Preminuo čika Mišo

Moderators: Benq, O'zone

Osmi Socrates
Posts: 8111
Joined: 19/10/2020 15:33

#101 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Osmi Socrates »

Čuj sad se kaže "prijelaz".

Je l' se kaže i "prijelaziti"?

Meni je to skoro nemoguće izgovoriti, pa je sreća da ne moram.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#102 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Truba »

Sva sreca nisi diktator
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#103 Re: Preminuo čika Mišo

Post by bitanga_sa_otesa »

Osmi Socrates wrote: 06/08/2022 08:48 Čuj sad se kaže "prijelaz".

Je l' se kaže i "prijelaziti"?

to se zove tijedan polupismenosti :lol:
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#104 Re: Preminuo čika Mišo

Post by HelaS »

sefket_ramadani wrote: 06/08/2022 08:44
HelaS wrote: 06/08/2022 08:29

Sin mu svake noči održava "koncert" narodne i pop muzike nasred Titove :-)

Može li ga neko zamoliti da to neradi tu. Policija, inspekcija, neki prijatelji...
hAHah, vidio sam to neku noc, brat u punoj opremi, mikrofon, zvucnici, mikseta, a prolaznicima melem za usi
Ma ko može uživati, nije to mjesto za takvu "kulturu".


Isto kao onaj neki dedo obučen u staru muslimansku odjeću, i svira saz ispred Katedrale, a Baš-Čaršija mu na 200 m, gdje može upotpuniti ugođaj u odgovarajućem prostoru.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#105 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Truba »

Sjwcam se kad su djeca skupljala neke pare za stan cika misi :lol:
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#106 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Benjaminsky »

Čitam šta se piše... i moram i ja nešto napisati.

Poznavao sam gospodina Hasanija.
- Molim vas gospodine, možete li mi očistiti cipele?
- Dragi gospodine, ja nisam gospodin. Svi me znaju kao čika Mišu.
Već mi je počeo čistiti desnu cipelu kad sam mu rekao:
- Zašto imate taj nadimak?
- Oduvijek me zovu tako. Nisam ni upamtio ko me je prvi tako nazvao.
- Ali zašto vas zovu čika?
- Pa to mi je dio imena.
- Znam. Ali čika se kaže u Srbiji. A mi smo u Bosni.
- Ne znam ja to gospodine dragi.
- Vi bi u najboljem slučaju mogli biti: čiko, a ne čika. Čika je u Srbiji.
- Pa otac mi je rođen u Srbiji.
- Oprostite, a kako se zovete?
- Husein Hasani.
- Otac vam je s Kosova, jesam li pogodio?
- Jeste i ja sam.
- Ali pričate kao da ste u Srbiji.
Nije ništa rekao. Prvi put smo pričali i bio je oprezan.
Platio sam mu i kasnije sam redovno odlazio pet godina da mi čisti cipele. Katkad nisu ni bilie prljave, ali eto. Volio sam popričati s njim. Kao što sam volio vidjeti i slušati rahmetli Skendera koji je galamio kroz Ferhadiju. Kao što volim čuti i promatrati sve šerete Bosne, a i Hercegovine.
Nisam se više vraćao na nadimak "čika". Nisam od onih koji "ispravlja krive Drine".

Kad je umro, pročitam u Avazu da je umro "čika", pa sam čuo na radiju, pa na internetu, svugdje je "čika".
Oprostite gospodo, ali meni taj srbizam nije milozvučan. Niti ga govorim niti ga želim čuti. Novinarima to treba reći, oni trebaju "ispravljati krive Drine".
Čika nikako ne može biti u Bosni, kao što ne može biti ni Deda Mraz, ni Pera, ni Vlada... jer je to čisti srbizam. U Bosni su: čiko, Djed Mraz, Pero, Vlado...

A svaka čast Huseinu. Nek priča tko šta hoće, ali bio je gospodin.
no_sikiriki
Posts: 17314
Joined: 11/12/2012 13:21

#107 Re: Preminuo čika Mišo

Post by no_sikiriki »

Prvi put čujem da u Bosni "nije čika". Sorry ako ti se ne sviđa, ali jeste. Bio, ne bio "srbizam", oduvijek se koristilo ovdje.

Da, čiko se kaže općenito za mušku osobu, ali kad god sam/smo kao djeca oslovljavali nekoga specifičnog, bilo bi "čika Husein", "čika Vlado" itd., koje god da je nacionalnosti bio dotični čiko.
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#108 Re: Preminuo čika Mišo

Post by YouAreMyDestiny »

Uvijek sam govorila čika i Deda Mraz.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#109 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Benjaminsky »

no_sikiriki wrote: 25/08/2022 18:57 Prvi put čujem da u Bosni "nije čika". Sorry ako ti se ne sviđa, ali jeste. Bio, ne bio "srbizam", oduvijek se koristilo ovdje.

Da, čiko se kaže općenito za mušku osobu, ali kad god sam/smo kao djeca oslovljavali nekoga specifičnog, bilo bi "čika Husein", "čika Vlado" itd., koje god da je nacionalnosti bio dotični čiko.
Možda prvi put čuješ da u Bosni nije "čika", ali ja znam da nije. A srbizam jeste. Jer u Srbiji ne kažu čiko, već čika.
To što smo kao djeca tako govorili je pravi primjer srpske indoktrinacije. Učitelji u Bosni su pretežno bili Srbi, a i nastavnici jezika. Sjećaš se kako se zvao? Srpsko-hrvatski jezik. Ok, ali to je smiješno kao npr. i češko-slovački jezik. Moj jezik je bosanski, na njemu pišem. Doduše, u Hrvatskoj za Hrvate pišem na hrvatskom jer želim da me razumiju.
A gospodin Mišo je bio Albanac, a babo mu je bio musliman koji je postio. A Mišo nije postio. I k tomu, znao je popiti pivo. To znam jer smo popili jednom pivo.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#110 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Benjaminsky »

klix wrote: 25/08/2022 19:06 Uvijek sam govorila čika i Deda Mraz.
Zanima me je li i za svog djeda kažeš da je deda?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#111 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Bloo »

Čiko, čiko! Ispao vam je novčanik.
Ovaj čiko ovdje je moj otac.
Ne poznajem tog čiku.
Umro je čika Mišo.
Umro je čiko Mišo.


Stanovnici Kosova pričaju albanski i srpski/srbijnaski koji su službeni jezici Kosova.
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#112 Re: Preminuo čika Mišo

Post by karanana »

jel se ovde sad raspravlja da li je cika miso ili ciko miso?

podsjeti me na devedesete nekad kad sam u makarskoj nekog covjeka zovno ciko, kaze mali nisam ti ja ciko/cika, ja sam barba.
no_sikiriki
Posts: 17314
Joined: 11/12/2012 13:21

#113 Re: Preminuo čika Mišo

Post by no_sikiriki »

Benjaminsky wrote: 25/08/2022 19:12 Možda prvi put čuješ da u Bosni nije "čika", ali ja znam da nije. A srbizam jeste. Jer u Srbiji ne kažu čiko, već čika.
To što smo kao djeca tako govorili je pravi primjer srpske indoktrinacije. Učitelji u Bosni su pretežno bili Srbi, a i nastavnici jezika. Sjećaš se kako se zvao? Srpsko-hrvatski jezik. Ok, ali to je smiješno kao npr. i češko-slovački jezik. Moj jezik je bosanski, na njemu pišem. Doduše, u Hrvatskoj za Hrvate pišem na hrvatskom jer želim da me razumiju.
A gospodin Mišo je bio Albanac, a babo mu je bio musliman koji je postio. A Mišo nije postio. I k tomu, znao je popiti pivo. To znam jer smo popili jednom pivo.
Ja tebi vjerujem da je to srbizam, i tebi se može ne sviđati što se to koristilo i koristi, ali ne možeš poricati neku činjenicu samo zato što se tebi ne sviđa ili što ti lično nisi koristio neku riječ.
Npr. ja nikad nisam govorila "deda Mraz", jer meni to jeste srpski jezik, uvijek sam govorila "djed Mraz", ali mi ne pada na pamet da poričem to da će većina ljudi u Bosni dan danas reći "deda Mraz."
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#114 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Bloo »

Osmi Socrates wrote: 06/08/2022 08:48 Čuj sad se kaže "prijelaz".

Je l' se kaže i "prijelaziti"?

Meni je to skoro nemoguće izgovoriti, pa je sreća da ne moram.
Glagol je prelaziti.
Ali je glagol prijȇći. :)
Post Reply