Predosjetiti smrt druge osobe!?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#76 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Rolo »

fatamorgana wrote:
Rolo wrote:
fatamorgana wrote:Ja sam jednom predosjetio svoju smrt ali sam izgleda pogriješio, :lol:
Kad drugi put predosjetiš ti dođi na forum, i opet ćeš pogriješiti :lol:
Ne razumem druže vodniče, :lol:


Ni ja ne razumijem, al konto sam da je smiješno :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#77 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by fatamorgana »

Rolo wrote:
fatamorgana wrote:
Ne razumem druže vodniče, :lol:


Ni ja ne razumijem, al konto sam da je smiješno :lol:
Kako vi kažete druže vodniče, smiješno je, :lol:
murathans
Posts: 247
Joined: 03/05/2013 19:11

#78 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by murathans »

Rolo wrote:Jedno od objašnjenja za ove znakove je i psihoanalitičko.
Radi se o tzv. magičnom mišljenju, odnosno, to je jaka podsvjesna potreba nekog čovjeka da nadzire i kontroliše nešto čega se i sam najviše boji - smrti.
Znakovi na rukama, snovi o dijelovima tijela, nisu ništa drugo nego materijaliziranje svojih "moći" i stvaranje obilježja koja nas uvjek podsjećaju kako to mi kao "posebni" imamo.

Ništa čudno. Poznato je da strastveni vjernici mogu osjetiti stigme tj. bolove na svom tijelu koje su nekad imali njihovi "mučenici" u vidu rana - žrtvujući svoj život za druge ljude i ispravnost svog vjerovanja.

S druge strane, kod ljudi koji nisu vjernici, a imaju ogromnu potrebu sve uzeti u svoje ruke i maksimalno kontrolisat sebe i druge, ne vjerujući nikome i u ništa, jedan od načina da se odbrane od velikih strepnji u životu je i da sami sebe doživljavaju "izabranima", ljudima koji jedini imaju direktan dodir sa sudbinom, višim silama, osjete i imaju što drugi ne mogu ili nemaju i sl. , a nerijetko se i među drugim ljudima osjećaju izolovano i nedodirljivo.
Isto tako i vjernik može misliti da ima posebnu vezu s Bogom, da je on njegov izaslanik itd.

Sve su to načini organizacije psihe, malo djetinjati i arhaični, ali prilično stabilni dok se u to vjeruje.
Ja se smrti nešto pretjerano ne bojim. Doživio sam kliničku smrt kada sam imao 13 godina. Gušio sam se dimom...

I ne smatram se nešto posebnim... Naprotiv...

Inače, ako je to bitno za raspravu... Otac mi je ateista, dedo je to bio isto...
Last edited by murathans on 25/10/2013 00:57, edited 1 time in total.
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#79 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Rolo »

fatamorgana wrote:
Rolo wrote:
fatamorgana wrote:
Ne razumem druže vodniče, :lol:


Ni ja ne razumijem, al konto sam da je smiješno :lol:
Kako vi kažete druže vodniče, smiješno je, :lol:
Eto vidiš da sam predosjetio da će bit smiješno :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#80 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by fatamorgana »

murathans wrote: I ne smatram se nešto posebnim... Naprotiv...
Ma .... rutina, :wink:
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#81 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by bizet »

kad je umro dajdja ja sanjam da spasavam djevojku iz neke zle kuce....vucem je za ruku jer je svaki minut bitan....u jednom momentu njena ruka isklizne iz moje i ja vicem hajde daj mi ruku moramo pozuriti a ona mi odgovara ti se spasi za mene je kasno...probudim se i pomislim dajdja je umro...ujutro me zovu iz bolnice da jave, na otpustnom listu vrijeme kad sam se probudila iz sna
kad je prva kcer umrla nisam ni sanjala ni spavala, ma koliko nevjerovatno zvucalo iz mene je bukvalno izasao dio duse....ucinila sam neki pokret kao da hocu reci "ha" poput vjezbe za dijafragmu...kazem muzu umrla je, ocekivali smo nade da prezivi su bile male, zamolim ga da nazove bolnicu i pita, potvrdili su mu

sad na koji nacin mi osjetimo tudju energiju ne znam, nisam vjernik pa da nesto tome pripisujem, znam samo da ne zelim da predosjetim niciju smrt nikada vise

ja sto sama sebe ucrnjaci pred spavanje, nije to nimalo dobro
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#82 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Rolo »

murathans wrote:
Rolo wrote:Jedno od objašnjenja za ove znakove je i psihoanalitičko.
Radi se o tzv. magičnom mišljenju, odnosno, to je jaka podsvjesna potreba nekog čovjeka da nadzire i kontroliše nešto čega se i sam najviše boji - smrti.
Znakovi na rukama, snovi o dijelovima tijela, nisu ništa drugo nego materijaliziranje svojih "moći" i stvaranje obilježja koja nas uvjek podsjećaju kako to mi kao "posebni" imamo.

Ništa čudno. Poznato je da strastveni vjernici mogu osjetiti stigme tj. bolove na svom tijelu koje su nekad imali njihovi "mučenici" u vidu rana - žrtvujući svoj život za druge ljude i ispravnost svog vjerovanja.

S druge strane, kod ljudi koji nisu vjernici, a imaju ogromnu potrebu sve uzeti u svoje ruke i maksimalno kontrolisat sebe i druge, ne vjerujući nikome i u ništa, jedan od načina da se odbrane od velikih strepnji u životu je i da sami sebe doživljavaju "izabranima", ljudima koji jedini imaju direktan dodir sa sudbinom, višim silama, osjete i imaju što drugi ne mogu ili nemaju i sl. , a nerijetko se i među drugim ljudima osjećaju izolovano i nedodirljivo.
Isto tako i vjernik može misliti da ima posebnu vezu s Bogom, da je on njegov izaslanik itd.

Sve su to načini organizacije psihe, malo djetinjati i arhaični, ali prilično stabilni dok se u to vjeruje.
Ja se smrti nešto pretjerano ne bojim. Doživio sam kliničku smrt kada sam imao 13 godina. Gušio sam se dimom...

I ne smatram se nešto posebnim... Naprotiv...


Nisam mislio ništa pogrdno s tim "posebnim", nego to je samo opis stanja duha kad ti se nešto dešava što se nikome ili rijetko kome dešava.

Mislim da se niko ne boji fizičke smrti toliko, koliko se boji psihičke smrti - a to je gubitak svih onih veza sa svijetom koje čine našu ljudskost. Ko god je povezan sa ljudima oko sebe, taj se i nema potreba toliko plašiti smrti.
murathans
Posts: 247
Joined: 03/05/2013 19:11

#83 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by murathans »

fatamorgana wrote:Ovo gore su fleke od pušenja, :lol:

Nepušač strogi...
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11059
Joined: 15/01/2010 18:31

#84 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Jack Be Nimble »

Ja obicno sanjam da ljudi oko mene umiru, ali onda nastave zivjeti ili dobiju radosnu vijest. Tipa dobili unucad ili dobra vijest od doktora. Cuo sam negdje ako sanjas da neko umire, u stvari produzis im zivot.
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#85 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Rolo »

bizet wrote:kad je umro dajdja ja sanjam da spasavam djevojku iz neke zle kuce....vucem je za ruku jer je svaki minut bitan....u jednom momentu njena ruka isklizne iz moje i ja vicem hajde daj mi ruku moramo pozuriti a ona mi odgovara ti se spasi za mene je kasno...probudim se i pomislim dajdja je umro...ujutro me zovu iz bolnice da jave, na otpustnom listu vrijeme kad sam se probudila iz sna
kad je prva kcer umrla nisam ni sanjala ni spavala, ma koliko nevjerovatno zvucalo iz mene je bukvalno izasao dio duse....ucinila sam neki pokret kao da hocu reci "ha" poput vjezbe za dijafragmu...kazem muzu umrla je, ocekivali smo nade da prezivi su bile male, zamolim ga da nazove bolnicu i pita, potvrdili su mu

sad na koji nacin mi osjetimo tudju energiju ne znam, nisam vjernik pa da nesto tome pripisujem, znam samo da ne zelim da predosjetim niciju smrt nikada vise

ja sto sama sebe ucrnjaci pred spavanje, nije to nimalo dobro


Ipak, u oba slučaja si znala da su u bolnici.
To je dovoljno da ti misli i snovi idu u tom pravcu.
Inače, kaže se da neki snovi mogu bit i "cigla prethodnog dana", tj. danima prije slušamo ili direktno svjedočimo nečijoj bolesti, posebno bliskih osoba, pa nije neobično da naše brige i strahovi dođu u san.

Nisam čuo da je neko dosad predosjetio smrt nekoga ko nikad nije bio bolestan ili bar prividno nije imao šanse da umre (nije se bavio riskantnim zanimanjem na primjer).
Hoću reći, da ako se brinemo kad nam partner često vozi auto i da mu se može nešto desiti, mi možemo sanjati ružne snove, a ako mu se nešto i zaista desi, to je onda slučajnost, nikako nadnaravni predosjećaj.
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#86 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Rolo »

Jack Be Nimble wrote:Ja obicno sanjam da ljudi oko mene umiru, ali onda nastave zivjeti ili dobiju radosnu vijest. Tipa dobili unucad ili dobra vijest od doktora. Cuo sam negdje ako sanjas da neko umire, u stvari produzis im zivot.
Ja mislim da ti snovi govore o tvojoj potrebi za tim ljudima oko tebe i strahu da te ljude ne izgubiš.
Drago mi je što si im produžio život, jer ti zaista i trebaju :)
User avatar
Butmiran
Posts: 9171
Joined: 28/01/2013 22:06

#87 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Butmiran »

Jedno vrijeme drugarica mi je pričala stalno o svojim snovima, uglavnom prije rezultata ispita je govorila ljudima ko je proš'o, ko nije. Obično bi sanjala neku osobu sa svog fakulteta da je položila ispit neki i za par dana se ispostavi tako. I fakat joj se dosta puta desilo to. Jednom je sanjala da joj je zatrudnila poznanica koju dugo nije vidjela da bi joj nedugo zatim srela muža i on joj je rekao da su postali roditelji. I tako te neke stvari, djeluje možda i bezveze ali jedno vrijeme mi je stalno to prepričavala i pričala i uvijek je bilo to kako kaže. :D

Ja sam samo jednom sanjao smrt bliske osobe koja je tad bila u bolnici, hvala Bogu nije se obistinilo. Usnu sam vidio tu osobu u krevetu i kako je oblače za ukop, ali to je vjerovatno jer je osoba duže vrijeme bila u bolnici pa je čovjek stalno mislio o tome iako nije bilo nikakve životne opasnosti po nju već rutinska operacija ali to se sve valjda manifestuje kroz san.

Sad ne znam je li za ovu temu, ali kad sam već počeo pisati pade mi na pamet očev san od prije 7-8 godina. Naša kuća je blizu džamije i sanjao je kako sa balkona gleda prema mezarju i dižu se tri tabuta u vis i u njima njegov otac i dvojica prvih komšija. Sve trojica su umrli prije toga par godina ali nekako mi je jeziv osjećaj bio dok mi je pričao to, i sad me jeza neka uhvati. :-D

Jednom je i sanjao rahmetli oca, kao u nekoj kući, ne sjećam se ni ja najbolje sad i nešto se desilo tu pa su morali izaći vani da se ne sruši kuća i on je izašao ali mu je otac ostao i rekao mu nešto kao idi ti, ja se ne mogu spasiti.
Halalite ako na pogrešnoj temi pišem ovo, pade mi sad na pamet pa da napišem dok nisam zaboravio.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#88 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by theTruePath »

Murathansss jel to ti nas zajebavas? :D
klotZZZ
Posts: 88
Joined: 07/06/2010 22:58

#89 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by klotZZZ »

Ja sam imao dosad par puta snove koji su se obistinili, ali nemaju veze sa smrcu.
Prije par sedmica bas, u petak sjedili na kafi i nesto pricali o ponudi za subotu i spominjali napoli, i ja u noci sa petka na subotu sanjam kako otvaram rezultati.com i u 67min napoli vodi 0:2 i pandev zabio oba gola, i fkt napoli vodio u 67 min 0:2 i zavrsilo je tako, i pogodite ko je zabio oba gola. Goran jebeni Pandev. Ovaj san sam ispricao raji prije nego je pocela tekma i sjebali se svi poslije.
Sljedeci put ako nesto dosanjam tako trpat sve na kladaru. :D

Onda scena iz djetinjstva, koju mi starci i sestra i dan danas znaju spomenuti. Uglavnom pokvario mi se terminator(konzola za igrice) i sad prolazili su dani, pokusavao napraviti stari, komsija, ja. Bezuspjesno. Tuga golema za 6godisnjaka :D
I jednu noc sam ja dosanjao rjesenje problema. Sanjao sam da je problem u adapteru, i probudio se nekad usred noci i usao kod staraca u spavacu sobu, zarovio se u ormar i nadjem neki kao univerzalni adapter. Normala adapter, ali bilo jedno 5-6 jackova onih da se mijenja, da moze za sve. Uzmem to, odem i napravim terminator.
Mozda to i ne bi bilo cudno da sam ja nekad vidio taj adapter ili znao da postoji tako nesto, a kamoli za sta sluzi. Starci se ibrete tome i dan danas, a sestra i ja nikad sretniji nismo bili sto opet mozemo igrati maria i pucati one patke iz pistolja.
Power of Will! :D

Imao sam jos slicnih snova, ali se ne mogu sjetiti trenutno. Sestra ih se bolje sjeca.
Na svu srecu jos nisam sanjao smrt, strah bi me bilo probuditi se.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#90 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

Rolo wrote:Jedno od objašnjenja za ove znakove je i psihoanalitičko.
Radi se o tzv. magičnom mišljenju, odnosno, to je jaka podsvjesna potreba nekog čovjeka da nadzire i kontroliše nešto čega se i sam najviše boji - smrti.
Znakovi na rukama, snovi o dijelovima tijela, nisu ništa drugo nego materijaliziranje svojih "moći" i stvaranje obilježja koja nas uvjek podsjećaju kako to mi kao "posebni" imamo.

Ništa čudno. Poznato je da strastveni vjernici mogu osjetiti stigme tj. bolove na svom tijelu koje su nekad imali njihovi "mučenici" u vidu rana - žrtvujući svoj život za druge ljude i ispravnost svog vjerovanja.

S druge strane, kod ljudi koji nisu vjernici, a imaju ogromnu potrebu sve uzeti u svoje ruke i maksimalno kontrolisat sebe i druge, ne vjerujući nikome i u ništa, jedan od načina da se odbrane od velikih strepnji u životu je i da sami sebe doživljavaju "izabranima", ljudima koji jedini imaju direktan dodir sa sudbinom, višim silama, osjete i imaju što drugi ne mogu ili nemaju i sl. , a nerijetko se i među drugim ljudima osjećaju izolovano i nedodirljivo.
Isto tako i vjernik može misliti da ima posebnu vezu s Bogom, da je on njegov izaslanik itd.

Sve su to načini organizacije psihe, malo djetinjati i arhaični, ali prilično stabilni dok se u to vjeruje.
Meni je ovo objašnjenje skroz prihvatljivo, ne bih ništa ni dodao, ni oduzeo.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#91 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

bizet wrote:kad je umro dajdja ja sanjam da spasavam djevojku iz neke zle kuce....vucem je za ruku jer je svaki minut bitan....u jednom momentu njena ruka isklizne iz moje i ja vicem hajde daj mi ruku moramo pozuriti a ona mi odgovara ti se spasi za mene je kasno...probudim se i pomislim dajdja je umro...ujutro me zovu iz bolnice da jave, na otpustnom listu vrijeme kad sam se probudila iz sna
kad je prva kcer umrla nisam ni sanjala ni spavala, ma koliko nevjerovatno zvucalo iz mene je bukvalno izasao dio duse....ucinila sam neki pokret kao da hocu reci "ha" poput vjezbe za dijafragmu...kazem muzu umrla je, ocekivali smo nade da prezivi su bile male, zamolim ga da nazove bolnicu i pita, potvrdili su mu

sad na koji nacin mi osjetimo tudju energiju ne znam, nisam vjernik pa da nesto tome pripisujem, znam samo da ne zelim da predosjetim niciju smrt nikada vise

ja sto sama sebe ucrnjaci pred spavanje, nije to nimalo dobro
Pa može Bog na nas djelovati, može nas nečim potaknuti, ili spriječiti da nešto učinimo, ali fakat ne vidim nikakvog smisla u tome što bi nam On "dojavljivao" kad će neko umrijeti. Možda jedino da bi nam dokazao da su Njegove procjene precizne, da može sa sigurnošću prognozirati šta će se desiti u budućnosti, ali opet On nam se obraća kad ga "potražimo", ne "nameće" se ako Njegovu pomoć, ili vođstvo, ne želimo i ne tražimo :-?

Da vjerujem u postaojanje đavola, mogao bi te "prognoze" njemu pripisati, ali pošto ne vjerujem, i pošto ne želim da plašim ljude nečim što vjerujem da ne postoji, onda je jedino objašnjenje da je ono što si doživjela bila slučajnost :)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#92 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:Ovo gore su fleke od pušenja, :lol:
Il' od čemunjanja oraha :D
murathans
Posts: 247
Joined: 03/05/2013 19:11

#93 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by murathans »

theTruePath wrote:Murathansss jel to ti nas zajebavas? :D
Ne. Zašto bih to radio? Ovo je ozbiljan PDF...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#94 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by fatamorgana »

murathans wrote:
theTruePath wrote:Murathansss jel to ti nas zajebavas? :D
Ne. Zašto bih to radio? Ovo je ozbiljan PDF...
Ma on to misli jer nije prvi put da ga zahebavaju na forumu, :wink:
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#95 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by sour cherry »

Il' od čemunjanja oraha :D
:D To je lahko riješiti.Limun pomaže.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#96 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by fatamorgana »

sour cherry wrote:
Il' od čemunjanja oraha :D
:D To je lahko riješiti.Limun pomaže.
Jel limun oralno il' kako? Meni limun skuplja usta, :wink:
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#97 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by sour cherry »

Ma namažeš limunom kožu,nokte i spadne boja od oraha.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#98 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by fatamorgana »

sour cherry wrote:Ma namažeš limunom kožu,nokte i spadne boja od oraha.
Aaaaaaaaaaaaa! A može li se taj isti limun poslije iskoristiti šta ja znam, za limunadu npr?
User avatar
Matja
Posts: 2
Joined: 02/04/2013 12:12

#99 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Matja »

Aurea Mediocritas wrote:U toku rata, na liniji sam sanjao jednu mušku osobu. Sada, da ne komplikujem, ne bih ulazio u opisivanje sna, samo ću reći da je to bio vrlo jasan i čudnovat san.
U samo jutro dobijam vijest da je taj čovjek poginuo na liniji.

Je li to slučajnost?
Ista situacija brate. Kod mene jedan drugar dođe u san (poginuo ranije) na naše mjesto (jedna kafana), ja sa njim pričam i svjestan sam da je poginuo i pitam ga pa otkud ti ovdje a on meni "došao sam po našeg jarana ....". Prekosutra saznam taj jaran poginuo u Sarajevu, taj dan blizu našeg mjesta. Jeza me i danas prođe kada se sjetim toga...nemam objašnjenja ali taj susret je bio tako stvaran da imam osjećaj i da me je dirao, čak je i viceve pričao, ma isto kao da je tu, živ - zaista nemam objašnjenja.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14329
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#100 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by DaysleepeR »

Otvorite temu "Predosjećaj dana" i kad god svi vi koji počesto ili ponekad imate predosjećaje iste i dobijete, lijepo postavite i kažete "imam osjećaj biće to i to".

Jednostavnim naučnim eksperimentom ćemo utvrditi koliko često imate neku šuhu u odnosu na to koliko često pogodite.

Odgovorno tvrdim da svi jako često imamo razne predosjećaje, međutim sjećamo se obično samo onih slučajeva kada "pogodimo" što bi jedan jednostavno naučni eksperiment pokazao i utvrdio da je u pitanju čista slučajnost.
Post Reply