Preko granice- moze ili ne

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
preludezalude
Posts: 5633
Joined: 07/03/2012 00:09

#1 Preko granice- moze ili ne

Post by preludezalude »

Auto koje vozim posjeduje jos saobracajnu na starog vlasnika i zeleni karton koji glasi na starog vlasnika, ali imam kupoprodajni ugovor. Nisam preveo auto jos, cekam kad dodje registracija pa tada sve u jednom dahu.
Pitanje glasi: Da li sad sa takvim autom mogu preci granicu u Srbiju?
User avatar
Antifriz+
Posts: 215
Joined: 23/08/2012 14:52

#2 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by Antifriz+ »

preludezalude wrote:Auto koje vozim posjeduje jos saobracajnu na starog vlasnika i zeleni karton koji glasi na starog vlasnika, ali imam kupoprodajni ugovor. Nisam preveo auto jos, cekam kad dodje registracija pa tada sve u jednom dahu.
Pitanje glasi: Da li sad sa takvim autom mogu preci granicu u Srbiju?
Samo sa kupoprodajnim ugovorom ne.... ali odes do BIHAMK-a, naravno sa vlasnikom, odradite "međunarodnu punomoć" i onda moze
technoGeek
Posts: 334
Joined: 21/02/2012 19:27

#3 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by technoGeek »

Zasto ne bi mogao ? Auto registrovano, bez obzira sto je drugi vlasnik i zeleni karton na njegovo ime. Sutra mozes prelaziti granicu i s autom na ime od prijatelja, tetke te nekog koga uopste ne znas bez problema. Bar ne zezaju na granicama Srbije i Hrvatske, nema veze na kome je auto.
preludezalude
Posts: 5633
Joined: 07/03/2012 00:09

#4 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by preludezalude »

Nesto mi to zvuci kao da bi auto i mogao ukrasti i predjem granicu bez problema.
technoGeek
Posts: 334
Joined: 21/02/2012 19:27

#5 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by technoGeek »

Tehnicki i mozes, ako je je saobracajna ostala u autu :D , prelazio sam granice s tudjim autima i niko nije pitao cije je auto, a prelazili su i mnogi drugi. I ja bih licno izvadio punomoc da idem gdje dalje, ali sto se tice komsijskih granica, nema problema.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#6 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by poznanik »

technoGeek wrote:Zasto ne bi mogao ? Auto registrovano, bez obzira sto je drugi vlasnik i zeleni karton na njegovo ime. Sutra mozes prelaziti granicu i s autom na ime od prijatelja, tetke te nekog koga uopste ne znas bez problema. Bar ne zezaju na granicama Srbije i Hrvatske, nema veze na kome je auto.

Vlasništvo nad motornim vozilom dokazuje se upisom vlasnika u saobraćajna dokumenta kod nadležnog državnog organa, najčešće kod policije. Takav je propis kod svih evropskih država. Kupoprodajni ugovor nije adekvatan dokaz o vlasništvu m/v, u konkretnom slučaju prelaska državne granice ne vrijedi...

BIHAMK često oglašava izdavanje i ovjeru punomoći u upravljanju m/v u domaćem i međunarodnom saobraćaju, ali BIHAMK nema legalitet za takvo pravo. Punomoć ovjerava notar ili sud ili općinska služba matičara.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#7 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by respo »

samo pici ja sam ove godine presao s autom koje je glasilo na drugu osobu od koje sam kupio
ponio kupoprodajni ugovor za svaki slucaj al niko mi nije trazio nista osim saobracajne vozacke i licne i sve treba da je vazece a na cije ime je saobracajna izgleda ne zanima ih
preludezalude
Posts: 5633
Joined: 07/03/2012 00:09

#8 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by preludezalude »

I sta predlazes da uradim jer bih trebao putovati u Srbiju? Sa ovakvim papirima kakve imam, mozda prodjem, a mozda me i vrate sa granice.
blue033
Posts: 531
Joined: 10/01/2005 15:47
Location: Sarajevo

#9 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by blue033 »

Na balkanu sve može dok neko ne nastrada, i ja sam prelazio granicu na običnu punomoć iz opštine više puta. A onda mi je jednom prilikom izlaska iz CG policajac rekao da to ne vrijedi i pitao me kako sam ušao, kad sam mu rekao da mi nisu ništa tražili, onda mi je rekao da se vratim i izađem na prijelaz gdje sam ušao, a to je kruženje kroz čitavu CG. peglao me na granici sve dok mi nije olakšao novčanik.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#10 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by respo »

ja sam isao u zagreb na sl brod za srbiju ne znam
al sto kaze ovaj iznad sve je to kocka ja prosao mozda iza mene auto nije sve zavisi od granicara vjerovatno kako su raspolozeni
emko1234
Posts: 4582
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#11 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by emko1234 »

preludezalude wrote:Auto koje vozim posjeduje jos saobracajnu na starog vlasnika i zeleni karton koji glasi na starog vlasnika, ali imam kupoprodajni ugovor. Nisam preveo auto jos, cekam kad dodje registracija pa tada sve u jednom dahu.
Pitanje glasi: Da li sad sa takvim autom mogu preci granicu u Srbiju?
izvadi ti punomoc. kosta te 25 maraka a vrijedi godinu ja mislim. jebo zajebanciju. vise ces goriva i zivaca potrosit ako te vrate nazad.
i ja sam prelazio granicu bez tih papira, al pitanje je na koga ces naletit.
ne vrijedi zajebancije.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#12 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by goran16v »

preludezalude wrote:I sta predlazes da uradim jer bih trebao putovati u Srbiju? Sa ovakvim papirima kakve imam, mozda prodjem, a mozda me i vrate sa granice.
Uradi sve sto mozes tj. ako je bivski vlasnik tu izvadite medjunarodnu punomoc u Bimakui jos poneses kupoprodajni ugovor.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#13 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by respo »

ma ta punomoc iz bihamka ne pije vode jer te i za to moze granicar vratiti jer nemas "validan" dokument a bihamk nema ovlasti da izdaje takve vrste "isprava"
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#14 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by goran16v »

respo wrote:ma ta punomoc iz bihamka ne pije vode jer te i za to moze granicar vratiti jer nemas "validan" dokument a bihamk nema ovlasti da izdaje takve vrste "isprava"
A kako onda izdaje medjunarodne VD?
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#15 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by johntra »

vrijedi BIHAMK punomoć svuda, isto kao i VD, koju sam koristio često vani, dok mi je prava vozačka bila oduzeta... :D
User avatar
esoes
Posts: 54
Joined: 05/11/2010 13:26

#16 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by esoes »

preludezalude wrote:I sta predlazes da uradim jer bih trebao putovati u Srbiju? Sa ovakvim papirima kakve imam, mozda prodjem, a mozda me i vrate sa granice.
brate, putuj slobodno, gdje i koliko te volja

ja sam nebrojeno puta prelazio sve evropske i "lokalne" granice, kako sa autima registrovanim na moje ime tako i na auta registrovanim na raznorazna imena, sto od rodbine, sto od prijatelja.

zaustavljan sam, takodjer, nebrojeno puta, sto zbog brze voznje, sto zbog redovne kontrole, sto zbog "bosanskih tabli" na bijesnom autu u evropskoj uniji.
pored pasosa/licne, vozacke, saobracajne i zelenog kartona nikad niko mi nije nista trazio od drugih dokumenata,

taman i da si ga ukrao, ukoliko imas vazecu saobracajnu i zeleni karton, vozi

ta dva dokumenta su dokaz da ti je vlasnik dobrovoljno dao vozilo na koristenje, i to je njegovo pravo,
da je vozilo ukradeno, bilo bi u registru ukradenih vozila i samim time bi na granici bili u mogucnosti da provjere da li je ukradeno

samo jednom u sarajevu, nakon sto je torlakovic odletio u zrak, tu noc oko 2 poslije ponoci su me zaustavili i samo tada trazili punomoc na auto, ali sam ih glat odbio uz obrazlozenje da nije moj posao da ja provjeravam da li je ukradeno auto ili nije,
teret provjeravanja i dokazivanja je na policiji
carobnjak1
Posts: 154
Joined: 28/08/2012 13:54

#17 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by carobnjak1 »

pa jeftinije ti je da prevedes auto na sebe nego ta punomoc koja kosta oko 30 km,preveod te nece izaci 15 km!!!!ja kad prodajem auto prevod vozila je obavezan,sta ja znam ko meni sta moze natovariti na ledja:))) moj savjet ti je da sto prije to prevedes
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#18 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by milojicabrzi »

Ma mora postojati opcija da mozes preci granicu ako auto nije na tvoje ime...Kako bi se inace dovezla do BiH auta koja se kupe u Njemackoj, pa se ne prevode odmah...

Najbolje se raspitati u Bihamku, ljudi su kompetentni i znaju tu tematiku, a i sama cinjenica da imas kupoprodajni ugovor i Bihamkov dokument, dovoljno govori da auto nisi ukrao...

Slazem se sa tim da situacija ovisi na koga naletis na granici...moze ti samo mahnuti rukom da prodjes, a moze traziti citav niz dokumenata i nalaz krvne slike :)
User avatar
esoes
Posts: 54
Joined: 05/11/2010 13:26

#19 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by esoes »

milojicabrzi wrote:Ma mora postojati opcija da mozes preci granicu ako auto nije na tvoje ime...Kako bi se inace dovezla do BiH auta koja se kupe u Njemackoj, pa se ne prevode odmah...

Najbolje se raspitati u Bihamku, ljudi su kompetentni i znaju tu tematiku, a i sama cinjenica da imas kupoprodajni ugovor i Bihamkov dokument, dovoljno govori da auto nisi ukrao...

Slazem se sa tim da situacija ovisi na koga naletis na granici...moze ti samo mahnuti rukom da prodjes, a moze traziti citav niz dokumenata i nalaz krvne slike :)
ovdje se radi o tome da se covjek ne uvaljuje u totalno nepotrebne troskove tipa "medjunarodna" VD ili SD
u BIHAMK-u ce mu 100% reci da nece moci preci granicu ako nema oboje, medjunarodnu vozacku i saobracajnu.
jer je njima to u interesu,

a lokalne granice svakodnevno prelazi stotine vozila kojima upravljaju osobe koje nisu i nuzno vlasnici istih

"nalijetanje na granici"
o tome bih mogao danima pricati, ali nikad niko mi nije trazio punomoc na auto ili da sam zbog toga bio u problemima
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#20 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by respo »

goran16v wrote:
respo wrote:ma ta punomoc iz bihamka ne pije vode jer te i za to moze granicar vratiti jer nemas "validan" dokument a bihamk nema ovlasti da izdaje takve vrste "isprava"
A kako onda izdaje medjunarodne VD?
svaka punomoc se izdaje u opstini koliko znam a medjunarodna VD nije punomoc
tako da su to dvije razlicite stvari
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#21 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by sparky »

ne razumijem zasto svi cekaju da istekne registracija pa da prevedu auto.
obavis to i miran.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#22 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by respo »

valjda kontaju raja ostalo jos toliko mjeseci do registracije pa da iskoristi
za mene je to samo odgadjanje tog istog troska
bomba
Posts: 240
Joined: 13/02/2008 18:15

#23 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by bomba »

respo wrote:valjda kontaju raja ostalo jos toliko mjeseci do registracije pa da iskoristi
za mene je to samo odgadjanje tog istog troska
Zavisi kakva je situacija.... Ja zivim u FBiH a nedavno sam kupio auto koje je tek registrovano u RS-u... Htio sam da ga odmah prevedem na sebe ali mi kasnije saopstise da registracija iz RS-a ne vazi u FBiH i ako bi isao na prevod, morao bi ispocetka raditi registraciju i ponovo placati sve tek placene troskove registracije.
Rjesenje ? Do isteka registracije vozim na medjunarodnu punomoc a imam i kupoprodajni ugovor. Kad registracija istekne, odjavit cu ga iz RS-a i prijavit/registrovati u FBiH...
Last edited by bomba on 09/10/2012 13:02, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#24 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by insomnia78 »

goran16v wrote:
respo wrote:ma ta punomoc iz bihamka ne pije vode jer te i za to moze granicar vratiti jer nemas "validan" dokument a bihamk nema ovlasti da izdaje takve vrste "isprava"
A kako onda izdaje medjunarodne VD?
Pa i ona je beskorisna, samo uzimaju kes na foru.
Standardna vozacka vazi svugdje

s' moje sokocalo
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#25 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by goran16v »

respo wrote: svaka punomoc se izdaje u opstini koliko znam a medjunarodna VD nije punomoc
tako da su to dvije razlicite stvari
Koliko ja znam ponomoc moze sastaviti ko hoce, to je vise literarni sastav,a opstine i notari ovjeravaju vjerodostojnost potpisa davaoca pomomoci.
MVD je dokument isto kao i Medjunarodna pumomoc koju na licu mjesta potpisuje davalac.
Post Reply