Preseljenje u Australiju

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#26 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Keiko »

Sierra club wrote:
irishgirl wrote: Koliko je meni poznato, Australija se trenutno 'ubi' trazeci radnu snagu svih profila po Europi. U Dublinu je svakih 2-3 mjeseca Australian Jobs Fair. Pretpostavljam da ih imaju i po ostalim EU drzavama sto bi se isplatilo trazit' na internetu. Isto tako, postoje agencije za zaposljavanje koje traze strucni kadar za zaposlenje u Australiji i onda s' poslodavcem uredjuju boravisnu i radnu dozvolu. Ne mogu ponudit' linkove ili neke konkretne informacije jednostavno jer meni opcija nije interesantna ali ih stalno reklamiraju na radiju kod nas.
Sve je tačno osim da traže ili preferiraju Europu. U 2011 najveći izvor migranata je bila:

1) južna azija (18%)
2) Europa (17.6%)
3) oceania(15%)
4) sjeverna azija (14.9%)
Necu se ne-sloziti jer ne pratim pretjerano, vec kako sam rekla, svako malo ima taj nekakav Australian pa onda Canadian Jobs Fair. Ne znam ni koji profil radne snage traze, moguce je da i Australci i Kanadjani ovdje traze 'native speaker'-e za neke pozicije za koje je to obavezno.

Kad smo kod jezika, u Sydneyu su me smorili azijati. Ljubazni i usluzni do bola ali ih je bilo bas tesko razumijeti. U nasem lokalnom Chinese Take Away-u svi pitaju zelimo li 'flied or balled lice' :D.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#27 Re: Preseljenje u Australiju

Post by iamia »

Sierra club wrote:Najbolje viza za dolazak u australiju su:

1) bračna viza
2) 457 radna viza

Brak mora biti legitiman. Istina je da ima ljudi bu bosanskom klubu koji bi ti ovo učinili. Ali za 5,000 AUD, nema šanse. Prije bi reko da je cijena oko 50,000 AUD. isto tako možeš naći nekog u drugoj etničkoj zajednici koji će ti . :)
sta je sa tobom ?
australski dolar je jaci od americkog.
51 hiljadu dolara za udaju ??? pa neces zeniti angelinu jolie.

ja sam sve sve rodjake doveo u ameriku preko lazne udaje sa cistokrvnim amerikankama. (nemoj drugu rasu, jer onda su sumnjivi)
5 hiljada keka za vjencanje i jos 5 kad dobijes zelenu kartu.
mozes isto i u australiji uraditi...
to je najlaksi i najjednostavniji nacin. sve drugo je rizicno i sanse za uspjeh su minimalne.
bogte, 50 hiljada dolara !>?ahahahaha/
Sierra club
Posts: 736
Joined: 17/04/2011 11:52

#28 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Sierra club »

U americi ti je minimala $7.25 USD. Ovdje u australiji je oko $20 USD. To je dno dna plata. Znači 5,000 ti je oko 5 sedmica rada.

Procedura za brak ti je 2 godine zajebavanja sa državom. Davanje lažnih izjava skojim možeš završit u zatvoru. Sve je moguće Ali 5,000 je smiješna suma za to. Mada, sve je moguće.
Sierra club
Posts: 736
Joined: 17/04/2011 11:52

#29 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Sierra club »

irishgirl wrote:
Sierra club wrote:
irishgirl wrote: Koliko je meni poznato, Australija se trenutno 'ubi' trazeci radnu snagu svih profila po Europi. U Dublinu je svakih 2-3 mjeseca Australian Jobs Fair. Pretpostavljam da ih imaju i po ostalim EU drzavama sto bi se isplatilo trazit' na internetu. Isto tako, postoje agencije za zaposljavanje koje traze strucni kadar za zaposlenje u Australiji i onda s' poslodavcem uredjuju boravisnu i radnu dozvolu. Ne mogu ponudit' linkove ili neke konkretne informacije jednostavno jer meni opcija nije interesantna ali ih stalno reklamiraju na radiju kod nas.
Sve je tačno osim da traže ili preferiraju Europu. U 2011 najveći izvor migranata je bila:

1) južna azija (18%)
2) Europa (17.6%)
3) oceania(15%)
4) sjeverna azija (14.9%)
Necu se ne-sloziti jer ne pratim pretjerano, vec kako sam rekla, svako malo ima taj nekakav Australian pa onda Canadian Jobs Fair. Ne znam ni koji profil radne snage traze, moguce je da i Australci i Kanadjani ovdje traze 'native speaker'-e za neke pozicije za koje je to obavezno.

Kad smo kod jezika, u Sydneyu su me smorili azijati. Ljubazni i usluzni do bola ali ih je bilo bas tesko razumijeti. U nasem lokalnom Chinese Take Away-u svi pitaju zelimo li 'flied or balled lice' :D.
Ja Sam dao zvaničnu statistiku iz 2011. Nema poslova samo sa "native speakers" kolko ja znam, i irci svakako nisu "native" kad ih ja Jedva razumijem.

Jobs fair je samo promocija, odluka o vizi je u rukama kancelarije u centru Sydney-a gdje radi neka kinezkinja, indijka ili grkinja. Ja Sam imo čast da je moja viza odobrena od neke armenijke.

Oni negaje simpatije prema ircima :) to su "public servants" - ljudi mašine, sve odluke su na bazi "box ticking".
_Gamer_
Posts: 1
Joined: 29/03/2013 04:44

#30 Re: Preseljenje u Australiju

Post by _Gamer_ »

Pozdrav ljudi dali bi mi neko mogao reci mogu li ja sa turistickom vizom naci posao u australiji i kako bi isla procedura.Hvala
Sierra club
Posts: 736
Joined: 17/04/2011 11:52

#31 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Sierra club »

_Gamer_ wrote:Pozdrav ljudi dali bi mi neko mogao reci mogu li ja sa turistickom vizom naci posao u australiji i kako bi isla procedura.Hvala
Nemoze. Zato se zove turisticka viza. mozes jedino radit ilegalno kao turista, ali to je druga stvar. Lakse ti je ilegalno radit u njemackoj. I da te ufate karta ti je 100 eura do dodjes kuci.
User avatar
sinuhe
Posts: 11481
Joined: 03/06/2011 11:33

#32 Re: Preseljenje u Australiju

Post by sinuhe »

Nesto mi sa Australijom ne stima. Veca od Svedske a manji izvoz i to ruda, stoka i zitarice. Tu tesko da moze biti puno zaposlenih a ne vjerujem da jedni drugima prodaju robote a i slabo je naseljena sa tek nekih 20 miliona. O kakvim se tu bankarskim marifetlucima radi i do kada ce trajati? :D
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#33 Re: Preseljenje u Australiju

Post by fantom slobode »

a kakve su sanse za preseljenje u Australiju iz Srbije i Hrvatske?
User avatar
sinuhe
Posts: 11481
Joined: 03/06/2011 11:33

#34 Re: Preseljenje u Australiju

Post by sinuhe »

While money may not buy happiness, it is an important means to achieving higher living standards and thus greater well-being. Higher economic wealth may also improve access to quality education, healthcare and housing.

Household net-adjusted disposable income is the amount of money that a household earns each year after tax. It represents the money available to a household for spending on goods or services. In Australia, the average household net-adjusted disposable income is 26 927 USD a year, higher than the OECD average of 22 387USD.

Household financial wealth is the total value of a household’s financial worth. In Australia, the average household wealth is estimated at 29 630 USD, lower than the OECD average of 36 238 USD. While the ideal measure of household wealth should include real assets (e.g. land and dwellings), such information is currently available for only a small number of OECD countries.
http://www.oecdbetterlifeindex.org/countries/australia/
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#35 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Amazonka27 »

Molim one koji poznaju zakone da mi odgovore na par pitanja ili da me upute na konkretne stranice.

Cura se uda za australijskog drzavljanina. Godinu i po zivijela ovdje i otisla tamo. Situacija se naglo mijenja...od lažnog predstavljanja, laganja uvijeta življenja...završi u pizdićima...do ljute bivše cure. Pitanje glasi: nakon koliko se dobija državljanstvo? Da li se taj period računa od dana vjenčavanja ili od dana preseljenja u Australiju? da li ona mora ostati u tim pizdićima ili može otici u veci grad sa vizom koju ima (nisam sigurna da dobro baratam ovim terminima viza/dozvola pa me slobodno ispravite ako sta griješim) i da pocne da radi, da se osamostali...ili je jedini izlaz nazad vamo?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#36 Re: Preseljenje u Australiju

Post by insomnia78 »

Amazonka27 wrote:Molim one koji poznaju zakone da mi odgovore na par pitanja ili da me upute na konkretne stranice.

Cura se uda za australijskog drzavljanina. Godinu i po zivijela ovdje i otisla tamo. Situacija se naglo mijenja...od lažnog predstavljanja, laganja uvijeta življenja...završi u pizdićima...do ljute bivše cure. Pitanje glasi: nakon koliko se dobija državljanstvo? Da li se taj period računa od dana vjenčavanja ili od dana preseljenja u Australiju? da li ona mora ostati u tim pizdićima ili može otici u veci grad sa vizom koju ima (nisam sigurna da dobro baratam ovim terminima viza/dozvola pa me slobodno ispravite ako sta griješim) i da pocne da radi, da se osamostali...ili je jedini izlaz nazad vamo?
Ne racuna se od dana vjencavanja nego od ulaska u zemlju
-Mislim da cak moras boraviti "neprekidno", u fr ne smijes biti van zemlje duze od tri mjeseca u tom periodu
-Na vizi/dozvoli pise da li ima pravo na rad, normalno bi trebala imati
Ne moze se osamostaliti bez muza osim ako joj on ne dopusti
Pa da to tako ide ljudi bi uzimali drzavljanstva ko na traci
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#37 Re: Preseljenje u Australiju

Post by miki27A »

Amazonka27 wrote:Molim one koji poznaju zakone da mi odgovore na par pitanja ili da me upute na konkretne stranice.

Cura se uda za australijskog drzavljanina. Godinu i po zivijela ovdje i otisla tamo. Situacija se naglo mijenja...od lažnog predstavljanja, laganja uvijeta življenja...završi u pizdićima...do ljute bivše cure. Pitanje glasi: nakon koliko se dobija državljanstvo? Da li se taj period računa od dana vjenčavanja ili od dana preseljenja u Australiju? da li ona mora ostati u tim pizdićima ili može otici u veci grad sa vizom koju ima (nisam sigurna da dobro baratam ovim terminima viza/dozvola pa me slobodno ispravite ako sta griješim) i da pocne da radi, da se osamostali...ili je jedini izlaz nazad vamo?
Amazonka27, vidi ovdje o toj vizi, pise sta moze i ne moze na toj vizi da radi: https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/801- gledaj pod visa holders (jer ona vec ima vizu). Na zadnjem pitanju ima neki kalkulator koji pita o datumu kad je podnesena molba za stalnu vizu (ova je izgleda privremena dok ne dobije stalnu) to bi trebalo da joj kaze koliko mora jos da ceka.
neki
Posts: 6691
Joined: 17/02/2005 07:57

#38 Re: Preseljenje u Australiju

Post by neki »

Od ulaska u zemlju 4 godine mora zivjeti da bi dobila drzavljanstvo, pri cemu svake od tih godina smije boraviti van australije max 3 mjeseca.
Ovako bilo prije 2 godine, nisam cuo da su to mijenjali..
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#39 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Amazonka27 »

Hvala vam :) malo je tuzno sto se, kad nazovete konzulat, javi masina i usmjerava na web stranice ili da nazovete Bec ili London...uvijek ima specificnih slucajeva za koje treba savjet.
User avatar
hatemondays
Posts: 1196
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#40 Re: Preseljenje u Australiju

Post by hatemondays »

Amazonka27 wrote:Hvala vam :) malo je tuzno sto se, kad nazovete konzulat, javi masina i usmjerava na web stranice ili da nazovete Bec ili London...uvijek ima specificnih slucajeva za koje treba savjet.
gdje je zapade levat slago hadzija, viza je temporary 2 godine a onda ide permanent jos 2 i onda drzavljanstvo, vrijeme se racuna od ulaska u drzavu, zivjeti sam ovdje bice zahebano sretno kako god........
User avatar
Almir_93
Posts: 231
Joined: 02/02/2013 21:47

#41 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Almir_93 »

Kako sad stoji situacija sa ovom temom ?
Šta ako imam prijatelja koji ima firmu, na koji način se može završit viza a da ne mislim hoće li proći ili ne ?
Naravno znam da se mora položiti IELTS 7 min.
User avatar
hatemondays
Posts: 1196
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#42 Re: Preseljenje u Australiju

Post by hatemondays »

Almir_93 wrote:Kako sad stoji situacija sa ovom temom ?
Šta ako imam prijatelja koji ima firmu, na koji način se može završit viza a da ne mislim hoće li proći ili ne ?
Naravno znam da se mora položiti IELTS 7 min.
Ako ima firmu moze ti uganjati vizu 457, nije to neki problem ako te zeli dovesti. Samo pozuri nesto ce mijenjati uskoro, bice rezanja broja ulazaka na ovu vizu a uslo ih ih je na stotine hiljada.
User avatar
hatemondays
Posts: 1196
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#43 Re: Preseljenje u Australiju

Post by hatemondays »

sinuhe wrote:Nesto mi sa Australijom ne stima. Veca od Svedske a manji izvoz i to ruda, stoka i zitarice. Tu tesko da moze biti puno zaposlenih a ne vjerujem da jedni drugima prodaju robote a i slabo je naseljena sa tek nekih 20 miliona. O kakvim se tu bankarskim marifetlucima radi i do kada ce trajati? :D
No sikiriki jos traje dok ima uranijuma nema zime....
User avatar
Almir_93
Posts: 231
Joined: 02/02/2013 21:47

#44 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Almir_93 »

hatemondays wrote:
Almir_93 wrote:Kako sad stoji situacija sa ovom temom ?
Šta ako imam prijatelja koji ima firmu, na koji način se može završit viza a da ne mislim hoće li proći ili ne ?
Naravno znam da se mora položiti IELTS 7 min.
Ako ima firmu moze ti uganjati vizu 457, nije to neki problem ako te zeli dovesti. Samo pozuri nesto ce mijenjati uskoro, bice rezanja broja ulazaka na ovu vizu a uslo ih ih je na stotine hiljada.
Šta se većinom traži ?
User avatar
hatemondays
Posts: 1196
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#45 Re: Preseljenje u Australiju

Post by hatemondays »

Almir_93 wrote:
hatemondays wrote:
Almir_93 wrote:Kako sad stoji situacija sa ovom temom ?
Šta ako imam prijatelja koji ima firmu, na koji način se može završit viza a da ne mislim hoće li proći ili ne ?
Naravno znam da se mora položiti IELTS 7 min.
Ako ima firmu moze ti uganjati vizu 457, nije to neki problem ako te zeli dovesti. Samo pozuri nesto ce mijenjati uskoro, bice rezanja broja ulazaka na ovu vizu a uslo ih ih je na stotine hiljada.
Šta se većinom traži ?
Ti rece da imas prijatelja koji ima firmu ako on misli da mu treba radna snaga on moze traziti da dodjes preko 457 vize, a sta se inace trazi odes fino na https://www.homeaffairs.gov.au/ i to je to.
User avatar
Almir_93
Posts: 231
Joined: 02/02/2013 21:47

#46 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Almir_93 »

Ipak nema firmu.. Samo radi u njoj
User avatar
Brisbane
Posts: 742
Joined: 07/09/2007 04:03

#47 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Brisbane »

Da li neko zna gdje se sada radi medical za Australijsku vizu. Ono u importani izgleda vise nema.

Hvala velika !
User avatar
hatemondays
Posts: 1196
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#48 Re: Preseljenje u Australiju

Post by hatemondays »

[quote="Brisbane"]Da li neko zna gdje se sada radi medical za Australijsku vizu. Ono u importani izgleda vise nema.

Hvala velika ![/quote

Nazovi ambasadu u Beogradu, oni imaju spisak ovlastenih medicinskih ustanova za ljekarski pregled.
Post Reply