Prevaranti na PIK-u

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#6626 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by RagibUzoriti »

zippoo87 wrote: 16/01/2021 13:21 Evo malo jednog pacijenta od sinoc
Dakle prodavac je ovaj https://www.olx.ba/profil/floyd21 ...neko nepismeno seljance,pa pazite se...prodaje samsung s8 ,burn in na displayu najgori koji sam u zivotu vidio i kaze kakav burn ,on nema pojma ni sta prodaje ili se pravi budala (mislim da je ovo drugo)
Nakon prepiske me blokirao...a evo prepiska u SS

Image

Image

Image

Image
Image

Ti mozes ovdje samo biti pacijent. Uslikao ti i ako ti se svidja, uzmi. Ako ne svidja, zaobidji ga, eventualno zahvali kulturno i vozdrica.

Ovako ti nesto raspravljas oko cijene i neka seljacka prepucavanja.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66027
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6627 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by _BataZiv_0809 »

Ne kontam sto se prepucavate? Zahvali se , reci ne pase mi i libo te rackaš
zippoo87
Posts: 15532
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6628 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by zippoo87 »

Sta se prepucavam...prvo je oglasio oglas sa 2 slike,ugasen ekran i nista se ne vidi...onda sam trazio sliku sa upaljenim displayom i poslao mi ovo .
Trazio za telefon 200 KM,ja mu napisao da je display gotov i da vidi na yt o cemu se radi...jer ne zna svako sve detalje.

A da paradoks bude veci...kasnije u toku dana,javlja se ponovo na moj oglas,nudi mi ovaj telefon i javlja se na viber i zove me hahaha
I ne konta da je sa mnom pricao prije par sati :D
Izgleda da je to neko dijete,ako sam mogao zakljuciti iz razgovora.
avijon
Posts: 1529
Joined: 20/08/2012 22:10

#6629 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by avijon »

zippoo87 wrote: 17/01/2021 13:31 Sta se prepucavam...prvo je oglasio oglas sa 2 slike,ugasen ekran i nista se ne vidi...onda sam trazio sliku sa upaljenim displayom i poslao mi ovo .
Trazio za telefon 200 KM,ja mu napisao da je display gotov i da vidi na yt o cemu se radi...jer ne zna svako sve detalje.

A da paradoks bude veci...kasnije u toku dana,javlja se ponovo na moj oglas,nudi mi ovaj telefon i javlja se na viber i zove me hahaha
I ne konta da je sa mnom pricao prije par sati :D
Izgleda da je to neko dijete,ako sam mogao zakljuciti iz razgovora.
Druze ja se ne bi ni javio na oglas sa 2 slike ako ima jos 500 drugih za s8.
Ako si vec pokuso tako jeftino dobit dobar telefon moras bit spreman i ocekivat ovakve stvari a ne da se zalis nesta.

Kad je poslao sliku napises ne hvala i kraj. Jos ti fino on kaze zaobidji hos nes. Pises romane bezveze
User avatar
Rothmans
Posts: 2860
Joined: 21/11/2019 21:32

#6630 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Rothmans »

avijon wrote: 17/01/2021 14:45
zippoo87 wrote: 17/01/2021 13:31 Sta se prepucavam...prvo je oglasio oglas sa 2 slike,ugasen ekran i nista se ne vidi...onda sam trazio sliku sa upaljenim displayom i poslao mi ovo .
Trazio za telefon 200 KM,ja mu napisao da je display gotov i da vidi na yt o cemu se radi...jer ne zna svako sve detalje.

A da paradoks bude veci...kasnije u toku dana,javlja se ponovo na moj oglas,nudi mi ovaj telefon i javlja se na viber i zove me hahaha
I ne konta da je sa mnom pricao prije par sati :D
Izgleda da je to neko dijete,ako sam mogao zakljuciti iz razgodzvora.
Druze ja se ne bi ni javio na oglas sa 2 slike ako ima jos 500 drugih za s8.
Ako si vec pokuso tako jeftino dobit dobar telefon moras bit spreman i ocekivat ovakve stvari a ne da se zalis nesta.

Kad je poslao sliku napises ne hvala i kraj. Jos ti fino on kaze zaobidji hos nes. Pises romane bezveze
Nije bezveze. Sutra ce neko dobit po usima pa vas eto cmizdrit po forumu
zippoo87
Posts: 15532
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6631 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by zippoo87 »

Rothmans wrote: 17/01/2021 15:33
avijon wrote: 17/01/2021 14:45
zippoo87 wrote: 17/01/2021 13:31 Sta se prepucavam...prvo je oglasio oglas sa 2 slike,ugasen ekran i nista se ne vidi...onda sam trazio sliku sa upaljenim displayom i poslao mi ovo .
Trazio za telefon 200 KM,ja mu napisao da je display gotov i da vidi na yt o cemu se radi...jer ne zna svako sve detalje.

A da paradoks bude veci...kasnije u toku dana,javlja se ponovo na moj oglas,nudi mi ovaj telefon i javlja se na viber i zove me hahaha
I ne konta da je sa mnom pricao prije par sati :D
Izgleda da je to neko dijete,ako sam mogao zakljuciti iz razgodzvora.
Druze ja se ne bi ni javio na oglas sa 2 slike ako ima jos 500 drugih za s8.
Ako si vec pokuso tako jeftino dobit dobar telefon moras bit spreman i ocekivat ovakve stvari a ne da se zalis nesta.

Kad je poslao sliku napises ne hvala i kraj. Jos ti fino on kaze zaobidji hos nes. Pises romane bezveze
Nije bezveze. Sutra ce neko dobit po usima pa vas eto cmizdrit po forumu
E bravo...to je sustina...posalje ti,ti kupis,platis postaru,upalis u kuci,kad ono kurko od telefona
A ovom iznad da repliciram...kada je rekao zaobidji oglas,nisam vise ni odgovarao

I sustina je da budete oprezni i detaljno sve istrazite,da ne dodje do prevare
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#6632 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Snake Eyes »

Izbjegavam da poslujem sa nekim ko je sakrio broj telefona.
Takodjer ne volim ni kada sakrije sve artikle koje je prodao. Citam dojmove koje je dobio, preferiram one koji su iz razlicitih gradova. Cijenim ako je dugo na pik-u. Medju slikama pratim da li je slikao mahanu, ako je ima, onoga sto prodaje. Pratim komunikaciju sa drugim kupcima, ako je javna. U opisima artikala kada vidim napomenu poput "Ako je nekome dosadno neka zaobidje..." hocu da se ospem.
Natrapirdax
Posts: 159
Joined: 23/01/2021 14:12

#6633 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Natrapirdax »

Najgora je furda na piku kad pita može li zamjena pa nudi felne od golfa, jariće, drva, i šta još neće ponuditi fuj
User avatar
Rothmans
Posts: 2860
Joined: 21/11/2019 21:32

#6634 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Rothmans »

Natrapirdax wrote: 24/01/2021 16:19 Najgora je furda na piku kad pita može li zamjena pa nudi felne od golfa, jariće, drva, i šta još neće ponuditi fuj
Sta fali jaricima ?
d_artemisia
Posts: 4
Joined: 30/01/2021 10:59

#6635 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by d_artemisia »

Ugovorila kupoprodaju displeja sa korisnikom, tj korisnicom: https://www.olx.ba/profil/Prodaja2016x
Pitala za cijenu, korisnica odgovorila, meni odgovarala cijena, kažem da šalje. Pitam da li je poslala taj dan, nije uspjela, reko' ok, pošaljite sljedeći dan, ali pošaljite i adresnicu. Pitam opet sljedeći dan da li je poslala i da pošalje adresnicu, kaže da je poslala i da će poslati adresnicu, adresnicu nikad dobila nisam.
Sljedeći dan stiže mi displej poštom, uzimam od poštara, plaćam koliko je i dogovoreno sve. Dolazim kući, otpakujem, kad ono displej pukao, s tim da moram naglasiti da je displej bio zapakovan u papir sa mjehurićima i jako stegnut trakom. Ukopčavam displej da vidim je li to samo fizičko oštećenje ili je otišao čitav, tj. da li su i pikseli mrtvi
Javljam se korisnici na olx, ne odgovara na poruke. Zovemo je i momak i ja putem telefona, ne odogovara. Pišemo joj na viber oboje, opet ne odgovara. Nakon određenog vremena javlja se muž od korisnice, ali momku, koji odmah napada. Kaže nam da pošaljemo slike displeja sa serijskim brojem. Kako nismo tada bili u kući, nismo mogli odmah ni poslati. Pri povratku, pošaljem slike displeja(pošaljem i sliku svog displeja kome je otišao konektor pa zato i kupujem novi), takođe, pošaljem i video da se vidi na kome je koji serijski. Naravno, oni ne odgovaraju.
Javljam se OLX-u gdje objašnjavam čitav problem.... BLA BLA BLA "Korisnik je suspendovan čim smo uočili neregularne radnje, te je izrečena suspenzija. Molimo Vas da shvatite da je OLX.ba samo posrednik u objavi oglasa o kupoprodaji i nije u vlasništvu artikala niti profila, te ne odgovara za eventualni rizik ili štetu proisteklu korištenjem sajta, odnosno trgovinom između korisnika.OLX administracija je u ograničenim mogućnostima kada je u pitanju procjena stanja artikla i rješavanja slučaja." Oni suspendiraju profil na jedno dva dana, pri tome, svako opet može da šalje poruke korisniku, a i da naručuje, tako da mogu reći da nemam riječi za OLX-ovo rješavanje problema.
Što se tiče samog korisnika, malo bolje istražim profil. Skontam da imaju dva profila, drugi profil: https://www.olx.ba/profil/RajvosaShop , gdje na artiklima ostavljaju pozitivne dojmove sa jednog profila na drugi. A i skoro svi pozitivni dojmovi na profilu su iz Sarajeva.
Nakon što se ovo sve izdešavalo vidjela sam da su stavili u opis da se sve mora otvoriti odmah, da nema povrata, da im se mora naglasiti ako je lomljivo, itd.
Dešavalo mi se prije da mi ljudi pošalju pogrešan artikl, pa se dogovorimo da to riješimo. Dešavalo mi se da sam ja jednom prilikom poslala RAM memoriju čovjeku, kad mu je stigla nije odgovarala njegovom laptopu, i šta ću, kažem vrati nazad. Ali da me ovako neko napada, a pri tome nisam tražila da mi ljudi vrate nazad ono što sam platila, nego da li imaju kakvo rješenje. Mogli su me posavjetovati da pošta ima osiguranje, ali da se mora isti taj dan odnijeti, a ne nakon pet dana dok ja to skontam, tj. dok mi neki prijatelji nisu rekli.
Evo, ubaciću i slike, da se vidi kako se to sve odigravalo.
https://postimg.cc/68tg2JR6
https://postimg.cc/RWd8wsQ7
https://postimg.cc/rdpHj1Qv
https://postimg.cc/McrFFnLX
Last edited by d_artemisia on 30/01/2021 12:30, edited 2 times in total.
User avatar
fortaleza
Posts: 5588
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#6636 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by fortaleza »

Kod mene je praksa da odmah otvorim paket pred poštarom, mada sam u zadnje vrijeme totalno batalio olx.

Samo eBay i aliexpress do nedavno.
d_artemisia
Posts: 4
Joined: 30/01/2021 10:59

#6637 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by d_artemisia »

Evo i nastavka konverzacije.
https://postimg.cc/mhrQrdtx
https://postimg.cc/CBckN8r6
https://postimg.cc/R6SwKddH
https://postimg.cc/sQgZvXfP
https://postimg.cc/7Cy3YwTX

Šta reći za kraj. Ima jako dobrih ljudi sa kojim se može ostvariti jako dobra komunikacija na OLX-u, i sve se može dogovoriti i svaki problem riješiti. Međutim, ima i ljudi koji od kojih treba bježati.
d_artemisia
Posts: 4
Joined: 30/01/2021 10:59

#6638 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by d_artemisia »

fortaleza wrote: 30/01/2021 11:57 Kod mene je praksa da odmah otvorim paket pred poštarom, mada sam u zadnje vrijeme totalno batalio olx.

Samo eBay i aliexpress do nedavno.
Učiniš poštaru uslugu, i ne otvoriš, jer on leti već negdje dalje i zezneš sebe.
Mora čovjek i na greškama učiti.

Ebay je zilion puta sigurniji od OLX-a. Tj bar znam da će mi robu spakovati kako treba, i u slučaju bilo kakvog problema, ebay je tu da maksimalno pomogne.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#6639 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Snake Eyes »

Koliko sam shvatio prodavac je poslao display ali se slomio tokom transporta jer nije adekvatno upakovan? Prodavac je kriv jer nije display adekvatno upakovao, kurir sluzba doslovno baca posiljke (to svi znamo), ti si vidjela kako je zapakovano, zar ne znas prepoznati potencijalan problem? Ako nesto izgleda lose zapakovano i da se moze slomiti, sigurno je slomljeno.
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#6640 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Osim_13 »

S obzirom na početak konverzacije ne bi me iznenadilo da je pokvaren display i poslan na prvom mjestu. Čim ovako mute danas ću sutra ću ja od toga odma odustajem.
d_artemisia
Posts: 4
Joined: 30/01/2021 10:59

#6641 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by d_artemisia »

Iskreno da kažem ja sam bila srećna kad me je kurir nazvao i kazao da ima pošiljku za dostavu(pošto je bio skoro kraj radnog dana), a baš dugo tražim ovaj displej. Tako da sam mu samo dala pare(a i on je žurio) i odmah kući otišla da otvorim.
Naravno, tu je moja krivica što nisam odmah otvorila, bila sam glupa, nisam odmah obratila pažnju, jer nijednom do sada nisam imala takvih problema.
User avatar
fortaleza
Posts: 5588
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#6642 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by fortaleza »

Ne samo to nego i ako je opis artikla loš, ako nema slika (koliki je posao poslikati artikal i za minutu uploadati), ako se prodavač ne javlja, nema verificiranu adresu ili kontakt broj.

Čak ne gledam ni one artikle "po dogovoru" jer budimo realni prodavač već ima u glavi cijenu koju je zamislio, samo je ne želi javno objaviti, jer je želi u hodu postaviti i kad procjeni kupca.

Onaj tko stvarno želi prodati artikal taj objavi sve transparentno.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#6643 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Mehemed »

Novi profil koji je više nego očigledno stvoren za prevaru i prodaje po cijenama nižim nego što ih može nabaviti, objavljuje artikle koje "nema na stanju" jer je vidio da ja nisam takva osoba koju će prevariti pa je napisao da nema na stanju. Ima na stanju, da bi nakon 10-15 minuta napisao da je prodato, kako da ne. Naravno ja prijavio oglas da nema na stanju i olx administracija ga nije obrisala. Nakon par sati napiše u oglas da nema na stanju i opet nije obrisan oglas. Naravno neće ga banovati i obrisati mu oglase jer ima kupljen olx pro i ima izdvojeno nekoliko oglasa koji nisu nešto vrijedni na izdvajanju. Jednostavno oni imaju tu zaradu i boli ih briga što je prevara, oni ga neće banovati.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#6644 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by un1ted »

Mehemed wrote: 14/02/2021 12:23 jer ima kupljen olx pro i ima izdvojeno nekoliko oglasa
Iz svog primjera, mogu ti reci da to nije tacno. Objavio nesto od rodjaka "nebitno sta" :D i odmah izbrisan oglas, dzabe sto sam bio shop i izdvojen max :)

Daj naziv profila pa da prijavimo, ne vjerujem da bi radi 10KM rizikovali los clanak u medijima (bilo koja situacija), ili je ono nase tipicno generaliziranje, ma nece njega jer placa.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#6645 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Snake Eyes »

Fakat ima likova koji ganjaju poklone po pik-u, Bože sačuvaj :-)
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#6646 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by un1ted »

Ne ganjaju, preprodaju. Nazalost :-x

Poklonio sto i stolice, koje su trebale ici nekom udruzenju penzionera. Frajer objavio nakon 7 dana na trecem profilu, nazvao sam ga i rekao da cu polupati i sto i njega ako ne skine barem s pika, za ostalo me ne zanima, da barem ja gledam svoj zajeb i vjeru da cu pomoci nekome.
User avatar
Truba
Posts: 81652
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6647 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Truba »

Slika i prilika naseg drustva
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#6648 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Mehemed »

un1ted wrote: 14/02/2021 12:35 Daj naziv profila pa da prijavimo, ne vjerujem da bi radi 10KM rizikovali los clanak u medijima (bilo koja situacija), ili je ono nase tipicno generaliziranje, ma nece njega jer placa.
https://www.olx.ba/profil/OnlineRadnja55

Evo očigledan primjer.
https://www.olx.ba/artikal/41374930/ste ... ovoljniji/

Image

U nekom najboljem slučaju će ovoliko platiti(iznose u Funtama ne može dobiti niko po ovoj cijeni), i to u slučaju da napravi saradnju sa Valve-om i da kupuje enormne količine kodova od njih(vjerovatno hiljade kodova mjesečno), a ovako na komad platiti će minimalno 10% više od ovih cifri(U Penny 5€ košta 14KM), a gdje je tu zarada ?
Sve cijene su takve, niže nego što se ikako mogu nabaviti, a gdje je tu zarada? Nebi niko radio na gubitak.

Opet, najćešći kupci su djeca koja neće ili ne znaju prijaviti prevaru, tako da može prevariti stotine prije nego ga neko prijavi.
Ovakvih profila je na desetine na OLXu.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#6649 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by un1ted »

Ma ovo je jedan vid prevare 100% tako sam i prijavio. U razlogu prijave sam naveo kršenje pravila i da ovaj kupuje ukradene kodove. Ne mogu dokazati, ali mi tako izgleda.

Ovdje nije validna tvoja prijava da nema na stanju, jer pise 50 komada.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#6650 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Mehemed »

un1ted wrote: 14/02/2021 14:27 Ma ovo je jedan vid prevare 100% tako sam i prijavio. U razlogu prijave sam naveo kršenje pravila i da ovaj kupuje ukradene kodove. Ne mogu dokazati, ali mi tako izgleda.

Ovdje nije validna tvoja prijava da nema na stanju, jer pise 50 komada.
Ili kupuje ukradene kodove, ili kupuje kodove ukradenim karticama ili ih pak i ih ne kupuje nikako nakon što mu neko uplati novac.
Kako god, čista posla nisu nikako.

Ovaj drugi sam prijavio i poslao link poruke u kojoj mi je napisao da nema na stanju, da bi nakon nekog vremena i u naslov napisao "nema na stanju".

https://www.olx.ba/artikal/41783631/csg ... na-stanju/

E ako im to nije dovoljno onda ne znam. Inače kada pitam za nešto i dobijem odgovor da nema na stanju prijavim i pošaljem link poruke u kojoj mi napiše da je prodato/da nema na stanju i bude obrisano, međutim ovo nije.

Pisalo da ima tri na stanju i bila cijena 40KM za jedan. Čim sam pitao za link profila(da se uvjerim da ih ima) napisao da je prodato. Kakva slučajnost :lol: :lol: :lol: Da sam napisao daj da uplatim on bi dao podatke da uplatim, nebi bilo prodato.
Image
Post Reply