prepravka grijanja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#1 prepravka grijanja

Post by ja1977 »

Ljudi molim za savjet.

U stanu imam etazno grijanje - jednocijevni sistem, civi u podu.
Problem je sto zadnji radijatir u krugu (onaj u kupatilu je vazada hladan. nikad da se zagrije.
Privi radijator je vreo, zatim sljedi jedan pravo velike (od nekih 30-tak rebara) u dnevnoj sobi, pa onda jos dva u dvije majne sobe.
Uglavnom, nisam previse sretan sa tim resenjem, zbog razlike u temperaturi izmedju dnevne sobe i ove dvije male, te hladnog kupatila.

Preporuceno mije da postavim nove cijevi i napravim dvocjevni sistem. To i nije nesto pretjerano tesko uraditi, imaju kuda cijevi proci itd.
Cifra je oko 900 KM, 700 KM (novih 5 ventila, cijevi,..) i 200 KM ruke.

Da li se to isplati???
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#2 Re: prepravka grijanja

Post by kurty »

Radil ti pumpa???
Kad si zadnji put dosao vode u sistem???
Kad si zadnji put ozracio radijatore????
User avatar
starii
Posts: 3298
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#3 Re: prepravka grijanja

Post by starii »

meni je majstor uzimao 50KM po radijatoru za dvocijevni sistem..materijal je bio moj...
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#4 Re: prepravka grijanja

Post by ja1977 »

kurty wrote:Radil ti pumpa???
Kad si zadnji put dosao vode u sistem???
Kad si zadnji put ozracio radijatore????
Radi pumpa uredno.
U sistemu uvijek ima dovoljno vode.
Radijatore ozracim pred svaku sezonu je na svakom ima pipa za odzraku pa i nije neki problem to uraditi..

Ja bas mislim da se jadni bojler "slomi", ali da se voda dobro ohladi dok prodje kroz prva dva radijatora.
Dvocjevnim sistem bih dobio da se svi radijatori ravnomjernu griju.
ichliebedichtung
Posts: 55
Joined: 05/11/2009 14:07

#5 Re: prepravka grijanja

Post by ichliebedichtung »

I ja imam jednocijevni sistem grijanja, pa me interesuje da li problema imas od samog pocetka ili se to pocelo desavati nekad poslije.
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#6 Re: prepravka grijanja

Post by ja1977 »

Od samog pocetka, dakle nekih 7 godina, ali rjesavanje tog problema je doslo na red sada.
Onda sam poskidao termo glave sa ventila, da bi imao puni protok, pa je bilo malcice bolje, ali nista spektakularno.
U tom velikom radijatoru je falila uronska cijev, tako da je u pocetku grijalo samo pola radijatora.
Kada sam stavio tu cijev, radijator je tek progrijao i radi kako treba, ali oni iza njega su mlaki (sve hladniji i hladniji).
Kao sto rekoh, zadnji radijator u sistemu nije ni mlak.
Gotovo svi ti majstori koji su dolazili su predlagali dvocjevni sistem.
Ja sam razamisljao i da uradim dva kruga grijanja, ali bi mi to zahtjrvalo vece radove, dizanje parketa na pojednim mjestima itd.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#7 Re: prepravka grijanja

Post by Wind »

A kakav ti je boljer, elektricni, plinski? Koje je snage? Koliko radijatora, rebara, soba?

Mislim, sasvim je normalno da kod jednocjevnog sistema prvi radijator bude najtopliji a zadnji najhladniji. Takav je sistem i to je ok ali ta razlika ne bi smjela biti veca od par stepeni.

Za prevenciju, prvi radijator stavi na 3 drugi na 4 ostale na 5 kako bi bar malo ravnomjernije rasporedio temp.

Ovako, meni se cini da ti je bojler jednostavno slabog kapaciteta i ne moze da postigne dovoljno zagrijavanje vode. Znaci taj koji je radio sistem nije uradio dobar proracun. To je to sigurno.

Kod mene je isti sistem, 6 radijatora ali zadnji je nesto malo hladniji nego prvi.
Post Reply