Preporuka za pvc stolariju?

zigson
Posts: 3007
Joined: 04/04/2015 22:17

#1 Preporuka za pvc stolariju?

Post by zigson »

Pozdrav svima.
Zanima me ako ima neko da preporuci dobru firmu za pvc stolariju, sa kvalitetnim materijalima i profilima. Sarajevo i okolina.

Naime, radio bi se izlaz na balkon/portal, 210 do 230 sirine i 210 visine, trokrilni, s tim da ne bi bilo balkona nego francuski balkon bi bio, sto je nebitno za ovu pricu. 2 krila sa strane bi bila fiksna a ovaj u sredini klizni ili normalno otvaranje. S tim da me zanima kakva bi izolacija bila u slucaju kliznih jer bi tu dnevni boravak bio. Radije bih klizna zbog stila/mode i ljepse bi izgledalo ( :lol: ) ali me malo brine sto se zvucne i termoizolacije tice.
Pa eto ako ima neko iskustva, preporuke, kojoj firmi da se javim za ponudu, izvolite :D

Edit; Nasao sam ove alu-roll u gracanici sa rjesenjem kakvo mene zanima. Ako ima neko iskustva sa njima

Image
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#2 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by rovac13 »

Ako gledas obicne prozore 5 komora,neki standard,onda su ti allu roll super izbor.Cini mi se rade sa profilima salamander,njemacki,sto nije lose uopce,a cijenom su mrvicu skuplji od turskih npr javuz.Allu roll ti dodje nesto kao bestbuy.

Ali ako zelis neke napredne prozore,sa 6-7 komora,3 dichtunga itd onda bi mogao potrazit neku vecu firmu.

Moji roditelji imaju njihovu stolariju,salamander 5 komora,ojacanja 1,5 mm ,vanjska stjenka pvc profila je odlicna,zaboeavih debljinu,znam da je bio odlican rezultat,dvostruka stakla low-e bez argona.....i mogu reci da to radi posao odlicno vec nekoliko godina,nema kvarova,sve dihta ko prvog dana,meni djeluje bestbuy.

Prozor koji npr kosta kod turaka yavuz 240km ,kod allu roll kostao oko 270-280 km.
zigson
Posts: 3007
Joined: 04/04/2015 22:17

#3 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by zigson »

rovac13 wrote: 07/03/2021 23:30 Ako gledas obicne prozore 5 komora,neki standard,onda su ti allu roll super izbor.Cini mi se rade sa profilima salamander,njemacki,sto nije lose uopce,a cijenom su mrvicu skuplji od turskih npr javuz.Allu roll ti dodje nesto kao bestbuy.

Ali ako zelis neke napredne prozore,sa 6-7 komora,3 dichtunga itd onda bi mogao potrazit neku vecu firmu.

Moji roditelji imaju njihovu stolariju,salamander 5 komora,ojacanja 1,5 mm ,vanjska stjenka pvc profila je odlicna,zaboeavih debljinu,znam da je bio odlican rezultat,dvostruka stakla low-e bez argona.....i mogu reci da to radi posao odlicno vec nekoliko godina,nema kvarova,sve dihta ko prvog dana,meni djeluje bestbuy.

Prozor koji npr kosta kod turaka yavuz 240km ,kod allu roll kostao oko 270-280 km.
Hvala na odgovoru. Obisao sam dosta firmi, i vjerovatnp cu ici sa BBI iz rajlovca. Najpovoljniji su mi, a salamander profil, okovi takodjer vrhunske kvalitete sve sa garancijom i ugradnjom mi je dosta povoljno izaslo.
User avatar
stachu
Posts: 4038
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#4 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by stachu »

Ja sam sebi ugradjivao BBI, sve preporuke... :thumbup:
zigson
Posts: 3007
Joined: 04/04/2015 22:17

#5 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by zigson »

stachu wrote: 08/03/2021 23:22 Ja sam sebi ugradjivao BBI, sve preporuke... :thumbup:
Sad gledam ove toplinske koeficijente. I vidim da je na ovoj mojoj ponudi Uw=3.57 W/m2K

Sto znaci da i nije neka pljacka, jer koliko sam vidio taj je koeficijent toliki kod stare gradnje.

Staklo je 4+16+4 Iowe-argon

Profil: Salamander SL76 MD

Joj raspametio sam se.
Dimenzije su 1600x2100
800 fiksni i 800 otklopno klizni sistem.

Ima li neko da preporuci, sta kako da se postigne najbolja usteda energije i termo-zvucna izolacija
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#6 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by vanjki »

Preporuke za Sarix!
neki
Posts: 6692
Joined: 17/02/2005 07:57

#7 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by neki »

Ako baš mora biti klizni portal, PVC nisu baš najkvalitetnije rješenje. Pametnije bi bilo raditi podizno-klizni aluminijski sistem s prekinutim termičkim mostom. Dosta skuplje ali i dosta kvalitetnije rješenje..
Od koeficijenta prolaza toplote profila je bitnije kako će ti uraditi montažu cijelog portala, posebno na dijelu uz pod, na te stvari se najmanje polaže pažnja
zigson
Posts: 3007
Joined: 04/04/2015 22:17

#8 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by zigson »

neki wrote: 11/03/2021 09:38 Ako baš mora biti klizni portal, PVC nisu baš najkvalitetnije rješenje. Pametnije bi bilo raditi podizno-klizni aluminijski sistem s prekinutim termičkim mostom. Dosta skuplje ali i dosta kvalitetnije rješenje..
Od koeficijenta prolaza toplote profila je bitnije kako će ti uraditi montažu cijelog portala, posebno na dijelu uz pod, na te stvari se najmanje polaže pažnja
Ovo sto sam vidio u BBI, izgleda i ekstra i kvalitetno, nije klimavo uopste kad se otvara. Jedino me koeficijent ovaj brine, ali pitacu momke. Ekstra su
zigson
Posts: 3007
Joined: 04/04/2015 22:17

#9 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by zigson »

zigson wrote: 11/03/2021 10:06
neki wrote: 11/03/2021 09:38 Ako baš mora biti klizni portal, PVC nisu baš najkvalitetnije rješenje. Pametnije bi bilo raditi podizno-klizni aluminijski sistem s prekinutim termičkim mostom. Dosta skuplje ali i dosta kvalitetnije rješenje..
Od koeficijenta prolaza toplote profila je bitnije kako će ti uraditi montažu cijelog portala, posebno na dijelu uz pod, na te stvari se najmanje polaže pažnja
Ovo sto sam vidio u BBI, izgleda i ekstra i kvalitetno, nije klimavo uopste kad se otvara. Jedino me koeficijent ovaj brine, ali pitacu momke. Ekstra su, objasne sve fino itd
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#10 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by programerAnel »

Ko god i kako god da ti uradi ako ostaneš pri varijanti kliznog uvjek će tu da "fura".
Kada sam sebi radio savjetovali su da klizni prozor izbjegnem gdje god je to moguće jer ima taj neki zazor između na koji uvjek puše hladan zrak.

Inače jesu malo dalje ali preporučuje ALUPLASTIK Živinice. Jesu malo skuplji ali to je jedina firma gdje me direktor iste nazvao kroz 15 dana i pitao da li sam zadovoljan monterima i da li sam zadovoljan kvalitetom stolarije.
zigson
Posts: 3007
Joined: 04/04/2015 22:17

#11 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by zigson »

programerAnel wrote: 11/03/2021 10:29 Ko god i kako god da ti uradi ako ostaneš pri varijanti kliznog uvjek će tu da "fura".
Kada sam sebi radio savjetovali su da klizni prozor izbjegnem gdje god je to moguće jer ima taj neki zazor između na koji uvjek puše hladan zrak.

Inače jesu malo dalje ali preporučuje ALUPLASTIK Živinice. Jesu malo skuplji ali to je jedina firma gdje me direktor iste nazvao kroz 15 dana i pitao da li sam zadovoljan monterima i da li sam zadovoljan kvalitetom stolarije.
Ma da razumijem. Pitao sam bas za to. I imali su na stanju jedna klizna, i kad je otvarao bas isto da se cuje kao da zrak ispusti, i ispadne iz lezista i onda klizi. Isto tako kad zatvara, fino upadne u leziste i dihtuje. Sto se tice toga ja mislim da ne bi bilo problema. Samo mozda kvalitetniji profil i 3slojno staklo, dobru montazu. A vidim svi ih hvale, tako da ja mislim nema fule. A javit cu se i ALUPLASTIK-u, hvala na preporuci :thumbup:
zigson
Posts: 3007
Joined: 04/04/2015 22:17

#12 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by zigson »

programerAnel wrote: 11/03/2021 10:29 Ko god i kako god da ti uradi ako ostaneš pri varijanti kliznog uvjek će tu da "fura".
Kada sam sebi radio savjetovali su da klizni prozor izbjegnem gdje god je to moguće jer ima taj neki zazor između na koji uvjek puše hladan zrak.

Inače jesu malo dalje ali preporučuje ALUPLASTIK Živinice. Jesu malo skuplji ali to je jedina firma gdje me direktor iste nazvao kroz 15 dana i pitao da li sam zadovoljan monterima i da li sam zadovoljan kvalitetom stolarije.
Evo odgovorili mi aluplastik, i dali mi jos bolju ponudu nego bbi, sa 6komornim profilom i troslojnim staklom, aluplast ideal 8000 sa okovom winkhaus

Za usporedbu bbi rajlovac: 5komorni profil, 2slojno staklo
A ista cijena kao i ovi iz zivinica. Tako da hvala puno na preporuci :thumbup:

Sad kakav je aluplast profil naspram salamandera. Joj najradije bih da sam uzeo prvo sto sam nasao. Izgori mi mozak :lol:
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#13 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by programerAnel »

zigson wrote: 11/03/2021 12:50
programerAnel wrote: 11/03/2021 10:29 Ko god i kako god da ti uradi ako ostaneš pri varijanti kliznog uvjek će tu da "fura".
Kada sam sebi radio savjetovali su da klizni prozor izbjegnem gdje god je to moguće jer ima taj neki zazor između na koji uvjek puše hladan zrak.

Inače jesu malo dalje ali preporučuje ALUPLASTIK Živinice. Jesu malo skuplji ali to je jedina firma gdje me direktor iste nazvao kroz 15 dana i pitao da li sam zadovoljan monterima i da li sam zadovoljan kvalitetom stolarije.
Evo odgovorili mi aluplastik, i dali mi jos bolju ponudu nego bbi, sa 6komornim profilom i troslojnim staklom, aluplast ideal 8000 sa okovom winkhaus

Za usporedbu bbi rajlovac: 5komorni profil, 2slojno staklo
A ista cijena kao i ovi iz zivinica. Tako da hvala puno na preporuci :thumbup:

Sad kakav je aluplast profil naspram salamandera. Joj najradije bih da sam uzeo prvo sto sam nasao. Izgori mi mozak :lol:
Meni su radili stolariju na kući prije cca 15 godina.
Nakon toga brat je radio stolariju i kompletnu kupio u firmi YAVUZ . ( tražio da prođe što jeftinije jer su zaista jeftini ). Onda sam vidio odnos kvaliteta spomenutih i firme ALUPLASTIK .

Ja sam radio veće prozore cca 2.5m x2m ( trokrilni ).
Bio sam u fazonu imate li ona stakla što se s vana ne vidi a iznutra vidi kroz njih ( mislim da se zove stopsol ili slično ). Ljudi izašli na teren prošetali kroz objekat i citat: "Zbog slabe osvjetljenosti prostorije uvjek ćeš morati da pališ svijetlo unutra, kada upališ svjetlo unutra ovo staklo ti ima kontra efekat. Ne preporučujemo ti ovo. Da li i dalje želiš ? ".

"Budući da imaš malo dijete vidimo da bi ti bio problem ako dijete nedaj bože otvori prozor, preporučujemo ti: 15KM bravica sa ključem tako da otvoris/zatvoriš prozor zaključaš i mirna Bosna."

Dakle mogli mi hladno uzet nekih 40% ali su bili prepošteni još mi dali jako fine savjete.

također daju fine rabate za gotovinu ako ti nisu zaračunali išći, traži ii budi cigan.
zigson
Posts: 3007
Joined: 04/04/2015 22:17

#14 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by zigson »

programerAnel wrote: 11/03/2021 13:28
zigson wrote: 11/03/2021 12:50
programerAnel wrote: 11/03/2021 10:29 Ko god i kako god da ti uradi ako ostaneš pri varijanti kliznog uvjek će tu da "fura".
Kada sam sebi radio savjetovali su da klizni prozor izbjegnem gdje god je to moguće jer ima taj neki zazor između na koji uvjek puše hladan zrak.

Inače jesu malo dalje ali preporučuje ALUPLASTIK Živinice. Jesu malo skuplji ali to je jedina firma gdje me direktor iste nazvao kroz 15 dana i pitao da li sam zadovoljan monterima i da li sam zadovoljan kvalitetom stolarije.
Evo odgovorili mi aluplastik, i dali mi jos bolju ponudu nego bbi, sa 6komornim profilom i troslojnim staklom, aluplast ideal 8000 sa okovom winkhaus

Za usporedbu bbi rajlovac: 5komorni profil, 2slojno staklo
A ista cijena kao i ovi iz zivinica. Tako da hvala puno na preporuci :thumbup:

Sad kakav je aluplast profil naspram salamandera. Joj najradije bih da sam uzeo prvo sto sam nasao. Izgori mi mozak :lol:
Meni su radili stolariju na kući prije cca 15 godina.
Nakon toga brat je radio stolariju i kompletnu kupio u firmi YAVUZ . ( tražio da prođe što jeftinije jer su zaista jeftini ). Onda sam vidio odnos kvaliteta spomenutih i firme ALUPLASTIK .

Ja sam radio veće prozore cca 2.5m x2m ( trokrilni ).
Bio sam u fazonu imate li ona stakla što se s vana ne vidi a iznutra vidi kroz njih ( mislim da se zove stopsol ili slično ). Ljudi izašli na teren prošetali kroz objekat i citat: "Zbog slabe osvjetljenosti prostorije uvjek ćeš morati da pališ svijetlo unutra, kada upališ svjetlo unutra ovo staklo ti ima kontra efekat. Ne preporučujemo ti ovo. Da li i dalje želiš ? ".

"Budući da imaš malo dijete vidimo da bi ti bio problem ako dijete nedaj bože otvori prozor, preporučujemo ti: 15KM bravica sa ključem tako da otvoris/zatvoriš prozor zaključaš i mirna Bosna."

Dakle mogli mi hladno uzet nekih 40% ali su bili prepošteni još mi dali jako fine savjete.

također daju fine rabate za gotovinu ako ti nisu zaračunali išći, traži ii budi cigan.
Ma da, yavuz u sirokom luku zaobici.
Po tim rijecima aluplastik su extra a i veoma su mi brzo odgovorili sa ponudom, vidi se da su na mjestu. Ista cijena kao i bbi, bolje specifikacije profila i stakla, a dolaze iz zivinica u sarajevo. Zaracunali su 20% popusta. Iskreno najbolja i najkvalitetnija ponuda do sad, a obisao sam dosta firmi iz sarajeva. Hvala jos jednom
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#15 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by -Chesterfield- »

rovac13 wrote: 07/03/2021 23:30 ....
Piaty
Posts: 5723
Joined: 01/12/2020 00:58

#16 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by Piaty »

@programerAnel
@zigson

Ima li neke veze ako je firma iz Zivinica, a stan ti je u Sarajevu? Obracunava li mozda jos nesto zbog udaljenosti?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#17 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by -Chesterfield- »

Piaty wrote: 17/07/2022 11:43 @programerAnel
@zigson

Ima li neke veze ako je firma iz Zivinica, a stan ti je u Sarajevu? Obracunava li mozda jos nesto zbog udaljenosti?
Traži ponudu od više firmi. Ja nisam imao puno vremena tako da sam dobio ponudu od dvije firme.
Razlika u cijeni oko 800 KM za jedan prozor 180 x 120 cm.
Ovi skuplja ponuda je posebno obračunala prijevoz i ugradnju. Dok je ova jeftinija vjerovatno to ukalkulisala u ponudu ali nije navedeno posebno.

Image
Piaty
Posts: 5723
Joined: 01/12/2020 00:58

#18 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by Piaty »

-Chesterfield- wrote: 17/07/2022 13:09
Piaty wrote: 17/07/2022 11:43 @programerAnel
@zigson

Ima li neke veze ako je firma iz Zivinica, a stan ti je u Sarajevu? Obracunava li mozda jos nesto zbog udaljenosti?
Traži ponudu od više firmi. Ja nisam imao puno vremena tako da sam dobio ponudu od dvije firme.
Razlika u cijeni oko 800 KM za jedan prozor 180 x 120 cm.
Ovi skuplja ponuda je posebno obračunala prijevoz i ugradnju. Dok je ova jeftinija vjerovatno to ukalkulisala u ponudu ali nije navedeno posebno.

Image
Aha :thumbup:
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#19 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by programerAnel »

Piaty wrote: 17/07/2022 11:43 @programerAnel
@zigson

Ima li neke veze ako je firma iz Zivinica, a stan ti je u Sarajevu? Obracunava li mozda jos nesto zbog udaljenosti?
Vjerujem da ne obračunava ali da se čeka kada ide tura za Sarajevo. Međutim na ovim cijenama goriva ....
U svakom slučaju najbolja varijanta ti je direktno pitati :)
elk
Posts: 2800
Joined: 14/08/2006 12:03

#20 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by elk »

Ne bi trebalo da se uracunava zivinice faktor. Najbolji rabat dobijes kada mijenjas prozore zimi, ljeti je logicno skuplje.

Sto vise komora, kvalitetni made in eu okovi i punjenje izmedju stakala bi se trebalo uraditi. Jeste skuplje, ali vrijedi. I vanjske roletne, ko ima love su prava stvar.
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#21 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by Qler »

Ja sam sad uzeo PVC prozore, trazio ponude od Saplast, Elox, Ugarak, Trocal, i na preporuku vise ljudi ove AD Logistic iz Mostara koje sam na kraju uzeo.

Pocetna ponuda Saplasta je bila 8000KM, AD Logistic 5800 (izaslo na kraju sa detaljnim mjerenjima, klupicama cca 6300) Ali uzeo sam 82mm 7 komora, tri stakla, alu roletne i komarnike na svaki prozor jedno krilo... 3 dvokrilna prozora i jedan trokrilni. VEKA su okovi, i sve prakticno isto kao Saplast..

A kredit preko UniCredit i ERBD, pa ce biti i nekog povrata sredstava :)
Piaty
Posts: 5723
Joined: 01/12/2020 00:58

#22 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by Piaty »

Qler wrote: 18/07/2022 08:15 Ja sam sad uzeo PVC prozore, trazio ponude od Saplast, Elox, Ugarak, Trocal, i na preporuku vise ljudi ove AD Logistic iz Mostara koje sam na kraju uzeo.

Pocetna ponuda Saplasta je bila 8000KM, AD Logistic 5800 (izaslo na kraju sa detaljnim mjerenjima, klupicama cca 6300) Ali uzeo sam 82mm 7 komora, tri stakla, alu roletne i komarnike na svaki prozor jedno krilo... 3 dvokrilna prozora i jedan trokrilni. VEKA su okovi, i sve prakticno isto kao Saplast..

A kredit preko UniCredit i ERBD, pa ce biti i nekog povrata sredstava :)
Kako tolika razlika izmedju Saplasta j AD-a?

Jesu li ti njemački okovi?
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#23 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by Qler »

VEKA oboje... gledao iste stvari ugradjuju...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#24 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by -Chesterfield- »

Piaty wrote: 19/07/2022 22:18
Qler wrote: 18/07/2022 08:15 Ja sam sad uzeo PVC prozore, trazio ponude od Saplast, Elox, Ugarak, Trocal, i na preporuku vise ljudi ove AD Logistic iz Mostara koje sam na kraju uzeo.

Pocetna ponuda Saplasta je bila 8000KM, AD Logistic 5800 (izaslo na kraju sa detaljnim mjerenjima, klupicama cca 6300) Ali uzeo sam 82mm 7 komora, tri stakla, alu roletne i komarnike na svaki prozor jedno krilo... 3 dvokrilna prozora i jedan trokrilni. VEKA su okovi, i sve prakticno isto kao Saplast..

A kredit preko UniCredit i ERBD, pa ce biti i nekog povrata sredstava :)
Kako tolika razlika izmedju Saplasta j AD-a?

Jesu li ti njemački okovi?
Ne znam da li si naručio? Nije nešto povoljan ovaj AD Logistic. Ako hoćeš mogu ti poslati broj mobitela od ovih gdje sam ja naručio, pa traži ponudu.

Ako nisi planirao odmah ugraditi žaluzine traži da ti ugrade, odnosno planiraju naknadno postavljanje. U tom slučaju se sa strane štoka prozora ugradi po 1,5 ili 2 cm proširenje da bi se prozor mogao otvarati do kraja odnosno devedeset stepeni.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#25 Re: Preporuka za pvc stolariju?

Post by Ramzess Veliki »

Meni je balkon ustaklio "Sarix" d.o.o. (Buca Potok) prije nekih petnaestak godina, PVC profili, i sad su kao novi, nikakve promjene u boji, a balkon je veci dio dana na udaru sunca. :thumbup:
Post Reply