PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#551 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by DaffyDuck »

@theKupus, svaka cast!
Uradio si divnu promociju! Ja, recimo nisam prije znala za Daorson, ukucam na google- izadje mi broj tlefona iz HR, predpostavljam da oni organizuju neke obilaske...
Jel ti organizujes neke ture za tamo? Bilo bi super okupiti ekipu i obici nalaziste sa nekim ko zna malo vise o samom.
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#552 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by lmo »

zasita je zapanjujuće kako ljudi iz beiha imaju skromno znanje o svojoj državi.
User avatar
thekupus
Posts: 6813
Joined: 25/06/2011 22:38

#553 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by thekupus »

Ommadawn wrote:@the kupus, svaka čast!!
Hvala :)
kiki-miki wrote:@kupus gdje je ovaj Daorson?
Iskreno prvi put cujem.
Na Ošanićima kod Stoca, autom 20 ak minuta od Stoca, uskom cestom kroz kamenjar. Vjerovatno najvažniji arheološki lokalitet u BiH. Ono što je dojmljivo je da su ovi zidovi zidani od blokova teških po nekoliko tona, bez upotrebe vezivnih materijala. Dakle, radi se o suhozidnom graditeljstvu, i to jednom od najljepših primjera sjeverno od Grčke. Daorsi su bili helenizirani narod, i ti zidovi su svjedok tom uticaju, zajedno sa motivima na novcu, alfabetom, i prizorima na pronađenoj kacigi. Ovaj dio ograđen zidovima je akropolis, tj. centralni dio u kojem su se nalazili najvažniji objekti, poput kovačnice, agore (mjesta gdje starješine vijećaju), glavnih cisterni za vodu, i drugih. A veliki je broj ostataka objekata izvan zidina, i tu je većina ljudi živjela. Bili su mali narod, pogotovo u odnosu na Delmate koji su tu u blizini bili. Zapisano je da su brojali 25 dekurija (jedinica za mjeru stanovništva čija se vrijednost mijenjala vremenom, možda ih je nekih 7 000 ukupno bilo).

Imam ja svašta još pisati haha, ali nije ovo tema za toga, ja mislim :)
DaffyDuck wrote:@theKupus, svaka cast!
Uradio si divnu promociju! Ja, recimo nisam prije znala za Daorson, ukucam na google- izadje mi broj tlefona iz HR, predpostavljam da oni organizuju neke obilaske...
Jel ti organizujes neke ture za tamo? Bilo bi super okupiti ekipu i obici nalaziste sa nekim ko zna malo vise o samom.
Na trenutak sam se šokirao da duffy duck-a zanima nešto pametno. A onda sam skontao da nije duffy nego daffy :lol: :lol: Nezgodno ime :lol:

Upravo sam o tome i govorio. Tužno je što svi, ali bukvalno svi mladi ljudi u Bosni znaju za piramide. Kad im neko dođe u posjetu iz druge države, obavezno pričaju o piramidama, a neki čak svoje goste s ponosom vode u Visoko da im pokažu tu prevaru.
Ja nisam turistički vodič, arheolog sam, i koordinator ove ljetne škole. Zato sam često u Stocu, i pored ostalih lokaliteta, i na Daorsonu. Ako neko od vas ovdje bude planirao da ide tamo, slobodno mi se javite privatnom porukom za bilo kakvu pomoć, a ako se desi da sam tad u Stocu, rado ću vas i provesti po zanimljivim lokacijama :)
User avatar
thekupus
Posts: 6813
Joined: 25/06/2011 22:38

#554 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by thekupus »

Meni ovi učesnici škole gore redovno izgore redom, koliko god se trudio da ih upozorim da se zaštite od sunca. Dok je u čaršiji 38 stepeni C, gore vjetar puše, pa čovjek pomisli da i nije tako vruće. A hlada ni za lijeka.


Dosta se Stolac promijenio od 2013. Najvažnija stvar je da je, umjesto odvratnog Behara za koji skoro svako zna, otvorio odličan restoran uz veliki vodopad (Provalije) u kojem je riba fantastična. Toplo preporučujem svima. Posebno je u proljeće lijepo tamo, jer je u Stocu redovno toplije nego u ostatku zemlje, a vodopad je još u punoj snazi. Od jula do kraja septembra je uglavnom suh, ali je i bez huke silne vode restoran jako ugodan.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#555 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Ommadawn »

Pa kad mi neki patriJoti spomenu “piramide”... :-)
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#556 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Mea_parvitas »

lmo wrote:zasita je zapanjujuće kako ljudi iz beiha imaju skromno znanje o svojoj državi.
Pa i ne bas, s obzirom koliko smo neuki i koliko ne postoji ama bas nikakva medijska, pisana, usmena promocija takvih lokacija
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#557 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by lmo »

Mea_parvitas wrote:
lmo wrote:zasita je zapanjujuće kako ljudi iz beiha imaju skromno znanje o svojoj državi.
Pa i ne bas, s obzirom koliko smo neuki i koliko ne postoji ama bas nikakva medijska, pisana, usmena promocija takvih lokacija

Gugl zna..npr. planinarske ture na koje idem prethodno proguglam, svaku sitnicu možeš naći...samo treba da te zanima. o historijskim, prirodnim i ostalim sadržajima također možeš do detalja pronaći..
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#558 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Mea_parvitas »

Jbg, gugl sve zna, nije to poenta. Zasto onda idemo u skolu, ucimo historiju, geografiju, matematiku, fiziku a google sve zna. Postoji nesto sto treba da se smatra pod osnovno znanje i za sta ti interes trebaju razviti mediji, okolina, skola, a ne da ides sa skolom na Vrelo Bosne i nekakve retardirane izlete, jedno te isto, vazda, osim sporadicnih nastavnika koji pokazu malo vise samoinicijativnosti.
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#559 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by lmo »

De, nije tema školski sistem..kažem da kao pojedinac kojeg nešto zanima možeš naći svaku info, ako želiš naravno, i tu mogućnost treba iskoristiti..no.....
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#560 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Mea_parvitas »

Pa ti si rekla kako ljudi iz BiH imaju skromno znanje o svojoj drzavi, ja kazem da je to zbog skolskog sistema ;) A koga to zanima on ce svkako i pronaci sto ga zanima, ali ne moze te nesto zanimati kad te niko nije uputio u to, kad i ne znas da postoji
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2830
Joined: 14/01/2019 04:56

#561 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Porodice Foht »

thekupus wrote:Meni ovi učesnici škole gore redovno izgore redom, koliko god se trudio da ih upozorim da se zaštite od sunca. Dok je u čaršiji 38 stepeni C, gore vjetar puše, pa čovjek pomisli da i nije tako vruće. A hlada ni za lijeka.


Dosta se Stolac promijenio od 2013. Najvažnija stvar je da je, umjesto odvratnog Behara za koji skoro svako zna, otvorio odličan restoran uz veliki vodopad (Provalije) u kojem je riba fantastična. Toplo preporučujem svima. Posebno je u proljeće lijepo tamo, jer je u Stocu redovno toplije nego u ostatku zemlje, a vodopad je još u punoj snazi. Od jula do kraja septembra je uglavnom suh, ali je i bez huke silne vode restoran jako ugodan.
Gdje bude taj vodopad Provalije, rado bih probao ribu nekad ako budem blizu? Na Begovini sam bio a tamo nije bilo vodopada da mi zapne za oko.
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#562 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by lmo »

ma ja ne shvatam da stanovnik beiha uspješno odolijeva porivu da ukuca....prirodna/historijska/kulturna/kojagod bogatstva beiha.....i isklika poveznicu za poveznicom.


al haj, vratimo se temi..

blidinje

Image

Image

Image
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#563 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by lmo »

Porodice Foht wrote: Gdje bude taj vodopad Provalije, rado bih probao ribu nekad ako budem blizu? Na Begovini sam bio a tamo nije bilo vodopada da mi zapne za oko.
https://www.google.com/maps/place/Stola ... 17.9622227
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2830
Joined: 14/01/2019 04:56

#564 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Porodice Foht »

lmo wrote:
Porodice Foht wrote: Gdje bude taj vodopad Provalije, rado bih probao ribu nekad ako budem blizu? Na Begovini sam bio a tamo nije bilo vodopada da mi zapne za oko.
https://www.google.com/maps/place/Stola ... 17.9622227
:thumbup: Pa to je na putu za Begovinu. Promaklo mi ranije a eto tada nije bilo ni tog restorana.
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#565 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by lmo »

jeste, prema begovini, restoran postoji unazad nekoliko godina....kada god sam tu jela, hrana je bila super :thumbup: o ambijentu da ne govorim...

zanimljiv promotivni članak:
Restoran Old Mill (Stari Mlin) ili jednostavnije Kod Batana i Seje u Stocu je nešto novo na turističkoj ponudi i mapi Bosne i Hercegovine. Pisani tragovi kažu da se u ovom mlinu brašno počelo mljeti 1617.godine. Batan Buzaljko je šesti u generaciji te porodice koji nije dopustio da mlin stane.
Dakle, 400 godina ovdje kameni žrvanj melje, vodenica odjekuje lupanjem i hukom, a sitno brašno sipi kao iz ljevka. Na par metara od mlina je ribnjak pun pastrmki koje su specijalitet kuće. Jednostavno, sami možete gledati i odabrati koju pastrmku želite da se ulovi i odnese u kuhinju na pripremu.
Kuhinja je poluotvorenog tipa tako da i sami možete gledati kako se sprema specijalitet. Ali, vjerujte, to vam neće pasti na pamet kad vidite prizor koji će vam oduzeti dah. Nigdje na svijetu nećete vidjeti ovakav prizor. Sjedite tu, par metara od vas uživate u čudesnoj harmoniji zvukova kojeg proizvodi štropot slapa predivne, čiste i modrozelene stolačke ljepotice Bregave.
Na ovom mjestu zaboravite na sve. Vrijeme kao da je stalo. Misli odlutaju, a vi se prepuštate osjećajima, melanholiji i veličanstvenom trenutku uživanja. Poželite da to vrijeme ostane zamrznuto, da svaki detalj koji ovdje opazite upijete u vječno pamćenje i pohranite u neizbrisivu memoriju. Možda vas na trenutak u odlutalim mislima prekine vodena prašina s površine slapa i štropota koja vas još više privlači, odvlači, odvodi vas.

User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#567 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by spreca »

lmo wrote:zasita je zapanjujuće kako ljudi iz beiha imaju skromno znanje o svojoj državi.
Starije generacije i nekako znaju vise mada se tada ucila geografija cijele Yuge a sad mnogi ni svoj Kanton neznaju(mislim na mladje).....politika nas zatvorila u svoje torove a mozda i skolski program shepa u tom planu....evo ja u Moskvi raz govaram sa jednim starcem ia preko70 godina i kaze da nikad nije bio u jednom dijelu Moskve i da iz Moskve nije izasao par puta u zivotu....kaze nije imo potrebe za tim....premalo znamo o BiH i to kad imamo internet i znamo manje nego kad smo ucili samo iz udzbenika Geografija
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#568 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by lmo »

vranica je divna i pitoma planina :thumbup:
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#569 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by lmo »

spreca wrote:
lmo wrote:zasita je zapanjujuće kako ljudi iz beiha imaju skromno znanje o svojoj državi.
Starije generacije i nekako znaju vise mada se tada ucila geografija cijele Yuge a sad mnogi ni svoj Kanton neznaju(mislim na mladje).....politika nas zatvorila u svoje torove a mozda i skolski program shepa u tom planu....evo ja u Moskvi raz govaram sa jednim starcem ia preko70 godina i kaze da nikad nije bio u jednom dijelu Moskve i da iz Moskve nije izasao par puta u zivotu....kaze nije imo potrebe za tim....premalo znamo o BiH i to kad imamo internet i znamo manje nego kad smo ucili samo iz udzbenika Geografija
ma sprečoni, do nas je....kada imaš sve uslove da nešto uradiš, naučiš, štatijaznam, a nećeš... onda je isključivo do tebe....imamo problem što sa sebe skidamo svu odgovornost i uvijek nam je neko drugi kriv. ne kažem da nije školski sistem odron, ali brateeeee ...
Last edited by lmo on 26/01/2019 15:11, edited 1 time in total.
User avatar
L.e.g
Posts: 724
Joined: 30/04/2009 09:27

#570 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by L.e.g »

lmo wrote:vranica je divna i pitoma planina :thumbup:
Jeste, a i oko nje je sve prelijepo

Image

Image
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#571 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by spreca »

lmo wrote:
spreca wrote:
lmo wrote:zasita je zapanjujuće kako ljudi iz beiha imaju skromno znanje o svojoj državi.
Starije generacije i nekako znaju vise mada se tada ucila geografija cijele Yuge a sad mnogi ni svoj Kanton neznaju(mislim na mladje).....politika nas zatvorila u svoje torove a mozda i skolski program shepa u tom planu....evo ja u Moskvi raz govaram sa jednim starcem ia preko70 godina i kaze da nikad nije bio u jednom dijelu Moskve i da iz Moskve nije izasao par puta u zivotu....kaze nije imo potrebe za tim....premalo znamo o BiH i to kad imamo internet i znamo manje nego kad smo ucili samo iz udzbenika Geografija
ma sprečoni, do nas je....kada imaš sve uslove da nešto uradiš, naučiš, štatijaznam, a nećeš... onda je isključivo do tebe....imamo problem što sa sebe skidamo svu odgovornost i uvijek nam je neko drugi kriv. ne kažem da je školski sistem odron, ali brateeeee ...
Herka ..nas su zatvorili u torove i isprepadali...narod se boji otici kod onih drugih...jer nas konstantno plase onim drugim...strah je ogoromno oruzje i tesko se pobjedjuje..za ostalo :thumbup:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#572 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Ommadawn »

spreca wrote: Herka ..nas su zatvorili u torove i isprepadali...narod se boji otici kod onih drugih...jer nas konstantno plase onim drugim...strah je ogoromno oruzje i tesko se pobjedjuje..za ostalo :thumbup:
Tačno tako!
Ali neka i nema pristup svakakva mraka na ove predivne krajeve - odmah bi to bilo masa smeća, odmah bi se tu dizala vikendica, šta ti ja znam. Pogledaj Vlašić kako je uništen.
Ovako, ko istinski voli prirodu, pronaći će ove prelijepe krajolike svakako.
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#573 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by lmo »

spreca wrote: Herka ..nas su zatvorili u torove i isprepadali...narod se boji otici kod onih drugih...jer nas konstantno plase onim drugim...strah je ogoromno oruzje i tesko se pobjedjuje..za ostalo :thumbup:
da, ali kontam da nas ima i koji nismo ovce...

na temu...
karaotok danas...

Image

Image

Image

Image

Image
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#574 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by shandrprcSA »

zeza bosanski :D
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#575 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by lmo »

'ta ba pusavo, kopirala link.. :D
Post Reply