Pregrijava se laptop

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

TenDollars

Pregrijava se laptop

Post by TenDollars » 30/09/2011 20:26

Ovako, imam laptop Toshiba L675D i imam osjecaj da se previse zagrije na jednom dijelu, gornji lijevi ugao, ima mali ventilator al po meni s eprevise zagrije, jel to OK?
Kako da provjerim ono na racunaru koliko je zagrijan ili sta vec?
I da, platio sam ga masno al sam razocaran, osnovne stvari im ne valjaju, baterija na jendoj strani se lako otkaci pa nije stabilna, od zadnje strane monitora je plastika tako losa da kad prst naslonim udubi se, i ponekad mi zastopa kad ga upalim zato ga uvijek ostavljam na sleep i ne gasim da se ne bi kasnije djaba nerviro.
Baterija je brzo oslabila, na normal power ne moze idrzati vise od jedan ipo sat.
et, hebo toshibu, ljudi mi je nahvalili i ja se zaletio, bolje da sam uzeo nesto normalnije za manje love, sa dmi zao para.

TenDollars

Re: Pregrijava se laptop

Post by TenDollars » 30/09/2011 20:28

kad ukucam na search .temp i .tmp hocu li sve sto mi kompjuter pronadje izbrisati, jer mi nadje i neka windows go*na i tako. Il trebam ukucati na search *.temp???

Decerto
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.

Post by Decerto » 30/09/2011 21:07

trebas ukucat %temp%

TenDollars

Post by TenDollars » 30/09/2011 21:12

Decerto wrote:trebas ukucat %temp%

Moze li mi neko ovo potvrditi, jer mi pronadje 5.60 GB i ne bi se usudio to izbrisati

Decerto
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.

Post by Decerto » 30/09/2011 21:15

TenDollars wrote:
Decerto wrote:trebas ukucat %temp%

Moze li mi neko ovo potvrditi, jer mi pronadje 5.60 GB i ne bi se usudio to izbrisati

skini ccleaner...pokreni,nadji opciju dole "clean old prefetch data" sa ostalim i to je to.

SHTEVELEC

Post by SHTEVELEC » 30/09/2011 21:19

Vjerovatno se zacepio ventilator, odnesi u neki servis (nemoj u bilo koji, u neki gdje znaju rastaviti laptop a da ne pogube pola sarafa i polome plastike) da ga otvore, ociste i ako treba zamjene pastu na procesoru, ne bi trebalo biti skupo

FreeSol

Post by FreeSol » 30/09/2011 21:26

TenDollars wrote:Ovako, imam laptop Toshiba L675D i imam osjecaj da se previse zagrije na jednom dijelu, gornji lijevi ugao, ima mali ventilator al po meni s eprevise zagrije, jel to OK?
I da, platio sam ga masno al sam razocaran, osnovne stvari im ne valjaju, baterija na jendoj strani se lako otkaci pa nije stabilna, od zadnje strane monitora je plastika tako losa da kad prst naslonim udubi se, i ponekad mi zastopa kad ga upalim zato ga uvijek ostavljam na sleep i ne gasim da se ne bi kasnije djaba nerviro.
Baterija je brzo oslabila, na normal power ne moze idrzati vise od jedan ipo sat.
et, hebo toshibu, ljudi mi je nahvalili i ja se zaletio, bolje da sam uzeo nesto normalnije za manje love, sa dmi zao para.

I kod mene je Toshiba, drugi model, i mogu reci da sam i vise nego prezadovoljan. To sto ti se grije previse je zato sto ti pokrece previse procesa pa automatski pali ventilator. Probaj propuhati s onim kompresovanim zrakom taj prostor gdje je ventilator mozda ima i prasine (ako ne znas rastaviti laptop). Ne znam stvarno kako ti se baterija otkaci, imas ispod onu k'o neku plastiku da pomjeris i da fiksiras bateriju. Ako ne moze, onda si ti to nesto slomio pa se samo otvara. :-)

Kod mene baterija u prosjeku traje 2.5-3h, sto je fkt predobro i dovoljno za koristenje bez punjaca. Pogledaj da smanjis postavke trosenje baterije kad ne koristis punjac (Fn+F6). :)

Ukucaj u RUN msconfig, klikni na startup, pa nam postavi sliku ovdje da vidimo sto ti toliko koci kad ga palis :-)

dragan.s

Post by dragan.s » 30/09/2011 22:07

Imaš ovdje uputstvo za rastavljanje: http://www.irisvista.com/tech/laptops/T ... ptop-1.htm
ali dosta je teže nego što na slikama izgleda. Naročito ako nisi prije radio rastavljanje. Ništa na silu.

A inače ja imam pozitivno iskustvo sa Toshibom. Kupio sam polovan negdje 2006-te i prodao ga prošle godine. Bio je Satellite M serija. Kad sam ga prodao baterija je još mogla sat i po.

TenDollars

Post by TenDollars » 30/09/2011 22:52

ma nisam bas zagrijan da ga rastavljam, nije doslo do te mjere, a zivim u Californiji tako da nije bas jefitno da odem u servise, ne gine mi minimalno 200$.

TenDollars

Post by TenDollars » 30/09/2011 22:53

FreeSol wrote:
TenDollars wrote:Ovako, imam laptop Toshiba L675D i imam osjecaj da se previse zagrije na jednom dijelu, gornji lijevi ugao, ima mali ventilator al po meni s eprevise zagrije, jel to OK?

I kod mene je Toshiba, drugi model, i mogu reci da sam i vise nego prezadovoljan. To sto ti se grije previse je zato sto ti pokrece previse procesa pa automatski pali ventilator. Probaj propuhati s onim kompresovanim zrakom taj prostor gdje je ventilator mozda ima i prasine (ako ne znas rastaviti laptop). Ne znam stvarno kako ti se baterija otkaci, imas ispod onu k'o neku plastiku da pomjeris i da fiksiras bateriju. Ako ne moze, onda si ti to nesto slomio pa se samo otvara. :-)

Kod mene baterija u prosjeku traje 2.5-3h, sto je fkt predobro i dovoljno za koristenje bez punjaca. Pogledaj da smanjis postavke trosenje baterije kad ne koristis punjac (Fn+F6). :)

Ukucaj u RUN msconfig, klikni na startup, pa nam postavi sliku ovdje da vidimo sto ti toliko koci kad ga palis :-)

jbg pokrenem samo chrome, ako je to previse onda fkt nezz.
Evo sad ga gasim i palim pa stavljam sliku da vidis to sto si trazio.

voodoo child

Post by voodoo child » 30/09/2011 23:03

imam isti taj laptop i uopste nemam problema sa njim..sve to sto si ti naveo ama bas sve mi je ok..prezadovoljan...vjerovatno si ti to nesta zabrljo barem po pitanju ispadanja baterije...a to za pregrijavanje..vjerovatno zacepljen ventilator..jednostavno probaj kako produvat ga i vjerujem da ce biti ok.pozz

TenDollars

Post by TenDollars » 30/09/2011 23:04

http://imageshack.us/f/195/prvag.jpg/
[url]http://imageshack.us/f/560/drugakf.jpg/
[/url]
Evo slike, moro sam 3 puta isjecati da se sve vidi jer ne moze ovaj prozor da se prosiri.
a to je prva slika sto mi izbaci odmah, sta da radim sa tim ?
Last edited by TenDollars on 30/09/2011 23:11, edited 1 time in total.

FreeSol

Post by FreeSol » 30/09/2011 23:06

voodoo child wrote:imam isti taj laptop i uopste nemam problema sa njim..sve to sto si ti naveo ama bas sve mi je ok..prezadovoljan...vjerovatno si ti to nesta zabrljo barem po pitanju ispadanja baterije...a to za pregrijavanje..vjerovatno zacepljen ventilator..jednostavno probaj kako produvat ga i vjerujem da ce biti ok.pozz

Ma ne mora biti zacepljen, vjerovatno ga je opteretio procesima pa zato stalno radi ventilator.

@ten dollars, pokusaj otvoriti preko mozille, pa prati procese na sta ti trosi najvise.

vox-populi

Post by vox-populi » 30/09/2011 23:11

koliko dugo koristis laptop? kako si ga koristio? odnosno, da li je uvijek bio na ravnoj podlozi, da li si ga drzao na krilu, krevetu i sl?

Vjerovatno se zacepio pasivni cooler i tesko da ces to moci rijesiti kompresovanim zrakom, posebno ako je u poodmakloj fazi. Ja sam nedavno cistio svoj Dell Studio, uposte nije lako ali sa dosta strpljenja se moze. Kada sam dosao do cooler.a, izvukao sam punu saku kompresovane prasine, uzas.

Sto se baterije tice, uvijek ima dugme sa kojim se baterija fiksira, moguce da ti je to nekako puklo...

Evo ti kako mozes provjeriti temperaturu:

http://www.addictivetips.com/windows-tips/windows-7-system-temperature-monitor/

TenDollars

Post by TenDollars » 30/09/2011 23:17

stoji na ravnoj podlozi cesto, i cista je podloga naravno.
po nekad ga usmem na krilo ili krevet, vrlo vrlo rijetko na tepison koji je pun prasine.
Sto se tice baterije, ne radi federcic ili kako se to vec zove, na jednoj strani, tako da nista ne gura zakacku prema bateriji i lako ode na drugu stranu i tako baterije ostane ne fiksirana na jednoj strani, ne znam mogul kako to popraviti? nadam se da ste me razumjeli.
Ovaj sto ima isti laptop, jel kontas o cemu pricam? vidi ti na svojoj bateriji te zakacke, sigurno su obje iste, tj obje imaju federe?
kako ti je kad pritisnes na stranu pored ekrana, nije fiksirano 100% plastika, ima lufta jel tako?

FreeSol

Post by FreeSol » 30/09/2011 23:43

TenDollars wrote:http://imageshack.us/f/195/prvag.jpg/
[/url]
Evo slike, moro sam 3 puta isjecati da se sve vidi jer ne moze ovaj prozor da se prosiri.

Hajde ovo sve pogasi, sve ove kvakice skloni, spasi to, resetuj laptop. Kad se upali, stavi kvakicu da ti ne prikazuje jedan prozorcic koji ce ti se pojaviti, pa ga onda opet resetuj i vidi kako ce se upaliti.

vox-populi

Post by vox-populi » 30/09/2011 23:52

TenDollars wrote:http://imageshack.us/f/51/sasasal.jpg/
jel ovo OK?

To je skroz ok temperatura.

TenDollars

Post by TenDollars » 01/10/2011 00:00

FreeSol wrote:
[/url]

Hajde ovo sve pogasi, sve ove kvakice skloni, spasi to, resetuj laptop. Kad se upali, stavi kvakicu da ti ne prikazuje jedan prozorcic koji ce ti se pojaviti, pa ga onda opet resetuj i vidi kako ce se upaliti.

jarane jel hoces d ame srce strefi? isao disable all i ugasio racunar al nece d ami se upali, nesto crno se pojavi i pisu neki q.
Tek od treci put upalio racunar, idem ja ovo sve ukljuciti ponovo, bjez ba.

FreeSol

Post by FreeSol » 01/10/2011 00:13

TenDollars wrote:
FreeSol wrote:
[/url]

jarane jel hoces d ame srce strefi? isao disable all i ugasio racunar al nece d ami se upali, nesto crno se pojavi i pisu neki q.
Tek od treci put upalio racunar, idem ja ovo sve ukljuciti ponovo, bjez ba.

E onda se ne zali sto ti se pali sporo i sto ti radi stalno cooler, preopterecen ti je laptop precesima. Slikaj na task manageru procese, pa postavi ovdje bgt :)

TenDollars

Post by TenDollars » 01/10/2011 00:14

evo sta mi je cleaner nasao, smijem li sve ovo brisati? kakvi su mi ovo ovoliki Temporary files?
http://imageshack.us/f/703/sasaassa.jpg/

Imacu ja jos pitanja, imam jedan stariji laptop koji je zapusten i jako sporo radi, stopa, pa ce mi trebati preporuke kako da ga ocistim.

FreeSol

Post by FreeSol » 01/10/2011 00:15

TenDollars wrote:evo sta mi je cleaner nasao, smijem li sve ovo brisati? kakvi su mi ovo ovoliki Temporary files?

Imacu ja jos pitanja, imam jedan stariji laptop koji je zapusten i jako sporo radi, stopa, pa ce mi trebati preporuke kako da ga ocistim.

Znas li ti formatirati sistem? :-)

TenDollars

Post by TenDollars » 01/10/2011 00:17

Hajde ovo sve pogasi, sve ove kvakice skloni, spasi to, resetuj laptop. Kad se upali, stavi kvakicu da ti ne prikazuje jedan prozorcic koji ce ti se pojaviti, pa ga onda opet resetuj i vidi kako ce se upaliti.[/quote]
Tek od treci put upalio racunar, idem ja ovo sve ukljuciti ponovo, bjez ba.[/quote]

E onda se ne zali sto ti se pali sporo i sto ti radi stalno cooler, preopterecen ti je laptop precesima. Slikaj na task manageru procese, pa postavi ovdje bgt :)[/quote]
pa ne mgu sve iskljuciti od onoga, kazem ti pojavilo mi se nesto crno i nece da upali, mozda imaju neke bitne stvari? Reci sta je nebitno pa cu iskljuciti. evo ti Task manager
http://imageshack.us/f/827/tmmm.png/

TenDollars

Post by TenDollars » 01/10/2011 00:19

FreeSol wrote:
TenDollars wrote:evo sta mi je cleaner nasao, smijem li sve ovo brisati? kakvi su mi ovo ovoliki Temporary files?

Znas li ti formatirati sistem? :-)

nisam cuo za taj izraz formatirati sistem? :S
al zvuci mi dobro, jer mi ionako nista na tom laptopu ne treba posebno, samo net da se koristi i neke osnovne stvari.ako si mislio na ovaj drugi laptop koji je u stanju invalidnosti :D
ja bi kod njeg prvo izbriso program koje ne trebam, u add or remove programs, onda instaliro antivirus i iukljucio da ocisti sta ne valja, i defragment opalio, to su stvari koje ja znam uraditi :D
ccc

anna_maria

Post by anna_maria » 01/10/2011 06:37

TenDollars wrote:ma nisam bas zagrijan da ga rastavljam, nije doslo do te mjere, a zivim u Californiji tako da nije bas jefitno da odem u servise, ne gine mi minimalno 200$.

Slusaj Ten..
Ne brukaj se da lap ne znas otvorit i ocistit, zensko sam pa to redovito radim.
Nije komplicirano ni najmanje.
Pocisti sve gluposti koje imas unutra i nikad lap ne drzi u krilu.
Ponekad je pozeljno i da ga ugasis, da se malo sam ohladi i odmori.
Ja imam vec par godina star acer-ov, sama ga odrzavam kako treba.
U servis ga nikad nisam nosila, niti cu.
Zato kako ti rekoh, ne brukaj se :skoljka:
Sretno :bih:

Post Reply