Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#26 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by JThomas »

naravno da spada. ko imenuje upravljačke i nadzorne strukture grasa, vodovoda, kliničkog centra, domova zdravlja?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#27 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by jeza u ledja »

JThomas wrote:naravno da spada. ko imenuje upravljačke i nadzorne strukture grasa, vodovoda, kliničkog centra, domova zdravlja?
Ne imenuju se po dogovoru nacionalnih stranaka.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#28 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by jeza u ledja »

Muhamed Đakmić wrote:Pa što ode iz Bosne ježu ako se može nešto, miša mu jebem :D
Ne razumijem kakve veze ima tvoje pitanje s onim sto sam ja napisao.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#29 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by Muhamed Đakmić »

Ima itekako veze.

Da je ovo normalna država i sistem, ti apsolutno ne bi imao potrebu da odeš.

Ne samo ti, nego hiljade ljudi koji odlaze.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#30 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by JThomas »

nego ih imenuje moja pokojna baba. mojne bajki za odrasle, još sa sigurne distance.

imenuje ih jedna nacionalna stranka sa satelitima. a da bi to bilo i ostalo tako, rejoni su nacrtani u dogovoru sa drugim nacionalnim strankama.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#31 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by jeza u ledja »

Muhamed Đakmić wrote:Ima itekako veze.

Da je ovo normalna država i sistem, ti apsolutno ne bi imao potrebu da odeš.

Ne samo ti, nego hiljade ljudi koji odlaze.
Pa nisam ni rekao da je normalna drzava i sistem. Masis poentu. To jedno.

A drugo, i iz "normalnih" drzava ljudi cesto idu u neke druge, tako da ne mora to biti razlog.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#32 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by jeza u ledja »

JThomas wrote:nego ih imenuje moja pokojna baba. mojne bajki za odrasle, još sa sigurne distance.

imenuje ih jedna nacionalna stranka sa satelitima. a da bi to bilo i ostalo tako, rejoni su nacrtani u dogovoru sa drugim nacionalnim strankama.
Znaci ipak se radi o jednoj nacionalnoj stranci, a ne o dogovoru nacionalnih stranaka o tome kako ce se popraviti vodovodna mreza.

Glupa prica o "sigurnoj distanci". Ti si na "nesigurnoj"?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#33 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by JThomas »

nemoj se praviti glup. a ni previše pametan, nisi nijedno. povezuj riječi i rečenice.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#34 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by jeza u ledja »

JThomas wrote:nemoj se praviti glup. a ni previše pametan, nisi nijedno. povezuj riječi i rečenice.
Rekao si sta imas da kazes, ne smaraj me dalje.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#35 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by JThomas »

ja ti sažeo u dvije rečenice politički sistem bosne i hercegovine. a ti pročitao samo prvu bez druge. to baš nije lijepo.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8271
Joined: 25/05/2013 23:49

#36 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by apsidejzi »

jefferson wrote:Nije samo kod nas. Mediji su totalno izgubili kompas, i sve se svodi na senzacionalizam i utjerivanje straha da bi gledaoc pratio njihov program.
U SAD vremenska prognoza:
Ocekujemo 10cm snijega (nadmorska visina 2030m) i spremite se an dug i vrlo tezak dan. Ceste ce biti klizave i moguce su vrlo teske saobracajne nesrece. Najbolje je da ne izlazite iz kuce, i naravno, pratite nas program za sve detaljne informacije! Kada tih 10cm sudnjeg dana pocne padati sljedeci dan, 4 ekipe uzivo su napolju i broje pahuljice ne bil isprepadali one penzionere i kucanice do kosti.
Ili npr: iako je BiH prosla kroz rat prije dvadeset godina. Ja i? Ne sjecam se iz knjiga da su mediji 1965 govorili: Iako je Amerika bila u ratu prije dvadeset godina.
Ta voditeljica prati osnovnu mantru u novinarstvu: dobra vijest nije vijest! Cak i kad je vijest dobra, ubaci nesto negativno da privuce vecu paznju.
Jer npr. ako kazes: BiH je super destinacija zabrdski biciklizam i slicno, ok, extra, mozda neko razmisli posjetiti BiH (od cega medijska kuca nema nikakve koristi). ALi ako kazes: iako je bio rat.... to odmah privuce paznju gledatelja.
A zasto? Zato sto kada imaju publiku automatski imaju prostor za reklamu a kada imaju prostor za reklamu onda prave ponudu onima koji zele da se reklamiraju. Stvar je veoma jednostavna. Ko zna bolje privuci ljude ima veci potencijal za zaradu. Money, money money :)
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#37 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by artime »

Ja ću "malo" :D pretjerati i porediti Ameriku i nas, s tim da bih mogla generalno upariti jos koju zemlju ali Amerika je dobar (mozda i veliki) kontrast.
Elem, cijeli sadrzaj zabavnog djecijeg karaktera je upravo takav - šaljiv, zabavan, raznovrsan ali OPERISAN od političkih poruka, pored toga zna biti edukativan, posebno moralizatorski nastrojen, sto je bas karakter americkih emisija itd.
S druge strane nase emisije "zabavnog" karaktera namjenjene za djecu, recimo upravo ovo prenos neke djecije priredbe se ocigledno podcjenjuje od pocetka. ovdje ne mislim da Mona ne shvata sada taj dogadjaj ozbiljno, jer i ne bi trebala (ali svakako profesionalno ne), vec vrlo vjerovatno, se krece sa mislju da temelj buducnosti ove djece jeste drzava koja ne stoji iza nikoga osim guzonja. Eh posto je takva situacija ona sebi u toj emisiji daje za pravo da joj "promakne" pokoja "mudra" na tu temu - o nefunkcionalnosti drzave, jer ona u jednom trenutku ne vodi dijalog sa djetetom, kada ga pita koliko ima godina, ona dok komentarise drzavu, ona vodi monolog sa sobom, jer potvrdjuje svoje misli, koje su depresivne obzirom na okruzenje, djeca koja veze nemaju o tome. Ili mozda vrlo malo.

Dijete iz Amerike nema tih misli, ne zna nista o politici jer ne bi ni trebalo. Dijete iz Bosne također iako je politika sveprisutna svugdje. Ne znam da li shvatate? Simptomaticno je sve i svasta postalo, samo ne nagon da se vise zna i konkretnije zna. Ako vec kanimo da djecu osvijestimo o Matrixu zvan stvarnost u BiH.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#38 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by jefferson »

apsidejzi wrote:
jefferson wrote:Nije samo kod nas. Mediji su totalno izgubili kompas, i sve se svodi na senzacionalizam i utjerivanje straha da bi gledaoc pratio njihov program.
U SAD vremenska prognoza:
Ocekujemo 10cm snijega (nadmorska visina 2030m) i spremite se an dug i vrlo tezak dan. Ceste ce biti klizave i moguce su vrlo teske saobracajne nesrece. Najbolje je da ne izlazite iz kuce, i naravno, pratite nas program za sve detaljne informacije! Kada tih 10cm sudnjeg dana pocne padati sljedeci dan, 4 ekipe uzivo su napolju i broje pahuljice ne bil isprepadali one penzionere i kucanice do kosti.
Ili npr: iako je BiH prosla kroz rat prije dvadeset godina. Ja i? Ne sjecam se iz knjiga da su mediji 1965 govorili: Iako je Amerika bila u ratu prije dvadeset godina.
Ta voditeljica prati osnovnu mantru u novinarstvu: dobra vijest nije vijest! Cak i kad je vijest dobra, ubaci nesto negativno da privuce vecu paznju.
Jer npr. ako kazes: BiH je super destinacija zabrdski biciklizam i slicno, ok, extra, mozda neko razmisli posjetiti BiH (od cega medijska kuca nema nikakve koristi). ALi ako kazes: iako je bio rat.... to odmah privuce paznju gledatelja.
A zasto? Zato sto kada imaju publiku automatski imaju prostor za reklamu a kada imaju prostor za reklamu onda prave ponudu onima koji zele da se reklamiraju. Stvar je veoma jednostavna. Ko zna bolje privuci ljude ima veci potencijal za zaradu. Money, money money :)
Ma da, mislim to se podrzaumjeva. Sto vise gledalaca vise naplauju reklame i to je to.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#39 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by JThomas »

User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#40 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by tututuuuu »

Mene iritira (odnosno nekad, jer odavno ne gledam TV) nacin komuniciranja voditelja i gostiju. ti si reko, ja sam tebi reko, ti si iso itd... Samo sto se ne pocnu pitati "dze si ti" Ša mai bolan" itd... Nikakve profesionalnosti i nekakve kurtoazije. Kao da su jalijase pokupili s ulice i ubacili ih u studio. A mozda je zapravo bas to i slucaj.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66211
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#41 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by _BataZiv_0809 »

Upravo si opisao Hayat.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#42 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by sabina1 »

artime wrote:
sabina1 wrote:
artime wrote: Iritantno je jako to što se u gotovo svakom prostoru u medijima spominje toboža neorganizovanost države da nam ponudi..........
Iritantno je jako to što se u gotovo svakom prostoru u medijima spominje toboža neorganizovanost države da nam ponudi..........
Iritantno je jako to što se u gotovo svakom prostoru u medijima spominje toboža neorganizovanost države da nam ponudi..........
:shock:
Da toboža neorganizovanost države?? Da li je problem sintaksičke prirode ili prije neki ironični komentar.

Dakle da se pojasnim, kada neko u medijskom prostoru (zanemarimo što se radi o djeci i emisiji zabavnog karaktera??) komentariše stanje države, očekujem da to neko i elaborira u kojem smislu. Moja primjedba velikim dijelom je bila upućena kako danas svako koristi državu (NAROČITO U MEDIJIMA) kao eh sad pod a) opravdanje za vlastito nekompetenciju da se se snađe u tom prostoru koji je išao uživo (samo da se popuni sadržaj fora) ili b) opravdanje za neznanje (ovo je baš širok problem, zahvata sve od žvake do ustava)

Zaključak je da će se ova pojava koja se proširila u medijima (čiji se sadržaj vrlo brzo rasprostire danas) usaditi u ove glave djece i otupiti im bilo kakvu naznaku za kritički sud. O tome se radi. Neko bi ovdje dodao da se to već i desilo.

I da, vrlo sam svjesna stvarnosti države, odo upaliti Kiketa, pa da to što bolje i preciznije prenesem bebama.
Sintaksa se nikada ne komentariše na forumima.
Ova država je država podobnih , bogatih , prepuna nepozitma , korupcije , neznanja , neobrazovanja , bez bilo kakvih privrednih , finansijskih , kulturnih ili sportskih rezultata , država javašluka , nepravde , antisocijalna , država diskriminacije , sistem koji je uspostavljen na razvalinama socijalizma bez da se ikada transformisao u bilo šta osim na isisavanju preostalih socijalističkih tekovina što u ljudskim , što u materijalnim resursima , obilato potpomognut MMF-om kako bi vladajuća kasta svoj sistem nepravde održavala u životu jer nije u stanju da proizvede žvakaću gumu.

Ako ti očekuješ da ljudi trebaju da ćute jer nisu :
- privredni kriminalci ili ratni profiteri koji su uspješno svoj ratni plijen pretvorili u "djela uglednog biznismena"
- dio vladajuće kaste koja uredno živi na račun drugih na visokoj nozi bez bilo kakvog napora ili ne dajbože rada
- nisu dio istinskih i sposobnih biznismena koji u ovako teškim uslovima ipak rade iako i kod njih radnici mahom nisu prijavljeni , dijelom zbog toga što istinski ne mogu ali ipak žele to da učine ili mogu ali ne žele to da učine

i pripadaju nekom drugom sloju ili društvenoj grupi , onda me ne iznenađuje što ti je sintaksa na prvom mjestu.
Mnogima je na prvom mjestu STOMAK.
A one koji vode ovu zemlju živo boli nešto za to , njima su važniji rođaci , biznisi , vikendice....

Davno je napisano da svaka država ima mafiju a eto u Bosni mafija ima svoju državu.
Organizovanu - oprosti.
I Kike se žestoko uozbiljio.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#43 Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by pustopoljina »

mousstapha wrote:Dugo ćemo mi još sa tim virusom bolovati. To je sada u ustima svake osobe. Čak i oni najmlađi furaju priču kako kod nas ništa ne valja, a tamo negdje je sve zlatno. To je dijagnoza cijelog društva. Nekad je to alibi za neuspjeh, nekad razlog da se ne poduzmu neki koraci, a nekad samo zato, jer smo navikli na taj način objašnjavati svijet oko nas.

Malo onih koji se bave tim fenomenom. Mislim na intelektualce.
Ljudi vani izmislili rijec mobbing, a kad ispricas da je neko mobbingom otjeran s posla (vani), u bosni ne vjeruju da se to vani moze desiti. Jbg.
Post Reply