Predrasude

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#76

Post by Downunda »

Predrasude proizilaze najcesce iz izolovanih sredina (ciji smo mi igrom okolnosti tipicni predstavnici). Niti gdje mozemo ici (pasosi, vize itd),niti nam ko dolazi (valjda se jos ljudi boje mina), osim nekih avanturista, a mrzimo ove ili one. Tipicno za nas
Wednesday
Posts: 362
Joined: 24/12/2006 22:00
Location: Sarajevo

#77

Post by Wednesday »

Downunda wrote:Predrasude proizilaze najcesce iz izolovanih sredina (ciji smo mi igrom okolnosti tipicni predstavnici)
nije istina, predrasude nemaju veze s tim. pogledaj, recimo ameriku koja je kao u centru zbivanja, ima kontakt s vanjskim svijetom, pa je tamo najvise predrasuda: prema muslimanima, crncima... da ne nabrajam. i ne samo amerika, u VB mrze pakije, hinduse i tako dalje... u francuskoj opet muslimane.. predrasuda ima svugdje. cak, kako ovo pisem, nesto mi naumpade: izgleda sto je vise razvijena sredina, to vise predrasuda i mrznje prema drugacijim ima. :-D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#78

Post by StLouis »

Wednesday wrote:
Downunda wrote:Predrasude proizilaze najcesce iz izolovanih sredina (ciji smo mi igrom okolnosti tipicni predstavnici)
nije istina, predrasude nemaju veze s tim. pogledaj, recimo ameriku koja je kao u centru zbivanja, ima kontakt s vanjskim svijetom, pa je tamo najvise predrasuda: prema muslimanima, crncima... da ne nabrajam. i ne samo amerika, u VB mrze pakije, hinduse i tako dalje... u francuskoj opet muslimane.. predrasuda ima svugdje. cak, kako ovo pisem, nesto mi naumpade: izgleda sto je vise razvijena sredina, to vise predrasuda i mrznje prema drugacijim ima. :-D
predrasude prema dijaspori :oops:
Wednesday
Posts: 362
Joined: 24/12/2006 22:00
Location: Sarajevo

#79

Post by Wednesday »

StLouis wrote:
predrasude prema dijaspori :oops:
ma, nemam pojma, mrsko mi bilo citat topic. 8-)
neobaziri se, u cudnom sam raspolozenju, neznam ni sta trabunjam :-)
evo, tek sad vidim da sam odgovorila na mjesec dana staru temu, iz vedra neba! :-) 8-) 8-)
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#80

Post by patrius »

marry wrote:svi su ljudi 'isti' na neki nacin....da nismo ljudi ne bismo pricali,tracali i donosili pogresno-brzoplete predrasude...
svatkome se moze desiti da pogresno osudi neku osobu...
a onda poslije se kajemo....
to se desava iz cisto jednog razloga-COVJEK PRVO UOCI MANU DRUGOG COVJEKA NEGO SVOJU,SOPSTVENU,MANU.... :-)
Covjek zapravo,iz svoje slabosti i niskosti, uopce ne priznaje da ima mane,dok kod drugih ljudi insistira na manama,bez da spomene dobre osobine istih.
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#81

Post by StLouis »

patrius wrote:
marry wrote:svi su ljudi 'isti' na neki nacin....da nismo ljudi ne bismo pricali,tracali i donosili pogresno-brzoplete predrasude...
svatkome se moze desiti da pogresno osudi neku osobu...
a onda poslije se kajemo....
to se desava iz cisto jednog razloga-COVJEK PRVO UOCI MANU DRUGOG COVJEKA NEGO SVOJU,SOPSTVENU,MANU.... :-)
Covjek zapravo,iz svoje slabosti i niskosti, uopce ne priznaje da ima mane,dok kod drugih ljudi insistira na manama,bez da spomene dobre osobine istih.


oliti; prvo treba ocistiti svoje dvoriste
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#82

Post by patrius »

Wednesday wrote:
Downunda wrote:Predrasude proizilaze najcesce iz izolovanih sredina (ciji smo mi igrom okolnosti tipicni predstavnici)
nije istina, predrasude nemaju veze s tim. pogledaj, recimo ameriku koja je kao u centru zbivanja, ima kontakt s vanjskim svijetom, pa je tamo najvise predrasuda: prema muslimanima, crncima... da ne nabrajam. i ne samo amerika, u VB mrze pakije, hinduse i tako dalje... u francuskoj opet muslimane.. predrasuda ima svugdje. cak, kako ovo pisem, nesto mi naumpade: izgleda sto je vise razvijena sredina, to vise predrasuda i mrznje prema drugacijim ima. :-D
Naravno,tipicno zapadnjacki,potpuno otudjenje.Tamo ljudi godinama zive jedni pored drugih a da se nikad nisu ni pozdravili,niti sa "dobro jutro,komsija",a kamoli nesto vise.Ameri su poznati kao nacija bez pasosa,i misle da svijet pocinje i zavrsava u U.S.A.Prosto je nevjerovatno koliko ti ljudi pojma nemaju o svijetu opcenito,svjetskoj historiji i svjetskim kulturama.To su samozadovoljni primitivci,inace kako objasniti da su za predsjednika izabrali "texaskog rangera",koji je poznat,u medjunarodnim diplomatskim krugovima,kao i u vlastitoj administraciji i opoziciji,kao potpuni laik za medjunarodne odnose i vanjsku politiku,sto,je li, njegova djela zorno i nedvosmisleno svjedoce.
Post Reply