Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Filter
Posts: 8053
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2601 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Filter »

nije losa 3 body problem. sinoc odgledao prvu, taman za neki uvod u pricu a ima mesa.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11052
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#2602 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 22/03/2024 18:58
Tito_i_Partija wrote: 22/03/2024 17:12 Three Body Problem ima poprilično mlake ocjene zasad. U jednu ruku mi je žao jer je koncept genijalan, a u drugu ruku mi je drago jer ona dva šupka što su totalno usrali Game of Thrones ne zaslužuju više nijednog uspjeha dok su živi.
Kritike nisu presudne za uspjeh serije. Ima serija koje su fenomenalno kritički prošle, ali su otkazane nakon jedne sezone zato što gledanost nije bila na očekivanom nivou. Nakon pogledane prve epizode dojam mi nije loš, ali jeste bila spora epizoda sa, očekivano obzirom na obim priče, dosta ekspozicije. Da li će današnja publika imati volje da se posveti seriji sa jednim ovakvim pristupom je teško pitanje. Testna publika je rekla da ih navodno ovo dosta podsjeća na Lost.
Ne govorim samo o ocjenama profesionalnih kritičara. Ocjena gledalaca na Rottentomatoes je gora od kritičara, trenutno 63%, što je poprilično loše.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2603 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 22/03/2024 19:50
dale cooper wrote: 22/03/2024 18:58
Tito_i_Partija wrote: 22/03/2024 17:12 Three Body Problem ima poprilično mlake ocjene zasad. U jednu ruku mi je žao jer je koncept genijalan, a u drugu ruku mi je drago jer ona dva šupka što su totalno usrali Game of Thrones ne zaslužuju više nijednog uspjeha dok su živi.
Kritike nisu presudne za uspjeh serije. Ima serija koje su fenomenalno kritički prošle, ali su otkazane nakon jedne sezone zato što gledanost nije bila na očekivanom nivou. Nakon pogledane prve epizode dojam mi nije loš, ali jeste bila spora epizoda sa, očekivano obzirom na obim priče, dosta ekspozicije. Da li će današnja publika imati volje da se posveti seriji sa jednim ovakvim pristupom je teško pitanje. Testna publika je rekla da ih navodno ovo dosta podsjeća na Lost.
Ne govorim samo o ocjenama profesionalnih kritičara. Ocjena gledalaca na Rottentomatoes je gora od kritičara, trenutno 63%, što je poprilično loše.
E to bi već mogao biti problem. Uglavnom vidjećemo, čini mi se da je Netflix ovdje ulupao gomilu para i da ima velika očekivanja.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2604 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Ateista »

Pogledao sam prve dvije epizode, i ne znam jos uvijek sta da mislim. Nisam nesto impresioniran, prica djeluje zanimljiva kao ideja ali ima puno nekih stvari koje su mi naivne i tesko mi je i zamisliti kako se mogu na neki logican nacin raspetljati.
Nisam inace neko ko trazi dlaku u jajetu i greske u filmovima, ali mi je nacin na koji je ona brzo i lako desifrovala poruku od vanzemaljaca bas nidje veze.
Dacu sansu i pogledacu do kraja, ali nemam neka velika ocekivanja.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2605 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by n+1 »

Dobar povod da se knjiga pročita. Spominjali su je sa svih strana. Čudi me da Trubadur to nije čitao. On čita samo što je izašlo prije 50 godina u Kentaur ediciji.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2606 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Ateista »

Constallations mi je recimo puno ozbiljnije uradjena za sad, iako je radnja dosta drugacija i tesko je porediti, vidi se velika razlika u pristupu.
Jedna stvar mi se ne svidja u Constellation, ali taj problem se pojavljuje u dosta filmova i serija slicne tematike, a to je prikazivanje paralelnih svjetova sa svim istim ljudima ali nekim malim razlikama u njihovom zivotu, tipa boja auta, jedna govori svedski a druga ne i slicno. Nisam se nesto bavio naucnim radovima na tu tematiku, ali moje neko vidjenje je da ako bi mogli postojati paralelni svjetovi sa nekim razlikama, te razlike bi zbog efekta leptira morale biti puno vece. Zavisno od toga u kojem momentu pocinju razlike i sto je vremenski period veci,to su razlike puno vece. Ako uzmemo da se dva paralelna svijeta nezavisno desavaju par hiljada godina, ne bi vjerovatno ni jedna ista osoba postojala. Jedino smisleno mi je ako postoji neki kriticni trenutak kada su ta dva svijeta pocela da se razvijaju drugacije i nezavisno, i ako su do tad bili potpuno identicni, u nekom kracem periodu te razlike mogu biti male. Ako idemo dalje u buducnost, znaci par grneracija kasnije, te male razlike bi morale postati znacajnije pa neki ljudi iz jednog ne bi ni postojali u drugom.

Bio mi je jako zanimljiv jedan film, ne mogu se sjetiti imena, o porodici koja je imala urodjenu sposobnost da se vraca u proslost, te su to koristili da se vrate nekoliko godina da provedu vrijeme sa bliskim ljudima koji su umrli. To su medjutim radili dok ne dobiju dijete, jer ako se vracaju u period prije rodjenja djeteta, cak i obicni razgovor sa nekim, bez nekog naizgled velikog uticaja na desavanja oko sebe, kad bi se vratili njihova djeca bi bila potpuno drugacija.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2607 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by n+1 »

Ateista wrote: 23/03/2024 10:09 Constallations mi je recimo puno ozbiljnije uradjena za sad, iako je radnja dosta drugacija i tesko je porediti, vidi se velika razlika u pristupu.
Jedna stvar mi se ne svidja u Constellation, ali taj problem se pojavljuje u dosta filmova i serija slicne tematike, a to je prikazivanje paralelnih svjetova sa svim istim ljudima ali nekim malim razlikama u njihovom zivotu, tipa boja auta, jedna govori svedski a druga ne i slicno. Nisam se nesto bavio naucnim radovima na tu tematiku, ali moje neko vidjenje je da ako bi mogli postojati paralelni svjetovi sa nekim razlikama, te razlike bi zbog efekta leptira morale biti puno vece. Zavisno od toga u kojem momentu pocinju razlike i sto je vremenski period veci,to su razlike puno vece. Ako uzmemo da se dva paralelna svijeta nezavisno desavaju par hiljada godina, ne bi vjerovatno ni jedna ista osoba postojala. Jedino smisleno mi je ako postoji neki kriticni trenutak kada su ta dva svijeta pocela da se razvijaju drugacije i nezavisno, i ako su do tad bili potpuno identicni, u nekom kracem periodu te razlike mogu biti male. Ako idemo dalje u buducnost, znaci par grneracija kasnije, te male razlike bi morale postati znacajnije pa neki ljudi iz jednog ne bi ni postojali u drugom.

Bio mi je jako zanimljiv jedan film, ne mogu se sjetiti imena, o porodici koja je imala urodjenu sposobnost da se vraca u proslost, te su to koristili da se vrate nekoliko godina da provedu vrijeme sa bliskim ljudima koji su umrli. To su medjutim radili dok ne dobiju dijete, jer ako se vracaju u period prije rodjenja djeteta, cak i obicni razgovor sa nekim, bez nekog naizgled velikog uticaja na desavanja oko sebe, kad bi se vratili njihova djeca bi bila potpuno drugacija.
U seriji se spominje superpozicija kao objašnjenje kvantnog fenomena s kojim se protagonisti suočavaju, a iz kvantne mehanike znamo da je superpozcija stanje kvantnog sistema u kome sistem nije niti val, niti čestica, ali ima potencijal biti oboje. Kada se izvrši mjerenje, kada opserviramo kvantni sistem, dolazi do tzv. kolapsa valne funkcije, i sistem se manifestira nekada kao val, a nekada kao čestica.

Šredinger je formulisao svoj misaoni eksperiment s mačkom da pokaže kako to što se dešava na kvantnom nivou zapravo nema ekvivalent u našoj "makroskopskoj" stvarnosti, a kada bi imalo, cijela stvar bi bila jako, jako čudna.

Kasnije su autori many-worlds kvantne interpretacije proširili Šredingerov eksperiment na način da kažu: ako bi dualnost koju na kvantnom nivou opserviramo bilo moguće prenijeti na makroskopski nivo, mačka ne bi bila kvantni sistem nezavisan od svega ostalog, kao što Šredinger sugerira, nego bi cijeli kosmos bio kvantni sistem. Pa bi dualnost vala i čestice, prenešena na cijeli kosmos, značila da se kosmos može manifestirati na barem dva različita načina, a ako uzmemo u obzir mogućnost "kombinatorike" svih elementarnih čestica koje konstituiraju kosmos, onda su zapravo mogućnosti beskrajne.

Serija se očigledno igra s tom idejom. Ako je do kolapsa valne funkcije, tj. "otvaranje kutije Šredingerove mačke" došlo u trenutku sudara na Miru, onda kritika ne može biti da su razlike između dva univerzuma premalene, nego da uopće postoje. :D To iz razloga što je univerzum do tog trenutka bio u superpoziciji.

Međutim, serija nije baš načisto sa samom teorijom, jer pojašnjava u jednom trenutku superpoziciju tako da Jo kaže kako "nešto može biti na dva mjesta istovremeno", što je pogrešno. Ne radi se o dva mjesta, nego dva stanja, kako sam gore pojasnio. Možda su malo pomiješali stvar sa Heisenbergovim principom neodređenosti koji kaže da ne možemo istovremeno precizno odrediti položaj i momentum čestice: ako znamo jedno, ne znamo drugo. Ali ni to što ne znamo položaj čestice ne sugerira kako je ona na dva mjesta. No, to su vjerovatno slobode koje su autori sebi dali zarad razvoja radnje.

Također, iz serije znamo da se univerzum barem još jednom splitao, za vrijeme Apollo 18 misije, mada nije jasno šta je tada dovelo do splitanja, jer nije postojao CAL. Drugi split, onaj na Miru, samim tim je trebao dovesti do splitanja jednog od ogranaka prvog splita, što bi značilo da u oba nova univerzima vidimo samo Buda ili Henrija, a nikako obojicu.

Ali dobro, uprkos svemu tome, serija je odlična, i mislim da vapimo za više SF serija koje će barem pokušati da se igraju sa čudesnim naučnim hipotezama, umjesto nadrkavanja s alienima i slično.

Za kraj, time travel film kojeg spominješ ima taj tipični "predeterminacija vs randomness" trope, gdje suštinski postoje dvije opcije: sve je predeterminiramo i ono što uradimo nakon povratka kroz vrijeme samo uzrokuje ishod koji pokušavamo promijeniti, ili, kako si naveo u slučaju predmetnog filma, najmanja devijacija ima efekat leptira i ogromne posljedice. Samim tim, ne bih taj trope miješao s ovim što gledamo u Constellation, jer je tipičan za time travel.

Također, dio "problema" je to što Holivud many-worlds interpretaciju (tj. multiverse hipotezu) uobičajeno obrađuje na način da postoje hiljade paralelnih univerzuma koji su posve neovisni jedni od drugih, i kao takvi se razvijaju (vidi pod Marvel), zbog čega su razlike u univerzumima dramatične. Constellation i Coherence ipak tome pristupaju sa malo više suptilnosti.

Alaj se napisa.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2608 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Ateista »

n+1 wrote: 23/03/2024 11:26
Ateista wrote: 23/03/2024 10:09 Constallations mi je recimo puno ozbiljnije uradjena za sad, iako je radnja dosta drugacija i tesko je porediti, vidi se velika razlika u pristupu.
Jedna stvar mi se ne svidja u Constellation, ali taj problem se pojavljuje u dosta filmova i serija slicne tematike, a to je prikazivanje paralelnih svjetova sa svim istim ljudima ali nekim malim razlikama u njihovom zivotu, tipa boja auta, jedna govori svedski a druga ne i slicno. Nisam se nesto bavio naucnim radovima na tu tematiku, ali moje neko vidjenje je da ako bi mogli postojati paralelni svjetovi sa nekim razlikama, te razlike bi zbog efekta leptira morale biti puno vece. Zavisno od toga u kojem momentu pocinju razlike i sto je vremenski period veci,to su razlike puno vece. Ako uzmemo da se dva paralelna svijeta nezavisno desavaju par hiljada godina, ne bi vjerovatno ni jedna ista osoba postojala. Jedino smisleno mi je ako postoji neki kriticni trenutak kada su ta dva svijeta pocela da se razvijaju drugacije i nezavisno, i ako su do tad bili potpuno identicni, u nekom kracem periodu te razlike mogu biti male. Ako idemo dalje u buducnost, znaci par grneracija kasnije, te male razlike bi morale postati znacajnije pa neki ljudi iz jednog ne bi ni postojali u drugom.

Bio mi je jako zanimljiv jedan film, ne mogu se sjetiti imena, o porodici koja je imala urodjenu sposobnost da se vraca u proslost, te su to koristili da se vrate nekoliko godina da provedu vrijeme sa bliskim ljudima koji su umrli. To su medjutim radili dok ne dobiju dijete, jer ako se vracaju u period prije rodjenja djeteta, cak i obicni razgovor sa nekim, bez nekog naizgled velikog uticaja na desavanja oko sebe, kad bi se vratili njihova djeca bi bila potpuno drugacija.
U seriji se spominje superpozicija kao objašnjenje kvantnog fenomena s kojim se protagonisti suočavaju, a iz kvantne mehanike znamo da je superpozcija stanje kvantnog sistema u kome sistem nije niti val, niti čestica, ali ima potencijal biti oboje. Kada se izvrši mjerenje, kada opserviramo kvantni sistem, dolazi do tzv. kolapsa valne funkcije, i sistem se manifestira nekada kao val, a nekada kao čestica.

Šredinger je formulisao svoj misaoni eksperiment s mačkom da pokaže kako to što se dešava na kvantnom nivou zapravo nema ekvivalent u našoj "makroskopskoj" stvarnosti, a kada bi imalo, cijela stvar bi bila jako, jako čudna.

Kasnije su autori many-worlds kvantne interpretacije proširili Šredingerov eksperiment na način da kažu: ako bi dualnost koju na kvantnom nivou opserviramo bilo moguće prenijeti na makroskopski nivo, mačka ne bi bila kvantni sistem nezavisan od svega ostalog, kao što Šredinger sugerira, nego bi cijeli kosmos bio kvantni sistem. Pa bi dualnost vala i čestice, prenešena na cijeli kosmos, značila da se kosmos može manifestirati na barem dva različita načina, a ako uzmemo u obzir mogućnost "kombinatorike" svih elementarnih čestica koje konstituiraju kosmos, onda su zapravo mogućnosti beskrajne.

Serija se očigledno igra s tom idejom. Ako je do kolapsa valne funkcije, tj. "otvaranje kutije Šredingerove mačke" došlo u trenutku sudara na Miru, onda kritika ne može biti da su razlike između dva univerzuma premalene, nego da uopće postoje. :D To iz razloga što je univerzum do tog trenutka bio u superpoziciji.

Međutim, serija nije baš načisto sa samom teorijom, jer pojašnjava u jednom trenutku superpoziciju tako da Jo kaže kako "nešto može biti na dva mjesta istovremeno", što je pogrešno. Ne radi se o dva mjesta, nego dva stanja, kako sam gore pojasnio. Možda su malo pomiješali stvar sa Heisenbergovim principom neodređenosti koji kaže da ne možemo istovremeno precizno odrediti položaj i momentum čestice: ako znamo jedno, ne znamo drugo. Ali ni to što ne znamo položaj čestice ne sugerira kako je ona na dva mjesta. No, to su vjerovatno slobode koje su autori sebi dali zarad razvoja radnje.

Također, iz serije znamo da se univerzum barem još jednom splitao, za vrijeme Apollo 18 misije, mada nije jasno šta je tada dovelo do splitanja, jer nije postojao CAL. Drugi split, onaj na Miru, samim tim je trebao dovesti do splitanja jednog od ogranaka prvog splita, što bi značilo da u oba nova univerzima vidimo samo Buda ili Henrija, a nikako obojicu.

Ali dobro, uprkos svemu tome, serija je odlična, i mislim da vapimo za više SF serija koje će barem pokušati da se igraju sa čudesnim naučnim hipotezama, umjesto nadrkavanja s alienima i slično.

Za kraj, time travel film kojeg spominješ ima taj tipični "predeterminacija vs randomness" trope, gdje suštinski postoje dvije opcije: sve je predeterminiramo i ono što uradimo nakon povratka kroz vrijeme samo uzrokuje ishod koji pokušavamo promijeniti, ili, kako si naveo u slučaju predmetnog filma, najmanja devijacija ima efekat leptira i ogromne posljedice. Samim tim, ne bih taj trope miješao s ovim što gledamo u Constellation, jer je tipičan za time travel.

Također, dio "problema" je to što Holivud many-worlds interpretaciju (tj. multiverse hipotezu) uobičajeno obrađuje na način da postoje hiljade paralelnih univerzuma koji su posve neovisni jedni od drugih, i kao takvi se razvijaju (vidi pod Marvel), zbog čega su razlike u univerzumima dramatične. Constellation i Coherence ipak tome pristupaju sa malo više suptilnosti.

Alaj se napisa.
Bas se ti napisa. :thumbup:
Dio oko kvantne fizike mi nije bas blizak pa mi je to tesko komentarisati.
Sto se tice splitanja dva svijeta, i meni je prosla kroz glavu mogucnost da se to desilo u momentu sudara, (samo cini mi se na ISS-u a ne na Miru) a da do tad nije bilo razlika, ali onda ne bi moglo biti razlika koje su ipak vezane za period prije toga - boja auta koji je kupljen prije splitanja, njena prevara muza, mala sa swedskim. E sad, zaboravio sam na opciju splitanja za vrijeme Appolo 18, moguce da od tad postoje dva svijeta i moguce da noviji incident nije doveo do novog, sto kazes da se jedan od njih ponovo splitao, moguce da je samo doslo do novog mijesanja dva svijeta zbog kojeg je Jo iz dva svijeta zamijenila mjesta, i onaj drugi astronaut sto je u jednoj verziji poginuo. To bi recimo moglo objasniti te razlike koje su vezane za vrijeme prije drugog incidenta a opet nije neki predug vremenski period da razlike budu drasticne. Opet, po meni su malo prevelike jer je splitanje prije zacetka male, po meni bi to trebalo dovesti do drugog djeteta skroz. :D

Poredjenje sa timetravel mi je samo kao primjer uticaja da ako imamo dva nezavisna paralelna svijeta ili dva posebna timelinea, kako sitne razlike mogu dovesti do za nas krupnih razlika, pogotovo kad su u pitanju djeca i geni. Vec ulazimo u biologiju, ali ako isti par u dva razlicita svijeta ili timelinea, samo npr u razlicito vrijeme ima sex koji dovede do zaceca, ili neka druga mala razlika, od miliona spermija ocekivano je da drugi dodje do cilja i samim tim imamo potpuno razlicito dijete sa razlicitim genetskim materijalom. :D
Tacno je da imaju dva nacina kako se to prikazuje, od predeterminacije do efekta leptira, iako Contellations nije timetravel opet imamo razdvajanje dva svijeta i samim tim sto imamo primijetne razlike u dva svijeta, ocekivano je da je to zbog uticaja efekta leptira, bez obzira sto nije timetravel u pitanju.

Kao sto sam vec pomenuo, nisam neko ko trazi dlaku u jajetu u filmovima i serijama, nemam ni neko veliko znanje iz fizike pa da mogu to detaljno analizirati, vise su mi ova razmisljanja zanimljiva, tako da bez obzira na sve, slazem se da je serija dobra. Generalno, tesko je kod SF u potpunosti ispostovati sva naucna saznanja i da sve bude bas potpuno logicno, vjerujem da pravi naucnici cesto vide i jos vise nelogicnosti u SF filmovima, ali mora se ostaviti neka umjetnicka sloboda zbog radnje i to mi je ok. Sto kazes, zanimljivo je kad se uopste igraju sa tskvim teorijama. :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2609 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Sanjarko »

Dolina tisine nije los, nedavno gledao. Ide sad nastavak kako je sve pocelo. Pali s meteoritima na Zemlju ta neka bica.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11052
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#2610 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 22/03/2024 22:37
Tito_i_Partija wrote: 22/03/2024 19:50
dale cooper wrote: 22/03/2024 18:58

Kritike nisu presudne za uspjeh serije. Ima serija koje su fenomenalno kritički prošle, ali su otkazane nakon jedne sezone zato što gledanost nije bila na očekivanom nivou. Nakon pogledane prve epizode dojam mi nije loš, ali jeste bila spora epizoda sa, očekivano obzirom na obim priče, dosta ekspozicije. Da li će današnja publika imati volje da se posveti seriji sa jednim ovakvim pristupom je teško pitanje. Testna publika je rekla da ih navodno ovo dosta podsjeća na Lost.
Ne govorim samo o ocjenama profesionalnih kritičara. Ocjena gledalaca na Rottentomatoes je gora od kritičara, trenutno 63%, što je poprilično loše.
E to bi već mogao biti problem. Uglavnom vidjećemo, čini mi se da je Netflix ovdje ulupao gomilu para i da ima velika očekivanja.
Jesi li odgled'o koju epizodu? :-D
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2611 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 26/03/2024 14:59
dale cooper wrote: 22/03/2024 22:37
Tito_i_Partija wrote: 22/03/2024 19:50

Ne govorim samo o ocjenama profesionalnih kritičara. Ocjena gledalaca na Rottentomatoes je gora od kritičara, trenutno 63%, što je poprilično loše.
E to bi već mogao biti problem. Uglavnom vidjećemo, čini mi se da je Netflix ovdje ulupao gomilu para i da ima velika očekivanja.
Jesi li odgled'o koju epizodu? :-D
Dvije za sad.
User avatar
video
Posts: 6853
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#2612 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by video »

SanskiBiser wrote: 25/03/2024 11:01

Jeste obarali ocjenu namjerno, i ne samo oni nego i iz Kine publika na IMDB zbog onog dijela sa kulturnom revolucijom...
Problem je gledanost premda je dobra nije bas ispunila ocekivanja, premda su D&D uradili dumbing down i redukciju izvornog materijala da sto bude lakse pratiti zapadnoj publici (tj. americkoj :-) )
Ja sam nakon ove NETFLIX verzije poceo gledati kinesku Tencent verziju iz 2023, ima je na Amazon prime sa engleskim titlovima mada su dijelovi serije na engleskom i govori se engleski, ima je i na torentima, samo prva knjiga obradjena ali 30 epizoda po 50ak minuta :lol: I serija ne da je puno bolja od ove NETFLIX nego je pravi SciFi, haman-ha pa pravi suspense horror barem po ove prve 4 epizode sto sam pogledao, sa dosta mracnom atmosferom slicnoj onoj kao u seriji Constellation - sto bi se reklo skoro pa kingovska atmosfera (Stephen King). Samo onaj dio kad naucnik mora da prekine razvoj nanovlakana je par epizoda njegove nocne more kao iz neke Twilight Zone epizode
Spoiler
Show
(ono kad vidi brojeve i countdown)
, kod Netflix verzije nista malo se ibretila smeta joj ne moze da spava a ovoga prakticno dovelo na ivicu ludila :lol:


topla preporuka za kinesku verziju :


Pregledao prvu Netflix epizodu a posto nisam citao knjige ovo do sada nistanisucim :roll:
Onda se bacim na ovu kinesku i mogu reci poslije pregledane dvije ep. da je razlika ogromna u korist ove kineske.
Guram ovu do kraja.
Netflix seriju ostavljam ad acta
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72911
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#2613 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Velkoski »

zanimljivo koliko se priča o fermijevom paradoksu u zadnjih godinu-dvije da su na kraju snimili i seriju

spremaju nas!
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2614 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by sumirprimus »

heh kakvi kriticar i p materine, znao sam, serija je top. taman sto treba da ima jedna sf, jedva cekam nastavak. i da se zaostri, da elijeni dolete prije i da ddodje do fajta wilbraina vejda, dzi i ostatka ekipe :izet:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72911
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#2615 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Velkoski »

halo, ne spojlaj, tek sam tri pregled'o :mrgreen:
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2616 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by sumirprimus »

nista nisam spojlo, imena samo. ima raznih imena...
nego jel ovo 8 epizoda i kraj sezone il ima nastavk ove hefte?
isto pitanje i za halo? 2sez? :lol:
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2617 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by sumirprimus »

In the final scene,***********************************************************************,” he says, ending the series on an open-ended note. This sets up a potential Season 2 of 3 Body Problem, which the show's creators have already started working on.2 days ago


meeeh ende sezone... :-)
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2618 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Ateista »

Pregledao sam cijelu sezonu 3 body problem, i utisci su dosta izmijesani. Probacu sa sto manje spojlera, ali ipak da sakrijem da se neko ne ljuti. :D
Spoiler
Show
Ima jako dobrih i zanimljivih ideja, najzanimljivije mi je ta ideja o pripremi za rat koji ce se desiti za 400 godina kada prakticno niko od trenutnih ljudi nece biti ziv i kako ljudi razlicito reaguju na to, iako su se mogli malo vise pozabaviti tim dijelom. Ideja sa i trenutnim "virtuelnim" ratom koji se vodi zbog velike udaljenosti. Sa druge strane, ima dosta nekih stvari koje su mi cudne, naivne i nelogicne, ako imaju tehnologiju da prave sve one iluzije sigurno ima boljih i pametnijih nacina da to iskoriste protiv ljudi, ono sa odbrojavanjem mi je bas onako bezveze i naivno, ima dosta razvlacenja sa nekim stvarima koje mislim da nisu toliko bitne i slicno. Pravo me zanima kako misle snimiti nastavke, da li ce se sve svoditi na desavanje u ovom vremenu i sukob se rijesiti u ovom virtuelnom ratu pa nece ni doci do pravog sukoba za 400 godina, ili ce nastavak serije ici 400 godina u buducnost. Moja neka pretpostavka je da ce im ljudi nekako naci rjesenje za "3 body problem" i da ce se oni vratiti, nisam citao knjige niti bilo sta o tome kako ide nastavak, ovo je samo pretpostavka. :D
Sve u svemu, imam utisak da je ideja mogla biti i puno bolje razradjena. Ne znam da li je do knjiga ili do nacina kako su iste ekranizovane, a mislim da je je i jedno i drugo u pitanju. U nedostatku kvalitetnijeg SF sadrzaja, gledacu sigurno nastavak kad bude i radujem mu se, ali da se ideja mogla bolje razviti, definitivno je mogla.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2619 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by sumirprimus »

Ateista wrote: 27/03/2024 12:45 Pregledao sam cijelu sezonu 3 body problem, i utisci su dosta izmijesani. Probacu sa sto manje spojlera, ali ipak da sakrijem da se neko ne ljuti. :D
Spoiler
Show
Ima jako dobrih i zanimljivih ideja, najzanimljivije mi je ta ideja o pripremi za rat koji ce se desiti za 400 godina kada prakticno niko od trenutnih ljudi nece biti ziv i kako ljudi razlicito reaguju na to, iako su se mogli malo vise pozabaviti tim dijelom. Ideja sa i trenutnim "virtuelnim" ratom koji se vodi zbog velike udaljenosti. Sa druge strane, ima dosta nekih stvari koje su mi cudne, naivne i nelogicne, ako imaju tehnologiju da prave sve one iluzije sigurno ima boljih i pametnijih nacina da to iskoriste protiv ljudi, ono sa odbrojavanjem mi je bas onako bezveze i naivno, ima dosta razvlacenja sa nekim stvarima koje mislim da nisu toliko bitne i slicno. Pravo me zanima kako misle snimiti nastavke, da li ce se sve svoditi na desavanje u ovom vremenu i sukob se rijesiti u ovom virtuelnom ratu pa nece ni doci do pravog sukoba za 400 godina, ili ce nastavak serije ici 400 godina u buducnost. Moja neka pretpostavka je da ce im ljudi nekako naci rjesenje za "3 body problem" i da ce se oni vratiti, nisam citao knjige niti bilo sta o tome kako ide nastavak, ovo je samo pretpostavka. :D
Sve u svemu, imam utisak da je ideja mogla biti i puno bolje razradjena. Ne znam da li je do knjiga ili do nacina kako su iste ekranizovane, a mislim da je je i jedno i drugo u pitanju. U nedostatku kvalitetnijeg SF sadrzaja, gledacu sigurno nastavak kad bude i radujem mu se, ali da se ideja mogla bolje razviti, definitivno je mogla.
zato je tu druga sezona da to sve ubrza i razvije :D
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2620 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Ateista »

sumirprimus wrote: 27/03/2024 12:49
Ateista wrote: 27/03/2024 12:45 Pregledao sam cijelu sezonu 3 body problem, i utisci su dosta izmijesani. Probacu sa sto manje spojlera, ali ipak da sakrijem da se neko ne ljuti. :D
Spoiler
Show
Ima jako dobrih i zanimljivih ideja, najzanimljivije mi je ta ideja o pripremi za rat koji ce se desiti za 400 godina kada prakticno niko od trenutnih ljudi nece biti ziv i kako ljudi razlicito reaguju na to, iako su se mogli malo vise pozabaviti tim dijelom. Ideja sa i trenutnim "virtuelnim" ratom koji se vodi zbog velike udaljenosti. Sa druge strane, ima dosta nekih stvari koje su mi cudne, naivne i nelogicne, ako imaju tehnologiju da prave sve one iluzije sigurno ima boljih i pametnijih nacina da to iskoriste protiv ljudi, ono sa odbrojavanjem mi je bas onako bezveze i naivno, ima dosta razvlacenja sa nekim stvarima koje mislim da nisu toliko bitne i slicno. Pravo me zanima kako misle snimiti nastavke, da li ce se sve svoditi na desavanje u ovom vremenu i sukob se rijesiti u ovom virtuelnom ratu pa nece ni doci do pravog sukoba za 400 godina, ili ce nastavak serije ici 400 godina u buducnost. Moja neka pretpostavka je da ce im ljudi nekako naci rjesenje za "3 body problem" i da ce se oni vratiti, nisam citao knjige niti bilo sta o tome kako ide nastavak, ovo je samo pretpostavka. :D
Sve u svemu, imam utisak da je ideja mogla biti i puno bolje razradjena. Ne znam da li je do knjiga ili do nacina kako su iste ekranizovane, a mislim da je je i jedno i drugo u pitanju. U nedostatku kvalitetnijeg SF sadrzaja, gledacu sigurno nastavak kad bude i radujem mu se, ali da se ideja mogla bolje razviti, definitivno je mogla.
zato je tu druga sezona da to sve ubrza i razvije :D
Nadam se da ce biti malo manje razvucena, a vrlo lako moguce da ce biti i vise od dvije. :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2621 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by n+1 »

Konstelacija ep. 8 je poprilično lackluster.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2622 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by sumirprimus »

Ateista wrote: 27/03/2024 12:50
sumirprimus wrote: 27/03/2024 12:49
Ateista wrote: 27/03/2024 12:45 Pregledao sam cijelu sezonu 3 body problem, i utisci su dosta izmijesani. Probacu sa sto manje spojlera, ali ipak da sakrijem da se neko ne ljuti. :D
Spoiler
Show
Ima jako dobrih i zanimljivih ideja, najzanimljivije mi je ta ideja o pripremi za rat koji ce se desiti za 400 godina kada prakticno niko od trenutnih ljudi nece biti ziv i kako ljudi razlicito reaguju na to, iako su se mogli malo vise pozabaviti tim dijelom. Ideja sa i trenutnim "virtuelnim" ratom koji se vodi zbog velike udaljenosti. Sa druge strane, ima dosta nekih stvari koje su mi cudne, naivne i nelogicne, ako imaju tehnologiju da prave sve one iluzije sigurno ima boljih i pametnijih nacina da to iskoriste protiv ljudi, ono sa odbrojavanjem mi je bas onako bezveze i naivno, ima dosta razvlacenja sa nekim stvarima koje mislim da nisu toliko bitne i slicno. Pravo me zanima kako misle snimiti nastavke, da li ce se sve svoditi na desavanje u ovom vremenu i sukob se rijesiti u ovom virtuelnom ratu pa nece ni doci do pravog sukoba za 400 godina, ili ce nastavak serije ici 400 godina u buducnost. Moja neka pretpostavka je da ce im ljudi nekako naci rjesenje za "3 body problem" i da ce se oni vratiti, nisam citao knjige niti bilo sta o tome kako ide nastavak, ovo je samo pretpostavka. :D
Sve u svemu, imam utisak da je ideja mogla biti i puno bolje razradjena. Ne znam da li je do knjiga ili do nacina kako su iste ekranizovane, a mislim da je je i jedno i drugo u pitanju. U nedostatku kvalitetnijeg SF sadrzaja, gledacu sigurno nastavak kad bude i radujem mu se, ali da se ideja mogla bolje razviti, definitivno je mogla.
zato je tu druga sezona da to sve ubrza i razvije :D
Nadam se da ce biti malo manje razvucena, a vrlo lako moguce da ce biti i vise od dvije. :D
U drugoj nek zafuntaju situaciju skroz. Iskreno krivo mi sto je sezona samo od 8 epizoda.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2623 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by sumirprimus »

Image

Winter is coming, noot :lol:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#2624 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by JoseMujica »

n+1 wrote: 27/03/2024 12:52 Konstelacija ep. 8 je poprilično lackluster.
vidim da je sezona završila...valja li ovo išta?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2625 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by n+1 »

JoseMujica wrote: 27/03/2024 13:29
n+1 wrote: 27/03/2024 12:52 Konstelacija ep. 8 je poprilično lackluster.
vidim da je sezona završila...valja li ovo išta?
Valja, pisali smo na temi.
Post Reply