Predosjetiti smrt druge osobe!?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#151 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Maraschino »

Zanimljiva tema. Ja sve sto sanjam u vecini slucajeva je jasno i bistro a na osnovu toga mogu priblizno znati kakav me dan ocekuje.

Sinoc sam sanjao cudan san. Neko mi govori da je zmija ujela macku koja je uginula ali su ubili i zmiju...i tako se budim. Predosjecao sam neciju smrt(prijatelja) ali sa njim umire jos i njegov ubica. :sad:

Sjecam se kao dijete kada nam je stric pricao kako je bio tesko bolestan. Lezao je u krevetu, imao visoku temperaturu ali i druge komplikacije. Kaze, odjednom na vrata ulaze dva covjeka u bijelom i prilaze mi. Pogledase me i rekose, nije on jos spreman hajmo kod onoga u ....(susjedno mjesto). Stric je poznavao tog covjeka i on je bas tu noc umro.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#152 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by MarlboroGold »

Nije mi se nikad desilo nešto vezano za smrt.

Međutim, jednom sam sanjao rodicu, a koja živi u americi, kako se udaje i to sam ispričao ostalim ukućanima to jutro. Dok sam pio kafu sa roditeljima u toku istog dana zazvonio je telefon - javili nam iz amerike da su se rodica i njen momak vjerili. Sjećam se dobro koliko sam tad bio sjeban, kao i oni... nemoguće je da je to bila samo slučajnost. Nikad je prije nisam sanjao i baš tad nađem sanjati to, da bi se isti dan potvrdilo.

Jednostavno ima nešto u nama čega još uvijek nismo svjesni.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#153 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by cendlerbing »

MarlboroGold wrote:Nije mi se nikad desilo nešto vezano za smrt.

Međutim, jednom sam sanjao rodicu, a koja živi u americi, kako se udaje i to sam ispričao ostalim ukućanima to jutro. Dok sam pio kafu sa roditeljima u toku istog dana zazvonio je telefon - javili nam iz amerike da su se rodica i njen momak vjerili. Sjećam se dobro koliko sam tad bio sjeban, kao i oni... nemoguće je da je to bila samo slučajnost. Nikad je prije nisam sanjao i baš tad nađem sanjati to, da bi se isti dan potvrdilo.

Jednostavno ima nešto u nama čega još uvijek nismo svjesni.
Nekako izbjegavam vjerovati u snove kao predskazanja i bilo šta više od produkta naše sopstvene podsvijesti.
Možda si kod nje, na fejsbuku, instagramu...vidio slike koje upućuju na to da će se udati, ali nisi svjesno to zapamtio, nego si u snu povezao.
Mislim...možda. Zamisli samo šta je sve skladišteno u našoj podsvijesti, čega nismo svjesni da znamo. I onda se jedna takva informacija manifestuje, a mi jedino umijemo objasniti deja vuom, ili predskazanjem.

Također, sherbo, ti si imala par iskustava, zapamtila obrazac i sad svaki put kad se san koji se u obrazac uklapa - ponovi, samo gledaš gdje će ko umrijeti. A, naravno da umre. Ljudi umiru stalno, sanjala ti ne sanjala.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#154 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by MarlboroGold »

cendlerbing wrote:
MarlboroGold wrote:Nije mi se nikad desilo nešto vezano za smrt.

Međutim, jednom sam sanjao rodicu, a koja živi u americi, kako se udaje i to sam ispričao ostalim ukućanima to jutro. Dok sam pio kafu sa roditeljima u toku istog dana zazvonio je telefon - javili nam iz amerike da su se rodica i njen momak vjerili. Sjećam se dobro koliko sam tad bio sjeban, kao i oni... nemoguće je da je to bila samo slučajnost. Nikad je prije nisam sanjao i baš tad nađem sanjati to, da bi se isti dan potvrdilo.

Jednostavno ima nešto u nama čega još uvijek nismo svjesni.
Nekako izbjegavam vjerovati u snove kao predskazanja i bilo šta više od produkta naše sopstvene podsvijesti.
Možda si kod nje, na fejsbuku, instagramu...vidio slike koje upućuju na to da će se udati, ali nisi svjesno to zapamtio, nego si u snu povezao.
Mislim...možda. Zamisli samo šta je sve skladišteno u našoj podsvijesti, čega nismo svjesni da znamo. I onda se jedna takva informacija manifestuje, a mi jedino umijemo objasniti deja vuom, ili predskazanjem.
Ona nikad nije imala fb niti smo se čuli jedno 4-5 godina kad se to desilo. Dakle nikakav kontakt osim taj što su se naši roditelji čuli jednom godišnje, a tako je i dan danas, a taj poziv smo dobili iznenada.
Dakle... vjerovatnoća da je to slučajnost je minimalna.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#155 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Hadzi Lojo »

Ja to skoro uvijek osjetim i to po mirisu covjeka sa kojim razgovaram, naprosto se osjeti neki los miris mrtvaca.
Na pocetku rata sam takodje razgovarao sa jednim kolegom i taj miris osjetio , nakon nekoliko dana je poginuo.

U knjizi zakim zvona zvone od Hemingveja se opisuje isti osjecaj.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#156 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by nlt »

ja sam sinoć sanjao da sam pao sa trećeg sprata, ali nije mi nista bilo, samo ustao i nastavio
sad ne smijem se nigdje penjati....
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#157 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by human01d »

Nepunih godinu dana, prije nego li će mi najbliži član porodice preseliti, pojavio mi se osjećaj straha i brige da je pitanje trenutka kada će se desiti smrt. Do tada apsolutno niti jednom nisam o tome mislio i nekako sam živio u iluziji da moji nikada umrijeti neće. Pojavom tog straha i brige, par puta sam sanjao kao da se to nešto loše desilo. I bum, nepunih godinu dana od tih osjećaja ujutro se to i dešava. Posve pogubljen to proživljavam i nesvjestan svega što se dešava. Nebrojeno puta sam postavio sebi pitanje zašto? Potpuno do tada zdrava osoba i pokosi je uobičajeni tip smrti na našim područjima. Prošlo je evo devet godina, osjeti se dio mene da fali nedostatkom te osobe. Iz kojih se razloga pojavio sav taj osjećaj i naznaka smrti ni danas ne znam. Ako se samo Allah s nama igra, onda ok.
Budite mi svi pozdravljeni na ovoj temi
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#158 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Plavo-bijeli »

human01d wrote:Nepunih godinu dana, prije nego li će mi najbliži član porodice preseliti, pojavio mi se osjećaj straha i brige da je pitanje trenutka kada će se desiti smrt. Do tada apsolutno niti jednom nisam o tome mislio i nekako sam živio u iluziji da moji nikada umrijeti neće. Pojavom tog straha i brige, par puta sam sanjao kao da se to nešto loše desilo. I bum, nepunih godinu dana od tih osjećaja ujutro se to i dešava. Posve pogubljen to proživljavam i nesvjestan svega što se dešava. Nebrojeno puta sam postavio sebi pitanje zašto? Potpuno do tada zdrava osoba i pokosi je uobičajeni tip smrti na našim područjima. Prošlo je evo devet godina, osjeti se dio mene da fali nedostatkom te osobe. Iz kojih se razloga pojavio sav taj osjećaj i naznaka smrti ni danas ne znam. Ako se samo Allah s nama igra, onda ok.
Budite mi svi pozdravljeni na ovoj temi
Iskreno taj strah je non stop prisutan u većoj, ili manjoj mjeri. S obzirom da je često bezazlen i svi su živi i na broju, ne primjetimo ga. Tek onda kad se nažalost nešto desi, onda počnemo da ga vežemo sa tim mislima i mislimo da smo mi nešto predosjetili, a ustvari samo su to bile samo obične misli. Šta bi onda mogao nazvati pravim predosjećajem, pa možda da tačnu određenu osobu, tačan datum, vrijeme i način umiranja znaš, a još da je u pitanju zdrava osoba, hah. Strah od smrti sebe i bližih je najveći strah koji svaki čovjek ima i prisutan je tu od samog nastanka čovjeka, tako da kažem nije ništa nenormalno.
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#159 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by human01d »

Plavo-bijeli wrote:
human01d wrote:Nepunih godinu dana, prije nego li će mi najbliži član porodice preseliti, pojavio mi se osjećaj straha i brige da je pitanje trenutka kada će se desiti smrt. Do tada apsolutno niti jednom nisam o tome mislio i nekako sam živio u iluziji da moji nikada umrijeti neće. Pojavom tog straha i brige, par puta sam sanjao kao da se to nešto loše desilo. I bum, nepunih godinu dana od tih osjećaja ujutro se to i dešava. Posve pogubljen to proživljavam i nesvjestan svega što se dešava. Nebrojeno puta sam postavio sebi pitanje zašto? Potpuno do tada zdrava osoba i pokosi je uobičajeni tip smrti na našim područjima. Prošlo je evo devet godina, osjeti se dio mene da fali nedostatkom te osobe. Iz kojih se razloga pojavio sav taj osjećaj i naznaka smrti ni danas ne znam. Ako se samo Allah s nama igra, onda ok.
Budite mi svi pozdravljeni na ovoj temi
Iskreno taj strah je non stop prisutan u većoj, ili manjoj mjeri. S obzirom da je često bezazlen i svi su živi i na broju, ne primjetimo ga. Tek onda kad se nažalost nešto desi, onda počnemo da ga vežemo sa tim mislima i mislimo da smo mi nešto predosjetili, a ustvari samo su to bile samo obične misli. Šta bi onda mogao nazvati pravim predosjećajem, pa možda da tačnu određenu osobu, tačan datum, vrijeme i način umiranja znaš, a još da je u pitanju zdrava osoba, hah. Strah od smrti sebe i bližih je najveći strah koji svaki čovjek ima i prisutan je tu od samog nastanka čovjeka, tako da kažem nije ništa nenormalno.
Imaš i ti ponešto tačno, ali da se ne dovodim u nezgodnu situaciju, fokus je bio na jednoj osobi isključivo, a ne na njih više, niti taj strah postoji danas. Tačan datum, vrijeme i način umiranja ne spomenu niko ovdje, nemoguće. Ali eto svi koji su osjetili, imali su neki predosjećaj za konekretnu osobu, tako i ja. Danas tog osjećaja nema.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#160 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Plavo-bijeli »

human01d wrote:
Plavo-bijeli wrote:
human01d wrote:Nepunih godinu dana, prije nego li će mi najbliži član porodice preseliti, pojavio mi se osjećaj straha i brige da je pitanje trenutka kada će se desiti smrt. Do tada apsolutno niti jednom nisam o tome mislio i nekako sam živio u iluziji da moji nikada umrijeti neće. Pojavom tog straha i brige, par puta sam sanjao kao da se to nešto loše desilo. I bum, nepunih godinu dana od tih osjećaja ujutro se to i dešava. Posve pogubljen to proživljavam i nesvjestan svega što se dešava. Nebrojeno puta sam postavio sebi pitanje zašto? Potpuno do tada zdrava osoba i pokosi je uobičajeni tip smrti na našim područjima. Prošlo je evo devet godina, osjeti se dio mene da fali nedostatkom te osobe. Iz kojih se razloga pojavio sav taj osjećaj i naznaka smrti ni danas ne znam. Ako se samo Allah s nama igra, onda ok.
Budite mi svi pozdravljeni na ovoj temi
Iskreno taj strah je non stop prisutan u većoj, ili manjoj mjeri. S obzirom da je često bezazlen i svi su živi i na broju, ne primjetimo ga. Tek onda kad se nažalost nešto desi, onda počnemo da ga vežemo sa tim mislima i mislimo da smo mi nešto predosjetili, a ustvari samo su to bile samo obične misli. Šta bi onda mogao nazvati pravim predosjećajem, pa možda da tačnu određenu osobu, tačan datum, vrijeme i način umiranja znaš, a još da je u pitanju zdrava osoba, hah. Strah od smrti sebe i bližih je najveći strah koji svaki čovjek ima i prisutan je tu od samog nastanka čovjeka, tako da kažem nije ništa nenormalno.
Imaš i ti ponešto tačno, ali da se ne dovodim u nezgodnu situaciju, fokus je bio na jednoj osobi isključivo, a ne na njih više, niti taj strah postoji danas. Tačan datum, vrijeme i način umiranja ne spomenu niko ovdje, nemoguće. Ali eto svi koji su osjetili, imali su neki predosjećaj za konekretnu osobu, tako i ja. Danas tog osjećaja nema.
Jesi li ikada osjetio strah za neku drugu osobu da može umrijeti? Vrlo vjerovatno da jesi, a vjerovatno da se i ne sjećaš jer ta osoba nije umrla, pa tom osjećanju nisi poslije pridao nikakvo značenje. Misli su samo misli, koliko god mi im pridavali neko veće značenje.
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#161 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by human01d »

Nisam, rekao sam isključivo za tu osobu. Pozdrav
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#162 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by espn »

:thumbup:
Diogenes420
Posts: 178
Joined: 28/09/2020 12:34

#163 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Diogenes420 »

Prije par mjeseci sanjam da sam u nekom ZOO-u, gledam lavove. Svi lavovi leže nekako letargični, a među njima se pojavljuje crni lav, ranjen tj. proboden nečim i pada i umire.
UStajem ujutru i gOOglam značenje sna; Jako bliska osoba će umrijeti... Kroz par dana mi javljaju da je majka preselila.


Iako sam i do tada imao neke situacije da u snovima predvidim šta će se desiti, posle toga sam 100% siguran da nam snovi mnogo govore. Treba samo znati tumačiti detalje.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#164 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by stubrijez »

U snovima ne znam nisam se licno uvjerio a cuo jesam raznih prica... evo jedne radi se o predvidjanju bice svima smijesno i glupo ali je istinito, ne znam gdje bih drugo ovo stavio. Naravno ovo je moj dozivljaj kao i uvijek...

Teski crnjak... Prije desetak godina radio sam vani, bila je Nova godina sabralo se nas nekoliko zemljaka da proslavimo u tudjini. Zvali smo i jednog naseg jaru, stariji je od nas podosta ali mi smo ga uvijek gotivili i zvali da se vidimo ili kad je neko sijelo jer je bio simpatican i dobrocudan uvijek imo neke starinske zajebancije i spiku. Vec smo bili dobro ubridili podje prica da se ukidaju vize za EU, mi sretni, laprdamo svasta, on nas prekide kaze: Djeco nije to nista dobro, to nas pustaju samo da drugi ljudi dodju u nasu zemlju... Nasta tenutak tisine nakon cega mi njega ismijasmo otkud ti to ba, ja ublehe, vako nako, a moram priznat ta me recenica njegova zaintrigirala puno sam kasnije razmisljao o njoj.

Danas kad se sjetim tih rijeci prodje me jeza a tog covjeka nisam vidio vise a volio bih da ga vidim i pitam sta si ono ti mislio kad si reko sto si reko..?
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#165 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by broj dva »

Od 1965 do 2005 je bila lahka prilika za zaradit milion dolara, sve sto je trebalo je dokazati "predosjecanje" jedan jedini put
Ili nesto slicno, moze se ja mislim i trava saljevat i u grah gledat i u kafu...

https://en.wikipedia.org/wiki/One_Milli ... _Challenge
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#166 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Hakiz »

Šta je zajedničko svim pričama i na ovoj temi i inače kada se o ovome govori?

Zajedničko je to da kada neko umre, neko drugi kaže "Joj, sanjao sam prije neki dan pokojnika i vidi umro je". Ali, to uvijek kaže nakon smrti.

Nikada niko ne kaže, "Ljudi, sanjao sam danas XY, za najviše dva dana će sa tom osobom nešto biti".

Dakle, isključivo nakon nekog događaja u vezi sa određenom osobom neko se sjeti da je imao neki predosjećaj u vezi te osobe. Nikada taj koji je "osjetio" ne reaguje, ne kaže da će se nešto desiti, prije nego što se desi.

Naravno, ne treba miješati ove stvari sa "samoispunjavajućim proročanstvom", dakle sa situacijom kada neko stalno ponavlja da će se nešto desiti pa se to desi, na primjer kada majka stalno ponavlja da ne voli što joj se dijete penje na drvo jer osjeća da će dijete pasti i povrijediti se, pa kada jednog dana dijete padne, majka kaže "Eto, jesam li govorila, znala sam, osjetila sam da će pasti". A dijete se počelo penjati na drvo kada je imalo 5 godina, tada je i majka počela govoriti da ju je strah, a kada je dijeta konačno palo imalo je, recimo, 12 godina.

Naravno, u tom trenutku svi zaborave na milione majki koje takođe govore da ih je strah što im se djeca penju na drvo jer osjećaju da će pasti, ali čija djeca, nakon što su se penjala godinama na drvo i prestala jer su odrasla, nikada nisu pala sa drveta. Kao št ozaborave i to da što se nepto duđe i više radi, veća je šansa da će se nešto u vezi sa ti mdesiti. Pa ako imamo dijete koje se penjalo po drveću 10 godina, velika je vjerovatnoća da će barem jednom, ako ne i više puta, pasti. A to je naprosto matematika, teorija vjerovatnoće, nikakav "čudnovati, mistični, natprirodni osjećaj osmog čula".

Zajedničko i ispunjavajućem proročanstvu i predosjećaju o kojem je tema je to da su iluzije, zablude.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#167 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by stubrijez »

Hakiz wrote: 15/01/2021 04:49 Šta je zajedničko svim pričama i na ovoj temi i inače kada se o ovome govori?

Zajedničko je to da kada neko umre, neko drugi kaže "Joj, sanjao sam prije neki dan pokojnika i vidi umro je". Ali, to uvijek kaže nakon smrti.

Nikada niko ne kaže, "Ljudi, sanjao sam danas XY, za najviše dva dana će sa tom osobom nešto biti".

Dakle, isključivo nakon nekog događaja u vezi sa određenom osobom neko se sjeti da je imao neki predosjećaj u vezi te osobe. Nikada taj koji je "osjetio" ne reaguje, ne kaže da će se nešto desiti, prije nego što se desi.

Naravno, ne treba miješati ove stvari sa "samoispunjavajućim proročanstvom", dakle sa situacijom kada neko stalno ponavlja da će se nešto desiti pa se to desi, na primjer kada majka stalno ponavlja da ne voli što joj se dijete penje na drvo jer osjeća da će dijete pasti i povrijediti se, pa kada jednog dana dijete padne, majka kaže "Eto, jesam li govorila, znala sam, osjetila sam da će pasti". A dijete se počelo penjati na drvo kada je imalo 5 godina, tada je i majka počela govoriti da ju je strah, a kada je dijeta konačno palo imalo je, recimo, 12 godina.

Naravno, u tom trenutku svi zaborave na milione majki koje takođe govore da ih je strah što im se djeca penju na drvo jer osjećaju da će pasti, ali čija djeca, nakon što su se penjala godinama na drvo i prestala jer su odrasla, nikada nisu pala sa drveta. Kao št ozaborave i to da što se nepto duđe i više radi, veća je šansa da će se nešto u vezi sa ti mdesiti. Pa ako imamo dijete koje se penjalo po drveću 10 godina, velika je vjerovatnoća da će barem jednom, ako ne i više puta, pasti. A to je naprosto matematika, teorija vjerovatnoće, nikakav "čudnovati, mistični, natprirodni osjećaj osmog čula".

Zajedničko i ispunjavajućem proročanstvu i predosjećaju o kojem je tema je to da su iluzije, zablude.
Sasvim racionalno objasnjenje, slazem se u potpunosti. Ima i misterija svoju draz dok se to ne shvata i tumaci preozbiljno.
Nekitamolik123
Posts: 22
Joined: 30/12/2020 17:51

#168 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Nekitamolik123 »

Edit: dupli.
Last edited by Nekitamolik123 on 07/03/2021 19:44, edited 1 time in total.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#169 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by belfy »

jarane, postavljas isti post na vise tema. to se obicno cijeni kao reklamiranje sto je na forumu zabranjeno...
Nekitamolik123
Posts: 22
Joined: 30/12/2020 17:51

#170 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Nekitamolik123 »

belfy wrote: 07/03/2021 17:48 jarane, postavljas isti post na vise tema. to se obicno cijeni kao reklamiranje sto je na forumu zabranjeno...
Pošteno. :thumbup: Editovao.
Post Reply