PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#251 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Dope_Man »

Cijelu proslu godinu planirah da posjetim Krajinu, neki krug od Martin Broda do Bihaca, pa nazad preko Sanskog Mosta. Nikako se ne natjerah ali sad kad vidim te vodenice definitivno idem. Moze li se kupati kod slapova?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#252 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by dobar osjecaj »

Ja sam mislila da su na slici mlinice na Plivi u Jajcu.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6508
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#253 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by perfect_guy »

dobar osjecaj wrote:Ja sam mislila da su na slici mlinice na Plivi u Jajcu.
i jesu, svakako su usput.
Dope_Man wrote:Cijelu proslu godinu planirah da posjetim Krajinu, neki krug od Martin Broda do Bihaca, pa nazad preko Sanskog Mosta. Nikako se ne natjerah ali sad kad vidim te vodenice definitivno idem. Moze li se kupati kod slapova?
kod slapova, na vodopadu, ili?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#254 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Dope_Man »

Mislio sam da su vodenice takodjer Martin Brod jer nije pisalo gdje su a gradic je poznat po vodenicama koliko procitah o njemu nekad prije.

Uglavnom, pitanje o plivanju se odnosilo na vodopad na slici poslije vodenica iznad koje pise da je Marting Brod.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#255 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by dobar osjecaj »

Dope_Man wrote:Mislio sam da su vodenice takodjer Martin Brod jer nije pisalo gdje su a gradic je poznat po vodenicama koliko procitah o njemu nekad prije.

Uglavnom, pitanje o plivanju se odnosilo na vodopad na slici poslije vodenica iznad koje pise da je Marting Brod.
Zbog tebe sam i napisala da su na slici mlinice iz Jajca. Jajce je isto lijepo za obići usput, vidjeti vodopad u gradu, mlinice na Plivi i Plivska jezera. Ja sam bila u M. Brodu usred ljeta ali padala je kiša pa nisam ni mogla vidjeti da li neko pliva igdje u blizini a dio oko vodopada mi ne djeluje pristupačan za plivanje.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#256 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Dope_Man »

Hvala za info. U Jajcu sam bio samo jednom, krajem 2016 i po prelosem danu pa mi se nije dalo otici do jezera, ali i to je u planu.. bice slika za teme :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#257 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by spreca »

Dope_Man wrote:Hvala za info. U Jajcu sam bio samo jednom, krajem 2016 i po prelosem danu pa mi se nije dalo otici do jezera, ali i to je u planu.. bice slika za teme :lol:
i ja sam bio jednom u jajcu..ali prije rodjena :oops: :lol: ...ja sam imao druga iz Jajaca i cesto me zvao u goste ..bilo je to prije rata ...ali nebi sudbine da odem......sve veze sam izgubio a neznam ni dali je prezivio sva ona sranja a iskreno se nadam da je prezivio...jednom cu se nakaniti i otici za Jajce to mi je bila zelja iz djetinjstva...jer svi smo mi iz jajca :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#258 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by spreca »

dobar osjecaj wrote:
Dope_Man wrote:Mislio sam da su vodenice takodjer Martin Brod jer nije pisalo gdje su a gradic je poznat po vodenicama koliko procitah o njemu nekad prije.

Uglavnom, pitanje o plivanju se odnosilo na vodopad na slici poslije vodenica iznad koje pise da je Marting Brod.
Zbog tebe sam i napisala da su na slici mlinice iz Jajca. Jajce je isto lijepo za obići usput, vidjeti vodopad u gradu, mlinice na Plivi i Plivska jezera. Ja sam bila u M. Brodu usred ljeta ali padala je kiša pa nisam ni mogla vidjeti da li neko pliva igdje u blizini a dio oko vodopada mi ne djeluje pristupačan za plivanje.
Ja sam ljetos u avgustu bio uMartin Brodu i bas sam ruco kod Zore....vrijeme je bilo idealno i preko30C ali nisam vidio da se neko kupa na slapovima i onim vrtacama a mislim da je voda izuzetno hladna...ja svake godine posjetim M Brod,Etno Selo Cardaklije i Strbacki Buk i u Bihacu ostanem oko nedelju dana
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#259 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by lmo »

man'te se šuplje...pustite da foto govore...


dakle, jajce...

Image
Image
Image
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#260 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by lmo »

štrbački buk

Image
User avatar
chudjenhe
Posts: 527
Joined: 02/11/2012 13:52

#261 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by chudjenhe »

paradjik wrote:Hranisava:

Image
Image


ovo oznaceno je moja parcela
ima li musterija :bih:
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#262 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Max Bunker »

Dope_Man wrote:Cijelu proslu godinu planirah da posjetim Krajinu, neki krug od Martin Broda do Bihaca, pa nazad preko Sanskog Mosta. Nikako se ne natjerah ali sad kad vidim te vodenice definitivno idem. Moze li se kupati kod slapova?
Vrhunska tura i to govorim iz ličnog iskustva :thumbup:
Kreni ranije ujutro i idi do Jajca. Tu napravi prvu pauzu, malo prohodaj po gradu i svrati na kafu/ručak na jezero. Onda pravac do Martin Broda pa do Štrbačkog buka. U Ljutočkoj dolini prema Štrbačkom se možeš kupati a možeš i u Martin Brodu a sada da li kod slapova, ne znam. Obavezno se između Štrbačkog buka i Martin Broda, zaustavi u Kulen Vakufu. Prošetaj preko mosta i otiđi do džamije a to ti je pet minuta vremena. Džamija ali ispod koje ide puteljak, pješačka staza. I onda se vrati nazad za Bihać i tu prespavaj a naveče izađi i prošetaj po Bihaću. Obavezno u Bosanskoj ulici svrati na sladoled u jednom od onih kafića sa lijeve strane :thumbup:
Ujutro ti preporučujem da odeš na Ostrožac. Onda možeš nazad na Bihać pa prema GP Izačić i odeš da posjetiš Klokot. Tu je izvor rijeke i divna je priroda.
Eh onda nazad prema kući pa možes svratiti u Sanski Most. Sada se još sjetih da i u Ključu ima neka kula ali se tu nisam penjao mada sam imao želju.

P.S.
Pored Ostrožca, ja sam posjetio još nekih zamkova i kula koje se vide usput (pogotovo u Ljutočkoj dolini) a Krajina je takvih stvari puna.
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#263 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by mistek »

Valja u to ukomponovati vala i vodopad Blihe pored Sanskog Mosta, a možda i Bosansku Krupu/Otoku. Može se to taj drugi dan :D Krupa je usput prema SM, a Otoka i nije baš :-D Nego, gdje vi skrenete za Martin Brod kad idete drito iz Sarajeva?

Doprinos temi, Livanjsko polje:
Image
Image
Image

I pitanje opet :D Nikad nisam bio u Livanjskom polju i da li se ovi konji zaista mogu vidjeti lahko, prići im? U koje doba godine najljepše? I šta još uvaliti u toj turi prema Livnu (iz Sarajeva) da dan bude taman? :D
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#264 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by riverflow »

Kakve sve ljepote ima ova naša zemlja..
:thumbup:
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#265 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Max Bunker »

mistek wrote:Valja u to ukomponovati vala i vodopad Blihe pored Sanskog Mosta, a možda i Bosansku Krupu/Otoku. Može se to taj drugi dan :D Krupa je usput prema SM, a Otoka i nije baš :-D Nego, gdje vi skrenete za Martin Brod kad idete drito iz Sarajeva?
A pazi sada, može se iz Sanskog Mosta preko Ljubije u Prijedor otići pa svratiti na potkrižu u aščinicu "Ena" :-D
Za Krajinu je malo dva dana da čovjek sve fino vidi.

A kada ideš iz Sarajeva, skretanje za Martin Brod ti je na lijevu stranu kod restorana "Hajdučka česma". Restoran ti dođe nekih dvadeset minuta vožnje od Ripača, kada se kreneš spuštati prema Ripaču, tj.Bihaću.
Na toj cesti od restorana do Martin Broda ti je i Orašac gdje skrećeš za Štrbački buk. Pravo od Orašca produžiš za Kulen Vakuf i Martin Brod. Od Kulen Vakufa do Martin Broda su polagali asfalt na cestu pa je dugo bio makadam ali odličan makadam, jedino auto uprljaš.
Istina je da ima i neki put od Bosanskog Petrovca ali su meni ovi moji iz Krajine rekli da je loš put...

Nije mi bilo mrsko, po google maps, naziv livade/zaseoka na magistralnom putu gdje se nalazi restoran "Hajdučka česma" je Dubovsko.

P.S.

Sada mi pade na pamet pa da i to napišem. U ovome Orašcu, gdje je skretanje za Štrbački buk, ima kula i džamija na vrhu brda sa desne strane. Ja sam se morao gore popeti i pogled na Ljutočku dolinu je divan.
Last edited by Max Bunker on 07/02/2018 22:36, edited 1 time in total.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#266 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Max Bunker »

.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#267 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by lmo »

I pitanje opet :D Nikad nisam bio u Livanjskom polju i da li se ovi konji zaista mogu vidjeti lahko, prići im? U koje doba godine najljepše? I šta još uvaliti u toj turi prema Livnu (iz Sarajeva) da dan bude taman? :D
mogu se vidjeti....možeš im i prići, navikli su na ljude....al' oprezno....divljač je to :D
na buškom ima lijepih lokacija i za ribolov i za kupanje...a u nekakvom krugu oko livna ima svašta, samo ako imaš vremena....kupres nudi šta poželiš :D ..u rostovu ima etno selo babići...nije im loša hrana....relativno blizu je prozor i ramsko jezero, blidinje, pitomih planina i lijepe prirode...
iz sa idi putem prema travniku, a vrati se preko prozora :D ..mada trebaju makar dva-tri dana za to zadovoljstvo...inače, prođe sve u putu :-)
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#268 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by mistek »

@Max Bunker, pa to je put kao da si već u Krajini :D Ja sam kontao da se nekad ranije iz Sarajeva isključiš, recimo u Bosanskom Petrovcu, ali je vjerovatno onda put užas.

@Imo, Prozor i ramsko sam prilično kvalitetno izobilazio već, a kanim se proljetos, ako Bog da, opaliti maksuz na taj zapad BiH. Kontam da negdje do Livna treba 3 sata i ako se krene recimo u 08h, tamo u 11h. Znači, bilo bi fino vremena za obići nešto u tom krugu ili usput, po meni. Vjerovatno bi i uslijedilo vraćanje preko Prozora i Jablanice, mada ne znam ima li išta spektakularno na dionici Livno-Ramsko jezero.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#269 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by dobar osjecaj »

lmo wrote: mogu se vidjeti....možeš im i prići, navikli su na ljude....al' oprezno....divljač je to :D
na buškom ima lijepih lokacija i za ribolov i za kupanje...a u nekakvom krugu oko livna ima svašta, samo ako imaš vremena....kupres nudi šta poželiš :D ..u rostovu ima etno selo babići...nije im loša hrana....relativno blizu je prozor i ramsko jezero, blidinje, pitomih planina i lijepe prirode...
iz sa idi putem prema travniku, a vrati se preko prozora :D ..mada trebaju makar dva-tri dana za to zadovoljstvo...inače, prođe sve u putu :-)
lmo wrote:man'te se šuplje...pustite da foto govore...
Šta ono reče, pustite da foto govore, osim kad lmo odluči da treba da se govori :lol:
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#270 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Max Bunker »

mistek wrote:@Max Bunker, pa to je put kao da si već u Krajini :D Ja sam kontao da se nekad ranije iz Sarajeva isključiš, recimo u Bosanskom Petrovcu, ali je vjerovatno onda put užas.

@Imo, Prozor i ramsko sam prilično kvalitetno izobilazio već, a kanim se proljetos, ako Bog da, opaliti maksuz na taj zapad BiH. Kontam da negdje do Livna treba 3 sata i ako se krene recimo u 08h, tamo u 11h. Znači, bilo bi fino vremena za obići nešto u tom krugu ili usput, po meni. Vjerovatno bi i uslijedilo vraćanje preko Prozora i Jablanice, mada ne znam ima li išta spektakularno na dionici Livno-Ramsko jezero.
Pa Bosanski Petrovac je već Krajina. Kako su meni rekli, Krajina ide od Jajca a Cazin, Bužim i Kladuša su Ljuta Krajina :-D
Ja koliko znam, ovo je jedini put jer je Martin Brod na samoj granici. Faktički na drugoj obali Une je već Hrvatska (ono obale su naše ali je pedeset metara od obale već Hrvatska).
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#271 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by mistek »

Ne znam može li se nazvati krajolikom, ali meni je Jelen jezero i sve ono okolo lijepo:
Image
Image

I pogled na Divič sa Kula Grada koji mi se uvijek sviđao, mada je ljepše uživo, tj. ne postoji adekvatna slika:
Image

I Kušlat džamija je lijep prizor:
Image
Image
Image

I Movran koji je neki dan bio i na portalu:
Image
Image

Te Čvrsnica iz raznih uglova:
Image
Image
Image
Image
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#272 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Dope_Man »

@Max Bunker Hvala za detaljan prijedlog rute, otprilike tako cu i odraditi, s tim da cu uzeti petak slobodan pa da idem na tri dana jer ne volim zuriti. 1-2 destinacije za dan mi je idealno za istinski uzivati. Prvi do Martin Broda, drugi Strbacki i prema Bihacu, treci na vodopad Bliha kod Sanskog Mosta.
mistek wrote:Vjerovatno bi i uslijedilo vraćanje preko Prozora i Jablanice, mada ne znam ima li išta spektakularno na dionici Livno-Ramsko jezero.
Ovaj dio prolazim haman bar jednom mjesecno ljeti. Oko samog puta i nema nista posebno, mada je pejzaz genijalan svakako i mozes naletiti na te divlje konje, a zalasci sunca jednostavno bar 3 puta ljepsi nego u Sarajevu sa nekim drugacijim bojama (ili je mozda neka moja cudna ljubav prema toj nasoj Kaliforniji). Tu je i meni najdraza cesta za otici i samo se voziti. To je dio ceste kad se sa M15 srene na R418 koji ide za Prozor i ljepota je sve do samog Prozora.. bukvalno sam isao iz Sa do tamo samo da bi se vozao, nista vise. E od Prozora pocinje muka. Usko, krivudavo i opcenito smor sve do Jablanice. Ako ne bjezis od makadama (i ne zelis bas vidjeti samo Ramsko jezero) ja bi uvijek preporucio spustiti se do Tomislavgrada (preko M6.1 tako da se provozas i pored Buskog, vrijedi) pa na Blidinje i onda dalje prema Jablanici. Iz TG mozes opet na Prozor, a prema Blidinju imaju dvije dionice makadama, nije tezak ali prasina pokrije auto, obje po cca 3km. Ne znam kakav je ovaj put od Ramskog do Blidinja ali ne izgleda lijepo na google maps.

Na stranici ranije sam stavljao sliku iz Glamoca (30tak minuta od Livna) sa lokalnog izletista gdje se moze pravo dobar izlet napraviti. Ako budes imao vremena to je moja preporuka. Ima jos par jezera tu.

Evo i da ne bude offtopic jos jedna, mada losa slika s moba. Ovdje sam 3-4 puta ljetos bio, i jos cu cesce ove godine.. moj mali raj kod Konjica:
Image
Last edited by Dope_Man on 08/02/2018 09:40, edited 1 time in total.
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#273 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by mistek »

Ma meni je Prozor-Jablanica sasvim ok cesta :D :oops:

Jedno od najljepših jezera u zemlji, crvanjsko:
Image
Image
Last edited by mistek on 08/02/2018 09:43, edited 1 time in total.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#274 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by dobar osjecaj »

Dope_Man wrote:.. moj mali raj kod Konjica:
Je li ovo u Džajićima?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#275 Re: PRELIJEPI KRAJOLICI NASE BIH

Post by Dope_Man »

dobar osjecaj wrote:
Dope_Man wrote:.. moj mali raj kod Konjica:
Je li ovo u Džajićima?
Da. Evo sad pogledah na maps kaze da se zove Crni vir. Voda k'o led :lol:
Post Reply