Prevaranti na PIK-u

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7026 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by zippoo87 »

laserShow wrote: 15/11/2023 12:20 Ma naravno da moze i da treba prijaviti policiji, no tu sve staje.

Evo recimo dvije situacije:

-ja unajmim PS5
-vratim PS5
-ti me prijavis policiji da nisam vratio ps5

Kako ce policija dokazati jesam li, ili nisam vratio?

-ja unajmim ps5
-ja ne vratim ps5
-ti me prijavis policiji da nisam vratio ps5

Kako ce policija dokazati da nisam vratio ps5?
Nije to tako pravolinijski kako ti mislis.
Ima policija nacine kako se to radi i nacin dokazivanja kao i pritisak da pocinilac prizna.
A osteceni ima pisane dokaze da je iznajmio ps i isto tako pisane dokaze da mu vise nije odgovarao na poruke kao i blokiran broj.
Privedu ga na razgovor i dalje obradjuju.

Po tvojoj logici,ne bi nikada nikoga ni za sta uhvatili :lol:
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#7027 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by laserShow »

Pa znam da ima mogucnosti. Ima mogucnosti po S/N da posalje upit soniju da li se taj PS koristi. Pa da oni odgovore, da koristi se na toj IP adresi, pa da po IP adresi povezu ko je user. Mogu, ali malo sutra :D

Ja te pitam kako ces dokazati da ti nisam vratio, moja rijec protiv tvoje, nemamo nikakv ugovor, nemamo nikakv potpis.

Ja i ti pisemo da cu ti iznajmiti PS. Imamo pisanu komunikaciju. Ok. Ti me nazoves telefonom, pricamo da cu ti vratiti sutra, treba mi jos danas, bla bla. Ti me prijavis policiji i ja kazem, telefonski smo se dogovorili da cu vratiti i ja sam vratio.

Kako ces ti dokazati da ti nisam vratio? Evo zivo me zanima kako? Sto se pritiska tice, mogu me pritisnuti dan e kazem sta :D Mislim necemo se oslanjati na pritisak :)

Sve ovo gore pisem radi toga da znam kako sebe zastiti. Koliko vidim, nemoguce je ako nema ugovor.
User avatar
drug_profi
Posts: 50618
Joined: 16/07/2012 16:00

#7028 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by drug_profi »

Pa po tome nijedna krađa se ne može dokazati jer kako ćeš dokazati da su ove pare u mom džepu tvoje, a nisu moje?
Za svaku prijavu KD policija je dužna da izvrši makar informativni razgovor.
zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7029 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by zippoo87 »

laserShow wrote: 15/11/2023 12:57 Pa znam da ima mogucnosti. Ima mogucnosti po S/N da posalje upit soniju da li se taj PS koristi. Pa da oni odgovore, da koristi se na toj IP adresi, pa da po IP adresi povezu ko je user. Mogu, ali malo sutra :D

Ja te pitam kako ces dokazati da ti nisam vratio, moja rijec protiv tvoje, nemamo nikakv ugovor, nemamo nikakv potpis.

Ja i ti pisemo da cu ti iznajmiti PS. Imamo pisanu komunikaciju. Ok. Ti me nazoves telefonom, pricamo da cu ti vratiti sutra, treba mi jos danas, bla bla. Ti me prijavis policiji i ja kazem, telefonski smo se dogovorili da cu vratiti i ja sam vratio.

Kako ces ti dokazati da ti nisam vratio? Evo zivo me zanima kako? Sto se pritiska tice, mogu me pritisnuti dan e kazem sta :D Mislim necemo se oslanjati na pritisak :)

Sve ovo gore pisem radi toga da znam kako sebe zastiti. Koliko vidim, nemoguce je ako nema ugovor.
Ma nista,ti nemoj nikada nista prijaviti i rijesen problem.
Samo slegnes ramenima i to je to.
Upravo na tu kartu i igraju ovi prevaranti i lopovi,da nece raja ni prijaviti.
A kada prijavis,ide potpuno druga prica.
Ja sam savjetovao ovog da prijavi i postoji velika sansa da ce vratiti ukradenu robu a ti suti i pusti da te svaka šuša vara.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#7030 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by laserShow »

Nisam rekao da ne treba prijaviti. U prvom postu sam rekao, da, treba prijaviti, ali pitam kako dokazati. Kod nekog drogera se moze dokazati i nafatati.

Postavio sam pitanja i sasvim su realna. Mislim da zastite nema, osim ako se ne potpise ugovor, gdje stoje koraci koji ce biti izvrseni pri povratu konzole.

Nit je hejt, nit je pametovanje, vec samo razmjena informacija kako se zastiti. Opet mi nisi odgovorio, kako dokazati da je konzola vracena, ili da nije vracena?
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#7031 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by laserShow »

drug_profi wrote: 15/11/2023 13:43 Za svaku prijavu KD policija je dužna da izvrši makar informativni razgovor.
Apsolutno i tu se vecina uplasi kada dodje policija na vrata. No ko ide smisljeno, evo i tebe pitam, kako dokazati?

Ustvari kako dokazati i zlonamjernost? Evo ja tebi vratim ps5, a ti kazes da nisam i posaljes mi policiju. Sta se desava dalje? Kako utvrditi ko je od nas u pravu, ako sve desavalo face to face?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#7032 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Dope_Man »

izvrsni direktor wrote: 15/11/2023 10:10
zippoo87 wrote: 13/11/2023 21:00 Prijavi ti to policiji,nemas se sta zezati niti sta izgubiti.
Odes lagano i prijavis i podneses krivicnu prijavu a dalje neka policija radi.
Taman da ti je ukrao nesto od 50 KM,kradja se prijavljuje policiji.
Kako ce u policiju ako ne placa drzavi sto zaradjuje na iznajmljivanju :D
Policiju to ne zanima, za to je zaduzena poreska sluzba.
User avatar
drug_profi
Posts: 50618
Joined: 16/07/2012 16:00

#7033 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by drug_profi »

laserShow wrote: 15/11/2023 14:08
drug_profi wrote: 15/11/2023 13:43 Za svaku prijavu KD policija je dužna da izvrši makar informativni razgovor.
Apsolutno i tu se vecina uplasi kada dodje policija na vrata. No ko ide smisljeno, evo i tebe pitam, kako dokazati?

Ustvari kako dokazati i zlonamjernost? Evo ja tebi vratim ps5, a ti kazes da nisam i posaljes mi policiju. Sta se desava dalje? Kako utvrditi ko je od nas u pravu, ako sve desavalo face to face?
Ja imam neku prepisku na viberu sa tobom koja pokazuje da nisi vratio. Također kad sam te zvao pred policijom ne javljas se.
Osnovana sumnja postoji.
Ti ces imati priliku da objasnis sve okolnosti.
User avatar
Isner
Posts: 811
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#7034 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Isner »

belse wrote: 13/11/2023 18:45 Objavio na olx izdavanje PS 4 sa igricama,
Izdao 3x i sve ok
Prošle sedmice dodje lik, iznajmljuje na 5 dana, i ostavio LK
Nakon 5 dana, ponovo se čujemo, pita, može li još 1 dan, rekoh ne mogu, obećao sam djetetu,
Kaže, ok, donijeću večeras u 19h,
Posle se više nije javljao ni na tel niti na viber
Sutradan je deaktivirao i viber i taj br tel.
Meni ostala njegova lična, screenshot viber prepiska i pitanje za članove foruma za savjet?
LK ne znaci puno ako nije potpisao potvrdu/izdatnicu/revers da je iznajmio na 24 ili 48 sati.. Ukoliko ne vrati, pozoveš policiju pa na osnovu potvrde o iznajmljivanju neka ga traže...

Kad je rentao samo na LK, istu je vjerovatno sutra odjavio, to objave Službene novine i nakon desetak dana on ima novu LK..
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#7035 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by laserShow »

Dobro hajde da se igramo.
Ti posaljes poruku na viberu, ja ne odgovorim. Imas jednu sumnju vise.
Ti me pozoves, policija ne zna nas razgovor, ako si snimao nije validno. Ja kazem "pa eto u toku poziva smo sve razjasnili, vratio sam mu, kada u koje vrijeme i gdje ne sjecam se".

Pozove me policija i isto to ponovim, kazem da sam ti vratio taj dan, ne sjecam se vremena, ispred tvoje zgrade (ili sta ja znam zavisi koliko mi se ulaze da razmislim o dokazima).

Sta je naredno? Policija izuzima nadzorne kamere? Uzima od telekoma listing poziva?

Opet da ponovim, ne podrzavam, vec samo navodim kakvi su potencijalni rizici i pitam kako se zasitit. Osim ugovora u kojem su definisani nacini povrata (npr potpis da je vracen), ne znam kako dokazati da jeste, ili nije.
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#7036 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by tap3ah75 »

Govnjivu toljagu uzeti pa mu otići kući.
Osim ako nije mnogoooo veliki - onda ga po mraku u zasjedi uhvati.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#7037 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by MehmedPasaMoric »

drug_profi wrote: 15/11/2023 13:43 Pa po tome nijedna krađa se ne može dokazati jer kako ćeš dokazati da su ove pare u mom džepu tvoje, a nisu moje?
Za svaku prijavu KD policija je dužna da izvrši makar informativni razgovor.
Pa ni ne moze jer su istrazivacke sposobnosti nase policije ravne onima u Somaliji. Milion je nerjesenih kradja jos iz vremena auto kasetofona pa do dana danasnjeg... Ono malo sto rijese su uglavnom visestruki povratnici kod kojih nadju otudjene predmete i slucajevi gdje je neko posvjedocio kradji tipa dzeparenje i sl., evo ti sad ukradi nesto sitno bez da te iko vidi i ako nemas dosije 99% neces biti uhvacen

OP je trebao prijaviti biznis i izdavati potvrde sa datumom i pecatom, jer bi u tom slucaju kradljivac vec bio uhapsen a PS vracen. A ovo odi mi dodji mi, Viber poruke, licne karte, siva zona, nema od tog nista
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#7038 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by W0rM »

Policija u KS, je svakako stekla reputaciju neradnicke, poltronske i uhljebske. Zakonski sve ispod 200 Kmcica, koliko se sjecam, smatra se sitnom kradjom gdje se oni plaho i ne smaraju, eh sad, PS4 vjerovatno kosta vise, da li ce se oni potruditi... To je njihovo. Covjek ako je izdavao PS4 a nije placao porez ne znaci da ga mora otpisati, ili da se oni ne moraju baviti tim slucajem. Ako vlasnik ima racun za PS4 i viber razgovore, to je sasvim dovoljan razlog da ga dovedu u stanicu.

Vlasnik PS4 svakako treba da prijavi otudjenje, pa makar nista i ne proizislo iz toga. Oni koji govore da PS4 halali, imaju haman viska para, pa nek' kupe i poklone PS4 nekom ko nema, ili neka udijele novce kao sadaku, to bi im bilo pametnije.
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#7039 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by zigson »

Ja jesi naso dje ces pitati
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#7040 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by laserShow »

Samo budala kaze "halali" za bilo koji iznos. Moze se prijaviti i 50KM, ne smiju vas odbiti. Ja sam pisao o problematici dokazivanja, a ista stoji na onome ko prijavljuje. Ne moze rijec za rijec i da to pomogne rjesavanju prijave.

Osim ako je onaj ko je otudjio glup, pa prizna.
User avatar
aCme
Posts: 3466
Joined: 23/04/2010 01:06

#7041 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by aCme »

Sinoć mi je hakovan profil, meni dolaze poruke sa olx dopisivanja sa prodavcima. Lik šalje u porukama link koji je navodno "euroexpress", te se tamo traži unos stanja računa na kartici.
Profil imam 10ak godina, ne sjećam se kad sam zadnji put promjeno šifru.
Prijavio sam policiji sve.
E sad, koja je procedura sa olx, saće oni mene banovat garant
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#7042 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Dope_Man »

aCme wrote: 21/11/2023 07:24 Sinoć mi je hakovan profil, meni dolaze poruke sa olx dopisivanja sa prodavcima. Lik šalje u porukama link koji je navodno "euroexpress", te se tamo traži unos stanja računa na kartici.
Profil imam 10ak godina, ne sjećam se kad sam zadnji put promjeno šifru.
Prijavio sam policiji sve.
E sad, koja je procedura sa olx, saće oni mene banovat garant
Ako jos imas priliku, promijeni sifru i javi se olx-u da objasnis situaciju ako ti znaci nesto da sacuvas profil.
User avatar
aCme
Posts: 3466
Joined: 23/04/2010 01:06

#7043 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by aCme »

Dope_Man wrote: 21/11/2023 09:17 Ako jos imas priliku, promijeni sifru i javi se olx-u da objasnis situaciju ako ti znaci nesto da sacuvas profil.
Sinoć sam uspio ući na profil i promjeniti šifru, ali evo jutros sam već banovan na olx. Razlog spam.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7044 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Truba »

kolko ti je slova imala sifra
kako su uspjeli probiti to mi nije jasno
User avatar
aCme
Posts: 3466
Joined: 23/04/2010 01:06

#7045 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by aCme »

Truba wrote: 21/11/2023 10:09 kolko ti je slova imala sifra
kako su uspjeli probiti to mi nije jasno
11 slova, doduše ne pamtim kad sam promjeno šifu

Meni nije jasno kako lik nije promjeno šifru na profilu kad je već provalio da se ja ne mogu više logovati, nego sam ja ušao i promjeno šifru
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7046 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Truba »

jaka šifra
to nisu čista posla

kad tebi provali 11 može onda i drugim
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#7047 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Thorgerson »

Nema veze kolika je sifra.

Ova sifra: jasamizuzetnovelikasifra1990

Je kurcina i ovo ce se provaliti samo tako.

Dok bubam, ovo malo teze: jAsam!maL/a-siFr/

Zato svako ozbiljan ima duple autentifikacije. Meni je cudni da to olx nema. Obzirom da ipak je ozbiljna stvar u pitanju. Ljudi prodaju imovinu vrijednu milione KM. Pogledati npr gmail, paypal.. ne mozes tek tako uci.

Na olx mozes. Stavise nemaju koliko vidim ni ogranicenje za promasene passworde. Znaci mozes kucat kolko hoces.

Cisto da ne mislite da je to neka nauka, to je prakticno nekoliko linija koda koje junior dev moze napisati.
User avatar
aCme
Posts: 3466
Joined: 23/04/2010 01:06

#7048 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by aCme »

Profil vraćen
Image
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7049 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Truba »

Thorgerson wrote: 21/11/2023 12:19 Nema veze kolika je sifra.

Ova sifra: jasamizuzetnovelikasifra1990

Je kurcina i ovo ce se provaliti samo tako.

Dok bubam, ovo malo teze: jAsam!maL/a-siFr/

Zato svako ozbiljan ima duple autentifikacije. Meni je cudni da to olx nema. Obzirom da ipak je ozbiljna stvar u pitanju. Ljudi prodaju imovinu vrijednu milione KM. Pogledati npr gmail, paypal.. ne mozes tek tako uci.

Na olx mozes. Stavise nemaju koliko vidim ni ogranicenje za promasene passworde. Znaci mozes kucat kolko hoces.

Cisto da ne mislite da je to neka nauka, to je prakticno nekoliko linija koda koje junior dev moze napisati.
zasto ja onda ne znam provaliti u winrar gdje su mi slike s golim kokama
nema sta nisam pokusao
User avatar
drug_profi
Posts: 50618
Joined: 16/07/2012 16:00

#7050 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by drug_profi »

E dobro, upravo sam otišao i promijenio šifru na zajebanu.
Post Reply