Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

situacija11
Posts: 110
Joined: 09/03/2014 20:16

#1 Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by situacija11 »

Koje su to prednosti,a koje mane zivota u inostranstvu? :-D
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#2 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by GaRGa »

odseli se pa vidi
situacija11
Posts: 110
Joined: 09/03/2014 20:16

#3 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by situacija11 »

GaRGa wrote:odseli se pa vidi
Pa i hocu,zato i pitam :)
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#4 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by GaRGa »

situacija11 wrote:
GaRGa wrote:odseli se pa vidi
Pa i hocu,zato i pitam :)

nista dok ne probas, dzaba pitas...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#5 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Zviz »

Nema mana, ako nemozes bez BiH onda nemoj se iz nje seliti, jer otici vani a pokusati tamo gdje vec odes da zivis kao u BiH je ludost od koje nema nista osim stete.

Ako se pocnes sa ljudima iz ex-YU druziti velika sana je da ces kad tad zavrsiti u nekim problemima, jer ovdje je vecina sa brda dosla i od dosada su poceli da se bave koje kakvim gluparijama te vise po sudovima i noce u zatvorima. To je najveca mana tj. da te nesto vuce za tim prostorima i mentalitetom (cast izuzetcima) ali ako mene pitas nema poganijeg mentaliteta nego taj neki balkanski to samo vuce u propast.
User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#6 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by dante17 »

Slažem se sa Zvizom balkanski mentalitet dno,dna :thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by insomnia78 »

I ja se isto slazem sa Zvizom
Evo sad ce cetvrta godina kako sam vani
Prednosti? Hm, sve je prednost
Mane?
Po meni jedino razdvojenost od porodice i sto se pozeli BiH al se dodje jbg
PS: ne druzim se sa "našim" :D :D



Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#8 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Jack Be Nimble »

Posto sam ja poguzija jedina mana je sto nema: kajmaka, domaceg dalmatinskog prsuta i srdele na gradele.
doboj71
Posts: 600
Joined: 21/07/2011 05:20

#9 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by doboj71 »

Kajmak se moze kupiti(uvoz iz Srbije),ima i paprika punjenih vlasickim sirom,,ima ga u NY,srdele isto tako (Wegmans-trgovina),a ima i suhog mesa. :mrgreen:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#10 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Jack Be Nimble »

Ma ima svega ali pravi kajmak jos nisam mogao da nadjem nije bitno odakle ga uvoze. Sve sto sam kupio ni k od kajmaka. A srdele isto nemogu da nadjem da su ko iz Jadrana. Kinezi prodaju kobiva neke srdele ali to je sve samo nije riba.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#11 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by stakasa »

Jack Be Nimble wrote:Ma ima svega ali pravi kajmak jos nisam mogao da nadjem nije bitno odakle ga uvoze. Sve sto sam kupio ni k od kajmaka. A srdele isto nemogu da nadjem da su ko iz Jadrana. Kinezi prodaju kobiva neke srdele ali to je sve samo nije riba.
Ovde ima dobar kajmak za kupit, Megle, zamrznut. Isto tako imaju dobre lepine, cevapi su isto ok, poli salama, Brajlovic sudzuk nije los, hurmasice, baklave, kadaif...
User avatar
Truba
Posts: 81765
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Truba »

@insomnia78 ti si neki fin čiko
jesi li oženjen za profesoricu francuskog jezika :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#13 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by insomnia78 »

Nop :D


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
Truba
Posts: 81765
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Truba »

znam jedan par odavde što su otišli u francusku... fini ljudi...profe
pa reko da pokušam :D
vjerovatno ako ovdje nisi tražio belaja tamo će ti biti fino

bio sam u pregrađu pariza... nisu zaključavali preko dana :D
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#15 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by ElDzidziIbnDzo »

Ekonomija prednost.Znači ako ti je lova prioritet,onda OK.

Veeeeeeliiiikiiiii minus,razdvojenost od familije,raje i jednostavno Bosne.

Pa kako ko izvaga.
Meni fali ona šuplja priča uz kafu dole,da nekad kažem jePo i pare i sve,da mi je da se vrnem bar malo dole.Dok se štek ne potroši :lol:
jahhjer
Posts: 243
Joined: 16/05/2014 01:56

#16 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by jahhjer »

Mane - nema mahale

Prednosti - nema mahale
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#17 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by ElDzidziIbnDzo »

i to je tačno
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#18 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Bluemore »

jahhjer wrote:Mane - nema mahale

Prednosti - nema mahale
sazeto, odlicno receno ;-)
situacija11
Posts: 110
Joined: 09/03/2014 20:16

#19 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by situacija11 »

Zviz wrote:Nema mana, ako nemozes bez BiH onda nemoj se iz nje seliti, jer otici vani a pokusati tamo gdje vec odes da zivis kao u BiH je ludost od koje nema nista osim stete.

Ako se pocnes sa ljudima iz ex-YU druziti velika sana je da ces kad tad zavrsiti u nekim problemima, jer ovdje je vecina sa brda dosla i od dosada su poceli da se bave koje kakvim gluparijama te vise po sudovima i noce u zatvorima. To je najveca mana tj. da te nesto vuce za tim prostorima i mentalitetom (cast izuzetcima) ali ako mene pitas nema poganijeg mentaliteta nego taj neki balkanski to samo vuce u propast.

Da ne mogu bez BiH nebi ovoliko zelio da odem odavdje :D Osim sto bi imao i imat cu abd puno bolje uslove za zivot,zelim i da odem zbog naroda ovdje sto je ovakav kakav jeste,msm naravno ne svi al velika vecina njih,kakvi su nebih da pricam o tome ovdje,odma ima onih koji bi da se raspravlju,a neda mi se stv s takvima raspravljat :-D Takodje,ne pada mi napamet da se druzim sa nekim nasima,ja otisao na razgovor da nam covjek cestita sto smo primljeni,a nas bosanac jedan je*e ljudima mater i sve redom, prica "vi cete meni govorit,paa psuje" itd. s njim da se druzim? s takvom osobom? daleko bilo :)
azea
Posts: 140
Joined: 23/01/2014 11:21

#20 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by azea »

Definicije prednosti i nedostataka zavise od tvoji preferanci i pogleda tako da bi ja radje pricao o razlikama, a njih ima.
Raja - promjenis sredinu, treba sticat novu raju sto i nije uvjek lako.
Socijalne norme, obicaji, etiketa - negdje svak sebi pice placa, negdje se casti, negdje nije OK pricat viceve o pederima ili ciganima ili...uglavnom nigdje nije isti fazon. Nisu neke ogromne razlike (osim ako ne selis van evrope) ali ipak treba vremena da se taj kod ponasanja internalizuje.
Jezik - treba presaltat na neki drugi jezik.
Uvjek si stranac - i ako tecno pricas i perfektno pises taj jezik ostaje ti ime, ili mentalitet ili nesto...integracija je OK ali onda si integrisani stranac, asimilacija je za tvoje unuke.
Klopa - ajde sad ima kupit suhog mesa, sudzuka ili baklave ali dolazis u drzavu gdje vjerovatno nije sarma novogodisnja klopa, gdje nije burek za pauze, gdje su i hleb i mljeko i jaja i maslo drugaciji. S druge strane vjerovatno ce biti siri izbor u smislu da imas thai, kineski ili neki drugi "etno" restoran.
Klima - treba se presaltat sa + 5 u januaru na -15 (makar meni...)

U svakom slucaju sretno ti...
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#21 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Keiko »

azea wrote:Definicije prednosti i nedostataka zavise od tvoji preferanci i pogleda tako da bi ja radje pricao o razlikama, a njih ima.
Raja - promjenis sredinu, treba sticat novu raju sto i nije uvjek lako.
Socijalne norme, obicaji, etiketa - negdje svak sebi pice placa, negdje se casti, negdje nije OK pricat viceve o pederima ili ciganima ili...uglavnom nigdje nije isti fazon. Nisu neke ogromne razlike (osim ako ne selis van evrope) ali ipak treba vremena da se taj kod ponasanja internalizuje.
Jezik - treba presaltat na neki drugi jezik.
Uvjek si stranac - i ako tecno pricas i perfektno pises taj jezik ostaje ti ime, ili mentalitet ili nesto...integracija je OK ali onda si integrisani stranac, asimilacija je za tvoje unuke.
Klopa - ajde sad ima kupit suhog mesa, sudzuka ili baklave ali dolazis u drzavu gdje vjerovatno nije sarma novogodisnja klopa, gdje nije burek za pauze, gdje su i hleb i mljeko i jaja i maslo drugaciji. S druge strane vjerovatno ce biti siri izbor u smislu da imas thai, kineski ili neki drugi "etno" restoran.
Klima - treba se presaltat sa + 5 u januaru na -15 (makar meni...)

U svakom slucaju sretno ti...
Ovo je sve tacno. Da se nadovezem...

Nigdje nema onog balkanskog ulaska u tudju kucu bez poziva, komsijskog ispijanja kafa, mahalanja i slicno. Ne znam da ima igdje ispijanja kafa po kaficima u toku dana - ja gdje god sam bila, kafa je iz Costa-e ili Starbucks-a i pij usput. Ja sam se brzo navikla na te stvari i ovo sto sam napisala mi odgovara, mada znam da dosta 'nasih' pati upravo za njima, skoro koliko pate i za familijom i prijateljima.

Dalje, ako su puno vezan za familiju, bolje ti je da ostanes gdje si. BiH je jos uvijek crna rupa sto se tice avio-prevoza tako da jos uvijek nema €9.99 avionskih karata ili po dva-tri leta dnevno za skoknut' do Bosne za vikend kao sto ima za vecinu Europskih gradova. Ako ces patit' za porodicom, familijom i rajom, ili ostani gdje si ili ne idi daleko. Meni je cini mi se jednostavnije i jeftinije doc' do New Yorka nego do Sarajeva, iako zivim u Europi.

U svakom slucaju, sa srecom!
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#22 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Jack Be Nimble »

Ma sve zavisi gdje si. Negdje ti komsija pokuca, ako ti je komsija iz Indije nece ni kucati nego sam uci u gacama i posluziti se cajem koda je u svojoj kuci :D

Nemoze svaki vic proci isto svugdje ali trebas se nametnuti. Tako je moja nova raja trcala ispred mene na dernek da kazu svima da ja nisam rasista, homofob, anti-semajt nego samo Bosanac :-) . Ko svati fol svatio je. Tako i na poslu za vrijeme sastanaka sef mora par puta kazati "he is bosnian, he really means well".

Takodjer ces sjediti sa curom na kaucu i u po frke mama zove na tel. Javis se, fino se raspricate, pitas za amidzu, kada oni kontaju nazad, trazis recept za lonac..normalan razgovor. Kada zavrsis i okrenes se curi a njoj u ocima vatra i veli "kako te nije sram da galamis na svoju mamu?!" :-)

Ako vec imas curu iz nove drzave nemoj je vodati po filmiskih festivalima gdje se prikazuju nasi filmovi. Onda ce ti samo soliti pamet kako je vodas da gleda depresivne filmove gdje se samo zene udaraju od strane muskaraca. I opet zavrsi sa "nije ni cudo sto si ti tako grub preko telefoma prema svojoj mami" :-)

Bilo je tesko se sprijateljiti sa domacom rajom ali kada sam krenuo na fax to je islo sa lakocom.

Uvijek bude tesko prve 3-5 godina ali ako toliko izdrzis vec si se uklopio u novi zivot tako da ne primjetis te velike razlike. Mislim da bi tebi moglo biti teze jer dolazis sam a ja sam dosao sa nasom ruljom u toku rata. Bili smo barem zajedno u pocetku i cuvali jednom drugom ledja. Ali vremenom se razisli na nase strane kada smo stasali i skontali kako se plese uz ovu njihovu furku.
situacija11
Posts: 110
Joined: 09/03/2014 20:16

#23 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by situacija11 »

Jack Be Nimble wrote:Ma sve zavisi gdje si. Negdje ti komsija pokuca, ako ti je komsija iz Indije nece ni kucati nego sam uci u gacama i posluziti se cajem koda je u svojoj kuci :D

Nemoze svaki vic proci isto svugdje ali trebas se nametnuti. Tako je moja nova raja trcala ispred mene na dernek da kazu svima da ja nisam rasista, homofob, anti-semajt nego samo Bosanac :-) . Ko svati fol svatio je. Tako i na poslu za vrijeme sastanaka sef mora par puta kazati "he is bosnian, he really means well".

Takodjer ces sjediti sa curom na kaucu i u po frke mama zove na tel. Javis se, fino se raspricate, pitas za amidzu, kada oni kontaju nazad, trazis recept za lonac..normalan razgovor. Kada zavrsis i okrenes se curi a njoj u ocima vatra i veli "kako te nije sram da galamis na svoju mamu?!" :-)

Ako vec imas curu iz nove drzave nemoj je vodati po filmiskih festivalima gdje se prikazuju nasi filmovi. Onda ce ti samo soliti pamet kako je vodas da gleda depresivne filmove gdje se samo zene udaraju od strane muskaraca. I opet zavrsi sa "nije ni cudo sto si ti tako grub preko telefoma prema svojoj mami" :-)

Bilo je tesko se sprijateljiti sa domacom rajom ali kada sam krenuo na fax to je islo sa lakocom.

Uvijek bude tesko prve 3-5 godina ali ako toliko izdrzis vec si se uklopio u novi zivot tako da ne primjetis te velike razlike. Mislim da bi tebi moglo biti teze jer dolazis sam a ja sam dosao sa nasom ruljom u toku rata. Bili smo barem zajedno u pocetku i cuvali jednom drugom ledja. Ali vremenom se razisli na nase strane kada smo stasali i skontali kako se plese uz ovu njihovu furku.

Meni je najvaznije da nema ljudi kao sto su ovdje.Bit cu rahat,nema onih mahalskih prica ovaj reko ovo,ovaj ono,ona se udala,ona se rastala itd.Znam da ce mi bit bolje nego ovdje sigurno,gdje sam bez posla,jer nmg doc do posla osim ako nisam 'tatin sin' il imam nekoliko hiljada da kupim posao.Nema ovdje napretka ni za 20 godina,zato bolje pobjec na vrijeme,nego kasnije se kajat,a znat da sam mogao otic gdje bi imao tj imat cu abd bolje uslove za zivot :)
User avatar
Luce
Posts: 406
Joined: 04/04/2008 09:39

#24 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Luce »

Da i ja napisem koju na ovu temu.
Naime, po drugi put, sticajem okolnosti, zivim van BiH .
Prednosti:
- odlicno mi je ne gledati na svakodnevnoj bazi njuske nasih politicara i ne slusati dnevno politicke teme
- odmorila sam se od nacionalizma, Srba, Hrvata, Bosnjaka i ostalih, pozivanja na rat, zastrasivanja od rata, ksenofobije i sovinizma
- opustenija sam jer sta god da sam trebala "izganjati" od papira bilo je vrlo jednostavno, bez stresa a dosta stvari i on line
- nema one sveobuhvatne apatije i depresije koja te htio ne htio povremeno usisa
- osjecam da je dosta do mene, da ono sto uradim u zivotu dosta zavisi od mog zalaganja i truda
- imam neku nadu u bolje sutra

Mane:
- nedostaje mi porodica
- nedostaju mi prijatelji
- nedostaju mi neka nasa kulturna desavanja koja sam posjecivala (neki bendovi koje volim poslusati uzivo, pozoriste i sl)

Pokusavam naci jos mana, barem da izjednacim prednosti i mane, ali ne ide :D
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#25 Re: Prednosti i mane zivota u inostranstvu.

Post by Keiko »

Luce wrote:Da i ja napisem koju na ovu temu.
Naime, po drugi put, sticajem okolnosti, zivim van BiH .
Prednosti:
- odlicno mi je ne gledati na svakodnevnoj bazi njuske nasih politicara i ne slusati dnevno politicke teme
- odmorila sam se od nacionalizma, Srba, Hrvata, Bosnjaka i ostalih, pozivanja na rat, zastrasivanja od rata, ksenofobije i sovinizma
- opustenija sam jer sta god da sam trebala "izganjati" od papira bilo je vrlo jednostavno, bez stresa a dosta stvari i on line
- nema one sveobuhvatne apatije i depresije koja te htio ne htio povremeno usisa
- osjecam da je dosta do mene, da ono sto uradim u zivotu dosta zavisi od mog zalaganja i truda
- imam neku nadu u bolje sutra

Mane:
- nedostaje mi porodica
- nedostaju mi prijatelji
- nedostaju mi neka nasa kulturna desavanja koja sam posjecivala (neki bendovi koje volim poslusati uzivo, pozoriste i sl)

Pokusavam naci jos mana, barem da izjednacim prednosti i mane, ali ne ide :D
:thumbup:

Smijem li pitati gdje zivis? :)
Post Reply