Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

nezznalicaa
Posts: 64
Joined: 12/11/2014 14:47

#2751 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by nezznalicaa »

Jel ko gledao Snowfall seriju? Kakva je?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58993
Joined: 03/08/2010 19:04

#2752 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by kakavdanakneiskustvu »

nezznalicaa wrote: 06/05/2024 17:41 Jel ko gledao Snowfall seriju? Kakva je?
ja gledam prvu sezonu,prilično dobra,ali nije SF
User avatar
yoda82
Posts: 1633
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#2753 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by yoda82 »

Praetorious wrote: 06/05/2024 16:42 Ti znaš za Forbidden Planet i ja znam za njega i još par ljudi, ali generalna populacija nikad čula za njega. Razlog: pa "star" film, to se više ne gleda :twisted: Još manje ljudi zna da je pokojni i nikad prežaljeni Leslie Nielson glumio u njemu. Sve ovisi u kome pravcu je neko odgajan, usmjeravan i koji su mu interesi. Neko se zaklinje u ST fimove, neko u SW, neko gleda sve što se prikazuje bez ikakve selekcije sadržaja... ima svega na dunjaluku.
ST filmovi su svojevremeno bili hit, kao i većina filmova u vrijeme snimanja i prikazivanja. Za neke su to i ostali, za druge nisu. Problem je generalno neujedančenost kvalitete između tih filmova, ali to je slučaj i sa svim drugim filmskim i serijskim... serijalima. Jedna ep. je odlična, druga je propast. Jedan film je super, drugi je za upucati ekipu prvo u yaya a onda i među oči.
Međutim, ST filmovi definitivno više nisu u interesu šire publike i time se pridružuju plejadi drugih zaboravljenih Sci-Fi ostvarenja. Šta se može :sad:
Sad provjerih, fakat Leslie Nielson glumi :D

Film sam gledao nekad baš davno, ali da mi je život zavisio od toga, ne bih se sjeto da Leslie u filmu glumi :D :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50543
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2754 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Bloo »

Praetorious wrote: 06/05/2024 16:42 Ti znaš za Forbidden Planet i ja znam za njega i još par ljudi, ali generalna populacija nikad čula za njega. Razlog: pa "star" film, to se više ne gleda :twisted: Još manje ljudi zna da je pokojni i nikad prežaljeni Leslie Nielson glumio u njemu. Sve ovisi u kome pravcu je neko odgajan, usmjeravan i koji su mu interesi. Neko se zaklinje u ST fimove, neko u SW, neko gleda sve što se prikazuje bez ikakve selekcije sadržaja... ima svega na dunjaluku.
ST filmovi su svojevremeno bili hit, kao i većina filmova u vrijeme snimanja i prikazivanja. Za neke su to i ostali, za druge nisu. Problem je generalno neujedančenost kvalitete između tih filmova, ali to je slučaj i sa svim drugim filmskim i serijskim... serijalima. Jedna ep. je odlična, druga je propast. Jedan film je super, drugi je za upucati ekipu prvo u yaya a onda i među oči.
Međutim, ST filmovi definitivno više nisu u interesu šire publike i time se pridružuju plejadi drugih zaboravljenih Sci-Fi ostvarenja. Šta se može :sad:
Gledala!
Nije bas da je "nepoznat" generalnoj populaciji.
Sjecam se da sam poslije njega odgledala sve epizode Outer Limits. :D
User avatar
Truba
Posts: 82241
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2755 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

ja sam pisao diplomski o propagandom filmu pa sam pregledao skoro sve sf naslove od destination moon iz 1951 čini mi se do kraja hladnog rata više se ne mogu sjetiti zadnjeg možda BLOB iz 1980ih remake filma BLOB iz 1950ih
User avatar
Truba
Posts: 82241
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2756 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

yoda82 wrote: 07/05/2024 08:30
Praetorious wrote: 06/05/2024 16:42 Ti znaš za Forbidden Planet i ja znam za njega i još par ljudi, ali generalna populacija nikad čula za njega. Razlog: pa "star" film, to se više ne gleda :twisted: Još manje ljudi zna da je pokojni i nikad prežaljeni Leslie Nielson glumio u njemu. Sve ovisi u kome pravcu je neko odgajan, usmjeravan i koji su mu interesi. Neko se zaklinje u ST fimove, neko u SW, neko gleda sve što se prikazuje bez ikakve selekcije sadržaja... ima svega na dunjaluku.
ST filmovi su svojevremeno bili hit, kao i većina filmova u vrijeme snimanja i prikazivanja. Za neke su to i ostali, za druge nisu. Problem je generalno neujedančenost kvalitete između tih filmova, ali to je slučaj i sa svim drugim filmskim i serijskim... serijalima. Jedna ep. je odlična, druga je propast. Jedan film je super, drugi je za upucati ekipu prvo u yaya a onda i među oči.
Međutim, ST filmovi definitivno više nisu u interesu šire publike i time se pridružuju plejadi drugih zaboravljenih Sci-Fi ostvarenja. Šta se može :sad:
Sad provjerih, fakat Leslie Nielson glumi :D

Film sam gledao nekad baš davno, ali da mi je život zavisio od toga, ne bih se sjeto da Leslie u filmu glumi :D :D
trebo je biti remake...isto ko remake barbarele s onom plavkom dru berimor ali je sve zakazalo
možda bi rimejk podigao prašinu s alfe i omege SF filma
User avatar
Praetorious
Posts: 1564
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2757 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Praetorious »

Bloo wrote: 07/05/2024 09:27 Gledala!
Nije bas da je "nepoznat" generalnoj populaciji.
Sjecam se da sam poslije njega odgledala sve epizode Outer Limits. :D
Bloo, ti si pametnica i gledala si taj film. I ja sam ga odgledao (nekoliko puta, da se utvrdi gradivo). I još je kamara ljudi koji prate temu sa filmovima odgledalo film. Ali, zađi među ljude van Foruma i pitaj za SW? Čuli. ST? Čuli. Matrix? Čuli i gledali. Ali Forbidden Planet... e to baš nisu. A da pitaš za "Ima li pilota u avionu 1 & 2" - kamara ih odgledala.
Treba se malo podsjećati dobrih filmova ili barem nekada vrlo popularnih fimova, da se ljudi vrate i Jako Starim Filmovima Snimljenm Prije Više Od 20 Godina :D
Šta je sve palo u zaborav... Robocop 1 & 2, originalni Supermeni 1-3, Supergirl (k'o da nije ni postojala)... Sci-Fi/Fantasy film "Krull" - a odličan je. Ma bilo je svega snimljenog i dobrog i još više lošeg, pa opet ljudi nikad čuli za te filmove. A šteta, mogu dobro zabaviti...
A tek serije... heh! Eto navela si Outer Limits. Ja ću dodati UFO (1970) i Eureku. Ako je ova prva dovoljno stara da izmakne pažnji, ova zadnja je novije ostvarenje, pa joj opet nema spomena.
Ljudsko pamćenje je kratko, snimljenog materijala je puno, bez teme poput ove ljudi nikad ne bi doznali za neke stvari vrijedne gledanja.
User avatar
yoda82
Posts: 1633
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#2758 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by yoda82 »

I za ovu Barbarellu sam bio ubjeđen da je rađen neki remake, ali ga nigdje nema, pa će biti da me je prenijelo.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50543
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2759 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Bloo »

yoda82 wrote: 07/05/2024 12:54 I za ovu Barbarellu sam bio ubjeđen da je rađen neki remake, ali ga nigdje nema, pa će biti da me je prenijelo.
Mislim da nije raden remake.
Taj film je tripozan samo tako. :D Al mi je opet bolje legao od Zardoza i jos nekih filmova koje sam u dobroj volji htjela da odgledam. :D
User avatar
Truba
Posts: 82241
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2760 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

nije radjen remake ali je najavljivana to ti u svijesti ostane kao da je rađen

Zardoz je isto filmčina iako je vrijeme pregazilo kako to kažu stručno scenografiju i odjeću
User avatar
Praetorious
Posts: 1564
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2761 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Praetorious »

Zardoz... ah! Naslov za koji nisam čuo jako dugo :-D Koliko ga se sjećam, bio je moćan film. A Connery se mora odgledati, pa kud puklo da puklo :lol:
Kad smo kod tematike, sjeća se ko Flash Gordon filma? Efekti na nuli, ali... FLASH! Ooooo...

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50543
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2762 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Bloo »

Praetorious wrote: 07/05/2024 12:50
Bloo wrote: 07/05/2024 09:27 Gledala!
Nije bas da je "nepoznat" generalnoj populaciji.
Sjecam se da sam poslije njega odgledala sve epizode Outer Limits. :D
Bloo, ti si pametnica i gledala si taj film. I ja sam ga odgledao (nekoliko puta, da se utvrdi gradivo). I još je kamara ljudi koji prate temu sa filmovima odgledalo film. Ali, zađi među ljude van Foruma i pitaj za SW? Čuli. ST? Čuli. Matrix? Čuli i gledali. Ali Forbidden Planet... e to baš nisu. A da pitaš za "Ima li pilota u avionu 1 & 2" - kamara ih odgledala.
Treba se malo podsjećati dobrih filmova ili barem nekada vrlo popularnih fimova, da se ljudi vrate i Jako Starim Filmovima Snimljenm Prije Više Od 20 Godina :D
Šta je sve palo u zaborav... Robocop 1 & 2, originalni Supermeni 1-3, Supergirl (k'o da nije ni postojala)... Sci-Fi/Fantasy film "Krull" - a odličan je. Ma bilo je svega snimljenog i dobrog i još više lošeg, pa opet ljudi nikad čuli za te filmove. A šteta, mogu dobro zabaviti...
A tek serije... heh! Eto navela si Outer Limits. Ja ću dodati UFO (1970) i Eureku. Ako je ova prva dovoljno stara da izmakne pažnji, ova zadnja je novije ostvarenje, pa joj opet nema spomena.
Ljudsko pamćenje je kratko, snimljenog materijala je puno, bez teme poput ove ljudi nikad ne bi doznali za neke stvari vrijedne gledanja.
Mislim da moraš još nešto uzeti u obzir - godište publike.
Nekom Sci-Fi ljubitelju kojem je recimo sada 18 godina, jako je teško gledati Forbidden planet ako je odrastao na Sci Fi filmovima zadnjih 15 godina. Nije to pitanje ljubavi prema žanru već i kamere, efekata, stila, dijaloga itd...
Kao da tebi neko ponudi da čitaš Beowulfa (prevedenog na modern English) dok si ti odrastao naA Song of Ice and Fire...
Outer Limits se često fokusira na neki filozofski aspekat ne stavljajući puno fokusa na "sci-fi"na onaj način na kloji bi ljudi očekivali.

Ja hoću da odgledam On the Silver Globe (i jos par sa ove liste https://www.tasteofcinema.com/2015/20-e ... your-time/) ali mozda ne budem mogla zbog vremena koje je proteklo - moj ukus i percepcija su oblikovani i podložni vanjski utjecajima...

Između epova Lorda Bajrona i tekstova Eminema - biram Eminema. :D
User avatar
Truba
Posts: 82241
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2763 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

On the Silver Globe
7/10
volim takve ali ovaj je baš previše
plus bio u bunkeru i ima uništenih dijelova

meni je najbolji Hard to be god
ali ona iz osamdesetih
ne crno bijela gnjavež od 3 sata noviji ruski
User avatar
Praetorious
Posts: 1564
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2764 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Praetorious »

Pa jes... ja pamtim vrijeme dok još piramide nisu bile sagrađene (spuštene na Zemlju od vanzemaljaca kako svi znamo), tako da su meni vrlo bliski i stari, klasični westerni i noir filmovi kojima nas je tadašnja TV zasipala (na na 2 kanala koja smo imali) i produkcija zadnjih 50+ godina, kao i sve ono što je snimljeno prije toga. Ali zato sam i rekao, da citiram sam sebe :D "Treba se malo podsjećati dobrih filmova ili barem nekada vrlo popularnih fimova, da se ljudi vrate i Jako Starim Filmovima Snimljenm Prije Više Od 20 Godina", treba omladini pokazati kako si ti filmovi izgledali. Mada znam, ne moraš mi govoriti: oni koji odrastaju na Marvelovim ostvarenjima nikad neće prihvatiti ništa s manje CGI u sebi. Tačka. A niko omladinu nšta ne podučava prošlosti, plakao sam od smijeha i... čega? ljutnje? jeda? tuge? gledajući kad su američkim tinejdžerima dali audio-kasetu i a) niti su je uspjeli vratiti u kutiju, 2) niti su je uspjeli ubaciti u kasetofon. Ne znaju, jbg, niko mladim ne govori o prošlim vremenima i tehnologiji. O umjetnosti... bah! Uče šta moraju, a i to prespavaju ili podžone s interneta. Da prihvate način kako je snimljen Forbidden Planet? Nikad! Sva ta kamara odličnih i kultnih filmova ne zanima moderno gledalaštvo, osim jedne minorne nekolicine i zato svi ti filmovi padaju u zaborav.

Elem, manje priče više preporuke:
obnova Dr. Who serijala, ko ima petlju da pođe od prve epizode, pa dokle stigne :D
obnova Stargate SG-1 (1997–2007) i Stargate Atlantis (2004-2009) serijala. Obavezno štivo uz to: film (1994) koji prethodi serijalima.
User avatar
Truba
Posts: 82241
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2765 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

Star gate serije nikad nisam mogao gledati
Film ok
A who...nikad pogledao...odbojno mi
User avatar
Praetorious
Posts: 1564
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2766 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Praetorious »

Truba wrote: 07/05/2024 21:06 Star gate serije nikad nisam mogao gledati
Film ok
A who...nikad pogledao...odbojno mi
Za sve je potrebno pravo raspoloženje, štimung da te sadržaj "uhvati". Dr. Who ima dobrih momenata. Ima i onih drugih, kao i sve drugo.
A SG-1 & Atlantis su obavezno štivo za Sci-Fi poznavaoce i/ili ljubitelje žanra. Ili odgledaj ili ćeš u ćošak da klečiš ma kukuruzu :D :D

A da ukratko sumiram SG-1:

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50543
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2767 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Bloo »

SG sve.odgledaTo..i.filmovi.i Atlantis...
Naravno, prica je zanimljivija.od efekata. Ne bih mogla opet gledati.
Jednostavno.nema istu.draz kao prvo (manijakalno) bindzanje.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50543
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2768 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Bloo »

I MekGajver ftw :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50543
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2769 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Bloo »

Umrijet cu a niko nikada nece snimiti film po prici The Man Who Walked Home...
User avatar
Truba
Posts: 82241
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2770 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

Stargate sam dizao epizode u videoteci 1998 ali nista...ili 1999

Ste gledali ruske sf mimo stalkera i solarisa
Kin dza dza
Tumanost andromedi
Aelita
Pisma mrtvog covjeka
Posjetitelj muzeja
User avatar
Praetorious
Posts: 1564
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2771 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Praetorious »

Lično ne mogu smisliti Rusku fantastiku, jednostavno mi ne leži. Probao sam i čitati kamaru Ru. sci-fi knjiga ali isti slučaj. Imaju taj posebni način narativa koji mi je iritantan. Ali da, svojevremeno sam odgledao dosta tih njihovih filmova, zato i jesam izgradio ovakav stav - ubili me u pojam :D

Eh, neku drugu tamatiku znaju dobro snimiti. Baš mi je legao (ne sci-fi) film "T-34", onaj sa obračunom tenkova. Solidna priča i još solidniji efekti, a pogledao sam i neke druge Ru. ratne filmove, prošli su kao dovoljno zabavni.
User avatar
yoda82
Posts: 1633
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#2772 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by yoda82 »

Truba wrote: 07/05/2024 21:06 Star gate serije nikad nisam mogao gledati
Film ok
A who...nikad pogledao...odbojno mi
Meni je SG baš dobar bio. Čak je i Atlantis bio ok. Šteta što nisu nastavili onu neku seriju kada na brodu imaju SG.

Dr:Who ni meni nikad nije legao.
User avatar
Truba
Posts: 82241
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2773 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

https://www.imdb.com/title/tt0439581/?ref_=tt_urv

ruski sf
ruzni labudovi

sad citam knjigu i sjetim se da sam gledao film
al to je sve..niceg se ne sjecam dalje
7/10
tuzno
User avatar
Peacean
Posts: 2864
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#2774 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Peacean »

Nakon Godzilla Minus One film Godzilla X Kong čisti prosjek.
User avatar
Praetorious
Posts: 1564
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2775 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Praetorious »

Peacean wrote: 13/05/2024 17:41 Nakon Godzilla Minus One film Godzilla X Kong čisti prosjek.
Čuo sam da i drugi tako govore, nisi usamljen u mišljenju :izet:
Minus Jedan je sniman u tradicionalnom japanskom pristupu Gojiri, drugi je Hollywoodska trash produkcija koja cilja na zaradu. Ovaj potonji još nisam odgledao, ali mi dolazi na red, tek da mi ogade guštere.
Post Reply