Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

artime

Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by artime » 29/05/2016 14:36

Šta je ovo ljudi? Zbog čega se u medijima forsiraju neke priče kojima nije mjesto u skladu sa temom i sadržajem koji program emitira. Ne izdvajam nijedan medij pojedinačno jer nas je ova stvarnost i kuknjava toliko (bezbeli) dotukla (šta li?) da prodire u svakom diskursu.
O čemu se radi? Danas na TV-u na tv1 je išla emisija koju je vodila Mona (glumica) zajedno ili sarađivala sa svojim suprugom (Dankom D.) gdje isti promoviraju djecu u teniskim bh. klubovima. Elem, pozitivna priča reklo bi se, ali... Unatoč tome što se trebaju takva sportska djeca promovisati, uvijek se (u skladu sa ne-profesionalnošću voditeljice Mone) nađe pokoja rečenica ili riječ da se spomene naše političko stanje u državi. Ne kontam zašto?? Zašto je bitno prokomentarisati u fazonu parafraziram "iako nije baš najbolja situacija u državi, ovdje kod nas je sunčano" i sve tako. Mene toliko iritira ta pojava koja je baš baš masovna i uvukla se u svaki diskurs našeg postojanja. Čemu spominjanje političke situacije i naše osiromašene stvarnosti u takvom programu. Šta se time pokušava postići?
Moje je pitanje: da li se radi o: a) neprofesionalizmu voditelja/ice koji ne znaju kako voditi uživo priredbu/emisiju
ili se radi o b) našem suženim vidicima i da li je to otklon o onome što zapravo ne znamo, a to je da osim floskula ne znamo tačno dijagnosticirati probleme u zajednici nego to po običaju sve na državu krivimo.. svi su drugi krivi mentalitet

Iritantno je jako to što se u gotovo svakom prostoru u medijima spominje toboža neorganizovanost države da nam ponudi nešto bolje, pa sad poređenje sa Švicom koja ima Roger Ferderera???? Mislim da li iko ovdje ozbiljno shvata svoj posao? Jer da shvata ne bi mu palo na pamet da se tako mahalski prenose sadržaju koji su recimo zabavnog karaktera.

mousstapha

Re: Preglupa (neprofesionalna) priča u bh. medijima

Post by mousstapha » 29/05/2016 16:24

Dugo ćemo mi još sa tim virusom bolovati. To je sada u ustima svake osobe. Čak i oni najmlađi furaju priču kako kod nas ništa ne valja, a tamo negdje je sve zlatno. To je dijagnoza cijelog društva. Nekad je to alibi za neuspjeh, nekad razlog da se ne poduzmu neki koraci, a nekad samo zato, jer smo navikli na taj način objašnjavati svijet oko nas.

Malo onih koji se bave tim fenomenom. Mislim na intelektualce.

Zokipfc

Post by Zokipfc » 29/05/2016 23:43

Izvini, da li je po tebi gospodja nesto slagala? Jesi li upucen u situaciji u kojoj se nalazi BH tenis, a i sport uopste?

KB9

Post by KB9 » 30/05/2016 09:28

ako si dovoljno dobar i kvalitetan isplivat ces makar bio palestinac :izet:

artime

Post by artime » 30/05/2016 20:54

Zokipfc wrote:Izvini, da li je po tebi gospodja nesto slagala? Jesi li upucen u situaciji u kojoj se nalazi BH tenis, a i sport uopste?
Najbolje bi u emisiju koji vode Kike na tvSa moglo uvesti rubriku "politika" pa onda neka fino djeca od pelena mogu sta nauciti. Mislim da bi to bilo fantasticno.

Drinski

Post by Drinski » 30/05/2016 21:01

Pa nase novinarstvo vode bezze likovi, cure koje smo nazivali glupim u srednjoj i muski kojima je to zanimanje u nuzdi. Naravno, govorimo o vecini.

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 30/05/2016 21:24

Bezvezan naslov, odlicna tema i zapazanje. :thumbup:

sabina1
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.

Post by sabina1 » 30/05/2016 21:31

artime wrote: Iritantno je jako to što se u gotovo svakom prostoru u medijima spominje toboža neorganizovanost države da nam ponudi..........
Iritantno je jako to što se u gotovo svakom prostoru u medijima spominje toboža neorganizovanost države da nam ponudi..........
Iritantno je jako to što se u gotovo svakom prostoru u medijima spominje toboža neorganizovanost države da nam ponudi..........
:shock:

walk_M-A-N

Post by walk_M-A-N » 30/05/2016 22:23

artime wrote: Danas na TV-u na tv1 je išla emisija koju je vodila Mona (glumica) zajedno ili sarađivala sa svojim suprugom (Dankom D.) gdje isti promoviraju djecu u teniskim bh. klubovima.
Dakle: novinari, glumci, pjevači, umjetnici, političari..
Nažalost oni vladaju medijskim prostorom, jedni druge dovode u goste i promovišu. Sve ljudi koji žive na tuđoj grbači i od tuđeg rada. A kažu ne valja im situacija, ha.
I onda svi traže "podršku" što je obični eufemizam za pare. Koje treba uzeti od nekih drugih koji moraju nešto napraviti, običnih poljoprivrednika, stočara, radnika, inžinjera, programera..

Zokipfc

Post by Zokipfc » 31/05/2016 01:06

artime wrote:
Zokipfc wrote:Izvini, da li je po tebi gospodja nesto slagala? Jesi li upucen u situaciji u kojoj se nalazi BH tenis, a i sport uopste?
Najbolje bi u emisiju koji vode Kike na tvSa moglo uvesti rubriku "politika" pa onda neka fino djeca od pelena mogu sta nauciti. Mislim da bi to bilo fantasticno.
I nek' uce gdje su rodjeni. Da im nece neko drugi donijeti bolji zivot, slucajno? Ove novije generacije su ionako totalno okej sa 'situacijom' u zemlji.

artime

Post by artime » 31/05/2016 12:37

sabina1 wrote:
artime wrote: Iritantno je jako to što se u gotovo svakom prostoru u medijima spominje toboža neorganizovanost države da nam ponudi..........
Da toboža neorganizovanost države?? Da li je problem sintaksičke prirode ili prije neki ironični komentar.

Dakle da se pojasnim, kada neko u medijskom prostoru (zanemarimo što se radi o djeci i emisiji zabavnog karaktera??) komentariše stanje države, očekujem da to neko i elaborira u kojem smislu. Moja primjedba velikim dijelom je bila upućena kako danas svako koristi državu (NAROČITO U MEDIJIMA) kao eh sad pod a) opravdanje za vlastito nekompetenciju da se se snađe u tom prostoru koji je išao uživo (samo da se popuni sadržaj fora) ili b) opravdanje za neznanje (ovo je baš širok problem, zahvata sve od žvake do ustava)

Zaključak je da će se ova pojava koja se proširila u medijima (čiji se sadržaj vrlo brzo rasprostire danas) usaditi u ove glave djece i otupiti im bilo kakvu naznaku za kritički sud. O tome se radi. Neko bi ovdje dodao da se to već i desilo.

I da, vrlo sam svjesna stvarnosti države, odo upaliti Kiketa, pa da to što bolje i preciznije prenesem bebama.

Muhamed Đakmić

Post by Muhamed Đakmić » 31/05/2016 13:40

Hoće reći da je ispravno tobožnja, a ne toboža.

Elem, ovo je samo jedna strana priče. Koliko god imao smisla ovaj komentar, činjenica je da i sami sportisti, ako već govorimo o njima, potenciraju to da nisu imali nikakvu podršku i nikakve uslove. Toliko je to ukorijenjeno u naš sistem razmišljanja da ga novinari sami ne mogu izbjeći.

Uostalom, nije to bolest samo našeg društva. Edin Džeko u 2015. i 2016. godini daje intervjue za renomirane svjetske kuće i konstantno dobija pitanja na koja mora odgovarati iz uloge žrtve.

Pitaju ga kako je bilo živjeti pod granatama i tako stalno iznova. Jednostavno, mi imamo jednu poziciju žrtve, a generacije će morati da se othrane prije nego se to promijeni. Ako se ikad i promijeni.

A i kad se naši sportisti porede sa onima sa kojima se takmiče, jasno je da su jedno značajno mjerilo i uslovi iz kojih dolaze. Kad uložiš u nekog milion, očekuješ rezultat. Kad uložiš marku, onda je jednostavno važno učestvovati.

A kad naši klubovi ispadaju od deset puta skupljih inostranih u evropskim takmičenjima, ili kad našu reprezentaciju rasturi neka ekipa sa 20 puta širim igračkim bazenom, a onda objektivna domaća javnost počne kritikovati u stilu "Kako oni mogu, a mi ne", vrijedi joj objasniti i da oni mogu jer imaju pare i sistem.

sinuhe

Post by sinuhe » 31/05/2016 15:12

U sportu se barem lako probiti. Ne vidim neki problem.

Klitemnestraaa

Post by Klitemnestraaa » 31/05/2016 15:51

artime wrote:
sabina1 wrote:
Da toboža neorganizovanost države?? Da li je problem sintaksičke prirode ili prije neki ironični komentar.

Dakle da se pojasnim, kada neko u medijskom prostoru (zanemarimo što se radi o djeci i emisiji zabavnog karaktera??) komentariše stanje države, očekujem da to neko i elaborira u kojem smislu. Moja primjedba velikim dijelom je bila upućena kako danas svako koristi državu (NAROČITO U MEDIJIMA) kao eh sad pod a) opravdanje za vlastito nekompetenciju da se se snađe u tom prostoru koji je išao uživo (samo da se popuni sadržaj fora) ili b) opravdanje za neznanje (ovo je baš širok problem, zahvata sve od žvake do ustava)

Zaključak je da će se ova pojava koja se proširila u medijima (čiji se sadržaj vrlo brzo rasprostire danas) usaditi u ove glave djece i otupiti im bilo kakvu naznaku za kritički sud. O tome se radi. Neko bi ovdje dodao da se to već i desilo.

I da, vrlo sam svjesna stvarnosti države, odo upaliti Kiketa, pa da to što bolje i preciznije prenesem bebama.
Pa naravno, kako će drukčije manipulirati nama? Samo nek je negativiteta, nek svi kukaju i sjede i ništa ne rade, jer da počnu slati neke empowering poruke, možda bi se uspavana masa i probudila i ostadoše bez glasača.

JThomas

Post by JThomas » 31/05/2016 16:00

ko je ikad mrdnuo odavde uz sport, bilo to kao sportista, rukovodilac, obični navijač zna gdje smo u odnosu na komšiluk, a kamoli zapadnu evropu po infrastrukturi, uslovima za rad i ulaganju u sport.

danko jeste bukvalno silom prilika novinar. priučen, silom prilika, to je apsolutno tačno. tačno je i da se neke floskule guraju i gdje im je mjesto i gdje nije. ali isto tako je tačno da nema uslova.

karanana

Post by karanana » 31/05/2016 16:09

face tv.

pa i jeste tako da nema uslova i da je situacija losa. ne znam sta je slagala.

JThomas

Post by JThomas » 31/05/2016 16:13

a priča "snađi se sam" može donekle piti vode na nivou pojedinca. donekle, jer niko nije ostrvo za sebe i ne živi van sistema, vremena i prostora. ali ne pije vode nimalo kad je riječ o nedostatku stadiona, sala, staza, terena, škola...dragi ljudi, luvr sam sebe finansira do pola, a od pola država. tom najneoliberalnom logikom koja ima sve više mjesta u medijima i komunikaciji bismo i mona lizu bacili u smeće, jer ne plaća sama sebe do kraja...

ili bi ostale leonardove slike proglasili tehnološkim viškom a ostavili samo nju jer je rentabilna a druge nisu, od mikelanđela samo davida, od pikasa samo gerniku...
Last edited by JThomas on 31/05/2016 16:16, edited 1 time in total.

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 31/05/2016 16:15

JThomas wrote:ko je ikad mrdnuo odavde uz sport, bilo to kao sportista, rukovodilac, obični navijač zna gdje smo u odnosu na komšiluk, a kamoli zapadnu evropu po infrastrukturi, uslovima za rad i ulaganju u sport.

danko jeste bukvalno silom prilika novinar. priučen, silom prilika, to je apsolutno tačno. tačno je i da se neke floskule guraju i gdje im je mjesto i gdje nije. ali isto tako je tačno da nema uslova.
Za uslove, mozemo raspravljati, mada dosta puta se prenaglasava ta cinjenica, kako eto tamo negdje neko donira sve dzabe. Cist primjer USA, hoces da ti se dijete bavi tenisom ili bilo kojim drugim sportom. Moras iha haj para ti kao roditelj da izdvojis i niko ti ne garantuje nikakav povrat. Ne znam od kuda kod nas ocekivanje da drzava treba da pomaze profesionalce sportiste na bilo koji nacin. Dzumhur je izabrao da bude teniser, njegov problem, ni on svoju zaradu ne dijeli sa drzavom niti se od njega ocekuje da to radi. Kod nas je drzava postala izgovor za sve.

JThomas

Post by JThomas » 31/05/2016 16:23

ko ulaže, ima. a ko ne ulaže nema. s malim oscilacijama. ništa država ne mora. ali sutra će se čuditi i hvatati za glavu otkud društvo bez sporta, nauke, kulture i umjetnosti.

ili neće, možda im je to i cilj. umjesto svega toga mi imamo politiku i religiju shvaćenu po principu švedskog stola. to je u nas zamijenilo sve druge vidove duhovne djelatnosti čovjeka.

jefferson

Post by jefferson » 31/05/2016 17:50

Nije samo kod nas. Mediji su totalno izgubili kompas, i sve se svodi na senzacionalizam i utjerivanje straha da bi gledaoc pratio njihov program.
U SAD vremenska prognoza:
Ocekujemo 10cm snijega (nadmorska visina 2030m) i spremite se an dug i vrlo tezak dan. Ceste ce biti klizave i moguce su vrlo teske saobracajne nesrece. Najbolje je da ne izlazite iz kuce, i naravno, pratite nas program za sve detaljne informacije! Kada tih 10cm sudnjeg dana pocne padati sljedeci dan, 4 ekipe uzivo su napolju i broje pahuljice ne bil isprepadali one penzionere i kucanice do kosti.
Ili npr: iako je BiH prosla kroz rat prije dvadeset godina. Ja i? Ne sjecam se iz knjiga da su mediji 1965 govorili: Iako je Amerika bila u ratu prije dvadeset godina.
Ta voditeljica prati osnovnu mantru u novinarstvu: dobra vijest nije vijest! Cak i kad je vijest dobra, ubaci nesto negativno da privuce vecu paznju.
Jer npr. ako kazes: BiH je super destinacija zabrdski biciklizam i slicno, ok, extra, mozda neko razmisli posjetiti BiH (od cega medijska kuca nema nikakve koristi). ALi ako kazes: iako je bio rat.... to odmah privuce paznju gledatelja.

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 31/05/2016 18:36

artime wrote:

Ja te kontam savrseno. :D
Nesto kad razmislim, ovakav mentalitet je cak postojao i prije rata, kad se vec uveliko sprdalo sa ondasnjim sistemom, pa je bila prica "drustveno-svacije-nicije", sto je za neke bio izgovor da se ne moraju brinuti ni o cemu drustvenom.

Danas je ta ideja da nesto ne moze jer je u drzavi takvo stanje toliko sveprisutna da je skoro pa nemoguce othrvati se od prihvatanja takvog stava. Ja sam bas primjetio upravo ovo, u zadnjoj posjeti kad sam jednom slucajno upalio Dnevnik - tolika kolicina cinizma, negativnosti, nekog prihvacenog stava da politicari po defaultu ne rade nista, rezigniranosti na sveopste stanje... Bas mi je to nekako upalo u oci, a npr. prije nije nikad, tj. bilo mi je sasvim normalno pa nisam ni primjecivao.
Neka vrlo cudna dinamika, gdje je cjelokupno drustvo, ukljucujuci i drzavne medije, slobodno da se izrazava negativno o svemu u zemlji, ali se nista u stvari ne rjesava, jer se rijetko govori o konkretnim stvarima, konkretnim krivcima i konkretnom problemu. Nekad davno nisi smio na taj nacin pisati/govoriti o drzavi. Cak i u mnogim demokratskim zemljama, ne bi bilo patriotski pricati o recimo predsjedniku, ministarstvima, raznim ustanovama koje su nadlezne za razne aspekte drustva na taj nacin. Jednostavno neka doza postovanja cak i prema onima koje najvise kritikujes - je ocekivana. U stvari ljudi uopste ne poimaju stvari na isti nacin. A kod nas, postalo je sasvim normalno da se neka javna institucija npr. kritikuje, ali to je obicno na nacin tipa, recimo fraza: "poslovicna nebriga drzave za XY" ili "ko je kriv za katastrofalno stanje u XY?" ili "po dogovoru nacionalnih stranaka" ili "neravnopravan polozaj X u Y". Mislim, nije da to ne postoji, ali generaliziranje bilo kakve pojave u drustvu pausalnim ocjenama je postalo tako otrcano i povrsno, da je postalo mjerilo nesposobnosti novinara za kriticki i temeljan osvrt prema nekom problemu. I uopste mislim da novinari sve vise koriste fraze i jezicke postapalice koje generalno ne znace nista. Generalno mislim da je jedan od temeljnih problema bh drustva vrlo lose novinarstvo.

Sto se tice te neke kritike politike i drzave, vjecitog palamudjenja o svemu sto ne valja, jos mi je davno ostalo upecatljivo kako to da su Slobodna Bosna i BH Dani bili toliko popularni magazini u zemlji ciji gradjani politicki razmisljaju poprilicno razlicito od onog sto obozavaju citati u takvim magazinima. Isto vazi za onu emisiju sa Bakirom Hadizomerovicem. Tacno imam osjecaj da postoji neka vrsta mazohizma nasih gradjana, neke ugradjene psihe u kojoj je normalno da se svakodnevno sve zivo pljuje i kritikuje, i kao takvo prihvata kao nepromjenljivi fakat u kojem onda posljedicno treba nauciti zivjeti i prilagoditi se stanju, a ne istinski pokusati nesto promjeniti - jer i oni koji su pokusali prije njih nisu uspjeli, ili se za njih ispostavilo da su i sami postali dio tog sistema koji ne valja. Previse cesto je na neko pitanje odgovor slijeganje ramenima.

I onda se opet tu vracamo na lose novinarstvo i na neko cudno stanje slobode medija i sta ono znaci za kreiranje kolektivne psihe gradjana. Mnoge nedemokratske zemlje imaju drugi problem - u drzavi je stanje katastrofalno, a mediji prikazuju potpuno drukciju sliku, dok oni koji kritikuju su zabranjeni. Cak i to samo po sebi (u ovisnosti od jacine drzavnog aparata u medijima) stvara veliki broj ljudi koji gledaju otpimisticnije prema stanju u drzavi. Kod nas sloboda medija da kritikuju neku genericku vlast stvara hiljade ljudi koji na stanje u drzavi gledaju a priori pesimisticno, a na svoju ulogu u svemu tome kao nepostojecu. Nista ne mogu promjeniti, mogu samo kukati, tako objasnjavajuci sebi zasto nista ne rade, a omogucavajuci onima na vrhu da rade sta hoce dok se boje ne rastope.

JThomas

Post by JThomas » 31/05/2016 18:56

to što su novinari amateri i vrte pet istih fraza, ne znači da se u ovoj državi zaista sve bitno ne dešava upravo po dogovoru nacionalnih stranaka.

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 31/05/2016 20:50

JThomas wrote:to što su novinari amateri i vrte pet istih fraza, ne znači da se u ovoj državi zaista sve bitno ne dešava upravo po dogovoru nacionalnih stranaka.

Eto to sto si ti napisao je pokazatelj tog stava.

Valjda pod "sve bitno" ne spada redovno snabdijevanje glavnog grada vodom, javni saobracaj, unistavanje bolnica i slicno. :oops:

Muhamed Đakmić

Post by Muhamed Đakmić » 31/05/2016 21:01

Pa što ode iz Bosne ježu ako se može nešto, miša mu jebem :D

Post Reply