Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#101 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by exliberal-ex »

Copper wrote: 27/11/2021 10:22
Sovac wrote: 27/11/2021 10:19

Jesi siguran u to?
Vidim da u Torontu imaju softverski giganti kao Amazon, Uber, Shopify. Misliš da je teško upasti kao softveraš u Kanadu?
Jednostavno Kanadani u kancelarije. Useljenici u fabrike i ostale fizičke poslove, tako je sad svugdje osim ako nisi bolji od njih.
Kako ba Cooper eto ja u kancelariji, prije covida imao sam 8 ljudi u departmentu od toga samo jedan kanadjanin.
Sto se tice IT struke GTA je jaka destination. Sovac ti znas sta radis I koje znanje imas,. Provjeri kakva je situacija na trzistu sta se trazi , dali dali nude remote work opciju I tako kreni. Imas profesionalne head hunters posaljes njima resume I onda vidi sta.se nudi, mozda ce firma reci mi trebamo ovaj kadar daj mu vizu.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#102 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by MehmedPasaMoric »

Uz duzno postovanje, ovi kalkulatori su zesce sranje... Onaj ko po tim kriterijima ostvari dovoljno "bodova", njemu ne treba ni kalkulator ni ambasada, on ili je vec Kanadjanin ili je neki uber strucnjak kandidat za Nobelovu nagradu itd pa ce mu licno konzul doci na vrata i ponuditi drzavljanstvo. Ako je suditi po kalkulatoru, u Kanadu emigrira 5 ljudi godisnje :lol:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#103 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by u-pet-deka »

Sve zapadne zemlje su pooštrile pravila o sticanju državljanstva. Ovdje gdje ja živim (Danska) je gotovo nemoguća stvar, mislim na papiru kao je moguća, ali u praksi količina kriterija koje treba proći je nevjerovatna.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#104 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by moonca »

To samo tako izgleda, gledajuchi s strane.. no. svjeze radne snage treba/ svih profesija...... ..samo traba cvrsto odluciti.. i krenuti..
Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#105 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Becky7 »

Osmi Socrates wrote: 27/11/2021 11:16 Svugdje ima previše IT radnika. :lol:

Ali, ima i potražnje.

Ja ne mogu davati ocjene za tržište rada, jer sam odrastao ovdje i imam drugačiji pogled na sve. Nisam u IT-u a nisam ni imigrant.

Ali, brt, ne rade svi imigranti po fabrikama, a nisu ni genijalci koji su u Kanadi uber vozači. Prvoj generaciji jeste najteže, ali mnogi su i od njih postali profesionalci u svojim strukama, jer su imali jasan cilj i kako da ga postignu. Nekima je i sreća donekle pomogla. Neki su imali i para da sve to izguraju. Itd.

Valjda sve zavisi i od volje čovjeka. Mada ovo, "po fabrikama" ne mora uvijek biti negativno u Kanadi, ali pretpostavljam da se u ovom primjeru uzima kao negativno.

Da je kompliciran proces, jeste. Zapravo mislim da će se morati mijenjati, jer ovo je katastrofa od komplikacije. Ne možemo tako u bolju budućnost. :lol:

Evo još jedan "tool". Klikne se na Check your eligibility.

https://www.canada.ca/en/immigration-re ... entry.html

Na kraju ti čak da i broj koji utipkaš kad otvaraš Express Entry Profile, da ne moraš ponovo ukucavati sve informacije. Ja sam ukucavao minimum onoga što traže, što se tiče jezika, za diplomu sam ukucao Masters jer je neko spomenuo da ga ima. Stavio sam da nemam ponudu za posao, ukucao 30 godina starosti. Stavio sam da nemam rodbine u Kanadi, jer je i to neko spomenuo.

I na kraju dobio obavijest da sam eligible. Bio sam u iskušenju da otvorim Express Entry Profile, da vidim kako to ide dalje, pogotovo sa Provincial Nominee programima, ali sam se predomislio. :lol:
Evo i ja probala da ispunim i piše mi Based on your answers, you appear to be eligible for Express Entry. Nisam dalje išla jer trenutno ne bi mogla da ganjam i idem ako bi me i zvali, ali ima sanse znaci :D
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#106 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by splinter »

Kakva su iskustva sa odlaskom u Irsku? Misilm kad većstoji u naslovu Topica, a ne vidim da je igdje spomenuto i u jednom komentaru?
Ima li ko kakvih informacija, da li se šta mijenjalo u posljednje 2 godine i tako to ??
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#107 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by MehmedPasaMoric »

splinter wrote: 29/11/2021 11:45 Kakva su iskustva sa odlaskom u Irsku? Misilm kad većstoji u naslovu Topica, a ne vidim da je igdje spomenuto i u jednom komentaru?
Ima li ko kakvih informacija, da li se šta mijenjalo u posljednje 2 godine i tako to ??
Sa putovnicom lakse nego otici do Mostara, mislim da Hrvata ima vise u Irskoj nego u Njemackoj, masovno idu zadnjih 10tak godina... Sa bosanskim pasosem mislim da imas vece sanse emigrirati u USA, postati drzavljanin i prvi bosansko americki kongresmen u senatu nego dobiti i turisticku vizu za Irsku ili UK generalno
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#108 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Edin H. »

Becky7 wrote: 27/11/2021 22:08
Osmi Socrates wrote: 27/11/2021 11:16 Svugdje ima previše IT radnika. :lol:

Ali, ima i potražnje.

Ja ne mogu davati ocjene za tržište rada, jer sam odrastao ovdje i imam drugačiji pogled na sve. Nisam u IT-u a nisam ni imigrant.

Ali, brt, ne rade svi imigranti po fabrikama, a nisu ni genijalci koji su u Kanadi uber vozači. Prvoj generaciji jeste najteže, ali mnogi su i od njih postali profesionalci u svojim strukama, jer su imali jasan cilj i kako da ga postignu. Nekima je i sreća donekle pomogla. Neki su imali i para da sve to izguraju. Itd.

Valjda sve zavisi i od volje čovjeka. Mada ovo, "po fabrikama" ne mora uvijek biti negativno u Kanadi, ali pretpostavljam da se u ovom primjeru uzima kao negativno.

Da je kompliciran proces, jeste. Zapravo mislim da će se morati mijenjati, jer ovo je katastrofa od komplikacije. Ne možemo tako u bolju budućnost. :lol:

Evo još jedan "tool". Klikne se na Check your eligibility.

https://www.canada.ca/en/immigration-re ... entry.html

Na kraju ti čak da i broj koji utipkaš kad otvaraš Express Entry Profile, da ne moraš ponovo ukucavati sve informacije. Ja sam ukucavao minimum onoga što traže, što se tiče jezika, za diplomu sam ukucao Masters jer je neko spomenuo da ga ima. Stavio sam da nemam ponudu za posao, ukucao 30 godina starosti. Stavio sam da nemam rodbine u Kanadi, jer je i to neko spomenuo.

I na kraju dobio obavijest da sam eligible. Bio sam u iskušenju da otvorim Express Entry Profile, da vidim kako to ide dalje, pogotovo sa Provincial Nominee programima, ali sam se predomislio. :lol:
Evo i ja probala da ispunim i piše mi Based on your answers, you appear to be eligible for Express Entry. Nisam dalje išla jer trenutno ne bi mogla da ganjam i idem ako bi me i zvali, ali ima sanse znaci :D
Ma ko si? :shock:
Kandidat za Nobelovu nagradu, što napisa jedan od forumaša ranije. :D
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#109 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by u-pet-deka »

moonca wrote: 27/11/2021 18:26 To samo tako izgleda, gledajuchi s strane.. no. svjeze radne snage treba/ svih profesija...... ..samo traba cvrsto odluciti.. i krenuti..
Nije skroz tako. Ovdje i ako treba opet jezik je problem. Tuc-muc ne ide. Treba znati parlati.
Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#110 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Becky7 »

Edin H. wrote: 30/11/2021 23:34
Becky7 wrote: 27/11/2021 22:08

Evo i ja probala da ispunim i piše mi Based on your answers, you appear to be eligible for Express Entry. Nisam dalje išla jer trenutno ne bi mogla da ganjam i idem ako bi me i zvali, ali ima sanse znaci :D
Ma ko si? :shock:
Kandidat za Nobelovu nagradu, što napisa jedan od forumaša ranije. :D
Haha kako to misliš ?
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#111 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Edin H. »

Becky7 wrote: 01/12/2021 06:13
Edin H. wrote: 30/11/2021 23:34

Ma ko si? :shock:
Kandidat za Nobelovu nagradu, što napisa jedan od forumaša ranije. :D
Haha kako to misliš ?
Procitaj komentar @Mehmedpasemorica gore :D
Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#112 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Becky7 »

Edin H. wrote: 01/12/2021 19:15
Becky7 wrote: 01/12/2021 06:13

Haha kako to misliš ?
Procitaj komentar @Mehmedpasemorica gore :D
Aha sad sam procitala haha pa eto ne bi se bunila

Ma vjeruj cim se posloze neke stvari ja idem prvom prilikom sto dalje iz BiH pa bila mi najdraza Kanada ili Njemačka
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#113 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by u-pet-deka »

Hendrix wrote: 23/11/2021 06:39 Ekstremno tesko ces doci do vize za Kanadu ukoliko te neko ne sponzorise za posao i onda preko radne vize udjes pa onda radis na trajnom boravku. Shvati da ti je konkurencija citava Indija, Kina, Pakistan i vecina Bliskog Istoka... stotine hiljada ljudi su u redu i cekaju da ulete, i imaju sve zive papire, testove i zavrzlame spremne za ulazak. Australija je bukvalno zatvorila granice 2 godine i svi koji su tamo cekali se prebacuju na Kanadu tako da je guzva jos veca zbog Covida.

Stotine hiljada arapa su dobili Kanadska drzavljanstva godinama prije kada su bili laksi uslovi... i onda su picili nazad u svoje zemlje i zivjeli tamo a Kanada ako zatreba socijala i slicno. Rade u Dubiau 20 godina i onda se vrate u Kanadu sa pasosima. To su Kanadjani skontali i poostrili mjere drasticno. Prije 10-15 godina si mogla bukvalno dobiti trajni boravak iz Bosne u Kanadi ili Australiji sa veoma malo papira i dokaza... ali ta vremena su prosla. Znaci dobijes papire i sletis tamo kao 99% gradjanin a da nisi krocila nikada nogom u tu zemlju. Sada je taj sistem puno rigorozniji jer je konkurencija dramaticno porasla.

Kanada, Amerika, Australia i UK ulazu u imigraciju da dobiju jeftinu radnu snagu... njima ne trebaju edukovani iako se to na prvi pogled cini jer neko s diplomom ima vise poena. Sve sto imas od tih poena se nulira kad dodjes tamo i podjes traziti posao... prvo sto ces dobiti u odbijenici je "nemas lokalnog iskustva". I to ti je zacarani krug... ne mozes dobiti dovoljno poena bez iskustva... a ne mozes dobiti posao jer nemas lokalnog iskustva. Onda ljudi rade najgore i najteze poslove u groznim uslovima jer to i poslodavci naravno znaju i koriste debelo. Skoro svaki Uber vozac tamo je neki arapski ili indijski visoko obrazovani covjek... dzaba ti svi faksovi svijeta kada te diskriminiraju otvoreno za posao. Jaran u Torontu mi prica kako ga je vozio u Uberu lik koji je radio na projektu Burj Khalife... najvece zgrade na svijetu. Ne moze da dobije posao u Kanadi u struci godinama... i to je realnost.

Naravno nekim ljudima se posreci i proguraju se da dodju do statusa normalnog gradjanina... ali je vrlo zajebano. Ljudi naravno i dosta lazu i prikazuju neke predivne zivote na fejsu a ovamo kraj s krajem vuku godinama. Najteze je uopste doci tamo jer mi smo zemlja zadnje kategorije za imigraciju ionako. U rangu s Pakistanom i Indijom a njih stotine miliona aplicira i znaju sve zive folove. Najbolje prodju oni sto imaju vec familiju tamo pa nije frka za smjestaj i savjete... a ako ides sama... to je veoma zajebano za snalazenje. Veoma rijetko neko ode u te zemlje onako sam a da nema vec ponudu za posao.

Imigracija je jedan od najunosnijih biznisa na zapadu.. od advokata, IELTS test centara... svi uzimaju pinku na aplikantima. Moj ti je savjet... ne vjeruj oficijelnim stranicama i kalkulatorima na njima... sve je to idealan slucaj i samo omogucava da uletis u red. A u redu stotine hiljada ljudi koji imaju vise poena od tebe. To sto pise da im fali neke struke je totalna laz takodjer... i sluzi da navuce ljude da apliciraju. Mozes biti doktor nauka ekonomije kada udjes u Kanadu bices niko i nista, obicni imigrant i moras sve ispocetka. Ili da udjes sa poslom i to je onda druga prica.

Ja ovo govorim iz licnog iskustva, ako nemas ponudu za posao ne isplati se davati pare za PR vizu u Kanadi. Bezveze ces potrositi pare a bices opet broj 25498989 u redu koji se non stop azurira sa novim ljudima. Takodjer ove zemlje imaju stotine hiljada stranih studenata sto je opet shema za uvlacenje novca iz inostranstva. To su sve ljudi iz siromasnih zemalja kojima je familija dala svu ustedjevinu da odu na studentsku vizu i nekako se snadju... pa onda izvlace ostatak familije tamo. Oni zbog studija u Kanadi imaju puno vise poena i odma su u startu ispred... dakle dodaj i njih u taj red za vize. Znam da u Australiji ti ljudi skupe 50-60 hiljada da plate prvu godinu studija i onda rade po restoranima da prezive nadajuci se nekom poslu i parama. Ima dosta i laznih fakulteta koji samo dijele vize ali to su sheme za Aziju i Indiju.

Najgore savjete ces dobiti od nasih ljudi tamo koji su otisli u ratu... oni jednostavno pojma nemaju sta je viza i kako to fercera. Drugo je kad dodjes kao izbjeglica i sve ti je omoguceno od strane drzave... a totalno druga prica doci sada.

Ne bi da sirim pesimizam ali vjeruj ovo ti je realnost imigracije Bosanca na zapad... mi smo niko i nista na globalnom nivou. Puno je lakse otici u Njemacku nego ove dalje zemlje... ako nista uvijek se mozes vratiti kuci za par sati. Kanada je daleko... veoma daleko.
Nisu zategli pas samo u Kanadi. Isto važi i za mnoge nordijske zemlje. Švedska je krenula u akciju do te mjere da je natjerala bosanske vlasti da daju informacije o isplatama penzija, kako bi vidjeli da li Mujo sa boravkom stalnim u Švedskoj ima primanja u Bosni. Ako ima, onda prebiju za razliku od od švedskih. U Danskoj nakon 365 dana života u inostranstvu gubite pravo na besplatnu univerzalnu zdravstvenu zaštitu.
Post Reply