Predosjetiti smrt druge osobe!?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#51 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by graue_maus »

Comrad wrote:Meni se prosle godine desilo nesto, sto ce mi rijetko ko povjerovati. Bila je noc i jedva sam zaspao, trebalo mi je oko 2 sata da uronim u san...i u snu ispred mene velika zelena poljana, trava se njise i ja kao hodam kroz tu travu, kad odjednom sa neba pocese da padaju ispred mene u travu brojevi i dan danas ih se sjecam ovim redom 34 21 8 30 41 5 i neki glas poput eha mi poce odjekivati 'uplati ove brojeve na lutriji sutra'; 'uplati ih'...

Sutradan cim sam ustao, zapisem brojeve, trkom na trafiku uplatim i navecer na izvlacenju se desi nesto sto mi je u potpunosti izmjenilo zivot mene i moje familije - izvuceni budu totalno drugi brojevi.
moja kona osamdesetih godina sanjala isto tako nake brojeve ,lijepo napise ujutro na cedulju i do nas na kahvu ......meni brojeve i pare u ruke plus pare za sendvic :-D .........da joj uplatim loto .........nema problema , mislim cim sam pare strpala u tasnu da sam zaboravila na to ........
navece izvlacenje bilo, ide ona happy ......da joj dam listic sto sam uplatila :stidljiva1: :stidljiva1: .........joj ja zaboravila jedva da sam to rekla ,zena pala ko svijeca ...........uglavnom zeni su secer i vodu nosili da je povrate u zive .........pogleda moj otac onaj papir sto mi je dala , svi brojevi bili tacni ........
sa mnom niko nije u komsiluku mjesecima rijec progovorio ........... :babinsin:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#52 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by respo »

WRRsmom wrote:ja mogu osjetiti da mi se/kad mi se ne pise dobro jel se to pika :roll:
onaj osjecaj kad pijes a znas da ti ujutro nece biti dobro? pika se :)
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#53 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by respo »

WRRsmom wrote:
respo wrote:
WRRsmom wrote:ja mogu osjetiti da mi se/kad mi se ne pise dobro jel se to pika :roll:
onaj osjecaj kad pijes a znas da ti ujutro nece biti dobro? pika se :)
:lol: :lol: ma jok bolan, nego se zatrefis gdje nisi treb'o pa osjetis da je vrijeme :run:
pa to zna svako nisi sasa matic
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#54 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Zokipfc »

I ovo je subforum filozofija, blago nama... :zid:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#55 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Ramzess Veliki »

Ne predosjećam nego sigurno znam da će neka osoba umrijeti. Čim je vidim. Nema šanse da ostane živa .. za dan, dva ... dvije-tri ili pedeset i više godina, ali znam da će umrijeti. Kako li to ... :shock:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#56 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

Zokipfc wrote:I ovo je subforum filozofija, blago nama... :zid:
Pa ova tema ne bi trebala ni biti na ovom podforumu, paranormalne sposobnosti bi trebale bit' na "Bez cenzure", nako uz kafu gledat u šoljice, u grah, tračat' negog i tako to :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#57 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

Ramzess Veliki wrote:Ne predosjećam nego sigurno znam da će neka osoba umrijeti. Čim je vidim. Nema šanse da ostane živa .. za dan, dva ... dvije-tri ili pedeset i više godina, ali znam da će umrijeti. Kako li to ... :shock:
:D
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#58 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Lacrosse »

jasko_ja wrote:Zanima da li se iko susretao ili cuo za slicnu situaciju?
Slucaj 1.
Starija zena na samrti. Faza "buncanja" i nepovezane price. Na dan smrti svo vrijeme izgovara ime svoje rodice. Ubrzo umire. Nedugo zatim umire i rodica.
Slucaj 2.
Stariji covjek na samrti. Faza "buncanja" i nepovezane price. Na dan smrti svo vrijeme izgovara ime svog komsije sa kojim je u dobrim odnosima (ali ne nesto sada pretjerano). Ubrzo umire. Nedugo zatim komsija oboljeva i umire.

Sta se desava u tom trenutku u mozgu covjeka i kako moze predosjetiti smrt drugog covjeka?
Oba slucaju su usko vezana za moju porodicu.
Da li postoji neka relavantna literatura koja se bavi ovom temom?

PS Ni sam nisam znao da li temu otvorim ovdje ili u religijama.
Radi se o delirijumima.

Da li bi bio toliko fascinantan da neko mrtav pjan progovori ime komsije a njemu sutra pukne guma i sleti s autoputa?

Kod nas se ne praktikuje pomaganje ljudima da umru.

Pri pomaganju znaci kad je neko terminalan da mu se dadnu opijati i da se muka prekrati.

Posto se to ne radi, ljudi umiru duze i epizode delirija traju duze i u njima ima kojekakvih "cula kazala", jer su drugi ljudi tu i pridaju visok znacaj svom buncanju i trabunjanju umiruce osobe.

Rat je takodje eskalirao mogucnost smrti na skoro svakodnevnicu i tu su se ljudi drzali kojekakvih vjerovanja o tome sta moze predodrediti smrt, od "ukidanja nafake" do proljevanja vode iza nekog, do pjevanja ptice na dan smrti, do tog da onaj koji je poginuo je bio potpuno miran i stalozen na dan smrti, i te se sve rijeci i akcije proucavaju, a ne proucava se nenormalnost okolnosti u kojima je nestalo 100 hiljada ljudi a nismo Afrika.

Sve u svemu mozak kad umire moze imati svakakve manifestacije od hyerpaktivnog delirija, psihoze, prividjanja stvari koje nisu tu, komunikacije i buncanja, cak i epilepticnih napada i slicno.

O tome nema filozofije nikakve. Osim straha od smrti i vjerovanja da je smrt posebna. Kako to nema izvjestaja da je djete koje je tek rodjeno reklo Amina plakajuci a Amini sutradan pukla cista na jajnicima....

Mislim, dokle ide neskolovanje u zemlji s najvecim brojem fakulteta po glavni stanovnika? Smrti se ne treba plasiti i takodje umirucim treba pomoci da se ne pate i ne budu u deliriju danima dok ne mogu da jedu, piju, izvrse bilo kakvu nuzdu i zaglavljeni u procjepu izmedju dva svijeta. Tad treba pomoci mrtvima, a ne slusati i zapisivati i prepricavati gluposti. Bolje bi bilo da si otisao i ako ti ljekar nije mogao pomoci da prepise narkotike u tecnoj formulaciji, od dilera droge kupio 2 kese heroina i napravio od njega caj i servirao tim koji umiru, vise bi naucio nego sto se slusalo i prepricavalo kako je neko "bogu dusu, bog je nece".
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#59 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by theTruePath »

edit
Last edited by theTruePath on 18/06/2013 19:03, edited 3 times in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#60 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by theTruePath »

Da li bi bio toliko fascinantan da neko mrtav pjan progovori ime komsije a njemu sutra pukne guma i sleti s autoputa?
Masta moze svasta,ali vala ja to nebi tek tako pripisao biologiji i kemikalijima.Kud bas rodicu i komsiju da zove? ljudi pred smrt obicno prizivaju svoju djecu,ili partnera
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#61 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Hadzi Lojo »

Davno sam citao knjigu od Hemingveja "Za kim zvona zvone". Sjecam se u jednom poglavlju spominje jedna ciganka koja gata nekoj osobi i govori da osjeca smrad smrti i da ce uskoro poginuti, sto se nakon par dana i ostvarilo.
Meni se desilo na samom pocetku rata dok sam razgovarao sa jednim kolegom da sam osjetio smrad lesine i u istom momentu sam se sjetio te ciganke. Kolega je poginuo ubrzo nakon toga.
Takvo nesto mi se desavalo vise puta i obistinilo se.
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#62 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Zatamnjena stakla »

To su gluposti u šta vjerujete.
User avatar
makaranka
Posts: 581
Joined: 18/01/2009 13:42
Location: novo sarajevo

#63 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by makaranka »

zasto je tako tesko provjerovati da neko jednostavno moze predvidjeti nesto,osjetiti pozitivne/negativne vibracije,predosjetiti neki dogadjaj pri tome ne mislin na vidovire dazire i gatanja preko telefona i gledanja u kasike.

ispast cu luda,al nema veze isto su napisat sta mi se izdesavalo. :D
za razliku od svoje sestre koja je cesto znala jutri prepricavat svoje snove ja bi govorila da nista ne sanjam,jer apsolutno se nicega nisam sjecala, al onda sam se s vremenom pocela i ja prisjecat svojih snova.

deda je bio bolestan,kad je postavio dijagnozu doktor mu je rekao da s obzirom na godine neka ne polaze neke nade u izljecenje,da ce boriti samo tabletama pa nekih godnu-dvije ce jos pozivit. borio se i mi uz njega 5god.
uglavnom,10 dana prije doceka nove godine, sjedim s prijateljima i pocnu komentirat kako se ove god.nismo dogovorili di cemo za docek i sta cemo; meni izletilo sta god hocete planirajte jer bi ja mogla lako tada bit u crnini.3dana poslje sanjam ga kako se pakuje i govori mi makaranka ja ti idem ca,ja mu govorim nemoj ostani jos malo a on; ne mogu moran ici,idem ti ja.
sprovod je bio na staru godinu.

cesto mi se desi da iman samo neki predosjecaj da ce se nesto lose desit ili da vidim tu scenu pred ocima.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#64 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Zokipfc »

Sorel wrote:To su gluposti u šta vjerujete.
Ne bih da budem nepristojan, ali: MRS SA TEME!

Ako ne vjerujes u te stvari, boli te tuki, pusti nas "lude"...
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#65 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Lounge Act »

ja nemam nikakvo sesto osjetilo i ne sjecam se svojih snova, to bas da bude rijetkost ili neki posebno strasan san pa da ga zapamtim, ali mislim da ima nekih naznaka ponekad kad ce neka osoba umrijeti. kod mene u kuci pred smrt nekih od ukucana desavalo se da neki predmet popuca sam od sebe. pred smrt mog oca ogledalo u kuci je bilo okaceno na zidu i samo od sebe je jednostavno puklo. ostalo je u okviru, ali tako puknuto. pred smrt mog djeda ukras koji nam je stajao na zamrzivacu - nesto kao keramicki cup ili vaza iz cista mira je puknuo, razletio se na nekoliko dijelova. u trenutku kad se to dogodilo u toj prostoriji nije niko bio, ali koliko je glasno puknulo culo se u susjednoj prostoriji.

vidjela sam i da neki spominju ptice, sjecam se koliko smo se kao djeca bojali sove kada je cujemo :lol: sada ne vjerujem u to, ali se sjecam da nas je djed par dana prije nego sto je umro zvao da cujemo kako lijepo pjeva neka mala sarena pticica i cudio joj se i mi gledali i gledali u krosnje vocki kod kuce, ali nista nismo vidjeli. volim misliti da je to bila dzennetska pticica te da je otisao na bolje mjesto...
User avatar
Afanasi_94
Posts: 2349
Joined: 21/06/2013 00:19
Location: Са.

#66 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Afanasi_94 »

Ja baš i ne predosjećam smrt ali predosjećam loše stvari... :shock:
User avatar
scooby_dooby_doo
Posts: 649
Joined: 18/01/2013 14:23
Location: Babin potok.

#67 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by scooby_dooby_doo »

nema goreg osjecaja kad sanjas to... :shock: :shock: :cry:
klackalica_
Posts: 6
Joined: 07/08/2013 16:04

#68 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by klackalica_ »

Great Cornholio wrote:
Zokipfc wrote:I ovo je subforum filozofija, blago nama... :zid:
Pa ova tema ne bi trebala ni biti na ovom podforumu, paranormalne sposobnosti bi trebale bit' na "Bez cenzure", nako uz kafu gledat u šoljice, u grah, tračat' negog i tako to :D
ja gledam samo tvoje postove i divim se, pitam se samo sta ti jos uvijek radis na ovoj temi, a sta rade moderatori?

p.s.

S ovim "dijagnosticiranjem" šizofrenije prvo su krenuli tzv. stručnjaci iz hrvatske, pa se to nekako proširilo i na bosnu potom na cijeli balkan, valjda vidite jedni od drugih, šta već... Prva greška u vašem "stručnom" dijagnosticiranju nekom da je bolestan i šizofrenik je u tome što smatrate sve "halucinacije" plodom mašte, bolesti, itd... Druga stvar, otkud tebi ili nekome drugom dokaz da je to halucinacija? Čovjek koji je na neki način ukazao da bi mu neko drag mogao umrijeti, ili ko već je šizofrenik čak i kada se ostvare takve stvari?

Znaš li da šizofrenike zatvaraju u ludnice, zato što su opasni po društvo i to je razlog njihovog uklanjanja. Valjda ti je sad jasnija ozbiljnost optužbe: teški psihički bolesnik.

Sve u svemu, ima ljudi koji su zaista bolesni i stoji to što tvrdiš, ali također postoje i oni koji nisu bolesni, a dešavaju im se paranormalne stvari. Zaista mislim da nije pošteno sve trpati u isti koš, makar zbog humanosti do koje toliko držite u ime nauke, barem dok se ne otkriju bolje metode dijagnostike.
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#69 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by elma89_ »

Imal jos ko ovakvih prica? :D
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#70 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Hodidid »

Prije par godina jedna moja mlada rodica ,ima 23 godine,koja zivi u Zagrebu imala je ruzan san gdje je sanjala da je umro clan porodice. Nedefiniran. Jednostavno ustala je sa osjecajem da je neko u porodici umro. Rekla je to svojoj staroj i pitala je da nije neko umro u porodici? Dobila je odgovor da hvala Bogu nije niko.

Dan nakon toga mi ih zovemo izvana da im javimo da je blizak clan familije imao mozdani udar i da se bori za zivot. Zena od 80 Godina. Prezivjela je ali prvih par dana bilo je kriticno.

Slucajnost ili nesto drugo. Ko zna.
murathans
Posts: 247
Joined: 03/05/2013 19:11

#71 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by murathans »

Mrtvačka kna ili kana...

Skoro svaki put ada neko umire ko mi je blizak ili umro neko ko je blizak nekome meni bliskom meni se pojavljuju ove smeđe pjege na rukama. Ne postoji način da se operu ili skinu. Traje jedan dan ili dan i po i same nestaneu. Eto nedabvno je umrla majka moje prijateljice iz Travnika. Pojavilo se ovo na mojim rukama. Pojavljivalo mi se i kada bih bio daleko od osobe koja je umirala, dok bih bio na putu u Njemačkoj recimo. Znam čim mi se ovo pojavi na rukama zazvonit će telefon i sa druge strane će mi glas reći: Umro je ... Umrla je...

Napominjem da sam agnostik, čovjek koji se bavi marketingom i čovjek koji bježi od svega što miriše na New Age i spirutalizam

Image

Image

Image


Nemam objašnjenje za ovo...
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#72 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Rolo »

Jedno od objašnjenja za ove znakove je i psihoanalitičko.
Radi se o tzv. magičnom mišljenju, odnosno, to je jaka podsvjesna potreba nekog čovjeka da nadzire i kontroliše nešto čega se i sam najviše boji - smrti.
Znakovi na rukama, snovi o dijelovima tijela, nisu ništa drugo nego materijaliziranje svojih "moći" i stvaranje obilježja koja nas uvjek podsjećaju kako to mi kao "posebni" imamo.

Ništa čudno. Poznato je da strastveni vjernici mogu osjetiti stigme tj. bolove na svom tijelu koje su nekad imali njihovi "mučenici" u vidu rana - žrtvujući svoj život za druge ljude i ispravnost svog vjerovanja.

S druge strane, kod ljudi koji nisu vjernici, a imaju ogromnu potrebu sve uzeti u svoje ruke i maksimalno kontrolisat sebe i druge, ne vjerujući nikome i u ništa, jedan od načina da se odbrane od velikih strepnji u životu je i da sami sebe doživljavaju "izabranima", ljudima koji jedini imaju direktan dodir sa sudbinom, višim silama, osjete i imaju što drugi ne mogu ili nemaju i sl. , a nerijetko se i među drugim ljudima osjećaju izolovano i nedodirljivo.
Isto tako i vjernik može misliti da ima posebnu vezu s Bogom, da je on njegov izaslanik itd.

Sve su to načini organizacije psihe, malo djetinjati i arhaični, ali prilično stabilni dok se u to vjeruje.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#73 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by fatamorgana »

Ja sam jednom predosjetio svoju smrt ali sam izgleda pogriješio, :lol:
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#74 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Rolo »

fatamorgana wrote:Ja sam jednom predosjetio svoju smrt ali sam izgleda pogriješio, :lol:
Kad drugi put predosjetiš ti dođi na forum, i opet ćeš pogriješiti :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#75 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by fatamorgana »

Rolo wrote:
fatamorgana wrote:Ja sam jednom predosjetio svoju smrt ali sam izgleda pogriješio, :lol:
Kad drugi put predosjetiš ti dođi na forum, i opet ćeš pogriješiti :lol:
Ne razumem druže vodniče, :lol:
Post Reply