Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Kristina taster
Posts: 53
Joined: 06/01/2019 12:01

#1 Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by Kristina taster »

Pluća Mostara posjećena uskoro će i građani Mostara da se duše u smradu.

Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike, drveta koje je svugdje zaštićeno osim u nas Brutalna sječa ovog rijetkog i plemenitog drveta, koja se već godinama događa po Prenju i Čvrsnici, a posljednjih tjedana je intenzivirana na Crnom Polju (Prenj)

Image

Zašto smo na jednom od posljednjih mjesta u svijetu kada je u pitanju zaštita prirodne baštine i bioraznolikosti i dokle su nas dovele interesne veze raznih lobija i politike, najbolje se može pokazati na sljedećem primjeru: Munika je prelijepo endemsko drvo naših planina, po kojem je Bosna i Hercegovina poznata u cijelom svijetu. Munika se u literaturi na engleskom jeziku zove i “bosanski bor”. Munika je još od vremena Austro-Ugarske bila strogo zaštićena vrsta u Bosni i Hercegovini. Od 2011. godine otkako Federacija BiH, gdje se nalaze najvažnija staništa munike, više nema Zakona o šumama, postaje potpuno nezaštićena vrsta.

Image

https://www.mreza-mira.net/vijesti/razn ... SJIqkpdTOw

Odgovorne osobe:

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/mi ... urizam.php

Izgleda da su i odgovorne osobe u talu
User avatar
SmokingMan
Posts: 18592
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#2 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by SmokingMan »

I naravno pošumljavanje će vjerovatno čekati svoj red,a kako će pomoć države vjerovatno izostati i ovaj put,kao što je izostala kada se trebala zaštiti ova rijetka vrsta drveta,ostaje jedino da se u skorije vrijeme obnavljanje šume desi uz pomoć dobre volje stranih organizacija.Vlada FBIH zanemaruje i običnog čovjeka,a da to ne bude slučaj sa prirodom,jedino što se u takvim situacijama vodi računa je financijski interes određenih povlaštenih grupa koje ovdašnja krajnje korumpirana vlast smjelo štiti.Zločin čovjeka prema prirodi je i njegov zločin protiv samoga sebe.
Kristina taster
Posts: 53
Joined: 06/01/2019 12:01

#3 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by Kristina taster »

SmokingMan wrote:I naravno pošumljavanje će vjerovatno čekati svoj red,a kako će pomoć države vjerovatno izostati i ovaj put,kao što je izostala kada se trebala zaštiti ova rijetka vrsta drveta,ostaje jedino da se u skorije vrijeme obnavljanje šume desi uz pomoć dobre volje stranih organizacija.Vlada FBIH zanemaruje i običnog čovjeka,a da to ne bude slučaj sa prirodom,jedino što se u takvim situacijama vodi računa je financijski interes određenih povlaštenih grupa koje ovdašnja krajnje korumpirana vlast smjelo štiti.Zločin čovjeka prema prirodi je i njegov zločin protiv samoga sebe.
Svi odgovori i odgovorni su u ovom linku http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/mi ... urizam.php sve je to posvećeno kriminalu i ličnoj koristi, poslao sam im 100 email u vezi ovoga niko se udostojio nije da odgovori.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18592
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#4 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by SmokingMan »

Kristina taster wrote:
SmokingMan wrote:I naravno pošumljavanje će vjerovatno čekati svoj red,a kako će pomoć države vjerovatno izostati i ovaj put,kao što je izostala kada se trebala zaštiti ova rijetka vrsta drveta,ostaje jedino da se u skorije vrijeme obnavljanje šume desi uz pomoć dobre volje stranih organizacija.Vlada FBIH zanemaruje i običnog čovjeka,a da to ne bude slučaj sa prirodom,jedino što se u takvim situacijama vodi računa je financijski interes određenih povlaštenih grupa koje ovdašnja krajnje korumpirana vlast smjelo štiti.Zločin čovjeka prema prirodi je i njegov zločin protiv samoga sebe.
Svi odgovori i odgovorni su u ovom linku http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/mi ... urizam.php sve je to posvećeno kriminalu i ličnoj koristi, poslao sam im 100 email u vezi ovoga niko se udostojio nije da odgovori.
Jedino da se organizuje neka građanska peticija (za koju sumnjam da bi imala neki doziv) ili neka online peticija,u najboljem slučaju,tipa Avaaz.org.
Kristina taster
Posts: 53
Joined: 06/01/2019 12:01

#5 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by Kristina taster »

SmokingMan wrote:
Jedino da se organizuje neka građanska peticija (za koju sumnjam da bi imala neki doziv) ili neka online peticija,u najboljem slučaju,tipa Avaaz.org.
Da ima države policija bi napravila sačekušu i pohapsila ovu bandu zajedno sa ministricom i saradnicima koja očito ima neke koristi od ovoga, a ko zna možda posade i japanske bonzai umjesto munike.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18592
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#6 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by SmokingMan »

Kristina taster wrote:
SmokingMan wrote:
Jedino da se organizuje neka građanska peticija (za koju sumnjam da bi imala neki doziv) ili neka online peticija,u najboljem slučaju,tipa Avaaz.org.
Da ima države policija bi napravila sačekušu i pohapsila ovu bandu zajedno sa ministricom i saradnicima koja očito ima neke koristi od ovoga, a ko zna možda posade i japanske bonzai umjesto munike.
Ja čisto sumnjam,i realno ne očekujem da država učestvuje u rehabilitaciji šuma,previše su zauzeti svojim privatnim stvarima,oni ionako žive u nekom svom paralelnom univerzumu.Novalić je najbolji primjer među njima.
Kristina taster
Posts: 53
Joined: 06/01/2019 12:01

#7 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by Kristina taster »

SmokingMan wrote:
Ja čisto sumnjam,i realno ne očekujem da država učestvuje u rehabilitaciji šuma,previše su zauzeti svojim privatnim stvarima,oni ionako žive u nekom svom paralelnom univerzumu.Novalić je najbolji primjer među njima.
a ko će hapsit sam sebe i svoje ahbabe, izgleda u bošnje dobroga pojam države se odnosi na arapske pozdrave i odlaske u džamije a država nije devastirana flora i fauna, država nije zagadi i pobi sve oko sebe, država nije smrdljive obale rijeka i jezera, ali dobro je svakako svi odlaze masovno odavde ono što ostane biće otrovano.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18592
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#8 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by SmokingMan »

Kristina taster wrote:
SmokingMan wrote:
Ja čisto sumnjam,i realno ne očekujem da država učestvuje u rehabilitaciji šuma,previše su zauzeti svojim privatnim stvarima,oni ionako žive u nekom svom paralelnom univerzumu.Novalić je najbolji primjer među njima.
a ko će hapsit sam sebe i svoje ahbabe, izgleda u bošnje dobroga pojam države se odnosi na arapske pozdrave i odlaske u džamije a država nije devastirana flora i fauna, država nije zagadi i pobi sve oko sebe, država nije smrdljive obale rijeka i jezera, ali dobro je svakako svi odlaze masovno odavde ono što ostane biće otrovano.
Kada dobro otvoriš oči vidjet ćeš da problem prvenstveno počinje od neodgovornog društva,čak su više neodgovorniji prema prirodi od nefunkcionalne vlade FBIH.Nema pedlja ulice a da nećeš naići makar na jedan mali papirić,nepropisno odložen otpad,jer je ljudima mrsko da idu 100-200 metera do obližnjeg kontejnera,ili korpe koja se nalazi svega par koraka od klupe koju svakodnevno koriste u svome okruženju.Ja ne mogu da shvatim koliko je ovaj narod (mislim na neosvještenu većinu) letargičan,i neosjetlji na promjene u svojoj okolini.
Kristina taster
Posts: 53
Joined: 06/01/2019 12:01

#9 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by Kristina taster »

narod=STOKA nepismena od stoke se i ne očekuje ništa drugo, a što se vlasti tiče njih interesuju samo pare.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#10 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by DaffyDuck »

SmokingMan wrote:
Kristina taster wrote:
SmokingMan wrote:I naravno pošumljavanje će vjerovatno čekati svoj red,a kako će pomoć države vjerovatno izostati i ovaj put,kao što je izostala kada se trebala zaštiti ova rijetka vrsta drveta,ostaje jedino da se u skorije vrijeme obnavljanje šume desi uz pomoć dobre volje stranih organizacija.Vlada FBIH zanemaruje i običnog čovjeka,a da to ne bude slučaj sa prirodom,jedino što se u takvim situacijama vodi računa je financijski interes određenih povlaštenih grupa koje ovdašnja krajnje korumpirana vlast smjelo štiti.Zločin čovjeka prema prirodi je i njegov zločin protiv samoga sebe.
Svi odgovori i odgovorni su u ovom linku http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/mi ... urizam.php sve je to posvećeno kriminalu i ličnoj koristi, poslao sam im 100 email u vezi ovoga niko se udostojio nije da odgovori.
Jedino da se organizuje neka građanska peticija (za koju sumnjam da bi imala neki doziv) ili neka online peticija,u najboljem slučaju,tipa Avaaz.org.
:thumbup:
@kristina jesi pokusala pisati nekim novinarima? Vjerujem da bi zurnal jedva docekao jos jednu socnu pricu? O ovome fakat niko ne pise.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by insomnia78 »

Kristina taster wrote:Pluća Mostara posjećena uskoro će i građani Mostara da se duše u smradu.

Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike, drveta koje je svugdje zaštićeno osim u nas Brutalna sječa ovog rijetkog i plemenitog drveta, koja se već godinama događa po Prenju i Čvrsnici, a posljednjih tjedana je intenzivirana na Crnom Polju (Prenj)

Image

Zašto smo na jednom od posljednjih mjesta u svijetu kada je u pitanju zaštita prirodne baštine i bioraznolikosti i dokle su nas dovele interesne veze raznih lobija i politike, najbolje se može pokazati na sljedećem primjeru: Munika je prelijepo endemsko drvo naših planina, po kojem je Bosna i Hercegovina poznata u cijelom svijetu. Munika se u literaturi na engleskom jeziku zove i “bosanski bor”. Munika je još od vremena Austro-Ugarske bila strogo zaštićena vrsta u Bosni i Hercegovini. Od 2011. godine otkako Federacija BiH, gdje se nalaze najvažnija staništa munike, više nema Zakona o šumama, postaje potpuno nezaštićena vrsta.

Image

https://www.mreza-mira.net/vijesti/razn ... SJIqkpdTOw

Odgovorne osobe:

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/mi ... urizam.php

Izgleda da su i odgovorne osobe u talu
I na Fr isto
Pin de Bosnie
User avatar
SmokingMan
Posts: 18592
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by SmokingMan »

Da nije ovoga posta ne bi znao šta se dešava sa šumama na Prenju i Čvrsnici.
Kristina taster
Posts: 53
Joined: 06/01/2019 12:01

#13 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by Kristina taster »

nije ovo ništa šta je sve posjećeno, mislim da i perućica polako nestaje kada se usporede satelitski snimci pola je nema sa ove naše strane FUJ
Kristina taster
Posts: 53
Joined: 06/01/2019 12:01

#14 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by Kristina taster »

DaffyDuck wrote: :thumbup:
@kristina jesi pokusala pisati nekim novinarima? Vjerujem da bi zurnal jedva docekao jos jednu socnu pricu? O ovome fakat niko ne pise.
Jedina odgovornost leži na ovom linku i tu treba slat email http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/mi ... urizam.php
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#15 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by DaffyDuck »

Kristina taster wrote:
DaffyDuck wrote: :thumbup:
@kristina jesi pokusala pisati nekim novinarima? Vjerujem da bi zurnal jedva docekao jos jednu socnu pricu? O ovome fakat niko ne pise.
Jedina odgovornost leži na ovom linku i tu treba slat email http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/mi ... urizam.php
Znam ja ko je odgovoran, to nije upitno. Ali mora sira javnost saznati sta se dogadja. Bez novinara nista.
Ako si pisala neke mailove ministarstvu- daj kopiraj poslat cemo i mi iste na sve adrese ministarstva. Ali je to opet nedovoljan broj...

Ja sam prosle godine primijetila takodje, kad se izadje iz tunela Ivan pa ona strana Bradine na koju se gleda da je isto vise od pola sume posjeceno. Ne znam koja su stabla tu u pitanju, ali steta je ogromna.
Kristina taster
Posts: 53
Joined: 06/01/2019 12:01

#16 Re: Prenj i Čvrsnica devastirani: Brutalna sječa munike

Post by Kristina taster »

Organizacijska struktura
Ministrica
Edita Đapo
Marka Marulića 2
Telefon: +387 33 726 700
Fax: +387 33 726 747

Šef Ureda:
Tomislav Lukić
Telefon: +387 33 726 703
Fax: +387 33 726 747

Sekretar Ministarstva:
Kasema Ćatović
Telefon: +387 33 726 702

Pomoćnik ministrice u Sektoru za okoliš:
mr. Mehmed Cero
Telefon: +387 33 726 717
Post Reply