Preseljenje u Australiju

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Slo Burner
Posts: 5349
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#1 Preseljenje u Australiju

Post by Slo Burner »

Ja sam prosjecni BH tridesetogodisnjak, neozenjen, bez djece, sa fakultetsko diplomom i platom koja ne zadovoljava moje potrebe.
S obzirom da u Australiji nikad nisam bio , niti imam tako bilo kakvu rodbinu zanima sta je potrebno uraditi da tamo odselim.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#2 Re: Preseljenje u Australiju

Post by miki27A »

http://www.immi.gov.au/

Evo zvanicne stranice, uzivaj u citanju.
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#3 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Micaha »

miki27A wrote:http://www.immi.gov.au/

Evo zvanicne stranice, uzivaj u citanju.
Pusti bolan stranicu, vidis da pita da mu se sazme u par rjeci
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#4 Re: Preseljenje u Australiju

Post by hrle1976 »

Naci poslodavca koji ce te zaposliti, a kad dobijes radnu vizu imas i boravisnu na osnovu nje. Poslje jedno 15 uspjesnih godina kao posten i cestit gradjanin i marljiv radnik pokusas izganjati njihove papire, mozda u tom vremenu upoznas australku steknes potomke i ides sa porodicom hraniti kengure po nacionalnim parkovima.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#5 Re: Preseljenje u Australiju

Post by iamia »

odes u australiju kao turista.

nadjes bosanski klub u gradu.
dadnes momcima 2000 AUD,, i oni ti nadju australku da ozenis. njoj dadnes 5000 AUD.
i dobijes stalnu boravnu vizu odmah.
za 5 god si australski drzavljanin.
nikimostar
Posts: 646
Joined: 09/05/2010 15:42

#6 Re: Preseljenje u Australiju

Post by nikimostar »

A kako otici kao mladi bracni par sa dvoje djece :)
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#7 Re: Preseljenje u Australiju

Post by iamia »

nikimostar wrote:A kako otici kao mladi bracni par sa dvoje djece :)
.. ughh..
to ne bih savjetovao.
nikimostar
Posts: 646
Joined: 09/05/2010 15:42

#8 Re: Preseljenje u Australiju

Post by nikimostar »

iamia wrote:
nikimostar wrote:A kako otici kao mladi bracni par sa dvoje djece :)
.. ughh..
to ne bih savjetovao.
Zasto :)
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#9 Re: Preseljenje u Australiju

Post by iamia »

ako imas djecu, najbolje je ici u zapadne evropske zemlje.

amerika, kanada i australije nije za familije.
djeca nemaju nikakve dodatke. vrtici su skupi.
a prvih godina u inostranstvu se moras bukvalno prebiti od rada (ili skolovanja) da bi kasnije ubirao neke plodove od svoje muke.

djeca ce ispastati.
a vi cete se vratiti u roku od godinu dana.
User avatar
amra67
Posts: 616
Joined: 07/11/2006 00:59

#10 Re: Preseljenje u Australiju

Post by amra67 »

svaka cast svima vama koji pokusavate napolju novi zivot zapoceti i sve ostaviti..danas gdje nigdje nije sjajno cak i kad se a ako se smjestite u nekih obecanih zemalja koje u sustini i nisu vise ono sto su nekad bile.. necu nikoga da ucim ali danas ne postoji jednostavno rjesenje.. sto bi se reklo: mala bara a puno ajkula.. kad samo skontate da vozacka dozvola se ne priznaje u eu a da ne govorimo o diplomama fakulteta, skola.. koje nigdje ne priznaju i kad shvatite i da poslovi koji su najmanje placeni i koje slabo ko zeli da ih obavlja vec preuzeti od poljskih i istocnoevropskih eu radnika budite unaprijed spremni na velike prepreke i razocarenja.. svima vama dakako sretno !!!
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#11 Re: Preseljenje u Australiju

Post by hrle1976 »

iamia wrote:odes u australiju kao turista.

nadjes bosanski klub u gradu.
dadnes momcima 2000 AUD,, i oni ti nadju australku da ozenis. njoj dadnes 5000 AUD.
i dobijes stalnu boravnu vizu odmah.
za 5 god si australski drzavljanin.
Slobodno mu reci da ima vecu sansu da dobije ove sedmice na lutrij milione i da za 8 sedmica opet dobije na lutriji milione nego to da upali sto mu predlazes!
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#12 Re: Preseljenje u Australiju

Post by iamia »

@hrle,

nemoj pricati o necemu sto ne znas.
veliki broj nasih je tako dobilo papire u kanadi i americi.
dvojica od mojih rodjaka ;-)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#13 Re: Preseljenje u Australiju

Post by insomnia78 »

amra67 wrote:svaka cast svima vama koji pokusavate napolju novi zivot zapoceti i sve ostaviti..danas gdje nigdje nije sjajno cak i kad se a ako se smjestite u nekih obecanih zemalja koje u sustini i nisu vise ono sto su nekad bile.. necu nikoga da ucim ali danas ne postoji jednostavno rjesenje.. sto bi se reklo: mala bara a puno ajkula.. kad samo skontate da vozacka dozvola se ne priznaje u eu a da ne govorimo o diplomama fakulteta, skola.. koje nigdje ne priznaju i kad shvatite i da poslovi koji su najmanje placeni i koje slabo ko zeli da ih obavlja vec preuzeti od poljskih i istocnoevropskih eu radnika budite unaprijed spremni na velike prepreke i razocarenja.. svima vama dakako sretno !!!
Vozacka se priznaje, skola se priznaje, fakultet se priznaje...

s' moje sokocalo
Melbourne_Australia
Posts: 2577
Joined: 06/11/2012 14:20

#14 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Melbourne_Australia »

hrle1976 wrote:
iamia wrote:odes u australiju kao turista.

nadjes bosanski klub u gradu.
dadnes momcima 2000 AUD,, i oni ti nadju australku da ozenis. njoj dadnes 5000 AUD.
i dobijes stalnu boravnu vizu odmah.
za 5 god si australski drzavljanin.
Slobodno mu reci da ima vecu sansu da dobije ove sedmice na lutrij milione i da za 8 sedmica opet dobije na lutriji milione nego to da upali sto mu predlazes

Jedini nacin da dobijes boravak je da ozenis zenu sa papirima....Sve ostale opcije su :D Pitaj mene zivio 16 godina u Australiji i vratio se kuci u Sarajevo...Ako imas neka pitanja slobodno pitaj na private...Pozdrav!!
User avatar
Slo Burner
Posts: 5349
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#15 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Slo Burner »

Uopste me niste obradovali
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#16 Re: Preseljenje u Australiju

Post by hrle1976 »

Melbourne_Australia wrote:
hrle1976 wrote:
iamia wrote:odes u australiju kao turista.

nadjes bosanski klub u gradu.
dadnes momcima 2000 AUD,, i oni ti nadju australku da ozenis. njoj dadnes 5000 AUD.
i dobijes stalnu boravnu vizu odmah.
za 5 god si australski drzavljanin.
Slobodno mu reci da ima vecu sansu da dobije ove sedmice na lutrij milione i da za 8 sedmica opet dobije na lutriji milione nego to da upali sto mu predlazes

Jedini nacin da dobijes boravak je da ozenis zenu sa papirima....Sve ostale opcije su :D Pitaj mene zivio 16 godina u Australiji i vratio se kuci u Sarajevo...Ako imas neka pitanja slobodno pitaj na private...Pozdrav!!
Nisam ja tu opciju ni u prvom svom postu isljucio ali sam napisao da radi tamo pa da na taj nacin dobije dozvolu da tamo zivi a da kroz to vrijeme nekoga upozna. Ne da ide na ove neke folove golove za papire brak itd. Nisu Australke bosanke ili bolje receno narave ko ljudi iz regiona pa bi dupe dali za papir ili saku dolara.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#17 Re: Preseljenje u Australiju

Post by iamia »

@hrle,

prije ces dupe za saku dolara dobiti od australke ili amerikanke, nego od bosanke.

a ti bi to znao da si u zadnjih 30 godina bio u bosni,.... ili americi.
niti nigdje bio.. i pricas nama koji jesmo ??
da li se osjecas kao da si pogrijesio temu?

u americi je novac sve. i otac i majka i drzava i nacija i bog i religija . sve.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#18 Re: Preseljenje u Australiju

Post by iamia »

Slo Burner wrote:Uopste me niste obradovali
uradi kako sam ti rekao.
nemoj gubiti vrijeme sa tamo nekim trazenjem posla. to je vic.

evo nek ti melbourne dadne par adresa od bosanskih klubova.
mozda te poveze sa par nasih momaka tamo.
oni sigurno znaju rodjene australke koje bi se udale za odredjenu svotu $$.
tako sam ja sa par svojih rodjaka u americi uradio.
oni su i dan-danas tamo.
alanskoda
Posts: 577
Joined: 08/10/2008 21:48

#19 Re: Preseljenje u Australiju

Post by alanskoda »

insomnia78 wrote:
amra67 wrote:svaka cast svima vama koji pokusavate napolju novi zivot zapoceti i sve ostaviti..danas gdje nigdje nije sjajno cak i kad se a ako se smjestite u nekih obecanih zemalja koje u sustini i nisu vise ono sto su nekad bile.. necu nikoga da ucim ali danas ne postoji jednostavno rjesenje.. sto bi se reklo: mala bara a puno ajkula.. kad samo skontate da vozacka dozvola se ne priznaje u eu a da ne govorimo o diplomama fakulteta, skola.. koje nigdje ne priznaju i kad shvatite i da poslovi koji su najmanje placeni i koje slabo ko zeli da ih obavlja vec preuzeti od poljskih i istocnoevropskih eu radnika budite unaprijed spremni na velike prepreke i razocarenja.. svima vama dakako sretno !!!
Vozacka se priznaje, skola se priznaje, fakultet se priznaje...

s' moje sokocalo
Zavisi kako gdje. Ovdje se vozacka ne priznaje, skola se vrednuje i ispadne manje vrijedna nego kod nas a fax isto tako sem stomse neki ni ne priznavaju. Prijatelj sa doktorskom diplomom dosao ovdje i nista mu nisu priznali, opet 5 godina faxa .
_grasshopper_
Posts: 14
Joined: 21/05/2012 10:46

#20 Re: Preseljenje u Australiju

Post by _grasshopper_ »

Od skoro se BIH vozacka priznaje i u Australiji ;-)
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#21 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Keiko »

Slo Burner wrote:Ja sam prosjecni BH tridesetogodisnjak, neozenjen, bez djece, sa fakultetsko diplomom i platom koja ne zadovoljava moje potrebe.
S obzirom da u Australiji nikad nisam bio , niti imam tako bilo kakvu rodbinu zanima sta je potrebno uraditi da tamo odselim.
Koliko je meni poznato, Australija se trenutno 'ubi' trazeci radnu snagu svih profila po Europi. U Dublinu je svakih 2-3 mjeseca Australian Jobs Fair. Pretpostavljam da ih imaju i po ostalim EU drzavama sto bi se isplatilo trazit' na internetu. Isto tako, postoje agencije za zaposljavanje koje traze strucni kadar za zaposlenje u Australiji i onda s' poslodavcem uredjuju boravisnu i radnu dozvolu. Ne mogu ponudit' linkove ili neke konkretne informacije jednostavno jer meni opcija nije interesantna ali ih stalno reklamiraju na radiju kod nas.
LEOBL-1
Posts: 1
Joined: 23/02/2013 15:46

#22 Re: Preseljenje u Australiju

Post by LEOBL-1 »

Ovo su informacije koje su provjerene posto sam u kontaktu sa Australijskim agentom koji radi slucajeve emigriranja Znaci moze se aplicirati za skill works recimo vizu ako je tvoje zanimanje na njihovoj SOL listi,moze da ti bude sponsor poslodovac ako recimo nadjes posao preko neta i ako je on voljan to uciniti,takodje drzava sponzorise i lakse dobijas papire ako je tvoje zanimanje jakooo trazeno tamo...Takodje postoji opcija da neko od tvoje rodbine bude sponsor sa tim da se obavezuje da ce te izdrzavati par mjeseci dok ne nadjes posao.Australija i Kanada su zemlje koje konstantno traze ljude sa odredjenim zanimanjima,tako da mozes imati zanat i dobiti vise bodova nego neko ko je zavrsio fax.Ako ides na radnu vizu dosta papira ti je potrebno i naravno sve prevedeno i ovjereno,potrebno je radno iskustvo min godinu dana u toj oblasti gdje ce tvoj poslodavac da pismineo napise i opise sta sta si ti radio kod njega,naravno sve ovjereno..Takodje sto je najbitnije i bez cega uopste ne mozes aplicirati za vizu je polozen IELTS test sa najmanjom ocjenom 6 iz sva cetiri podrucja.na njihovom zvanicnom sajtu postoji sistem bodovanja gdje svako moze ispuniti i vidjeti koliko ima bodova
Sierra club
Posts: 736
Joined: 17/04/2011 11:52

#23 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Sierra club »

LEOBL-1 wrote:..Takodje postoji opcija da neko od tvoje rodbine bude sponsor sa tim da se obavezuje da ce te izdrzavati par mjeseci dok ne nadjes posao.
Ovo je nemoguće nažalost. Sponzoriranje od rodbine ti neće pomoć da se doseliš u australiju. Rodbinske vize su ukinute.

Imaš dva izuzetka.

1) "Zadnji zaostali član u porodici" koja je već u australiji. (komplikovano i rijetko ko ispunjava uslove) ako imaš brata u australiji i sva ostala rodbina ili mrtva ili van bosne. Onda dobivaš trajnu vizu za godinu dana, i dolaziš u australiju odmah sa svim pravima kao da si rodjen u toj državi.

2) Ako si roditelj od djeteta u australiji. Onda možeš dobit vizu da budeš sa svojim djetetom. Čekanje je 10 godina. Ali ako će se roditelj sam izdržavati, i dokazat da ima jedno 40,000KM penzije godišnje, od legalnih izvora onda viza se dobije za godinu ili kraće.
Sierra club
Posts: 736
Joined: 17/04/2011 11:52

#24 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Sierra club »

irishgirl wrote: Koliko je meni poznato, Australija se trenutno 'ubi' trazeci radnu snagu svih profila po Europi. U Dublinu je svakih 2-3 mjeseca Australian Jobs Fair. Pretpostavljam da ih imaju i po ostalim EU drzavama sto bi se isplatilo trazit' na internetu. Isto tako, postoje agencije za zaposljavanje koje traze strucni kadar za zaposlenje u Australiji i onda s' poslodavcem uredjuju boravisnu i radnu dozvolu. Ne mogu ponudit' linkove ili neke konkretne informacije jednostavno jer meni opcija nije interesantna ali ih stalno reklamiraju na radiju kod nas.
Sve je tačno osim da traže ili preferiraju Europu. U 2011 najveći izvor migranata je bila:

1) južna azija (18%)
2) Europa (17.6%)
3) oceania(15%)
4) sjeverna azija (14.9%)
Sierra club
Posts: 736
Joined: 17/04/2011 11:52

#25 Re: Preseljenje u Australiju

Post by Sierra club »

Najbolje viza za dolazak u australiju su:

1) bračna viza
2) 457 radna viza

Brak mora biti legitiman. Istina je da ima ljudi bu bosanskom klubu koji bi ti ovo učinili. Ali za 5,000 AUD, nema šanse. Prije bi reko da je cijena oko 50,000 AUD. isto tako možeš naći nekog u drugoj etničkoj zajednici koji će ti obezbjedit lažni brak, kao naprimjer irkinju ili engleskinju, ili kineskinju. Možda i za manje para, ali će te inspekcija brže otkrit, i time ćeš biti deportovan a ona možda zatvora zaglavit.

Legitiman brak se dokazuje mokotrpnom procedurom papira, slika, zajedničkih bankovskih računa, intervjua, i izjavama australskih državljana da ste stvarno pravi bračni par. Kazna za lažnu izjavu od tih svjedoka je zatvor. Ako nadješ neku curu, ovdje kad si turista, i ako ona ima žive roditelje u australiji, bez potvrde njenih roditelja da ste pravi bračni par, slabo ćeš dobit vizu.

457 viza je radna, ona ti omogućava tranziciju na trajnu migrantsku vizu poslje 2 godine rada u australiji. Ta tranzicijanje manje više automatična. Da dobiješ tu vizu treba ti slijedeće:

1) Struka u zanatu ili profesiji koja je na listi "potrebnih". Ta lista se stalno mijenja, i ona je duga. (bravar, postavljač parketa, kuhar, mehaničar, rudar, inžinjer, knigovodja)

2) dokaz da imaš tu struku kroz sistem studija i rada (zove se apprenticeship)

3) dokaz da si radio u toj struci u BiH 2 ili 3 godine. (nesjećam se ali manje od 2 godine nije.) (daokaz se sastoji od papirologije kroz platni sistem da si dobivo platu od firme koja se tom strukom bavi.)

4) poso u australiji u toj struci.

Kad se nadje poso, šef ti mora ispunit te papire. I viza se dobije relativno brzo. Možda oko 4 mjeseca.

Kad dodješ ovdje očekuj platu od oko 75,000 KM godišnje za dobar poso kao mehaničar. Ali radiš oko 60 sati sedmično. Što je normala za svakog u privatnom sektoru. Ako dobiješ odkaz, imaš 4 sedmice da napustiš državu ili nadješ novi poso.

To nije strašno, jer znam jednog čeha koji je izgubio poso, i našo novi za 10 dana prekoputa starog posla.

Al u suštininti si rob svoga gazde 2 godine. Sve nepravde protiv tebe se mogu ispravit, ali pravdu ćeš ganjat iz BiH.

Poslje 2 godine, si slobodan. Pljuneš gazdi u lice i pokupiš svoju trajnu vizu. Dobrodošao u australiju. :)
Post Reply