Prekvalifikacija - promjena branše

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#26 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by nikeze »

betametazon wrote: 04/07/2023 11:00 Update: bio sam na tom prvom nekom razgovoru, prakticno to nije razgovor nwgo samo selektiranje kandidata prema iskustvu - da li spadas u grupu onih koji imaju iskustvo ili u grupu onih koji tek treba da se obucavaju.

Prema info koje sam dobio u tom trenutku, prilicno je OK situacija, zakon se postuje maksimalno, plate na racun redovne, dodaci u vidu bonusa, regeesa, bozicnica, vikendi se je rade, godisnjeg dobijes odmah u startu mnogo dana i sl.

S druge strrane rad je u dvije smjene (mozda se moze izboriti za jednu?), posao spada u "prljavije" poslove, plata navodno nije neka pljacka ali i to valjda koliko se moze izboriti...eto sta reci, koju posluku porati...
Znaš li ti kako izgledaju zavarivači od 35 godina starosti koji vare od 18 godine? Izgledaju 15 godina starije.
Znaš li da veoma često moraš ići na provjeru znanja, tj. atestiranje za svaki postupak zavarivanja? I šta ako zavareni spoj ne bude kako treba? Hoćeš li proći atest? Hoćeš li proći česte ljekarske preglede?
Znaš li da vid opada nakon 40-te godine iako ne zavaruješ, a kod zavarivača još brže? I hoćeš li moći fizički odraditi? Znaš li da se nekad radi na visini i možeš pasti i u sredini sa otrovnim plinovima?
Znaš li da na zapadu nema pomoćnog bravara da ti naštima komade i pridržava i pomaže, nego zavarivač samostalno čita crteže, diže i spaja komade i zavaruje. Nema situacije da rade dvojica ili trojica. Radi se 8 sati bez prestanka. Zato si plaćen. Nerad se ne plaća.
U mašinstvu je zavarivanje najniži posao i nikome to ne bih preporučio. A smjenski rad je obavezan i nekad se radi napolju i na hladnoći na montaži konstrukcija.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#27 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by HelaS »

nikeze wrote: 05/07/2023 12:11
betametazon wrote: 04/07/2023 11:00 Update: bio sam na tom prvom nekom razgovoru, prakticno to nije razgovor nwgo samo selektiranje kandidata prema iskustvu - da li spadas u grupu onih koji imaju iskustvo ili u grupu onih koji tek treba da se obucavaju.

Prema info koje sam dobio u tom trenutku, prilicno je OK situacija, zakon se postuje maksimalno, plate na racun redovne, dodaci u vidu bonusa, regeesa, bozicnica, vikendi se je rade, godisnjeg dobijes odmah u startu mnogo dana i sl.

S druge strrane rad je u dvije smjene (mozda se moze izboriti za jednu?), posao spada u "prljavije" poslove, plata navodno nije neka pljacka ali i to valjda koliko se moze izboriti...eto sta reci, koju posluku porati...
Znaš li ti kako izgledaju zavarivači od 35 godina starosti koji vare od 18 godine? Izgledaju 15 godina starije.
Znaš li da veoma često moraš ići na provjeru znanja, tj. atestiranje za svaki postupak zavarivanja? I šta ako zavareni spoj ne bude kako treba? Hoćeš li proći atest? Hoćeš li proći česte ljekarske preglede?
Znaš li da vid opada nakon 40-te godine iako ne zavaruješ, a kod zavarivača još brže? I hoćeš li moći fizički odraditi? Znaš li da se nekad radi na visini i možeš pasti i u sredini sa otrovnim plinovima?
Znaš li da na zapadu nema pomoćnog bravara da ti naštima komade i pridržava i pomaže, nego zavarivač samostalno čita crteže, diže i spaja komade i zavaruje. Nema situacije da rade dvojica ili trojica. Radi se 8 sati bez prestanka. Zato si plaćen. Nerad se ne plaća.
U mašinstvu je zavarivanje najniži posao i nikome to ne bih preporučio. A smjenski rad je obavezan i nekad se radi napolju i na hladnoći na montaži konstrukcija.
Prema ovom tvom komentaru ispada da je mnogo jednostavniji život zeničkog zatvorenika od radnika zavarivača, i da je posao zavarivača, zapravo neka životna kazna :-)

Obzirom na sve osobine poslova zavarivača, ima li u BiH zavarivača, ili su svi pomrli u 35-oj godini svog života :?
kravamuzara
Posts: 3587
Joined: 15/03/2022 11:18

#28 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by kravamuzara »

Samo keramicar :zzzz:
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#29 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by nikeze »

HelaS wrote: 05/07/2023 12:16
nikeze wrote: 05/07/2023 12:11

Znaš li ti kako izgledaju zavarivači od 35 godina starosti koji vare od 18 godine? Izgledaju 15 godina starije.
Znaš li da veoma često moraš ići na provjeru znanja, tj. atestiranje za svaki postupak zavarivanja? I šta ako zavareni spoj ne bude kako treba? Hoćeš li proći atest? Hoćeš li proći česte ljekarske preglede?
Znaš li da vid opada nakon 40-te godine iako ne zavaruješ, a kod zavarivača još brže? I hoćeš li moći fizički odraditi? Znaš li da se nekad radi na visini i možeš pasti i u sredini sa otrovnim plinovima?
Znaš li da na zapadu nema pomoćnog bravara da ti naštima komade i pridržava i pomaže, nego zavarivač samostalno čita crteže, diže i spaja komade i zavaruje. Nema situacije da rade dvojica ili trojica. Radi se 8 sati bez prestanka. Zato si plaćen. Nerad se ne plaća.
U mašinstvu je zavarivanje najniži posao i nikome to ne bih preporučio. A smjenski rad je obavezan i nekad se radi napolju i na hladnoći na montaži konstrukcija.
Prema ovom tvom komentaru ispada da je mnogo jednostavniji život zeničkog zatvorenika od radnika zavarivača, i da je posao zavarivača, zapravo neka životna kazna :-)

Obzirom na sve osobine poslova zavarivača, ima li u BiH zavarivača, ili su svi pomrli u 35-oj godini svog života :?
Svako radi ono što mora i ono što zna. U principu proizvod košta po kilogramu onoliko koliko je znanja u njega uloženo. U metalne konstrukcije je uloženo puno sirovine i malo znanja i zato je to jeftin i potplaćen posao, osim zavarivanja u nuklearnoj centrali ili u hemijskoj industriji, ali je opasno i otrovno pa je i plaćeno. I posao rudara je negdje plaćen, rade to i ljudi sa 4 razreda osnovne škole. Nekad su radili zavarivači sa 8 razreda osnovne škole i kursem za zavarivača. Neki su bili sa osnovnom školom i poslovođe jer su dobro kandžijali radnike. Samo mi nije jasno kako su čitali crteže. Znam slučaj momka koji je radio u Njemačkoj TIG zavarivanje i cijev mu pritisla desnu ruku i ostala mu je paralizovana. Nagovore ga poslodavci da doktoru kaže da se nije ozlijedio na radnom mjestu i tako je ostalo u ozljednom listu. Nema odštete, sud odbio tužbu. Invalid sa 38 godina. Neki padnu sa 10 metara u ugruhaju se i poslije rade kao farbari. U principu, rad u mehatronici se daleko više plaća i puno je bolje. Ko hoće da bude zavarivač, ako mora neka proba. Ja ne bih nikome preporučio. Ali neko i to mora biti, ko nema ili ne zna bolje.
Ci-Nick
Posts: 5185
Joined: 15/03/2015 17:38

#30 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by Ci-Nick »

nikeze wrote: 05/07/2023 12:11
betametazon wrote: 04/07/2023 11:00 Update: bio sam na tom prvom nekom razgovoru, prakticno to nije razgovor nwgo samo selektiranje kandidata prema iskustvu - da li spadas u grupu onih koji imaju iskustvo ili u grupu onih koji tek treba da se obucavaju.

Prema info koje sam dobio u tom trenutku, prilicno je OK situacija, zakon se postuje maksimalno, plate na racun redovne, dodaci u vidu bonusa, regeesa, bozicnica, vikendi se je rade, godisnjeg dobijes odmah u startu mnogo dana i sl.

S druge strrane rad je u dvije smjene (mozda se moze izboriti za jednu?), posao spada u "prljavije" poslove, plata navodno nije neka pljacka ali i to valjda koliko se moze izboriti...eto sta reci, koju posluku porati...
Znaš li ti kako izgledaju zavarivači od 35 godina starosti koji vare od 18 godine? Izgledaju 15 godina starije.
Znaš li da veoma često moraš ići na provjeru znanja, tj. atestiranje za svaki postupak zavarivanja? I šta ako zavareni spoj ne bude kako treba? Hoćeš li proći atest? Hoćeš li proći česte ljekarske preglede?
Znaš li da vid opada nakon 40-te godine iako ne zavaruješ, a kod zavarivača još brže? I hoćeš li moći fizički odraditi? Znaš li da se nekad radi na visini i možeš pasti i u sredini sa otrovnim plinovima?
Znaš li da na zapadu nema pomoćnog bravara da ti naštima komade i pridržava i pomaže, nego zavarivač samostalno čita crteže, diže i spaja komade i zavaruje. Nema situacije da rade dvojica ili trojica. Radi se 8 sati bez prestanka. Zato si plaćen. Nerad se ne plaća.
U mašinstvu je zavarivanje najniži posao i nikome to ne bih preporučio. A smjenski rad je obavezan i nekad se radi napolju i na hladnoći na montaži konstrukcija.
Evo sve ti čovjek rekao.
Radio sam u Željezari Zenica kao bravar, prljav, tezak posao ali zavirivač je još u gorem položaju.
U metalskom sektoru je to najgori posao.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#31 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by vjeshalica »

Neki ljudi nikako ne mogu da shvate da svaka profesija utice na svoj nacin na zdravlje i kompletnog covjeka. Pogotoov teska industrijska zanimanja
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#32 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by vjeshalica »

Paul Gascoigne wrote: 05/07/2023 12:08
vjeshalica wrote: 04/07/2023 20:17

Da li tebe doista privlači posao zavarivača?
Izvini, ali koga zaista privlači posao zavarivača?
Vjerovatno ne onoga ko zeli iskljucivo da bude fikus u cancelariji
DebelinJoe
Posts: 1623
Joined: 03/03/2021 20:06

#33 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by DebelinJoe »

betametazon wrote: 03/07/2023 13:01 Pozdrav,

Imam 15 godina radnog iskustva, sada već sa pa recimo za naše uslove solidnom plaćom, u finansijkoj instituciji ali...već dugo, pa skoro koliko mi traje i staž, i nisam zadovoljan, ne osjećam zadovoljstvo poslom, cijede, gule, radis prekovremeno a ti tako guraš godinu za godinom...i već neko vrijeme razmisljam da napravim doslovno radikalan rez i napravim prelaz na neki zanat...

Da li je pametno?
Nudi mi se npr. opcija obuke i zaposlenja kao varioca.

Šta mislite, isplati li se? Bio bih spreman čak i za nominalno nešto nižu platu, ali da posao ima i glavu i rep i da radiš nešto što ima smisla i što konkretno vidiš...
Moj rahmetli dedo bio jedan od najboljih i najplaćenijih zavarivača u Bosni u svoje vrijeme, sedamdesetih i ranih osamdesetih. Bavio se uglavnom zavarivanjem velikih industrijskih kotlova. Zarađivao je toliko da je od dvije plate mogao kupiti stojadina, što je jednom i ucinio, rođak završio fakultet i dedo otisao i kupio mu auto. Sjećam ga se kao velikog gospodina, bio je zavarivač, a imao je stav, držanje i pojavu recimo jednog uglađenog advokata, uvijek na njemu bijela košulja, sako, kaput i uglancane, skupe cipele.

Meni je zavarivač, prema mom rahm dedi, izgledao kao gospodski posao.
Paul Gascoigne
Posts: 202
Joined: 13/05/2016 04:35
Location: Prokurative
Contact:

#34 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by Paul Gascoigne »

vjeshalica wrote: 05/07/2023 23:10
Paul Gascoigne wrote: 05/07/2023 12:08

Izvini, ali koga zaista privlači posao zavarivača?
Vjerovatno ne onoga ko zeli iskljucivo da bude fikus u cancelariji
Postoji mladić 15-19 godina koji provodi ljetne raspuste i mašta kako će jednom postati zavarivač? Pitanje je bilo o "privlačnosti posla", ne o prihvatanju nužnosti ili okolnosti.
Paul Gascoigne
Posts: 202
Joined: 13/05/2016 04:35
Location: Prokurative
Contact:

#35 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by Paul Gascoigne »

DebelinJoe wrote: 05/07/2023 23:34
betametazon wrote: 03/07/2023 13:01 Pozdrav,

Imam 15 godina radnog iskustva, sada već sa pa recimo za naše uslove solidnom plaćom, u finansijkoj instituciji ali...već dugo, pa skoro koliko mi traje i staž, i nisam zadovoljan, ne osjećam zadovoljstvo poslom, cijede, gule, radis prekovremeno a ti tako guraš godinu za godinom...i već neko vrijeme razmisljam da napravim doslovno radikalan rez i napravim prelaz na neki zanat...

Da li je pametno?
Nudi mi se npr. opcija obuke i zaposlenja kao varioca.

Šta mislite, isplati li se? Bio bih spreman čak i za nominalno nešto nižu platu, ali da posao ima i glavu i rep i da radiš nešto što ima smisla i što konkretno vidiš...
Moj rahmetli dedo bio jedan od najboljih i najplaćenijih zavarivača u Bosni u svoje vrijeme, sedamdesetih i ranih osamdesetih. Bavio se uglavnom zavarivanjem velikih industrijskih kotlova. Zarađivao je toliko da je od dvije plate mogao kupiti stojadina, što je jednom i ucinio, rođak završio fakultet i dedo otisao i kupio mu auto. Sjećam ga se kao velikog gospodina, bio je zavarivač, a imao je stav, držanje i pojavu recimo jednog uglađenog advokata, uvijek na njemu bijela košulja, sako, kaput i uglancane, skupe cipele.

Meni je zavarivač, prema mom rahm dedi, izgledao kao gospodski posao.

Čim kažeš "imao je stav i pojavu jednog advokata", znači da je tvoj dedo samo jedan rijetki izuzetak od pravila. Onda kada se počne govoriti "imao je stav i pojavu jednog uglađenog zavarivača", taj posao će se smatrati gospodskim.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#36 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by topcam »

CNC programeri trazite firme koje kupuju jeftine masine i gdje se ne radi u smjenama. Fino kafa, masina nek gusla 45 minuta, prazan hod,
taman u tom radna temperatura, onda se sjetite treba vam materijal. Dok vi nadjete onog sto ce vam donijeti. Fajront.
Hajmo kuci.
nuki_cika
Posts: 1078
Joined: 06/07/2010 16:19

#37 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by nuki_cika »

Nisam radio, ali za posao zavarivača ti moraš ispuniti još jedan uslov, a to je da moraš imati KONJSKE ŽIVCE.
To kažu svi koji imaju doticaja s varenjem.Ako posjeduješ nervozu i nisi strpljiv, nije taj posao za tebe.
Uostalom nećeš ti vrariti 8 sati već 4 efektivno
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#38 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by vjeshalica »

Paul Gascoigne wrote: 06/07/2023 00:18
vjeshalica wrote: 05/07/2023 23:10

Vjerovatno ne onoga ko zeli iskljucivo da bude fikus u cancelariji
Postoji mladić 15-19 godina koji provodi ljetne raspuste i mašta kako će jednom postati zavarivač? Pitanje je bilo o "privlačnosti posla", ne o prihvatanju nužnosti ili okolnosti.
Zavisi od okolnosti u kojima je odrastao i ko ga odgajao. Ne mislis valjda da od dva ljekara roditelja u kuci, dijete razvija afinitete da bude limar ili bravar?

Ta specificna metalska zanimanja uglavnom interes djeca pokazu ako uz roditelja se vrte u garazi,raskupusavaju auta masine,dok ih ocevi vodaju sa sobom da gledaju sta majstorisu u radionama,vozaju ili rade nesto prikladno nekom od metalskih zanimanja. Tako da nije nista novo vidjeti momcica zaludjenog autima i mehanikom da je upisao automehanicarsku skolu ili slicno. Nisu svi zaludjeni mastanjem o stiklicama,cancelariji,uskim helankicama i bradicama u fancy odjeci. ;)
Ci-Nick
Posts: 5185
Joined: 15/03/2015 17:38

#39 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by Ci-Nick »

DebelinJoe wrote: 05/07/2023 23:34
betametazon wrote: 03/07/2023 13:01 Pozdrav,

Imam 15 godina radnog iskustva, sada već sa pa recimo za naše uslove solidnom plaćom, u finansijkoj instituciji ali...već dugo, pa skoro koliko mi traje i staž, i nisam zadovoljan, ne osjećam zadovoljstvo poslom, cijede, gule, radis prekovremeno a ti tako guraš godinu za godinom...i već neko vrijeme razmisljam da napravim doslovno radikalan rez i napravim prelaz na neki zanat...

Da li je pametno?
Nudi mi se npr. opcija obuke i zaposlenja kao varioca.

Šta mislite, isplati li se? Bio bih spreman čak i za nominalno nešto nižu platu, ali da posao ima i glavu i rep i da radiš nešto što ima smisla i što konkretno vidiš...
Moj rahmetli dedo bio jedan od najboljih i najplaćenijih zavarivača u Bosni u svoje vrijeme, sedamdesetih i ranih osamdesetih. Bavio se uglavnom zavarivanjem velikih industrijskih kotlova. Zarađivao je toliko da je od dvije plate mogao kupiti stojadina, što je jednom i ucinio, rođak završio fakultet i dedo otisao i kupio mu auto. Sjećam ga se kao velikog gospodina, bio je zavarivač, a imao je stav, držanje i pojavu recimo jednog uglađenog advokata, uvijek na njemu bijela košulja, sako, kaput i uglancane, skupe cipele.

Meni je zavarivač, prema mom rahm dedi, izgledao kao gospodski posao.
Istina,..i sa mnom su radili neki velemajstori zavarivanja koji su kažu negdje krajem sedamdesetih ili početkom osamdesetih mogli za dva mjeseca zaraditi Škodu 120 l ali rjetki su tako kvalitetni zavarivači, nije isto zavarivati ogradu oko dvorista i posude i cijevi koje su pod pritiskom od 100 bara. Ali prosječan zavarivač je bio obični prašinar, često alkoholičar koji je radio u teškim uslovima.
Većina ljudi nema predstavu kako ima teskih poslova ili bolje receno uslova rada. Trebalo bi svakog provodati po Željezari, da vidi sta je topli remont, kako rade zavarivač i bravar na 60 stepeni celzijusa.
Ili kako topilac otvara visoku peć ili kako valjač hvata usijanu žicu i pusta je u valjke.
Radio sam bar 20 razlicitih poslova, metalska industrija i građevina su najgori poslovi. Zamisli kako je krovopokrivaču na 35 stepeni postavljati krov.
Za posao u banci ili komercijali ili IT trebaš samo naći dobar hobi da isprazniš negativnu energiju.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#40 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by betametazon »

Evo vidim svasta se napisali.
I u osnovi sve je tu manje vise istina.
Prvi covjek s kojim sam pricao u VW-u mi je odmah rekao da je to "najprljaviji" posao, to im je kao neki glavni instruktor dole ili sta vec.
Bio sam i na drugom razgovoru, tu sam dobio info o plati i obzirom da je ista duplo manja od onog sto trenutno zaradjujem nisam prihvatio.
Ocito taj posao ima svoju tezinu, ali ja radim u kancelariji preko 15 godina i nagledao sam se suza i suza i nervnih slomova i rada do nekih doba i galama i vrijedjanja.
Ali to je ono sto se ne vidi.
Auto, more, avion, ovo - ono, to je ono sto se vidi, sto je marketing i sminka i zbog cega svako ko je vani misli kako se po kancelarijama hlade mooda i zayebaye a para samo kapa.

Sta reci na kraju, svakom se poslu treba prilagoditi. Ali da svaki moze imati svoju draz - moze.
Kad zavaris nesto svojim rukama i to ispadne dobro i uredno i funkcionalno i lijepo, to sigurno ima svoje zadovoljstvo.
Kao i kad sazidas, okrecis, provedes struju, polijepis plocice, napravis stolicu....
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#41 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by HelaS »

betametazon wrote: 08/07/2023 22:07 Evo vidim svasta se napisali.
I u osnovi sve je tu manje vise istina.
Prvi covjek s kojim sam pricao u VW-u mi je odmah rekao da je to "najprljaviji" posao, to im je kao neki glavni instruktor dole ili sta vec.
Bio sam i na drugom razgovoru, tu sam dobio info o plati i obzirom da je ista duplo manja od onog sto trenutno zaradjujem nisam prihvatio.
....
Zapravo, nije toliko tačna informacija da nema radnika, da su svi otišli " u Njemačku". Ljudi neće da rade zbog malih plata.
User avatar
Rothmans
Posts: 2866
Joined: 21/11/2019 21:32

#42 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by Rothmans »

Ako ti je dosadno na poslu kupi sebi motor. Po tvom opisu vjerovatno sjedis u fotelji ,a ti bi da rintas ? Wtf
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#43 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by pinkman »

betametazon wrote: 03/07/2023 13:01 Pozdrav,

Imam 15 godina radnog iskustva, sada već sa pa recimo za naše uslove solidnom plaćom, u finansijkoj instituciji ali...već dugo, pa skoro koliko mi traje i staž, i nisam zadovoljan, ne osjećam zadovoljstvo poslom, cijede, gule, radis prekovremeno a ti tako guraš godinu za godinom...i već neko vrijeme razmisljam da napravim doslovno radikalan rez i napravim prelaz na neki zanat...

Da li je pametno?
Nudi mi se npr. opcija obuke i zaposlenja kao varioca.

Šta mislite, isplati li se? Bio bih spreman čak i za nominalno nešto nižu platu, ali da posao ima i glavu i rep i da radiš nešto što ima smisla i što konkretno vidiš...
Ne bih ti ja to savjetovao... ako hoces radikalan rez, onda idi u drugu drzavu ili tako nesto.

Ako vec radis u finansijskoj instituciji onda procitaj malo o data analyst, data science i sl. Nauci Python programski jezik za analizu, automaciju, itd. Mozes traziti i remote poslove za to kao freelance. Radis koliko hoces i kad hoces..
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#44 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by dječak sa šibicama »

Varioc nije jednostavan posao, ovako na prvu jeste ali kad se udje u to puno je peripetija. Recimo rad na visinama, neki varioci koje znam morali su raditi sa alpinistickom opremom, na zajhtjevnim mjestima. Istina, vecinom preko bare ovi sto su otisli, na mega gradjevinama sportskim dvoranama halama i slicno, ali tamo je to i odlicno placeno.
Jedan radi u SLO, vecinu posla provodi u onoj korpi na dizalici kamionskoj, obicno ga guraju ispod mosta ili varenje saobracajne signalizacije, kisa vjetar sunce ali dobro.

Ja sam ko student radio u renaultu novo mesto, montaza, farbaona i varenje sasija, montaza je gadna jer traka ide pa ide i ne smijes biti spor, farbaona je najlaksa ali nije dobra za disajne puteve, varenje najgore. Prljav posao, ako je dobro placen sto da ne, ali u autoindustriji bjezati od toga.
izvrsni direktor
Posts: 9385
Joined: 20/12/2018 16:11

#45 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by izvrsni direktor »

pinkman wrote: 09/07/2023 19:42
Ako vec radis u finansijskoj instituciji onda procitaj malo o data analyst, data science i sl. Nauci Python programski jezik za analizu, automaciju, itd. Mozes traziti i remote poslove za to kao freelance. Radis koliko hoces i kad hoces..
Koliko je tesko/lako/moguce nauciti ovo samostalno bez prikladne skole? Pyton prije svega?
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#46 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by pinkman »

izvrsni direktor wrote: 09/07/2023 20:00
pinkman wrote: 09/07/2023 19:42
Ako vec radis u finansijskoj instituciji onda procitaj malo o data analyst, data science i sl. Nauci Python programski jezik za analizu, automaciju, itd. Mozes traziti i remote poslove za to kao freelance. Radis koliko hoces i kad hoces..
Koliko je tesko/lako/moguce nauciti ovo samostalno bez prikladne skole? Pyton prije svega?
Najveci problem je vrijeme. Npr. ljudi koji imaju djecu ga dosta manje imaju, za razliku od nekoga ko to krene sa 16-17 godina.

Upornost je isto problem. Ja sam osoba koja je sama naucila programirati i danas radim samo sa strancima. Ali sam poceo uciti krajem osnovne skole jer su me "kompjuteri" zanimali. Bilo je situacija da zelim baciti monitor kroz prozor, ali vremenom se to poslozi. Bio sam uporan, ali nece svako biti. :)

Python nije komplikovan jezik, odlican je za pocetnike. Ali kazem, bas se treba potruditi i biti uporan. Nije lako, ali je moguce. Znam jos ljudi koji su uspjeli sami nauciti.
izvrsni direktor
Posts: 9385
Joined: 20/12/2018 16:11

#47 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by izvrsni direktor »

pinkman wrote: 09/07/2023 20:06
izvrsni direktor wrote: 09/07/2023 20:00
Koliko je tesko/lako/moguce nauciti ovo samostalno bez prikladne skole? Pyton prije svega?
Najveci problem je vrijeme. Npr. ljudi koji imaju djecu ga dosta manje imaju, za razliku od nekoga ko to krene sa 16-17 godina.

Upornost je isto problem. Ja sam osoba koja je sama naucila programirati i danas radim samo sa strancima. Ali sam poceo uciti krajem osnovne skole jer su me "kompjuteri" zanimali. Bilo je situacija da zelim baciti monitor kroz prozor, ali vremenom se to poslozi. Bio sam uporan, ali nece svako biti. :)

Python nije komplikovan jezik, odlican je za pocetnike. Ali kazem, bas se treba potruditi i biti uporan. Nije lako, ali je moguce. Znam jos ljudi koji su uspjeli sami nauciti.
Radis sad samo u pytonu ?
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#48 Re: Prekvalifikacija - promjena branše

Post by pinkman »

izvrsni direktor wrote: 09/07/2023 21:52
pinkman wrote: 09/07/2023 20:06

Najveci problem je vrijeme. Npr. ljudi koji imaju djecu ga dosta manje imaju, za razliku od nekoga ko to krene sa 16-17 godina.

Upornost je isto problem. Ja sam osoba koja je sama naucila programirati i danas radim samo sa strancima. Ali sam poceo uciti krajem osnovne skole jer su me "kompjuteri" zanimali. Bilo je situacija da zelim baciti monitor kroz prozor, ali vremenom se to poslozi. Bio sam uporan, ali nece svako biti. :)

Python nije komplikovan jezik, odlican je za pocetnike. Ali kazem, bas se treba potruditi i biti uporan. Nije lako, ali je moguce. Znam jos ljudi koji su uspjeli sami nauciti.
Radis sad samo u pytonu ?
Ne radim Python tj jesam malo, ali nista specijalno. Medjutim, kad bih se bavio analizom podataka, AI, ML i sl. onda bi svakako Python bio prva opcija.

Razmatram mogucnosti ulaska u AI svijet pa bih onda to radio. U sustini, vrlo je jednostavno prebacivati se iz jednog u drugi programski jezik nakon sto se savlada logika.
Post Reply