Predosjetiti smrt druge osobe!?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
jasko_ja
Posts: 443
Joined: 10/07/2005 21:14

#1 Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by jasko_ja »

Zanima da li se iko susretao ili cuo za slicnu situaciju?
Slucaj 1.
Starija zena na samrti. Faza "buncanja" i nepovezane price. Na dan smrti svo vrijeme izgovara ime svoje rodice. Ubrzo umire. Nedugo zatim umire i rodica.
Slucaj 2.
Stariji covjek na samrti. Faza "buncanja" i nepovezane price. Na dan smrti svo vrijeme izgovara ime svog komsije sa kojim je u dobrim odnosima (ali ne nesto sada pretjerano). Ubrzo umire. Nedugo zatim komsija oboljeva i umire.

Sta se desava u tom trenutku u mozgu covjeka i kako moze predosjetiti smrt drugog covjeka?
Oba slucaju su usko vezana za moju porodicu.
Da li postoji neka relavantna literatura koja se bavi ovom temom?

PS Ni sam nisam znao da li temu otvorim ovdje ili u religijama.
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#2 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Aurea Mediocritas »

U toku rata, na liniji sam sanjao jednu mušku osobu. Sada, da ne komplikujem, ne bih ulazio u opisivanje sna, samo ću reći da je to bio vrlo jasan i čudnovat san.
U samo jutro dobijam vijest da je taj čovjek poginuo na liniji.

Je li to slučajnost?
User avatar
jasko_ja
Posts: 443
Joined: 10/07/2005 21:14

#3 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by jasko_ja »

Aurea Mediocritas wrote:U toku rata, na liniji sam sanjao jednu mušku osobu. Sada, da ne komplikujem, ne bih ulazio u opisivanje sna, samo ću reći da je to bio vrlo jasan i čudnovat san.
U samo jutro dobijam vijest da je taj čovjek poginuo na liniji.

Je li to slučajnost?
Ko ili sta utice na to da u (ne)svjesnom stanju covjek dobiju "dojavu" o necijoj smrti. Noc kada moj otac treba dobiti mozdani udar, moja djevojka sanja da je njen otac dobio udar, kolegica na poslu sanja mene kao nekog osijedelog zabrinutog starca i tjesi me da ce sve biti ok. Noc kada umire moj otac, djevojka sanja da zavrsava u bolnici da je imala srcani udar...Ipak, najvise me zaintrigriralo to da neko u besvjesnom stanju na samrti "priziva" neciju smrt i da se to naposljetku i desava...
Ko ili sta...
Mozda bi bilo bolje da sam ovo stavio na temu religije, ali mislim da bi otislo u pogresnom pravcu...
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#4 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by shibonja »

93 ,pocasna straza kraj tabuta poginulog saborca,ispred mene jedan iz bataljona ,ali ne i iz moje cete stoji ko da ne stoji da drzi pocast vec ko da ga je neko natjerao da tu bude ,i jos povrh svega hraknu u stranu>!?!$#%
Ja iza njega gledam sta radi?? Rekoh u sebi,da sam na njegovom mjestu ja bih se Allaha bojo !,..prekosutra taj isti lik na liniji dobija geler u grlo i na mjesto ostaje mrtav ...
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#5 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Klitemnestraaa »

Moguće, utorak je bio i imala sam čudan osjećaj srce mi je lupalo jako, tačno sam osjetila da će se nešto desiti, ali nekako nešto dobro, sjećam se scene idem kući iz škole sa stanice, čekam bus, ulazim... Neki osjećaj. Dolazim kući, legnem i čitam knjigu i to osjećam. I odjednom čujem neki zvuk, otac mi se srušio na pod, u nesvjesnom stanju, zovem ga, sama sa njim i govorim mu da se čuva da će sve biti OK i prvi put u životu govorim mu ga da volim, hitna, izbacuju me iz stana da ne gledam oživljavanje, čujem da govore da im se donese bijeli čaršaf, ulazim unutra hoće li biti dobro pitam. A kroz plačem čujem da neće. Vidim ga u bijelom čaršafu. A imala sam samo 16...
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#6 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by theTruePath »

edit
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#7 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

Ne vjerujem da je to moguće, jer kad bi to neko mogao onda bi značilo da ima neke natprirodne sposobnosti, a niti jedan čovjek ih nema. Možda bi Bog mogao nekome tako nešto "došapnuti", ali ne vidim razloga zašto bi to činio.

Smatram da su ovi vaši primjeri "proročkih" sposobnosti samo slučajnosti.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#8 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:Ne vjerujem da je to moguće, jer kad bi to neko mogao onda bi značilo da ima neke natprirodne sposobnosti, a niti jedan čovjek ih nema. Možda bi Bog mogao nekome tako nešto "došapnuti", ali ne vidim razloga zašto bi to činio.

Smatram da su ovi vaši primjeri "proročkih" sposobnosti samo slučajnosti.
Pa Biblija je puna primjera prorockih sposobnosti ....
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#9 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Great Cornholio wrote:Ne vjerujem da je to moguće, jer kad bi to neko mogao onda bi značilo da ima neke natprirodne sposobnosti, a niti jedan čovjek ih nema. Možda bi Bog mogao nekome tako nešto "došapnuti", ali ne vidim razloga zašto bi to činio.

Smatram da su ovi vaši primjeri "proročkih" sposobnosti samo slučajnosti.
Pa Biblija je puna prorockih sposobnosti ....
Da, u Bibliji su zapisane riječi ljudi koji su tvrdili da im je Bog otkrivao događaje koji će se desiti u budućnosti, ali sad ispade , to tvrde ovi koji tvrde da imaju neke sposobnosti koji mi obični smrtnici nemamo,da On mnogima saopštava ono što će desiti u budućnosti.
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#10 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by DanteX »

Predvidio sam smrt Amy Winehouse. :oops:

U autu, vozim se. radio ugašen, cijeli dan nisam bio na netu i kažem u svojoj glavi "Amy Winehouse". Dođem kući, upalim tadašnji sarajevo-x.com i vidim da je umrla. :roll:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#11 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

DanteX wrote:Predvidio sam smrt Amy Winehouse. :oops:

U autu, vozim se. radio ugašen, cijeli dan nisam bio na netu i kažem u svojoj glavi "Amy Winehouse". Dođem kući, upalim tadašnji sarajevo-x.com i vidim da je umrla. :roll:
Ja sazn'o tek nakon godinu dana :oops: :lol:
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#12 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by DanteX »

Great Cornholio wrote:
DanteX wrote:Predvidio sam smrt Amy Winehouse. :oops:

U autu, vozim se. radio ugašen, cijeli dan nisam bio na netu i kažem u svojoj glavi "Amy Winehouse". Dođem kući, upalim tadašnji sarajevo-x.com i vidim da je umrla. :roll:
Ja sazn'o tek nakon godinu dana :oops: :lol:
Nisi puno propustio. Poneki komentar njenog oca i to je to :D
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#13 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Zokipfc »

Nije smrt, a nije ni prica o drugoj osobi, ali ipak bi htjeo da vam ispricam sta se desilo sa mojim stricem.

Dakle, on je u ratu bio kapetan, ili tako nesto. I on na ratistu, vec je pao mrak, sjede u nekoj kuci. Kaze dvojici da mu donesu lavor da se umije. I on kaze njima nesto kao: "Sutra ce me raniti granata, ali ne brinite se, prezivjet cu."

I tokom noci udari granata u kucu, niko nije pogodjen, osim mog strica... I naravno, prezivio co'ek :thumbup:
User avatar
devito
Posts: 753
Joined: 03/04/2013 17:26

#14 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by devito »

Veoma cudne i zanimljive price.
Meni se ovo hvala Bogu jos nije dogodilo,jer ne bih volio da mislim o tome. :sad: :?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#15 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

Zokipfc wrote:Nije smrt, a nije ni prica o drugoj osobi, ali ipak bi htjeo da vam ispricam sta se desilo sa mojim stricem.

Dakle, on je u ratu bio kapetan, ili tako nesto. I on na ratistu, vec je pao mrak, sjede u nekoj kuci. Kaze dvojici da mu donesu lavor da se umije. I on kaze njima nesto kao: "Sutra ce me raniti granata, ali ne brinite se, prezivjet cu."

I tokom noci udari granata u kucu, niko nije pogodjen, osim mog strica... I naravno, prezivio co'ek :thumbup:
Vjerovatno je slučajnost u pitanju, strah od pogibije ga je naveo na takvo razmišljanje.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#16 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Zokipfc »

Great Cornholio wrote:
Zokipfc wrote:Nije smrt, a nije ni prica o drugoj osobi, ali ipak bi htjeo da vam ispricam sta se desilo sa mojim stricem.

Dakle, on je u ratu bio kapetan, ili tako nesto. I on na ratistu, vec je pao mrak, sjede u nekoj kuci. Kaze dvojici da mu donesu lavor da se umije. I on kaze njima nesto kao: "Sutra ce me raniti granata, ali ne brinite se, prezivjet cu."

I tokom noci udari granata u kucu, niko nije pogodjen, osim mog strica... I naravno, prezivio co'ek :thumbup:
Vjerovatno je slučajnost u pitanju, strah od pogibije ga je naveo na takvo razmišljanje.

Rekao mi je da nije osjecao strah. Kao da je mirno prihvatio sudbinu.
Nekako mi je bezveze odmahnuti ovo kao slucajnost, ipak je ovo podforum filozofija. Valja razmislit o takvim stvarima.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#17 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

Zokipfc wrote:

Rekao mi je da nije osjecao strah. Kao da je mirno prihvatio sudbinu.
Nekako mi je bezveze odmahnuti ovo kao slucajnost, ipak je ovo podforum filozofija. Valja razmislit o takvim stvarima.
I, zašto ti misliš da je tvoj stric privremeno mogao da posjeduje proročke sposobnosti?
User avatar
vicious21
Posts: 81
Joined: 03/04/2013 23:53

#18 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by vicious21 »

Moguce je....ne biH primjere svoje da navodim,da ne duzim...ali postoje takve osobe,jedna sam od njih..slucajnost je moguca jedanput-dvaput, ali vec kontinuirano godinama znati unaprijed odredjena desavanja iz buducnosti nije slucajnost !
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#19 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by respo »

vici pocni gledati u kasike onda
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#20 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

vicious21 wrote:Moguce je....ne biH primjere svoje da navodim,da ne duzim...ali postoje takve osobe,jedna sam od njih..slucajnost je moguca jedanput-dvaput, ali vec kontinuirano godinama znati unaprijed odredjena desavanja iz buducnosti nije slucajnost !
Kako možeš vidjeti ono što se nije desilo, ja mislim da to ni Bog to ne može, On može na osnovu odličnog poznavanja zakonitosti na kojima sve funkcioniše tačno predvidjeti šta će se u budućnosti desiti. Nemoj se naći uvrijeđenom, ali ako nisi duševno oboljela osoba, jer npr. osobe koje boluju od šizofrenije mogu sami sebe ubijediti i vjerovati da imaju neke natprirodne sposobnosti, ali u pitanju je samoobmana, i ako nisi ni Vidovita Džemila koja prevarom ljudima uzima pare, onda ne govoriš istinu.
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#21 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by artime »

Vrlo zanimljiva tema i vjerujem da ima takvih manifesta. Ja sam se svakakvih slučajeva naslusala. U porodici znam da se takav oblik prediskazanja pojavljivao u snovima. Mene uvijek prodje jeza kada pomislim na to :-?
User avatar
vicious21
Posts: 81
Joined: 03/04/2013 23:53

#22 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by vicious21 »

Ma jok, ja to govorim da privucem musterije,kontala sam i sator postavit ispred zgrade pa naplacivat :idea:
Mozda sam ja i sizofrenicar (ko zna), al nije na tebi da tvrdis da ne postoji, a kazes '' ja mislim da to ni Bog ne moze'' ne bi da ulazim u religijsku raspravu, ali kako onda mozes znati da ON postoji kad se vec pozivas na Njega? Ja sam samo iznijela svoj stav iz iskustva. pozz od džemile :zoka:
Last edited by vicious21 on 16/06/2013 18:22, edited 1 time in total.
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#23 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by JOINT_1921 »

Prestani se drogirati ili promijeni dilera !
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#24 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

vicious21 wrote: Ma jok, ja to govorim da privucem musterije,kontala sam i sator postavit ispred zgrade pa naplacivat :idea:
Mozda sam ja i sizofrenicar (ko zna), al nije na tebi da tvrdis da ne postoji, a kazes '' ja mislim da to ni Bog ne moze'' ne bi da ulazim u religijsku raspravu, ali kako onda mozes znati da ON postoji kad se vec pozivas na Njega? Ja sam samo iznijela svoj stav iz iskustva. pozz od džemile :zoka:
Logično je da Bog mora postojati, logično je zbog toga što sve ovo što mi jesmo, što vidimo, čujemo, osjetimo... i što počiva na zakonitostima, nije moglo nastati samo od sebe, i logično je da Bog može znati šta će se desiti u budućnosti, jer zna sve, svakoga i kako sve to funkcioniše.

E sad, ako ti imaš sposobnosti da tačno previđaš događaje koji će se desiti u budućnosti, onda il' si Bog, il' ti Bog na neki način to "saopštava", ali ne vidim zašto bi to činio, zašto je tebi navodno dao sposobnosti koje mi obični smrtnici nemamo?

Šizofrenija se manifestira kroz sljedeće simptome : deluzije ( pogrešna uvjerenja), sumanute ideje ( ideje proganjanja ili ideje vlastite više vrijednosti ili posjedovanja nekih natrprirodnih sposobnosti), halucinacije( vidne, slušne, mirisne ili taktilno -kinestetičke ( dobir +pokret) koje predstavljaju doživljaj opažaja kada ne postoje adekvatne draži da bi došlo do opažaja. Simptomi mogu biti jači ili slabiji, a i ne moraju se svi pojavljivati.

Ma te Džemile, Džazire, Raše, Kleopatre, Babe Julke i ostali prevaranti, koriste sve što mogu da bi se reklamirali, pa možda i tebe, možda im ti pribavljaš mušterije :D
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#25 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by theTruePath »

edit
Last edited by theTruePath on 16/06/2013 23:30, edited 1 time in total.
Post Reply