Preminuo čika Mišo

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#26 Re: Preminuo čika Mišo

Post by agent_zero »

Baš me pogodilo kad jutros zorile na tvsa ugledah "in memoriam" :( :(

Istinska legenda i simbol ovog grada, neka mu je rahmet duši! :(

Čika Mišo, voli te tvoje Sarajevo.
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#27 Re: Preminuo čika Mišo

Post by SSemir »

Sa_u_srcu wrote:Legenda grada Sarajeva... :( nek ti je laka zemlja Bosanska...

Trebalo bi razmisliti i o spomeniku, jer ako je po necemu titova bila poznata, bila je po vjecnoj vatri i Cika Misi...
nije bilo kakav spomenik, nego da se uradi njegov lik (od nekog materijala, mesing, bakar, pojma nemam od cega se to pravi), sa svim onim cetkama i da se postavi na onom mjestu na kojem je on uvijek bio
User avatar
basicm
Posts: 10489
Joined: 16/01/2012 21:38

#28 Re: Preminuo čika Mišo

Post by basicm »

Posten covjek, radio i drzao dostojanstvo! On ode, a nazalost niko ga nece zamijeniti slicnim karakterom.

Samo mi malo zasmetalo, Husejn Hasani, a Cika Miso! Valjda je to bratstvo jedinstvo dalo, ne bi bio cool da je Cika Huso. Eh, Sarajevo...
Muuky
Posts: 646
Joined: 04/11/2011 10:53

#29 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Muuky »

Hajmo sada inicijativa da se obiljezi to mjesto trajno, zasluzio je to cika Mišo! U plocniku njegov lik sa imenom Čika Mišo!
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#30 Re: Preminuo čika Mišo

Post by O'zone »

Dobar čovjek. Volio ručne satove, uvjek se trampao i kupovao pa onda ih donese kod mene u radnju da vidi koliko vrijede često se znao zahvaliti jabukom koju izvadi iz džepa :) a najčešće onim "Živ mi bio"
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#31 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Eborg »

Uvijek sam htio da zastanem i očistim cipele kod njega, ne zato što mi je to trebalo, nego da bih imao razlog da započnem neki neobavezni razgovor sa ovim dobrim čovjekom. Ali eto, prokletstvo ovog brzog života i pogrešnog stava da će se nekako naći vrijeme za takvo nešto sutra, prekosutra, već nekad, ne dopusti čovjeku da se sjeti da ništa nije vječno i da to isto vrijeme neumoljivo teče i donosi svoje presude po svom taktu.

Sjećat ću ga se po vedrim otpozdravima i pitanjima za zdravlje iako se naše "poznanstvo" nije nikad dalje razvijalo od toga, usputnog pozdrava u žurbi.

Rahmet ti duši Huseine, čuvaj se čika Mišo!
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#32 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Suzie Q »

i ja sam htjela uvijek stati ali me bilo stid da mi čovjek puno stariji od mene čisti cipele, iako je to u stvari bio njegov posao. zaista sam ga poštovala iako nisam nikad s njim riječ progovorila. on je primjer kako se veličina jednog čovjeka ne mjeri ni imovinom, ni obrazovanjem, ni zanimanjem.

ima puno takvih ljudi, naviknemo se na njih, očekujemo da su tu, čine dio naše svakodnevnice a onda kad ih jednoga dana više nema zapitamo se jesmo li mogli učiniti nešto za njih.

sjetih se pjesme Dobriše Cesarića "Balada iz predgrađa" pa ću izdvojiti dio u čast čika Miši:

...A jedne večeri nekoga nema,
A moro bi proć;
I lampa gori,
I gori u magli,
I već je noć.

I nema ga sutra, ni preksutra ne,
I vele da bolestan leži,
I nema ga mjesec, I nema ga dva,
I zima je već,
I sniježi...

A prolaze kao i dosada ljudi
I maj već miriše -
A njega nema, i nema, i nema,
I nema ga više...
Stari kenjac
Posts: 516
Joined: 23/10/2009 13:01

#33 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Stari kenjac »

Cherry-Cherry wrote:
punta wrote:bas je on vazan pa da se objavi vijest

ODAKLE SI TI SIŠAO U OVAJ GRAD MAJMUNE? :-x

Nek ti je lahka zemlja Bosanska Čika Mišo, legendo vog grada i ove raje! :sad:
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#34 Re: Preminuo čika Mišo

Post by ptičica »

:(

Ovaj grad je izgubio jos jedan od svojih simbola...
ubermenš
Posts: 3
Joined: 18/05/2013 10:33

#35 Re: Preminuo čika Mišo

Post by ubermenš »

Image
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#36 Re: Preminuo čika Mišo

Post by -LIBERO- »

Evo neko je pokrenuo i FB. peticiju, upucenu vlastima ovoga grada, da se na mjestu gdje je Miso bio decenijama, napravi spomenik u njegovu cast.

Znam sve. Ni ja ne volim te klik-FB.-"akcije" i slicno, ali sta znam, mozda ako se skupi 50-60 000, ili koliko vec, neko iz gradske uprave osjeti potrebu da ispostuje tu volju i ispostuje imidz ovoga grada, kao i tog covjeka (prije svega njega).

Evo kliknite i podrzite tu inicijativu (bez obzira sto je preko FB., ipak je eto pa "inicijativa"), ako zelite. Naravno.

https://www.facebook.com/pages/%C4%8Cik ... fan_invite
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55692
Joined: 15/12/2008 16:53

#37 Re: Preminuo čika Mišo

Post by ultima_palabra »

Meni bi nekako efektnije bilo kad bi "spomenik" bila stolica i četke od nekog metala.

Rahmet mu duši.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#38 Re: Preminuo čika Mišo

Post by uglavnomja »

ultima_palabra wrote:Meni bi nekako efektnije bilo kad bi "spomenik" bila stolica i četke od nekog metala.

Rahmet mu duši.

:thumbup:
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#39 Re: Preminuo čika Mišo

Post by mali_balon »

E jebi ga malo se pretjeruje, onda hajde i Skendi da napravimo spomenik. Bolje da se adekvatno pobrine za porodicu ako vec postoji ta "neka" potreba.
Nikolini
Posts: 174
Joined: 10/11/2012 07:46

#40 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Nikolini »

Uz duzno postovanje, ali zasto spomenik?

Ima ljudi koji su dali malo veci doprinos Sarajevu i nemaju ni spomenika, ni ulice.

Nemam nista protiv covjeka, ali ne kontam otkud ideja o spomeniku.
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#41 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Eniac »

Takodje mislim da bi primjerenije bilo napraviti nesto u stilu kutije sa onim metalnim nogostupom na koji se stavi noga kada se ciste cipele, znate svi te kutije koje su koristili cistaci cipela, sa setkama nego spomenik. Ipak treba imati mjere.

A sada jedno kontroverzno pitanje. Kao stanovnik Sarajeva naravno da znam ko je bio Cika Miso, kao posjetilac Stelexa vidjao sam ga skoro svaki dan na Marindovoru gdje je radio prije rata i prije nego sto je dosao u Titovu. A pitanje je svima onima koji pozdravljaju dobrog covjeka. Koji je primjer njegove dobrote na koji se referirate? Necu da kazem da nije bio dobar, ali da li je u stvar samo to sto je bio prepoznatljivo lice ovog grada ili imate precizne inforamcije o toj dobroti?

Nije ovo pitanje zbog Cika Mise, nego mislim da 99% ljudi koji su ovdje nesto rekli o Cika Misi u stvari o njemu pojma nemaju, samo su ga vidjali na ulici svaki dan, i to je sve.
Nikolini
Posts: 174
Joined: 10/11/2012 07:46

#42 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Nikolini »

Pripremi se sad na rafalnu paljbu na tebe i na mene :P
User avatar
Mračajski proto
Posts: 7292
Joined: 03/04/2012 12:06

#43 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Mračajski proto »

Valjda se ide tom logikom da treba dizati spomenike svakome ko radi u ovom gradu. Ne sporim da je on bio pozitivna ličnost, ali sutra će nam i Fikret Hodžić biti simbol grada. ''Simbol grada'', toliko je ovo prežvakano da mi se povraća od tih vaših simbola grada Sarajeva. Hoće li i D. Stojnić biti simbol grada Sarajeva?
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#44 Re: Preminuo čika Mišo

Post by mali_balon »

S postovanjem prema umrlom, osim sto sam ga vidjao na "standu" nisam imao nikakve veze sa covjekom tako da ne mogu tvrditi da li bio dobar ili ne, za razliku, opet cu ga pomenuti, Skende sa kojim sa znao i cigar ispusiti i ispricati se, da bi kasnije skontao da u njegovom "ludilu" i prici i te kako ima logike.
A nije losa ideja te neke "face" nekako ovjekovjeciti, radi turista da se pitaju sta, ko, kako i zasto a i radi nas da nam izmami osmjeh kada s sjetimo raznih situacija.
Vec mi slika Mise kako sjedi i smjeska se i Skende pred ekonomijom u kaputu podignutog revera kako zica cigaru.
Nekako da to budu neke skuplture a ne spomenici, spomenik je malo pretesko.
Eniac
Posts: 1153
Joined: 28/12/2012 12:44

#45 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Eniac »

mali_balon wrote:S postovanjem prema umrlom, osim sto sam ga vidjao na "standu" nisam imao nikakve veze sa covjekom tako da ne mogu tvrditi da li bio dobar ili ne, za razliku, opet cu ga pomenuti, Skende sa kojim sa znao i cigar ispusiti i ispricati se, da bi kasnije skontao da u njegovom "ludilu" i prici i te kako ima logike.
A nije losa ideja te neke "face" nekako ovjekovjeciti, radi turista da se pitaju sta, ko, kako i zasto a i radi nas da nam izmami osmjeh kada s sjetimo raznih situacija.
Vec mi slika Mise kako sjedi i smjeska se i Skende pred ekonomijom u kaputu podignutog revera kako zica cigaru.
Nekako da to budu neke skuplture a ne spomenici, spomenik je malo pretesko.
Naravno, Cika Miso je jedostavno dio Sarajeva. Ne moras biti politicar, muzicar, knjizevnik, naucnik, sportista, itd da bi bio pepoznatljiv dio neke sredine. Mnoge sredine imaju svoje lokalne cudake koji daju sarm toj sredini. CIka Miso je jedan od ljudi koji jeste bio prepoznatljiv djelic ovog grada. I nemam nista protiv da se na mjestu na koje mje radio ostavi neki simbol koji podjeca na njega. Ali spomenici, hvalospjevi kao da je na primjer otplatio cjelokupan unutrasnji i vanjski dug BiH i nezaposlenost sveo na 0 i slicno je ipak pretjerivanje.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#46 Re: Preminuo čika Mišo

Post by uglavnomja »

neko je napisao samo stolica i cetke, neki metal, em spomenik, em se moze sjesti :)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#47 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Eborg »

Sto se tice spomenika mislim da je vise poenta u tome da je bio posljednji koji se bavio tim zanatom a ne sto je bio "raja Miso". Dakle ovjekovjecuje se neko "staro Sarajevo", ne pojedinac. Barem ja to tako tumacim.

A Skenda i ostali "klosari", ludjaci i carsijske maskote bas i nisu za toga. Da onda jednog dana ne osvanu kao spomenici onaj u skafanderu sto sparta Titovom, onaj Jii Coouu, Rom sto se udara rukom po celu itd.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48 Re: Preminuo čika Mišo

Post by Truba »

joj taj što se udara samo prepada raju
koji odron
:roll:

inače ideja sa željeznom stolicom i ispred metalnom kutijom s prikačenim alatima

izgleda sasvim ok


ko zna zna
ko ne zna... i ne treba znati
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#49 Re: Preminuo čika Mišo

Post by braca »

Nisam se javljao na ovu temu prvo vrijeme radi euforije "ZA", no kada se je par forumasa ohrabrilo da napise "PROTIV", vidim da ustavari nisam sam u razmisljanju.

Zasto je Mišo legenda Sarajeva? Zato sto stoji tamo i cisti cipele svaki dan? Svaki vozac tramvaja, svaki policajac i ucitelj, radnik/radnica u supermarketu, SVAKI dan takodjer odlaze na posao, ukljucujuci i onu zenu koja prodaje novine u Ferhadiji, a koja JESTE prije rata radila i ima stvarni radni staz, ostala bez posla, a u ratu i nakon toga je postala heriona grada, ali svi oni rade po 10-12 i vise sati, a Mišo radi samo onda kada mu se hoce.

Nadalje, stao sam nekoliko puta da mi ocisti cipele, kako neko rece, ne zbog sebe i zbog cipela, nego da pomognem covjeku. No, cipele mi ne ocisti, samo malo mahne krpom i trazi - 5 maraka? Spomenik? WTF?

Nadalje, cime je Mišo zasluzio da dobije - stan? Time sto svaki dan stoji tamo i ZA SEBE cisti drugima cipele? Ja bih se slozio sa time da se Miši da socijalni stan, ako bi drzava imala mogucnosti kao Njemacka da SVIMA da socijani stan kojima to treba. Ovako, cistac cipela dobio stan (njegova djeca, ako ih ima, to naslijedila i uzivaju), a citava armija sportista, nadarenih omladinaca/omladinki/mladeži (kako hocete da napisem) i koji su postigli rezulte u PROMOCIJI BiH, nemaju novaca ni za putne troskove do lokacije takmicenja, a da ne govoprim o - stanu. Lupam napamet, zar taj stan nije bolji jednoj Larisi Ceric iz NISKOBUDZETNOG sporta, ili nekome slicnom koji je zaduzio grad?

O mrtvima sve najbolje, a ovo je kritika javnoj psihologiji gdje nekolicina kaze sta je ispravno, a onda SVI pljescu bez da koriste svoj mozak. Ima u ovome gradu dosta ljudi koji trebaju dobiti spomenik sto posthumno, sto jos za zivota, a prije Miše.

R.I.P.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#50 Re: Preminuo čika Mišo

Post by dustaban »

Evo u Skoplju vec ima nesto slicno...
Image
Post Reply