Preminuo čika Mišo

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#51 Re: Preminuo čika Mišo

Post by dustaban »

A vezano za ove gore komentare koji nisu bas pozitivni spram ove ideje...

Ne znam sta bih vam rekao. U pravu je covjek kad kaze da je nepravedno zanemarivati sve one vrijedne gradjanje koji posteno zaradjuju svoj kruh ali daleko od ociju i popularnosti, a od jednog Mishe napravismo legendu.
Samo zato sto je covjek bio tu gdje jeste, tj. na prometnici i sto je facom bio simpatican.
Medjutim, on je ipak, zahvaljujuci bas tom svom imidzu, uspio postati simbolom grada i to bi i sam grad trebao nekako priznati. Spomenik jednom obicnom cistacu cipela je vise plus za onoga ko taj spomenik postavi nego za onoga kome je postavljen. Prema tome svakako sam za ovu ideju, uostalom cini mi se da sam je ja prvi ovdje i naveo.

Nije dakle to spomenik "Mishinom velikom djelu" vec spomenik jednoj neobicnoj djelatnosti i jednom simpaticnom liku. Naravno u svemu tome ima, nemojmo se pretvarati, i "romskog faktora" jer je stvarno tesko naci "postojanog roma" tj. nekoga ko je disciplinirano svaki dan i sve ove godine... nesta RADIO !

Ali bez obzira na sve, radi se o simbolu grada. I umjesto one "gume sto gori" bi moglo nesta ljepse biti na onom mjestu, ali yebiga "guma sto gori" je postala simbol, a simbole treba postivati.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#52 Re: Preminuo čika Mišo

Post by mali_balon »

dustaban wrote:A vezano za ove gore komentare koji nisu bas pozitivni spram ove ideje...

Ne znam sta bih vam rekao. U pravu je covjek kad kaze da je nepravedno zanemarivati sve one vrijedne gradjanje koji posteno zaradjuju svoj kruh ali daleko od ociju i popularnosti, a od jednog Mishe napravismo legendu.
Samo zato sto je covjek bio tu gdje jeste, tj. na prometnici i sto je facom bio simpatican.
Medjutim, on je ipak, zahvaljujuci bas tom svom imidzu, uspio postati simbolom grada i to bi i sam grad trebao nekako priznati. Spomenik jednom obicnom cistacu cipela je vise plus za onoga ko taj spomenik postavi nego za onoga kome je postavljen. Prema tome svakako sam za ovu ideju, uostalom cini mi se da sam je ja prvi ovdje i naveo.

Nije dakle to spomenik "Mishinom velikom djelu" vec spomenik jednoj neobicnoj djelatnosti i jednom simpaticnom liku. Naravno u svemu tome ima, nemojmo se pretvarati, i "romskog faktora" jer je stvarno tesko naci "postojanog roma" tj. nekoga ko je disciplinirano svaki dan i sve ove godine... nesta RADIO !

Ali bez obzira na sve, radi se o simbolu grada. I umjesto one "gume sto gori" bi moglo nesta ljepse biti na onom mjestu, ali yebiga "guma sto gori" je postala simbol, a simbole treba postivati.
Usra ga ti i to momacki. Znas li ti sta ta guma sto gori predstavlja. Ako znas onda bi trebao da se stidis, a ako malo bolje skontas grupe turista vidjet ces da im vodici objasnjavaju sta znaci da guma sto gori.
Last edited by mali_balon on 10/01/2014 12:26, edited 1 time in total.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#53 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Banksy »

braca wrote:
Nisam se javljao na ovu temu prvo vrijeme radi euforije "ZA", no kada se je par forumasa ohrabrilo da napise "PROTIV", vidim da ustavari nisam sam u razmisljanju.

Zasto je Mišo legenda Sarajeva? Zato sto stoji tamo i cisti cipele svaki dan? Svaki vozac tramvaja, svaki policajac i ucitelj, radnik/radnica u supermarketu, SVAKI dan takodjer odlaze na posao, ukljucujuci i onu zenu koja prodaje novine u Ferhadiji, a koja JESTE prije rata radila i ima stvarni radni staz, ostala bez posla, a u ratu i nakon toga je postala heriona grada, ali svi oni rade po 10-12 i vise sati, a Mišo radi samo onda kada mu se hoce.

Nadalje, stao sam nekoliko puta da mi ocisti cipele, kako neko rece, ne zbog sebe i zbog cipela, nego da pomognem covjeku. No, cipele mi ne ocisti, samo malo mahne krpom i trazi - 5 maraka? Spomenik? WTF?

Nadalje, cime je Mišo zasluzio da dobije - stan? Time sto svaki dan stoji tamo i ZA SEBE cisti drugima cipele? Ja bih se slozio sa time da se Miši da socijalni stan, ako bi drzava imala mogucnosti kao Njemacka da SVIMA da socijani stan kojima to treba. Ovako, cistac cipela dobio stan (njegova djeca, ako ih ima, to naslijedila i uzivaju), a citava armija sportista, nadarenih omladinaca/omladinki/mladeži (kako hocete da napisem) i koji su postigli rezulte u PROMOCIJI BiH, nemaju novaca ni za putne troskove do lokacije takmicenja, a da ne govoprim o - stanu. Lupam napamet, zar taj stan nije bolji jednoj Larisi Ceric iz NISKOBUDZETNOG sporta, ili nekome slicnom koji je zaduzio grad?

O mrtvima sve najbolje, a ovo je kritika javnoj psihologiji gdje nekolicina kaze sta je ispravno, a onda SVI pljescu bez da koriste svoj mozak. Ima u ovome gradu dosta ljudi koji trebaju dobiti spomenik sto posthumno, sto jos za zivota, a prije Miše.

R.I.P.
Tačno.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#54 Re: Preminuo čika Mišo

Post by uglavnomja »

Image
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#55 Re: Preminuo čika Mišo

Post by NeenaSa »

braca wrote:Nisam se javljao na ovu temu prvo vrijeme radi euforije "ZA", no kada se je par forumasa ohrabrilo da napise "PROTIV", vidim da ustavari nisam sam u razmisljanju.

Zasto je Mišo legenda Sarajeva? Zato sto stoji tamo i cisti cipele svaki dan? Svaki vozac tramvaja, svaki policajac i ucitelj, radnik/radnica u supermarketu, SVAKI dan takodjer odlaze na posao, ukljucujuci i onu zenu koja prodaje novine u Ferhadiji, a koja JESTE prije rata radila i ima stvarni radni staz, ostala bez posla, a u ratu i nakon toga je postala heriona grada, ali svi oni rade po 10-12 i vise sati, a Mišo radi samo onda kada mu se hoce.

Nadalje, stao sam nekoliko puta da mi ocisti cipele, kako neko rece, ne zbog sebe i zbog cipela, nego da pomognem covjeku. No, cipele mi ne ocisti, samo malo mahne krpom i trazi - 5 maraka? Spomenik? WTF?

Nadalje, cime je Mišo zasluzio da dobije - stan? Time sto svaki dan stoji tamo i ZA SEBE cisti drugima cipele? Ja bih se slozio sa time da se Miši da socijalni stan, ako bi drzava imala mogucnosti kao Njemacka da SVIMA da socijani stan kojima to treba. Ovako, cistac cipela dobio stan (njegova djeca, ako ih ima, to naslijedila i uzivaju), a citava armija sportista, nadarenih omladinaca/omladinki/mladeži (kako hocete da napisem) i koji su postigli rezulte u PROMOCIJI BiH, nemaju novaca ni za putne troskove do lokacije takmicenja, a da ne govoprim o - stanu. Lupam napamet, zar taj stan nije bolji jednoj Larisi Ceric iz NISKOBUDZETNOG sporta, ili nekome slicnom koji je zaduzio grad?

O mrtvima sve najbolje, a ovo je kritika javnoj psihologiji gdje nekolicina kaze sta je ispravno, a onda SVI pljescu bez da koriste svoj mozak. Ima u ovome gradu dosta ljudi koji trebaju dobiti spomenik sto posthumno, sto jos za zivota, a prije Miše.

R.I.P.
Kao prvo;
R.I.P. :(
Kao drugo ; jedan od simbola grada.
Kao trece; sasvim drugo iskustvo, gdje veli : "Tvoje cipelice sjaje, sta da chistim?" (Znam, znam, samohvala etc. )
Kao chetvrto; mijeshash krushke i jabuke.

I da, za, za obiljezhje, na mjestu gdje je djelovao.
Usput i turistichka atrakcija o posljednjem chistachu cipela u Sarajevu.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#56 Re: Preminuo čika Mišo

Post by dustaban »

mali_balon wrote:
dustaban wrote:A vezano za ove gore komentare koji nisu bas pozitivni spram ove ideje...

Ne znam sta bih vam rekao. U pravu je covjek kad kaze da je nepravedno zanemarivati sve one vrijedne gradjanje koji posteno zaradjuju svoj kruh ali daleko od ociju i popularnosti, a od jednog Mishe napravismo legendu.
Samo zato sto je covjek bio tu gdje jeste, tj. na prometnici i sto je facom bio simpatican.
Medjutim, on je ipak, zahvaljujuci bas tom svom imidzu, uspio postati simbolom grada i to bi i sam grad trebao nekako priznati. Spomenik jednom obicnom cistacu cipela je vise plus za onoga ko taj spomenik postavi nego za onoga kome je postavljen. Prema tome svakako sam za ovu ideju, uostalom cini mi se da sam je ja prvi ovdje i naveo.

Nije dakle to spomenik "Mishinom velikom djelu" vec spomenik jednoj neobicnoj djelatnosti i jednom simpaticnom liku. Naravno u svemu tome ima, nemojmo se pretvarati, i "romskog faktora" jer je stvarno tesko naci "postojanog roma" tj. nekoga ko je disciplinirano svaki dan i sve ove godine... nesta RADIO !

Ali bez obzira na sve, radi se o simbolu grada. I umjesto one "gume sto gori" bi moglo nesta ljepse biti na onom mjestu, ali yebiga "guma sto gori" je postala simbol, a simbole treba postivati.
Usra ga ti i to momacki. Znas li ti sta ta guma sto gori predstavlja. Ako znas onda bi trebao da se stidis, a ako malo bolje skontas grupe turista vidjet ces da im vodici objasnjavaju sta znaci da guma sto gori.
Pitanje je ko ovdje usra. Ja metnem "guma sto gori" pod navodnike, ti je izvuces iz navodnika i uzvracas mi kao da ja ne znam o cemu se radi.
Dakle bas na primjeru "gume sto gori" sam htio da objasnim sta je SIMBOL i kako se prema simbolima trebamo odnositi. Ali yebiga... kome ja to sve objasnjavam.
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#57 Re: Preminuo čika Mišo

Post by jedna tamo »

R.I.P.
2 dana prije nego što je umro uđe u mcdonalds i kolegica i ja sjedimo, pogleda nas, ode do šanka i izađe...baš me iznenadi vijest o smrti
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#58 Re: Preminuo čika Mišo

Post by mali_balon »

dustaban wrote:
mali_balon wrote:
dustaban wrote:A vezano za ove gore komentare koji nisu bas pozitivni spram ove ideje...

Ne znam sta bih vam rekao. U pravu je covjek kad kaze da je nepravedno zanemarivati sve one vrijedne gradjanje koji posteno zaradjuju svoj kruh ali daleko od ociju i popularnosti, a od jednog Mishe napravismo legendu.
Samo zato sto je covjek bio tu gdje jeste, tj. na prometnici i sto je facom bio simpatican.
Medjutim, on je ipak, zahvaljujuci bas tom svom imidzu, uspio postati simbolom grada i to bi i sam grad trebao nekako priznati. Spomenik jednom obicnom cistacu cipela je vise plus za onoga ko taj spomenik postavi nego za onoga kome je postavljen. Prema tome svakako sam za ovu ideju, uostalom cini mi se da sam je ja prvi ovdje i naveo.

Nije dakle to spomenik "Mishinom velikom djelu" vec spomenik jednoj neobicnoj djelatnosti i jednom simpaticnom liku. Naravno u svemu tome ima, nemojmo se pretvarati, i "romskog faktora" jer je stvarno tesko naci "postojanog roma" tj. nekoga ko je disciplinirano svaki dan i sve ove godine... nesta RADIO !

Ali bez obzira na sve, radi se o simbolu grada. I umjesto one "gume sto gori" bi moglo nesta ljepse biti na onom mjestu, ali yebiga "guma sto gori" je postala simbol, a simbole treba postivati.
Usra ga ti i to momacki. Znas li ti sta ta guma sto gori predstavlja. Ako znas onda bi trebao da se stidis, a ako malo bolje skontas grupe turista vidjet ces da im vodici objasnjavaju sta znaci da guma sto gori.
Pitanje je ko ovdje usra. Ja metnem "guma sto gori" pod navodnike, ti je izvuces iz navodnika i uzvracas mi kao da ja ne znam o cemu se radi.
Dakle bas na primjeru "gume sto gori" sam htio da objasnim sta je SIMBOL i kako se prema simbolima trebamo odnositi. Ali yebiga... kome ja to sve objasnjavam.
Znam ja kome je to "guma sto gori" (samo se naglasak ne moze napisati :D ) onda ako je cinizam u pitanju, metni kojeg smjalija, jer sam veoma osjetljiv na temu fasizma i antifasizma pa samim tim od huje ne citam izmedju redova
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#60 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Truba »

ne bih da palamudim i vrijeđam ali čemu one svijeće :?
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#61 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Djubre_ »

Black swan wrote:ne bih da palamudim i vrijeđam ali čemu one svijeće :?
Neko ko nije musliman, odao je pocast ?

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#62 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Truba »

eh to je već blaže nego što sam mislio i logičnije

pomislih da su djeca pomislila Mišo pa daj svijeću
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#63 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Djubre_ »

Sigurno da musliman nije zapalio ikada svijecu u svom zivotu osim kada je bila potrebna u mraku. A dok katolici zna se kada pale.. odnosno pravoslavci.. ko vec sve nemam pojma.. bar ja tako mislim.. uglavnom cvijece koriste i jedni i drugi i ostali.. tako da je po meni to najbolji nacin.. univerzalno sto se kaze..

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#64 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Eniac »

Black swan wrote:ne bih da palamudim i vrijeđam ali čemu one svijeće :?
Svijece su poodavno izgubile originalni vjerski kontekst u ovim situacijama. Mi smo osjetljivi (ili glumimo osjetljivost) na te stvari, ali vjerujem da su na primjer princezi Dijani i ateisti palili svijece. Ne misleci pri tome uopste na vjerski kontekst svijece.

Opustimo se malo, neko je imao potrebu da paljenjem svijece iskaze sjecanje na umrlu osobu. To ne bi trebalo nikoga da smeta. Pa cak ako je umrli vjernik vjerosipovijesti u kojoj paljenje svijeca nije obicaj.

Ja sam siguran da ako neka dzenaza prodje pored nekog hriscanina, i taj hriscanin se prekrsti, da niko iz te dzenaze nece pomisliti nista lose nego ce jos i prihvatiti to da je taj hriscanin zelio umrlom iskazati postovanje na nacin na koji zna.

Osim, naravno, ako neko u svemu gleda samo lose i provokaciju, ali to je vec druga prica.

Zar je stvarno vaznija forma iskazivanja pocasti od potrebe i zelje da se nekome pocast iskaze?
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#65 Re: Preminuo čika Mišo

Post by biscanka2 »

Eniac wrote:
Black swan wrote:ne bih da palamudim i vrijeđam ali čemu one svijeće :?
Svijece su poodavno izgubile originalni vjerski kontekst u ovim situacijama. Mi smo osjetljivi (ili glumimo osjetljivost) na te stvari, ali vjerujem da su na primjer princezi Dijani i ateisti palili svijece. Ne misleci pri tome uopste na vjerski kontekst vijece.

Opustimo se malo, neko je imao potrebu da paljenjem svijece iskaze sjecanje na umrlu osobu. To ne bi trebalo nikoga da smeta. Pa cak ako je umrli vjernik vjerosipovijesti u kojoj paljenje svijeca nije obicaj.
Ja sam siguran da ako neka dzenaza prodje pored nekog hriscanina, i taj hriscanin se prekrsti, da niko iz te dzenaze nece pomisliti nista lose nego ce jos i prihvatiti to da je taj hriscanin zelio umrlom iskazati postovanje na nacin na koji zna.

Osim, naravno, ako neko u svemu gleda samo lose i provokaciju, ali to je vec druga prica.
Zar je stvarno vaznija forma iskazivanja pocasti od potrebe i zelje da se nekome pocast iskaze?
:thumbup:
Za vrijeme rata u BiH, drzali smo u Stuttgardu straze mira gdje smo uz transparente, slike stradanja, imali i zapaljene svijece. Koliko se sjecam kad su njemci pravili lanac mira takodjer su imali zapaljene svijece.
Cika Misi neka je rahmet dusi a znak sjecanja na posljednjeg sarajevskog cistaca cipela ( poziva koji je tako da kazem
izumro) bila bi dobra stvar ( za nas a i nasu djecu podsjet na nekadasnja stara doba ). :komi:
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#66 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Ridjobrki »

Naravno da treba spomenik, i to pogolem spomenik! Ali ne čika-Miši.

Potreban je na onom mjestu jedan golem spomenik od kojeg se ne može proći i to da insan tačno udari u njega tako da tačno ne može pobjeći od njegove simbolike. A šta bi predstavljao ako ne čika-Mišu? Pa, bio bi to spomenik jednom gradu i njegovim građanima koji su toliko izgubili pamet i sadržaj da im nije ništa ostalo osim te same simbolike koje se toliko očajno drže i do koje im je toliko patetično stalo jer jedino u njoj još nalaze sebe. Samo još u simbolima se prepoznaju jer više nisu ništa i više nemaju ništa osim šuplje priče o jednom gradu i njegovim vrijednostima koje sami više ne odražavaju i do kojih im više u biti nije niti stalo. Zbog toga je bitna ta ubleha o tim nekim vrijednostima i tim nekim dobrotama za koje više ni sami ne znaju ni šta su i kakve su ali ih traže i prepoznaju i gdje ih ima i gdje ih nema.

Nije to potreba za odavanje priznanja čika-Miši nego potreba odavanja priznanja samom sebi na postojanju uz ljude koji su imali sadržaj. To je odraz današnjeg Sarajeva u kojem je lakše postići konsenzus oko toga da stari zanati izumiru nego naći među pola miliona ljudi nekog ko je spreman da zarađuje za kruh radeći ih. I zato je lako nebrojeno puta ponoviti kako je čika-Mišo bio "posljednji sarajevski čistač cipela" nego se upitati "a zašto, u pičku mile majke, niko sutra neće sjesti negdje u blizini mjesta gdje je radio čika-Mišo i čistiti jebene cipele???".

Nego, pošto bi bio taj spomenik i ko bi to platio? Da idemo pisat' šta peticije na fejzbuku...
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#67 Re: Preminuo čika Mišo

Post by braca »

Svaka cast majstore! :thumbup:
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#68 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Eniac »

Ridjobrki wrote:Naravno da treba spomenik, i to pogolem spomenik! Ali ne čika-Miši.

Potreban je na onom mjestu jedan golem spomenik od kojeg se ne može proći i to da insan tačno udari u njega tako da tačno ne može pobjeći od njegove simbolike. A šta bi predstavljao ako ne čika-Mišu? Pa, bio bi to spomenik jednom gradu i njegovim građanima koji su toliko izgubili pamet i sadržaj da im nije ništa ostalo osim te same simbolike koje se toliko očajno drže i do koje im je toliko patetično stalo jer jedino u njoj još nalaze sebe. Samo još u simbolima se prepoznaju jer više nisu ništa i više nemaju ništa osim šuplje priče o jednom gradu i njegovim vrijednostima koje sami više ne odražavaju i do kojih im više u biti nije niti stalo. Zbog toga je bitna ta ubleha o tim nekim vrijednostima i tim nekim dobrotama za koje više ni sami ne znaju ni šta su i kakve su ali ih traže i prepoznaju i gdje ih ima i gdje ih nema.

Nije to potreba za odavanje priznanja čika-Miši nego potreba odavanja priznanja samom sebi na postojanju uz ljude koji su imali sadržaj. To je odraz današnjeg Sarajeva u kojem je lakše postići konsenzus oko toga da stari zanati izumiru nego naći među pola miliona ljudi nekog ko je spreman da zarađuje za kruh radeći ih. I zato je lako nebrojeno puta ponoviti kako je čika-Mišo bio "posljednji sarajevski čistač cipela" nego se upitati "a zašto, u pičku mile majke, niko sutra neće sjesti negdje u blizini mjesta gdje je radio čika-Mišo i čistiti jebene cipele???".

Nego, pošto bi bio taj spomenik i ko bi to platio? Da idemo pisat' šta peticije na fejzbuku...
Stvari se mijenjaju. Stare zanate nece niko da radi jer se od toga ne moze zivjeti i tako izumiru. A izumiru jer niko, pa ni ti, ne kupuje ono sta te zanatlije prave.

Uostalom, mozes li ti zamijeniti cika Misu i raditi kao cistac cipela? Da odrzis tradiciju.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#69 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Ridjobrki »

Eniac wrote:
Stvari se mijenjaju. Stare zanate nece niko da radi jer se od toga ne moze zivjeti i tako izumiru. A izumiru jer niko, pa ni ti, ne kupuje ono sta te zanatlije prave.

Uostalom, mozes li ti zamijeniti cika Misu i raditi kao cistac cipela? Da odrzis tradiciju.
Ne, u tom bih slučaju bio još jedan došljak koji je uzeo radno mjesto nekom rođenom Sarajliji a s tom stigmom ne bih mogao noću spavati.
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#70 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Djubre_ »

Za ono ne treba skola niti zanat.. niti je ono neki hljeb.. Za ono se treba roditi!

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#71 Re: Preminuo čika Mišo

Post by braca »

edit
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#72 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Eniac »

Ridjobrki wrote:
Eniac wrote:
Stvari se mijenjaju. Stare zanate nece niko da radi jer se od toga ne moze zivjeti i tako izumiru. A izumiru jer niko, pa ni ti, ne kupuje ono sta te zanatlije prave.

Uostalom, mozes li ti zamijeniti cika Misu i raditi kao cistac cipela? Da odrzis tradiciju.
Ne, u tom bih slučaju bio još jedan došljak koji je uzeo radno mjesto nekom rođenom Sarajliji a s tom stigmom ne bih mogao noću spavati.
Pa ako primjerom nisi spreman pokazati svima nama sta i kako treba raditi, onda nema potrebe ni da govoris sta ne valja.
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#73 Re: Preminuo čika Mišo

Post by braca »

Eniac wrote:Uostalom, mozes li ti zamijeniti cika Misu i raditi kao cistac cipela? Da odrzis tradiciju.
Ne bi mogao ni on, niti ja, niti mnogi drugi zamijeniti Misu jer imamo malo vise skole po kvadratnom centimetru od tog istog Mise, to je mjesto IPAK za neke druge profesionalne profile. Neka ga zamijeni neki od onih koji onako agresivno prose po ulicama. Ha? A sto se tice starih zanata, business je busienss, odnosno nista nije vjecno, samo je interes vjecan, pa ako stari zanati spadaju u niskobudzetne profesije, odnosno profesije od kojih se ne moze zivjeti, a od interesa su za grad, neka grad odluci da to budu subvencionirane profesije. Ako ubleha muzicari ili ubleha umjetnici mogu imati subvencije na ime penzionog i zdravstvenog osiguranja, ne vidim razloga da ni zanatlije OD INTERESA ZA GRAD to ne mogu imati. No, to je druga tema, ovdje govorimo masovnoj supljoj psihologiji naroda, Miso je samo povod. Uzroci su ....huuu..nebrojeni.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55693
Joined: 15/12/2008 16:53

#74 Re: Preminuo čika Mišo

Post by ultima_palabra »

Ridjobrki wrote:Naravno da treba spomenik, i to pogolem spomenik! Ali ne čika-Miši.

Potreban je na onom mjestu jedan golem spomenik od kojeg se ne može proći i to da insan tačno udari u njega tako da tačno ne može pobjeći od njegove simbolike. A šta bi predstavljao ako ne čika-Mišu? Pa, bio bi to spomenik jednom gradu i njegovim građanima koji su toliko izgubili pamet i sadržaj da im nije ništa ostalo osim te same simbolike koje se toliko očajno drže i do koje im je toliko patetično stalo jer jedino u njoj još nalaze sebe. Samo još u simbolima se prepoznaju jer više nisu ništa i više nemaju ništa osim šuplje priče o jednom gradu i njegovim vrijednostima koje sami više ne odražavaju i do kojih im više u biti nije niti stalo. Zbog toga je bitna ta ubleha o tim nekim vrijednostima i tim nekim dobrotama za koje više ni sami ne znaju ni šta su i kakve su ali ih traže i prepoznaju i gdje ih ima i gdje ih nema.

Nije to potreba za odavanje priznanja čika-Miši nego potreba odavanja priznanja samom sebi na postojanju uz ljude koji su imali sadržaj. To je odraz današnjeg Sarajeva u kojem je lakše postići konsenzus oko toga da stari zanati izumiru nego naći među pola miliona ljudi nekog ko je spreman da zarađuje za kruh radeći ih. I zato je lako nebrojeno puta ponoviti kako je čika-Mišo bio "posljednji sarajevski čistač cipela" nego se upitati "a zašto, u pičku mile majke, niko sutra neće sjesti negdje u blizini mjesta gdje je radio čika-Mišo i čistiti jebene cipele???".

Nego, pošto bi bio taj spomenik i ko bi to platio? Da idemo pisat' šta peticije na fejzbuku...
Na dobrom si tragu... ljudi više vole živjeti u boljoj prošlosti (i ostaviti o tome trag na internetu :D ), nego dignuti guzicu i učiniti nešto da izmijene sadašnjost.

Samo ne vjerujem da je to neka specifičnost Sarajeva ili Bosne, čitav svijet je postao takav... a pogotovo ove "tranzicijske" zemlje.
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#75 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Eniac »

braca wrote:
Eniac wrote:Uostalom, mozes li ti zamijeniti cika Misu i raditi kao cistac cipela? Da odrzis tradiciju.
Ne bi mogao ni on, ni ja niti mnogi drugi zamijeniti Misu jer imamo malo vise skole po kvadratnom centimetru od tog istog Mise, to je mjesto IPAK za neke druge profesionalne profile. Neka ga zamijeni neki od onih koji onako agresivno prose po ulicama. Ha? A sto se tice starih zanata, business je busienss, odnosno nista nije vjecno, samo je interes vjecan, pa ako stari zanati spadaju u niskobudzetne profesije, odnosno profesije od kojih se ne moze zivjeti, a od interesa su za grad, neka grad odluci da to budu subvencionirane profesije. Ako ubleha muzicari ili ubleha umjetnici mogu imati subvencije na ime penzionog i zdravstvenog osiguranja, ne vidim razloga da ni zanatlije OD INTERESA ZA GRAD to ne mogu imati. No, to je druga tema, ovdje govorimo masovnoj supljoj psihologiji naroda, Miso je samo povod. Uzroci su ....huuu..nebrojeni.
Ma razumijem ja ste je ridjobrki htio reci. Ali kako on zasmislja da na primjer opstane zanat uzara kada nikada kod tog istog uzara nije kupio uze i ostavio svoj novac. Zao ti starih zanata, pa pomozi im novcem, nemoj samo kukati.

Imas primjera te vrste pomoci u svijetu koliko hoces. Imas ljude koji koriste besplatan open source softver, a za donacije za pomoc razvoju tog softvera daju vise novca nego sto kosta neki Microsoftov ili Appleov ili neki drugi softver. Ili ne daju ni marke, ali sjede i razvijaju taj softver i svima nama daju svoj rad besplatno na koristenje. Imas ljude koji placaju LP (ploce od vinila) mnogo skuplje nego sto ti isti albumi kostaju na CD-u ili na MP3 zato sto zele da ploce ostanu postojati kao medij za muziku. Slicno za fotografiju sa filmovima umjesto digitalne. I tako dalje. Dakle ljudi koji djelima potvrdjuju ono sta govore i misle.
Last edited by Eniac on 12/01/2014 21:48, edited 1 time in total.
Post Reply