Preminuo Bata Živojinović

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#201 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by Tomahawk11 »

Pismonosa wrote:Hajde ba, ko ga jebe. Nek smrdi.

Svi ćemo, rekoh već.

Možda mene nije ni njegova pojava kao glumca nešto posebno dirnula, pa sam zato ovako neosjetljiv. Seljačke uloge uglavnom, u drmoguz filmovima.
Jbg, i Dolph Lundgren, Arnold Schwarzenegger, Van Damme glume neke grubijane, istina, mnogi ih ne vole :D
Al opet, oni su kultni glumci svog perioda i akcionih filmova koji su obiljezili jednu filmsku epohu.
Sad, stvar je ukusa sta ko voli ili ne voli....to ono o cemu se ne raspravlja 8-)
Bata kao glumac je imao izuzetnih uloga i u svoje vrijeme je itekako bio popularan.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#202 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by It_is_a_Leclerc »

RIP.

Još jedan koji se u vihoru 90-tih prekalkulisao i izabrao pogrešnu stranu.

Za mene, on je samo simbol. Kao glumac, jednostavno, nije bio ništa posebno, čak ni za jugoslovensku glumačku scenu.
User avatar
Pismonosa
Posts: 3767
Joined: 18/04/2011 12:35

#203 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by Pismonosa »

...
Last edited by Pismonosa on 29/01/2021 09:16, edited 1 time in total.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#204 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by plain vanilla »

shake69 wrote:Zao mi je. Jednom je rekao da se zadesio u Sarajevu 1992 godine da bi bio Valter i branio grad! Htio se tako dopasti bh.publici a bogme je godinama bio Milosevicev covjek i zastupnik, ali kakvih je bilo ne mozes i njega uz tu bagru strpati.
'Lepa sela lepo gore' su ponajveci falsifikat srbijanske kinematografije, ali to je zasluga Dragojevica a ne Bate, koji je glumio ostarjelog pripadnika srpske vojske. Ipak cemo ga vise pamtiti po Valteru i slavi koju je pridonio borbi Sarajeva pod njemackom okupacijom.
Ove mladje generacije ne razumiju da su neki od nas odrastali uz njegove filmove. Nismo ih birali, bilo ili partizanski ili kaubojski :mrgreen:
Dragan Nikolic, Bata, Milena, Zoran R, Mira Banjac, Bata Stoiljkovic, i da ne nabrajam dalje. Oni su meni bili i ostali glumci. A sta ja znam ko je od njih kakav, nikog upoznala nisam (osim Miru Banjac :mrgreen: )

Muski sigurno u lijepom sjecanju imaju Nedu Arneric i Miru Furlan :mrgreen:
User avatar
hrasno38
Posts: 31408
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#205 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by hrasno38 »

Uz postivanje onoga "svakome svacije" tj apsolutno svako ima pravo da izgradi neko vlastito misljenje u svoj ovoj prici mi nekako najsmjesnije dodje kad ovdje neko na forumu izvali kako i nije bio neki glumac a sve njegove kolege glumci iz bivse YU govore totalno suprotno. Imati ovoliki opus...

https://sh.wikipedia.org/wiki/Velimir_B ... novi%C4%87

a kao biti nista posebno se jebem li ga mama bas nikako ne slaze. Otprilike kao da kazes za Colu da je los pjevac ili za Bregu da je los muzicar.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#206 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by pici »

ima u ovoj seriji koja je rak za zdrav mozak kako svaku drugu jebe mater turKima Usarajvu... Risto Dzogo Humor... Mira Banjac kasnije krstila se i lijevom i desnom rukom ko me nagovori da ovo snimim... patriJotizam :bih:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72773
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#207 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by Velkoski »

Ne znam ni što će nam tema za ovog izroda.

O mrtvima sve najbolje, al' u kurcu.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#208 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by shake69 »

plain vanilla wrote:
shake69 wrote:Zao mi je. Jednom je rekao da se zadesio u Sarajevu 1992 godine da bi bio Valter i branio grad! Htio se tako dopasti bh.publici a bogme je godinama bio Milosevicev covjek i zastupnik, ali kakvih je bilo ne mozes i njega uz tu bagru strpati.
'Lepa sela lepo gore' su ponajveci falsifikat srbijanske kinematografije, ali to je zasluga Dragojevica a ne Bate, koji je glumio ostarjelog pripadnika srpske vojske. Ipak cemo ga vise pamtiti po Valteru i slavi koju je pridonio borbi Sarajeva pod njemackom okupacijom.
Ove mladje generacije ne razumiju da su neki od nas odrastali uz njegove filmove. Nismo ih birali, bilo ili partizanski ili kaubojski :mrgreen:
Dragan Nikolic, Bata, Milena, Zoran R, Mira Banjac, Bata Stoiljkovic, i da ne nabrajam dalje. Oni su meni bili i ostali glumci. A sta ja znam ko je od njih kakav, nikog upoznala nisam (osim Miru Banjac :mrgreen: )

Muski sigurno u lijepom sjecanju imaju Nedu Arneric i Miru Furlan :mrgreen:
Tacno. Bio sam mali, ali pamtim Nedu, Miru, Tanju Boskovic, Savinu Gersak...a ko ne bi! :mrgreen:
User avatar
Laertes
Posts: 4252
Joined: 08/01/2015 18:25

#209 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by Laertes »

plain vanilla wrote:
shake69 wrote:Zao mi je. Jednom je rekao da se zadesio u Sarajevu 1992 godine da bi bio Valter i branio grad! Htio se tako dopasti bh.publici a bogme je godinama bio Milosevicev covjek i zastupnik, ali kakvih je bilo ne mozes i njega uz tu bagru strpati.
'Lepa sela lepo gore' su ponajveci falsifikat srbijanske kinematografije, ali to je zasluga Dragojevica a ne Bate, koji je glumio ostarjelog pripadnika srpske vojske. Ipak cemo ga vise pamtiti po Valteru i slavi koju je pridonio borbi Sarajeva pod njemackom okupacijom.
Ove mladje generacije ne razumiju da su neki od nas odrastali uz njegove filmove. Nismo ih birali, bilo ili partizanski ili kaubojski :mrgreen:
Dragan Nikolic, Bata, Milena, Zoran R, Mira Banjac, Bata Stoiljkovic, i da ne nabrajam dalje. Oni su meni bili i ostali glumci. A sta ja znam ko je od njih kakav, nikog upoznala nisam (osim Miru Banjac :mrgreen: )

Muski sigurno u lijepom sjecanju imaju Nedu Arneric i Miru Furlan :mrgreen:
I Sonju Savić i Anicu Dobru :D
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#210 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by Altsa »

Glumac koji je po defaultu imao zagarantovanu ulogu u filmovima tadasnje drzave. Samo neznalica moze reci da je bio najbolji yu glumac. Ni u jednom filmu koji je ostavio traga i postao antalogijski nije glumio (ne racunam Waltera) . politicki zglajzao do daske. nemam nikakva osjecanja prema njemu pa mi je tako i svejedno za njegovu sudbinu. Yugonostalgicari na aparatima.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8224
Joined: 25/05/2013 23:49

#211 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by apsidejzi »

Kad ljudi pocnu glumcu pripisivatu ulogu koju glumi :lol: :lol: :lol: :lol:

Pa on je bio samo glumac ljudi. To nema veze sa njegovom licnoscu i stavovima niti sa Batom kao osobom. Glumac glumi na osnovu skripte koju reziser napise. Bata je igrom slucaja (ili na stelu nebitno) izabran da glumi tu ulogu. Mogli su staviti i Zijaha Sokolovica komotno. Valter nema nikakve veze sa Batom isto kao sto Man in Black nema nikakve veze sa Will Smithom. Neki dan gledam film od Matthew Perrya (Chandler Bing iz Prijatelja) i lik glumi ulogu u sasvim ozbiljnom filmu. Malo se tesko naviknuti da to nije Chandler ali nije. To je samo dobar glumac koji je toliko dobro glumio datu ulogu da smo se mi poistovjetili sa njim.

Valter je izmisljeni lik iz glave rezisera a Bata Zivojinovic je sasvim druga osoba. Karina od covjeka, al mozda dobar glumac. Isto kao i Emir Kusturica.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18615
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#212 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by SmokingMan »

Bio je dobar glumac,iako je bio četnik u duši,više je naudio svome karakteru nego drugima.Neka mu je laka zemlja,svi se vraćamo onome od čega smo i stvoreni.
Dr Baltazar
Posts: 2216
Joined: 21/06/2014 00:17

#213 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by Dr Baltazar »

Velkoski wrote:Ne znam ni što će nam tema za ovog izroda.

O mrtvima sve najbolje, al' u kurcu.
:thumbup:
User avatar
ljevoruki
Posts: 4753
Joined: 20/05/2011 22:49

#214 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by ljevoruki »

Ocekujem da Buric napise nesto o Bati na Radio Sarajevo portalu.
Da vidimo kako ce on, stara komunjara i prevrtljivac, postaviti pricu i u kojem pravcu je okrenuti.
Smajlikojigrizenokteodnervoze :run:
User avatar
dale cooper
Posts: 28463
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#215 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by dale cooper »

plain vanilla wrote:
shake69 wrote:Zao mi je. Jednom je rekao da se zadesio u Sarajevu 1992 godine da bi bio Valter i branio grad! Htio se tako dopasti bh.publici a bogme je godinama bio Milosevicev covjek i zastupnik, ali kakvih je bilo ne mozes i njega uz tu bagru strpati.
'Lepa sela lepo gore' su ponajveci falsifikat srbijanske kinematografije, ali to je zasluga Dragojevica a ne Bate, koji je glumio ostarjelog pripadnika srpske vojske. Ipak cemo ga vise pamtiti po Valteru i slavi koju je pridonio borbi Sarajeva pod njemackom okupacijom.
Ove mladje generacije ne razumiju da su neki od nas odrastali uz njegove filmove. Nismo ih birali, bilo ili partizanski ili kaubojski :mrgreen:
Dragan Nikolic, Bata, Milena, Zoran R, Mira Banjac, Bata Stoiljkovic, i da ne nabrajam dalje. Oni su meni bili i ostali glumci. A sta ja znam ko je od njih kakav, nikog upoznala nisam (osim Miru Banjac :mrgreen: )

Muski sigurno u lijepom sjecanju imaju Nedu Arneric i Miru Furlan :mrgreen:
Ooooo...da! :oops: :srce:

Što se tiče Bate, žao mi je kao što mi je žao svakoga čovjeka koji umre. Bio je jedan od najpopularnijih glumaca
bivše Yu, iako ne i najbolji. Politički angažman mu je bacio mrlju na karijeru u očima mnogih, opravdano naravno.
Iako je primjetno kajanje u ovim nekim intervjuima iz poslednjih par godina, bilo je malo prekasno da se iskupi
za svoje istupe i sranja iz 90-tih. Šteta je kako tako neki sebi sjebu reputaciju, a ništa mu nije falilo da je
kao većina pametnih i mudrih suvremenika (Nikolić, Samardžić, Manojlović) šutio i distancirao se od bilo kakvog
političkog angažmana.
maher
Posts: 491
Joined: 07/11/2003 00:00

#216 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by maher »

cinjenica je da je bata mozda bio i prvi glumac koji se devedesetih politicki aktivirao u milosevicevom sps-u, cinjenica je i da je usred rata na palama snimao seriju i time zavrsio svoju pricu sa sarajevom ..., ali ostaje cinjenica da je mozda svoje najbolje uloge ostvario van srbije
filmovi breza ante babaje i vlak bez voznog reda veljka bulajića su po mnogima medju najboljim hrvatskim filmovima svih vremena, pa zatim filmovi veljka bulajica sa bosanskom tematikom uzavreli grad, kozara, neretva, ... pa sibini diverzanti, most i valter ...

u svim anketama o najboljim jugoslovenskim filmovima su i filmovi saše petrovića tri i skljupljaci perja, pa maestro i margarita, pa tu su filmovi živojina pavlovića, živka nikolića i gorana paskaljevica ...
dakle, bati mozemo svasta prigovoriti osim da nije veliki glumac, a jos manje da je igrao u losim filmovima, mada je bilo i puno takvih, ali nikad nije on bio los ...
bojim se da je u svakom izboru 10 najboljih yu filmova pet batinih ...
User avatar
hrasno38
Posts: 31408
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#217 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by hrasno38 »

shake69 wrote:
plain vanilla wrote:
shake69 wrote:Zao mi je. Jednom je rekao da se zadesio u Sarajevu 1992 godine da bi bio Valter i branio grad! Htio se tako dopasti bh.publici a bogme je godinama bio Milosevicev covjek i zastupnik, ali kakvih je bilo ne mozes i njega uz tu bagru strpati.
'Lepa sela lepo gore' su ponajveci falsifikat srbijanske kinematografije, ali to je zasluga Dragojevica a ne Bate, koji je glumio ostarjelog pripadnika srpske vojske. Ipak cemo ga vise pamtiti po Valteru i slavi koju je pridonio borbi Sarajeva pod njemackom okupacijom.
Ove mladje generacije ne razumiju da su neki od nas odrastali uz njegove filmove. Nismo ih birali, bilo ili partizanski ili kaubojski :mrgreen:
Dragan Nikolic, Bata, Milena, Zoran R, Mira Banjac, Bata Stoiljkovic, i da ne nabrajam dalje. Oni su meni bili i ostali glumci. A sta ja znam ko je od njih kakav, nikog upoznala nisam (osim Miru Banjac :mrgreen: )

Muski sigurno u lijepom sjecanju imaju Nedu Arneric i Miru Furlan :mrgreen:
Tacno. Bio sam mali, ali pamtim Nedu, Miru, Tanju Boskovic, Savinu Gersak...a ko ne bi! :mrgreen:
Ljiljanu Blagojevic, Maju Sablic i po meni jedna od najljepsih je bila Merima Isakovic koja je na zalost mlada tragicno nastradala i ostala u kolicima.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#218 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by Danguba »

Kazu da mu je najteza uloga bila glumiti Valtera. Ostalo manje vise.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#219 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by uglavnomja »

ako pokusamo zanemariti emocije, od filmova sa kojim smo odrastali i koji su obiljezavali razvoj juge ... do miloseviceve stranke i pala ... da analiziram


glumac je hebena struka. pogotovo u bivsoj jugi. jedini poslodavac je bila drzava (ne pricam o pozorisnim glumcima koji su imali ugovore i predstave na sedmicnoj bazi).
ako je bata bio i 10% svojih urbanih likova, nije imao para u steku kad je rat poceo.
jedini posao koji je znao da radi je gluma. i naravno samo vlast je mogla da mu da posao.

mislim da je opstanak bio u pitanju. i pale i stranacki angazman. (ista stvar sda i dzamija, hdz i crkva ... sve ljudi koji nikad nisu imali veze sa tim stvarima, ali pare, opstanak, moc ... ne pita se sta ce biti sutra)

a biti glumac podrazumijeva povelik ego. veci glumac - veci ego. tesko mi zamisliti batu kako trazi posao cinovnika u nekoj firmici ... cak i da ga je mogao naci. i njih je rat uzdrmao ekonomski, po vise osnova. itd ...

ovaj "nas" rat je najgori ikada. ne radi se o broju zrtava nego o ovim posljedicama, o unistavanju digniteta, postovanja, morala ... o prodavanju obraza i ponosa za kilu hljeba ili kilu kafe ... o radu na crno za 400 km 7 dana sedmicno po 10 sati dnevno... kokuzluk nas je srozao na dno. i materijalno i nematarijalno smo milion km ispod zivota koji smo imali prije 90-ih.
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#220 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by muha_sa »

za 19 dana 65 postova :-)

http://forum.klix.ba/rip-jadranka-t142539.html

za jedan dan 220 i kusur
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#221 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by dobar osjecaj »

Svi cemo umrijeti. Laka zemlja. Svejedno mi je kakve je angazmane prihvatao i kakva je uvjerenja imao. Mozda je bio kvalitetan glumac ali za moj ukus previse je odigrao nekih petparackih, kurvaluk uloga koje su mi bile sve osim zanimljive.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#222 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by Pitar s Kariba »

shake69 wrote:
plain vanilla wrote:
shake69 wrote:Zao mi je. Jednom je rekao da se zadesio u Sarajevu 1992 godine da bi bio Valter i branio grad! Htio se tako dopasti bh.publici a bogme je godinama bio Milosevicev covjek i zastupnik, ali kakvih je bilo ne mozes i njega uz tu bagru strpati.
'Lepa sela lepo gore' su ponajveci falsifikat srbijanske kinematografije, ali to je zasluga Dragojevica a ne Bate, koji je glumio ostarjelog pripadnika srpske vojske. Ipak cemo ga vise pamtiti po Valteru i slavi koju je pridonio borbi Sarajeva pod njemackom okupacijom.
Ove mladje generacije ne razumiju da su neki od nas odrastali uz njegove filmove. Nismo ih birali, bilo ili partizanski ili kaubojski :mrgreen:
Dragan Nikolic, Bata, Milena, Zoran R, Mira Banjac, Bata Stoiljkovic, i da ne nabrajam dalje. Oni su meni bili i ostali glumci. A sta ja znam ko je od njih kakav, nikog upoznala nisam (osim Miru Banjac :mrgreen: )

Muski sigurno u lijepom sjecanju imaju Nedu Arneric i Miru Furlan :mrgreen:
Tacno. Bio sam mali, ali pamtim Nedu, Miru, Tanju Boskovic, Savinu Gersak...a ko ne bi! :mrgreen:
Oče Makarije, svašta si radio, petlj'o se đe ti nije bilo mjesto, bespotrebno se kompromitov'o, al' vala ova ti je bila na mjestu .. što jes jes :-) :-)
Last edited by Pitar s Kariba on 23/05/2016 15:23, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#224 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by piupiu »

Altsa wrote:Glumac koji je po defaultu imao zagarantovanu ulogu u filmovima tadasnje drzave. Samo neznalica moze reci da je bio najbolji yu glumac. Ni u jednom filmu koji je ostavio traga i postao antalogijski nije glumio (ne racunam Waltera) . politicki zglajzao do daske. nemam nikakva osjecanja prema njemu pa mi je tako i svejedno za njegovu sudbinu. Yugonostalgicari na aparatima.
Možda neko brka pojmove najpoznatiji, najpopularniji, itd ... sa najbolji, no, Bata nije bio ni najbolji srpski glumac, ni najbolji 'partizan', a kamo li najbolji jugoslovenski glumac! Lično su mi Ljubiša Samardžić i Boris Dvornik uvijek bili draži 'partizani', a najboljeg srpskog glumca tražim na potezu Bora Todorović/Slobodan Aligrudić/Rade Marković/Petar Božović ... Glumište je širok pojam. Meni stvarno nije bio drag kao glumac - za mene je on prvenstveno bio popularan, režimski i populistički glumac.

No, dug je život imao. I plodan. Gdje je zglajzao, nadam se da je imao vremena da se osvrne. Bilo je vrlo lako biti zaludjen u medijskoj propagandi i blokadi 90.ih s one strane Drine, čak i medijski i politički pismenim ljudima. Nek' mu je prosto.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#225 Re: Velimir Bata Živojinovic je preminuo.

Post by Thorgerson »

Evo bas kontam da napisem nesto, iskoci ova vijest.

http://www.klix.ba/sport/nogomet/prije- ... /160523058

Ovo je ljudina.

A ovaj snimao komedije, dok se po nama pucalo. I kao nije mogao nista. Pa mogao je ne pruzati ruke Karadzicu i ostalima. Mogao je ne biti sa Milosevicem nakon svega sto je taj covjek nama uradio.

Mogao je. Da je htio.

Ali nije.

I sad ga kao trebam zaliti. Tacno mi je svejedno. Jel bio cetnik, vjerovatno nije. Jel imao oraha u dzepu, itekako jeste. Da nije, onda je mogao komotno dolaziti u Sarajevo. I ne bih ja njega poredio sa Borom Stjepanovicem, uopste ih nije zadesila ista sudbina. Ni blizu.
Post Reply