Ovako
Pravilo usluzivanja kaze: Usluzujes ljude ali nisi sluga.

Od tvoje usluge zavisi posao ustanove u kojoj radis.
Znaci
Jedno uljudno(pozeljno uz osmjeh): dobar dan/jutro/vece zatim "izvolite" ili neki drugi nacin upita o gosta za zeli i vec si ga "kupio" i dao mu do znanja da ti je drago sto ce ti za tvoju uslugu ostaviti novac i vjerovatno, ako ono poslije toga bude u redu, ce doci ponovo.

To je osnov. Ne treba sad ocekivati od konobara da te masira ili ceska testise jer su se oznojili. Nista vise a ni nista manje od onoga sto je po pravilu.
Osmjeh je cudo. Lijep nacin komunikacije je magican.
Ne kazem, ima gostiju koji su da bog mili sacuva. Takvima se radi "osveta" koju poznaju samo oni koji su radili/rade u usluzivanju. Nemojte ni sumnjati u to da li ili ne.
Konobarski posao treba postovati. Tezak je. Ali oni pravi koji rade kako treba uvijek budu zadovoljni zaradom. Zaradi se tu mimo plate uvijek.

Evo dati cu primjer sebe.
Meni je kafa cejf i imam nacin na koji je pijem i trazim i naglasim. Nista komplikovano niti zahtjevno za onoga ko je pravi. Kad mi se ispostuje to uvijek ostavljam konobaru baksis. Bas iz razloga sto znam kakav je to posao i sto je ukazao postovanje time sto je ispostovao moju sitnu zelju.
Ako ne ispuni to, nema baksisa
Ako mi na pocetku nije pristupio sa dobar dan/jutro/vece, nema baksisa
Ako je smrknut, nema baksisa.
Ja ne pusim, supruga da. Ako konobar dopusti da u pepeljari budu dva opuska, nema baksisa.
Ako mi donese casu/solju/tanjir koji/a nije dobro opran, nema baksisa.
I to sve je ono sto se uci u skoli u prvom srednje.
Neki dan supruga i ja sjedimo u bbi u jednoj kafani. Podne i kafenisemo. Dolazi momak cca 23-24 godine i srdacno pozdravlja uz uljudno "izvolite"
Kazem konobaru za svoju kafu a supruga svoje naruci. Odlazi i vraca se za dvije minute. I kaze uz osmjeh izvinite molim vas kako ste ono rekli za kafu ne bih da budete nezadovoljni a nisam siguran da li sam dobro prenio barmenu. Kazem mu. Donio je stvarno ispravno odmah zatim opet uz izvinjenje. Ostavio sam mu baksis cjenu svoje kafe. Zaista. Gleda u mene kao ono jesam li siguran. Reko kad je neko srdacan i radi svoj posao sa ljubavlju i voljom onda je to u redu za baksis.
E tako ako se desi danas 4-5 puta, onda on moze npr. fino izvesti svoju djevojku navece samo zato sto je bio taj dan nasmijan i uljudan.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1630 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by supercali »

Kako i pretpostavih skorojevic koji fura neki nivo
Cuj cim su 2 opuska nema baksisa
Pa reci nema baksisa dok ne otpjeva cesaricu sa tacnim tonovima i vozdra
I cuj baksis u visini kafe kao da je kafa 5 maraka jbt a ne 2 marke ili koliko vec
zdruzdjo
Posts: 5225
Joined: 16/08/2009 00:27

#1631 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by zdruzdjo »

Jedne prilike sam u mostaru ostavio momka bez posla. Ne sa tom namjerom ali tako je ispalo.
Posao me zavrnuti za iznos koji smo pojeli ravno duplu cjenu. Kontajuci da je to cjena ok, jer ipak je jek sezone i deru se turisti. Jos sam ostavio baksis jer je stvarno bio usluzan i uljudan.
Stao sam na izlazu iz baste i racunam sa nota racuna. Onako kao za sebe i gledam u kusur. Sjedi lik(ispostavi se da je gazda kasnije) za barom sa barmenom i vidi me da racunam, i pita sta je. Reko koliko je to i to. Rece barmen cjenu. Skontam za dvije porcije jela dupla cifra.
Kosa mi se digne i krenem nazad u bastu. Skoci lik sa stolice pred mene, molim vas da vidim sta je. Dadnem mu nota racun i kazem e baja me zavrnuo duplo. Ode gazda blijed ko krpa u bastu i vodi ga sa sobom. Zgrdio ga, vratio pare izvinuo se, ponudio nam pice gratis.
Malo nakon sto smo izasli iz kafane, vidim konobar uz mostarsku kaldrmu ode pjeske crven ko paprika.
Znaci nemoj biti dzukela mozes malo pokusati zavrnuti ali ne bas duplo. Na kraju ako nisi siguran, uvijek ima digitron, mobitel....pa sracunaj.
E to je ta japija kad dodje smrknut pa konta daj ba pare i bjezi odavde.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1632 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by supercali »

Ma naravno da toga ima
Mene je par njih htjelo zavrnuti za cifre al su neki otisli neki dobili otkaz ne zbog mene konkretno al vjerovatno zbog nekog drugog
Ako sam u tom kaficu gdje radi taj narucujem od drugog konobara i namjerno ostavljam veci baksis nego sto bih da vidi kreten da na duge staze bi vise dobio od mene nego sto me pokusao zakinuti
Al generalno stoke medju musterijama klijentima gostima nazovite kako hocete ima previse tako da za neke stvari razumijem konobare
Samo je problem ako to prenese na ostale goste a ne samo na tome sto ga je iznervirao ponizio ili sl
zdruzdjo
Posts: 5225
Joined: 16/08/2009 00:27

#1633 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by zdruzdjo »

supercali wrote:Kako i pretpostavih skorojevic koji fura neki nivo
Cuj cim su 2 opuska nema baksisa
Pa reci nema baksisa dok ne otpjeva cesaricu sa tacnim tonovima i vozdra
I cuj baksis u visini kafe kao da je kafa 5 maraka jbt a ne 2 marke ili koliko vec
Buraz, tako to ide. Nikakav nivo. Nikakvo skorojevic-stvo. Nivo se ganja u high ekskluzivnim restoranima u kojim mnogi nisu nikad ni nos privirili.

U skoli se uci to i na praksi. cak pepeljara ne smije biti ni prljava kad ti je vrati. Finese zanata koje obican puk ne primjecuje, a tu su i vrlo su bitne. Ima pravilo gdje sta ide. Ti kad sjednes u restoranu za namjesten sto za veceru, neces ni primjetiti 10 stvari za koje treba posvetiti paznju prilikom namjestanja. Vjeruj da se u vrijeme mog skolovanja za takve stvari padalo na popravni. Ne znam sad.
Npr stek se zna kakav mora biti isprzen. I od kojeg se djela mesa pravi sta. Tebe kao finalnog konzumenta interesuje finalni rezultat, tj da si zadovoljan. A ako ti je npr casa prljava, jelo hladno, solnica flekava i prazna, stolnjak prljav, konobar namrsten i zgurdumljen....moras biti nezadovoljan.
I odmah sam rekao: nista vise ali ni nista manje od onoga sto je po pravilu. Znaci cesarica je bezveze komentar. A i ne volim bas olivera.

Ne znam koja ti je struka ali sigurno imas neka pravila koja postujes u svom radu i kad bi ti neko drugi to radio sto ti radis, ne bi dao da se ide ispod toga.

I kafa je bila 2.5km i toliko je iznosio kusur za koji sam rekao da zadrzi. Iznos je bio 17.5km. Za "kulturan' baksis se smatra 10% od ukupnog iznosa.
U high sky restoranima koji drze do renomea ti se na kulturan nacin vrati dio baksisa ako on prelazi 25% od ukupnog ceha.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1634 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by supercali »

Znam ja dobro gdje sta ide kod serviranja vecera i sl samo sto ja to ne volim i ne idem na takva mjesta osim ako nije familijarno ili poslovno
To oko zvanja sefova i sl mogu se kladiti da nisi bio u tim high-end restoranima pa da je konobar neki sa ulice nego si bio u mostarlicu brajlovicu zelji i sl mogu s3 kladiti a glumis kao da si bio u meriotu a da je racun 160 a ne 24 marke
2,5 marke i ti kontas vau niko mu nije dao toliko pa tebe mora tapsati po ramenu daj ba smanji te prohtjeve i smanji dozivljaj da si neka faca jer vozis kao i ja auto od 10-ak hiljada a ne rols rojsa

Ja sam siguran i znam da normalni bogatasi koji mogu kupiti sve na forumu se lezernije i bolje ponasaju prema konobarima nego ovi koji zele nekoga glumiti

Sto se tice mog zvanicnog posla sada moze raditi skoro svako samo moras biti ok s rajom i to je to
Moj drugi posao koji radim van toga je takav da sam sam svoj gazda i imam srecu da mogu reci s tobom ne zelim da saradjujem jer trazis nesto sto se ne moze platiti i sl


Ps. To oko baksisa je preseravanje tesko
10% 20% sranja
To su uveli ameri gdje placa radnike sicu a zaradjuju preko baksisa
U japanu nema baksisa nikako i ako mu pokusas dati nadje se uvrijedjen
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66548
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1635 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by _BataZiv_0809 »

Nikad se necu zacudit sto je kod nas otvaranje kafane poslovni poduhvat na kojeg se odlucuje i Kunto i Panto. Taj posao je mix umjetnosti, zen budizma i Šun Cu umjeca ratovanja...od kad oči otvoriš u 5 ujutru, do iza ponoci dok ispratis zadnje goste kojima moras biti na usluzi iako ti opasno idu na kurac i ide ti se kuci... Znam iz prve ruke. Probao sam taj zivot i taj dinar i radije bih bio lucki radnik u Beringovom moreuzu nego to....

Isto tako vecina ljudi koji rade kao konobari-rade to jer su primorani. Ne ocekujte od njih cuda.
zdruzdjo
Posts: 5225
Joined: 16/08/2009 00:27

#1636 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by zdruzdjo »

supercali wrote:Znam ja dobro gdje sta ide kod serviranja vecera i sl samo sto ja to ne volim i ne idem na takva mjesta osim ako nije familijarno ili poslovno
To oko zvanja sefova i sl mogu se kladiti da nisi bio u tim high-end restoranima pa da je konobar neki sa ulice nego si bio u mostarlicu brajlovicu zelji i sl mogu s3 kladiti a glumis kao da si bio u meriotu a da je racun 160 a ne 24 marke
2,5 marke i ti kontas vau niko mu nije dao toliko pa tebe mora tapsati po ramenu daj ba smanji te prohtjeve i smanji dozivljaj da si neka faca jer vozis kao i ja auto od 10-ak hiljada a ne rols rojsa

Ja sam siguran i znam da normalni bogatasi koji mogu kupiti sve na forumu se lezernije i bolje ponasaju prema konobarima nego ovi koji zele nekoga glumiti

Sto se tice mog zvanicnog posla sada moze raditi skoro svako samo moras biti ok s rajom i to je to
Moj drugi posao koji radim van toga je takav da sam sam svoj gazda i imam srecu da mogu reci s tobom ne zelim da saradjujem jer trazis nesto sto se ne moze platiti i sl


Ps. To oko baksisa je preseravanje tesko
10% 20% sranja
To su uveli ameri gdje placa radnike sicu a zaradjuju preko baksisa
U japanu nema baksisa nikako i ako mu pokusas dati nadje se uvrijedjen

Buraz fakat kenjas.
Ok to si ti i to znam vec odavno sa foruma.

Bogatasi. E vjeruj da ne znas kako se odnose. Mogao bih ti jedan esej napisati na temu sta sam se sve nagledao ikakvih likova koji imaju neizmjerljivo a kako se odnose.

Baksis koji sam dao. uopste nije fazon iznos. To je nesto. Cin zahvalnosti koji je mimo onog placenog za rad. Ima tu tradicije oko samog pojma davanja baksisa ali....
Poklonos djevojci malsacak i ne znaci da ces odmah "dobiti". Sam cin je to.

Ovo oko 10-20% si opet u krivu. Necu se natakat sa tobom. Jebe mi se misli sta hoces.
Nisam cesto bio u high end restoranima. Nisam te gradje. Niti novcanih mogucnosti kao i mnogi ovdje.
Ali to ne znaci da mi u npr chipas-u treba staviti prljav tanjir ili dlaku u pohovanom siru.

E kad vec spomenu:
U brajlovicu bio jednom!!!!! Nakon tog jednom, imao sam priliku da vidim kuhinju, higijenu, masine u kojim semjesaju cevapi i prave, radnike i nikaaaad vise. Sta zato sto nije meriot ja trebam smanjiti dozivljaj pa mi mozes govna servirati i praviti meso kao da se za svinje servira.

Udjes u zelju i konobar ti broji cevape cekajuci da pojedes i razgulis i trpa goste na rame da ti sjednu jer je guzva i "bujrum bujrum ima mjesta". Opet nije meriot pa cemo smanjiti dozivljaj i pustiti nekoga u krilo da ti sjedne dok jedes jer je eto guzva a ni cevapi nisu 15 km pa mozemo malo spustiti granice.
Ma ne dam ispod onog necega pa makar da je jednu marku dvije kafe i dvije kole.
Placam uslugu i robu. A tvoje je da je prodas najbolje sto mozes po cjeni za koju mozes. I da mene kao kupca napravis zadovoljnim. Ako neces, ama ima ko hoce.

Evo tajna. Odes kod kovacevica u jablabici. Hoces mesa kilu-dvije. Udjes kod onog sto sjece meso. Stariji lik i odmah zovnes konobara i kazes daj krusku meni i njemu.
Nazdravis i upitas se malo onako. Cin sitan, ali dobar. Tebe kostalo malo skoro nista, a vidjces meso kakvo ce ti probrati.

E tako ovi u vapianu. Neces da pogledas gosta koji je dosao da nesto kupi. Nemoj. Ode on dalje.
Gazda ce osjetiti da je danas los dan. Pa treci, pa peti....pa onda pigleda ko je radio te dane. Ahaaaaa onaj zichro. Pa znaci da je do zichre jer sabaheta napravi duplo posla od zichre......i ode zichro.
Debeli Krastavac
Posts: 81
Joined: 03/04/2018 18:16

#1637 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by Debeli Krastavac »

pik.ba leglo duhovitih prevaranata i polusvjeta :D
zdruzdjo
Posts: 5225
Joined: 16/08/2009 00:27

#1638 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by zdruzdjo »

_BataZiv_0809 wrote:Nikad se necu zacudit sto je kod nas otvaranje kafane poslovni poduhvat na kojeg se odlucuje i Kunto i Panto. Taj posao je mix umjetnosti, zen budizma i Šun Cu umjeca ratovanja...od kad oči otvoriš u 5 ujutru, do iza ponoci dok ispratis zadnje goste kojima moras biti na usluzi iako ti opasno idu na kurac i ide ti se kuci... Znam iz prve ruke. Probao sam taj zivot i taj dinar i radije bih bio lucki radnik u Beringovom moreuzu nego to....

Isto tako vecina ljudi koji rade kao konobari-rade to jer su primorani. Ne ocekujte od njih cuda.
Pa u tome je fazon.
Otvoris restoran a prvo ti nemas pojma o ugostiteljstvu, nemas nikoga zaposlenog a skolovanog da zna razlikovati casu za bijelo vino, od case za crno, od case za viski....
Onda taj neko ko ti radi pod pritiskom posla pocne svoje frustracije sipati. Onda pocne posao padati. Onda plate odose dole. Onda odose gosti......
Ne kazem, ima ljudi koji su voljni da nauce. I trude se. Ali moras biti "in".
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1639 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by supercali »

zdruzdjo wrote:
supercali wrote:Znam ja dobro gdje sta ide kod serviranja vecera i sl samo sto ja to ne volim i ne idem na takva mjesta osim ako nije familijarno ili poslovno
To oko zvanja sefova i sl mogu se kladiti da nisi bio u tim high-end restoranima pa da je konobar neki sa ulice nego si bio u mostarlicu brajlovicu zelji i sl mogu s3 kladiti a glumis kao da si bio u meriotu a da je racun 160 a ne 24 marke
2,5 marke i ti kontas vau niko mu nije dao toliko pa tebe mora tapsati po ramenu daj ba smanji te prohtjeve i smanji dozivljaj da si neka faca jer vozis kao i ja auto od 10-ak hiljada a ne rols rojsa

Ja sam siguran i znam da normalni bogatasi koji mogu kupiti sve na forumu se lezernije i bolje ponasaju prema konobarima nego ovi koji zele nekoga glumiti

Sto se tice mog zvanicnog posla sada moze raditi skoro svako samo moras biti ok s rajom i to je to
Moj drugi posao koji radim van toga je takav da sam sam svoj gazda i imam srecu da mogu reci s tobom ne zelim da saradjujem jer trazis nesto sto se ne moze platiti i sl


Ps. To oko baksisa je preseravanje tesko
10% 20% sranja
To su uveli ameri gdje placa radnike sicu a zaradjuju preko baksisa
U japanu nema baksisa nikako i ako mu pokusas dati nadje se uvrijedjen

Buraz fakat kenjas.
Ok to si ti i to znam vec odavno sa foruma.

Bogatasi. E vjeruj da ne znas kako se odnose. Mogao bih ti jedan esej napisati na temu sta sam se sve nagledao ikakvih likova koji imaju neizmjerljivo a kako se odnose.

Baksis koji sam dao. uopste nije fazon iznos. To je nesto. Cin zahvalnosti koji je mimo onog placenog za rad. Ima tu tradicije oko samog pojma davanja baksisa ali....
Poklonos djevojci malsacak i ne znaci da ces odmah "dobiti". Sam cin je to.

Ovo oko 10-20% si opet u krivu. Necu se natakat sa tobom. Jebe mi se misli sta hoces.
Nisam cesto bio u high end restoranima. Nisam te gradje. Niti novcanih mogucnosti kao i mnogi ovdje.
Ali to ne znaci da mi u npr chipas-u treba staviti prljav tanjir ili dlaku u pohovanom siru.

E kad vec spomenu:
U brajlovicu bio jednom!!!!! Nakon tog jednom, imao sam priliku da vidim kuhinju, higijenu, masine u kojim semjesaju cevapi i prave, radnike i nikaaaad vise. Sta zato sto nije meriot ja trebam smanjiti dozivljaj pa mi mozes govna servirati i praviti meso kao da se za svinje servira.

Udjes u zelju i konobar ti broji cevape cekajuci da pojedes i razgulis i trpa goste na rame da ti sjednu jer je guzva i "bujrum bujrum ima mjesta". Opet nije meriot pa cemo smanjiti dozivljaj i pustiti nekoga u krilo da ti sjedne dok jedes jer je eto guzva a ni cevapi nisu 15 km pa mozemo malo spustiti granice.
Ma ne dam ispod onog necega pa makar da je jednu marku dvije kafe i dvije kole.
Placam uslugu i robu. A tvoje je da je prodas najbolje sto mozes po cjeni za koju mozes. I da mene kao kupca napravis zadovoljnim. Ako neces, ama ima ko hoce.

Evo tajna. Odes kod kovacevica u jablabici. Hoces mesa kilu-dvije. Udjes kod onog sto sjece meso. Stariji lik i odmah zovnes konobara i kazes daj krusku meni i njemu.
Nazdravis i upitas se malo onako. Cin sitan, ali dobar. Tebe kostalo malo skoro nista, a vidjces meso kakvo ce ti probrati.

E tako ovi u vapianu. Neces da pogledas gosta koji je dosao da nesto kupi. Nemoj. Ode on dalje.
Gazda ce osjetiti da je danas los dan. Pa treci, pa peti....pa onda pigleda ko je radio te dane. Ahaaaaa onaj zichro. Pa znaci da je do zichre jer sabaheta napravi duplo posla od zichre......i ode zichro.
Ti bogatasi kojih si se nagledao kladim se da su isti skorojevici koji kontaju ako imaju da mogu sta hoce
Samo je pitanje kolicine novca
Prije rata bio vodoinstalater danas neki gazda tipa baubeton i to je ta prica
Nagledao sam se i ja tih al za mene oni nisu bogatasi nego lopovi

Udjes u zelju i konobar ti gleda kad ces pojesti to je zadnji put da bi mi brojao da ne znam kakvi su cevapi al jok kod nas se trpi brojanje samo da se kaze jeo u zelji cevape
Zato sto nije meriot ne mozes ni ocekivati sve po ps-u u tome je poenta a ne da ti moze servirati

Vidis imamo drugacije uglove gledanja
Znas ono na pola prazna ili na pola puna casa
Nas dvojica je vidimo razlicito
Bas na ovom primjeru oko brajlovica
Jer ti za 20 maraka ocekujes da bude meriot e ne moze iz vise razloga zato i ocekuj hranu serviranu za svinje

Otkrit cu ti jednu tajnu ne idem po pecenjarama restoranima i sl bas iz razloga gore navedenih
zdruzdjo
Posts: 5225
Joined: 16/08/2009 00:27

#1640 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by zdruzdjo »

supercali wrote:
Zato sto nije meriot ne mozes ni ocekivati sve po ps-u u tome je poenta a ne da ti moze servirati

Vidis imamo drugacije uglove gledanja
Znas ono na pola prazna ili na pola puna casa
Nas dvojica je vidimo razlicito
Bas na ovom primjeru oko brajlovica
Jer ti za 20 maraka ocekujes da bude meriot e ne moze iz vise razloga zato i ocekuj hranu serviranu za svinje

Otkrit cu ti jednu tajnu ne idem po pecenjarama restoranima i sl bas iz razloga gore navedenih
E vidis
U tome je fazon

Imas ps koji je neki osnov. to je npr cist stolnjak, cista casa, uljudan pozdrav konobara, nesmrknuta faca istog, uredan pribor za jelo, prosuta pepeljara.....Sve to se postize radom. I kosta normalnu cjenu za neku takvu uslugu.

A imas ps+luxuz tipa srebreni pribor za jelo, voda sa limunom za sapiranje ruku, ustirkane platnene salvete, vise konobara koji posluzuju za jednim stolom sinhronizirano, molekularna kuhinja, ugrijani tanjiri, egzoticne namjernice, jelovnici bez cjena.....jos puno toga. I to se placa.

Ja ne ocekujem da npr uz kafu za 2 km dobijem visoko ispoliranu srebrenu kasikicu za istu i ustirkanu platnenu salvetu da obrisem usta i vodu nasutu u kristalnu casu. Ali ocekujem onaj odozgo osnov. Tj minimum system requirements.

Eeeee bogami su cjene kod brajlovica malo vise. Malo puno vise. Mjerljive su sa nekim veoma ekskluzivnim restoranima. A usluga. Hmmmmmm Daaaaj ba.
I moze biti za "20 maraka" odlicna usluga. Ne treba puno. Naravno ne "meriot type" ali sasvim zadovoljavajuce, bez i jedne zamjerke. Normalne i ne snobovske.

Dobro za pecenjare stvar izbora. Znam gdje idem i ne pokusiram puno.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1641 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by supercali »

zdruzdjo wrote:
supercali wrote:
Zato sto nije meriot ne mozes ni ocekivati sve po ps-u u tome je poenta a ne da ti moze servirati

Vidis imamo drugacije uglove gledanja
Znas ono na pola prazna ili na pola puna casa
Nas dvojica je vidimo razlicito
Bas na ovom primjeru oko brajlovica
Jer ti za 20 maraka ocekujes da bude meriot e ne moze iz vise razloga zato i ocekuj hranu serviranu za svinje

Otkrit cu ti jednu tajnu ne idem po pecenjarama restoranima i sl bas iz razloga gore navedenih
E vidis
U tome je fazon

Imas ps koji je neki osnov. to je npr cist stolnjak, cista casa, uljudan pozdrav konobara, nesmrknuta faca istog, uredan pribor za jelo, prosuta pepeljara.....Sve to se postize radom. I kosta normalnu cjenu za neku takvu uslugu.

A imas ps+luxuz tipa srebreni pribor za jelo, voda sa limunom za sapiranje ruku, ustirkane platnene salvete, vise konobara koji posluzuju za jednim stolom sinhronizirano, molekularna kuhinja, ugrijani tanjiri, egzoticne namjernice, jelovnici bez cjena.....jos puno toga. I to se placa.

Ja ne ocekujem da npr uz kafu za 2 km dobijem visoko ispoliranu srebrenu kasikicu za istu i ustirkanu platnenu salvetu da obrisem usta i vodu nasutu u kristalnu casu. Ali ocekujem onaj odozgo osnov. Tj minimum system requirements.

Eeeee bogami su cjene kod brajlovica malo vise. Malo puno vise. Mjerljive su sa nekim veoma ekskluzivnim restoranima. A usluga. Hmmmmmm Daaaaj ba.
I moze biti za "20 maraka" odlicna usluga. Ne treba puno. Naravno ne "meriot type" ali sasvim zadovoljavajuce, bez i jedne zamjerke. Normalne i ne snobovske.

Dobro za pecenjare stvar izbora. Znam gdje idem i ne pokusiram puno.
Pa zasto brajlovic ima takve cijene? Zato jer nasem narodu odgovara taj ambijent i on dize cijene
Brajlovic i kompanija bi komotno mogla duplo vece cijene dici od meriota i sl ja bih se kladio da bi bilo puno mozda ne kao sada al bi bilo puno

Problem generalni je da ljudi ovdje za 20 maraka ocekuju uslugu kao meriot a konobar sa ulice pokupljen a kad odes na mjesta gdje dobivas tu uslugu onda kaze a skupo 50 maraka ili sta je on meni stavio 2 koluta mesa kad ja za te pare mogu kupiti kilo janjentine
Nasi ljudi generalno ne zele da plate uslugu nego proizvod al ocekuju uslugu

Ja mogu sutra poceti kao konobar i jedino od mene kako treba bi dobio pozdrav i ophodjenje ostalo sve bi rekao kakav je ovo konobar u pm em smotan em ne zna a gazda mene primio jer konobara sa znanjem treba platiti vise od 400 maraka ili koliko vec se krecu plate
zdruzdjo
Posts: 5225
Joined: 16/08/2009 00:27

#1642 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by zdruzdjo »

Evo nadjoh sliku.
Prije par mjeseci u metropolisu.
Znaci tada zadnji put usao i nikada vise kad bi bilo pola od cijene bilo gdje u gradu
Dolazi voda suprugi uz kafu. U "ovome".
I sta mozes ocekivati od nekog jela spremljenog tu ako je ovo ono sto se iznese pred gosta.
Cim sam uslikao zovnuo sam konobara i rekao mu da vrati ovo i da mi donese ili normalnu casu ili ako nema onda ne treba nikako.
Donio neku visoku kao za bijelo vino. Naravno runjav nos, ni izvinite ni pardon........
Image
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1643 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by supercali »

zdruzdjo wrote:Evo nadjoh sliku.
Prije par mjeseci u metropolisu.
Znaci tada zadnji put usao i nikada vise kad bi bilo pola od cijene bilo gdje u gradu
Dolazi voda suprugi uz kafu. U "ovome".
I sta mozes ocekivati od nekog jela spremljenog tu ako je ovo ono sto se iznese pred gosta.
Cim sam uslikao zovnuo sam konobara i rekao mu da vrati ovo i da mi donese ili normalnu casu ili ako nema onda ne treba nikako.
Donio neku visoku kao za bijelo vino. Naravno runjav nos, ni izvinite ni pardon........
Image
I koliko puta iza toga si otisao u metropolis?
Ja u citavom zivotu bio 3 puta i nisam imao takvih neugodnosti al ne idem tamo iz raznih razloga jedino kad bas "moram"
zdruzdjo
Posts: 5225
Joined: 16/08/2009 00:27

#1644 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by zdruzdjo »

supercali wrote:
Ja mogu sutra poceti kao konobar i jedino od mene kako treba bi dobio pozdrav i ophodjenje ostalo sve bi rekao kakav je ovo konobar u pm em smotan em ne zna a gazda mene primio jer konobara sa znanjem treba platiti vise od 400 maraka ili koliko vec se krecu plate
Pa to je to.
Da li bi cekao da gost sjedi 10 minuta dok ti na mobitelu gledas kako ga je dzeko sinoc zabio? Ne bi.
Da li bi obrisao sto iza gosta? Bi jer je to tvoj posao.
Da li bi promjenio prljavu pepeljaru? Bi to je tvoj posao?(mozda ne bi nakon dva opuska jer ne znas da to tako treba)
Da li bi rekao izvolite? Pa bi vjerovatno. Sigurno si makar malo kulturno odgojen da ti kultura ophodjenja ne bi dozvolila drukcije.
Da li bi promjenio stolnjak koji je neko zalio toplom cokoladom? Pa bi to je tvoj posao.
Mozda ako bih znao da sam ja redovna musterija i da pijem kafu takvu i takvu bi mi je donio bas takvu.
Mozda bi bio i nasmijan jer je eto lijep dan.
I sigurno bi na tih nekih cca 400 km ubo jos 100-150 mjesecno
Last edited by zdruzdjo on 06/04/2018 21:09, edited 1 time in total.
zdruzdjo
Posts: 5225
Joined: 16/08/2009 00:27

#1645 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by zdruzdjo »

supercali wrote: I koliko puta iza toga si otisao u metropolis?
Ja u citavom zivotu bio 3 puta i nisam imao takvih neugodnosti al ne idem tamo iz raznih razloga jedino kad bas "moram"

Nikad i nikad necu sigurno vise.

Mozda ako kakva sila natjera. Volio sam tu sjesti ljeti. Ne koliko zbog "vidjenja" nego sto mi je to bilo blizu jednoj lokaciji gdje sam bio cesto.
Sad vise ne.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1646 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by moonca »

A. jel' vam drago kada vas konobar prepozna i ako zna vase ime, naglasi ga?

Ja idem na ista mjesta na kafu i kada sam na vratima, momak iza pulta vec sipa. :-D budem velikodusna sa baksisem :-D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1647 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by supercali »

zdruzdjo wrote:
supercali wrote: I koliko puta iza toga si otisao u metropolis?
Ja u citavom zivotu bio 3 puta i nisam imao takvih neugodnosti al ne idem tamo iz raznih razloga jedino kad bas "moram"

Nikad i nikad necu sigurno vise.

Mozda ako kakva sila natjera. Volio sam tu sjesti ljeti. Ne koliko zbog "vidjenja" nego sto mi je to bilo blizu jednoj lokaciji gdje sam bio cesto.
Sad vise ne.
Pa imas odmah do onaj kimono ne znam da li imaju sve kao metropolis imas nize one turke sta li vec znaci ista razdaljina od te lokacije
Uglavnom tesko je ovdje raditi s ljudima jer dosta njih ocekuje previse od konobara prodavacica salterusa i sl

Generalno vjerujem da nisi los to sto te ja malo vise prozivam izvini al to radim svakome ko trazi nesto a radi drugacije
To mi je ostalo u pamcenju zbog saobracaja ne ovdje
Uglavnom da ne skrenemo s teme
Ima dosta do gostiju musterija i sl pa je tako i sa prodavacima konobarima i ostalima sto ne znaci da i medju njima nema gamadi
Ja trenutno radim i sa klosarima i sa gospodom tipa politicari biznismeni svih profila i sl
I vjeruj mi manje te glava boli sto onaj potrosi 1000 i nema prigovora nego onaj sto potrosi 5-10 maraka
Ponasanje je takvo da onaj od 1000 kad bi se gledalo mogao bi brisati noge od mene al to ni jedan ne radi dok ovi sa 5-10 pokusavaju
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1648 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by supercali »

moonca wrote:A. jel' vam drago kada vas konobar prepozna i ako zna vase ime, naglasi ga?

Ja idem na ista mjesta na kafu i kada sam na vratima, momak iza pulta vec sipa. :-D budem velikodusna sa baksisem :-D
Ja se obradujem i kad mi pogrijesi ime :mrgreen:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1649 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by moonca »

supercali wrote:
moonca wrote:A. jel' vam drago kada vas konobar prepozna i ako zna vase ime, naglasi ga?

Ja idem na ista mjesta na kafu i kada sam na vratima, momak iza pulta vec sipa. :-D budem velikodusna sa baksisem :-D
Ja se obradujem i kad mi pogrijesi ime :mrgreen:
Tako je, mala prica moze biti, al ' i ne mora.

To je nekada i pick up line-- ono, jao licis na mog druga-- to ja nekada radim :lol:
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#1650 Re: PREVARANTI,NAJGORE USLUGE I NAJNEUSLUŽNIJI LJUDI U SARAJEVU!

Post by cendlerbing »

supercali wrote: Pa imas odmah do onaj kimono ne znam da li imaju sve kao metropolis imas nize one turke sta li vec znaci ista razdaljina od te lokacije
Kimono uvijek top ljubaznost...dočekaju te s vrata sa osmijehom i pozdravom, svi koje susretneš pogledom. Kahveci...tako-tako.
Post Reply