Premijer liga BiH

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Locked
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#26 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by supercali »

Pa nije tesko al kad prevozis 30 ljudi bilo gdje dalje bude tu fina cifra a nije svaki klub na nivou premijerligasa pa da moze placati
ado1230
Posts: 133
Joined: 19/10/2013 01:26

#27 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by ado1230 »

Evo sta kaze Beus na ovu nasu temu.
http://sportsport.ba/bh_fudbal/beus-zag ... ige/144162
User avatar
Herr Flick
Posts: 8953
Joined: 02/04/2012 13:00

#28 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by Herr Flick »

i 12 je previse,treba 10
User avatar
limeni
Posts: 2745
Joined: 30/12/2007 00:39

#29 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by limeni »

Herr Flick wrote:i 12 je previse,treba 10
:thumbup:

za titulu se bore

1. sarajevo
2. siroki
3. zeljo
4. zrinjski

za evropu tj. 4. mjesto ganjaju

5. olimpic
6. borac
7. velez

za opstanak se bore

8. celik
9. slavija
10. sloboda

2. liga takodjer vrlo solidna

1. travnik
2. drina
3. vitez
4. podgrmec
5. radnik
6. zvijezda
7. proleter
8. leotar
9. gorazde
10. turbina
ado1230
Posts: 133
Joined: 19/10/2013 01:26

#30 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by ado1230 »

limeni wrote:
Herr Flick wrote:i 12 je previse,treba 10
:thumbup:
ma 12 mora jer se ljute komsije
za titulu se bore

1. sarajevo
2. siroki
3. zeljo
4. zrinjski

za evropu tj. 4. mjesto ganjaju

5. olimpic
6. borac
7. velez

za opstanak se bore

8. celik
9. slavija
10. sloboda

2. liga takodjer vrlo solidna

1. travnik
2. drina
3. vitez
4. podgrmec
5. radnik
6. zvijezda
7. proleter
8. leotar
9. gorazde
10. turbina
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#31 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by Havatar »

Nije do veličine lige nego do nedostatka para .
ado1230
Posts: 133
Joined: 19/10/2013 01:26

#32 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by ado1230 »

Gdje je manje klubova automatski je manje igrača tj. Birat će se kvalitetniji igrači. Liga postaje jaca.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45168
Joined: 29/12/2005 01:20

#33 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by jeza u ledja »

ovo sam i ja govorio jednom, sto beus spominje u vezi 'prirodnog odabira', da ce se liga smanjivati zbog sto rigoroznijih uslova za dobijanje licence. postoji otpor i u vezi toga ali nece dovijeka.
ado1230
Posts: 133
Joined: 19/10/2013 01:26

#34 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by ado1230 »

valjda ovi iz manjeg entiteta nisu za to. Cuj trazili jos i da se prosiri haha.. Mogli smo ko Engleska 2 ili 3 liga
golman
Posts: 2684
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#35 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by golman »

...bolje regionalna liga sa 14 klubova...ili 16

najjači klubovi iz bivših republika
ado1230
Posts: 133
Joined: 19/10/2013 01:26

#36 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by ado1230 »

golman wrote:...bolje regionalna liga sa 14 klubova...ili 16
Vidis sta nam se desaje na utakmici u gradu a kamoli izmedju 2 drzave :/ bio bi rat ponovo
najjači klubovi iz bivših republika
Zastozato
Posts: 997
Joined: 27/09/2014 23:18

#37 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by Zastozato »

Smanjiti ligu na 12 klubova gdje bi se nakon odigranih 22 kola liga podijelila na dvije mini lige, liga za prvaka i liga za opstanak. Odigralo bi se jos 10 utakmica u obje lige, tj. ukupno 32 kola. Dva zadnja direktno ispadaju, a treci igra protiv treceg iz druge lige koja bi bila na nivou drzave, takodje 12 klubova. Liga za prvaka bi najverovatnije imala Sarajevo, Zelju, Siroki, Zrinjski, Olimpic i Borac. Ovi klubovi bi igrali jos po dvije utakmice medjusobno. To bi definitivno pojacalo kvalitet nase lige.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#38 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by Havatar »

Hrvatska je zemlja u kojoj nema mnogo fudbalskih centara niti mnogo klubova sa navijačima i kakvom takvom tradicijom i zbog toga im i odogovara sistem sa što manje klubova pošto su u mnogim velikim hrvatskim gradovima klubovi u nekim drugim sportovima kao što su vaterpolo , rukomet, košarka popularniji i uspješniji od lokalnog fudbalskog kluba. S druge strane u Bosni ima mnogo više klubova sa koji imaju navijačku bazu, koji su igrali prvu ili drugu ligu u ex yu ili su osvajali trofeje u bosanskoj ligi a i u rijetko kojem gradu je klub iz nekog drugog sporta popularniji od fudbalskog kluba. Svaki od tih klubova zaslužuje da igra premijer ligu i trebalo bi raditi da se svi oni nadju u premijer ligi pošto bi to automatski pomoglo razvoju i tih klubova a i razvoju fudbala u tim gradovima i regijama. Osim toga smanjenje klubova bi uticalo na to da bi svaki tim igrao po 4 puta sa svim ostalim timovima i onda bi se izgubila draž u mečevima klubova koji imaju rivalitet bilo klupski ili navijački što bi dodatno smanjilo posjetu i na tim derbi utakmicama koje su vadile prosjek. Kao što sam već rekao broj klubova nije problem već nedostatak para i tome se treba dati najveća pažnja i treba se raditi i na uključivanju bosanskih privrednika u finansiranje sporta, na dovodjenju ljudi sa strane da ulažu bilo da su pravi stranci ili ljudi iz dijaspore i na dovodjenje sponzora koji će sponzorisanjem omogućiti normalo funkcionisanje . U to bi trebao da se uključi i savez ali s obzirom da oni nisu uspjeli da dovedu još sponzora i da ojačaju savez finansijski i pored plasmana na SP od njih se ne može ništa očekivati.
User avatar
Herr Flick
Posts: 8953
Joined: 02/04/2012 13:00

#39 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by Herr Flick »

Havatar wrote:Hrvatska je zemlja u kojoj nema mnogo fudbalskih centara niti mnogo klubova sa navijačima i kakvom takvom tradicijom i zbog toga im i odogovara sistem sa što manje klubova pošto su u mnogim velikim hrvatskim gradovima klubovi u nekim drugim sportovima kao što su vaterpolo , rukomet, košarka popularniji i uspješniji od lokalnog fudbalskog kluba. S druge strane u Bosni ima mnogo više klubova sa koji imaju navijačku bazu, koji su igrali prvu ili drugu ligu u ex yu ili su osvajali trofeje u bosanskoj ligi a i u rijetko kojem gradu je klub iz nekog drugog sporta popularniji od fudbalskog kluba. Svaki od tih klubova zaslužuje da igra premijer ligu i trebalo bi raditi da se svi oni nadju u premijer ligi pošto bi to automatski pomoglo razvoju i tih klubova a i razvoju fudbala u tim gradovima i regijama. Osim toga smanjenje klubova bi uticalo na to da bi svaki tim igrao po 4 puta sa svim ostalim timovima i onda bi se izgubila draž u mečevima klubova koji imaju rivalitet bilo klupski ili navijački što bi dodatno smanjilo posjetu i na tim derbi utakmicama koje su vadile prosjek. Kao što sam već rekao broj klubova nije problem već nedostatak para i tome se treba dati najveća pažnja i treba se raditi i na uključivanju bosanskih privrednika u finansiranje sporta, na dovodjenju ljudi sa strane da ulažu bilo da su pravi stranci ili ljudi iz dijaspore i na dovodjenje sponzora koji će sponzorisanjem omogućiti normalo funkcionisanje . U to bi trebao da se uključi i savez ali s obzirom da oni nisu uspjeli da dovedu još sponzora i da ojačaju savez finansijski i pored plasmana na SP od njih se ne može ništa očekivati.
Ovo boldovano ti je smiješno fakat :lol: :lol: :lol: Kakve crne zasluge za igranje u PL.Ako zasluzis svojim igrama da igras u PL igrat ces aako ne pravac 2 liga,a sto se tice igranja po 4 ili 3 puta ja ne vidim kako bi se izgubila draz,naprotiv samo bi jos vise donijelo.Kako Škotima se nije izgubila draz a toliki broj godina su Rangers i Celtic igrali po 4 puta,pa danas imamo Dinamo i Hajduk igraju po 4 puta,pa u Austriji,u Svicarskoj.Velez je bio u 2 ligi,Sloboda do skora isto tako,fakat te nisam razumio na ovo zasluzuje da igra u prvoj ligi??? :-) :-)
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#40 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by Havatar »

Kad se nešto igra 4 puta po sezoni to više nije posebna utakmica , nema iščekivanja takvih utakmica i odmah opada interesovanje za njih pošto više nije isti naboj i tenzija pred takve utakmice kao kad se igra jednom u pola godine tj. jednom u godinu na svom terenu.
Zastozato
Posts: 997
Joined: 27/09/2014 23:18

#41 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by Zastozato »

Ukoliko bi se igralo po sistemu koji sam iznad napisao onda bi samo klubovi koji se nadju u mini ligi za prvaka igrali cetiri puta medjusobno, te klubovi u mini ligi za opstanak cetiri utakmice medjusobnih duela. Te utakmice u tim mini ligama bi bile jos zanimljivije jer bi se igrale izmedju direktnih konkurenata za prvaka, Evropu, a ovi u mini ligi za opstanak bi medjusobnim utakmicama odlucili ko ispada a ko ostaje u ligi.
Zastozato
Posts: 997
Joined: 27/09/2014 23:18

#42 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by Zastozato »

Zastozato wrote:Smanjiti ligu na 12 klubova gdje bi se nakon odigranih 22 kola liga podijelila na dvije mini lige, liga za prvaka i liga za opstanak. Odigralo bi se jos 10 utakmica u obje lige, tj. ukupno 32 kola. Dva zadnja direktno ispadaju, a treci igra protiv treceg iz druge lige koja bi bila na nivou drzave, takodje 12 klubova. Liga za prvaka bi najverovatnije imala Sarajevo, Zelju, Siroki, Zrinjski, Olimpic i Borac. Ovi klubovi bi igrali jos po dvije utakmice medjusobno. To bi definitivno pojacalo kvalitet nase lige.
Da se citiram.
Nesto sto bi takodje pomogle je nagradni fond od strane fudbalskog saveza u zavisnosti koje mjesto klub zauzme na kraju sezone.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#43 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by cyprus »

Slažm se sa onim što je napisano u gornjem postu... Smanjenje na 10 klubova bi ipak bilo možda i previše, a igrati 4x9 kola je jednostavno dosadno... Uz to, velika je vjerovatnoća da bi tako sve moglo biti rješeno puno prije samog kraja...

Liga 12 je i po meni optimalno, s tim da se nakon 22 kola igra liga za prvaka i liga za opstanak... Vjerujem da bi tako bilo mnogo zanimljivije... Jedino što se ne slažem jeste da bi ispadala dva kluba sigurno i jedan išo u baraž... Puno je da od 12 klubova čak tri ispadnu... Jedan ili dva bi bilo sasvim dosta...
Zastozato
Posts: 997
Joined: 27/09/2014 23:18

#44 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by Zastozato »

cyprus wrote:Slažm se sa onim što je napisano u gornjem postu... Smanjenje na 10 klubova bi ipak bilo možda i previše, a igrati 4x9 kola je jednostavno dosadno... Uz to, velika je vjerovatnoća da bi tako sve moglo biti rješeno puno prije samog kraja...

Liga 12 je i po meni optimalno, s tim da se nakon 22 kola igra liga za prvaka i liga za opstanak... Vjerujem da bi tako bilo mnogo zanimljivije... Jedino što se ne slažem jeste da bi ispadala dva kluba sigurno i jedan išo u baraž... Puno je da od 12 klubova čak tri ispadnu... Jedan ili dva bi bilo sasvim dosta...
Druga liga bi takodje imala 12 klubova iz cijele BiH. Ukoliko dva kluba direktno ispadnu, a treci najslabiji igra protiv treceplasiranog iz druge lige, na taj nacin dajemo vecu sansu klubovima da se vrate u premijer ligu. Takmicenje u drugoj ligi bi zbog toga bilo zanimljivije.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#45 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by Muhamed Đakmić »

Ja nisam siguran da je argument o koncentraciji kvaliteta potpuno ispravan, ali eto hajde. I ja sam za smanjenje lige, ali ne mislim da bi to donijelo neku značajnu promjenu u kvalitetu cjelokupne lige.
User avatar
ZonFon
Posts: 2118
Joined: 17/11/2013 01:58

#46 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by ZonFon »

Muhamed Đakmić wrote:Ja nisam siguran da je argument o koncentraciji kvaliteta potpuno ispravan, ali eto hajde. I ja sam za smanjenje lige, ali ne mislim da bi to donijelo neku značajnu promjenu u kvalitetu cjelokupne lige.
Dobar primjer imamo kod zapadnih susjeda.
Naravno da ne znaci da treba samo smanjiti ligu i sve ce biti super. Marketing (promocija lige),jak sponzor lige (podjela para prema ostvarenom plasmanu na kraju sezone), infrastruktura (kvalitetna obnova terena i izgradnja reflektora na svim premijerligaskim terenima). Ove 4 promjene bi ucinile nasu ligu kvalitetnijom i zanimljivijom.

Realno u financiskim uslovima kakvi su sada u BiH tesko je ovo sve ocekivati jer je vecina stavki osim smanjenja lige vezana za lovu. Tako da jedinu stvar koju mozemo uraditi za boljitak naseg fudbala/nogometa je smanjenje.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#47 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by Muhamed Đakmić »

ZonFon wrote:
Muhamed Đakmić wrote:Ja nisam siguran da je argument o koncentraciji kvaliteta potpuno ispravan, ali eto hajde. I ja sam za smanjenje lige, ali ne mislim da bi to donijelo neku značajnu promjenu u kvalitetu cjelokupne lige.
Dobar primjer imamo kod zapadnih susjeda.
Naravno da ne znaci da treba samo smanjiti ligu i sve ce biti super. Marketing (promocija lige),jak sponzor lige (podjela para prema ostvarenom plasmanu na kraju sezone), infrastruktura (kvalitetna obnova terena i izgradnja reflektora na svim premijerligaskim terenima). Ove 4 promjene bi ucinile nasu ligu kvalitetnijom i zanimljivijom.

Realno u financiskim uslovima kakvi su sada u BiH tesko je ovo sve ocekivati jer je vecina stavki osim smanjenja lige vezana za lovu. Tako da jedinu stvar koju mozemo uraditi za boljitak naseg fudbala/nogometa je smanjenje.
Dobro, ali liga bi bila znatno bolja i da se te tri stvari koje si nabrojao odrade bez smanjenja lige :D

Ja sam skeptik jer kod nas postoji 6 ili 7 pravih klubova, ostalo su ublehe. Jedino bi kvalitetu doprinijelo što bi bilo par ubleha manje u najjačem rangu.
User avatar
ZonFon
Posts: 2118
Joined: 17/11/2013 01:58

#48 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by ZonFon »

Upravu si ali lakse je uraditi 10 kvalitetnih terena nego 16. Vise bi love sad dobijali od telekoma da je 10 klubova umjesto 16. Osim nabrojanih igrao bi 2 derbija sa konama na domacem terenu gdje bi se dodatno love uzelo.
Zastozato
Posts: 997
Joined: 27/09/2014 23:18

#49 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by Zastozato »

ZonFon wrote:
Muhamed Đakmić wrote:Ja nisam siguran da je argument o koncentraciji kvaliteta potpuno ispravan, ali eto hajde. I ja sam za smanjenje lige, ali ne mislim da bi to donijelo neku značajnu promjenu u kvalitetu cjelokupne lige.
Dobar primjer imamo kod zapadnih susjeda.
Naravno da ne znaci da treba samo smanjiti ligu i sve ce biti super. Marketing (promocija lige),jak sponzor lige (podjela para prema ostvarenom plasmanu na kraju sezone), infrastruktura (kvalitetna obnova terena i izgradnja reflektora na svim premijerligaskim terenima). Ove 4 promjene bi ucinile nasu ligu kvalitetnijom i zanimljivijom.

Realno u financiskim uslovima kakvi su sada u BiH tesko je ovo sve ocekivati jer je vecina stavki osim smanjenja lige vezana za lovu. Tako da jedinu stvar koju mozemo uraditi za boljitak naseg fudbala/nogometa je smanjenje.
Zar savez nije dobio novac poslije plasmana na svjetsko prvenstvo? Treba ih na neki nacin pritisnuti da novac uloze u ove gore spomenute stavke. Siguran sam da bi dobili nesto novca i od Uefe, nasao bi se sponzor, ali treba stvari pokrenuti. Smanjenje lige bi bila prva stvar, uz to jos obnova terena bar za tih 12 klubova koji bi se takmicili u premijer ligi. Nagradni fond po ostvarenom plasmanu bi posticao klubove da se bore za sto bolje mjesto na tabeli.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#50 Re: Premijer BH liga sa 12 klubova

Post by cyprus »

Zastozato wrote:
cyprus wrote:Slažm se sa onim što je napisano u gornjem postu... Smanjenje na 10 klubova bi ipak bilo možda i previše, a igrati 4x9 kola je jednostavno dosadno... Uz to, velika je vjerovatnoća da bi tako sve moglo biti rješeno puno prije samog kraja...

Liga 12 je i po meni optimalno, s tim da se nakon 22 kola igra liga za prvaka i liga za opstanak... Vjerujem da bi tako bilo mnogo zanimljivije... Jedino što se ne slažem jeste da bi ispadala dva kluba sigurno i jedan išo u baraž... Puno je da od 12 klubova čak tri ispadnu... Jedan ili dva bi bilo sasvim dosta...
Druga liga bi takodje imala 12 klubova iz cijele BiH. Ukoliko dva kluba direktno ispadnu, a treci najslabiji igra protiv treceplasiranog iz druge lige, na taj nacin dajemo vecu sansu klubovima da se vrate u premijer ligu. Takmicenje u drugoj ligi bi zbog toga bilo zanimljivije.
E tu se već značajnije ne slažem... Prvo, ako bi prva liga imala malo klubova, druga bi morala imati više... Druga stvar, potpuno je nerealna priča o jedinstvenoj drugoj ligi, tako da ja o tome ne bih ni razmišljao... Dakle, prva liga sa 12 klubova i dvije (entitetske) druge sa po 16... Mislim da je to relativno dostižno u narednom periodu, a neki napredak bi predstavljalo...
Locked