Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#51 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by JThomas »

ja mislim da je u zakonu fbih (mislim da je kuli u rs) sasvim izričito da to ne može.

kaže 23. stav 2. i poziva se na 57. što bi značilo da vrijedi samo za nalog, i samo za priznavanje odgovornosti uplatom po nalogu, a ne za sudsko rješenje:

U slučaju plaćanja novčane kazne u roku određenom na
temelju članka 57. ovoga zakona, kažnjenik se oslobađa
plaćanja 50% iznosa izrečene novčane kazne.

kaže 57:

Okrivljenik može prihvatiti odgovornost za prekršaj tako
što će platiti novčanu kaznu i sve druge obveze utvrđene
prekršajnim nalogom u određenom roku, ili obavijestiti ovlašteno
tijelo o prihvaćanju sankcije određene u prekršajnom nalogu, ako
je prekršajnim nalogom specificirano da je takva obavijest
prihvatljiva alternativa. Svaka osoba koja prihvati odgovornost
sukladno ovom članku ne može kasnije odbijati odgovornost, ili
se žaliti na visinu kazne ili vrstu bilo koje sankcije ili troškova.

kad sud donese rješenje, oni te duže koliko piše u rješenju. i da bi ti skinuli cijeli dug, cijeli moraš i uplatiti, vidio u praksi sto puta.
Last edited by JThomas on 11/12/2020 14:12, edited 1 time in total.
User avatar
_Reds_
Posts: 9324
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#52 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by _Reds_ »

ruud wrote: 11/12/2020 14:01
JThomas wrote: 11/12/2020 13:05 smatra. ne možeš iskoristiti i to i sudsko odlučivanje.
kuli1961 wrote: 27/10/2020 09:07 Moja supruga je imamal takvu situaciju- novcana kazna+ oduzimanje dozvole+kazneni bodovi. Prekrsaj nije bio sporan. Podnijela je zahtjev za sudsko odlucivanje, platila pola kazne. U prekrsajnom postupku je trazila samo da joj sud uslovi oduzimanje. Koliko se sjecam bodovi nisu osporavani.Usvojeno, izrecena zabrana stavljena pod uslov, doplacena druga polovina kazne+troskovi prekrsajnog postupka.
haj' se dogovorite, baš me interesuje :D

helem, @Rofix
haman ista lokacija, preticanje preko pune, pretekao ih zajedno s kamionom...
zaustavili me, kažu 100 KM, 2 boda, mjesec dana.
Izvinio se, priznao grešku, izrazio kajanje i nadu da se neće ponoviti...
"piši momku 20"
to ti je najbolji "sud" ako je ikako moguće
zar ima kazna od 20 KM.
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#53 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by ruud »

dobio uplatnicu popunjenu s 20 KM :mrgreen: kazna je 40 KM.
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#54 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by ruud »

JThomas wrote: 11/12/2020 14:09 ja mislim da je u zakonu fbih (mislim da je kuli u rs) sasvim izričito da to ne može.
opasan igrač je kuli, zadnji put viđen iz pravca Laktaša za Banja Luku :wink:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#55 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by JThomas »

a i on kaže da se moralo doplatiti polovinu kazne i da se sam prekršaj nije osporavao. mada bi ovaj tekst po meni ukazivao ako platiš po nalogu da se prihvata i oduzimanje, ako i ono stoji.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58427
Joined: 03/08/2010 19:04

#56 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

pol. službenici ne bi trebali ispunjavati iznos uplate na uplatnici,do osobe je hoce li platiti pola iznosa ili ne,i sama osoba treba ispuniti iznos koji će platiti
kuli1961
Posts: 2365
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#57 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kuli1961 »

ruud wrote: 11/12/2020 14:01
JThomas wrote: 11/12/2020 13:05 smatra. ne možeš iskoristiti i to i sudsko odlučivanje.
kuli1961 wrote: 27/10/2020 09:07 Moja supruga je imamal takvu situaciju- novcana kazna+ oduzimanje dozvole+kazneni bodovi. Prekrsaj nije bio sporan. Podnijela je zahtjev za sudsko odlucivanje, platila pola kazne. U prekrsajnom postupku je trazila samo da joj sud uslovi oduzimanje. Koliko se sjecam bodovi nisu osporavani.Usvojeno, izrecena zabrana stavljena pod uslov, doplacena druga polovina kazne+troskovi prekrsajnog postupka.
haj' se dogovorite, baš me interesuje :D

helem, @Rofix
haman ista lokacija, preticanje preko pune, pretekao ih zajedno s kamionom...
zaustavili me, kažu 100 KM, 2 boda, mjesec dana.
Izvinio se, priznao grešku, izrazio kajanje i nadu da se neće ponoviti...
"piši momku 20"
to ti je najbolji "sud" ako je ikako moguće
(bold) a sve cesce, nije moguce
nemam se sta dogovarati, sto sam napisao istinito je- postoji rjesenje drugostepenog suda u toj konkretnoj stvari.
treba razluciti prihvatanje odgovornosti od sankcije, a pogotovo sto i Zakon o prekrsajima ne brani da se trazi sudsko odlucivanje u pogledu izrecenih sankcija.
gandi187
Posts: 1
Joined: 21/01/2022 22:32

#58 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by gandi187 »

Potrebna mi je jedna informacija. Preksajni nalog je poslan na sud, lakše tjelesne povrede i narušavanje javnog reda i mira. Sta se može očekivati?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65571
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#59 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by _BataZiv_0809 »

Sudjenje
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#61 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by holowey »

gandi187 wrote: 27/01/2022 04:08 Potrebna mi je jedna informacija. Preksajni nalog je poslan na sud, lakše tjelesne povrede i narušavanje javnog reda i mira. Sta se može očekivati?
ako nikad ranije nisi imao problema sa zakonom, mozes proci sa uslovom... nezaposlen, nekaznjavan, redovno skolovanje, itd to ti sve ide u prilog za uslov...a onda pamet u glavu i ne pravi vise belaja...
splinter
Posts: 7345
Joined: 08/10/2011 12:28

#62 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by splinter »

gandi187 wrote: 27/01/2022 04:08 Potrebna mi je jedna informacija. Preksajni nalog je poslan na sud, lakše tjelesne povrede i narušavanje javnog reda i mira. Sta se može očekivati?
Ne ide mi ovo nikako uz nick (Gandi) :-D
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#63 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by Truba »

Dualizam modernoga covjeka :mrgreen:
Liberalna desnica, sda pjeva pjesmu bela cao, gandi tuce nemocne
probook
Posts: 4583
Joined: 13/10/2013 22:38

#64 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by probook »

Da ne otvaram novu temu evo zanimljiv slucaj poznanika. Bio u izolaciji, a dosla mu kazna za parking (u vrijeme izolacije) u gradu koji je 150 kilometara udaljen od njega 😂
U policiji kazu ne pise model auta na nalogu, samo tablice. I mozes se jebati bukvalno. Znaci oni mogu pisati sta god hoce na nalozima, haj ti dokazi da nisi bio sa autom? Nemaju fotografiju, nemaju model auta nemaju nista i oni su u pravu uvijek.

Ode covjek platiti kaznu, pola iznosa dok je u roku.

Eto da znate sta vam se moze desiti.
User avatar
_Reds_
Posts: 9324
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#65 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by _Reds_ »

probook wrote: 07/02/2022 08:55 Da ne otvaram novu temu evo zanimljiv slucaj poznanika. Bio u izolaciji, a dosla mu kazna za parking (u vrijeme izolacije) u gradu koji je 150 kilometara udaljen od njega 😂
U policiji kazu ne pise model auta na nalogu, samo tablice. I mozes se jebati bukvalno. Znaci oni mogu pisati sta god hoce na nalozima, haj ti dokazi da nisi bio sa autom? Nemaju fotografiju, nemaju model auta nemaju nista i oni su u pravu uvijek.

Ode covjek platiti kaznu, pola iznosa dok je u roku.

Eto da znate sta vam se moze desiti.
Nije baš tako. Svaki policajac slika tvoje auto (upravo zbog ovoga), znam iz iskustva. Dakle moga je ići na sud i tražiti da dokazu da je bio tu parkiran.
Uslika ti auto gdje se vidi tablice, auto i kazna da je ostavljena.
probook
Posts: 4583
Joined: 13/10/2013 22:38

#66 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by probook »

Dok on dodje u Sarajevo na sud duplo vise ce ga kostati od kazne. Jbg platio i gotovo kad zivimo u sprčenoj državi
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58427
Joined: 03/08/2010 19:04

#67 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

ne mora doći u sarajevo i predati na sud zahtjev za sudsko odlučivanje,može se i poštom
Bobi
Forum administrator
Posts: 31987
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#68 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by Bobi »

Ma to je neki zajeb u slovima ili brojevima, necitko napisan broj ... jedna cifra može biti auto iz drugog grada :D.U Zenici vala svako auto uslika kad napise kaznu, valjda je to pravila.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58427
Joined: 03/08/2010 19:04

#69 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

Bobi wrote: 07/02/2022 15:47 Ma to je neki zajeb u slovima ili brojevima, necitko napisan broj ... jedna cifra može biti auto iz drugog grada :D.U Zenici vala svako auto uslika kad napise kaznu, valjda je to pravila.
pa ja,mora uslikati čitavo vozilo,da se vidi markq vozilq,i tablice
probook
Posts: 4583
Joined: 13/10/2013 22:38

#70 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by probook »

kakavdanakneiskustvu wrote: 07/02/2022 16:12
Bobi wrote: 07/02/2022 15:47 Ma to je neki zajeb u slovima ili brojevima, necitko napisan broj ... jedna cifra može biti auto iz drugog grada :D.U Zenici vala svako auto uslika kad napise kaznu, valjda je to pravila.
pa ja,mora uslikati čitavo vozilo,da se vidi markq vozilq,i tablice
Rekli mu nema slike, nema modela auta u prekrsajnom nalogu i samo tablice. Sad je tu problem sto nece niko da se zajebava sa sudovima i dokazima za 20 maraka jbg.

Da je moje auto ja bi se vala gonjao 😂
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58427
Joined: 03/08/2010 19:04

#71 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

u nalogu mora biti naveden broj tablica i model auta,slika u nalogu ne
probook
Posts: 4583
Joined: 13/10/2013 22:38

#72 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by probook »

kakavdanakneiskustvu wrote: 07/02/2022 18:48 u nalogu mora biti naveden broj tablica i model auta,slika u nalogu ne
Onda su ga slagali ili stvarno hajvani nisu napisali model
mishic
Posts: 6064
Joined: 28/04/2011 16:29

#73 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by mishic »

"Avaz"otkriva: Sarajlija rekorder po broju neplaćenih kazni, dužan nevjerovatnih 280.000 KM, a nema ni vozačku dozvolu!
Osim toga, u zadnjih mjesec dana, policija je ovu osobu tri puta kontrolisala, ali je sudija iz prekršajnog odjela Općinskog suda u Sarajevu odbio dati usmenu saglasnost za oduzimanjem automobila.

EVO GDJE MI ŽIVIMO I KAKVA JE PRAVNA DRŽAVA !
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#74 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by halo_ba »

mishic wrote: 17/02/2022 09:37 "Avaz"otkriva: Sarajlija rekorder po broju neplaćenih kazni, dužan nevjerovatnih 280.000 KM, a nema ni vozačku dozvolu!
Osim toga, u zadnjih mjesec dana, policija je ovu osobu tri puta kontrolisala, ali je sudija iz prekršajnog odjela Općinskog suda u Sarajevu odbio dati usmenu saglasnost za oduzimanjem automobila.

EVO GDJE MI ŽIVIMO I KAKVA JE PRAVNA DRŽAVA !
To je bas ono "drugi se j+++, a ti se Muzafere kupaj".
Tip opasan za okolinu i dalje vozi, sud mu ne moze nista, a nekom pravom-zdravom ce oduzeti vozacku zato sto je previdio ogranicenje i vozio 20 km/h prebrzo.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#75 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by Capljina74 »

_Reds_ wrote: 07/02/2022 08:59
probook wrote: 07/02/2022 08:55 Da ne otvaram novu temu evo zanimljiv slucaj poznanika. Bio u izolaciji, a dosla mu kazna za parking (u vrijeme izolacije) u gradu koji je 150 kilometara udaljen od njega 😂
U policiji kazu ne pise model auta na nalogu, samo tablice. I mozes se jebati bukvalno. Znaci oni mogu pisati sta god hoce na nalozima, haj ti dokazi da nisi bio sa autom? Nemaju fotografiju, nemaju model auta nemaju nista i oni su u pravu uvijek.

Ode covjek platiti kaznu, pola iznosa dok je u roku.

Eto da znate sta vam se moze desiti.
Nije baš tako. Svaki policajac slika tvoje auto (upravo zbog ovoga), znam iz iskustva. Dakle moga je ići na sud i tražiti da dokazu da je bio tu parkiran.
Uslika ti auto gdje se vidi tablice, auto i kazna da je ostavljena.
Mora fizički dokaz tj. slika.

Bez slike se obara na sudu...

Meni na ponovljen poziv inspektor nije izašao pred sud i istog trena prekida se slučaj i oslobadjajuca presuda.
Post Reply