Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Hendrix
Posts: 4114
Joined: 27/02/2004 00:00

#51 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Hendrix »

Ima sve svoje prednosti i mane, meni licno kad nostalgija dodje, rijetko ali bude toga...dovoljno mi je nazvati staru da isprica koliko je dana izgubila ovu sedmicu da izvadi jebene nalaze, koliko je ''cokolada'' doktorima dala cisto da pogledaju sta je problem, sa koliko su je saltera vratili sa cuvenim ''sto se nisi narucila'' (persiranje je davno izgubljena vjestina kod nas)...

Jednom kada odes u uredjeni sistem nema nazad, i kada vidis da moze sve da fercera normalno a ne krkanski i na silu kao kod nas.
User avatar
amra67
Posts: 616
Joined: 07/11/2006 00:59

#52 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by amra67 »

Prednost je sto ne moram da upalim televiziju ako necu dok u bosni je moras upaliti posto se nista ne dogadje sto bi me privuklo...a kad upalim televiziju u bosni onda :run: zgadi mi se sve...mislim da ne trebam da objasnjavam sta je na toj televiziji jer sve rijeci ovog svijeta ne mogu to opisati..imam srecu pa odem jedanput godisnje dole i to je sve rjedje i pokusavam sto krace ostati..ove godine nisam bila i ne namjeravam a u sledecoj jedino ako budem morala...


Mane? Nema mana i ako ih imas onda ih sam i kreiras..moras siroko da gledas i uzivaj u zivotu.ako gledas samo usko onda ti je i usko u zivotu..zapad ti je ko ljestve..na tebi je do koje ces da dodjes i da stanes..
User avatar
suzzy_q
Posts: 222
Joined: 21/04/2012 09:51

#53 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by suzzy_q »

Mislim da zivot u inostranstvu nema mana
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#54 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by vazi »

Hendrix wrote:Ima sve svoje prednosti i mane, meni licno kad nostalgija dodje, rijetko ali bude toga...dovoljno mi je nazvati staru da isprica koliko je dana izgubila ovu sedmicu da izvadi jebene nalaze, koliko je ''cokolada'' doktorima dala cisto da pogledaju sta je problem, sa koliko su je saltera vratili sa cuvenim ''sto se nisi narucila'' (persiranje je davno izgubljena vjestina kod nas)...

Jednom kada odes u uredjeni sistem nema nazad, i kada vidis da moze sve da fercera normalno a ne krkanski i na silu kao kod nas.
na zalost, sve je 'vako :thumbup:
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#55 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by DZONPI »

Najvise mi fali sto mi niko nema u ceker zavirit.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#56 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Danguba »

DZONPI wrote:Najvise mi fali sto mi niko nema u ceker zavirit.
...ali zato zavjese ne miruju(ko ih ima). :D
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#57 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Zatamnjena stakla »

Prednost ti je ako želiš kupit si biciklo ne moraš radit godinu dana i odvajat od usta da ga kupiš. Ko mi kaže da mu fale jarani nek se ubije.
Last edited by Zatamnjena stakla on 31/10/2014 23:59, edited 1 time in total.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#58 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by animals »

Prednosti su velike :D a mane jako male :D
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#59 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by DZONPI »

Jedina ali fakat jedina mana za nas muskarce je da kad ustanes ujutru vikendom neznas gdje bi otiso,nemas stalne adrese ono tipa havera pa u kafic na fuka i opalit suplju.E zato odo sad u Bredu u bastu na pivu.Ugrijalo 20 stepeni a Novembar.Bolesno vrjeme.
AMMMeRRR
Posts: 195
Joined: 01/07/2013 22:02

#60 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by AMMMeRRR »

Kakva nostalgija, sa niskotarifnim kompanijama i 25 dana odmora godisnje, mozes posjetit kad hoces..dodjes na par dana.. Radis od 8 do 18, vikend slobodan, ljepota. Kod nas radis isto, negdje i vise, radis subotu, odmor ako ubodes 7 dana, sve to za 5 6 puta manju platu (ako si kod privatnika). Nedelju sjedis kuci, ili vidis familiju, nije da imas para da nesto odes vidjet, tipa u pozoriste.

Bar ne moras cipele kupovat na sest rata u Astri, stedit za jaknu sa pijace, iako si npr. magistar tehnickog fakulteta, ali radis za kiflu. Ne moras nista ustedit vani, ali barem mozes imati finansijski bezbrizan zivot.

Ko nema kod nas obezbjedjeno dobro mjesto, stan, buducnost, ko je "sam", nema sta cekat > monster.de.

Licno bih uveo njemacki kao obavezan na sve fakultete, da olaksaju ljudima da odu.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#61 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by exliberal-ex »

DZONPI wrote:Jedina ali fakat jedina mana za nas muskarce je da kad ustanes ujutru vikendom neznas gdje bi otiso,nemas stalne adrese ono tipa havera pa u kafic na fuka i opalit suplju.E zato odo sad u Bredu u bastu na pivu.Ugrijalo 20 stepeni a Novembar.Bolesno vrjeme.
Ma ima barem kod mene u Torontu ...problem je sto mnogi nasi nevole da trose pare po kafama....stisnuli se...ja imam svoje kafanice..zna se gdje pijem kafu kad sam na poslu, poslije posla gdje cu svratit, uvijek ima nekog ( negovorim o nasim)...sjedni ako ti se prica pricaj ako ne ...do tebe..vikendom isto tako..mjesta gdje ti znaju ime I kakav dupli espresso pijes :)
Tuzlachina
Posts: 142
Joined: 09/09/2005 20:44
Location: kod tuzlanke

#62 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Tuzlachina »

najjacha ..vratio se pa kaze " Gore sam im'o vise para, al ovdje ljepse zivim "
:bih:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#63 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Jack Be Nimble »

Ma sva ta prica oko nostalgije, havera, nema se gdje kafe popiti, ne znam sta cu bez cevapa i pite drzala me neke prve tri godine. A onda jebiga zivot se desio i sve doslo na svoje. Ubijedjen da bi ja iz '98 sada sebe pljunuo u lice i nazvao "prodanom dusom" :D

Smijesno mi je slusati tu novu raju koja je tek prije par godina sletila sa broda kako kukaju. Ko kada ti dodje mladji rodjak i vidis da je sav sjeban od puberteta, glava mu se raspada, ti bi mu pomogao ali ne znas kako. Samo ga tjesis da ce uskoro 19 godina i bice sve OK.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#64 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by stakasa »

Jack Be Nimble wrote:Ma sva ta prica oko nostalgije, havera, nema se gdje kafe popiti, ne znam sta cu bez cevapa i pite drzala me neke prve tri godine. A onda jebiga zivot se desio i sve doslo na svoje. Ubijedjen da bi ja iz '98 sada sebe pljunuo u lice i nazvao "prodanom dusom" :D

Smijesno mi je slusati tu novu raju koja je tek prije par godina sletila sa broda kako kukaju. Ko kada ti dodje mladji rodjak i vidis da je sav sjeban od puberteta, glava mu se raspada, ti bi mu pomogao ali ne znas kako. Samo ga tjesis da ce uskoro 19 godina i bice sve OK.
Prolazna faza i nista vise. Mozda svakog stotog ovo jos uvjek nosa
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#65 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by SaraFina »

Zivjeti u inostranstvu sada nije isto kao što su zivjeli ljudi 70' i 80' godina.
Bez obzira na solidnije poslove uštedjeti neku veću lovu je prava umjetnost.
Ne znam da li ljudi u sadašnjosti zive luksuznije a u prošlosti su bili skromniji i više stedjeli ali nazalost situacija se promijenila po tom pitanju na gore.

Ne tvrdim da ne mozeš ugodno i lagodno zivjeti znači ali odvajanja nekih velikih suma su prosto nemoguća ..
Vjerovatno je problem u onoj staroj " ne mozeš imati i jare i pare"
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#66 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by kosava »

SaraFina racunaj kolika je bila prosjecna plata u Jugi a kolika u Njemackoj 70 i 80 godina proslog vijeka, djecu ostavi kod roditelja bracni par u Njemacku jos poslic na crno pored redovnog i napravi kucu u Jugi, kupi sta poslovnog prostora i vrati se sa Mercedesom 220D .
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#67 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by kosava »

Jack Be Nimble wrote:Ma sva ta prica oko nostalgije, havera, nema se gdje kafe popiti, ne znam sta cu bez cevapa i pite drzala me neke prve tri godine. A onda jebiga zivot se desio i sve doslo na svoje. Ubijedjen da bi ja iz '98 sada sebe pljunuo u lice i nazvao "prodanom dusom" :D

Smijesno mi je slusati tu novu raju koja je tek prije par godina sletila sa broda kako kukaju. Ko kada ti dodje mladji rodjak i vidis da je sav sjeban od puberteta, glava mu se raspada, ti bi mu pomogao ali ne znas kako. Samo ga tjesis da ce uskoro 19 godina i bice sve OK.

Smjesna je jer u svakom vecem mjestu ima neko iz Juge ko drzi restoran i cevapi, pite i pituljice su dio ponude.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#68 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by SaraFina »

kosava wrote:SaraFina racunaj kolika je bila prosjecna plata u Jugi a kolika u Njemackoj 70 i 80 godina proslog vijeka, djecu ostavi kod roditelja bracni par u Njemacku jos poslic na crno pored redovnog i napravi kucu u Jugi, kupi sta poslovnog prostora i vrati se sa Mercedesom 220D .

Pa u pravu si. Ljudi su tako zivjeli u principu. Ograničeni rokovima dok ne zarada za ovo ili ono.
Danas valjda ne forsira se toliko povratak kuci.
Djeca se radjaju i školuju na zapadu. Veći stanovi, dodatni troškovi ..

U sve to ubaci i poneki odmor ili ekskurziju za dijete, Sport da trenira i na pozitivnoj si nuli.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#69 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by kosava »

Mi koji smo bili djeca 70 i 80 se sjecamo nasih skolskih drugova i drugarica kojima su roditelji bili vani, jos kada je Kanada i Australija postala popularna destinacija znali su ne vidjeti roditelje po 3 godine, ali eto kada se vrate bilo im je dobro. Moze se i danas zaraditi na zapadu, posebno ako osoba zna jezik i ima znanje i iskustvo u svojoj struci samo ljudi su shvatili prije je bila skupa kuca u Njemackoj moglo se napraviti 2,3 u Jugi danas isto kosta jos dolazi sa rizikom da izgori nedaj boze novog rata.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#70 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by SaraFina »

kosava wrote:Mi koji smo bili djeca 70 i 80 se sjecamo nasih skolskih drugova i drugarica kojima su roditelji bili vani, jos kada je Kanada i Australija postala popularna destinacija znali su ne vidjeti roditelje po 3 godine, ali eto kada se vrate bilo im je dobro. Moze se i danas zaraditi na zapadu, posebno ako osoba zna jezik i ima znanje i iskustvo u svojoj struci samo ljudi su shvatili prije je bila skupa kuca u Njemackoj moglo se napraviti 2,3 u Jugi danas isto kosta jos dolazi sa rizikom da izgori nedaj boze novog rata.

I ja primjećujem ogromnu razliku u imovnom stanju tih ljudi koji su došli sedamdesetih i osamdesetih u inostranstvo u odnosu na današnje gastarbajtere.
Što ti kazeš ogromne kuće kao statusni simboli.

I nije tako samo u BiH, nego i u Srbiji recimo.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#71 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by kosava »

Ma svagdje gastarbajterska je bila ista vratiti se u svoju carsiju, napraviti kucu i otvoriti kafic ili privatnu televiziju to je bilo u 2-3 hiljade maraka a nas narod zivjeo od plate i smatrao da se neko obogatio, pa kese iz Aldija su se donosile ko poklon da djeca nose knjige i teke u njima :lol: :roll:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#72 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by SaraFina »

kosava wrote:Ma svagdje gastarbajterska je bila ista vratiti se u svoju carsiju, napraviti kucu i otvoriti kafic ili privatnu televiziju to je bilo u 2-3 hiljade maraka a nas narod zivjeo od plate i smatrao da se neko obogatio, pa kese iz Aldija su se donosile ko poklon da djeca nose knjige i teke u njima :lol: :roll:
Pa u principu su tih godina odlazili ljudi pravo dobrovoljno, hoću reći ostajale su im kuće i imanja čitava, što od njih samih a što od roditelja.

I naravno to su bili ljudi nekog ajmo reći srednjeg a rijetko višeg obrazovanja.

Normalna teznja bila je vratiti se kući situiran.

Devedesetih su pak dolazili ljudi svih profila sa srušenim temeljima zivota u BiH.
Niko nije imao viziju da li će se uopće ikad moći vratiti. Zato su valjda srestva i sve drugo od znanja i usavršavanja ( jezika, prekvalificiranja i sl ) ulagali na zapadu.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#73 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by kosava »

Zato i postoji ta podjela gastarbajeteri to jeste radnici na privremenom radu u inostranstvu i ratne izbjeglice i ratom raseljena lica , 70-80 odlazak na zapad za 90% ljudi je bio ubrzano rjesenje stambenog pitanja i zaposlenja, 90'ih ljudi su spasavali zivu glavu.
User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#74 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by dante17 »

Oni koji kazu da nemaju "vremena" sigurno rade lose poslove za mizernu platu zato se i zale kako im je tesko i psuju npr Njemacku,Austriju,a hvale BiH.
Zaboravljaju da ih je bas ta Njemacka i Austrija nahranila dala sve.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#75 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by SaraFina »

kosava wrote:Zato i postoji ta podjela gastarbajeteri to jeste radnici na privremenom radu u inostranstvu i ratne izbjeglice i ratom raseljena lica , 70-80 odlazak na zapad za 90% ljudi je bio ubrzano rjesenje stambenog pitanja i zaposlenja, 90'ih ljudi su spasavali zivu glavu.

A imamo evo još jednu kategoriju koju čine takodje ljudi otišli nakon rata. Zbog loših uvjeta zivota i nemogućnosti zapošljavanja.
Post Reply