Preporucite Vino!

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#1 Preporucite Vino!

Post by uozo »

Citav region, mislim na jugoistocnu Europu, kako se popularno naziva podrucje u kome zivimo, ima sve preduslove za proizvodnju prvoklasnog vina.
Koje vino Vi preporucate?
Za pocetak Ezimit Vranec Reserve
Image
Fantasticno reserve vino koje moze da se uporedjuje sa dosta poznatijim i skupljim spanskim ili italijanskim vinima. Nekoliko flasa su obaveza u mome koferu kada putujem iz BiH.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#2

Post by The 51st State »

Vranac pro corde, meni najbolje pase, nekako mi je najpitkije sa izvrsnom aromom.
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#3

Post by Leonid Breznjev »

@uozo samo vina iz jugoistocne evrope ili te interesiraju produkti iz cijelog svijeta? :)
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#4

Post by uozo »

Arslan wrote:@uozo samo vina iz jugoistocne evrope ili te interesiraju produkti iz cijelog svijeta? :)
Ma lochem ja sve, nema veze s kojeg je kraja svijeta. Nego sam mislio na vina koja se mogu dole kupiti. Kad nekome podjem pa mu ponesem nekog francuskog burgundca, nije fazon to moze da kupi gdje god hoce. Al' flasu zlatnog plavca tesko. Image
polara
Posts: 673
Joined: 27/10/2007 02:09

#5

Post by polara »

Tikveš - Tuga za jug
User avatar
lab3352
Posts: 1363
Joined: 23/08/2007 14:25

#6

Post by lab3352 »

Ja sam posljednje tri - četiri godine isključivo orijentisan na domaća vina, mislim vina iz BiH. Posebno cu istaknuti odličnu "Blatinu" Čitlučke vinarije, koja je po meni jedno od boljih vina. Veoma jakog ukusa, suho i ugodnog hercegovačkog mirisa.
Također prije neki dan sam iz Trebinja nabavio tri boce Vukoje "Vranca" (vlasnik Vukoje je inace Vitez Vina). Vec nakon prvog gutljaja sam ostao istinski iznenađen. Za razliku od Blatine koja ima jak ukus, Vranac (Vukoje) ima laksi ukus ustima, veoma lagodan za piti i karakterističnog mirisa. Iako dvije razlicite sorte, oba vina smatram vrhunskim vinima iz BiH, koja se mogu nositi rame uz rame s svim okolnim vinima. Nisam siguran da li BiH ima zakon o vinogradarstvu, kao sto to ima Hrvatska i ostale zemlje u regiji.

Mozda se neko slozi s mojim konstatacijama, mozda ne...

Pozdrav
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#7

Post by Dori »

Skoro sam bila na predavanju o nasoj hrani i nasim (BiH) vinima i imali smo mali degustaciju (i prezentaciju) kako mjesati vino sa hranom, raznim sirevima, mesom i stvarno sam se iznenadila koliko sam novih stvari cula....
Kao prvo nisam znala da bijela vina imaju vise manje 2 godine rok trajanja :-) Ja sam uvijek kontala da je ono "sto starije, to bolje" :?

Meni je nekako Gangas najdrazi, mada i da mi daju bilo sta drugo, sumnjam da bi primjetila razliku :lol:

U svakom slucaju u Vinoteci npr. prepustim izbor konobaru i skoro nikada ne fule :D
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#8

Post by paprica29 »

Vina vinarije Stankela, Blatina i Žilavka.....Andrija....Vrbnička žlahtina....
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#9

Post by d2 »

ja to po onoj staroj - ako ne znam sta je dobro znam sta je skupo
remover
Posts: 155
Joined: 25/05/2003 00:00
Contact:

#10

Post by remover »

meni dosta dobro vino "krauthaker".. predobro..
ella_sa
Posts: 167
Joined: 01/11/2006 14:11

#11

Post by ella_sa »

Iskreno nisam neki vrsni poznavalac vina... Cesto i ja pri kupovini biram , skuplje-bolje :-) ... Sto i ne mora znaciti. Vino koje je nase, a mene je posebno odusevilo je Andrija barrique Blatina i Rose.
Mislim da je sramota sto ne koristimo tolike potencijale, vina u hercegovini su odlicna.. Cak i ona koja na dobre "veze" dobijete u plasticnim bocama..
Nadam se da ce na slijedecem festivalu vina biti ViISE, puno vise izlagaca iz BiH
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#12

Post by chuchumbamayumbe »

Pricajte vi sta hocete, meni je i Vishko od 3 km dobro, kada ga pomijesam sa kiselom, pogotovu nakon druge flashe! :)
User avatar
le piaf
Posts: 420
Joined: 13/12/2006 23:25
Location: sarajevo

#13

Post by le piaf »

vranac pro corde ako kupujem u prodavnicama...ali nekako mi je najljepse dalmatinsko domace vino zacinjeno morskom aromom ;)
saveznica
Posts: 47
Joined: 03/06/2007 15:04
Location: SARAJEVO

#14

Post by saveznica »

a gdje se u Sarajevu ima kupiti doooobro vino!
Ono za posebnog poklona, ne za svakoga nego recimo za nekoga ko bi ga drzao u vinskom podrumu u kolekciji.

Kome se mogu obratiti po tom pitanju?
I koliko bi kostala boca takvog vina??
I naravno koje bi vi preporucili??
User avatar
abondanzieri
Posts: 2851
Joined: 14/10/2007 18:06

#15

Post by abondanzieri »

chuchumbamayumbe wrote:Pricajte vi sta hocete, meni je i Vishko od 3 km dobro, kada ga pomijesam sa kiselom, pogotovu nakon druge flashe! :)
Ma jasta,malo se zrtvujes dok jedan litar ne preturis preko usta i onda ide kao nabolja francuska vina :D
Meni je pravo dobar i Vranac(proizvodjac Aleksandrovac,Srbija,cijena 3,5 KM :D ),jos kad se "bambusuje" sa kolom,ma sta ti je,ide ko' halva :D :D :D
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#16

Post by uozo »

saveznica wrote:a gdje se u Sarajevu ima kupiti doooobro vino!
Ono za posebnog poklona, ne za svakoga nego recimo za nekoga ko bi ga drzao u vinskom podrumu u kolekciji.

Kome se mogu obratiti po tom pitanju?
I koliko bi kostala boca takvog vina??
I naravno koje bi vi preporucili??
Ja ovaj ezimit vranec reserve kupujem u Interexu. Nije preskupo, oko 11 KM, sto je za vino te kvalitete maltene dzaba. Mozes ga komotno odnjeti dobrom poznavaocu jer je stvarno dobro. Ima i Vranec Barrique, njega sam maloprije otvorio :shock: :D I on je dobar pravo!
saveznica
Posts: 47
Joined: 03/06/2007 15:04
Location: SARAJEVO

#17

Post by saveznica »

hmmm
ali meni treba nesto malo starije, nesto sto je vec "odlezalo" nekoliko godina.

Npr ako postoji neki vinski podrum pa da tamo kupim bocu dobrog a vec starog vina.

Mozda Vinoteka??
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#18

Post by basta sljezove boje »

polara wrote:Tikveš - Tuga za jug
i to je vranac :thumbup:

T'ga za jug bi bila kod nas Ceznja za jugom

Tamo zorata greit dushata,
i sn'ce svetlo zajdvit v gorata;
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#19

Post by repeater »

basta sljezove boje wrote:
T'ga za jug bi bila kod nas Ceznja za jugom
treba ga preimenovati u desant na drvar, oprosti, vardar ..
ili bolje, preimenovati temu u "daj sta das" ..
User avatar
Snowman
Posts: 25
Joined: 14/06/2005 12:07

#20

Post by Snowman »

Zdrepceva krv i Dingac
Brazzo
Posts: 109
Joined: 04/07/2006 14:37

#21

Post by Brazzo »

vrbnicka zhlatina je od bijelih suhih ponajbolja! mislim, odnos cijena i kvalitet, za te pare nema bolje.
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#22

Post by Tesssa »

chuchumbamayumbe wrote:Pricajte vi sta hocete, meni je i Vishko od 3 km dobro, kada ga pomijesam sa kiselom, pogotovu nakon druge flashe! :)
:kravata:
User avatar
irfan2
Posts: 3656
Joined: 09/04/2004 22:41
Location: sarajevo

#23

Post by irfan2 »

t'ga za jug ..makedonsko vino ..zakon, za te pare ekstra ...
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#24

Post by Saian »

dinchy84 wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Pricajte vi sta hocete, meni je i Vishko od 3 km dobro, kada ga pomijesam sa kiselom, pogotovu nakon druge flashe! :)
:kravata:
aj Vishko aj aj bolovi u donjem dijelu torza :D :D :D, najjacha je scena bila, jaran na Visu pio vino domace, odlichno vino kaze, i kao kako se zove, pa kao, Vishko bijelo, kad nije umro od smijeha sam sebi, tek je tada (a i ja) povezao ono sto razmute od prashka u Hercegovini i otok Vis, a pa daaaaaaaaaa kao Vishko eto koliko je to gadno, da ti ne moze past na pamet da ima bilo kakve veze sa vinovom lozom, nekim otokom i mediteranom :D

P.S. moj trik je bio "vishko + fanta limun" samo s mineralnom se mozda moze druga flasha pit', prva ne ide bez velike doze mazohizma :D :D :D
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#25

Post by Tesssa »

Ma Visko djeluje kao nijedna droga :D

Jednom sam prilikom poslije vece kolicine pricala prijateljici neki vic o zeki i rasplakala se u pola vica, bilo mi nesto zao zeke iz vica :lol: :lol: :lol:

A sto se tice druge flase mislim da se tu svi slazemo :D Ide ko mlijeko! :D
Post Reply