Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Peacean
Posts: 2692
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#2526 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Peacean »

Truba wrote: 23/02/2024 18:54 Beacon 23
jel ko gledo
trajler izgleda cool imaju para
bojim se da je priča truba
Ništa posebno, ali ako nemaš ništa bolje može da prođe uz obrok :-D
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2527 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by dale cooper »

Ateista wrote: 23/02/2024 11:00
dale cooper wrote: 22/02/2024 23:12
Bloo wrote: 22/02/2024 23:07

Samo da ne puste prvu sezonu i onda odustanu. Hejtam to.

Baran bo Odar and Jantje Friese had been hired to develop the adaptation after Mike Flanagan had departed due to creative differences...
Kao i uvijek sve nažalost zavisi od brojki i gledanosti. :| Netflixu već svakako ne mogu oprostiti otkazivanje The OA. :twisted: I otkazivanje
1899 me je razočaralo, ali ni u pola kao The OA.
OA mi je jedna od glupljih serija koju sam pogledao. :D Privukla me opisom ali sve u svemu mi je bila bas bezveze.
1899 nisam jos gledao.
Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2528 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by dale cooper »

Constellation za sada dobra. Slow burner, ali dobra.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2529 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

Konstelation nisam mogao pokrenuti na tv iako je 264 ali sam zato beakon 23 vise puta vracao ali vecinu prespavao

Izgleda ok za sada...sto sam vidio...
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2530 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

nije los beakon ne znam cemu onakve ocjene

jesu li fenovi sfa snobovi ili serija kasnije ne valja
ili smeta zvuk u svemiru...

gluma ok...scenarij...relativno ok
efekti su ok

ne znam cemu losa ocjena za sezonu i seriju
a bolje ocjene imaju pojedinacne epizode
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2531 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by n+1 »

Shades of Coherence u Konstelacijama.

P.S. Nije shades, nego potpuno ista ideja. :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2532 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by n+1 »

Uživam u Konstalaciji.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2533 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

al ti imaš vremena
ja reprizirao prespavanu epizodu x filesa holivud AD
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2534 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by dale cooper »

Čini se da u Constellationu nije samo riječ o alternativnim/paralelnim univerzumima nego su, vjerovatno zbog onog uređaja, počeli da
"cure" jedan u drugi.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2535 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Ateista »

Znaci izasla i cetvrta, nadam se da cu naci vremena veceras da pogledam. Za sad ovo sto sam gledao jos ne znam sta da mislim, ozbiljno i kvitetno je snimljeno, gluma ok i sve obecava da bi mogla valjati serija, ali puno zavisi kako ce dalje razvijati radnju. Bilo je jos serija koje su obecavale, da ne imenujem sad... :D
User avatar
Peacean
Posts: 2692
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#2536 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Peacean »

Slab Constellation, meni dosadan :(
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2537 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by n+1 »

dale cooper wrote: 28/02/2024 13:59 Čini se da u Constellationu nije samo riječ o alternativnim/paralelnim univerzumima nego su, vjerovatno zbog onog uređaja, počeli da
"cure" jedan u drugi.
Da, zato i kažem da je kao Koherencija.

Za razliku od uobičajenog prikaza many-worlds interpretacije, a koji se svede na skakutanje po paralelnim unverzumima, pristup koji je imao Coherence, a sada i Constellation, mnogo je više... science-fiction. :D

Jedino su malo zaglupili kod tumačenja observer effect, ali nema veze.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2538 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by dale cooper »

n+1 wrote: 28/02/2024 17:04
dale cooper wrote: 28/02/2024 13:59 Čini se da u Constellationu nije samo riječ o alternativnim/paralelnim univerzumima nego su, vjerovatno zbog onog uređaja, počeli da
"cure" jedan u drugi.
Da, zato i kažem da je kao Koherencija.

Za razliku od uobičajenog prikaza many-worlds interpretacije, a koji se svede na skakutanje po paralelnim unverzumima, pristup koji je imao Coherence, a sada i Constellation, mnogo je više... science-fiction. :D

Jedino su malo zaglupili kod tumačenja observer effect, ali nema veze.
Misliš zbog predoslovne interpretacije?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2539 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by n+1 »

dale cooper wrote: 28/02/2024 17:53
n+1 wrote: 28/02/2024 17:04
dale cooper wrote: 28/02/2024 13:59 Čini se da u Constellationu nije samo riječ o alternativnim/paralelnim univerzumima nego su, vjerovatno zbog onog uređaja, počeli da
"cure" jedan u drugi.
Da, zato i kažem da je kao Koherencija.

Za razliku od uobičajenog prikaza many-worlds interpretacije, a koji se svede na skakutanje po paralelnim unverzumima, pristup koji je imao Coherence, a sada i Constellation, mnogo je više... science-fiction. :D

Jedino su malo zaglupili kod tumačenja observer effect, ali nema veze.
Misliš zbog predoslovne interpretacije?
Ozbiljni naučnici (npr. Penrose) već dugo upozoravaju da je termin "observer effect" misleading, jer stavlja naglasak na posmatrača, i dovodi do takvih pitanja kao što su "ako znamo da do kolapsa valne funkcije dolazi u trenutku posmatranja, da li bi stvarnost/materija uopće postojala, da je niko ne posmatra?".

Međutim, do kolapsa valne funkcije ne dolazi zato što je postoji posmatrač, kao živo ili svjesno biće, nego zato što posmatrač vrši mjerenje, i tim mjerenjem na neki način mijenja kvantni sistem, vjerovatno preko interakcije fotona svjetlosti sa sistemom tokom mjerenja.

U seriji se priklanjaju ovom mističkom tumačenju i onaj stari austronaut jasno verbalizira da "observer effect" zavsi od njegove percepcije, i time objašnjava zašto niko drugi ne vidi rezultate eksperimenta, osim njega.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2540 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by dale cooper »

Da, to sam i mislio. Čitajući definiciju observer effecta jasno je da se misli da određena radnja (mjerenje) je to koje utiče na stvar koja
se promatra, ne bukvalno gledanje u tu stvar.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2541 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by n+1 »

Da, s tim da postoj duga tradicija, čak i među nekim velikim fizičarima, da se naglasak stavlja na posmatrača i svijest. Vjerovatno je najpoznatiji John von Neumann, koji je radio i na razvoju atomke bombe, sa svojom Von Neumann–Wigner interpretacijom, koja kaže upravo to: svijest je neophodan uvjet da bi došlo do kolapsa valne funkcije.

Ima dosta slučajeva da su kvantni fizičari naginjali mistici i metafizici, možda baš u nemogućnosti da kvantnu mehaniku razumiju na svakodnevnom inutitivnom nivou. Heisenberg je napisao The Tao of Physics u kome povlači paralele između kvantne mehanike i istočnjačke filozofije.

Serija se vjerovatno oslanja na takva tumačenja, što je možda prihvatljiv izbor sa dramaturškog aspekta, ali nisam siguran da je sa naučnog. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2542 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by dale cooper »

Meni ne smeta, da se razumijemo, volim malo misticizma u mom sci-fi-u.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2543 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Ateista »

Dobra cetvrta, konacno se pocinje ozbiljnije zahuktavati.
Samo mi je glupo ono na kraju, ako ispadne da joj je muz poginuo zbog otimanja telefona,to mi je na nivou spanskih sapunica, nadam se da nece tako ispasti. :D
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#2544 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by karanana »

Meni se nista vala nije zakuhalo. Cetvrta na lsd-u kao i prve tri, mozda jos i gore. Definitivno bi trebo stati jer ovo nije moj fazon. Ali vjerovatno cu nastaviti, iako vidim da ovo ne ide nigdje.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2545 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by n+1 »

karanana wrote: 03/03/2024 00:21 Meni se nista vala nije zakuhalo. Cetvrta na lsd-u kao i prve tri, mozda jos i gore. Definitivno bi trebo stati jer ovo nije moj fazon. Ali vjerovatno cu nastaviti, iako vidim da ovo ne ide nigdje.
Spoiler
Show
Nije tako komplikovano. Onaj eksperimentalni hepek na stanici Mir je u trenutku havarije spojio dva inače razdvojena univerzuma. Protagonistkinja je procurila u univerzum koji nije njen. Kapsulu joj je otkačila vjerovatno druga-ja, koju vidi na prozoru stanice dok ide prema Zemlji. Sada se nalazi u stranom univerzumu, gdje je sve malo drugačije: auto je plavo, druga-ja se guzila sa šefom, ima problema sa mužem, a kćerka ne priča švedski.

Polako kopča šta se dešava, i na trenutke univerzumi se i dalje spajaju, pa tako vidi kako čiste njene stvari iz ureda, jer je mrtva u drugom unverzumu.

Onaj stari astronaut je također na neki način razdijeljen, ali to tek treba da se raspetlja.
Last edited by n+1 on 03/03/2024 01:10, edited 1 time in total.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2546 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by dale cooper »

I ona mrtva sovjetska astronautkinja čiji je leš bio space debris koji je uzrokovao probleme na ISS-u bi vjerovatno mogla biti counterpart
iz paralelnog univerzuma sadašnje šefice Roscosmosa.
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#2547 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by karanana »

n+1 wrote: 03/03/2024 00:37
karanana wrote: 03/03/2024 00:21 Meni se nista vala nije zakuhalo. Cetvrta na lsd-u kao i prve tri, mozda jos i gore. Definitivno bi trebo stati jer ovo nije moj fazon. Ali vjerovatno cu nastaviti, iako vidim da ovo ne ide nigdje.
Spoiler
Show
Nije tako komplikovano. Onaj eksperimentalni hepek na stanici Mir je u trenutku havarije spojio dva inače razdvojena univerzuma. Protagonistkinja je procurila u univerzum koji nije njen. Kapsulu joj je otkačila vjerovatno druga-ja, koju vidi na prozoru stanice dok ide prema Zemlji. Sada se nalazi u stranom univerzumu, gdje je sve malo drugačije: auto je plavo, druga-ja se guzila sa šefom, ima problema sa mužem, a kćerka ne priča švedski.

Polako kopča šta se dešava, i na trenutke univerzumi se i dalje spajaju, pa tako vidi kako čiste njene stvari iz ureda, jer je mrtva u drugom unverzumu.

Onaj stari astronaut je također na neki način razdijeljen, ali to tek treba da se raspetlja.
Aha. Sad je malo jasnije. Sviranje klavira isto.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2548 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Ateista »

karanana wrote: 03/03/2024 00:21 Meni se nista vala nije zakuhalo. Cetvrta na lsd-u kao i prve tri, mozda jos i gore. Definitivno bi trebo stati jer ovo nije moj fazon. Ali vjerovatno cu nastaviti, iako vidim da ovo ne ide nigdje.
Iako se i do sad moglo pretpostaviti, sada je nakon cetvrte bar zaplet jasan.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2549 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Ateista »

dale cooper wrote: 03/03/2024 00:51 I ona mrtva sovjetska astronautkinja čiji je leš bio space debris koji je uzrokovao probleme na ISS-u bi vjerovatno mogla biti counterpart
iz paralelnog univerzuma sadašnje šefice Roscosmosa.
I meni je to najlogicnije, iz price sa onim starim se dalo naslutiti da je i ona imala svog dvojnika.
User avatar
vaučer
Posts: 9199
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2550 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by vaučer »

Valja li išta ova ‘For all mankind’ na Apple-u? Vidim nabrali dosta sezona, to obično znači da je serija ili dobra ili treš koji vole mase.
Post Reply