Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
H323
Posts: 72
Joined: 18/06/2021 10:51

#126 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by H323 »

Horke wrote: 08/07/2021 22:17 Jesi li gledao emisiju Polis kad je gostovala sad vec bivsa ministrica?
Onu gdje je njena interakcija s predstavnicom studenata bila ograničena na ponavljanje iste priče oko budžeta (vi ste stipendirani, fakultet je jeftin, al eto ima raznih načina)? Gdje je akademik rekao da su oni u suštini lupili taj broj bez ikakve analize, idući po gausovoj krivoj. Sjećam se da je bio i (po meni) nekulturni ispad da valjda zna ona kao ministrica šta piše u nacrtu zakona i da se u članu 100(1) nigdje ne spominje riječ predmet, pa jedva dozvoliše predstavnici da pročita taj član, gdje se gle čuda stvarno nezgrapno opisuje uslov prelaza, koristeći termin "predmet". Ima ta emisija još bisera, ali šta s njom?
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#127 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by cyprus »

Ma to sa prosjekom je promašena priča... Jasno je od početka da je ovaj prijedlog samo polazna tačka za diskusiju i da ovakav ne može proć... I da smo normalno društvo, kroz javnu raspravu, izmjene i dopune bi se došlo do optimalnog rješenja...

Rekoh u prethodnom postu da studente razumijem donekle, mada mi ih ne bi bilo u potpunosti žao i da usvoje ovo ovakvo, budući da je to nažalost populacija gdje je velikoj većini samo bitno da ima mnogo rokova, da se može prenijet hrpa predmeta, da se može bez muke dobacit do šestice, da je na budžet i da ima pohoda... Nema sumnje da su za to spremni dići glas... Hajd, eventualno i za džumu... Međutim, za kvalitet obrazovanja - jok... Taj nekvalitet se more izdurat... Ako dobiješ diplomu na kraju, realno boli te kurac, ha ja :)

Suštinsko pitanje ovdje, nevazano toliko ni za odlazeću ministricu, jeste - hoćemo li dizat standarde, bar probat, ili se mirimo sa time da smo prkno kontinenta svakako u svemu, pa eto šta fali da budemo i u nauci/obrazovanju? Baš se zanima ko će se sad htjet prihvatit ove pozicije ministra, i kakav će njegov/njen stav bit spram ovog zakona... Nisam optimista...
Jeremija_Lesina
Posts: 161
Joined: 12/05/2021 11:48

#128 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Jeremija_Lesina »

Kad vidim ovaj nastavak spinovanja kako je cilj ovdje bio podizanje kvaliteta studija, upitam se i o kvaliteti naseg osnovnog obrazovanja.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#129 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by studiorum_tuzlaensis »

Jeremija_Lesina wrote: 08/07/2021 23:50 Kad vidim ovaj nastavak spinovanja kako je cilj ovdje bio podizanje kvaliteta studija, upitam se i o kvaliteti naseg osnovnog obrazovanja.
Podizanje prosjeka na 8.5 za upad na redovne stipendirane će sigurno dići prosjek i rejting fakultetu, jer će studenti koji žele ostati to više učiti i truditi se. Znam da ti to djeluje nepošteno, međutim, vrijeme besplatnog visokog obrazovanja za sve se trebalo završiti već 1995. godine. Imamo state school UNSA koji je glomazan i trom, i par privatnih koji rastu.

Ovdje će za par godina ionako da drmaju privatni fakulteti. IBU i SSST su već ispred državnog ETF-a i medicine, samo treba da izađe još par generacija da se to i potvrdi. ;) Završio sam jedan, a radio pola godine na drugom, i uvjerio se. Državni fakulteti nude puno bazične teorije uz veoma lošu primjenu.
Jeremija_Lesina
Posts: 161
Joined: 12/05/2021 11:48

#130 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Jeremija_Lesina »

Dovoljno je vidjeti kvalitet ulaza na jedne i druge fakultete. I da ne spomenem sad jednu narodnu o teoriji sistema... a vezana je za pitu i potrebne sastojke.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#131 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by studiorum_tuzlaensis »

Djecu slati vani na studij svakako, ko god može. Graz i Beč uopće nisu daleko, a stipendiraju itekako ;).
Jeremija_Lesina
Posts: 161
Joined: 12/05/2021 11:48

#132 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Jeremija_Lesina »

studiorum_tuzlaensis wrote: 09/07/2021 00:22 Djecu slati vani na studij svakako, ko god može. Graz i Beč uopće nisu daleko, a stipendiraju itekako ;).
A s ovim se potpuno slazem!
Horke
Posts: 513
Joined: 20/11/2019 13:43

#133 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Horke »

H323 wrote: 08/07/2021 22:46
Horke wrote: 08/07/2021 22:17 Jesi li gledao emisiju Polis kad je gostovala sad vec bivsa ministrica?
Onu gdje je njena interakcija s predstavnicom studenata bila ograničena na ponavljanje iste priče oko budžeta (vi ste stipendirani, fakultet je jeftin, al eto ima raznih načina)? Gdje je akademik rekao da su oni u suštini lupili taj broj bez ikakve analize, idući po gausovoj krivoj. Sjećam se da je bio i (po meni) nekulturni ispad da valjda zna ona kao ministrica šta piše u nacrtu zakona i da se u članu 100(1) nigdje ne spominje riječ predmet, pa jedva dozvoliše predstavnici da pročita taj član, gdje se gle čuda stvarno nezgrapno opisuje uslov prelaza, koristeći termin "predmet". Ima ta emisija još bisera, ali šta s njom?

Naravno, cuo si samo ono sto maliciozno mozes okrenuti protiv zakona i ministrice, a sve da bi se sakrio vlastiti nerad. U toj istoj emisiji je receno da nije dobro postavljen nacin sufinansiranja studenata, pozvani svi da daju prijedloge, da ce javna rasprava trajati dva mjeseca, da ce biti organizovsno vise rasprava sa svim zainteresovanim, da se pozivaju svi da daju prijedloge, da su otvoreni za svu komuniaciju.

Zakon je u smislu unaprijedjenja kvaliteta naucno-istrazivackog rada bio odlican. Problem je bio sto zahtjeva od ljudi da rade i daju na ocjenu medjunarodnoj javnosti po priznatim standardima (publish or perish). Svako ko se drzne da uvede red i natjera ljude da rade zavrsice ko Melika. Mi smo predodredjeni da zivimo po mantri poslao me Asim.
H323
Posts: 72
Joined: 18/06/2021 10:51

#134 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by H323 »

Horke wrote: 09/07/2021 08:11 Naravno, cuo si samo ono sto maliciozno mozes okrenuti protiv zakona i ministrice, a sve da bi se sakrio vlastiti nerad. U toj istoj emisiji je receno da nije dobro postavljen nacin sufinansiranja studenata, pozvani svi da daju prijedloge, da ce javna rasprava trajati dva mjeseca, da ce biti organizovsno vise rasprava sa svim zainteresovanim, da se pozivaju svi da daju prijedloge, da su otvoreni za svu komuniaciju.

Zakon je u smislu unaprijedjenja kvaliteta naucno-istrazivackog rada bio odlican. Problem je bio sto zahtjeva od ljudi da rade i daju na ocjenu medjunarodnoj javnosti po priznatim standardima (publish or perish). Svako ko se drzne da uvede red i natjera ljude da rade zavrsice ko Melika. Mi smo predodredjeni da zivimo po mantri poslao me Asim.
Bez uvrede, ali za moj (ne)rad iskreno ima relevantnijih pokazatelja i od tebe i od ministrice. Priznajem da sam malo nepristrasan jer je žena stvarno bila antipatična s početnim izjavama gdje je pravila ljude budalama. Ministrici su, kao komunikaciju, poslali mail i ja i još više stotina studenata. Gledaj, hajmo reći da je stvarno loš sistem finansiranja studenata - sistem koji je predložen, crno na bijelo, je još gori, ako ništa jer su ga po svom priznanju pravili na ho-ruk ako prođe prođe. Ako je htjela komunikaciju i dijalog, ne može biti šokirana što nije prošlo i što nije dobila isključivo pozitivnu komunikaciju na ono što bukvalno piše u tekstu. Ponavljam, da je odmah na početku izašla i korektno i decidno rekla "okej, pogriješili smo, taj dio nije uredu, to se obavezno mijenja" studenti bi se manje bunili, međutim ona je nastavila ispočetka s pričom kako je to zapravo nagrada pa je kasnije došlo do eto smislite vi bolje. Do dijaloga svakako nije došlo.

Namjerno ne komentarišem publish or perish, ali siguran sam da znaš da se taj izraz ni na zapadu, gdje se ogromne pare ulažu u naučni rad, ne koristi u pozitivnom smislu.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1447
Joined: 09/09/2019 10:05

#135 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Mate_Miso_Kovac »

IBU i SSST ispred ETFa :lol: :lol: :lol: :lol: Mislim, ako mantranje ove gluposti pomaze ljudima da opravdaju ulupane novce i kupljene tariguz diplome, valjda je ok :P
Jeremija_Lesina
Posts: 161
Joined: 12/05/2021 11:48

#136 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Jeremija_Lesina »

Spremnost na dijalog najbolje se vidjela u toku sjednice Skupštine kantona. U maniru Kim Jong Una, gdje su zastupnici ušutkani k'o mala djeca.
Horke
Posts: 513
Joined: 20/11/2019 13:43

#137 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Horke »

H323 wrote: 09/07/2021 20:16
Horke wrote: 09/07/2021 08:11 Naravno, cuo si samo ono sto maliciozno mozes okrenuti protiv zakona i ministrice, a sve da bi se sakrio vlastiti nerad. U toj istoj emisiji je receno da nije dobro postavljen nacin sufinansiranja studenata, pozvani svi da daju prijedloge, da ce javna rasprava trajati dva mjeseca, da ce biti organizovsno vise rasprava sa svim zainteresovanim, da se pozivaju svi da daju prijedloge, da su otvoreni za svu komuniaciju.

Zakon je u smislu unaprijedjenja kvaliteta naucno-istrazivackog rada bio odlican. Problem je bio sto zahtjeva od ljudi da rade i daju na ocjenu medjunarodnoj javnosti po priznatim standardima (publish or perish). Svako ko se drzne da uvede red i natjera ljude da rade zavrsice ko Melika. Mi smo predodredjeni da zivimo po mantri poslao me Asim.
Bez uvrede, ali za moj (ne)rad iskreno ima relevantnijih pokazatelja i od tebe i od ministrice. Priznajem da sam malo nepristrasan jer je žena stvarno bila antipatična s početnim izjavama gdje je pravila ljude budalama. Ministrici su, kao komunikaciju, poslali mail i ja i još više stotina studenata. Gledaj, hajmo reći da je stvarno loš sistem finansiranja studenata - sistem koji je predložen, crno na bijelo, je još gori, ako ništa jer su ga po svom priznanju pravili na ho-ruk ako prođe prođe. Ako je htjela komunikaciju i dijalog, ne može biti šokirana što nije prošlo i što nije dobila isključivo pozitivnu komunikaciju na ono što bukvalno piše u tekstu. Ponavljam, da je odmah na početku izašla i korektno i decidno rekla "okej, pogriješili smo, taj dio nije uredu, to se obavezno mijenja" studenti bi se manje bunili, međutim ona je nastavila ispočetka s pričom kako je to zapravo nagrada pa je kasnije došlo do eto smislite vi bolje. Do dijaloga svakako nije došlo.

Namjerno ne komentarišem publish or perish, ali siguran sam da znaš da se taj izraz ni na zapadu, gdje se ogromne pare ulažu u naučni rad, ne koristi u pozitivnom smislu.
Ne kontam, kako ministrica ili ja ili bilo ko moze biti pokazatelj icijeg (ne)rada? :? Fakat ne kontam

Znaju se tacno standardi vrednovanja u nauci, tacno definisani i nema fule. Pregledom profila naucnika na wos dobijes odmah podatke o broju radova, o broju radova gdje je dati naucnik prvi autor, a gdje corresponding. Koliko je h-index, kako ministrica moze biti pokazatelj ili bilo ko?

Ovo se spusta na licni nivo ministrice koja je pokusala uvesti medjunarodne standarde i to dosta blage (zapitajmo se kakvi su to naucnici kojima je i ovo previse?). Slicno je i premijer, nadam se nesvjesno, spustio ovo na neki licni animozitet, rekavsi da je ministrica svoje standarde htjela primjenjiti na drugima. Nisu to njeni standardi! Ima citava nauka o sciontometriji i po tim standardima evaluiraju sve, pa i nase univerzitete. I nema nas nigdje. Ali tako i treba. To je slika i prilika naseg drustva. Nazalost. Putuj Evropo, putuj Planeto...
Horke
Posts: 513
Joined: 20/11/2019 13:43

#138 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Horke »

O STUDENTIMA….
Kada sam razmišljala da li da iz komfora svoje pozicije redovne profesorice #UNSA uđem u turbulentnu (da ne kažem prljavu) političku arenu, prevagu su učinili moji studenti. Imala sam čast družiti se sa 19 generacija studenata #EFSA i svi su se oni javljali sa predivnim riječima podrške. Zbog njih volim svoj posao i zbog njih sam se odlučila na ovaj korak, a iskreno, među nama, pokajem se svaki dan. Zato sam sada iznenađena i zbunjena studentskim reakcijama, veoma negativnim komentarima, prijetnjama, ne otvaranjem dijaloga već konflikta itd. Možda je do komunikacije, možda je do posrednika ili predstavnika, a možda su moje namjere pogrešne, pa me posavjetujte. Rado ću vas i ovaj put poslušati.
Ministrica napisala 18.06.



Osjecam se vrlo glupo sto sam kao neki advokat ministrice, a za zenu prvi put cula kad su je imenovali. Ali me spustilo, tresnulo na zemlju kako mi kao vapimo za promjenama, a ustvari ih ne zelimo. Cim treba zasukati rukave cujemo: ali sto ja. Mi ne zelimo da izadjemo iz komfora nerada i nepotizma. Nije nama problem "poslao me Asim". Nama je problem sto nas nije poslao Asim.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#139 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Bosanac sa dna kace »

Kako možete reći rasprava, dijalog, i sl. ako se nije osvrnula ni na jednu primjedbu, ni na jedan prijedlog, ni na jedno pitanje?
Može li iko objasniti funkciju tog nekog Vijeća za visoko obrazovanje, kao i poziciju u odnosu na zakon BiH, FBiH, kao poziciju u odnosu na rektorat i grupacije univerziteta? Ukratko koji je smisao postojanja jednog takvog vijeća?
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#140 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by nivla »

promjene koje je ministrica sa komisijom predlozila nisu sustinske i tu je glavni problem
cak i da se prihvati ovo kako je mislila sa “stipendisanjem” studenata, visak novca bi bilo prihvatljivo preraspodijeliti na projektr koji su zaista za dobrobit drustva i iz kojih bi sigurno izrodio respektabilan istrazivacki rad
ne mozes usloviti nekog da negdje objavljuje a onda mu dati mogucnost da ucestvuje u projektu cija je vrijednost cca 10-20k km, od tog ne mozes nista ozbiljno napraviti
mi nazalost nemamo razvijenu industriju kao zapadni univerziteti koji dobrim dijelom napreduju istrazivacki zato sto rade na ozbiljnim projektima za privredu i u kojim za ozbiljne kompanije rjesavaju stvarne probleme, kod nas se ocekuje da bez toga imas jednak (barem formalno) broj objavljenih radova, a podrska drustva tj vlasti jednaka nuli
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#141 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by cyprus »

Jel ko slušo Marjanovića maloprije na N1? Čovjek zakuco :thumbup:
User avatar
addem
Posts: 2767
Joined: 13/02/2004 00:00

#142 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by addem »

cyprus wrote: 15/07/2021 18:20 Jel ko slušo Marjanovića maloprije na N1? Čovjek zakuco :thumbup:
Sha je prico? Izace brzo na youtube.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#143 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Bosanac sa dna kace »

addem wrote: 15/07/2021 18:44
cyprus wrote: 15/07/2021 18:20 Jel ko slušo Marjanovića maloprije na N1? Čovjek zakuco :thumbup:
Sha je prico? Izace brzo na youtube.
Dajte postavite da cujemo...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#144 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Bosanac sa dna kace »

Horke wrote: 12/07/2021 16:01

Ministrica napisala 18.06.



Je'l to u stilu posljednje komunisticke vlasti obrisala tragove svog jednoumlja i monologa?
Horke
Posts: 513
Joined: 20/11/2019 13:43

#145 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Horke »

Izgleda izbrisala profil :?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45205
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#146 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Chmoljo »

User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#147 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Bosanac sa dna kace »

Je'l se ovo sa oslobaðanjem od školarine odnosi samo na studente na UNSA ili i na Burch-u, IUS-u i Američkom...???
https://www.klix.ba/vijesti/bih/skupsti ... /210929163
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#148 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by hd2000 »

Bosanac sa dna kace wrote: 30/09/2021 08:12 Je'l se ovo sa oslobaðanjem od školarine odnosi samo na studente na UNSA ili i na Burch-u, IUS-u i Američkom...???
https://www.klix.ba/vijesti/bih/skupsti ... /210929163
Po čemu je logika da vlada Kantona nalaže privatnim univerzitetima da daju besplatno školovanje?
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#149 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by Osim_13 »

Hoće biti opet online sranje i ove ak. godine ili, znal' se šta?
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#150 Re: Prednacrt Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo

Post by mistek »

Osim_13 wrote: 11/10/2021 11:18 Hoće biti opet online sranje i ove ak. godine ili, znal' se šta?
Instrukcija UNSA je da nastava bude in class. Većina fakulteta će provesti tu odluku. ETF i EFSA neće, obzirom da svakako prkose UNSA, pa samo traže načine da zakuhaju. Otprilike tako. Naravno, nađu se razlozi zašto je to kao tako. I drugo naravno, interesi su drugačiji :D
Post Reply