Prednosti/nedostaci Sarajeva

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#126

Post by horns&drums »

Ponuda hrane je velika ali kvaliteta je upitna. Prodjite malo po inozemstvu pa cete znati sto govorim.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#127

Post by Svemirski_Jebach »

bajadera wrote:Ovo sve me podsjeti na onu glupost Nevena Andjelica u BH Danima prije nekog vremena, koji, da bi opravdao to sto Sarajevo naziva "muslimanskim gradom", pominje da se vise ne moze kupiti ili konzumirati svinjetina u starom dijelu grada... Stupidno, naravno, ali nadasve neposteno... to se nije nikada ni moglo, ni prije rata, (od Katedrale do Carsije nijedna mesnica nije prodavala svinjsko meso, niti je bilo suhomesnatih proizvoda od svinjskog mesa u granapima i samoposlugama), a tada se jedna od glavnih ulica na Bas Carsiji zvala Milosa Obilica :roll:
Sto se tice sluzenja alkohola, kad kazete da se u odredjenom broju kafana ne moze popiti pivo ili drugo alkoholno pice, to je zato sto se za tocenje alkohola treba imati posebna dozvola, koja se placa, a veci je i porez. Drugo, u i oko npr. shopping centara svugdje na svijetu kafici rijetko toce alkohol (tako je i u USA, i to ne samo na Jugu). U USA, bar na Jugu (tzv. Bible Belt) niti se prodaje niti se sluzi alkohol nedjeljom, pa vas ja pitam: da li to jedan Houston cini zatucanim ili selendrom? :P
ali nisam nikad razumio njegovu tezu...jer, ako neki vlasnik mesnice ili cevabdžinice ili slično ne želi da prodaje svinjetinu, to je njegovo sveto pravo...

Ali, niko sigurno ne bi branio nekome da otvori pizzeriju gdje bi sastojak pizze bila šunka ili šta već, zar ne?

Dakle, sve je stvar mogućnosti. Bitno je da postoji mogućnost izbora jednog ili drugog, svinjetine ili ne. Bitno je da zakon takvo nešto ne ograničava. Vrlo jednostavno.

A razlog zašto je nema više jeste čisto ekonomske prirode...a usput, ja u italiji ne sretoh pizzu bez šunke (osim naravno margarite ili vegetariane) tako da nema mnogo izbora...
bajadera
Posts: 60
Joined: 20/12/2004 12:49

#128

Post by bajadera »

Ako si ti vidjela Sarajevo prije rata ja cu se provozati gol zicarom u oba smjera :lol: :-) :lol: .[/quote]

haj' reci, "Sarajlijo", kojom se to zicarom namjeravas ko od majke rodjen provozati... da nije onom sto je prije rata isla za Trebevic... ili mislis na kosi lift na Ciglanama (ako uopste znas gdje je to?!) :P

stojim iza svega sto sam iznijela, 100%, pitajte stare, tj. predratne Sarajlije o tome
:zzzz:
meatoverhere
Posts: 415
Joined: 09/03/2005 05:47

#129

Post by meatoverhere »

Najveca prednost za nas koji smo rodjeni i odrasli u Sarajevu je to sto je to nas grad. Svaki zvuk i miris, pa cak i kad je gadan, ipak budi emocije. Najvece mane: nekultura i odnos stanovnika prema gradu. To je u svjetskim, a i Evropskim mjerilima malen grad sa malim brojem stanovnika.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32126
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#130

Post by Bobi »

bajadera wrote:Ako si ti vidjela Sarajevo prije rata ja cu se provozati gol zicarom u oba smjera :lol: :-) :lol: .

haj' reci, "Sarajlijo", kojom se to zicarom namjeravas ko od majke rodjen provozati... da nije onom sto je prije rata isla za Trebevic... ili mislis na kosi lift na Ciglanama (ako uopste znas gdje je to?!) :P

stojim iza svega sto sam iznijela, 100%, pitajte stare, tj. predratne Sarajlije o tome
:zzzz:.
Stare :? predratne :? ...znaci tvojih 100 % na osnovu rekla-kazala :) .Hajd fino...ili si `80-ih obilazila prodavnice i restorane trazeci svinjske proizvode :D .
Maja_XXX
Posts: 255
Joined: 09/03/2005 21:04
Location: Sarajevo

#131

Post by Maja_XXX »

Moram i ja ostaviti svoj komentar na ovu temu!

SA je prije rata bio grad koji se samo moze pozeliti.Imala sam tu srecu da kao tinejdzerka zivim u prijeratnom Sarajevu.Ovo danas nije ni S od Sarajeva.Vecina kulturnih,finih ljudi su otisli a umjesto njih su dosli ljudi iz ruralnih podrucja.Da se razumijemo ,nemam nista protiv ljudi koji dolaze sa sela,ali ,kao sto neko rece umjesto da se oni asimiliraju u gradjane,oni naprotiv namecu svoju (ne)kulturu drugima.
A o policiji,ekologiji,finacijama,turizmu necu ni da govorim.


Ali ne treba zaboraviti ni sve ljepote ovog grada koje,nazalost ,ne dolaze do izrazaja.Od cinjenice da se na relativno maloj udaljenosti nalaze i dzamija ,pravoslavna i katolicka crkva,sinagoga,pa do Bascarsije,Vrela Bosne,prelijepih okolnih planina,pa da SFF i Bascarsijskih noci.
Sjecam se da je sarajevska "raja" prije rata bila najpoznatija u ex- Yu, i vjerujte to su bili najbolji ljudi,sa smislom za humor i zabavu(ne treba zaboraviti tko se sve od estradnih zvijezda rodio i odrastao u Sarajevu),koji su sada rastrkani po svijetu i zamjenjeni "nekim novim ljudima"...
RTX
Posts: 56
Joined: 31/07/2005 11:47

#132

Post by RTX »

Maja_XXX wrote:Moram i ja ostaviti svoj komentar na ovu temu!

SA je prije rata bio grad koji se samo moze pozeliti.Imala sam tu srecu da kao tinejdzerka zivim u prijeratnom Sarajevu.Ovo danas nije ni S od Sarajeva.Vecina kulturnih,finih ljudi su otisli a umjesto njih su dosli ljudi iz ruralnih podrucja.Da se razumijemo ,nemam nista protiv ljudi koji dolaze sa sela,ali ,kao sto neko rece umjesto da se oni asimiliraju u gradjane,oni naprotiv namecu svoju (ne)kulturu drugima.
A o policiji,ekologiji,finacijama,turizmu necu ni da govorim.


Ali ne treba zaboraviti ni sve ljepote ovog grada koje,nazalost ,ne dolaze do izrazaja.Od cinjenice da se na relativno maloj udaljenosti nalaze i dzamija ,pravoslavna i katolicka crkva,sinagoga,pa do Bascarsije,Vrela Bosne,prelijepih okolnih planina,pa da SFF i Bascarsijskih noci.
Sjecam se da je sarajevska "raja" prije rata bila najpoznatija u ex- Yu, i vjerujte to su bili najbolji ljudi,sa smislom za humor i zabavu(ne treba zaboraviti tko se sve od estradnih zvijezda rodio i odrastao u Sarajevu),koji su sada rastrkani po svijetu i zamjenjeni "nekim novim ljudima"...
Evo da i ja to uradim poslije tebe. Da li pod tim prijeratnim "kulturnim i finim" ljudima u Sarajevu podrazumijevas osudjenog lopova i srpskog crnogorca Karadzica, cigana Kusturicu, porijeklom iz Knina Karajlica, porijeklom iz okolice Osijeka i SH mjesanca Bregovica, osudjenog lopova Krajisnika, zlocinacku usjedlicu Plavsicku, doseljenog iz Bluke i prije iz Srbije zlocinca Koljevica, doseljenu iz boga pitaj odakle Nedu Ukraden itd? Sarajevo prije rata je vjerojatno isti grad kao i danas doseljenika kao u prici koji cim su dobili stan od JNA su se kurcili da su Sarajlije, najveci Jugosloveni, tokom masovnog klanja Bijeljine, unistavanja Ravnog, blokade Bluke, u Sarajevu se izlazilo kao da se to desava na drugom kraju planete zemlje itd? Da sad ne govorim o zbrda dola arhitekturi, ekologiji i ostatku ruzne price ali to i dalje ne izdvaja Sarajevo od gradova na Balkanu osim mozda sto ga je dosta prijeratnih stanovnika izdalo. I sad se pitam zar moze biti gore nego je bilo prije rata? To sto su te prijeratne "Sarajlije" rastrkane po svijetu je njihova greska. Sljedeci put nece izdati grad i zemlju koja ih je rodila ili primila, simpatisati Srbiju i Milosevica, nece glasati za zlocinacki SDS, nece birati srpskog-crnogorca da ih politicki predstavlja i vjerojatno ce im biti bolje, medjutim i dalje ce biti nekulturni i prljavi kao sto su bili i prije rata.
dr.pi
Posts: 100
Joined: 07/04/2005 22:10

#133

Post by dr.pi »

Prije i poslije rata...nedostaje dobar urbanisticki plan. Ako i postoji onda sprovodjenje istog.
Maja_XXX
Posts: 255
Joined: 09/03/2005 21:04
Location: Sarajevo

#134

Post by Maja_XXX »

Naravno da ne mislim na Karadzica i na te ostale!A Bregu mi ne diraj :-D :-D :-D
On je,kao i Neda i Kusturica jedan od primjera talentovanih ljudi koje je Sarajevo rodilo.Sad sta je u ratu radio,na cijoj je strani bio,to me bas briga.Pa vidi sta Goran sad radi po svijetu,on je svjetski muzicar,a Kusturica je opet u svojoj oblasti bio majstor...
I naravno ,nisam htjela reci da su u Sarajevu bili sve sami svetci,posteni,dobri,ali je tih barem bilo u manjini,i u svakom slucaju manje nego danas!
Ne znam jesi li ti zivio u prijeratnom Sarajevu,jer ako jesi ,znao bi o cemu pricam...Ne moze se ni porediti sa ovim sada...
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#135

Post by mr2 »

Autor: Maja_XXX Poslano: 08/08/2005 20:47
Naravno da ne mislim na Karadzica i na te ostale!A Bregu mi ne diraj
On je,kao i Neda i Kusturica jedan od primjera talentovanih ljudi koje je Sarajevo rodilo.Sad sta je u ratu radio,na cijoj je strani bio,to me bas briga.Pa vidi sta Goran sad radi po svijetu,on je svjetski muzicar,a Kusturica je opet u svojoj oblasti bio majstor...
I naravno ,nisam htjela reci da su u Sarajevu bili sve sami svetci,posteni,dobri,ali je tih barem bilo u manjini,i u svakom slucaju manje nego danas!
Ne znam jesi li ti zivio u prijeratnom Sarajevu,jer ako jesi ,znao bi o cemu pricam...Ne moze se ni porediti sa ovim sada...








ja sam u tom svijetu ,tacnije metropoli amsterdamu....kakav brega,ko je jos ovdje za njega cuo :lol: :lol: :lol:
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#136

Post by Santos »

Olimvonjo Arajevosanjo.Olimvonjo evapecenjo urekbunjo ivupinjo ebetrenjo Eljuzenjo .Apkepanjo rzimminjo emanjeno ezevenjo.Ostadonjo otivpronjo Arajevasanjo.Olimtevonjo Arajevosanjo.
Post Reply